Mapa technologiczna w naukach społecznych na temat „Normy i sankcje społeczne. Kontrola społeczna

Temat lekcji

„Wprowadzenie do nauk społecznych”

Rodzaj lekcji

Lekcja łączona

Cele Lekcji

Edukacyjny:

określić miejsce dyscypliny naukowej w proces edukacyjny;

zapoznanie studentów z aparatem literaturowym i metodycznym podręcznika, celami i strukturą kursu;

Edukacyjny:

tworzą silne przekonanie o potrzebie edukacji, jak nowoczesne społeczeństwo

Rozwijanie:

wzbudzić zainteresowanie nowym tematem

Planowane wyniki

Formularz:

OK 1. Zrozum istotę i społeczne znaczenie swojego przyszły zawód okazuj stałe zainteresowanie nią.

OK 2. Organizuj własne działania w oparciu o wyznaczony przez kierownika cel i sposoby jego osiągnięcia.

OK 3. Analizować sytuację w pracy, przeprowadzać bieżącą i końcową kontrolę, ocenę i korygowanie własnych działań, odpowiadać za wyniki swojej pracy.

OK 4. Szukaj informacji niezbędnych do efektywnego wykonywania zadań zawodowych.

OK 6. Pracuj w zespole, skutecznie komunikuj się z kolegami, kierownictwem, klientami.

Forma lekcji

lekcja wprowadzająca

Metody nauczania

rozrodczy

Wizualny

werbalny

Interaktywny

Formy organizacji działania edukacyjne

Rozmowa, dialog, dyskusja.

Środki edukacji

Środki edukacji :

Rozdawać

Podręczniki AG Vazhenin „Nauka społeczna”

Plan lekcji

Organizowanie czasu

Nauka nowego materiału

Konsolidacja badanego materiału

Praca domowa

Źródła informacji

AG Vazhenin „Nauka społeczna”

Zasoby internetowe

Lekcja 1

Podczas zajęć

i . Organizowanie czasu

Noc jest ciemna,

Liście robią hałas

Wiatr gwiżdże

Kropla ma ułamek.

A ludzie mają dociekliwy umysł

I żyj upartą umiejętnością.

L. Martynow

Witam, bardzo się cieszę, że dzisiaj spotkaliśmy się, aby zapoznać się z zadaniami i strukturą przedmiotu socjologia. W trakcie studiowania tego kursu nauczymy się rozwijać umiejętność analizowania, podkreślania najważniejszej rzeczy i systematyzowania materiału edukacyjnego.

Rozważ następujące pytania:

1. Zadania, struktura i treść kursu „Nauki społeczne”.

2. Główne źródła wiedzy.

P. Nauka nowego materiału

1. Zadania, struktura i treść kursu „Nauki społeczne”

Nazwa przedmiotu „Nauki społeczne” jest słowem złożonym.Co to znaczy zgodnie z zasadami języka rosyjskiego? ( wiedza o społeczeństwie)

- Czym jest społeczeństwo? ( Grupa ludzi)

- Co ludzie robią w społeczeństwie? (oddziaływać)

Masz rację, ludzie spotykają się, wymieniają wiadomościami, czytają, uprawiają sport, podróżują, bawią się… Najaktywniejsi odkrywają tajemnice, penetrują ziemię, prowadzą wykopaliska archeologiczne, inni wznoszą się nad ziemię, latają w kosmos, badają głębiny Wszechświata… Działalność człowieka w jakiejkolwiek dziedzinie jest niemożliwa, brak komunikacji między ludźmi. Człowiek jest istotą społeczną

- Od dawna studiujesz społeczeństwo ludzkie w ramach różnych przedmiotów szkolnych. Teraz proponuję narysować osobę (może to być dziewczyna, dziewczyna lub młody mężczyzna, jak chcesz) i napisać wokół tych dyscyplin akademickich, które mają wpływ na aspekty życia danej osoby.

Czego dowiadujemy się o człowieku z lekcji historii? (Historia - jest to nauka o tym, jak ludzie żyli w odległej przeszłości, jak żyją obecnie i jak będą żyć w przyszłości.)

Jakie aspekty ludzkiego życia bada geografia?(Geografia bada obszar osadnictwa ludzkiego oraz wpływ czynników przyrodniczo-klimatycznych, geopolitycznych, warunków geograficznych na życie i działalność człowieka)

A jakich ciekawych rzeczy możesz dowiedzieć się o człowieku na lekcjach biologii i wychowania fizycznego?(Biologia wyjaśnia anatomię i fizjologię człowieka, poznaje mechanizm funkcjonowania wyższych aktywność nerwowa osoba. Kultura fizyczna rozwija i utrwala umiejętności aktywność silnika I zdrowy tryb życiażycie.)

Już wkrótce różne lekcje studiowałeś różne aspekty życia ludzkiego społeczeństwa. Różnica między naukami społecznymi a innymi dyscyplinami akademickimi polega na tym, że na ich lekcjach zdobyta wcześniej wiedza jest uogólniana, wprowadzana do systemu.

Czy potrzebujemy usystematyzowanej wiedzy o społeczeństwie?(Tak, ponieważ tylko mając holistyczny pogląd na otaczający nas świat, możesz odpowiednio na niego zareagować i podjąć właściwe decyzje.)

Wśród dis-qi-plin, które uczę się-cha-e-my w tym roku w szkole, to jest-ale ogólnie-najnowsza-wiedzy ty-zy-va-et przede wszystkim in-pro-sowy. Wiąże się to zarówno z wieloznacznością ter-mi-na, jak iz długotrwałym spo-ra-mi na drodze jego potrzeby-ho-di-mo-sti.

Przebieg wiedzy ogólnej jest usuwany z kilkukrotnego odłowu - dwa podstawowe („Społeczeństwo” i „Zarządzanie”) i che-you-re times-de-la, zasięg -you-va-yu-schi in-li-ti-ku i prawo, eco-no-mi-ku, so-qi-al-nu i spirit-hov - kula. Zwróć uwagę na schemat.

Człowiek

Społeczeństwo

Sekcja kursu „Nauki społeczne”

Sfera społecznażycie

Duchowa sfera życia

Sfera gospodarczażycie

Polityczna i prawna sfera życia

Polityka

Główne cele kursu to:

1. Rozwijanie umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji i poczucia za nie odpowiedzialności. Na świecie i śmierć jest czerwona, ale wszyscy umierają samotnie (mądrość ludowa).

2. Kształtowanie umiejętności i zdolności adaptacji społecznej, odpowiedzialnego zachowania człowieka w wolnym społeczeństwie. Nie można żyć w społeczeństwie i być wolnym od społeczeństwa(Lenin).

3. Potrzeba umiejętności mobilność społeczna i aktywna pozycja życiowa. Żółw ma mocny chód, ale czy z tego powodu warto przycinać orle skrzydła?(Wschodnia mądrość).

4. Potrzeba osobistego wyboru i osobista odpowiedzialność za dokonany wybór. Jeśli się boisz - nie rób tego, zrobiłeś to - nie bój się (Czyngis-chan).

Nauki społeczne to wyrażenie właściwe tylko w języku rosyjskim. W innych krajach odpowiada temu socjologia, która po przetłumaczeniu (łac.socjuszspołeczeństwo, greckiLogos- wiedza, nauczanie, nauka) dosłownie oznacza wiedzę o społeczeństwie. Jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko pochodzenie słów, ale także treść wiedzy, to do zakresu problematyki nauk społecznych zalicza się to, co świat nazywa naukami społecznymi. Należą do nich: socjologia, ekonomia, psychologia, antropologia. Nauki społeczne obejmują także kulturoznawstwo, etykę, filozofię, prawo, które zwykle określa się mianem wiedzy humanitarnej (wartości).

Tak więc nauki społeczne są dziś potrzebne dosłownie każdemu - przyszli chemicy, fizycy, inżynierowie, robotnicy, biznesmeni, prawnicy, lekarze, menedżerowie itp. Potrzebują tego wszyscy obywatele Rosji, niezależnie od wykonywanego zawodu. W naszym współczesnym świecie nie można obejść się bez wiedzy o prawach ludzkiej psychiki i cechach komunikacja biznesowa, wiedza działalność polityczna i zasady organizacji gospodarczej, prawa obywatelskie, a także informacje o kulturze, nauce i religii.

2. Główne źródła wiedzy

Do głównych źródeł wiedzy zaliczamy przede wszystkim podręczniki, różnorodne słowniki i informatory, a także narzędzia środki masowego przekazu. Studium kursu „Nauki społeczne” opiera się na podręczniku Nauki społeczne dla zawodów i specjalności nauk technicznych, przyrodniczych, profili humanitarnych A.G. Vazhenin. Otwórz podręczniki i przejrzyj. Aby mieć wyobrażenie o dynamice rozwoju wydarzenia, niezwykle ważne jest dobranie i usystematyzowanie gazety oraz materiał z magazynu do konkretnego zagadnienia lub tematu.

Podręcznik został opracowany z uwzględnieniem wymagań Federalnego Państwowego Standardu Edukacyjnego ogólne wykształcenie, GEF SPO i profil kształcenie zawodowe. Strukturalnie podręcznik składa się z 6 rozdziałów, które zawierają niezbędne informacje o wszystkich obszarach społeczeństwa. Najważniejsze pojęcia i terminy wyróżniono brązową pogrubioną czcionką i kursywą. Pytania i zadania twórcze podane są na końcu akapitu. różne poziomy trudności. Dodatkowo na ten temat trzeba mieć zeszyt, w którym będziemy robić notatki, zaznaczać ważne punkty kursu, wykonywać niezależna praca, narysuj diagramy, które pozwolą na udaną asymilację materiału.

III. Konsolidacja badanego materiału

Wykonaj samodzielnie następujące zadania:

1. Napisz, jakie problemy nauk humanistycznych i społecznych Cię interesują. Uzasadnij swój wybór.

Praca domowa

1. Przeczytaj wstęp do podręcznika.

Rozgromienie Lekcja z nauk społecznych na temat: „Państwo”.

11 Klasa

Cel: pokazać istotę i znaczenie państwa.

Zadania:

Edukacyjny: przyczyniać się do kształtowania wyobrażeń o państwie, jego cechach, formach, funkcjach;

Rozwijanie: rozwijanie krytycznego myślenia, rozwijanie umiejętności pracy z różnymi źródłami (podręcznik, materiały informacyjne), umiejętność wyszukiwania, krytycznej oceny, systematyzowania otrzymanych informacji, dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, rozwijania umiejętności komunikacyjnych, umiejętności stosowania zdobytej wiedzy;

Edukacyjny: kształcenie pozycji obywatelskiej studentów, kultury prawnej, niezależności osądów.

Rodzaj lekcji: Nauka nowego materiału.

Technologia: Technologia krytyczne myślenie.

Metody nauczania:

    Werbalny;

    Wyszukiwanie częściowe;

    Wizualne i ilustracyjne;

Formy studiów:

    Indywidualny;

    Grupa;

    Kolektyw;

Sprzęt:

    Podręcznik, klasa 11, poziom podstawowy, pod redakcją A. I. Krawczenko, E. A. Pevtsova. M. " rosyjskie słowo”, 2011

    Studia społeczne. Kompletny przewodnik po przygotowaniu się do egzaminu, pod redakcją P. A. Baranowa, A. V. Vorontsova, S. V. Shevchenko. Kwiecień Wydawnictwo, 2008

    ICT, centrum muzyczne.

    Materiały informacyjne (teksty, diagramy, tabele)

    Zbiór prac do Jednolitego Egzaminu Państwowego - 2015. Kwiecień Wydawnictwo, 2014

    Prezentacja do lekcji.

Etapy lekcji:

    Mieć sens.

    Odbicie.

    Podsumowując.

    Praca domowa.

Wyniki lekcji:

Wiedzieć:

    Czym jest państwo?

    Znaki, funkcje, formy ustroju terytorialnego.

    Teorie powstania państwa.

Być w stanie:

    Analizuj tekst;

    Wyjaśnij i sformułuj znaczenie pojęć;

    wyciągać wnioski;

    Praca nad problematycznymi zadaniami;

    Wypełnij tabelę ZHU;

    Broń własnego punktu widzenia;

Podczas zajęć:

1. Moment organizacyjny.

2. Wyzwanie

Zadanie: tworzenie pozytywnej motywacji, angażowanie uczniów w działania

Aktywność nauczyciela

Zajęcia studenckie

Nauczyciel wita uczniów. Pyta, jaki kolor mają dzieci na początku lekcji. Następnie zwraca uwagę uczniów na sytuację, która brzmi z ekranu.

Podjęte działania

Utworzony UUD

Witamy nauczycieli

Szybki start

Obejrzyj uważnie film. (Załącznik nr 1)

Pytania: O jakiej instytucji politycznej w pytaniu?

Wypełnij kolumnę nr 1 w swoim arkuszu kalkulacyjnym. Po dyskusji wyświetlane są slajdy stanów. Burza mózgów. Czym jest stan. Pytania: Czy jakiekolwiek terytorium można uznać za państwo w celu rozwiązania problemu? Jak myślisz, co musimy wiedzieć o państwie? Nauczyciel wspólnie z uczniami ustala cele lekcji. Cele lekcji są następnie podkreślane w prezentacji.

Uczniowie odpowiadają na pytania. Każdy uczeń wpisuje w tabeli „jaki jest stan” w pierwszej kolumnie Załącznika nr 1 „Wiem”. Uczniowie wypełniają drugą kolumnę. Przewiduj cele lekcji.

Wynik: Aktywne zaangażowanie studentów w pracę. Uczniowie samodzielnie formułują i akceptują cele lekcji.

    Mieć sens:

Zadanie: studiować materiał podręcznika §17 w celu kształtowania wiedzy o cechach, funkcjach i formach państwa; kształtować umiejętności: podkreśl najważniejsze, zaplanuj pracę, podsumuj.

Aktywność nauczyciela

Zajęcia studenckie

Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na ekran. słowa na slajdzie.

Zadanie.

Z proponowanych słów dodaj definicję terminu państwo:

Organizacja polityczna, organy i struktura władzy, danego kraju, typ ustroju, w tym.

Aby zapoznać się ze znakami stanu, uczniowie są proszeni o rozszyfrowanie obrazu i określenie znaków stanu. (na rysunku znaki stanu są zaszyfrowane na rysunkach) Po wysłuchaniu uczniów nauczyciel zaznacza na ekranie znaki stanu.

    Jedno terytorium;

    Zunifikowany System Zarządzania Terytorium;

    Jednolity system praw;

    Monopol na legalne użycie siły;

    prawo do nakładania podatków;

    Obowiązkowe członkostwo w państwie - obywatelstwo;

    Reprezentacja w imieniu firmy w organizacje międzynarodowe;

    Suwerenność. Oprócz znaków istnieją funkcje państwa (patrz załącznik do tekstu na str. 3. Patrz wkładka na odwrocie).

Słowo nauczyciela. Wszystkie stany na świecie są podzielone według formy. Istnieją następujące formy państwa (slajd prezentacyjny)… Ale w dzisiejszej lekcji zwrócimy uwagę na terytorialną organizację państwa.

Wykorzystując funkcję KUK (każdy uczy wszystkich), przeanalizuj z uczniami materiał o funkcjach państwa. W tym celu uczniowie otrzymują fragmenty tekstu z wewnętrznymi i zewnętrznymi funkcjami państwa. Czytają materiał przez kilka minut, a następnie zaczynają swobodnie poruszać się po klasie, wymieniając się wiedzą.

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa otrzymuje zadanie lekcyjne na arkuszu roboczym.

Grupa 1 - „Państwo Jednolite”

Grupa 2 - „Federacja”

Grupa 3 - „Konfederacja”

Nauczyciel prowadzi skoordynowaną pracę w grupach: doradza i kieruje działaniami uczniów.

Podjęte działania

Utworzony UUD

Uczniowie ustnie komponują definicję, a następnie sprawdzają ją z prawdziwą definicją.

Uczniowie pracują nad ilustracją w parach. Uporządkuj otrzymane informacje. Studenci aktywnie uczestniczą w pracach.

Uczniowie opracowują arkusz roboczy, odwołując się do załączonego materiału §17 i patrząc na tabele z materiałami informacyjnymi.

Uczniowie pracują w grupach.

Regulacyjne. Utrzymaj cel działania. Funkcje komunikacyjne. Dążą do umiejętności formułowania własnej definicji.

Kognitywny. Uczniowie wypełniają trzecią kolumnę tabeli.

Rozmowny.

Uczniowie dobrze wykorzystują mowa oznacza do rozwiązywania różnych problemów komunikacyjnych.

Kognitywny.

Uczniowie analizują i porządkują informacje. Studenci pracują w 4-osobowych grupach. Rozmowny.

Materiał przetwarzany jest w formie klastra lub stołu.

Wynik : Postrzeganie i przyswajanie otrzymanych informacji

    Odbicie

Zadanie: Sprawdzenie przyswajalności materiału

Aktywność nauczyciela

Zajęcia studenckie

Nauczyciel zapowiada występ grupy

Zadanie : „Określ formę narodową” struktura państwowa».

Grupy otrzymują karty z zadaniami, w kopercie kontury państw (np. Chiny, USA, Francja)

    Określ nazwę stanu;

    Pokaż na mapie;

    Nazwij stolicę

    Określić formę struktury państwowo-narodowej;

    Wymień cechy charakterystyczne.

Zadanie „Prawda lub twierdzenie”. Uczniowie otrzymują zadania zgodnie z opcjami (patrz Załącznik) Po zakończeniu pracy pisemnej uczniowie wymieniają się pracami i sprawdzają zadania. Wróćmy do problemu – czy każde stowarzyszenie narodowe można uznać za państwo?

Zadanie wyboru.

    Skomponuj cinquain

    Napisz akrostych ze słowem stan

    Przeanalizuj „drzewo wiedzy”

Podjęte działania

Utworzony UUD

Każda grupa prezentuje wyniki swojej pracy:

Grupa 1 - państwo unitarne;

grupa 2 - federacja;

Grupa 3 - konfederacja.

Uczniowie wykonują zadanie w grupie.

Wykonuj zadania i odpowiadaj na pytania.

Dajcie sobie nawzajem oceny Załącznik nr 2

Każdy uczeń wykonuje zadanie

Kognitywny.

Struktura wiedzy na ten temat.

Rozmowny.

Kontroluj działania partnera.

Rozmowny.

Właściwe użycie języka.

Kognitywny.

Zastosuj zdobytą wiedzę w praktyce.

Kognitywny.

Zastosuj zdobytą wiedzę do zadania.

Regulacyjne.

Kontroluj wiedzę.

Regulacyjne.

Okazują otwartość w zrozumieniu, gdy zadanie jest manifestowane.

Cytat z lekcji

„Istnienie państwowe, zwane Świętym Cesarstwem Rzymskim, nie było ani święte, ani państwo”.

Wolter

Wyjście: „Aby nazywać się państwem, państwo musi mieć cechy, mieć formę rządu, formę rządu”.

Wynik:

Określenie zgodności postawionych celów i uzyskanych wyników. Stworzenie sprzyjającego środowiska uczenia się, aby zmotywować ucznia do działań edukacyjnych w przyszłości.

    Praca domowa.

Zadanie: Daj zadanie do ćwiczenia, napisania eseju.(Tematy w warsztacie nr 5 i 6 w podręczniku, paragraf 17)

Aktywność nauczyciela

Podjęte działania

Utworzony UUD

    Ukończ warsztat

    Napisz wybrany przez siebie esej:

„Czy ludzkość kiedykolwiek w przyszłości będzie w stanie obejść się bez państwa i jak” lub „Czy istnieje idealny stan i czym jest?”

Przyjmuj zadania i ulepszaj je

Regulacyjne.

Przyjmij zadanie do nauki, zaplanuj samodzielną realizację.

Zastosowanie: zadanie do pracy pisemnej:

1. Suwerenność to niezależność państwa w wymiarze wewnętrznym i Polityka zagraniczna.

2 Współpraca międzynarodowa to funkcja wewnętrzna państw.

3 V państwo unitarne istnieje związek niezależnych formacje państwowe.

4 Obywatelstwo to polityczny i prawny stosunek między osobą a państwem.

5 Monarchia i republika to formy rządów.

Mapa technologiczna lekcji nauk społecznych klasa 11.

Nauczyciel: Usoltseva Anastasia Evgenievna nauczycielka historii, prawa, ekonomii i nauk społecznych MKOU „Szkoła średnia nr 10” Shadrinsk, najwyższa kategoria.

Temat lekcji: podatki

Cel lekcji:

Ujawnienie istoty i roli podatków w życiu człowieka, społeczeństwa, państwa.

Zadania:

Przedmiot:

aktualizacja podstawowej wiedzy;

transfer wiedzy do nowych warunków.

Metapodmiot

a) poznawcze:

Promowanie rozwoju kompetencji uczniów szkół średnich w zakresie nauk politycznych;

promowanie rozwoju kompetencji uczniów w zakresie porównywania, grupowania, analizy i syntezy;

szukać informacji niezbędnych do realizacji zadań edukacyjnych z wykorzystaniem proponowanych możliwości Internetu, tekstów, gazet itp.

b) regulacyjne:

promowanie rozwoju zdolności uczniów do sprawowania samokontroli i wzajemnej kontroli, samooceny działań edukacyjnych, zdolności do przyjmowania i utrzymywania zadania uczenia się.

c) komunikatywny:

odpowiednio używać środków komunikacyjnych, przede wszystkim mowy, do rozwiązywania różnych zadań komunikacyjnych, budować wypowiedź monologową;

pozwalają na istnienie członków zespołu różne punkty wizja, w tym te, które nie pokrywają się z jego własną;

używać mowy do regulowania swoich działań.

Osobisty:

kształtowanie holistycznego światopoglądu odpowiadającego aktualnemu poziomowi rozwoju nauki i praktyki społecznej, uwzględniającego zróżnicowanie społeczne, kulturowe, językowe, duchowe, polityczne nowoczesny świat;

wspieranie przestrzegania wartości demokratycznych;

kształtowanie odpowiedzialnego podejścia do uczenia się.

Główne koncepcje tematu: podatki, przedmiot opodatkowania, przedmiot opodatkowania, podstawa opodatkowania, okres rozliczeniowy, ulga podatkowa, opodatkowanie progresywne, opodatkowanie regresywne, opodatkowanie proporcjonalne, struktura systemu podatkowego.

Rodzaj lekcji: lekcja złożona aplikacja wiedza, umiejętności i zdolności przygotowujące do egzaminu.

Sprzęt: komputer nauczyciela, materiały wideo, słownik lekcyjny, materiały informacyjne, podręczniki, zeszyty

Etapy lekcji

Aktywność nauczyciela

Zajęcia studenckie

UUD utworzone przez działania nauczyciela i ucznia

I. Etap organizacyjny.

Powitanie studentów.

Witajcie się z nauczycielem.

Osobiste UUD: Manifestacja emocjonalnego stosunku do wychowania aktywność poznawcza.

II. Aktualizacja wiedzy.

Wyznaczanie celów i zadań.

Motywacja aktywności edukacyjnej uczniów

Zadanie: spójrz na slajd (slajd numer 1) na tablicy widzisz różne wypowiedzi polityków, wszystkie poświęcone są temu samemu tematowi.

Pytania dotyczące oświadczeń:

Opowiedz nam trochę o biografii dowolnej osoby politycznej, której powiedzenie jest przedstawione na slajdzie

Jakie jest główne znaczenie każdego stwierdzenia?

Jaki jest temat naszej dzisiejszej lekcji?

Jak zdefiniowałeś temat? ( numer slajdu 2)

Przejrzyj wypowiedzi na slajdzie prezentacji i odpowiedz na pytania nauczyciela.

Określ temat, cel i cele lekcji

Poznawcze UUD: wydobywanie niezbędnych informacji z wyciągów;

aktualizuję twój doświadczenie życiowe; podkreślenie problemu.

Komunikatywny UUD: umiejętność słuchania rozmówcy;

Umiejętność odpowiadania na pytania.

III. Powtórzenie tematu „Podatki”

1. Praca indywidualna.

2. Praca przygotowująca do egzaminu

3.4. Przednia praca ustna

5. Praca grupowa z kartami

6. Praca ustna

7. Praca grupowa z tekstem niedostosowanym

8. Indywidualna praca z terminami

1. Na twoich stołach Kod podatkowy RF, twoje zadanie:

1. znajdź i krótko napisz w pierwszym akapicie w zeszycie definicję pojęcia „podatki”

2. Z definicji podanej w Kodeksie podatkowym Federacji Rosyjskiej wyodrębnij główne cechy podatków i zapisz je w drugim akapicie w zeszycie.

Po tej pracy sprawdzamy wyniki pracy i porównujemy je z danymi na slajdach prezentacji (slajd numer 3,4)

2. Zapamiętajmy główne rodzaje podatków i wykonaj typowe zadanie USE w naukach społecznych (slajd numer 5)

3. Dlaczego te podatki nazywane są pośrednimi?

Co to jest akcyza?

Jakie towary podlegają akcyzie w naszym kraju?

4. Podatki dzieli się nie tylko według przedmiotu opodatkowania, ale według innych kryteriów. Nazwij ten znak i zapisz odpowiedni podział w zeszycie jako czwarty akapit.

5. Podziel się na grupy i wykonaj zadania z kart na temat „Rodzaje podatków”

(Załącznik nr 1)

6. Jakie są główne funkcje podatków?

7. W grupach pracujcie z niedostosowanym tekstem i odkrywajcie istotę każdej funkcji podatków (Załącznik nr 2)

8. Slajd przedstawia różne terminy związane z tematem Podatki. Zbuduj klaster na podstawie podanych warunków (slajd numer 6)

1. Chłopaki pracują z literaturą i tworzą koncepcje dotyczące podatków oraz ich głównych cech i cech.

Później Praca indywidualna, porównujemy wyniki w zeszytach i na slajdach.

2. Studenci wymieniają dwa rodzaje podatków: bezpośrednie i pośrednie.

Wykonują zadanie w zeszytach zgodnie z typem USE, my sprawdzamy zadanie.

W zeszycie uczniowie zapisują rodzaje podatków w trzecim akapicie: a) bezpośrednie, b) pośrednie.

3.4. Uczniowie odpowiadają ustnie na pytania nauczyciela. W zeszycie w czwartym akapicie wypisuje się rodzaje podatków w ujęciu terytorialnym: a) federalny, b) regionalny, c) lokalny

5. Uczniowie dzielą się na grupy i wykonują zadanie

6. Uczniowie wymieniają funkcje podatków i zapisują je w piątym akapicie w zeszycie

7. Studenci w grupach pracują z tekstem artykułu naukowego autorstwa I.A. Makarova „Funkcje podatków” Dyskusja ustna

8. Uczniowie tworzą klaster

Poznawcze UUD: Umiejętność wydobycia niezbędnych informacji z tekstu.

Komunikatywny UUD: umiejętność odpowiadania na pytania i słuchania odpowiedzi towarzyszy.

Regulacyjne UUD: umiejętność formułowania własnych myśli.

Poznawcze UUD: umiejętność stawiania i rozwiązywania problemów

Komunikatywny UUD: umiejętność negocjacji i dojścia do porozumienia wspólna decyzja; umiejętność pracy w grupie

Regulacyjne UUD: umiejętność planowania swoich działań.

IV. Konsolidacja wiedzy. Wykorzystanie wiedzy w przygotowaniu do egzaminu

specjalista ds. budżetu państwa instytucja edukacyjna

obwód rostowski „Zernogradzka Szkoła Pedagogiczna”

ROZGROMIENIE

lekcja otaczającego świata,

odbyła się w 4 klasie

student GBPOU RO "ZernPK"

Ananyeva Ekaterina Romanovna.

Zernograd,

Temat:„Tak różne święta”

Klasa: 4

Cel: poznaj święta w Rosji, ich różnice i cechy.

Cele nauczania:

Ma na celu osiągnięcie osobiste wyniki:

1. pielęgnować poczucie patriotyzmu i dumy w swoim kraju, szacunek dla historii, zabytków kultury i historii;

2. kształtować refleksyjną postawę wobec nauczania i osobistego znaczenia nauczania

.Ma na celu osiągnięcie wyników metaprzedmiotowych:

1. kształtowanie umiejętności uczenia się i umiejętności organizowania swoich działań (planowanie, kontrola, ocena):

2. kształtowanie umiejętności przyjmowania, utrzymywania celów i realizowania ich w działaniach edukacyjnych;

3. kształtowanie umiejętności rozumienia i akceptowania zadań dydaktycznych stawianych przez nauczyciela;

4.

5. rozwijać inicjatywę poznawczą (umiejętność zadawania pytań, uczestniczenia we współpracy edukacyjnej) );

6. Kształtowanie umiejętności przyjmowania i słuchania innych opinii, argumentowania odpowiedzi.

Ma na celu osiągnięcie wyników merytorycznych:

    wzbudzić zainteresowanie badaniem wakacji o pochodzeniu, stylu życia i kulturze Słowianie wschodni jako przodkowie jego ludu;

metoda werbalna - rozmowa, została wykorzystana na etapie aktualizacji czynności próbnej, organizacji czynności poznawczych, celem rozmowy jest aktywizacja uwagi, czynności poznawczej, rozwija samodzielne myślenie, umiejętność dzielenia materiału na części składowe, uwypuklenia najważniejszych, buduje dowody swoich ocen i wniosków, pamięć, mowę, otwiera wiedzę uczniów, ma ogromną moc edukacyjną.

Metoda werbalna - rozmowa heurystyczna, została wykorzystana na etapie motywacji do działań edukacyjnych, celem rozmowy heurystycznej jest umożliwienie dzieciom realizacji ich potencjału twórczego i intelektualnego, uczniom usystematyzowanie wiedzy, którą otrzymali w wyniku codziennych doświadczeń lub wcześniejszych szkoleń. Rozmowa heurystyczna obejmuje: postawienie problemu przez nauczyciela, rozwiązanie problemu, podsumowanie.

Metoda wizualna - rozmowa na zdjęciu, została wykorzystana na etapie organizowania czynności poznawczych, celem tej metody jest nauczenie uczniów wglądu w szczegóły, dostrzegania szczegółów w procesie oglądania.

Metoda polega na wykorzystaniu chronologii, zastosowano na etapie konsolidacji pierwotnej, metoda ta uczy dzieci lokalizowania wydarzenia historyczne w kosmosie.

Mapa technologiczna lekcji.

Etapy lekcji

Aktywność nauczyciela

Zajęcia studenckie

UUD

Metody, KKR

1. Etap motywacji do działań edukacyjnych

Wita uczniów i ustawia ich na lekcję, aktywizuje uwagę uczniów.

Chłopaki, dzisiaj będziemy mieć niezwykłą lekcję, w mojej magicznej torbie są żetony różne kolory

Przyjdź do mnie jeden po drugim i dobierz żeton określony kolor i podziel na grupy w zależności od kolorów żetonów.

Każdy z was ma na stołach charakterystyczne atrybuty swojej grupy, czy ktokolwiek z was może rozszyfrować, co te atrybuty oznaczają?

Chcesz wiedzieć, co oznaczają te atrybuty?

Witamy nauczycieli.

Wyciągnij żetony i usiądź w grupach.

Każda grupa odgaduje atrybuty.

LUUD:

kształtować refleksyjną postawę wobec nauczania i osobistego znaczenia nauczania

Rozmowa heurystyczna

2. Aktualizacja czynności próbnej.

Ale zanim dowiemy się, jaki jest prawdziwy cel tych atrybutów, zrób test na temat ostatniej lekcji „Jesteśmy obywatelami Rosji” w grupach.

Napisz duże litery prawidłowych odpowiedzi w linii na kartkach papieru, aby uzyskać słowo.

1. Obywatelem Rosji jest ten, kto:

T) mieszka i pracuje w Rosji;

P) wykonuje prawa Rosji i ma prawo do jej ochrony i zarządzania;

N) przyjechał do Rosji na odpoczynek.

2. Jakie prawa mają obywatele Rosji?

C) Chroń Ojczyznę, dbaj o ochronę przyrody.

P) Ochrona własnego honoru i dobre imię do pracy i edukacji.

H) Walcz z kolegami z klasy, jeśli ich nie lubisz.

3. Jakie obowiązki mają obywatele rosyjscy?

A) Chroń Ojczyznę, dbaj o ochronę przyrody .

K) Ochrona honoru i dobrego imienia, pracy i nauki.

A) Walcz z kolegami z klasy, jeśli ich nie lubisz.

4. Od jakiego wieku obywatele rosyjscy mają prawo uczestniczyć w zarządzaniu sprawami państwowymi?

C) Od 14 roku życia

C) Od 18 roku życia.

E) Od 21 roku życia.

5. Głową naszego państwa jest.

L) Premier.

D) Marszałek Sejmu.

D) Prezydent.

6. Parlament naszego kraju jest

I) Zgromadzenie Federalne;

H) Rada Federacji;

h) Duma Państwowa.

7. Co robi rząd Rosji?

E) ustanawiać prawa.

D) Zatwierdza lub odrzuca prawa.

I) Opracowanie działań na rzecz rozwoju kultury i gospodarki kraju.

8. Prawo rosyjskie wchodzi w życie, gdy

X) zatwierdza Radę Federacji;

U) uchwala Duma Państwowa;

C) podpisany przez prezydenta.

Jakie słowo dostałeś z liter poprawnych odpowiedzi?

Posłuchaj wyjaśnienia nauczyciela.

Dzieci w grupach wykonują test „Jesteśmy obywatelami Rosji”.

Uroczystość

RUUD:

kształtowanie umiejętności uczenia się i organizowania swoich działań (planowanie, kontrola, ewaluacja):

CUUD:

rozwijać inicjatywę poznawczą (umiejętność zadawania pytań, uczestniczenia we współpracy edukacyjnej) );

Rozmowa, rozmowa analityczna.

3. Organizacja aktywności poznawczej.

3.1. Ustalanie celów.

3.2. Odkrycie nowej wiedzy.

3.3. Mocowanie podstawowe

-Jak myślisz, o czym porozmawiamy dzisiaj na zajęciach?

Lekcja już się rozpoczęła

Pójdzie do chłopaków na przyszłość

Jesteśmy o świętach Rosji

Porozmawiajmy dzisiaj.

Temat dzisiejszej lekcji to „Tak różne święta”

- Jaki jest cel lekcji w odniesieniu do tematu?

Co to jest święto?

Proponuję zwrócić się do słownika Ozhegov i przeczytać definicję słowa „Wakacje”

Masz na stołach przysłowia, zbierasz przysłowia i wyjaśniasz ich znaczenie.

Rosjanie bardzo lubią święta, w dzisiejszych czasach, zgodnie z tradycją, zwyczajem jest radośnie spędzać czas, urządzać przyjęcia, ceremonie i uczty.

Spójrz na zdjęcie zatytułowane „Zapusty”

Co widać na obrazku?

Co robią ludzie?

Obraz przedstawia święto zapusty ” Niedziela przebaczenia”. Według ludowych legend wszyscy, którzy źle obchodzili Maslenicę, wszyscy Następny rokżyli źle. Dlatego każda rodzina starała się ugotować jak najwięcej obfitych potraw, zapraszać gości, organizując naprawdę okazałą uroczystość.

Jakie masz odczucia, gdy patrzysz na to zdjęcie?

Co widzisz na pierwszym planie?

Co widzisz w tle?

Przyjrzyjmy się bliżej, jak ubrane są Rosjanki?

Już teraz na łamach „Kalendarza wydarzeń” obchodzi się w Rosji ponad trzysta świąt. Dziś poznasz święta obchodzone w Rosji, dowiesz się, jak są obchodzone, dowiesz się, na jakie grupy można warunkowo podzielić wszystkie święta.

Aby dowiedzieć się, na jakie grupy można podzielić święta, wyjmij karty z koperty nr 1 i skreśl w nich wszystkie litery, które tworzą słowo „wakacje”

PNARAZRDONDA

PSREAMZEDYNNIYKE

OPBRSHAEERDOSNSIYJSKI

PSHRKAOZLNNIYKE

PPRROFAESZSIDONNAL

Przeczytajmy, jakie masz grupy?

A teraz, aby podzielić otrzymane święta na grupy, musisz spojrzeć na atrybut swojej grupy i wyjaśnić, do której grupy świąt należy każdy atrybut.

Każda grupa otrzyma koperty z kartkami z nazwami świąt i krótkie informacje o nich.

Musisz przestudiować informacje zawarte w tych kartach, a następnie podzielisz się swoją wiedzą na ten temat z inną grupą.

Twoja historia zostanie zbudowana zgodnie z planem:

1. Nazwa święta.

2. Kiedy (data) jest obchodzona.

3. krótki opis wakacje.

Teraz każda osoba z grupy idzie po kolei do innej grupy i mówi jasno i zrozumiale czego się nauczyła, ale tylko po to, by później wykonać zadania.

Cóż, teraz sprawdzimy, jak poznałeś materiał, o którym mówiły inne grupy, musisz skorelować datę świąt z nazwą i ułożyć daty świąt w kolejności chronologicznej.

O wakacjach.

Słuchaj nauczycieli.

Poszerz wiedzę na temat różnych świąt.

Wyraź swoje domysły.

Przeczytaj definicję słowa „wakacje”

Święto to święto ustanowione na cześć lub na pamiątkę kogoś lub czegoś.

Zwróć uwagę na dni powszednie, a same święta nadejdą.

miła osoba każdy dzień jest świętem.

Pamięta wakacje, ale zapomina dni powszednie.

Urlop mamy tylko wtedy, gdy nie ma pracy.

Praca jest jak wakacje.

Obejrzyj zdjęcie.

Rosjanie, wakacje.

Odpowiedzi dzieci.

Wózek, śnieg.

Strach na wróble, ludzie, wieś, drzewa.

W sukienkach, w szalikach.

Wykonaj zadanie.

„ludowy”, „profesjonalny”, „szkolny”, „ogólnorosyjski”

Dzieci rozważają atrybuty i rozdzielają wakacje na grupy.

Dzieci otrzymują koperty i studiują informacje o wakacjach.

Załącznik 1

Grupy na zmianę dzielą się swoją wiedzą na ten temat.

Uczniowie dopasowują daty wakacji do imion i układają je w porządku chronologicznym.

RUUD:

kształtowanie umiejętności przyjmowania, utrzymywania celów i realizowania ich w działaniach edukacyjnych;

WPU:

rozwijać zainteresowania poznawcze i motywy, ciekawość, kreatywność;

metoda wizualna

Praca z mapą.

1 grupa „Profesjonalna”

Dzień straż pożarna- 30 kwietnia Tego dnia w 1649 r. car Aleksiej Michajłowicz podpisał dekret o utworzeniu pierwszego rosyjskiego Straż pożarna. Za Piotra Wielkiego powstała jedna z pierwszych zawodowych straży pożarnych. W 1999 roku dekretem prezydenta Rosji Borysa Jelcyna 30 kwietnia został ustanowiony Dniem Ochrony Przeciwpożarowej Rosji.

Dzień pracownika medycznego - trzecia niedziela czerwca. W trzecią niedzielę czerwca rosyjska służba zdrowia, zgodnie z wieloletnią tradycją, obchodzi Dzień Pracownika Medycznego. Powód: Dekret Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 01.10.1980 r.

Dzień Nauczyciela - 5 października. UNESCO zatwierdziło Dzień Nauczyciela dopiero w 1994 roku, ale w Rosji święto to obchodzone jest od 1965 roku, a wcześniej nauczycielom gratulowano w każdą pierwszą niedzielę października.

Dzień Kosmonautyki – 12 kwietnia ludzie na całym świecie świętują Dzień Kosmonautyki. Święto wszystkich, którzy są w jakikolwiek sposób związani z przemysłem kosmicznym, obchodzono po raz pierwszy w 1962 roku i nadal uważane jest za jedno z najważniejszych wśród pozostałych. święta międzynarodowe.

9 kwietnia 1962 r. członkowie Prezydium Rady Najwyższej ZSRR wydali dekret o ustanowieniu Dnia Kosmonautyki. Wkrótce, w 1968 roku, Międzynarodowa Federacja Lotnicza nadała temu święcie status międzynarodowego.

Wszystko zaczęło się, gdy w 1961 roku obywatele związek Radziecki, Jurij Aleksiejewicz Gagarin, będąc pilotem statek kosmiczny„Wostok” stał się pierwszym, który nie bał się latać w kosmos. Po okrążeniu orbity glob, przez 108 minut rozpoczął się sowiecki odkrywca Nowa era loty kosmiczne z mężczyzną na pokładzie.

Dzień Kierowcy to ostatnia niedziela października. Urlop zawodowy pracowników transport drogowy i infrastruktury drogowej obchodzony jest od 1996 roku na podstawie Zarządzenia Prezydenta RP Federacja Rosyjska z dnia 7 listopada 1996 r.

Grupa 2 „Szkoła”

Szkoła studniówki obchodzone zwykle na początku 20 czerwca, po zakończeniu wszystkich egzaminów szkolnych. Impreza dyplomowa zwykle nie jest planowana na 22 czerwca - Dzień Pamięci i Smutku. W 1941 roku matura w szkołach odbyła się od 21 do 22 czerwca. Podczas oficjalnej uroczystości uczniowie, którzy otrzymali medale w wyniku studiów, tradycyjnie są w pierwszej kolejności wyróżniani, a następnie otrzymują dyplomy.

Dzień Wiedzy 1 września - początek nowego rok szkolny dla wszystkich rosyjskich uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców. Tradycyjnie w tym dniu w szkołach odbywają się uroczyste kolejki, fajny zegarek, lekcje wiedzy, pokoju, bezpieczeństwa i odwagi.

Ostatnie połączenie- tradycyjne święto dla uczniów kończących studia. Ostatnie połączenia w szkołach odbywają się pod koniec maja, około 25 maja, kiedy studia już się skończyły, a matury jeszcze się nie rozpoczęły.

Dedykacja dla pierwszoklasistów - Pierwsze wakacje szkolne dla pierwszoklasistów obchodzone są zwykle pod koniec października (24-25), kiedy chłopaki już trochę się przystosowali i przyzwyczaili do kolegów z klasy i nauczyciela.

Pożegnanie z alfabetem - jednym z najważniejszych świąt w życiu każdego piśmiennego człowieka jest dzień nauki czytania. W szkołach dzień ten obchodzony jest na początku grudnia, w formie święta zwanego „Pożegnaniem elementarza”. Wzruszający dzień, w którym dzieci zdają sobie sprawę, że nauczyły się czytać i czytać. To jest dzień, który oznacza koniec kamień milowy- nauczanie umiejętności czytania i pisania. I pierwszy dzień wielkiej straty – pożegnanie z książką, która była używana przez kilka miesięcy

Grupa 3 „Folkowa”

Horoskop- (7 stycznia) jedno z dwunastu głównych, tzw. dwunastych świąt kościoła chrześcijańskiego. jedno z dwunastu głównych, tzw. dwunastych świąt kościoła chrześcijańskiego. W tym dniu miało miejsce wielkie wydarzenie dla całego świata chrześcijańskiego – narodziny Jezusa Chrystusa w Betlejem (Jezus po hebrajsku oznacza „zbawienie”). Wszyscy chrześcijanie są przekonani, że Jezus Chrystus został posłany przez Boga na ziemię, aby zadośćuczynić za grzechy i zbawić ludzkość.

Tydzień naleśnikowy- wielodniowe święto poświęcone spędzeniu zimy i powitaniu wiosny, obchodzone zwykle 20 lutego. Data rozpoczęcia Maslenicy zmienia się co roku. Głównymi tradycyjnymi atrybutami ludowego święta Maslenicy są maslenica faszerowana, zabawa, festyny, Rosjanie obowiązkowo naleśniki i ciasta, Ukraińcy i Białorusini pierogi, serniki.

Wielkanoc (Zmartwychwstanie Chrystusa) - główne święto Kalendarz prawosławny, ustanowiony na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkanoc nie ma ustalonej daty, ale jest liczona według księżycowy kalendarz. W tym dniu na stole kładzie się kolorowe jajka, kulich to wysoki chleb zrobiony z słodkie ciasto i Wielkanoc - słodkie danie z twarogu z rodzynkami.

Iwan Kupała(Dzień Środka Letniego) - zwykle obchodzony 7 lipca, latem święto ludowe pogańskie pochodzenie. W noc Iwana Kupały wybierano narzeczonych i odprawiano ceremonie zaślubin: przeskakiwanie przez ogień trzymając się za ręce, wymianę wieńców, poszukiwanie kwiatu paproci i kąpiel w porannej rosie.

Walentynki, lub Walentynki- święto, które 14 lutego obchodzony przez wiele osób na całym świecie. Osoby obchodzące to święto dają bliskim i drodzy ludzie! kwiaty, słodycze, zabawki, balony powietrzne oraz specjalne kartki (często w kształcie serca), z wierszami, wyznaniami miłosnymi lub życzeniami miłości - walentynki.

4. grupa „Wszechrosyjski”

(Podręcznik str. 175)

Czasami wydaje się, że prowadzenie zapisów jest po prostu niemożliwe, zwłaszcza gdy trzeba odzwierciedlić związki przyczynowe. duża liczba elementy. Złożony materiał trudno zmieścić w kolumnach tabeli liniowej.

Pewnego razu, w latach sześćdziesiątych, brytyjski student Tony Buzan został prawie wyrzucony z uniwersytetu. Po prostu nie mógł pojąć materiału. Następnie poszedł do biblioteki, aby dowiedzieć się, jak działa mózg. Zależało mu na tym, aby zrozumieć, jak mechanizmy percepcji wpływają na przyswajanie nowej wiedzy. Ale takich książek nie było. Tony zaczął wymyślać własny sposób prowadzenia dokumentacji. Studiował pamiętniki Leonarda da Vinci i zobaczył, że geniusz utrwalił swoje myśli za pomocą rysunków, symboli i linii łączących. Pojawiła się więc nowa technika prowadzenia ewidencji - mapy myśli (Mapa myśli)

Ta metoda opiera się na osobliwościach ludzkiego mózgu. Trudno nam dostrzec istotę tematu, jeśli znajdujemy się w wąskich ramach. Dlatego, gdy studiujemy dużą ilość nowego materiału, trudno jest zrobić stół.

Mapa myśli ma kształt drzewa. Każda branża to koncepcja, idea. Na mapie łatwo prześledzić hierarchię i relacje. Im więcej wyobraźni pokażesz, tym lepiej materiał zostanie zapamiętany.

Oto mapa intelektu z naszego kursu USE z nauk społecznych na temat „Formy państwa”. Możesz pobrać tę mapę.

Totalitaryzm ilustruje portret Józefa Stalina. Demokracja – Statua Wolności. Monarchia - czapka Monomacha. Nawet pobieżne spojrzenie na mapę pomoże przypomnieć sobie, z jakich podstawowych elementów składa się koncepcja.

Wyobraźmy sobie, że na Jednolitym Egzaminie Państwowym natrafiłeś na zadanie 28, w którym musisz sporządzić szczegółowy plan na temat „Formy państwa”. Na egzaminie możesz zapomnieć o wskazaniu reżimy polityczne. Ale na ratunek przyjdzie obraz dyktatora, z którego jako nić zostanie wyciągnięty „totalitaryzm” i inne terminy.

Takie mapy można narysować na papierze, ale arkusz A4 najprawdopodobniej nie wystarczy. Dlatego wygodniej jest pracować w programy specjalne. Korzystamy z iMindMap , jest płatny. Ale są też darmowe odpowiedniki, tutaj możesz zobaczyć przegląd różnych usług do budowania map myśli.

Wygląda na to, że mapowanie trudne zadanie. Ale to kwestia praktyki. Po zrobieniu około dziesięciu kart prawdopodobnie nie wrócisz do zwykłych zapisów. Po mapach myśli proste tabele wydają się nieporęczne. Oto przykład tego samego tematu z podręcznika Baranowa dotyczącego przygotowania do egzaminu z nauk społecznych:

Ładowanie...Ładowanie...