Види вегетативного розмноження покритонасінних рослин. Вегетативне розмноження квіткових рослин

Урок біології у 6 класі на тему "Вегетативне розмноження квіткових рослин"

Мета уроку:

вивчити способи вегетативного розмноженняквіткових рослин та навчитися застосовувати отримані знання на практиці;

Освітні завдання: 1) розкриття значення понять: живці та його види, відведення, кореневі нащадки, щеплення ниркою (окулювання), щеплення, підщепа, виводкові бруньки, дочірні розетки, 2)розглянути особливості вегетативного розмноження кімнатних рослин.

Розвиваючі завдання:формування практичних умінь щодо здійснення вегетативного розмноження кімнатних рослин.

Виховні завдання:здійснення екологічного, трудового виховання;

Обладнання:

    ПК, презентація «Вегетативне розмноження рослин»,

    таблиця «Вегетативне розмноження рослин»,

    різні кімнатні рослини (традесканція, фіалка, каланхое),

    бульби, цибулини,

    квіткові горщики з ґрунтом,

    посудину з водою,

  • гумові рукавички (для виконання практичних завдань),

    підручники, зошити,

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Привітання, позначка відсутніх.

ІІ. Перевірка знань.(Індивідуальне опитування) ( Слайд 3 ) .

    На які дві групи можна розділити всі органи квіткових рослин залежно від основних виконуваних ними функцій? (На вегетативні та генеративні.)

    Які органи є генеративними? (Квіти, плоди та насіння.)

    Яка їхня основна функція? (Розмноження.)

    А які органи є вегетативними? (Корінь, стебло, лист.)

    Яка їхня основна функція? (Забезпечення рослини водою, органічними та мінеральними речовинами.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Проблемне питання: пчому рослини, для яких характерний в основному нерухомий спосіб життя, широко поширені за земній кулі?

Актуалізація знань

Що притаманно всім живих організмів? (Розмноження, тобто здатність відтворювати собі подібних - найважливіша властивістьвсіх живих організмів.)

Рослини розселяються, займають нові території завдяки розмноженню; завдяки цьому Землі існують мільйони років рослини, тварини, гриби, хоча кожен організм живе обмежений час.

А які є способи розмноження рослин?

(Насіння - статеве, вегетативними органами - безстатеве).

Сьогодні ми вивчатимемо безстатеве розмноження, і тема уроку: “Вегетативне розмноження квіткових рослин”. (Слайд 1 ) Відкриваємо зошити, записуємо число та тему уроку.

Формулювання мети уроку.

Способи вегетативного розмноження квіткових рослин.

(Пояснення вчителя нової теми.)

Вегетативне розмноження полягає в утворенні нових особин із вегетативних органів. Має велике теоретичне та практичне значення. Широко поширене у дикорослих рослин, а також використовується в сільському господарстві. В основі лежить регенерація,тобто. здатність рослин відновлювати весь організм із будь-якої частини. Вегетативне розмноження можна поділити на природне(що відбувається у природі без втручання людини) (Слайд 4) і штучне, що застосовується в практиці рослинництва з використанням всіх видів природного вегетативного розмноження, а також особливого прийому – щеплення (зрощування частини рослини, що розмножується, з відповідною підщепою) (Слайд 5).

Природне вегетативне розмноження

Втечами, відокремленими

від материнської рослини: Надземними Кореневищами: Цибулинами:

ряска, елодея, традесканція повзучими пирій, хвощ, цибуля, тюльпани,

верба пагонами польовий, нарцис, лілія

Бульбами: (усики, іван-чай

Відведеннями: картопля, батоги)

ялиця жоржини. суниця,

кістяника Зимуючими нирками:

Коренева поросль: пухирчатка, рдест,

тополя, осика, різак

Виводками нирками: бузок, ожина,

тонконіг, очиток, камхрін.

неломка, каланхое (жи-

ворожіння)

Штучне вегетативне розмноження

Бульбами: Цибулинами: Поділом Порослю: Відведеннями:

картопля цибуля, часник, куща: дерева та аґрус,

лілії, нарциси, флокси чагарники, виноград,

амариліс маргаритки, що утворюють шовковиця,

півонії. кореневу азалії.

ЧЕРЕНКАМИ

ЩЕПЛЕННЯ

Стебловими: Кореневими: Листовими:

виноград, малина, лимон,

смородина, вишня, бегонія, Оком Щеплення в

троянди, щури, глоксинія, розщеп

жовник горобина фіалка узум- Щеплення Копулювання

У зошитах накресліть таблицю з трьох колонок: спосіб розмноження, приклади рослин, малюнок . Її заповнення ми почнемо на уроці, а закінчите ви вдома.

Вегетативне розмноження рослин

Спосіб розмноження

Приклади рослин

Способи вегетативного розмноження квіткових рослин:

1) бульбами
2) кореневими живцями;
3) кореневими нащадками;
4) стебловими живцями;
5) відведеннями;
6) щеплення ниркою (окулювання) тощо.

Під час розповіді вчителя:

    увага учнів акцентується на основних поняттях: живці та їх види, відведення, кореневі нащадки, щеплення ниркою (окулювання), щеплення, підщепа (використовується презентація);

    розгляд ілюстрацій у підручнику;

    учні у зошитах заповнюють перші дві графи таблиці (необхідні малюнки у третій графі учні виконують вдома).

Повідомлення вчителя:

Розмноження відведеннями” (Слайд 6).

відведеннями традесканції, плющ.

Щеплення ниркою (окулювання)” (Слайди 7 та 8).

Наступний спосіб розмноження досить складним і може бути виконаний за наявності необхідних навичок. Без нього не обходиться жоден садівник, тому слідкуйте за тим, в якому порядку проводяться дії та запам'ятовуйте назви.

Вегетативне розмноження кімнатних рослин.

Повідомлення вчителя.

Каланхое (бріофіллум)розмножується виводковими нирками . (Слайд 9). Вони опадають із листя, швидко вкорінюються, і незабаром виростають дочірні рослини.

Спеціальні пристрої для вегетативного розмноження є у деяких видів кактусів– це бічні пагони"дітки" . Іноді вже в ранньому віці вони бувають зародковими корінцями.

Кімнатна рослина циперусрозмножують розподілом дорослої рослини на частини . Доросла рослинагострим ножем ділять на кілька частин і кожну з них одразу садять в окремий горщик. Але для цього рослини існує ще один цікавий спосіб розмноження: верхівку втечі можна нахилити та опустити у склянку з водою. Через два тижні рослина готова до посадки у ґрунт!

Кімнатна рослина хлорофітумрозмножується посадкою дочірніх розеток , які утворюються на горизонтальних пагонах, легко приживаються і швидко починають рости як самостійні рослини . (Слайд 10).

Багато рослин укорінюються при контакті стебла із ґрунтом, тобто. розмножуються відведеннями . Одне з пагонів пришпилюють і присипають у середній частині ґрунтом. Найкращий часдля відведення – початок періоду активного зростання. У такий спосіб розмножують традесканції, плющ.

Один з найпоширеніших способів розмноження кімнатних рослин. живцювання . Найчастіше використовують стеблові або листові живці залежно від виду рослини. (Слайди 11 та 12). Кореневі живці кімнатні рослини практично не розмножують. При розмноженні стебловими живцями можна використовувати верхівковий держак, тоді буде рости верхівкова брунька. Але якщо живець без верхівки, він повинен містити хоча б один вузол (з міжвузля не виросте новий втечу). Живець повинен бути здоровим, без сторонніх плям, пошкоджень.

Живці одних рослин можна просто поставити у воду і почекати, коли з'явиться коріння, а потім пересадити в землю. До таких рослин відносяться фікуси, традесканції. Живці інших рослин укорінюються складніше. Це, наприклад, кімнатні троянди . Для їх укорінення краще використовувати суміш піску та торфу.

Стебловими живцями розмножуються також алое(Столітник), монстера, товстянка (грошове дерево). Так розмножується і кімнатна ліана хойя. При цьому на кожному заготовленому живці має бути не менше двох пар листя. Зрізати необхідно нижче вузла, тому що коріння з'являється на міжвузлях. Укорінюється у воді та в суміші піску та торфу.

Іншим різновидом живців є листові . Для листового живця важливо правильно визначити його вік. Якщо лист ще зовсім молодий, всі його сили підуть на те, щоб закінчити зростання. Якщо занадто старий, то може легко в'янути.

Листовими живцями легко розмножується популярна кімнатна рослина сентполія (узумбарська фіалка). Навесні або влітку зрізають листок з черешком довжиною 2-3 см і поміщають у воду або відразу в ґрунт (при цьому заглиблюють на одну третину листової пластинки). Через деякий час виростають мініатюрні розетки з листочками.

Листковими живцями можна розмножувати бегонії, глоксинії, а також сансевієрію (щучий хвіст). Лист сансевієрії розрізають поперек на кілька частин (довжиною 5-7 см) і садять з нахилом у злегка вологий річковий пісок або спеціальну суміш, підтримуючи температуру повітря 20-22 градуси.

Розмноження рослин за допомогою видозмінених пагонів: бульб, цибулин та кореневищ. (Слайди 13,14,15).

Таким чином, знання особливостей вегетативного розмноження рослин дозволить нам прикрасити свій будинок, клас, школу різноманітними кімнатними рослинами, створити затишок та покращити екологічну обстановку.

IV. Закріплення(Виконання практичних завдань за інструкцією в параграфі 34).

Повідомлення вчителя.

Завдання наступне: здійсніть вегетативне розмноження запропонованих кімнатних рослин

Інструктаж з техніки безпеки перед виконанням практичного завдання.

Кімнатні рослини ростуть у кожному класі та у багатьох будинках. Як їх розмножують?

Знання способів вегетативного розмноження рослин має велике значенняу кімнатному квітникарстві.

/Презентація з використанням матеріалів науково-дослідної роботи з екології учениці 9 класу Семенової Вікторії. 2014р./ (Слайди 16 – 19).

Для виконання завдання до спеціально підготовленого столу викликати кількох учнів (за кількістю представлених кімнатних рослин). Використовуючи необхідне обладнання, хлопці здійснюють розмноження рослин і називають спосіб, що використовується.

V . Підбиття підсумків уроку.

У квіткових рослин є специфічні органи розмноження (генеративні), то навіщо потрібно вегетативне розмноження?

(Відповіді учнів. Вчитель підбиває підсумок, систематизує відповіді учнів.)

За допомогою вегетативного розмноження багато рослин здатні швидко розселятися, захоплюючи нові території, так як отримані вегетативно молоді рослини зазвичай набагато більші і сильніші за проростки, що утворилися з насіння. Крім того, при несприятливі умовиможе бути утруднено утворення квіток та плодів, а також визрівання насіння.

VI . Домашнє завдання.

    Завершити заповнення таблиці.

Вегетативне розмноження - це спосіб розмноження рослин у результаті розвитку коренів, стебел та листя. Покритонасінні, або квіткові, рослини розмножуються як статевим, так і вегетативним шляхом. Вегетативне розмноження квіткових рослин поширене у природі, але ще частіше його використовує людина при розмноженні сільськогосподарських і декоративних рослин.

Вегетативне розмноження рослин пагонами

Розмноження живцями

Найчастіше рослини розмножуються вегетативно живцями. Коли вітер ламає рослину, то коріння, що залишилося в грунті, дають придаткові корені і вкорінюються. Так на новому місці виростає тополя, верба або інша рослина.

Здатність багатьох рослин легко утворювати придаткові корені на пагонах широко використовують у садівництві та квітникарстві. Стебловими живцями(відрізок втечі з декількома нирками) розмножують смородину, троянду, тополю, вербу та багато інших дерев і чагарників. Для цього навесні, до розпускання бруньок, однорічні живці довжиною 25-30 см саджають в добре підготовлений грунт. До осені на живцях виросте придаткове коріння. Тоді живці викопують і садять на постійне місце. Стебловими живцями розмножують також багаторічні декоративні рослини, наприклад флокси, багато кімнатні рослини: бальзамін, колеус, пеларгонію та ін.

У сільському господарстві для розмноження рослин використовують кореневі живці. Кореневий черешок - це відрізок кореня завдовжки 15-25 см.

Кореневими живцями розмножуються ті рослини, які мають на коренях формуватися придаткові нирки.

На посадженому в ґрунт кореневому живці з придаткових бруньок розвиваються надземні пагони, від основ яких відростають придаткові коріння. Розвивається нова, самостійно існуюча рослина. Кореневими живцями розмножують садову малину, шипшину, деякі сорти яблунь та декоративних рослин.

Розмноження відведеннями

Бульба картоплі ( Solanum tuberosum) з молодими бічними пагонами, що розвиваються з пазушних бруньок.

Є різні способирозмножувати рослини відведеннями. Найпростіший спосіб - вигнути молоду втечу так, щоб середня його частина стосувалася землі, а верхівка була спрямована вгору. Потім на нижній частині пагона під ниркою надрізати кору. У місці надрізу прикріпити втечу до ґрунту полити і підгорнути. Верхівка втечі повинна стояти вертикально, для цього можна встромити в землю палицю і прив'язати до неї втечу. Восени в місці надрізу виростає придаткове коріння. Тепер втечу слід відрізати від куща та посадити в окреме місце.

Розмноження бульбами

Рослини можна розмножувати бульбами. Для вирощування картоплі достатньо посадити одну бульбу (бажано масою близько 80 гр.) у ґрунт навесні, а восени з кожного бульби можна буде зібрати десяток нових бульб. Очі-нирки, паростки та верхівки також підійдуть для розмноження, і це теж вважається вегетативним розмноженням пагонами. Щоб розмножити картоплю очками, треба вирізати нирки з невеликою частиною м'якоті бульби і посадити в ящик родючим ґрунтом. З нирок розвинуться паростки, у нижніх частинах відростуть придаткові коріння. Це розсада, яку можна висаджувати у полі. Подібним способом можна розмножувати бульби верхівками, тобто верхніми частинамибульб, де розташовані бруньки.

Для отримання паростків бульби слід проростити на світлі. Виросли паростки обламати. Довгі треба розрізати на кілька частин – живців – так, щоб на кожному була нирка. Потім висадити в ящики чи парники. Після того, як живці укореняться, їх слід пересадити на постійне місце.

Щеплення нирки: 1 - нирка щепи видаляється разом з підлягають тканинами; 2-4 - нирка вставляється в Т-подібний розріз на стеблі підщепи і там закріплюється; 5 - нирка утворює втечу

Розмноження щепленням

Щепленнямзазвичай розмножують плодові дерева. Для цього черешок (або бруньку-око) культурної рослинитреба зростити зі стеблом дичка. Дичок це молода рослина, вирощене з насіння плодового дерева. Коренева система дичка має більшу потужність, невибагливість до грунту, морозостійкість і деякі інші якості, яких у культурної рослини, що прищеплюється, немає. Очі, що прищеплюється, або живець культурної рослини називається прищепи, а дичок (до якого щеплять) - підщепі.

Робиться це так. З культурного плодового дерева зрізається однорічна втеча. З нього слід видалити листові пластинки, залишаючи лише черешки. Це дичок-підщепа. У його основи гострим ножем слід зробити надріз у вигляді літери Т. У надрізі кору дичка треба відокремити від деревини. Тепер потрібна щеплення. З втечі культурного сорту треба зрізати нирку, що добре розвинулася, з тонким шаром деревини довжиною 2 - 2,5 см. Нирку щепи треба вставити під кору дичка в надріз. Місце щеплення слід туго обв'язати. Сама нирка має залишитися вільною від обв'язування.

У попередніх статтях ми говорили про насіннєве розмноження овочевих культурта квіткових літників шляхом та через . Сьогодні ми поговоримо про вегетативне розмноження (кореневищами, цибулинами, бульбоцибулинами, коренеклубнями, відведеннями та живцями) – найбільш поширений спосіб розмноження квіткових багаторічників.

Вегетативне розмноження

Вегетативне розмноження має ряд переваг: воно дозволяє отримувати рослини, ідентичні материнським (при насіннєвому способі характерні особливостісорти часто не зберігаються взагалі або зберігаються не в повному обсязі), скорочує ювенільний (молодий) період розвитку рослин. Деякі багаторічники переважно розмножувати лише вегетативним шляхом, т.к. він значно скорочує термін вступу нових рослин у найбільш декоративну фазу – цвітіння. При насіннєвому розмноженні таких рослин як шафран, півонія, шпажник та ін. вона часто настає на 4-6 рік життя.
Вегетативне розмноження можна здійснювати кореневищами, цибулинами, бульбами, коренеплодами, відведеннями та живцями, які використовують для отримання нової рослини Способи розмноження деяких рослин перераховані нижче.

Поділ кореневищ

Найбільш поширеним способом вегетативного розмноження є розподіл кореневищ. Кореневища - подовжена підземна частина рослини, що несе залишки листя, нирки та придаткові корені. Для розмноження рослин кореневищем використовують ділянки, отримані з периферії старого куща. Для отримання якісного посадкового матеріалуірисів, півонії, лілейників та ін. краще розмножувати рослини у віці 3-4 років. З віком на кореневище розвивається велика кількістьнирок відновлення, які згодом починають конкурувати за життєвий простір. В результаті в центрі куща нирки виявляються слабкі, а на периферії – сильніші та життєздатніші. Тому при розподілі старих кущів краще використовувати матеріал із зовнішньої частини кореневища, а центральну видаляти. Деякі садівники центральну частину старого куща дорощують і через деякий час поділяють.

Більшість кореневищних рослин мають пухке кореневище, яке ділять руками чи гострим ножем. Дуже стара рослина або рослина з щільною кореневою системою розрізають лопатою.

Якщо не стоїть завдання отримати якнайбільше посадкового матеріалу, кущ краще поділити на 3-5 ділок. Рослини з таких ділянок можуть зацвісти в перший рік, з другого року вони утворюють потужні, добре розвинені та нормально квітучі кущі. Якщо необхідно отримати багато рослин від одного материнського куща, то його можна розділити на дрібніші ділянки (з однією ниркою), але в цьому випадку, у перші два роки після поділу рослини будуть розвиватися повільно і зацвітуть лише на другий-третій рік. Для того, щоб така рослина краще розрослася, їй не дають цвісти на другий рік, обламуючи квітконоси. При дрібному розподілі відбувається повне оновлення кореневої системи і надалі ця рослина буде сильнішою і довговічнішою за розмножений стандартним ділянкою.



Поділ рослин краще проводити в прохолодному, затіненому місці
. Щоб стимулювати зростання молодих бічних коренів у отриманих ділянок коріння підрізають приблизно на 1/3 їх довжини. Довге, необрізане коріння при посадці важко рівномірно розподілити в посадковій ямі, що може призвести до їх перекручування, загнивання та загибелі всієї рослини.

Поділ та пересадку багаторічників проводять рано навесні (квітень-початок травня) або наприкінці літа (кінець серпня – початок вересня). При весняних термінахрозподілу, поки що нирки не рушили в зріст, буває достатньо лише обрізки коренів. При літньо-осінніх пересадках необхідно обрізати надземну частину рослин, залишаючи приблизно 15-20 см, т.к. коріння ще не зможе забезпечити рослини всім необхідним, що може призвести до хвороби та затягування термінів цвітіння.

Поділ тих чи інших культур нерідко має особливості. Так, наприклад, при розмноженні півонії не варто використовувати великі ділянки з великою кількістюнирок і безліччю довгих коренів, оскільки він довго хворітиме і слабко цвістиме.
Щоб швидше утворився великий кущ ірису, ділянки висаджують по колу або рядками з урахуванням необхідної для дорослої рослини площі тощо.

При розподілі лілейника старе коріння підрізають, залишаючи не більше 7-8 см, місця зрізів присипають золою.

Перед посадкою ділянок бажано кореневу системузанурити в глиняну бовтанку. Для її приготування на 10 л води додають невелику кількість глини (щоб після вмочування в бовтанку на руці залишався) тонкий шарглини), 1 таблетку гетероауксину або пакетик кореневіна (можна будь-який інший стимулятор коренеутворення, за інструкцією) та 1 кг свіжого гною. Компоненти додавати у вказаному порядку. Оброблене бовтанкою коріння необхідно протягом 30 хвилин підсушити на відкритому повітрі, а потім висадити ділянки у підготовлені, зволожені ями.

Поділ куща

Деякі багаторічники (первоцвіти, гвоздику, багаторічні луки, будру плющелистную, вероніки, материнку звичайну, дзвіночок, перстач, лілейник, герань великокореневищну, майоран, маргаритку, медуницю лікарську, молодило покрівельне, очиток звичайний, півонія ухиляється, чебрець, шалфей. Якщо кущ рихлий, то кореневища розрізають лопатою, якщо щільний - всю рослину викопують, оглядають, видаляючи всі сумнівні місця, потім гострим ножем відокремлюють дочірні рослини. При посадці ділок у посадкові ямки додають компост або добриво тривалої дії. Ділянки висаджують відразу ж, на ту саму глибину, що й раніше, але на більшу відстань.

Терміни заготівлі живців

Для успіху дуже важливий термін заготівлі живців. Він визначається характером зростання та розвитку маткової рослини. За цими ознаками багаторічники ділять на дві групи.

До першій групівідносяться види з активним відростанням молодих пагонів протягом більшої частини вегетаційного періоду. Сюди відносяться:

  • всі багаторічники з зимуючими надземними втечами,
  • рослини, що утворюють подушки та дернини;
  • кореневищні, кореневідпорні, столонні рослини з трав'янистими пагонами, що квітнуть пізно восени або відцвітають рано навесні, але відрізняються тривалою вегетацією, здатністю утворювати літні розетки листя та пагони.
Ця група рослин при живцювання легко утворює придаткове коріння, заготовляти живці можна протягом тривалого терміну. з кінця квітня до середини серпня.

Друга групапоєднує види з активним пагокоутворенням на початку вегетаційного періоду, що іноді продовжується до цвітіння.


Пагони для живців заготовляють зі здорових, добре розвинених, досить молодих (3-4-річних) рослин.

У видів першої групидовгі пагони можна розрізати на живці розміром від 3 см і більше (2-4 міжвузли). При цьому нижній зріз роблять з відривом 3 мм від листового вузла, верхній - вище листового вузла на 6-10 мм.

У видів другої групина живці зрізають не всю втечу, а тільки верхівкову частину молодої втечі зі зближеними міжвузлями і слабо розвиненим листям, коли втеча ще не стала порожньою. Такі живці дають більш високий відсоток укорінення порівняно з дерев'янілими живцями з нижньої частини втечі. Виняток становить півонія, У якого беруть нижню частину втечі з п'ятою У вологолюбних рослинз великими або невеликими, але сильно випаровують вологу листям, частину листової пластинки вкорочують на 1/2 або 1/3.

Розмноження стебловими або зеленими живцями

Шляхом черенкування розмножують багато пряно-смакових рослин (полину, шавлії, м'яту, лаванду, котівник та ін), отримуючи живці при обрізанні рослин. Обрізання проводять у червні-липні, зрізаючи верхівки пагонів над пазушною ниркою. Кінець такого черешка повинен бути вже трохи здерев'янілим. Все листя, за винятком двох-трьох верхніх, видаляють. Живці висаджують у піщаний субстрат, який повинен бути завжди помірно вологим, і накривають скляною банкоюабо поліетиленовим пакетом. Вони вкорінюються протягом 3-4 тижнів.

У деяких випадках живці не зрізають, а виламують з материнської рослини. У травні так розмножують нів'яник. Коли його пагони досягнуть довжини 5-7 см, їх виламують або зрізають із п'ятою, залишаючи на рослині не менше половини пагонів. Живці висаджують у теплички або парники, на гряди, присипані шаром чистого річкового піскуна глибину 1,5-2 см; рясно поливають і вкривають склом або плівкою. Живці укорінюються, як правило, швидко, на 10-15 день. Приблизно через місяць їх можна висаджувати у відкритий ґрунт.

Розмноження листовими живцями

Деякі багаторічники, у яких придаткові або сплячі нирки формуються не на стеблі в пазусі листя, а на підставі розширеного закінчення черешка або на підставі листової пластинки сидячого листа (як, наприклад, у нив'яника), можна розмножувати листовими живцями.Для укорінення підходять тільки повністю сформовані листя з нормально розвиненими черешками. Залежно від розмірів листових черешківїх садять на глибину 0,6-1,5 см, маючи в своєму розпорядженні з нахилом в один бік. Гряди роблять у затінених місцях. Для нормального коренеутворення підтримують постійну вологість субстрату за рахунок регулярних поливів та обприскування.

Розмноження кореневими живцями

Багаторічники, у яких у місцях поранень коріння утворюються придаткові нирки, можна розмножувати кореневими живцями. При відділенні частини кореня від материнської рослини нирки розвивають нові пагони з новою кореневою системою. Кореневі живці є найбільш надійний спосіброзмноження у первоцвітів. Їх викопують пізніше перших чисел травня. Коріння відмивають і кілька найздоровіших вирізують ножем безпосередньо під листовою розеткою. Відокремлені коріння розрізають на шматочки 5 см, причому нижній зріз роблять косим. Живці висаджують по одному в пухкий субстрат косим зрізом вниз. Прямий зріз повинен бути на рівні поверхні субстрату. Весною наступного рокуїх висаджують на незмінне місце. Для розмноження хрону переважно використовувати довгі кореневі живці (30-40 см). Їх викопують восени, зберігають у піску до весни, потім висаджують, заглиблюючи у ґрунт нижнім кінцем на 10 см, а верхнім, потовщеним – на 5 см.

У принципі, технологія розмноження кореневими живцями передбачає викопування маточників із збереженням усіх коренів. Потім відбір коренів завтовшки від 0,3 до 2 см, які ріжуть на частини довжиною 5-7 см розкладають горизонтальними рядами на заздалегідь підготовленій затіненій грядці. Зверху засипають шаром піску завтовшки 0,5 см і землі –2 см, після чого ущільнюють та поливають. Як показує практика, живці, заготовлені в серпні, укорінюються протягом місяця, заготовлені у вересні краще зберігати для весняного укорінення, щоб уникнути загнивання при осінній посадці.

Розмноження цибулинами

Серед декоративних багаторічників, овочевих культур достатньо цибулинних рослин, які можна розмножувати цибулинами

Цибулина– це багаторічний підземний орган, що служить для збереження запасних поживних речовин та оновлення рослин після періоду спокою. По структурі - це видозмінена вкорочена втеча, що складається з денця - укороченого стебла і луска - видозміненого листя. На верхній частині денця формується верхівкова брунька, з якої у майбутньому розвивається надземне стебло, листя та квіти, на нижній частині денця – коріння. Цибулина може бути різної будови:

  • черепітчаста (лілії), що складається з окремих лусок;
  • концентрична із замкнутими внутрішніми соковитими лусками та з криючою тонкою зовнішньою лускою (більшість цибулинних);
Цибулина може бути багаторічною або щорічно замінюватись новою.
Цибулинні рослини висаджують на глибину, що в 3-4 рази перевершує діаметр цибулини, і з таким розрахунком, щоб під цибулею не залишалося порожнього простору. Важливо правильно розташувати цибулину під час посадки: нирками вгору, а корінням або донцем – вниз. Після посадки – рясно поливають.

Розмноження бульбами, бульбоцибулинами, коренеплодами, відведеннями.

Бульбоцибулини
Деякі багаторічники (крокосмія, крокус) запасають поживні речовини в бульбоцибулин, які також є матеріалом для розмноження. Бульбоцибулина зовні схожа на цибулину, але має іншу будову. Це нижня частина стебла, що розрослася. Вона може бути покрита щільною оболонкою або мати залишки низового листя у вигляді сухих лусок. За вегетаційний період бульбоцибулина використовує поживні речовини і відмирає разом з корінням (за деяким винятком). Зверху над нею виростає заміщувальна бульбоцибулина, а з боків – дітки. Завдяки великій кількості бульбонечок, бульбоцибулини можна розрізати на кілька частин, які утворюють нормальну бульбоцибулину, що іноді зацвітає в той же рік.

Бульби

Всім відомо, що жоржину, картоплю розмножують бульбами. Бульба- Підземний орган, що запасає. По структурі - це видозмінена втеча, але не має ні донця, ні єдиної точки зростання стебла; нирки відновлення («очі») розкидані по всій поверхні бульби. Бульби товсті, шишкуваті, різної форми; у міру зростання можуть збільшуватися або зменшуватись у розмірах. Для розмноження використовують цілі бульби або розрізають їх на частини з одним або декількома «очками».


Коренеклубні та коренеплоди
Коренеклубень
(Наприклад, у топінамбура) - запасні речовини утворюються в розрослися потужних коренях. Вони відходять від основи старого стебла з однієї точки. У період вегетації від них відростають тонкі корінці.
Для розмноження рослин коренеплодами(Усім відомі морква, буряк, редис тощо) листя у коренеплодів-маточників обрізають так, щоб залишити черешки довжиною 1-2 см і верхівкову нирку.

Відведеннями
можна розмножувати рослини, пагони яких, що лежать землі, дають придаткові коріння, та якщо з нирок розвиваються нові рослини. Такий втеча розрізають на частини за кількістю сформованих пагонів і розсаджують як самостійні рослини - відведення. Посадковим матеріалом можуть бути і дорослі рослини (м'ята, базилік, чебрець, лаванда та ін.), які перед настанням заморозків пересаджують у парники, теплиці або горщики.

Вибір та обробка посадкового матеріалу, посадка

  • Який би спосіб не був обраний для розмноження та посадки, необхідно пам'ятати, що посадковий матеріал повинен бути здоровим, вільним від хвороб та шкідників: різного роду кореневих гнил, нематод, попелиці. Тому при заготівлі посадкового матеріалу рослини обстежують на предмет зараженості та проводять спеціальну обробку, щоб уникнути поширення інфекції або шкідників.
  • Від якості посадкового матеріалу безпосередньо залежить те, як виглядатимуть ваші рослини: густота порослі, розмір квітів, плодів тощо. Якщо кореневища поділити надто дрібно, висаджувати слаборозвинені однорічні сіянці, дрібні цибулини або зелені живці першого року вкорінення, то доведеться пожинати плоди невдачі: рослини першого року, а деякі види і на другий рік будуть цвісти.
  • Не рекомендується пересаджувати старі кущі багаторічників. В результаті тривалого перебування на одному місці пагони стають скупченими, стебла витончуються і стають слабо облистненими, а квітки і суцвіття сильно дрібніють. Тому старі кущі необхідно омолоджувати розподілом чи проріджуванням, тобто. шляхом вирізування частини стебел.
  • Усі багаторічники, що розмножуються насінням або вегетативно (за винятком випадків, коли кореневища ділять на великі частини), потрібно до посадки на постійні місця дорощувати протягом 1-2 років на добре оброблених, удобрених грядах.
  • Посадка багаторічників провадиться наступним чином. У наміченому місці викопують яму, величина якої дозволяє вільно розмістити кореневу систему рослини. У яму вносять перегній. Попередньо оглянуті коріння (поламані, що загнили видаляють гострим ножем, зрізи присипають вугільним порошком) рівномірно розподіляють в ямі, засипають ґрунтом, щільно обжимають і рясно поливають.
  • Глибина посадки залежить від розмірів та виду рослини. Орієнтиром може служити коренева шийка старого втечі, яка повинна бути на такому ж рівні, на якому була до посадки.
  • Рослини з прикореневою розеткою листя садять так, щоб центр розетки не був заглиблений у землю.

Способи розмноження деяких квіткових однорічників, багаторічників та овочевих культур

Відведеннями
Живучка повзуча, жеруха лікарська, перстач гусячий

Цибулинами
Луки, часник, шафран, гусяча цибуля жовта, крокосмія

Бульбами, коренеклубнями, коренеплодами
Топінамбур, картопля, бутень бульбоносний, батат, зопник бульбоносний, козелець іспанський, козлобородник пороєлистий, тладіанта, рдест плаваючий, сити їстівна, чистець Зібольда

Живцями
Хризантема, розмарин, шавлія, майоран, полин естрагон, конюшина повзуча, лаванда вузьколиста, полин гірка, герань великокореневищна, вероніки, дубровник біло-повстяний, істод великий, очиток звичайний, рута запашна

Розсадою з насіння
Город : артишок, базилік, капусти, баклажан, кабачок, патиссон, диня, томат, перець, цибуля порей, цибуля шнитт, фізаліс, бамія, селера, каперси, амарант, майоран, лагенарія, момордика, тладіанта, ангурія, котова
Сад : чорнобривці, маргаритка, ісоп, календула, оман, перила, люфа, бадан.

Кореневищем
Город: артишок, кислиця звичайна, м'ята, спаржа, материнка звичайна, чебрець
Сад : герань великокореневищна, дзвіночок рапунцелеподібний, мати-і-мачуха, пижма, полин естрагон, очерет озерний, очерет, деревій, хміль, родіола рожева, аїр звичайний, алтей лікарський, бадан товстолистий, дів, дудник, живучка повзуча, істод великий, канупер звичайний, кровохлібка лікарська, купена, лабазник, перстач гусячий, рогоз, сердечник лучний, сусак зонтичний, хаменерион вузьколистий, цмін, стрілолист

Поділом куща
Город: цибуля трубчаста, цибуля запашна, цибуля поникаюча, цибуля шалот, цибуля шнитт, любисток, майоран, ревінь, розмарин, спаржа, чебрець, материнка звичайна, шавлія
Сад : маргаритка, дзвіночок, гвоздика садова, півонія ухиляється, полин гіркий, лілійник, вероніки, медуниця лікарська, будра плющелистна, тирлич жовтий, дубровник біло-повстяний, ісоп, перстач, лебеда садовий, багатоколосник , первоцвіт, рута запашна.

Заповніть таблицю:

Завдання 8. «Найважливіші терміни та поняття теми»

Дайте визначення термінам або розкрийте поняття (одним реченням, підкресливши найважливіші особливості):

1. Вегетативне розмноження. 2. Кореневі нащадки. 3. Листові дітки. 4. Окулювання. 5. Щеплення. 6. Підщепа. 7. Розмноження культурою клітин. 8. Переваги вегетативного розмноження.

Завдання 1.

1. Ода особина. 2. Не відбувається злиття генетичного матеріалу. 3. Розподіл, споруляція, вегетативне розмноження. 4. Розподіл та споруляція. 5. Гаплоїдний. 6. Мейоз. 7. Мітоза. 8. Диплоїдний. 9. Апланоспори, зооспори. 10. Спорофіт. 11. Гаметофіт. 12. Рослини, що утворюють суперечки, морфологічно невиразні. 13. Рослини, що морфологічно відрізняються – мікроспори та мегаспори. 14. Водорості, мохи, хвощі, деякі плауни та папороті. 15. Деякі плауни, водні папороті, голонасінні та квіткові рослини.

Завдання 2.

1. 1 – кореневими нащадками; 2 – кореневими живцями; 3 - коренеклубні. 2. Малина, зливу легко утворюють на коренях придаткові бруньки з яких розвиваються кореневі нащадки, достатньо їх відокремити та осадити на постійне місце. Корінь хрону можна розрізати на частини та посадити, кожен кореневий живець дає нову рослину. Жоржини розмножують кореневими бульбами. Восени їх викопують і поділяють, висаджують навесні. 3. 4 – підрядними бруньками на листі; 5 – цілим листям; 6 – листовими живцями. 4. У бріофіллюму по краю листка утворюються придаткові бруньки та утворюються мініатюрні рослини– дітки, що легко приживаються на новому місці. Цілим листям розмножується бегонія, сенполія. У воді відрізане листя утворює придаткове коріння і нирки, які добре приживаються. Сансев'єру та бегонію можна розрізати на листові живці та з яких утворюються нові рослини.


Завдання 3.

1. 1 – розмноження надземними столонами (вусами); 2 – розмноження повзучими пагонами; 3 – розмноження відведеннями; 4 – розмноження живцями. 2. 1 – після утворення дочірньої рослини столон відрізають, рослину пересаджують на постійне місце; 2 - досить розділити рослину на кілька самостійних; 3. Весною пригинають і прикопують середню частину гілки, верхівку краще прив'язати до кілочка. Влітку утворюються придаткові корені і восени рослину можна відокремити від материнської. 4. Багато рослин розмножуються живцями, наприклад, відрізана втеча традесканції у воді або вологому грунті дає придаткове коріння і стає самостійною рослиною.

Завдання 4.

1. 1 – кореневищем; 2 – бульбою; 3 – цибулиною. 2. Розрізаючи кореневища кімнатних рослин на живці можна збільшити кількість рослин. Так розмножують іриси, багаторічні айстри. Цілими бульбами або частинами бульб із бруньками розмножують картоплю. На цибулинах часто утворюються дітки, які використовують із вирощування нових рослин.

Завдання 5.

1. 1 – копулювання (діаметр щепи та підщепи збігаються); 2 – окулювання, щеплення оком; 3 – щеплення зближенням; 4 - щеплення в розщеп (діаметр щепи менше діаметра підщепи); 5 – щеплення в приклад (діаметр щепи менше діаметра підщепи). 2. Прищеп – рослина, яку щеплять, підщепа – рослина, до якої щеплять.

Завдання 6.

1. Вирощування клітин на живильному середовищі називають культурою клітин. 2. З рослини беруть клітини конуса наростання, стерилізують знищення мікроорганізмів і поміщають в живильне середовище, де клітини розмножуються. Потім їх можна розділити і в пробірках, створюючи певні умови, можна досягти перетворення їх на мініатюрні рослини. 3. Клітини конуса наростання зберігають здатність до поділу, є освітньою тканиною.

Завдання 7.

Орган рослини Спосіб розмноження Приклади рослин Опис способу розмноження
Корінь 1. Кореневі нащадки 2. Кореневі живці 3. Коренеклубні Малина Хрен Жоржини На коренях утворюються придаткові бруньки, у тому числі розвиваються кореневі нащадки. Корінь розрізають на частини, кожен кореневий живець дає нову рослину. Восени викопують коренеклубні та розділяють, висаджують навесні.
Аркуш 1. Листями 2. Листовими живцями 3. Листовими дітками Сенполія Бегонія Бріофіллюм У воді відрізане листя утворює придаткове коріння і нирки, які добре приживаються. Нарізають листові живці та ставлять у воду. У тому числі утворюються нові рослини. Дітки, що утворюються по краю листа, легко приживаються на новому місці.
Надземні пагони 1. Вусами (столонами) 2. Повзучими пагонами 3. Відведеннями 4. Живцями Суниця Конюшина повзуча Смородина Традесканція Після утворення коріння у дочірньої рослини столон відрізають, рослину пересаджують на постійне місце. Після утворення коріння досить розділити рослину на кілька самостійних. Весною пригинають і прикопують середню частину гілки. Восени рослину можна відокремити від материнської. Відрізана втеча традесканції у воді або вологому грунті дає придаткове коріння і стає самостійною рослиною.
Підземні пагони 1. Кореневищем 2. Клубнем 3. Цибулинами Іриси Картопля Лук Розрізаючи кореневища кімнатних рослин на живці можна збільшити кількість рослин. Цілими бульбами або частинами бульб із бруньками розмножують картоплю. На цибулинах часто утворюються дітки, які використовують із вирощування нових рослин.
Щеплення 1. Зближенням 2. Щеплення живцем (копулювання, в розщеп, під кору) 5. Окулювання Яблуня Вишня Яблуня Зрізають частину кори з деревиною з щепи та підщепи, поєднують їх і забинтовують. Якщо діаметр щепи і підщепи збігається, косо зрізають, поєднують кору і деревину і забинтовують. Або щеплять у розщеп або під кору, якщо діаметр щепи більше. Зрізають з щепи нирку з корою і деревиною і вставляють її в Т-подібний надріз підщепи. Забинтовують.
Культура тканин Клітками освітньої тканини Жень-шень З рослини беруть клітини конуса наростання, стерилізують і поміщають в живильне середовище, де клітини розмножуються. Потім у пробірках, створюючи певні умови, можна досягти перетворення їх на мініатюрні рослини

Завдання 8.

1. Розмноження з допомогою вегетативних органів. 2. Рослини, що утворилися з придаткових бруньок на корінні. 3. Рослини, що утворилися з придаткових бруньок, що утворилися на листі. 4. Спосіб вегетативного розмноження за допомогою щеплення нирок. 5. Рослина, яку щеплять. 6. Рослина, яку прищеплюють. 7. Група клітин освітньої тканини, з якої вирощують велику кількість нових рослин. 8. Вегетативне розмноження повністю зберігає властивості материнської рослини.

Тип уроку -комбінований

Методи:частково-пошуковий, проблемного викладу, репродуктивний, пояснювально-ілюстративний.

Ціль:

Усвідомлення учнями значимості всіх обговорюваних питань, вміння будувати свої відносини з природою та суспільством на основі поваги до життя, до всього живого як унікальної та безцінної частини біосфери;

Завдання:

Освітні: показати множинність факторів, що діють на організми в природі, відносність поняття «шкідливі та корисні фактори», різноманіття життя на планеті Земля та варіанти адаптацій живих істот до всього спектру умов довкілля.

Розвиваючі:розвивати комунікативні навички, вміння самостійно здобувати знання та стимулювати свою пізнавальну активність; вміння аналізувати інформацію, виділяти головне у досліджуваному матеріалі.

Виховні:

Формування екологічної культури на основі визнання цінності життя у всіх її проявах і необхідності відповідального, дбайливого ставлення до навколишнього середовища.

Формування розуміння цінності здорового та безпечного способу життя

Особистісні:

виховання російської громадянської ідентичності: патріотизму, любові та поваги до Батьківщини, почуття гордості за свою Батьківщину;

формування відповідального ставлення до вчення;

3) Формування цілісного світогляду, що відповідає сучасному рівню розвитку науки і суспільної практики.

Пізнавальні: уміння працювати з різними джерелами інформації, перетворювати її з однієї форми в іншу, порівнювати та аналізувати інформацію, робити висновки, готувати повідомлення та презентації.

Регулятивні:вміння організувати самостійно виконання завдань, оцінювати правильність виконання роботи, рефлексію своєї діяльності.

Комунікативні:Формування комунікативної компетентності у спілкуванні та співпраці з однолітками, старшими та молодшими у процесі освітньої, суспільно корисної, навчально-дослідницької, творчої та інших видів діяльності.

Заплановані результати

Предметні:знати - поняття «довкілля», «екологія», «екологічні фактори» їх вплив на живі організми, «зв'язки живого і неживого»; Вміти – визначати поняття « біотичні фактори»; характеризувати біотичні чинники, наводити приклади.

Особистісні:висловлювати судження, здійснювати пошук та відбір інформації; аналізувати зв'язки, зіставляти, знаходити відповідь на проблемне питання

Метапредметні:.

Уміння самостійно планувати шляхи досягнення цілей, у тому числі альтернативні, усвідомлено вибирати найбільш ефективні способивирішення навчальних та пізнавальних завдань.

Формування навички смислового читання.

Форма організації навчальної діяльності - індивідуальна, групова

Методи навчання:наочно-ілюстративний, пояснювально-ілюстративний, частково-пошуковий, самостійна робота з додатковою літературою та підручником, з ЦОР.

Прийоми:аналіз, синтез, висновок, переклад інформації з одного виду в інший, узагальнення.

Цілі:познайомити із способами вегетативного розмноження квіткових рослин; показати роль вегетативного розмноження рослин у природі.

Обладнання та матеріали:таблиці: "Вегетативні органи рослин", "Вегетативне розмноження рослин"; малюнки та фотографії рослин, кімнатні рослини, гербарії; бульба картоплі, цибулина цибулі.

Ключові слова та поняття:вегетативне розмноження, розмноження повзучими пагонами, розмноження кореневищами, розмноження бульбами, розмноження цибулинами, розмноження листям, розмноження кореневими нащадками, розмноження виводковими нирками; значення вегетативного розмноження у природі.

Хід уроку

Актуалізація знань

Дайте відповідь на питання.

У якому напрямку відбувається переміщення органічних речовин у рослині?

За якими структурами відбувається переміщення органічних речовин у рослині?

У яких шарах стебла рослини розташовані ситоподібні трубки?

Якими клітинами вони утворені?

Опишіть досвід, що доводить переміщення органічних речовин від листя до коріння рослини.

У якому напрямку відбувається переміщення води і розчинених у ній мінеральних речовин у рослині?

За якими структурами переміщується вода з розчиненими у ній мінеральними речовинами?

За якими структурами відбувається переміщення води у стеблі?

Де розташовані судини?

Вкажіть особливості будови рослинних судин.

Опишіть досвід, що доводить переміщення води та мінеральних речовин по судинах деревини зі висхідним струмом?

Звідки надходять вода та мінеральні речовиниу рослину?

В результаті яких процесів утворюються органічні речовини у рослині?

Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя з елементами розмови

Згадайте, які дві групи можна розділити органи рослин залежно від основних виконуваних ними функцій. (На вегетативні та генеративні.)

Які органи є генеративними? (Квіти, плоди та насіння.)

Яка їхня основна функція? (Розмноження.)

А які органи є вегетативними? (Корінь, стебло, лист.)

Яка їхня основна функція? (Забезпечення рослини водою, органічними та мінеральними речовинами.)

Але ми знаємо, що, крім основних, вегетативні органи виконують іноді й інші, невластиві їм функції.

Наведіть приклади рослин, вегетативні органи яких здійснюють будь-які додаткові функції. (Наприклад, видозмінений корінь моркви, а також кореневі бульби жоржини, видозмінене стебло картоплі запасають поживні речовини. Особливі бульби на корінні бобових рослинздатні засвоювати газоподібний азот.

Крім того, за допомогою вегетативних органів деякі рослини можуть розмножуватися.

Як може називатися такий спосіб розмноження? (Відповіді учнів.)

Розмноження рослин за допомогою вегетативних органів (без генеративних участі) називається вегетативне розмноження.

У ньому можуть брати участь будь-які вегетативні органи рослини. Вегетативне розмноження широко представлене у природі.

Самостійна роботаучнів із підручником

Спосіб розмноження

Опис

рослин

Розмноження повзучими бігами

На рослині утворюються видовжені пагони, що стелиться по землі. У місцях зіткнення із землею утворюються придаткові корені. Через деякий час старі пагони відмирають у основи і рослина стає самостійною.

Суниця, конюшина, лучний чай, будра плюще-видна, вероні-ка лікарська, журавлина

Розмноження кореневищами

На кореневищах(видозмінених побегах) з нирок утворюються молоді пагони. Через деякий час кореневища між рослинами можуть руйнуватися

Пирій повзучий, конвалія, вітряниця, черниця, брусниця, ірис, нів'яник, майник, снить

Розмноження бульбами

Бульбивідокремлюються від столонів. З вершкової та бічних бруньок розвиваються надземні пагони, на яких утворюються придаткові корені.

Картопля,

топінамбур,

Розмноження цибулинами

З бічних бруньок на материнській цибулини(видозміненому пагоні) утворюються «дітки» - дочірні цибулини

Дика цибуля, тюльпан, гіа-цинт

Розмноження листами

Частини листової пластинки деяких рослин можуть відокремлюватися від материнської рослини і опадати на землю.

На частині, що відокремилася, утворюються придаткові корені.

Сердечник луговий

Розмноження кореневими відпорками

На коренях деяких рослин можуть утворюватися нирки, з яких виростають пагони. кореневі нащадки

Бузок, осика, вишня, бодяк, осот, кіпрей

Розмноження вивідковими нирками

На листі рослини утворюються особливі виводкові нирки, які згодом опадають на землю та укорінюються

Бріофіллюм, папороть аспеленіум жи-вородний

(Вчитель перевіряє заповнення таблиці та робить висновок, де-монструючи при цьому кімнатні рослини, гербарії, таблиці із зображеннями різних способів вегетативного розмноження рослин. Потім до дошки викликають учнів, які, користуючись наочним матеріалом, представленим у кабінеті (таблиці, малюнки, кімнатні рослини, гербарії), розповідають про кожен із способів вегетативного розмноження і наводять приклади.

Закріплення знань та умінь

Дайте відповідь на питання.

У чому полягає сенс вегетативного розмноження?

Яке значення цього способу розмноження у природі?

Якими органами можуть розмножуватися рослини при вегетативному способі?

Для яких рослин характерне розмноження видозміненими втечами?

Для яких рослин характерне розмноження частинами не-змінених пагонів?

Для яких рослин характерне розмноження кореневими нащадками?

Самостійна робота

Закінчити заповнення таблиці.

Творче завдання.Замалювати різні способивегетативного розмноження рослин. Кожен із способів зобразити на окремому аркуші, підписати назву. На звороті перерахувати рослини, котрим характерний цей спосіб вегетативного розмноження.

Завдання для учнів, які цікавляться біологією.Подумати, у яких випадках можливе розмноження рослин виключно вегетативними методами. Описати ці випадки.

Н.В. ПреображенськаРобочий зошит з біології до підручника В. В. Пасічника «Біологія 6 клас. Бактерії, гриби, рослини»

В.В. Пасічника. Посібник для вчителів загальноосвітніх установУроки біології. 5-6 класи

Калініна А.А. Поурочні розробкиз біології 6клас

Вахрушев А.А., Родигіна О.А.,Лов'ягін С.М. Перевірочні та контрольні роботидо

підручник "Біологія", 6-й клас

Хостинг презентацій

Loading...Loading...