Технологічна карта по суспільству на тему "Соціальні норми та санкції. Соціальний контроль

Тема урока

«Введення у суспільствознавство»

Тип уроку

Комбінований урок

Цілі уроку

Освітні:

визначити місце навчальної дисципліни в освітньому процесі;

ознайомити учнів із довідковим та методичним апаратом підручника, завданнями та структурою курсу;

Виховні:

сформувати стійке переконання про необхідність освіти як сучасному суспільстві

Розвиваючі:

викликати інтерес до нового навчального предмета

Заплановані результати

Сформувати:

ОК 1. Розуміти сутність та соціальну значимість своєї майбутньої професіївиявляти до неї стійкий інтерес.

ОК 2. Організовувати власну діяльність, виходячи з мети та способів її досягнення, визначених керівником.

ОК 3. Аналізувати робочу ситуацію, здійснювати поточний та підсумковий контроль, оцінку та корекцію своєї діяльності, нести відповідальність за результати своєї роботи.

ОК 4. Здійснювати пошук інформації, необхідної для ефективного виконання професійних завдань.

ОК 6. Працювати у команді, ефективно спілкуватися із колегами, керівництвом, клієнтами.

Форма уроку

Вступний урок

Методи навчання

Репродуктивний

Наочні

Словесні

Інтерактивний

Форми організації навчальної діяльності

Розмова, діалог, дискусія.

Засоби навчання

Засоби навчання :

Роздатковий матеріал

Підручники А. Г. Важенін «Суспільствознавство»

План уроку

Організаційний момент

Вивчення нового матеріалу

Закріплення вивченого матеріалу

Домашнє завдання

Джерела інформації

А. Г. Важенін «Суспільствознавство»

Інтернет ресурси

Урок 1. Введення у суспільствознавство

Хід уроку

I . Організаційний момент

У ночі - морок,

У листя - шум,

У вітру - свист,

У краплі – дробність.

А у людей допитливий розум

І жити наполеглива здатність.

Л. Мартинов

Здрастуйте, я дуже рада вас бачити сьогодні ми з вами зустрілися, щоб познайомитися із завданнями та структурою курсу суспільствознавства. У процесі вивчення даного курсу ми з вами вчитимемося розвивати вміння аналізувати, виділяти головне, систематизувати навчальний матеріал.

Розглянемо такі питання:

1. Завдання, структура та зміст курсу «Суспільствознавство».

2. Основні джерела знань.

П. Вивчення нового матеріалу

1. Завдання, структура та зміст курсу «Суспільствознавство»

Назва навчального предмета «Суспільствознавство» – складне слово.Що воно означає за правилами російської? ( знання про суспільство)

- Що таке суспільство? ( Сукупність людей)

- Що люди роблять у суспільстві? (взаємодіють)

Ви маєте рацію люди зустрічаються, обмінюються новинами читають, займаються спортом, подорожують, розважаються… Найбільш активні розкривають таємниці, проникають усередину землі, виробляють археологічні розкопки, інші – піднімаються над землею, здійснюють польоти в космос, досліджують глибини Всесвіту… Діяльність людини в будь-якій області без спілкування для людей. Людина істота громадська

- Ви вже давно у межах різних шкільних предметів вивчаєте людське суспільство. Зараз я пропоную вам намалювати людину (це може бути дівчинка, дівчина або молода людина як ви хочете) а довкола запишіть ті навчальні дисципліни, які торкаються аспектів життя людини.

Що ми дізнаємося про людину на уроці історії? (Історія - це наука про те, як жили люди далекого минулого, як живуть нині і як житимуть у майбутньому.)

Які аспекти життя вивчає географія?(Географія вивчає ареал розселення людей та вплив природно-кліматичного, геополітичного факторів, географічних умов на життя та діяльність людини)

А що ж можна цікавого дізнатися про людину під час уроків біології та фізичної культури?(Біологія пояснює анатомію та фізіологію людини, з'ясовує механізм функціонування вищої нервової діяльностілюдини. Фізична культурарозвиває та закріплює навички рухової активностіі здорового образужиття.)

Отже, на різних урокахви вивчали різні сторони життя людського суспільства. Відмінність суспільствознавства з інших навчальних дисциплін у цьому, що уроках відбувається узагальнення отриманих раніше знань, вони наводяться у систему.

Чи потрібні нам систематизовані знання про суспільство?(Так, адже тільки володіючи цілісним уявленням про навколишній світ, можна адекватно на нього реагувати і приймати правильні рішення.)

Серед дис-ци-плін, вив-ча-е-мих се-год-ня в школі, імен-но общ-ст-во-зна-ня ви-зи-ва-є найбільше во-про -Рів. Це зв'я-за-но як із багато-го-знач-ністю тер-міну, так і з дав-ні-ми спо-ра-ми по по-воду його необ-ході-мо -сті.

Курс об-ще-ст-во-зна-ня де-літ-ся на кілька раз-де-лів - два базових («Об-ще-ство» і «Че-ло-вік») і че-ти-ре раз-де-ла, охва-ти-ва-ю-щих по-лі-ти-ку і право, еко-но-мі-ку, со-ці-аль-ну і ду-хов -ну сферу. Зверніть увагу на схему.

Людина

Суспільство

Розділ курсу «Суспільствознавство»

Соціальна сферажиття

Духовна сфера життя

Економічна сферажиття

Політико-правова сфера життя

Політика

Головними цілями курсу є:

1. Розвиток навичок самостійного прийняття рішень та почуття відповідальності за них. На світі і смерть червона, але кожен помирає на самоті (Народна мудрість).

2. Формування навичок та умінь соціальної адаптації, відповідальної поведінки людини вільного суспільства. Жити у суспільстві та бути вільним від суспільства не можна(Ленін).

3. Необхідність навичок соціальної мобільностіта активної життєвої позиції. У черепахи тверда хода, але чи варто через це підрізати крила орлу(Східна мудрість).

4. Необхідність особистого вибору та особистої відповідальності за зроблений вибір. Боїшся - не роби, зробив - не бійся (Чингісхан).

Суспільствознавство - вираз, властиве лише російській. В інших країнах йому відповідає соціологія, яка під час перекладу (лат.Socius- Суспільство, грец.Logos- знання, вчення, наука) означає буквально знання про суспільство. Якщо враховувати як походження слів, а й зміст знань, то коло проблем, охоплених суспільствознавством, включається те, що у світі називають соціальними науками. До них належать: соціологію, економіку, психологію, антропологію. У суспільствознавство також входять культурологія, етика, філософія, право, які зазвичай відносять до гуманітарних (ціннісних) знань.

Отже, суспільствознавство необхідне сьогодні буквально всім - майбутнім хімікам, фізикам, інженерам, робітникам, бізнесменам, адвокатам, лікарям, управлінцям та ін. Воно потрібне всім громадянам Росії незалежно від їхньої професії. У нашому сучасному світі не обійтися без знань про закони людської психіки та особливості ділової комунікації, знань політичної діяльностіта принципів організації економіки, своїх громадянських прав, а також відомостей про культуру, науку та релігію.

2. Основні джерела знань

До основних джерел знань ми відносимо, насамперед підручники, різні словники та довідники, а також засоби масової інформації. Вивчення курсу «Суспільствознавство» засноване на підручнику Суспільствознавство для професій та спеціальностей технічного, природничо-наукового, гуманітарного профілів А. Г. Важенін. Відкрийте підручники та погортайте. Щоб мати уявлення про динаміку розвитку тієї чи іншої події, вкрай важливо підбирати та систематизувати газетний та журнальний матеріалдо певної проблеми чи теми.

Підручник розроблено з урахуванням вимог ФГЗС середнього загальної освіти, ФГОС СПО та профілю професійної освіти. Структурно підручник складається з 6 розділів, які включають необхідну інформацію про всі сфери суспільства. Найбільш важливі поняття та терміни виділені коричневим жирним шрифтом та курсивом. Наприкінці параграфа дано питання та творчі завдання різного рівняскладності. Крім того, з цього предмету потрібно завести зошит, де ми робитимемо записи, відзначатимемо важливі моменти курсу, виконуватимемо самостійні роботи, малювати схеми, що дозволяють успішному засвоєнню матеріалу

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Самостійно виконайте такі завдання:

1. Напишіть, які проблеми людинознавства та суспільствознавства викликають у вас інтерес. Аргументуйте свій вибір.

Домашнє завдання

1. Прочитайте вступ до підручника.

Технологічна картауроку з суспільствознавства на тему: «Держава».

11-й клас

Ціль:показати сутність та значимість держави.

Завдання:

Освітні:сприяти формуванню уявлення про державу, її ознаки, форми, функції;

Розвиваючі:розвивати, критичне мислення, формувати навички роботи з різними джерелами (підручник, роздатковий матеріал), уміння знаходити, критично оцінювати, систематизувати отриману інформацію, бачити причинно-наслідкові зв'язки, розвивати комунікативні навички, уміння застосовувати набуті знання;

Виховні:виховувати громадянську позицію учнів, правову культуру, самостійність судження.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Технології: Технологія критичного мислення.

Методи навчання:

    Словесний;

    Частково-пошуковий;

    Наочно-ілюстративний;

Форми навчання:

    індивідуальна;

    Групова;

    Колективна;

Обладнання:

    Підручник, 11 кл., базовий рівень за редакцією О. І. Кравченка, О. О. Певцової. М. « Російське слово», 2011 р.

    Суспільствознавство. Повний довідник для підготовки до ЄДІ за редакцією П. О. Баранова, О. В. Воронцова, С. В. Шевченка. Видавництво "Квітень", 2008 р.

    ІКТ, музичний центр.

    Роздатковий матеріал (тексти, схеми, таблиці)

    Збірник завдань ЄДІ – 2015 р. Видавництво «Квітень», 2014 р.

    Презентація до уроку

Етапи уроку:

    Осмислення.

    Рефлексія.

    Підбиття підсумку.

    Домашнє завдання.

Результати уроку:

Знати:

    Що таке держава?

    Ознаки, функції, форми територіального устрою.

    Теорії походження держави.

Вміти:

    аналізувати текст;

    Пояснювати та формулювати сенс понять;

    Робити висновки;

    Працювати над проблемними завданнями;

    Заповнювати таблицю ЗХУ;

    Відстоювати власну думку;

Хід уроку:

1.Організаційний момент.

2.Виклик

Завдання: створення позитивної мотивації, включення учнів у діяльність

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Вчитель звертається з привітанням до учнів. Запитує, який колір настрою у хлопців на початок уроку. Потім звертає увагу учні на ситуацію, що звучить із екрана.

Здійснювані дії

Формовані УУД

Вітають вчителі

Швидке включення в роботу

Уважно дивляться відеоролик. (Додаток № 1)

Питання: Про який політичний інститут йде мова?

Заповніть колонку №1 у таблиці. Після обговорення висвічуються слайди країн. Мозковий штурм. Що таке держава? Питання: Чи можна вважати територію державою, щоб вирішити проблему? Як ви вважаєте, що нам потрібно знати про державу? Вчитель разом із учнями формує цілі уроку. Потім цілі уроку висвітлюються у презентації.

Учні відповідають питання. Кожен учень вписує в таблицю "що таке держава" в першу колонку Додатка № 1 "знаю". Учні заповнюють другу колонку. Висловлюють припущення щодо цілей уроку.

Результат: Активне включення учнів у роботу. Учні самостійно формулюють та приймають цілі уроку.

    Осмислення:

Завдання: вивчити матеріал підручника §17 для формування знань про ознаки, функції та форми держави; формувати вміння: виділити головне, планувати роботу, підбивати підсумок.

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Вчитель звертає увагу учнів на екран. На слайді слова.

Завдання.

Із запропонованих слів скласти визначення терміна держава:

Політична організація, органи влади і структура правління, цієї країни, тип режиму, куди входять.

Для ознайомлення з ознаками держави учням пропонується розшифрувати картинку та визначити ознаки держави. (На малюнку зашифровані в малюнках ознаки держави) Вислухавши учнів, вчитель висвічує на екрані ознаки держави.

    Єдина територія;

    Єдина система керування територіями;

    Єдина система законів;

    Монополія на легальне застосування сили;

    Право на стягування податків;

    Обов'язкове членство у державі – громадянство;

    Представництво від імені товариства міжнародних організаціях;

    Суверенітет. Крім ознак існують функції держави (див. додаток до тексту на сторінці 3. Вставку див. на обороті).

Слово вчителя. Усі держави у світі поділяються формою. Існують такі форми держави (слайд презентації)… Але на сьогоднішньому уроці ми приділимо увагу територіальній організації держави.

Використовуючи функцію КУК (кожен вчить кожного) розібрати з учнями матеріал про функції держави. Для цього учням лунають фрагменти тексту із внутрішніми та зовнішніми функціями держави. Протягом декількох хвилин вони читають матеріал, а потім починають вільно пересуватися класом, обмінюючись знаннями.

Вчитель ділить учнів на групи. Кожна група отримує завдання уроку на робочому аркуші.

1 група – «Унітарна держава»

2 група – «Федерація»

3 група – «Конфедерація»

Вчитель здійснює злагоджену роботу у групах: консультує та спрямовує діяльність учнів.

Здійснювані дії

Формовані УУД

Учні усно становлять визначення, а потім звіряють із істинним визначенням.

Учні працюють із ілюстрацією в парах. Структурують отриману інформацію. Учні активно включені у роботу.

Учні працюють із робочим листом, звертаючись до прикладеного матеріалу §17 і розглядають таблиці роздавального матеріалу.

Учні працюють у групах.

Регулятивні. Утримують мету діяльності. Комунікативні функції. Мають на меті вміння формувати власне визначення.

Пізнавальні. Учні заповнюють третю колонку таблиці.

комунікативні.

Учні адекватно використовують мовні засобина вирішення різних комунікативних завдань.

Пізнавальні.

Учні аналізують інформацію, систематизують її. Учні працюють у групах по 4 особи. комунікативні.

Матеріал обробляється у формі кластера чи таблиці.

Результат : Сприйняття та засвоєння отриманої інформації

    Рефлексія

Завдання: Перевірка засвоєння матеріалу

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Вчитель повідомляє про виступ гурту

Завдання : «Визнач форму національно- державного устрою».

Групам лунають картки із завданням. У конверті контури держав (наприклад Китай, США, Франція)

    Визнач назву держави;

    Покажи на карті;

    Назви столицю;

    Визнач форму національно-державного устрою;

    Назви характерні ознаки.

Завдання "Вірно або затвердження". Учням надаються завдання по вариантам.(див. додаток) Після проведення письмової роботи, учні обмінюються роботами та перевіряють завдання. Повернення до проблеми – чи можна будь-яке національне об'єднання вважати державою?

Завдання на вибір.

    Скласти синквейн

    Написати акростих зі словом держава

    Розібрати «дерево знання»

Здійснювані дії

Формовані УУД

Кожна група надає результати своєї роботи:

1 група – унітарна держава;

2 група – федерація;

3 група – конфедерація.

Учні виконують завдання групи.

Виконують завдання, відповідають на запитання.

Виставляють оцінки один одному. Додаток №2

Кожен учень на вибір виконує завдання

Пізнавальні.

Структурують знання на тему.

комунікативні.

Контролюють дії партнера.

комунікативні.

Адекватно використовують мовні засоби.

Пізнавальні.

Застосовують отримані знання практично.

Пізнавальні.

Застосовують отримані знання під час виконання завдання.

Регулятивні.

Здійснюють контроль знань.

Регулятивні.

Виявляють відкритість в осмисленні під час прояву завдання.

Цитата уроку

«Державна освіта, іменована священною римською імперією, не була ні священною, ні державою

Вольтер

Висновок: «Щоб називатися державою, держава повинна мати ознаки, мати форму державного устрою, форму правління.»

Результат:

Визначення відповідності поставлених цілей та отриманих результатів. Створення сприятливого навчального середовища для мотивації учня до навчальної діяльності надалі.

    Домашнє завдання.

Завдання: Дати завдання на відпрацювання, написання есе.(теми у практикумі №5 та 6 у підручнику п. 17)

Діяльність вчителя

Здійснювані дії

Формовані УУД

    Виконати практикум

    Написати есе на вибір:

«Чи зуміє людство колись у майбутньому обходитися без держави і яким чином» або «Чи існує ідеальна держава і яка вона?»

Сприймають завдання, уточнюють його

Регулятивні.

Приймають навчальне завдання, планують самостійне виконання.

Додаток: завдання для письмової роботи:

1.Суверенітет- це незалежність держави у внутрішній і зовнішньої політики.

2 Міжнародне співробітництво – це внутрішня функціядержави.

3 В унітарній державііснує союз самостійних державних утворень.

4 Громадянство- це політико-правовий зв'язок особи та держави.

5 Монархія та республіка-це форми правління.

Технологічна карта уроку суспільствознавства 11 клас.

Вчитель: Усольцева Анастасія Євгенівна вчитель історії, права, економіки та суспільствознавства МКОУ «ЗОШ №10» м. Шадрінськ, вища категорія.

Тема урока:Податки

Мета уроку:

Розкриття сутності та ролі податків у житті людини, суспільства, держави.

Завдання:

Предметні:

актуалізація опорних знань;

перенесення знань у нові умови.

Метапредметні

а) пізнавальні:

сприяти розвитку компетентності старшокласників у галузі політології;

сприяти розвитку в учнів компетенцій порівняння, угруповання, аналізу та синтезу;

здійснювати пошук необхідної інформації для виконання навчальних завдань із використанням запропонованих можливостей інтернету, текстів, газет тощо.

б) регулятивні:

сприяти розвитку в учнів вміння здійснювати самоконтроль та взаємоконтроль, самооцінку навчальної діяльності, вміння приймати та зберігати навчальне завдання.

в) комунікативні:

адекватно використовувати комунікативні, передусім мовні засоби, на вирішення різних комунікативних завдань, будувати монологічне висловлювання;

допускати можливість існування у членів команд різних точокзору, у тому числі, що не збігаються з його власним;

використовувати мову для регуляції своєї дії.

Особистісні:

формування цілісного світогляду, що відповідає сучасному рівню розвитку науки та суспільної практики, що враховує соціальне, культурне, мовне, духовне, політичне різноманіття сучасного світу;

виховання прихильності до демократичних цінностей;

формування відповідального ставлення до вчення.

Основні поняття теми: податки, суб'єкт податку, об'єкт оподаткування, податкова база, податковий період, податкова пільга, прогресивне оподаткування, регресивне оподаткування, пропорційне оподаткування, структура податкової системи

Тип уроку:урок комплексного застосуваннязнань, умінь та навичок під час підготовки до ЄДІ.

Обладнання: комп'ютер вчителя, відеоматеріал, словник уроку, роздатковий матеріал, підручники, зошити

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учня

УУД, сформовані діяльністю вчителя та учня

I. Організаційний етап.

Вітання учнів.

Привітання вчителя один одного.

Особистісні УУД: Прояв емоційного ставлення до навчально- пізнавальної діяльності.

ІІ. Актуалізація знань.

Постановка цілей та завдань.

Мотивація навчальної діяльності учнів

Завдання: подивіться на слайд (слайд №1)на дошці ви бачите різні висловлювання політичних діячів, всі вони присвячені одній тематиці.

Запитання за висловлюваннями:

Розкажіть трохи з біографії будь-якого політичного діяча, який вам сподобався, чий вислів представлений на слайді

Розкрийте основний сенс кожного висловлювання?

Якою є тема нашого сьогоднішнього уроку?

Як ви визначили тему? ( Слайд №2)

Переглядають висловлювання на слайді презентації та відповідають на запитання вчителя.

Визначають тему, мету та завдання уроку

Пізнавальні УУД: виділення необхідної інформації з висловлювань;

актуалізація свого життєвого досвіду; виділення проблеми.

Комунікативні УУД:вміння слухати співрозмовника;

Вміння давати відповіді на запитання.

ІІІ. Повторення теми «Податки»

1.Індивідуальна робота.

2.Робота з підготовки до ЄДІ

3,4. Фронтальна усна робота

5. Групова роботаз картками

6.Усна робота

7. Групова робота з неадаптованим текстом

8. Індивідуальна робота з термінами

1. На столах у вас Податковий кодексРФ, ваше завдання:

1.знайти і першим пунктом коротко записати в зошит визначення поняття «Податки»

2.Из визначення, яке дано в НК РФ вичленувати основні ознаки податків і записати їх другим пунктом у зошиті.

Після цієї роботи перевіряємо результати роботи та звіряємо його з даними на слайдах презентації (Слайд № 3,4)

2. Давайте з вами згадаємо основні види податків та виконаємо типове завдання ЄДІ із суспільствознавства (Слайд № 5)

3. Чому ці податки називаються непрямими?

Що таке акциз?

Які товари у нашій державі обкладаються акцизом?

4. Податки діляться як по об'єкту оподаткування, а й за іншими ознаками. Назвіть цю ознаку та відповідний поділ запишіть у зошиті четвертим пунктом.

5. Поділіться на групи та виконайте завдання у картках на тему «Типи податків»

(Додаток № 1)

6. Які основні функції податків?

7. У групах попрацюйте з неадаптованим текстом та розкрийте суть кожної функції податків (Додаток №2)

8. На слайді подано різні терміни, пов'язані з темою Податки. Складіть кластер з цих термінів (слайд №6)

1.Хлопці працюють з літературою і формують поняття про податки та його основні риси та ознаки.

Після індивідуальної роботи, звіряємо результати у зошитах та на слайдах.

2. Учні називають два види податків: прямі та непрямі.

Виконують у зошитах завдання на кшталт ЄДІ, перевіряємо завдання.

У зошити учні третім пунктом записують види податків: а) прямі; б) непрямі.

3,4. Учні відповідають усно питання вчителя. У зошити четвертим пунктом записують Типи податків за територіальною ознакою: а) федеральні; б) регіональні; в) місцеві.

5.Учні діляться на групи та виконують завдання

6.Учні перераховують функції податків та записують їх п'ятим пунктом у зошити

7. Учні у групах працюють із текстом наукової статті І.А. Макарової «Функції податків» Усне обговорення

8.Учні складають кластер

Пізнавальні УУД: Вміння виділяти потрібну інформацію з тексту

Комунікативні УУД: уміння відповідати на запитання та слухати відповіді товаришів

Регулятивні УУД: уміння формулювати свої думки

Пізнавальні УУД:вміння ставити та вирішувати проблеми

Комунікативні УУД: вміння домовлятися та приходити до загальному рішенню; вміння працювати у групі

Регулятивні УУД: уміння планувати свою діяльність

IV. Закріплення знань. Застосування знань під час підготовки до ЄДІ

державне бюджетне професійне освітня установа

Ростовської області "Зерноградський педагогічний коледж"

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА

уроку навколишній світ,

проведеного у 4 класі

студенткою ДБПОУ РВ «ЗернПК»

Ананьєвої Катерини Романівни.

Зерноград,

Тема:«Такі різні свята»

Клас: 4

Ціль:дізнатися про свята в Росії, їх відмінності та особливості.

Навчальні завдання:

Спрямовані на досягнення особистісних результатів:

1.виховувати почуття патріотизму та гордості за свою країну, пошану історії, культурних та історичних пам'яток;

2.формувати рефлексивне ставлення до вчення та особистісний сенс вчення

.Спрямовані на досягнення метапредметних результатів:

1.формування вміння вчитися та здатність до організації своєї діяльності (планування, контролю, оцінки):

2. формувати здатність приймати, зберігати цілі та слідувати їм у навчальній діяльності;

3. формувати вміння розуміти та приймати навчальні завдання, поставлені вчителем;

4.

5. розвивати пізнавальну ініціативу (уміння ставити питання, брати участь у навчальному співробітництві );

6. формувати вміння приймати та вислуховувати інші думки, аргументувати свою відповідь.

Спрямовані для досягнення предметних результатів:

    формувати інтерес до вивчення свят у походження, способі життя та культурі східних слов'яняк предкам свого народу;

Словесний метод - розмова,використовувалася на етапі актуалізації пробної дії, організації пізнавальної діяльності, мета бесіди – активізувати увагу, пізнавальну діяльність, розвиває самостійність мислення, уміння розчленовувати матеріал на складові, виділяти найважливіше, вибудовувати докази своїх оцінок та висновків, пам'ять, мова, робить знання учнів відкритим має велику виховну силу.

Словесний метод – евристична розмова, використовувався на етапі мотивації до навчальної діяльності, мета евристичної бесіди- дати можливість дітям реалізувати свій творчий та інтелектуальний потенціал, учні систематизують ті знання, які здобули в результаті життєвого досвіду або попередніх навчальних занять. До евристичної бесіди входить: постановка проблеми вчителем, вирішення проблеми, підбиття підсумків.

Наочний метод - розмова по картині,використовувався на етапі організації пізнавальної діяльності, мета цього методу- навчити учнів вдивлятися у деталі, помічати подробиці у процесі розглядання.

Метод - використання хронології,застосовувався на етапі первинного закріплення, це метод вчить дітей локалізувати історичні подіїв просторі.

Технологічна карта уроку.

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

УУД

Методи, ККР

1.Етап мотивації до навчальної діяльності

Вітає учнів та налаштовує на урок, активізує увагу учнів.

Хлопці, сьогодні у нас з вами буде незвичайний урок, у моєму чарівному мішечку є жетони різних кольорів

По черзі підходите до мене і витягуйте жетон певного кольору, і розподіліться за групами залежно від кольорів жетонів.

У кожного з вас на столах лежать атрибути вашої групи, хто-небудь з вас зможе розшифрувати, що означають ці атрибути?

Чи хочете ви дізнатися, що позначають ці атрибути?

Вітають вчителі.

Витягують жетони та розсаджуються по групах.

Кожна група висловлює припущення про атрибути.

ЛУД:

формувати рефлексивне ставлення до вчення та особистісний сенс вчення

Евристична бесіда

2. Актуалізація пробної дії.

Але перед тим, як ми дізнаємося справжнє призначення цих атрибутів, виконайте тест на тему минулого уроку «Ми громадяни Росії» в групах.

Літери правильних відповідей напишіть в рядок на листочках, щоб у вас вийшло слово.

1.Громадянин Росії це той, хто:

Т) живе та працює в Росії;

П) виконує закони Росії і має право на її захист та управління нею;

Н) приїхав до Росії відпочивати.

2.Какие права є в громадян Росії?

В) Захищати Батьківщину, дбати про збереження природи.

Р) Захист своєї честі та доброго імені, на працю та освіту.

З) Битися з однокласниками, якщо вони тобі не подобаються.

3.Какие обов'язки є у громадян Росії?

А) Захищати Вітчизну, дбати про збереження природи .

Л) Захист своєї честі та доброго імені, на працю та освіту.

В) Битися з однокласниками, якщо вони тобі не подобаються.

4.З якого віку громадяни Росії мають право брати участь у управлінні справами держави?

В) З 14 років.

З) З 18 років.

е) З 21 року.

5.Головою нашої держави є.

Л) прем'єр-міністр.

П) Спікер парламенту.

Д) Президент.

6.Парламент нашої країни – це

І) Федеральні збори;

Н) Рада Федерації;

Ч) Державна Дума.

7.Чим займається Уряд Росії?

Е) приймає закони.

Г) Схвалює чи відхиляє закони.

І) Розробляє заходи щодо розвитку культури та господарства країни.

8. Закони Росії набирають чинності, коли їх

Х) добряє Рада Федерації;

У) приймає Державна Дума;

К) підписує президент.

Яке слово ви отримали з літер правильних відповідей?

Слухають пояснення вчителя.

Діти групами виконують тест "Ми - громадяни Росії".

Свято

РУУД:

формування вміння вчитися та здатність до організації своєї діяльності (планування, контролю, оцінки):

КУУД:

розвивати пізнавальну ініціативу (уміння ставити питання, брати участь у навчальному співробітництві );

Розмова, аналітична розмова.

3. Організації пізнавальної діяльності.

3.1. Цілепокладання.

3.2. Відкриття нового знання.

3.3. Первинне закріплення

-Як ви вважаєте, про що ми сьогодні поговоримо на уроці?

Почався вже урок

Він піде хлопцям про запас

Ми про свята Росії

Мова сьогодні поведемо.

Тема сьогоднішнього уроку «Такі різні свята»

- Яку мету уроку можна поставити у зв'язку з темою?

А що таке свято?

Я пропоную вам звернутися до словника Ожегова та прочитати визначення слова «Свято»

У вас на столах лежать прислів'я, зберіть прислів'я та поясніть їхній сенс.

Російський народ дуже любить свята, у ці дні за традицією прийнято радісно проводити час, влаштовувати вечірки, церемонії, застілля.

Подивіться на картину, яка називається «Масляна»

Що зображено на картині?

Що роблять люди?

На картині зображено свято масляної Прощена неділя». За народними переказами люди, які погано святкували Масляну, весь наступний рікжили погано. Саме тому кожна сім'я намагалася приготувати якнайбільше ситних страв, запросити гостей, влаштувавши справді грандіозне святкування.

Які почуття у вас виникають дивлячись на цю картину?

Що ви бачите на передньому плані?

Що ви бачите на задньому плані?

Давайте уважно розглянемо, як одягнені російські жінки?

Вже зараз на сторінках «Календаря подій» представлено понад триста свят, що відзначаються у Росії. Сьогодні ви дізнаєтесь про свята, які відзначають у Росії, дізнаєтеся, як їх відзначають, дізнаєтеся, на які групи можна умовно розділити всі свята.

А щоб дізнатися на які групи можна розділити свята, вийміть з конверта №1 картки і закресліть у них усі літери, що утворюють слово «свято»

ПНАРОЗРОДДОНДИНКІ

ПСРЕАМЗЕДНИК

ОПБРЩАЕЗРДОСНСІЙСЬКІ

ПШРКАОЗДІЛЬНИКИ

ППРОФАЕСЗСИДОННАЛІЙНІ

Давайте прочитаємо, які групи ви отримали?

А тепер, щоб розподілити свята по групах, вам потрібно подивитися на атрибут вашої групи і пояснити до якої групи свят відноситься кожен атрибут.

Кожна група отримає конверти, в них вкладені картки з назвами свят та коротка інформаціяпро них.

Вам потрібно вивчити інформацію в цих картках, а потім ви поділіться своїми знаннями щодо цього питання з іншою групою.

Ваша розповідь будуватиметься за планом:

1. Назва свята.

2. Коли зазначається (дата).

3. коротка характеристикасвята.

Тепер кожна людина від групи йде по порядку в іншу групу і розповідає зрозуміло та зрозуміло, що вони дізналися, але тільки так, щоб потім вони впоралися із завданнями.

Ну, а зараз ми перевіримо, як ви засвоїли матеріал, який вам розповіли інші групи, вам потрібно дату свят співвіднести з назвою та розставити дати свят у хронологічній послідовності.

Про свята.

Слухають вчителі.

Розширити знання про різні свята.

Висловлюють свої припущення.

Читають визначення слова «Свято»

Свято - день свята, встановлений на честь або на згадку кого-небудь, чого-небудь.

Помічай будні, а свята самі прийдуть.

Доброї людинищодня свято.

Свята пам'ятає, а будні забуває.

У нас свято лише тоді, коли немає роботи.

На роботу як на свято.

Розглядають картину.

Російський народ, свято.

Відповіді дітей.

Візок, сніг.

Чучело, людей, поселення, дерева.

У сарафанах, у хустках.

Виконують завдання.

"народні", "професійні", "шкільні", "загальноросійські"

Діти розглядають атрибути та розподіляють свята за групами.

Діти отримують конверти та вивчають інформацію про свята.

Додаток 1

Групи по черзі діляться своїми знаннями на цю тему.

Учні співвідносять дати свят із назвами та розставляють їх у хронологічному порядку.

РУУД:

формувати здатність приймати, зберігати цілі та слідувати їм у навчальній діяльності;

ПУУД:

розвивати пізнавальні інтересита мотиви, допитливість, творчість;

Наочний метод

Робота із карткою.

1 група «Професійні»

День пожежної охорони- 30 квітняЦього дня 1649 року цар Олексій Михайлович підписав указ про створення першої російської протипожежної служби. Одна з перших професійних пожежних команд була створена за Петра Першого. 1999 року Указом Президента Росії Бориса Єльцина 30 квітня встановлено Днем пожежної охорони Росії.

День медичного працівника – третю неділю червня.У третю неділю червня російська охорона здоров'я за багаторічною традицією відзначає День медичного працівника. Підстава: Указ Президії Верховної Ради СРСР від 01.10.1980 року.

День вчителя – 5 жовтня.ЮНЕСКО затвердило День вчителя лише 1994 року, але у Росії це свято відзначалося з 1965 року, причому раніше педагогів вітали що першої неділі жовтня.

День космонавтики – 12 квітняжителі всього світу, зазначають День космонавтики. Свято всіх, хто хоч якимось чином пов'язаний з космічною галуззю, вперше було відзначено у 1962 році, і досі вважається одним із найважливіших серед інших міжнародних свят.

9 квітня 1962 року членами Президії Верховної Ради СРСР було видано Указ про заснування Дня космонавтики. Незабаром, 1968 року, Міжнародна авіаційна федерація, надала цьому святу статусу міжнародного.

Все починалося з того, як у 1961 році, громадянин Радянського Союзу, Юрій Олексійович Гагарін, будучи пілотом космічного корабля«Схід» став першим, хто не побоявся здійснити політ у космос. Облетівши орбіту Земної кулі, протягом 108 хвилин, радянський першовідкривач почав нову епохукосмічні польоти з людиною на борту.

День автомобіліста – остання неділя жовтня.Професійне свято працівників автомобільного транспортута шляхового господарства відзначався з 1996 року на підставі Указу Президента Російської Федераціївід 7 листопада 1996 року.

2 група «Шкільні»

У школах випускні вечоризазвичай відзначають на початку двадцятих чисел червня після того, як закінчуються всі шкільні випускні іспити. Випускний вечір зазвичай не призначається на 22 червня - День пам'яті та скорботи. 1941 року випускний у школах проходив з 21 на 22 червня. На офіційній церемонії традиційно насамперед вшановують школярів, які отримали за результатами навчання медалі, потім вручають атестати.

День знань 1 вересня – початок нового учбового рокудля всіх російських школярів, студентів, вчителів та викладачів. Традиційно цього дня у школах проходять урочисті лінійки, класний годинник, уроки знань, миру, безпеки та мужності.

Останній дзвінок- традиційне свято школярів, які закінчують навчання. Останні дзвінкиу школах проходять наприкінці травня, приблизно 25 числа, коли навчання вже закінчилося, а випускні іспити ще не розпочалися.

Посвячення у першокласники –Перше шкільне свято першокласників, відзначається зазвичай наприкінці жовтня (24-25), коли хлопці вже трохи адаптувалися і звикли до однокласників та вчителя.

Прощання з букварем -одне з найважливіших свят у житті кожної грамотної людини - день, коли він навчився читати. У школах цей день відзначається на початку грудня, як свято під назвою «Прощання з букварем». Зворушливий день, коли діти розуміють, що вони стали грамотними та навчилися читати. Це день, що відзначає закінчення важливого етапу- Навчання грамоти. І перший день великої втрати – прощання з книжкою, якою користувалися кілька місяців

3 група «Народні»

Різдво Христове– (7 січня) одне з дванадцяти головних, про двонадесятих, свят християнської церкви. одне з дванадцяти головних, про двонадесятих, свят християнської церкви. Цього дня відбулася велика для всього християнського світу подія – народження Ісуса Христа у Віфлеємі (Ісус у перекладі з єврейської означає «порятунок»). Всі християни переконані, що Ісус Христос був посланий Богом на землю для спокутування гріхів та спасіння людства

Масляна- багатоденне свято, присвячене проводам зими та зустрічі весни, святкується зазвичай у двадцятих числах лютого. Дата початку Масляної щороку змінюється. Головні традиційні атрибути народного святкування Масляниці – опудало Масляної, забави, гуляння, у росіян – обов'язкові млинці та коржики, в українців та білорусів – вареники, сирники.

Великдень (Воскресіння Христове)головне свято православного календаря, встановлений на згадку про Воскресіння Ісуса Христа. Великдень не має постійної дати, а вираховується за місячному календарю. Цього дня на стіл ставлять фарбовані яйця, паску – високий хліб здобного тістаі пасху – солодка страва з сиру з родзинками.

Івана купала(Іванів день) - відзначається зазвичай 7 липня, літній народне святоязичницького походження. У ніч на Івана Купалу вибиралися суджені та відбувалися шлюбні обряди: стрибання через багаття, взявшись за руки, обмін вінками, пошуки квітки папороті та купання в ранковій росі.

День Святого Валентина, або День усіх закоханих- свято, яке 14 лютоговідзначають багато людей по всьому світу. Ті, хто відзначають це свято, дарують коханим і дорогим людямквіти, цукерки, іграшки, повітряні кулькита особливі листівки (часто у формі серця), з віршами, любовними зізнаннями чи побажаннями кохання – валентинки.

4. група «Загальноросійські»

(Підручник стор. 175)

Іноді здається, що записи скласти просто неможливо, особливо коли потрібно відобразити причинно-наслідкові зв'язки великої кількостіелементів. Складний матеріал важко помістити у стовпчики лінійної таблиці.

Якось, у 1960-х роках британського студента Тоні Бьюзена ледь не відрахували з університету. Він не міг засвоїти матеріал. Тоді він пішов у бібліотеку, щоб з'ясувати, як мозок працює. Йому було важливо зрозуміти, як механізми сприйняття впливають засвоєння нових знань. Але таких книжок просто не виявилося. Тоні став вигадувати свій спосіб ведення записів. Він вивчив щоденники Леонардо да Вінчі та побачив, що геній фіксував свої думки за допомогою малюнків, символів та сполучних ліній. Так з'явилася нова техніка записів – інтелект-карти (Mind Map)

Цей метод ґрунтується на особливостях роботи людського мозку. Нам важко побачити суть предмета, якщо ми у вузьких рамках. Тому коли ми вивчаємо велику кількість нового матеріалу, складно скласти таблицю.

Інтелект-карта має форму дерева. Кожна гілка – це поняття, ідея. На карті легко простежити ієрархію та взаємозв'язки. Чим більше фантазії ви виявите – тим краще запам'ятовуватиметься матеріал.

Ось інтелект-карта з нашого курсу ЄДІ із суспільствознавства на тему «Форми держави». Ви можете завантажити цю картку.

Тоталітаризм ілюструємо портретом Йосипа Сталіна. Демократію – статую Свободи. Монархію – шапкою Мономаха. Навіть побіжний погляд на карту допоможе згадати, з яких основних елементів складається поняття.

Уявимо, на ЄДІ вам потрапило 28 завдання, де потрібно скласти розгорнутий план на тему «Форми держави». На іспиті можна забути вказати політичні режими. Але на допомогу прийде образ диктатора, якого ниточкою потягнуться «тоталітаризм» та інші терміни.

Такі карти можна малювати на папері, але листа А4 швидше за все не вистачить. Тому зручніше працювати в спеціальних програмах. Ми використовуємо iMindMap, вона платна. Але є і безкоштовні аналоги, ось можна переглянути огляд різних сервісів з побудови інтелект-карт.

Складання карт здається непростим завданням. Але це справа практики. Зробивши штук десять карт, ви вже навряд чи повернетесь до звичайних записів. Після інтелект-карт прості таблиці здаються громіздкими. Ось приклад тієї ж теми з посібника Баранова для підготовки до ЄДІ із суспільствознавства:

Loading...Loading...