Társadalomtudományi technológiai térkép a "Szociális normák és szankciók. Társadalmi kontroll" témában

Óra témája

"Bevezetés a társadalomtudományba"

Az óra típusa

Összevont lecke

Az óra céljai

Nevelési:

meghatározza az akadémiai tudományág helyét oktatási folyamat;

megismertetni a hallgatókkal a tankönyv referencia- és módszertani apparátusát, a tantárgy céljait és felépítését;

Nevelési:

erős meggyőződést alakítsanak ki az oktatás szükségességéről, mint modern társadalom

Fejlesztés:

érdeklődést kelt egy új téma iránt

Tervezett eredmények

Forma:

OK 1. Értse meg a lényegét és társadalmi jelentőségét jövőbeli szakma tartós érdeklődést mutat iránta.

OK 2. Szervezzék meg saját tevékenységeiket, a cél és az elérési módok alapján, amelyeket a fej határoz meg.

OK 3. Elemezze a munkahelyzetet, végezze el saját tevékenységének aktuális és végső ellenőrzését, értékelését, korrekcióját, felelősséget vállaljon munkája eredményéért.

OK 4. A szakmai feladatok eredményes ellátásához szükséges információk felkutatása.

OK 6. Csapatban dolgozni, hatékonyan kommunikálni kollégákkal, vezetőséggel, ügyfelekkel.

Lecke űrlap

bevezető óra

Tanítási módszerek

szaporodó

Vizuális

szóbeli

Interaktív

Szervezeti formák tanulási tevékenységek

Beszélgetés, párbeszéd, vita.

Az oktatás eszközei

Az oktatás eszközei :

Kiosztóanyag

Tankönyvek A. G. Vazhenin "Társadalomtudomány"

Tanterv

Idő szervezése

Új anyagok tanulása

A tanult anyag konszolidációja

Házi feladat

Információs források

A. G. Vazhenin "Társadalomtudomány"

Internetes források

1. lecke

Az órák alatt

én . Idő szervezése

Sötét az éjszaka,

A levelek zajt keltenek

Fütyül a szél

Egy cseppnek törtrésze van.

És az embereknek van érdeklődő elméje

És éljen makacs képességgel.

L. Martynov

Üdvözöllek, nagyon örülök, hogy ma látlak, azért találkoztunk, hogy megismerkedjünk a társadalomismeret tantárgy feladataival, felépítésével. Ennek a kurzusnak a tanulmányozása során megtanuljuk fejleszteni az elemzési képességet, a legfontosabb kiemelést és az oktatási anyag rendszerezését.

Fontolja meg a következő kérdéseket:

1. A „Társadalomtudomány” tantárgy feladatai, felépítése és tartalma.

2. Főbb tudásforrások.

P. Új anyag elsajátítása

1. A „Társadalomtudomány” tantárgy feladatai, felépítése és tartalma

A „Társadalomtudomány” tantárgy neve összetett szó.Mit jelent az orosz nyelv szabályai szerint? ( társadalom ismerete)

- Mi az a társadalom? ( ember csoport)

- Mit csinálnak az emberek a társadalomban? (egymásra hat)

Igazad van, az emberek találkoznak, hírt cserélnek, olvasnak, sportolnak, utaznak, szórakoznak… A legaktívabbak titkokat tárnak fel, behatolnak a földbe, régészeti ásatásokat végeznek, mások a föld fölé emelkednek, az űrbe repülnek, a mélységet fedezik fel. az Univerzum… Az emberi tevékenység bármely területen lehetetlen, nincs kommunikáció az emberek között. Az ember társas lény

- Ön hosszú ideje tanulmányozza az emberi társadalmat különböző iskolai tantárgyak keretein belül. Most azt javaslom, hogy rajzoljon egy személyt (lehet egy lány, egy lány vagy egy fiatal férfi, ahogy akarja), és írja körül azokat az akadémiai tudományokat, amelyek hatással vannak az ember életére.

Mit tanulunk meg egy emberről a történelem órán? (Sztori - ez a tudomány arról, hogyan éltek az emberek a távoli múltban, hogyan élnek a jelenben és hogyan fognak élni a jövőben.)

Az emberi élet mely aspektusait vizsgálja a földrajz?(A földrajz az emberi megtelepedés területét és a természeti-klimatikus, geopolitikai tényezők, a földrajzi viszonyok emberi életre és tevékenységre gyakorolt ​​hatását vizsgálja)

És milyen érdekességeket tudhatsz meg az emberről a biológia és testnevelés órákon?(A biológia elmagyarázza az emberi anatómiát és fiziológiát, kideríti a magasabb rendű működési mechanizmusokat ideges tevékenység személy. Fizikai kultúra fejleszti és megszilárdítja a készségeket motoros tevékenységés egészséges életmódélet.)

Hamar különféle leckéket az emberi társadalom életének különböző aspektusait tanulmányoztad. A társadalomtudomány és más akadémiai diszciplínák közötti különbség az, hogy óráin a korábban megszerzett tudást általánosítják, rendszerbe hozzák.

Szükségünk van-e rendszerezett tudásra a társadalomról?(Igen, mert csak a minket körülvevő világ holisztikus képével tud megfelelően reagálni rá, és meghozni a megfelelő döntéseket.)

A dis-qi-plin-ek közül idén tanulok-cha-e-my-t az iskolában, de általánosságban-st-in-knowledge you-zy-va-et leginkább az in-pro -baglyokat. Ez összefügg mind a ter-mi-na sok-értelmű jelentésével, mind a hosszú távú spo-ra-mi-vel a need-ho-di-mo -sti útján.

Az általános tudás kurzusa többszöri elkapás miatt - két alapvető ("Társadalom" és "Man-age") és a che-you-re times-de-la, lefedettség. -you-va-yu-schi in-li-ti-ku és jobb, öko-no-mi-ku, so-qi-al-nu és spirit-hov - gömb. Ügyeljen a diagramra.

Férfi

Társadalom

A „Társadalomismeret” kurzus szekciója

Szociális szféraélet

Az élet spirituális szférája

Gazdasági szféraélet

Az élet politikai és jogi szférája

Politico

A tanfolyam fő céljai:

1. Az önálló döntési képességek és az ezek iránti felelősségtudat fejlesztése. A világon vörös a halál, de mindenki egyedül hal meg (népi bölcsesség).

2. A társadalmi alkalmazkodás készségeinek és képességeinek kialakítása, az ember felelős magatartása a szabad társadalomban. Lehetetlen a társadalomban élni és megszabadulni a társadalomtól(Lenin).

3. A készségek iránti igény társadalmi mobilitásés aktív élethelyzet. A teknős járása határozott, de megéri emiatt a sas szárnyait nyírni?(Kelet bölcsessége).

4. A személyes választás igénye és a meghozott választásért való személyes felelősség. Ha félsz - ne tedd, megtetted - ne félj (Dzsingisz kán).

A társadalomtudomány csak az orosz nyelvben rejlő kifejezés. Más országokban a szociológia felel meg neki, ami lefordítva (lat.szociustársadalom, görögLogók- tudás, tanítás, tudomány) szó szerint a társadalomról való tudást jelenti. Ha nemcsak a szavak eredetét vesszük figyelembe, hanem a tudás tartalmát is, akkor a társadalomtudomány által lefedett problémakörbe beletartozik az, amit a világ társadalomtudományoknak nevez. Ezek közé tartozik: szociológia, közgazdaságtan, pszichológia, antropológia. A társadalomtudományhoz tartoznak még a kultúratudomány, az etika, a filozófia, a jog, amelyeket általában humanitárius (érték) tudásként emlegetnek.

Tehát a társadalomtudományra ma szó szerint mindenkinek szüksége van - leendő kémikusoknak, fizikusoknak, mérnököknek, munkásoknak, üzletembereknek, ügyvédeknek, orvosoknak, menedzsereknek stb. Oroszország minden polgárának, szakmájától függetlenül, szüksége van rá. Modern világunkban nem nélkülözhetjük az emberi psziché törvényszerűségeit és jellemzőit üzleti kommunikáció, tudás politikai tevékenységés a gazdaságszervezés alapelvei, polgári jogok, valamint információkat a kultúráról, a tudományról és a vallásról.

2. Főbb tudásforrások

A fő tudásforrások között elsősorban a tankönyvek, a különféle szótárak és segédkönyvek, valamint az eszközök szerepelnek. tömegmédia. A „Társadalomtudomány” kurzus tanulmányozása A. G. Vazhenin műszaki, természettudományi, humanitárius profilok szakmák és szakterületek társadalomtudományi tankönyvén alapul. Nyissa ki a tankönyveket és nézze át. Ahhoz, hogy elképzelésünk legyen egy-egy esemény fejlődésének dinamikájáról, rendkívül fontos az újság, ill. folyóirat anyaga egy adott kérdéshez vagy témához.

A tankönyvet a szövetségi állami oktatási szabvány követelményeinek figyelembevételével fejlesztették ki Általános oktatás, GEF SPO és profil szakképzés. A tankönyv szerkezetileg 6 fejezetből áll, amelyek a társadalom minden területéről tartalmazzák a szükséges információkat. A legfontosabb fogalmak és kifejezések barna félkövér és dőlt betűkkel vannak kiemelve. A bekezdés végén kérdések és kreatív feladatok találhatók. különböző szinteken nehézségek. Ezenkívül ehhez a témához szükség van egy füzetre, ahová jegyzeteket készítünk, megjelöljük a kurzus fontos pontjait, előadjuk önálló munkavégzés, rajzoljon diagramokat, amelyek lehetővé teszik az anyag sikeres asszimilációját.

III. A tanult anyag konszolidációja

Végezze el önállóan a következő feladatokat:

1. Írja le, hogy a humán- és társadalomtudomány mely problémái érdeklik Önt! Indokolja választását.

Házi feladat

1. Olvasd el a tankönyv bevezetőjét!

útvonalválasztás Társadalomismeret lecke a következő témában: "Állam".

11. évfolyam

Cél: megmutatni az állam lényegét és jelentőségét.

Feladatok:

Nevelési: hozzájárulnak az államról, annak jellemzőiről, formáiról, funkcióiról alkotott elképzelések kialakításához;

Fejlesztés: a kritikai gondolkodás fejlesztése, a különféle forrásokkal (tankönyv, segédanyag) való munkavégzés készségeinek fejlesztése, a kapott információk megtalálásának, kritikai értékelésének, rendszerezésének, ok-okozati összefüggések meglátásának, kommunikációs készségek fejlesztése, a megszerzett ismeretek alkalmazásának képessége;

Nevelési: a tanulók civil helyzetének, jogi kultúrájának, ítélkezési függetlenségének nevelésére.

Az óra típusa: Új anyagok tanulása.

Technológia: Technológia kritikus gondolkodás.

Tanítási módszerek:

    Szóbeli;

    Részleges keresés;

    Vizuális és szemléltető;

Tanulmányi formák:

    Egyedi;

    Csoport;

    Kollektív;

Felszerelés:

    Tankönyv, 11. évfolyam, alapszint, szerkesztette: A. I. Kravcsenko, E. A. Pevcova. M." orosz szó", 2011

    Társadalomtudomány. A vizsgára való felkészülés teljes útmutatója, szerkesztette: P. A. Baranov, A. V. Voroncov, S. V. Sevcsenko. április Kiadó, 2008

    ICT, zenei központ.

    Kiosztóanyag (szövegek, diagramok, táblázatok)

    Feladatgyűjtemény az egységes államvizsgához - 2015. április Kiadó, 2014

    Előadás a leckéhez.

Az óra lépései:

    Van értelme.

    Visszaverődés.

    Összegezve.

    Házi feladat.

Az óra eredményei:

Tudni:

    Mi az állam?

    A területi struktúra jelei, funkciói, formái.

    Az állam keletkezésének elméletei.

Képesnek lenni:

    Szöveg elemzése;

    Magyarázza és fogalmazza meg a fogalmak jelentését;

    levonni a következtetést;

    Problémás feladatok elvégzése;

    Töltse ki a táblázatot ZHU;

    Védje meg saját nézőpontját;

Az órák alatt:

1. Szervezési mozzanat.

2. Kihívás

Feladat: pozitív motiváció kialakítása, a tanulók bevonása a tevékenységekbe

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

A tanár köszönti a tanulókat. Megkérdezi, milyen színűek a gyerekek az óra elején. Ezután felhívja a tanulók figyelmét a képernyőről hangzó szituációra.

Megtett intézkedések

Megalakult UUD

Üdvözlöm a tanárokat

Gyors indítás

Figyelmesen nézze meg a videót. (1. sz. melléklet)

Kérdések: Milyen politikai intézményről kérdéses?

Töltse ki az 1. oszlopot a táblázatban. A beszélgetés után az állapotok diákjai jelennek meg. Ötletelés. Mi az állam. Kérdések: Bármely terület tekinthető államnak a probléma megoldása érdekében? Ön szerint mit kell tudnunk az államról? A tanár a tanulókkal együtt alakítja ki az óra céljait. Az óra céljai ezután kiemelésre kerülnek az előadásban.

A diákok válaszolnak a kérdésekre. Minden tanuló beírja az 1. számú melléklet első oszlopába a „mi az állapot” táblázatba az „Tudom”. A tanulók kitöltik a második oszlopot. Készítsen előrejelzéseket az óra céljairól.

Eredmény: A tanulók aktív bevonása a munkába. A tanulók önállóan fogalmazzák meg és fogadják el az óra céljait.

    Van értelme:

Feladat: tanulmányozza a tankönyv 17. § anyagát, hogy ismereteket szerezzen az állam jellemzőiről, funkcióiról és formáiról; készségek kialakítása: a legfontosabb kiemelése, munka tervezése, összefoglalása.

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

A tanár a tanulók figyelmét a képernyőre irányítja. szavak a dián.

Gyakorlat.

A javasolt szavakból adja hozzá az állapot kifejezés definícióját:

Egy adott ország politikai szervezete, kormányzati szervei és szerkezete, rezsim típusa, beleértve.

Az állam jeleinek megismeréséhez a diákokat felkérik a kép megfejtésére és az állam jeleinek meghatározására. (a képen az állapot jelei a rajzokon titkosítva vannak) A tanulók meghallgatása után a tanár kiemeli a képernyőn az állapot jeleit.

    Egyetlen terület;

    Egységes Területkezelési Rendszer;

    Egységes törvényrendszer;

    Monopólium az erőszak legális alkalmazására;

    adókivetési jog;

    Kötelező államtagság - állampolgárság;

    Képviselet a cég nevében nemzetközi szervezetek;

    Szuverenitás. A jelek mellett az állam funkciói is vannak (lásd a szöveg mellékletét a 3. oldalon. Lásd a hátoldalon található betétet).

Tanár szava. A világ összes állama forma szerint van felosztva. Az államnak a következő formái vannak (bemutató dia) ... De a mai leckében az állam területi szervezetére fogunk figyelni.

A KUK funkció (mindenki mindenkit tanít) segítségével elemezni a hallgatókkal az állam funkcióiról szóló anyagot. Ehhez a tanulók szövegtöredékeket kapnak az állam belső és külső funkcióival. Néhány percig olvassák az anyagot, majd elkezdenek szabadon mozogni az osztályteremben, tudást cserélve.

A tanár csoportokra osztja a tanulókat. Minden csoport kap egy órai feladatot egy feladatlapon.

1. csoport – „Egységes állam”

2. csoport – „Föderáció”

3. csoport – „Konföderáció”

A tanár összehangolt csoportmunkát végez: tanácsot ad, irányítja a tanulók tevékenységét.

Megtett intézkedések

Megalakult UUD

A tanulók verbálisan alkotnak definíciót, majd ellenőrzik a valódi definícióval.

A tanulók párban dolgoznak az illusztráción. Strukturálja a kapott információkat. A diákok aktívan részt vesznek a munkában.

A tanulók végigdolgozzák a feladatlapot, hivatkozva a mellékelt anyagra (§17), és megnézve a kiosztótáblázatokat.

A tanulók csoportokban dolgoznak.

Szabályozó. Tartsa fenn a tevékenység célját. Kommunikatív funkciók. Céljuk a saját definíció kialakításának képessége.

Kognitív. A tanulók kitöltik a táblázat harmadik oszlopát.

Kommunikatív.

A tanulók jól használják ki beszéd azt jelenti különböző kommunikációs problémák megoldására.

Kognitív.

A tanulók elemzik és rendszerezik az információkat. A tanulók 4 fős csoportokban dolgoznak. Kommunikatív.

Az anyagot fürt vagy táblázat formájában dolgozzák fel.

Eredmény : A kapott információ észlelése és asszimilációja

    Visszaverődés

Feladat: Az anyag asszimilációjának ellenőrzése

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

A tanár bejelenti a csoport teljesítményét

Gyakorlat : „Határozza meg a nemzeti formáját államszerkezet».

A csoportok kártyákat kapnak egy feladattal.Borítékban államok körvonalait (pl. Kína, USA, Franciaország)

    Határozza meg az állam nevét;

    Megjelenítés a térképen;

    Nevezze meg a fővárost

    Határozza meg a nemzeti-állami szerkezet formáját;

    Nevezze meg a jellemző tulajdonságokat!

Gyakorlat – Igaz vagy állítás. A hallgatók a lehetőségeknek megfelelően kapnak feladatokat (Lásd Melléklet) Az írásbeli munka elvégzése után a hallgatók dolgozatot cserélnek és ellenőrzik a feladatokat. Vissza a problémához – tekinthető-e bármely nemzeti egyesület államnak?

Választási feladat.

    Írj egy cinquaint

    Írj egy akrosztikot az állapot szóval!

    Elemezze a "tudás fáját"

Megtett intézkedések

Megalakult UUD

Minden csoport bemutatja munkája eredményét:

1. csoport – egységes állam;

2. csoport - szövetség;

3. csoport – konföderáció.

A tanulók csoportban oldják meg a feladatot.

Végezze el a feladatokat és válaszoljon a kérdésekre.

Jelöljétek egymást 2. sz. melléklet

Minden tanuló teljesít egy feladatot

Kognitív.

Szerkezeti ismeretek a témában.

Kommunikatív.

Irányítsd a partner cselekedeteit.

Kommunikatív.

Megfelelő nyelvhasználat.

Kognitív.

A megszerzett ismereteket a gyakorlatban alkalmazni.

Kognitív.

A megszerzett ismereteket alkalmazza a feladatban.

Szabályozó.

Irányítsd a tudást.

Szabályozó.

Nyitottságot mutatnak a megértésben, amikor a feladat megnyilvánul.

Lecke idézet

„A Szent Római Birodalomnak nevezett állami egység nem volt sem szent, sem állam

Voltaire

Következtetés: "Ahhoz, hogy államnak nevezzük, az államnak sajátosságokkal kell rendelkeznie, rendelkeznie kell egy államformával, egy államformával."

Eredmény:

A kitűzött célok és az elért eredmények összhangjának meghatározása. Kedvező tanulási környezet kialakítása, amely motiválja a tanulót a jövőbeni tanulási tevékenységekre.

    Házi feladat.

Feladat: Adj feladatot gyakorláshoz, esszéíráshoz (Témák a tankönyv 5. és 6. számú műhelyében, 17. bekezdés)

Tanári tevékenység

Megtett intézkedések

Megalakult UUD

    Végezze el a műhelyt

    Írj egy választott esszét:

„Képes lesz-e a jövőben az emberiség állam nélkül meglenni és hogyan” vagy „Létezik-e ideális állam, és mi az?”

Fogadja el a feladatokat és finomítsa azokat

Szabályozó.

Tanulási feladat elfogadása, önálló megvalósítás tervezése.

Jelentkezés: feladat írásbeli munkára:

1. A szuverenitás az állam függetlensége a belső és külpolitika.

2 A nemzetközi együttműködés az belső funkciójaÁllamok.

3 V egységes állam függetlenek szövetsége van államalakulatok.

4 Az állampolgárság egy személy és az állam közötti politikai és jogi kapcsolat.

5 A monarchia és a köztársaság kormányzati formák.

Társadalomismeret óra technológiai térképe 11. évfolyam.

Tanár: Usoltseva Anastasia Evgenievna történelem, jog, közgazdaságtan és társadalomtudomány tanára MKOU "10. számú középiskola" Shadrinsk, a legmagasabb kategória.

Az óra témája: adókat

Az óra célja:

Az adók lényegének és szerepének feltárása az ember, a társadalom, az állam életében.

Feladatok:

Tantárgy:

alapismeretek frissítése;

tudás átadása új feltételeknek.

Metasubject

a) kognitív:

Elősegíteni a középiskolások politikatudományi kompetenciájának fejlesztését;

elősegíteni a tanulók összehasonlító, csoportosító, elemző és szintézis kompetenciáinak fejlesztését;

az oktatási feladatok elvégzéséhez szükséges információk keresése az internet, szövegek, újságok stb. javasolt lehetőségeinek felhasználásával.

b) szabályozási:

elősegíteni a tanulók önkontroll- és kölcsönös ellenőrzési képességének, a nevelési-oktatási tevékenység önértékelésének, a tanulási feladat elfogadásának és megtartásának képességének fejlődését.

c) kommunikatív:

megfelelően alkalmazza a kommunikatív, elsősorban beszédeszközöket a különféle kommunikációs feladatok megoldásához, monológ megnyilatkozást épít;

lehetővé teszik a csapattagok létezését különböző pontokat látás, beleértve azokat is, amelyek nem esnek egybe az övével;

beszédet használnak cselekvéseik szabályozására.

Személyes:

a tudomány és a társadalmi gyakorlat mindenkori fejlettségi szintjének megfelelő holisztikus világkép kialakítása, figyelembe véve a társadalmi, kulturális, nyelvi, szellemi, politikai sokszínűséget modern világ;

a demokratikus értékekhez való ragaszkodás elősegítése;

a tanuláshoz való felelősségteljes hozzáállás kialakítása.

A téma fő fogalmai: adók, adó alanya, adózás tárgya, az adóalapot, adózási időszak, adó hitel, progresszív adózás, regresszív adózás, arányos adózás, az adórendszer felépítése.

Az óra típusa: lecke komplex alkalmazás ismereteket, készségeket és képességeket a vizsgára való felkészüléshez.

Felszerelés: tanári számítógép, videóanyag, órai szótár, segédanyagok, tankönyvek, füzetek

Az óra szakaszai

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

A tanár és a diák tevékenysége által kialakított UUD

I. Szervezési szakasz.

Diákok köszöntése.

Köszöntjük a tanárt, egymást.

Személyes UUD: Az oktatáshoz való érzelmi hozzáállás megnyilvánulása kognitív tevékenység.

II. Tudásfrissítés.

Célok és célok kitűzése.

A tanulók oktatási tevékenységének motiválása

Feladat: nézd meg a diát (1. dia) a táblán különböző politikusok nyilatkozatai láthatók, mindegyik ugyanannak a témának szól.

Kérdések a nyilatkozatokkal kapcsolatban:

Meséljen egy kicsit az Ön által kedvelt politikai személyiség életrajzáról, akinek mondandója a dián látható

Mi az egyes állítások fő jelentése?

Mi a mai óránk témája?

Hogyan határoztad meg a témát? ( 2. diaszám)

Tekintse át a bemutató dián szereplő állításokat, és válaszoljon a tanár kérdéseire!

Határozza meg az óra témáját, célját és céljait

Kognitív UUD: a szükséges információk kinyerése a nyilatkozatokból;

frissíti az Ön élettapasztalat; kiemelve a problémát.

Kommunikatív UUD: a beszélgetőpartner meghallgatásának képessége;

Kérdések megválaszolásának képessége.

III. Az "Adók" téma megismétlése

1.Egyéni munka.

2. A vizsgára felkészítő munka

3.4. Elülső szóbeli munka

5. csoportmunka kártyákkal

6. Szóbeli munka

7. Csoportmunka nem adaptált szöveggel

8. Egyéni munka kifejezésekkel

1. Az asztalaidra Adószám RF, az Ön feladata:

1. keresse meg és írja be röviden az első bekezdésbe egy füzetbe az "adók" fogalmát

2. Az Orosz Föderáció adótörvénykönyvében megadott meghatározásból különítse el az adók főbb jellemzőit, és írja le azokat a második bekezdésben a jegyzetfüzetbe.

E munka után ellenőrizzük a munka eredményét, és összehasonlítjuk a prezentációs diák adataival (3., 4. diaszám)

2. Emlékezzünk a főbb adófajtákra, és fejezzük be a társadalomtudományban jellemző USE feladatot! (5. dia)

3. Miért nevezik ezeket az adókat közvetettnek?

Mi az a jövedéki adó?

Mely áruk jövedéki adókötelesek hazánkban?

4. Az adókat nemcsak az adózás tárgya szerint osztják fel, hanem más szempontok szerint is. Nevezze el ezt a jelet, és írja le a megfelelő felosztást a füzetbe negyedik bekezdésként!

5. Oszd meg csoportokba a kártyákon szereplő feladatokat az "Adófajták" témában.

(1. sz. melléklet)

6. Melyek az adók fő funkciói?

7. Csoportokban dolgozzon nem adaptált szöveggel, és fedje fel az adók egyes funkcióinak lényegét (2. sz. melléklet)

8. A dia különféle kifejezéseket mutat be az Adók témakörhöz kapcsolódóan. Építsen klasztert a megadott feltételekből (6. dia)

1. A srácok szakirodalommal dolgoznak, fogalmakat alkotnak az adókról, annak főbb jellemzőiről és jellemzőiről.

Után egyéni munka, füzetekben és diákon hasonlítjuk össze az eredményeket.

2. A tanulók kétféle adót neveznek meg: közvetlen és közvetett.

Notebookokban a USE típusnak megfelelően végeznek feladatot, mi ellenőrizzük a feladatot.

A füzetbe a tanulók felírják a harmadik bekezdésben szereplő adónemeket: a) közvetlen, b) közvetett.

3.4. A tanulók szóban válaszolnak a tanár kérdéseire. A jegyzetfüzetben a negyedik bekezdés területi alapon írja le az adónemeket: a) szövetségi, b) regionális, c) helyi

5. A tanulókat csoportokra osztják és elvégzik a feladatot

6. A tanulók felsorolják az adók funkcióit és leírják az ötödik bekezdésbe egy füzetbe

7. A tanulók csoportokban I.A. tudományos cikkének szövegével dolgoznak. Makarova "Az adók funkciói" Szóbeli vita

8. A tanulók klasztert alkotnak

Kognitív UUD: A szükséges információ kinyerésének képessége a szövegből.

Kommunikatív UUD: a kérdések megválaszolásának és az elvtársak válaszainak meghallgatásának képessége.

Szabályozási UUD: a gondolatok megfogalmazásának képessége.

Kognitív UUD: problémafelvetés és -megoldás képessége

Kommunikatív UUD: tárgyalási és megegyezési képesség közös döntés; csoportban való munkavégzés képessége

Szabályozási UUD: tevékenységük megtervezésének képessége.

IV. A tudás megszilárdítása. Az ismeretek alkalmazása a vizsgára való felkészülés során

állami költségvetési szakember oktatási intézmény

Rostov régió "Zernograd Pedagógiai Főiskola"

ÚTVONALVÁLASZTÁS

lecke a világ körül,

4. osztályban tartották

a GBPOU RO "ZernPK" diákja

Ananyeva Jekaterina Romanovna.

Zernograd,

Tantárgy:"Olyan különböző ünnepek"

Osztály: 4

Cél: ismerkedjen meg az oroszországi ünnepekkel, azok különbségeivel és jellemzőivel.

Tanulási célok:

Célja az elérése személyes eredmények:

1. a hazaszeretet és a hazájuk iránti büszkeség, a történelem, a kulturális és történelmi emlékek tiszteletének ápolása;

2. reflektív attitűd kialakítása a tanításhoz és a tanítás személyes jelentéséhez

.A meta-tantárgyi eredmények elérését célozza:

1. a tanulási és tevékenységszervezési képesség kialakítása (tervezés, ellenőrzés, értékelés):

2. a nevelési tevékenységben a célok elfogadásának, megtartásának és követésének képességének kialakítása;

3. a pedagógus által kitűzött tanulási feladatok megértésének és elfogadásának képességének kialakítása;

4.

5. kognitív kezdeményezés kialakítása (a kérdésfeltevés képessége, az oktatási együttműködésben való részvétel );

6. más vélemények elfogadásának, meghallgatásának, válaszának érvelésének képességének kialakítása.

Jelentős eredmények elérését célozza:

    érdeklődést kelt az ünnepek eredet, életmód és kultúra tanulmányozása iránt keleti szlávok mint népének ősei;

verbális módszer - beszélgetés, a próbaakció aktualizálásának, a kognitív tevékenység megszervezésének szakaszában használták, a beszélgetés célja a figyelem, a kognitív tevékenység aktiválása, az önálló gondolkodás fejlesztése, az anyag összetevőire való felosztásának képessége, a legfontosabbak kiemelése, bizonyítékokat épít fel értékeléseikre és következtetéseikre, emlékezetére, beszédére, nyitottá teszi a tanulók tudását, nagy nevelő ereje van.

Verbális módszer - heurisztikus beszélgetés, Az oktatási tevékenységek motiválásának szakaszában használták, a heurisztikus beszélgetés célja, hogy a gyerekek megvalósítsák kreatív és intellektuális potenciáljukat, a tanulók rendszerezzék a mindennapi tapasztalatok vagy korábbi edzések eredményeként megszerzett tudást. A heurisztikus beszélgetés a következőket tartalmazza: a probléma tanár általi felvetése, a probléma megoldása, összegzés.

Vizuális módszer - beszélgetés a képen, A kognitív tevékenység megszervezésének szakaszában használták, ennek a módszernek az a célja, hogy megtanítsa a tanulókat a részletekbe belenézni, a részleteket észrevenni a megtekintés folyamatában.

A módszer a kronológia alkalmazása, Az elsődleges konszolidáció szakaszában használták, ez a módszer megtanítja a gyerekeket lokalizálni történelmi eseményekűrben.

Az óra technológiai térképe.

Az óra szakaszai

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

UUD

Módszerek, KKR

1. A tanulási tevékenységek motivációjának szakasza

Köszönti a tanulókat és felkészíti őket az órára, aktiválja a tanulók figyelmét.

Srácok, ma szokatlan leckénk lesz, zsetonok vannak a varázstáskámban különböző színek

Gyere hozzám egyesével és húzd le a jelzőt bizonyos színt, és a tokenek színétől függően oszd csoportokra.

Mindannyian a csoportjuk jellegzetes attribútumai szerepelnek az asztalukon. Meg tudja fejteni bármelyikőtök, hogy mit jelentenek ezek a tulajdonságok?

Szeretné tudni, mit jelentenek ezek a tulajdonságok?

Üdvözlöm a tanárokat.

Húzza ki a jelzőket, és üljön csoportokba.

Minden csoport kitalálja a tulajdonságokat.

LUUD:

reflektív attitűd kialakítása a tanítással és a tanítás személyes jelentésével kapcsolatban

Heurisztikus beszélgetés

2. A próbatétel aktualizálása.

Mielőtt azonban megtudnánk ezeknek az attribútumoknak a valódi célját, töltsön ki egy tesztet az utolsó lecke „Oroszország állampolgárai vagyunk” témájában csoportosan.

A helyes válaszok betűit nagy vonalban írd a papírlapokra úgy, hogy szót kapj!

1. Oroszország állampolgára az, aki:

T) Oroszországban él és dolgozik;

P) végrehajtja Oroszország törvényeit, és joga van megvédeni és kezelni azokat;

N) Oroszországba jött pihenni.

2. Milyen jogaik vannak Oroszország állampolgárainak?

C) Védd a Hazát, gondoskodj a természet megőrzéséről.

P) A becsület védelme és jó név munkához és oktatáshoz.

H) Harcolj az osztálytársakkal, ha nem szereted őket.

3. Milyen feladatai vannak az orosz állampolgároknak?

A) Védd a Hazát, gondoskodj a természet megőrzéséről .

K) Az ember becsületének és jó hírének védelme, munkára és oktatásra.

A) Küzdj meg az osztálytársaiddal, ha nem szereted őket.

4. Hány éves kortól jogosult az orosz állampolgárok részt venni az államügyek intézésében?

C) 14 éves kortól.

C) 18 éves kortól.

E) 21 éves kortól.

5. Államunk feje az.

L) Miniszterelnök.

D) az Országgyűlés elnöke.

D) Elnök.

6. Hazánk parlamentje az

I) a Szövetségi Gyűlés;

H) Szövetségi Tanács;

h) Az Állami Duma.

7. Mit tesz Oroszország kormánya?

E) törvényeket alkotni.

D) Jóváhagyja vagy elutasítja a törvényeket.

I) Intézkedések kidolgozása az ország kultúrájának és gazdaságának fejlesztésére.

8. Oroszország törvényei akkor lépnek hatályba, amikor azok

X) jóváhagyja a Szövetségi Tanácsot;

U) az Állami Duma fogadja el;

C) az elnök aláírásával.

Milyen szót kapott a helyes válaszok betűiből?

Hallgassa meg a tanár magyarázatát.

A gyerekek csoportokban elvégzik a „Oroszország állampolgárai vagyunk” tesztet.

Ünnep

RUUD:

a tanulási és tevékenységszervezési képesség kialakítása (tervezés, ellenőrzés, értékelés):

CUUD:

kognitív kezdeményezés fejlesztése (a kérdésfeltevés képessége, az oktatási együttműködésben való részvétel );

Beszélgetés, elemző beszélgetés.

3. A kognitív tevékenység megszervezése.

3.1. Célmeghatározás.

3.2. Új ismeretek felfedezése.

3.3. Elsődleges rögzítés

-Szerinted miről fogunk ma beszélni az órán?

A lecke már elkezdődött

A jövőben a srácokhoz fog menni

Az oroszországi ünnepekről szólunk

Beszéljünk ma.

A mai óra témája "Olyan más ünnepek"

- Mi az óra célja a témával kapcsolatban?

Mi az ünnep?

Azt javaslom, hogy forduljon az Ozhegov szótárhoz, és olvassa el az "Ünnep" szó meghatározását.

Közmondások vannak az asztalodon, gyűjts közmondásokat, és magyarázd el a jelentésüket.

Az orosz nép nagyon szereti az ünnepeket, manapság a hagyomány szerint szokás örömmel tölteni az időt, partikat, szertartásokat, lakomákat rendezni.

Nézd meg a "Húshagyó" című képet

Mi látható a képen?

Mit csinálnak az emberek?

A festmény a húshagyó ünnepet ábrázolja " Megbocsátás vasárnapja". A népi legendák szerint az emberek, akik rosszul ünnepelték Maslenitsa-t, minden következő év rosszul élt. Ezért minden család igyekezett a lehető legtöbb kiadós ételt főzni, vendégeket hívni, és egy igazán grandiózus ünnepséget rendezni.

Milyen érzések keringenek benned, amikor ezt a képet nézed?

Mit látsz az előtérben?

Mit látsz a háttérben?

Nézzük meg közelebbről, hogyan öltözködnek az orosz nők?

Már most az "Eseménynaptár" oldalain több mint háromszáz ünnepet ünnepelnek Oroszországban. Ma megtanulja az Oroszországban ünnepelt ünnepeket, megtudja, hogyan ünneplik őket, megtudja, mely csoportokba osztható fel az összes ünnep.

Annak érdekében, hogy megtudja, milyen csoportokra oszthatók az ünnepek, vegye ki a kártyákat az 1-es borítékból, és húzza át bennük az összes olyan betűt, amely az „ünnep” szót alkotja.

PNARAZRDONDA

PSREAMZEDYNNIYKE

OPBRSHAERDOSNSIYSKIE

PSHRKAOZLNNIYKE

PPRROFAESZSIDONNAL

Olvassuk, milyen csoportokat kaptál?

És most, hogy a kapott ünnepnapokat csoportokba oszthassa, meg kell néznie a csoport attribútumait, és meg kell magyaráznia, hogy az egyes attribútumok melyik ünnepcsoporthoz tartoznak.

Minden csoport kap egy borítékot, amelyben az ünnepek és az ünnepek nevével ellátott kártyák vannak rövid tájékoztatás róluk.

Tanulmányoznia kell az ezeken a kártyákon található információkat, majd megosztja ezzel a kérdéssel kapcsolatos tudását egy másik csoporttal.

A történeted a terv szerint épül fel:

1. Az ünnep neve.

2. Mikor (dátum) ünneplik.

3. rövid leírásaünnep.

Most mindenki a csoportból egy másik csoportba megy, és világosan és érthetően elmondja, mit tanult, de csak azért, hogy később elvégezhesse a feladatokat.

Nos, most megnézzük, hogyan tanulta meg azt az anyagot, amelyet más csoportok mondtak, össze kell kapcsolnia az ünnepek dátumát a névvel, és időrendi sorrendbe kell rendeznie az ünnepek dátumait.

Az ünnepekről.

Hallgass a tanárokra.

Bővítse ismereteit a különböző ünnepekkel kapcsolatban.

Fejezzék ki sejtéseiket.

Olvassa el az "üdülés" szó meghatározását

Az ünnep egy ünnepnap, amelyet valaki vagy valami tiszteletére vagy emlékére hoztak létre.

Jegyezze fel a hétköznapokat, és jönnek maguk az ünnepek.

kedves ember minden nap ünnep.

Emlékszik az ünnepekre, de elfelejti a hétköznapokat.

Csak akkor van szabadságunk, ha nincs munka.

Dolgozni olyan, mint egy nyaralás.

Vizsgálja meg a képet.

Orosz nép, ünnep.

Gyerekek válaszai.

Kocsi, hó.

Madárijesztő, emberek, falu, fák.

Napruhákban, sálakban.

Hajtsa végre a feladatot.

„népi”, „szakmai”, „iskola”, „teljes orosz”

A gyerekek figyelembe veszik a tulajdonságokat, és csoportokra osztják az ünnepeket.

A gyerekek borítékokat kapnak, és tanulmányi információkat kapnak az ünnepekről.

1. függelék

A csoportok felváltva osztják meg tudásukat a témában.

A tanulók az ünnepnapok dátumait nevükkel párosítják, és időrendi sorrendbe rendezik.

RUUD:

a nevelési-oktatási tevékenységben a célok elfogadásának, megtartásának, követésének képességének kialakítása;

WPUD:

fejleszteni kognitív érdekekés motívumok, kíváncsiság, kreativitás;

vizuális módszer

Térképes munka.

1 "Professzionális" csoport

Nap tűzoltóság- Április 30 1649-ben ezen a napon Alekszej Mihajlovics cár rendeletet írt alá az első orosz állam létrehozásáról. tűzoltóság. Az egyik első hivatásos tűzoltóság Nagy Péter vezetésével jött létre. 1999-ben Borisz Jelcin orosz elnök rendelete alapján április 30-át Oroszország tűzvédelmének napjává nyilvánították.

Az egészségügyi dolgozók napja – június harmadik vasárnapja. Június harmadik vasárnapján az orosz egészségügy a régi hagyományoknak megfelelően az egészségügyi dolgozók napját ünnepli. Indoklás: A Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsa Elnökségének 1980.10.01-i rendelete.

Pedagógusnap – október 5. Az UNESCO csak 1994-ben hagyta jóvá a pedagógusnapot, Oroszországban azonban 1965 óta tartják ezt az ünnepet, és október minden első vasárnapján gratuláltak a korábbi tanároknak.

A kozmonautika napja – április 12 az emberek szerte a világon ünnepelnek A kozmonautika napja. Mindenkinek az ünnepét, aki bármilyen kapcsolatban áll az űriparral, 1962-ben ünnepelték először, és máig az egyik legfontosabbnak tartják a többiek között. nemzetközi ünnepek.

1962. április 9-én a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsa Elnökségének tagjai rendeletet adtak ki a kozmonautika napjának létrehozásáról. Hamarosan, 1968-ban a Nemzetközi Repülési Szövetség nemzetközi státuszt adott ennek az ünnepnek.

Az egész azzal kezdődött, hogy 1961-ben a polgár szovjet Únió, Jurij Alekszejevics Gagarin, pilóta lévén űrhajó"Vostok" lett az első, aki nem félt az űrbe repülni. Miután megkerülte a pályát földgolyó, 108 percig – kezdte a szovjet felfedező új korűrrepülések egy emberrel a fedélzetén.

Az autósok napja október utolsó vasárnapja. A dolgozók szakmai szabadsága közúti szállítás közúti infrastruktúrát pedig 1996 óta ünneplik az elnöki rendelet alapján Orosz Föderáció 1996. november 7-én kelt.

2. csoport "Iskola"

Iskola szalagavatókáltalában június huszadikának elején ünneplik, miután minden iskolai érettségi véget ér. A ballagási partit általában nem június 22-re, az emlékezés és bánat napjára rendezik. 1941-ben június 21. és 22. között zajlott az érettségi az iskolákban. A hivatalos ünnepségen hagyományosan elsősorban a tanulmányaik eredményeként kitüntetésben részesült iskolásokat tüntetik ki, majd oklevelet adnak át.

Tudás Napja Szeptember 1. - egy új kezdete tanév minden orosz iskolás, diák, tanár és oktató számára. Hagyományosan ezen a napon ünnepi sorokat tartanak az iskolákban, menő óra, a tudás, a béke, a biztonság és a bátorság leckéi.

Utolsó hívás- hagyományos ünnep a tanulmányaikat befejező iskolások számára. Legutóbbi hívások az iskolákban május végén, 25-e körül tartják, amikor a tanulmányok már véget értek, a záróvizsgák pedig még nem kezdődtek el.

Odaadás az első osztályosoknak - az első osztályosok első iskolai ünnepét általában október végén (24-25) tartják, amikor a srácok már kicsit alkalmazkodtak, és megszokták az osztálytársakat és a tanárt.

Búcsú az ábécétől - minden írástudó ember életében az egyik legfontosabb ünnep az a nap, amikor megtanult olvasni. Az iskolákban ezt a napot december elején ünneplik, a "Búcsú az alapozótól" nevű ünnep formájában. Megható nap, amikor a gyerekek ráébrednek, hogy írni-olvasni kezdtek és megtanultak olvasni. Ez a nap a végét jelzi mérföldkő- műveltségtanítás. És a nagy veszteség első napja - búcsú a több hónapig használt könyvtől

3. csoport "népi"

Horoszkóp- (január 7.) a keresztény egyház tizenkét fő, úgynevezett tizenkettedik ünnepének egyike. a keresztény egyház tizenkét fő, úgynevezett tizenkettedik ünnepének egyike. Ezen a napon az egész keresztény világ számára nagy esemény történt - Jézus Krisztus születése Betlehemben (Jézus héberül "üdvösséget" jelent). Minden keresztény meg van győződve arról, hogy Jézus Krisztust Isten küldte a földre, hogy engesztelje a bűnöket és megmentse az emberiséget.

Maslenitsa- a tél beköszöntésének és a tavasz beköszöntésének szentelt többnapos ünnep, amelyet általában február huszadikán ünnepelnek. Maslenitsa kezdési dátuma minden évben változik. A maszlenyicai népünnepség fő hagyományos attribútumai a töltött maszlenitsa, mulatság, ünnepségek, az oroszoknak kötelező palacsinta és sütemény, az ukránoknak és fehéroroszoknak gombóc, sajttorta.

Húsvét (Krisztus feltámadása) - fő ünnep Ortodox naptár, amelyet Jézus Krisztus feltámadásának emlékére alapítottak. A húsvétnak nincs fix dátuma, de a szerint számítják Hold naptár. Ezen a napon színes tojás kerül az asztalra, a kulich a magas kenyér édes tésztaés húsvét - édes túrós, mazsolával készült étel.

Ivan Kupala(Szentáni nap) - általában július 7-én ünneplik, nyáron népünnep pogány eredetű. Ivan Kupala éjszakáján megválasztották a jegyeseket, és esküvői szertartásokat hajtottak végre: kézen fogva ugrottak át a tűzön, koszorút cseréltek, páfrányvirágot kerestek és fürödtek a reggeli harmatban.

Valentin nap, vagy Valentin nap- egy ünnep, hogy Február 14 sok ember ünnepli szerte a világon. Az ünnepet ünneplők ajándékozzák szeretteiket és kedves emberek virágok, édességek, játékok, léggömbökés különleges kártyák (gyakran szív formájában), versekkel, szerelmi vallomással vagy szerelmi kívánságokkal – Valentin nap.

4. "Összoroszországi" csoport

(Tankönyv 175. o.)

Néha úgy tűnik, hogy egyszerűen lehetetlen feljegyzéseket készíteni, különösen akkor, ha az ok-okozati összefüggéseket kell tükröznie. egy nagy szám elemeket. Az összetett anyag nehezen illeszthető be egy lineáris táblázat oszlopaiba.

Egyszer, az 1960-as években Tony Buzan brit diákot majdnem kizárták az egyetemről. Egyszerűen nem tudta felfogni az anyagot. Aztán elment a könyvtárba, hogy megtudja, hogyan működik az agy. Fontos volt számára annak megértése, hogy az észlelési mechanizmusok hogyan hatnak az új ismeretek asszimilációjára. De nem voltak ilyen könyvek. Tony elkezdett kitalálni a saját nyilvántartási módszerét. Tanulmányozta Leonardo da Vinci naplóit, és látta, hogy a zseni rajzok, szimbólumok és összekötő vonalak segítségével rögzítette gondolatait. Tehát megjelent egy új nyilvántartási technika - gondolattérkép (Mind Map)

Ez a módszer az emberi agy sajátosságain alapul. Nehéz átlátni a tárgy lényegét, ha szűk keretek között vagyunk. Ezért amikor nagy mennyiségű új anyagot tanulmányozunk, nehéz táblázatot készíteni.

A gondolattérkép fa alakú. Minden ág egy fogalom, egy ötlet. A térképen könnyen nyomon követhető a hierarchia és a kapcsolatok. Minél több fantáziát mutat be, annál jobban emlékezni fog az anyagra.

Íme egy intellektustérkép az „Államformák” témájú USE társadalomtudományi kurzusunkból. Letöltheti ezt a térképet.

A totalitarizmust Joszif Sztálin portréja illusztrálja. Demokrácia – a Szabadság-szobor. Monarchia – Monomakh sapkája. Már egy felületes pillantás a térképre segít emlékezni, hogy milyen alapvető elemekből áll a koncepció.

Képzeljük el, hogy az egységes államvizsgán találkozott a 28-as feladattal, ahol részletes tervet kell készítenie az „Államformák” témában. A vizsgán elfelejtheti jelezni politikai rezsimek. Ám a diktátor képe jön majd segítségül, amiből a "totalitarizmus" és egyéb kifejezések szálként húzódnak.

Az ilyen térképeket papírra is lehet rajzolni, de egy A4-es lap nagy valószínűséggel nem elég. Ezért kényelmesebb dolgozni speciális programok. iMindMap-et használunk, fizetős. De vannak ingyenes analógok is, itt megtekintheti a gondolattérképek készítésére szolgáló különféle szolgáltatások áttekintését.

A térképezés úgy tűnik ijesztő feladat. De ez gyakorlás kérdése. Körülbelül tíz kártya elkészítése után valószínűleg nem fog visszatérni a szokásos rekordokhoz. A gondolattérképek után az egyszerű táblázatok nehézkesnek tűnnek. Íme egy példa ugyanerre a témára Baranov társadalomismereti vizsgára való felkészülés kézikönyvéből:

Betöltés...Betöltés...