Конспект заняття «Людські потреби. Відкритий урок із суспільствознавства на тему "Потреби людини" (6 клас)

Урок суспільствознавства на тему: «Потреби людини» 8 клас

цілі: Освітні:

Забезпечити засвоєння розуміння потреб людини;

Забезпечити розуміння видів потреб, роль потреб у житті;

Узагальнити та систематизувати знання на тему «Людина та суспільство»;

Відпрацювати навички монологічного мовлення;

Домогтися засвоєння учнями понять: потреби, первинні та вторинні потреби

Розвиваючі: створити умови для розвитку пізнавального інтересу та мотивації до навчальної діяльностіна прикладі тісного зв'язку досліджуваного матеріалу із життям; для розвитку у учнів творчих здібностей, логічного мислення, вміння знаходити причинно-наслідкові зв'язки подій; для розвитку усного мовлення, вміння аргументувати свою думку.

Виховні: створити умови для формування у учнів емоційно ціннісних відносиндо матеріалу, що вивчається; забезпечити умови для формування шанобливого ставлення до думки іншої людини.

Завдання – організація взаємодії; засвоєння знань за темою, розвиток умінь та навичок роботи з документом та ілюстраціями; розвиток здібностей, досвіду творчої діяльностіспілкування.

Матеріали та обладнання до уроку: підручник, презентація, наочні посібники, мультимедійний проектор, картки із завданнями.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

    Початок уроку

    Організаційний момент

    Проблемне завдання перед учнями

Ціль: зацікавити учнів, актуалізація знань

Діти, наш урок я хотіла б почати прочитавши уривок цього вірша.

Що потрібно людині, щоб жити?

Щоб було ситно та тепло у квартирі!

Голодному та в холоді творити

Бажання немає. Їжа лише у перспективі!

Допустимо – ситий ти і сидиш у теплі!

Але все одно чогось не вистачає.

Адже треба знати, що в майбутньому тобі

Небезпека та хвороба не загрожує!

Свій інтелект розвинув, знову вирішувати –

В яку область вам направити знання?

Як важко людині поєднувати

Потреби, здібності, бажання!

Визначте тему нашого уроку? (потреби людини) Слайд 1

3) Визначення мети уроку

Що ви сьогодні хотіли б дізнатися на уроці з цієї теми? (Що таке потреби, які види потреб бувають?) Учні визначають цілі уроки.

II . Вивчення нового матеріалу

Ціль: створити умови для вирішення проблемного завдання?

Що таке потреби? Які у вас виникли асоціації? Слайд 2

Як би ви дали визначення терміну потребу? (відповіді учнів)

А тепер відкриємо підручник стор 45 і порівняємо визначення потреби з вашим визначенням. (Діти порівнюють визначення і записують у зошит)

1 ) Завдання класу

Візьміть на партах чистий аркуш паперу та намалюйтедерево своїх бажань, на гілках дерева напишіть свої потреби.

Питання: чи є на вашому дереві потреби, без яких можна обійтися? (відповіді учнів)

А ті, без яких не можна обійтися? (відповіді учнів)

Стан потреби чимось викликає дискомфорт, відчуття незадоволеності Слайд 3

Задовольнивши ці потреби ми знову потребуємо інших потреб. І т.д

ПРОБЛЕМА ЛЮДСЬКИХ ПОТРЕБ РОЗГЛЯДАЄТЬСЯ У РІЗНИХ НАУКАХ: ІСТОРІЇ, СОЦІОЛОГІЇ, ФІЗІОЛОГІЇ, ЕКОНОМІЦІ ІТ.Д.

ЯК Багато вчених намагалися пояснити природу потреб:?

2) Розповідь учня. (як вчені намагалися пояснити природу потреб) Слайд 4

Л. Брентано – потреба як негативне почуття, яке індивід намагається усунути;

Д.М. Узнадзе – потреба як потреба;

В.Г. Лежньов – потреба як задоволення потреби;

В.С. Магун - потреба як відсутність блага, як цінність;

Д.А. Леонтьєв – потреба як;

І.А. Джидарьян - потреба як стан напруги;

Й. Шванцер – потреба як системна реакція;

Б.Ф. Поршнєв – потреба як вихідне протиріччя між реальним та необхідним

Але, незважаючи на різноманітність думок, автори сходяться в одному: Слайд 5

Потреби є джерелом активності людини (ви погоджуєтесь з цим твердженням?) (відповіді учнів)

Першим хто розібрався у структурі потреб, виявив їхню роль спочатку був американський психолог Абрахам МАслоу. ЙОГО вчення називається ієрархічною теорією потреб.

Діти, подивіться на слайд та поясніть суть кожного виду потребСлайд 6 ( відповіді учнів)

Якщо нижчі потреби притаманні всім людям однаковою мірою, то вищі- в різній. Утворені та неосвічені однаково відчувають почуття голоду. Другі навряд чи відчувають потребу у творчості. Вищі потреби вносячи великий внесок у розвиток особистості- там, де починаються вищі потреби, там починається особистість

Людина з пригніченими потребами неповноцінна. Незадоволення потреб призводить до масового невдоволення.

Подивіться на слайд і дайте відповідь на питання Які висновки можна зробити при порівнянні малюнків. (відповіді учнів) Слайд 7

3) Робота за картками – робота у парах

    Поясніть, як потреби вплинули на поведінку особи. Яким чином можна було запобігти наслідкам?

Картка №1

Сидоров Петя виріс у бідній родині. Однак після закінчення школи він вирішив виявити самостійність та організувати свою справу. Через деякий час він опинився у центрі уваги великих кримінальних структур. За великі гроші, подаровану квартиру він займався підпільним бізнесом, тобто. діяльністю, забороненою законами Росії. Йому дуже хотілося довести своїм економічним партнерам лідерство та силу. Незабаром діяльність злочинного угруповання була блокована, і Петя був притягнутий до кримінальної відповідальності

Картка №2

    Знайдіть у запропонованому списку характеристики потреб:

    Виникають з народження людини

    З'являються у свідомому віці

    Існують у кожного індивіда

    Не впливають на поведінку індивіда

    Залишаються незмінними протягом життя кожної людини

Картка №3

    Усі перелічені нижче терміни, крім одного, ставляться до поняття «придбані (вторинні) потреби». Видаліть зайве.

    Духовні потреби

    Соціальні потреби

    Потреби у безпеці

    Престижні потреби

Картка №4

Вид потреб

Прояв

1) Фізіологічні

А) участь у будь-яких громадських організаціях

2) Престижні

Б) створення літературних творів

3) Духовні

В) захист від холоду чи спеки

4) Соціальні

Г) кар'єрне зростання

3 Закріплення знань.

Ціль: систематизувати знання з вивченої теми, виявити можливі прогалини. (5 хв.)

Вчитель організує закріплення.

Учні виконують тест. (Додаток №1)

4 Висновок

Отже, що таке потреби?

Які типи потреб існують?

Нижчі потреби притаманні всім людям.

Потреби впливають формування особистості

5. Рефлексія . Учні доповнюють речення.

Сьогодні я дізнався

Я зрозумів, що..

Тепер я можу

6. Домашнє завдання

1. Прочитати. § 6

2.«Задовільно» - знайти 5-7 приказок про потреби

3.«Добре» - виконати завдання у робочого зошитаза параграфом 6

4. «Відмінно» -провести і проаналізувати соціологічне опитування на тему «Чого я потребую?/Мої потреби» (щонайменше 10-15 людина

ДОДАТОК №1

Тест.

Тема: «Потреби людини»

1. До соціальних відносяться потреби людини в:

1) відпочинок; 2) їжі; 3) воді; 4) спілкуванні

2. Співвіднесіть види потреб із їх характеристиками:

Види потреб Характеристики

Види потреб

Характеристики

1) Фізіологічні

2) потреба у безпеці;

3) соціальні;

4) престижні;

5) духовні.

A. Потреба людини жити в колективі, спілкуванні дружби, любові, повазі та взаєморозумінні

Б. Прагнення освоювати світ за законами краси, бачити гармонію у природі, у людях, співчувати і співпереживати, глибоко відчувати музику, живопис, поезію, удосконалювати людські відносини.

B. Потреба у визнанні з боку інших людей, потреба зайняти гідне місце у житті, у суспільстві, у колективі.

Г. Потреба людини у їжі, воді, житлі, відпочинку.

3. Чи вірні такі міркування?

А. Саме потреби більшою мірою сприяють формуванню особистості.

Б. Коли людина втрачає сенс життя, вона починає духовно опускатися.

1) вірно лише А; 2) вірно лише Б; 3) вірно і А, і Б; 4) обидві судження неправильні.

4. До потреб людини, зумовлених її біологічною природою, відносяться потреби у:

1) самозбереження; 2) самореалізації; 3) самопізнання; 4) самоосвіті.

5. Про яку найважливішу суспільну потребу людини йде мова:

Обмін між людьми певними результатами їх психічної діяльності: засвоєної інформацією, думками, судженнями, оцінками, почуттями

6. Встановіть відповідність:

Види потреб людини

Приклади

1) біологічні

2) соціальні

3) духовні

4) хибні

А) алкоголь, куріння

Б) визнання у суспільстві, спілкування

В) їжа, одяг

Г) творчість, знання

Д) самореалізація, самоствердження

7. Нижче наведено ряд понять. Усі вони, крім одного, ставляться до соціальним рисамлюдини.

Творчість; колективну працю; мозок; спілкування; мова.

Знайдіть та випишіть поняття, що випадає з цього ряду.

5 клас

Тема уроку:Потреби та здібності людини.

Мета уроку:познайомити учнів із поняттям «мотиви», «потреби», «здібності»; сприяти розумінню зв'язку людської діяльностііз мотивами, потребами.

Обладнання:

Хід уроку:

Перевірка домашнього завдання

Щоб знавцем суспільствознавства стати,

Термінологію ти маєш вивчити на «п'ять».

Завдання №1. Дайте визначення:

Записати на дошці:

1 учень – суспільство, соціальна сфера

2 учень – громадські відносини, духовна сфера.

Усна робота з класом:

Людина, індивід, індивідуальність, особистість, діяльність, спілкування.

Завдання №2. Накреслити на дошці схему елементів, що становлять діяльність, і пояснити.

Завдання №3. Пояснити, як ви розумієте висловлювання, та відповісти на запитання:

Вислів С.Л.Рубінштейна: «Ніщо так не виявляє найпотаємніше в людині, як поведінка в умовах вибору».

??? Питання:

Як пов'язано висловлювання Рубінштейна С.Л. з поняттями "діяльність", "спілкування", "поведінка"?

Пояснення нового матеріалу.

План уроку:

    Потреба – мотив – поведінка.

    Здібності.

Пояснення першого питання плану.

Пояснення вчителя:

На попередніх уроках ми познайомилися з поняттям «людина», про те, яку роль грає у житті. Сьогодні ми маємо розібрати тему, де мова піде про те, що спонукає людину до різним видамдіяльності.

Записати в словник:

Потреба –це переживана людиною потреба у чомусь – те, що їй необхідно в житті.

Спроба підрахувати потреби виявилася непродуктивною, оскільки вони в людини невичерпні, крім того, розвиток суспільства, науки, техніки, освіти тощо. множить потреби. Але якщо потреби підрахувати неможливо, можна виділити у яких основне (базу). І коли вчені визначили, що становить основу (базу) наших потреб, виявилося, що всі наші потреби можна розбити на три великі групи: біологічні, соціальні та духовні потреби.

Робота в зошиті:

Завдання – накреслити у зошиті таблицю, до якої вони самостійно внесуть потреби, записані на дошці, розподіливши їх по стовпцям відповідно до якої групи, на їхню думку, вони належать.

Потреби людини

Біологічні

Соціальні

Духовні

Потреби в їжі, воді, сні, продовженні роду, прагненні уникнути болю, у прихильності. Ці потреби є вродженими, виконують значної ролі у збереженні життя.

Потреби, необхідні людинідля спілкування та спільної діяльності з іншими людьми. До них відносяться: потреба бути людьми, зайняти гідне місце серед них, користуватися прихильністю та повагою оточуючих.

Потреба у пізнанні навколишнього світу та самої людини. Вона є життєво необхідною, оскільки без знання властивостей предметів та явищ, законів, якими вони пов'язані, діяльність людей була б неможлива, життя зупинилося б.

Щоб теорія доступна стала,

Приклад черги настав...

Потреба в їжі, голод можуть призвести до того, щоб:

А) встати зі стільця, піти на кухню, відкрити холодильник та з'їсть бутерброд

Б) піти на кухню, взяти продукти та спекти пиріг

В) постаратися переключити увагу на щось інше, наприклад, почати читати книгу

Г) стягнути пиріжок у булочній і т.д.

??? Питання до класу:

Що спонукало людину до дії. У кожному конкретному випадку?

Чим мотив відрізняється від поведінки?

Потреба стає метою діяльності людини, яка спрямована на те, щоб заповнити недостатнє, задовольнити запит, що виник. З іншого боку, що потреба стає метою діяльності, вона визначає і мотив діяльності, вона ще визначає і мотив діяльності, тобто. те, що спонукає до дії. Мотив, чи спонукання до дії, визначається як потреби, а й емоціями, інстинктами, ідеалами.

Записати в словник:

Мотив –спонукання до дії.

Завдання №1. Пояснити схему на дошці

Потреба – мотив – поведінка

Вислухавши відповіді учнів, ще раз закріпити: якщо потреба – це що у чому – то потреба, то мотив – те, що спонукає до дії, а поведінка – це саме дію, тобто. те, як ця дія буде втілено в реальній ситуації.

Пояснення другого питання плану.

Записати в словник:

Здібності –індивідуальні особливостіособистості, є умовами для успішного здійснення різноманітних діяльності.

??? Питання класу

Як пов'язані між собою потреби, мотив, поведінка та здібності?

Говорять психологи:

Здатністьу психології сприймається як особливе властивість психологічної функціональної системи, що виражається у певному рівні її продуктивності. Кількісні параметри продуктивності системи: точність, надійність (стійкість), швидкість функціонування. Здібності вимірюються шляхом вирішення завдань певного рівня складності, вирішення ситуацій тощо.

Рівень здібностей визначається ступенем розв'язання протиріч між властивостями індивіда та відносинами особистості. Кращий варіант, коли є здібності до будь-якої сфери діяльності та інтерес цим займатися.

Здібності поділяються на загальні та спеціальні. Загальні можливості можуть визначати схильність до досить широкому спектру діяльності, вони формуються розвитком інтелекту та особливостей особистості. До загальних здібностей відносяться:

готовність до праці, потреба трудитися, працелюбність та висока працездатність;

риси характеру - уважність, зібраність, цілеспрямованість, спостережливість;

розвиток творчого мислення, гнучкість розуму, вміння орієнтуватися в складних ситуаціях, адаптивність, висока продуктивність розумової діяльності

Загальна здатність постає як соціально – психологічна основарозвитку спеціальних здібностей до певного виду діяльності: музичної, дослідницької, викладацької та ін.

Закріплення пройденого матеріалу

Завдання №1. Напишіть міні – твір за цим висловом

І.Гете: «Поведінка – це дзеркало, в якому кожен показує свій вигляд».

Домашнє завдання:міні - твір, параграф 5.

План – конспект відкритого уроку у 8 класі

Вчитель: Левкіна Н.В.

Тема уроку: " Потреби людини».

Форма уроку: комбінований урок у формі практикуму.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Мета уроку:

розкрити сутність, види потреб, їх вплив на життєдіяльність людини, зв'язок потреб із соціальним середовищем та особистістю.

Завдання:

освітні:

виявити якість та рівень оволодіння знаннями та вміннями, отриманими на попередньому уроці на тему «Особистість та соціальне середовище».

під час обговорення розвинути знання учнів на тему «Потреби людини»,

∙ виховні: виховувати вміння обирати рішення та висловлювати свою точку зору на задану тему, виховувати толерантність.

∙ розвиваючі: розвивати комунікативні навички при роботі у групах, розвивати пізнавальний інтерес; розвивати вміння від практичної діяльності переходити до інтелектуальної: пояснювати особливості, закономірності, аналізувати, зіставляти, формулювати висновки.

∙ випереджаючі: зона найближчого розвитку - формування поняття про зв'язок потреб з вихованням та самовихованням.

Застосовувані методи:

Проблемно-пошуковий

Репродуктивний

Практичний

Творчий

Форми роботи:

Фронтальна;

індивідуальна;

Самостійна.

Групова

Розташування уроку у плануванні:

Цей урок восьмий у темі: «Поняття суспільства та його основні ознаки».

Прогнозований результат: закріплення знань про взаємозв'язок соціального середовища та вищих потреб людини, свободи та відповідальності у задоволенні потреб.

Обладнання уроку: Комп'ютер з презентацією уроку «Потреби людини»,підручник А.І.Кравченко «Суспільствознавство» 8 клас, робочий зошит до підручника А.І.Кравченко, зошити.

Основні поняття:потреби, первинні та вторинні потреби, ієрархія потреб, духовні потреби.

Хід уроку

I – організаційний етап:повідомлення теми уроку, постановка цілей уроку

Вчитель: Сьогодні на уроці ми з вами говоритимемо про потреби людини, що людині потрібно, чого вона хоче, ми з'ясуємо різні види потреб.

Від чого залежить виникнення тих чи інших потреб у різні епохи.

II етап -актуалізація опорних знань та вмінь учнів:

«Метод – павучок»На дошці від поняття проводять асоціативні промені

Поняття для обговорення: Що таке потреби?

(обговорення, підбиття підсумків)

Потреба - це потреба, необхідність чогось для життєдіяльності людини.

Потреба - стан живої істоти, що виражає його залежність від того, що складає умови існування.

Стан потреби чимось викликає дискомфорт, психологічне відчуття незадоволеності. Ця напруга змушує людину проявляти активність, щось робити, щоб зняти напругу.

Споживчою силою володіють лише незадоволені потреби.

Задоволення потреб - процес повернення організму у стан рівноваги.

Питання для обговорення: Згадайте минулий урок і поясніть, як ви зрозуміли вираз «потреба бути особистістю».(Питання 5 дом. завдання, стор.)

ІІ етап – перевірка диференційованого домашнього завдання;

1 група – репродуктивний рівень: ПідручникА.І.Кравченко «Суспільствознавство» 8клас, стор 45в.1,2,4-, Робочий зошит до підручника, стр17-18, завдання 1,2.

2група-перевірка практичного завдання: , Робочий зошит до підручника, стр18, завдання 3,4

3 група-проблемно-пошукове завдання: зачитування групою міні-твору з проблеми підручникаА.І.Кравченко, стор. 45. «Чому людина цінується як особистість більше у суспільстві з вищим культурним рівнем?»

III етап – практична роботана тему уроку.

Вчитель: Можна виділити 3 види потреб:

Природні, чи фізіологічні, чи органічні потреби, які відбивають потреби нашого організму;

Матеріальні або предметно-речові;

Духовні - породжені життям у суспільстві, пов'язані з розвитком особистості, із прагненням висловити через творчу активність усе, що здатна людина.

Подивіться на екран.


Слайд №1 Піраміда Маслоу.

Першим, хто розробив і розібрався у структурі потреб, виявив їхню роль і значення, був американський психолог Абрахам Маслоу. Його вчення називається "Ієрархічна теорія потреб". А. Маслоу розташував потреби у висхідному порядку, від нижчих – біологічних, до вищих – духовних:

1. Фізіологічні потреби - у вживанні їжі, диханні тощо.

2. Потреби у безпеці – прагнення зберегти та захистити своє життя.

3. Соціальні потреби- свідчать у тому, що людина - живе, соціальне, колективне істота і поза групою жити неспроможна.

4. Престижні потреби - прагнення виділитися, бажання отримати кар'єру, більш високий статус, престиж, визнання та оцінку.

5. Духовні потреби - прагнення висловити через творчу активність усе, що здатна людина, тобто самореалізуватися.

Перші два типи потреб називаються первинними (природженими), інші - вторинними (придбаними).

Практична робота зі слайду. (Робота з груп письмово).

Завдання 1.

1-а група

З запропонованого нижче списку виберіть те, що є первинними потребами, і що вторинними і запишіть у 2 колонки відповідно до цих видів потреб: їжа, спілкування з іншими людьми, сон, житло, температурний комфорт, пізнання, куріння, кисень, праця, посуд, визнання з боку інших людей одяг.

2-я група

Чи відрізняються природні (первинні) потреби людини від природних потреб тварин? У чому виявляється «олюднення» цих потреб?

Слайд №2 Малюнок лицаря та сучасної людини.

Від імені представників даних епох складіть список того, що ви хотіли б мати в житті, чого потребуєте.

1-а група

Учні 1групи – «люди середньовічної Європи»;

Учні 2групи – «сучасні люди».

Заслухавши всі відповіді, зробіть висновок у тому, чого залежать потреби людини.

Усвідомлені потреби – це бажання, їхня людина може сформулювати як свою мету. Для здійснення мети необхідна активна діяльністьсамої людини.

Слайд №3. На екрані поняття:бажання, потреби, діяльність, ціль.

Завдання: Розташуйте логічно правильної послідовностіпоняття: бажання, потреби, діяльність, мета (поясніть їхнє значення).

Слайд №4. Ілюстрації до казок«Казка про золоту рибку» А. З. Пушкіна і «Пригода Буратіно».

1-а група

Яке ставлення до проблеми потреби людини має «Казка про золоту рибку» А. С. Пушкіна? Яку проблему порушує ця казка?

2-я група

Які потреби виникали у Буратіно після його виготовлення шарманщиком Карло?Яку проблему порушує ця казка?

Слайд №5 Піраміда Маслоу.

Ще раз подивіться на цей слайд, наскільки піднялися герої казок? Чому у казці Пушкіна показаний крах мети персонажа казки, а казці Толстого персонаж досягає успіху?

Висновок ролі духовних потреб у розвитку особистості, замикання кола проблематики.

Зелений – намагався впоратися із завданнями, але не завжди встигав.

Синій - часто відволікався від роботи, було нудно.

Домашнє завдання:параграф 6, відповісти письмово на запитання 2 робочого зошита до підручника А.І.Кравченка, стр21, завдання 3,4 стр22-23.

Усно питання 3,4,


Тема уроку: Потреби та здібності людини.

Мета уроку: познайомити учнів із поняттям «мотиви», «потреби», «здібності»; сприяти розумінню зв'язку людської діяльності з мотивами, потребами.

Обладнання:
Дошка.

Хід уроку:

Перевірка домашнього завдання
Щоб знавцем суспільствознавства стати,
Термінологію ти маєш вивчити на «п'ять».

Завдання №1. Дайте визначення:
Записати на дошці:
1 учень – суспільство, соціальна сфера
2 учень - суспільні відносини, духовна сфера.

Усна робота з класом:
Людина, індивід, індивідуальність, особистість, діяльність, спілкування.

Завдання №2. Накреслити на дошці схему елементів, що становлять діяльність, і пояснити.

Завдання №3. Пояснити, як ви розумієте висловлювання, та відповісти на запитання:
Вислів С.Л.Рубінштейна: «Ніщо так не виявляє найпотаємніше в людині, як поведінка в умовах вибору».

Питання:
- як пов'язане висловлювання Рубінштейна С.Л. з поняттями "діяльність", "спілкування", "поведінка"?

Пояснення нового матеріалу.

План уроку:
Потреба – мотив – поведінка.
Здібності.

Пояснення першого питання плану.

Пояснення вчителя:
На попередніх уроках ми познайомилися з поняттям «людина», про те, яку роль грає у житті. Сьогодні ми повинні будемо розібрати тему, де йтиметься про те, що спонукає людину до різних видів діяльності.

Записати в словник:
Потреба – це переживана людиною потреба у чомусь – те, що їй необхідно в житті.

Спроба підрахувати потреби виявилася непродуктивною, оскільки вони в людини невичерпні, крім того, розвиток суспільства, науки, техніки, освіти тощо. множить потреби. Але якщо потреби підрахувати неможливо, можна виділити у яких основне (базу). І коли вчені визначили, що становить основу (базу) наших потреб, виявилося, що всі наші потреби можна розбити на три великі групи: біологічні, соціальні та духовні потреби.

Робота в зошиті:
Завдання – накреслити у зошиті таблицю, до якої вони самостійно внесуть потреби, записані на дошці, розподіливши їх по стовпцям відповідно до якої групи, на їхню думку, вони належать.

Потреби людини

Біологічні
Соціальні
Духовні

Потреби в їжі, воді, сні, продовженні роду, прагненні уникнути болю, у прихильності. Ці потреби є вродженими, виконують значної ролі у збереженні життя.
Потреби, необхідні людині для спілкування та спільної діяльності з іншими людьми. До них відносяться: потреба бути людьми, зайняти гідне місце серед них, користуватися прихильністю та повагою оточуючих.
Потреба у пізнанні навколишнього світу та самої людини. Вона є життєво необхідною, оскільки без знання властивостей предметів та явищ, законів, якими вони пов'язані, діяльність людей була б неможлива, життя зупинилося б.

Щоб теорія доступна стала,
Приклад черги настав

Потреба в їжі, голод можуть призвести до того, щоб:
А) встати зі стільця, піти на кухню, відкрити холодильник та з'їсть бутерброд
Б) піти на кухню, взяти продукти та спекти пиріг
В) постаратися переключити увагу на щось інше, наприклад, почати читати книгу
Г) стягнути пиріжок у булочній і т.д.

Питання до класу:

Що спонукало людину до дії. У кожному конкретному випадку?
- Чим мотив відрізняється від поведінки?

Потреба стає метою діяльності людини, яка спрямована на те, щоб заповнити недостатнє, задовольнити запит, що виник. З іншого боку, що потреба стає метою діяльності, вона визначає і мотив діяльності, вона ще визначає і мотив діяльності, тобто. те, що спонукає до дії. Мотив, чи спонукання до дії, визначається як потреби, а й емоціями, інстинктами, ідеалами.

Записати в словник:
Мотив – спонукання до дії.

Завдання №1. Пояснити схему на дошці

Потреба – мотив – поведінка

Вислухавши відповіді учнів, ще раз закріпити: якщо потреба – це що у чому – то потреба, то мотив – те, що спонукає до дії, а поведінка – це саме дію, тобто. те, як ця дія буде втілено в реальній ситуації.

Пояснення другого питання плану.

Записати в словник:
Здібності – індивідуальні особливості особистості, є умовами для успішного здійснення різноманітних діяльності.

Питання класу
- як пов'язані між собою потреби, мотив, поведінка та здібності?
Говорять психологи:

Здатність у психології сприймається як особливе властивість психологічної функціональної системи, що виражається у певному рівні її продуктивності. Кількісні параметри продуктивності системи: точність, надійність (стійкість), швидкість функціонування. Здібності вимірюються шляхом вирішення завдань певного рівня складності, вирішення ситуацій тощо.
Рівень здібностей визначається ступенем розв'язання протиріч між властивостями індивіда та відносинами особистості. Найкращий варіант, коли є здібності до будь-якої сфери діяльності та інтерес цим займатися.
Здібності поділяються на загальні та спеціальні. Загальні можливості можуть визначати схильність до досить широкому спектру діяльності, вони формуються розвитком інтелекту та особливостей особистості. До загальних здібностей відносяться:
готовність до праці, потреба трудитися, працелюбність та висока працездатність;
риси характеру - уважність, зібраність, цілеспрямованість, спостережливість;
розвиток творчого мислення, гнучкість розуму, уміння орієнтуватися у складних ситуаціях, адаптивність, висока продуктивність розумової діяльності.
Загальна здатність постає як соціально – психологічна основа розвитку спеціальних здібностей до певного виду діяльності: музичної, дослідницької, викладацької тощо.

Закріплення пройденого матеріалу

Завдання №1. Напишіть міні – твір за цим висловом
І.Гете: «Поведінка – це дзеркало, в якому кожен показує свій вигляд».

Домашнє завдання: міні - твір, параграф 5.


Програмні файли

Доповідь минулого року писала візьми може допомогти)))
Потреба – є стан потреби у певних умовах життя,
діяльності, матеріальних об'єктах, людях чи певних соціальних факторах, без яких цей індивід відчуває стан дискомфорту.

З метою розвитку людина змушений задовольняти різні потреби, які називаються потребами.

Потреба - це потреба людини, що становить необхідна умовайого існування. У мотивах (від латів. movere - наводити на рух, штовхати) діяльності виявляються потреби людини.

Види потреб людини

Біологічні (органічні, матеріальні) - потреби у їжі, одязі, житло та інших.

Соціальні - потреби у спілкуванні з іншими людьми, у громадській діяльності, у суспільному визнанні та ін.

Духовні (ідеальні, пізнавальні) – потреби у знаннях, творчій діяльності, створенні прекрасного та ін.

Біологічні, соціальні та духовні потреби взаємопов'язані. Біологічні у своїй основі потреби людини на відміну тварин стають соціальними. Більшість людей соціальні потребипанують над ідеальними: потреба у знаннях виступає нерідко як набути професію, зайняти гідне становище у суспільстві.

Існують інші класифікації потреб, наприклад, наступна:

1) Первинні (вроджені):
- фізіологічні: у відтворенні роду, їжі, диханні, одязі, житлі, відпочинку тощо;
- екзистенційні (від лат. exsistentia - існування): у безпеці свого існування, комфорті, гарантії зайнятості, страхуванні від нещасних випадків, впевненості у завтрашньому дніі т.д.

2) Вторинні (придбані):
- соціальні: у соціальних зв'язках, спілкуванні, прихильності, турботі про іншу людину та увазі до себе, участі у спільній діяльності;
- престижні: у самоповазі, повазі з боку інших, визнанні, досягненні успіху та високої оцінки, службовому зростанні;
- духовні: у самоактуалізації, самовираженні, самореалізації.

Ця класифікація розроблена американським психологом А. Маслоу.

Потреби кожного наступного рівня стають нагальними, коли задоволені попередні.

Слід пам'ятати про розумне обмеження потреб, оскільки, по-перше, в повному обсязі потреби людини може бути задоволені, по-друге, потреби нічого не винні суперечити моральним нормам суспільства.

Розумні потреби - це потреби, які допомагають розвитку в людині її справді людських якостей: прагнення до істини, краси, знань, бажання приносити добро людям та ін.

Потреби є основою виникнення інтересів і схильностей.

Інтерес (від лат. interest – мати значення) – цілеспрямоване ставлення людини до будь-якого об'єкта її потреби.

Інтереси людей спрямовані не так на предмети потреб, як на ті суспільні умови, які роблять більш менш доступними ці предмети, насамперед, матеріальні та духовні блага, що забезпечують задоволення потреб.

Інтереси визначаються становищем різних соціальних групта індивідів у суспільстві. Вони більшою чи меншою мірою усвідомлюються людьми і є найважливішими спонукальними стимулами до різних видів діяльності.

Існує кілька класифікацій інтересів:
- за їх носієм: індивідуальні; групові; всього суспільства.
- за спрямованістю: економічні; соціальні; політичні; духовні.

Від інтересу слід відрізняти схильність. Поняття «інтерес» виражає спрямованість певний предмет. Поняття «схильність» виражає спрямованість певну діяльність.

Не завжди інтерес поєднується зі схильністю (багато залежить від ступеня доступності тієї чи іншої діяльності).

Інтереси людини виражають спрямованість її особистості, яка багато в чому визначає її життєвий шлях, характер діяльності тощо.

Loading...Loading...