Навчально-методичний матеріал з російської мови (6 клас) на тему: Розрізнення листа суфіксів прикметників –к- і -ск. Утворення прикметників за допомогою суфіксів -к- і -ск- (5-й клас)

Клас : 6

Предмет: російська мова

Тема уроку: " Правопис суфіксів К і СК в прикметниках»

Цілі уроку:

1. Освітні: ознайомити учнів із умовами вибору орфограми «Правопис суфіксів прикметників».

2. Практичні : удосконалювати вміння писати слова з вивченою орфограмою; формувати орфографічну пильність.

3. Виховні: виховувати почуття поваги та любові до Батьківщини.

4. Розвиваючі: збагачувати словниковий запасучнів; навчати порівнянню, вмінню виділяти головне, систематизувати, пояснювати поняття; розвивати творчі здібностіучнів.

Тип уроку: урок вивчення нових знань та способів дій

Заплановані результати:

пізнавальні УУД: самостійне виділення та формулювання пізнавальної мети, усвідомлене та довільне побудова мовленнєвого висловлювання в усній формі, вибір найбільш ефективних способіввирішення завдань, структурування знань;

особистісні УУД : встановлення учнями зв'язку між метою навчальної діяльностіта її мотивом, самовизначення;

регулятивні УУД: цілепокладання, планування, оцінка результатів роботи, внесення необхідних доповнень і корективів у план та спосіб дії у разі розбіжності еталона, реальної дії та його результату;

комунікативні УУД: плануваннянавчального співробітництва з учителем та однолітками, дотримання правил мовленнєвої поведінки, вміння висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору.

Засоби навчання: комп'ютер, проектор, підручник, картки із текстом, алгоритм;

Методи та прийоми: словесні, наочно – практичні, проблемного викладу, самоконтролю.

Хід уроку

    Організація заняття

    Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: - Хлопці, як ви вважаєте, чи обов'язково писати грамотно? Може, достатньо того, що ми вміємо правильно говорити?

(Читання вірша «Сумні вісті» А. Шибаєва)

Прийшов лист мені,

Дивлюся –

З табору, від Мишки…

Тут чудова цибуля, і я лижу, -

Написано у листі.

Цибуля лиже? Що за чудеса?

Мабуть, жартує, шахрай…

Гарний довгий прут.

Днями в лисицю знайшов я смуток

І дуже був задоволений.

Ні, ні, не жартує він! Боюся,

Мій друг серйозно хворий.

Повернеться – треба підлікувати:

Змусити правила вивчати.

Чи важливо бути грамотним?

    Перевірка домашнього завдання(Слайд1,2)

    Введення у тему.

Творчий диктант (слайд3). Виділіть суфікси.

Робота проводиться у групах. Результати роботи записуються на аркушах формату А3, вивішуються на дошку для перевірки.

Подивимося, як групи виконали завдання. (Йде перевірка)

Які суфікси використовувалися для створення прикметників? (-К-і -СК-).

    Вихід до навчальної проблеми.

Отже, що вийшло? Завдання всім дала одне, а ви виконали його як? (По різному)

Чому так сталося? Чого ми не знаємо? (Не знаємо, коли та які суфікси треба писати)

Перевір себе (слайд4)

Сформулюйте, з записаних прикладів, тему сьогоднішнього уроку. (суфікси прикметників).

Так. Хто може висловити точніше? Хто думає інакше? (Вибір суфіксів -К-і -СК-у прикметниках. Правопис суфіксів прикметників -К-і -СК-).

Запишемо тему уроку. Як ви вважаєте, яка мета нашого уроку? Що ми повинні дізнатися та чого навчитися? (Дізнатися умови вибору суфіксів –К- та –СК-. Навчитися правильно писати прикметники із суфіксами –К- та –СК-).

6. Введення нових знань. (Слайд6).

Подивіться на 2 стовпчики слів. У першому слова із суфіксом -К-, у другому - -СК-. Вони допоможуть вам відкрити самостійно правило. (Йде робота у групах. Висуваються гіпотези, перевіряється їхня істинність).

Отже, що помітили? Є ідеї про правопис суфіксів -К-і -СК-? (1група. У прикметниках, утворених від одухотворених іменників, пишеться -К-.)

Так. Які ще є ідеї? (2група. Можливо треба дивитися, яку літеру хитається основа іменника.

3група. Суфікс -К- пишеться після К, Ц, Ч, а після інших букв пишеться -СК-)

Чи всі з цим згодні? Як це можна перевірити? (Версія 1-ї групи не підходить, тому що іменник француз – одухотворене, а в прикметнику пишеться –СК-.)

Сформулюйте висновок написання суфіксів –К- і –СК-.

    Робота із підручником. (Слайд7).

Порівняйте свій висновок із правилом у підручнику. Все вірно?

Що ми з вами не сказали? (Про прикметники, які мають коротку форму).

Що додамо до нашого висновку? (У прикметниках, що мають коротку форму, пишеться суфікс-СК-).

Я хочу додати, що в цього правила є винятки: узбецька, таджицька.

За якою розпізнавальною ознакою можна знайти досліджувану орфограму-згідну? (Збіг приголосних).

    Продуктивне завдання.

Оформіть графічно нове правило. Складіть схему-опору на розрізнення прикметників суфіксів –К- і –СК-. (Кожна група пропонує свою схему-опору для запам'ятовування, яка вивішується на дошку).

Всі згодні? Чи є зміни? Доповнення? (слайд 8)

Проговоримо правило за опорною схемою.

А тепер, щоб ви краще запам'ятали написання прикметників, я прочитаю вам віршики.

В слові К,Ц,Чдивись.

Якщо ці літери три

Дивляться на тебе з аркуша,

Ти підстави до них суфікс До.

А ще не забувай,

Короткою формою перевіряй!

Знай, що тут напевно

Теж буде суфікс До.

І ще даю пораду:

Якщо короткої форми немає,

К, Ц, Ч не знайти,

Потрібно нам -СК- писати.

    Практична робота.

Користуючись опорною схемою-правилом та віршем, поясніть написання прикметників (слайд 9).

    Фізкультхвилинка.

Якщо у слові є суфікс -К-, Ви плескаєте. Якщо в слові є суфікс -СК-, топаєте.

    Подорож Італією (слайди 15 – 27)

    Домашнє завдання 9 (слайд28).

    Виправте помилку.

Надвечір повертається Лом і переводить із собою матроса. Я дивлюся - на вигляд хлопець нічого. Зростанням, правда, замало. Але з очей видно, що спритний, і борода в нього як у морського розбійника. Тільки ті, з чуток, все більше руде, а цей типовий брюнет. Не курить, одягнений чисто. Знає чотири мови: англійську, німецьку, французьку та російську. Це Лома особливо спокусило; він на той час став забувати англійську річ. Лом сказав, що Фукс цей – скарб, а не матрос: прикрасно розбирається в картах. (А. Некрасов).

Запишіть число, класна робота

Які морфеми зображені на слайді?

Якої морфеми не вистачає?

Так, суфікс. А що роблять суфікси?

Служать для створення нових слів

Правильно, вони виконують дуже важливу роботуза освітою нових слів. А давайте ми попрацюємо разом із суфіксами та утворюємо нові слова

Утворіть прикметники від даних іменників

Що означають вони?

- (назв народностей, що проживають на території Росії.)

Спробуйте сформулювати тему уроку

Запишіть тему уроку

« Розрізнення на листі суфіксів прикметників-к-і-ск- »

Таким чином, ціль нашого уроку….

Дізнатися, коли пишуться суфікси дод. до і ск.

Вміти розрізняти на листі суфікси прикметників.

1. Яке питання виникає?

Визначити, коли пишеться -до, а коли -ск у суфіксах дод.;

  1. Планування роботи: як працюватимемо?

1. Дізнатися, коли пишеться до, коли – ск? І тому проаналізувати прикметники, порівняти їх, знайти закономірність.

2. Після цього знайдене рішення зафіксувати у моделі чи схемі.

3. Створити алгоритм дій.

4. Закріпити алгоритм під час виконання вправ.

  1. Для відповіді на це запитання:

Розберіть усі прикметники, написані на дошці

Порівняйте всі три стовпчики

Зробіть висновок.

В'язка козацька французька

Різкий ткацький новосибірський

Ломка німецька одеська

На дошці записані слова в стовпчик, вам потрібно виділити їхню основу та суфікс.

З допомогою яких суфіксів утворилися ці слова?

- - до-і -ск-.

Яке лексичне значення мають ці суфікси?

(Суфікс До утворює прил.зі значенням схильний до якого-небудь дії, такий, що часто робить що-небудь, або такий, з яким часто щось робиться (топкий, чіпкий);

суфікс СК зі значенням відношення, властивості або типової приналежності до того, що названо;зі значенням чийсь (за географічною назвою): голландск ий

А як їх розрізнити?

Сьогодні наша Нова темастосуватиметься двох розрядів прикметників: якісних та відносних.

Як визначити розряд?

Які прикметники можуть бути більшою чи меншою мірою та мати коротку форму? (якісні)
- Які прикметники не можуть бути більшою чи меншою мірою та мати коротку форму? (відносні)
- Спробуйте утворити коротку форму прикметників першого стовпчика.

В'язкий - в'язок, різкий - різання, ламкий - ламкий

А від 2 та 3 стовпчика слів утворюється коротка форма?

Ні.

Значить, це якісь розряди прилаг.?

Відносні

Вчитель: Ось це перша частина правила.

Зробіть висновок:

Суфікс -к- пишеться в прикметниках (якісних),

мають коротку форму.

Переходимо до слів у другому стовпчику.

Це якісь прикметники за розрядом?

Відносні

Від яких іменників вони утворені?

Учень: Козак, тка ч і німець.

(Підведення діалогу на випадок, якщо діти не впораються:

На які приголосні закінчуються основи іменників, від яких утворюються прикметники із суфф. -К-?)

Що відбувається з кінцевим приголосним основ іменників у процесі цієї освіти?

Чергування до//ц, ч//ц

Друга частина правила: «Суфікс -к- пишеться в відносних прикметників, утворених від іменників з основою на -к, -ч, -ц»

І який розряд у прикметників із 3 стовпчика?

Відносні

Там є в основі слів букви до, год, ц?

Ні

Висновок:

В інших відносних прикметниках пишеться суфікс -ск-.

– Скільки у правилі умов вибору написання суфікса?до - і - ск -?

Два

Сформулюйте висновок, коли пишеться суфф. -К-.

Що ви можете сказати про написання суфф. -К-?

За яких умов використовується суфф. -СК-?

Суфікс -к- пишеться:

1) у прикметниках, що мають коротку форму; (Тобто у якостей.)

2) у прикметниках (віднос.), утворених від деяких іменників з основою на -к, -ч, -ц».

В інших прикметниках (відносить) пишеться суфікс -ск-.

Робота із підручником.

Збіг приголосних.

– Уявіть правило у вигляді моделі або схеми

К, Ц, Ч - К

Др.сх. СК

Алгоритм

« Правопис суфіксів прикметників - до - і -ск- »

Розряд

Якісне Відносне Присвійне


Відпрацювання вміння пояснення орфограми з опори з промовленням.

Завдання № 1. Пояснити правопис суфіксів прикметників -до - їх -ск - за допомогою алгоритму.

(Орфограму позначити)

  1. Робота біля дошки. Розвиток орфографічних умінь

Вправа 327

ск

Є кр.

Від сущ. З основою на к, год, ц

Немає кр.форми,не від сущ. З основою на к, год, ц

В'язкий

Німецька, козацька, турецька

Білоруська, киргизька, французька, індуська, одеська, матроська, українська

  1. Робота на картках із взаємоперевіркою. Від даних географічних назвутворіть прикметники з суфіксами -к-і -ск-.

Франція, Ісландія, Туреччина, Сибір, Швеція

Кавказ, Волгоград, Киргизія, Англія, Китай

  1. Робота у парах. Заміна словосполучень

сущ.+сущ.= прил.+сущ.

Навіщо виконуємо це завдання?

Професія актора – акторська професія

Дача сусіда - сусідська дача

Високий низький)

Широкий – (вузький)

Цілі:

  1. навчити правильно утворити та вживати у мові прикметники з суфіксами -К-, -СК-;
  2. навчити відрізняти суфікс-К-від суфікса-СК-;
  3. збагатити словниковий запас учнів;
  4. виховати почуття любові до ігор бабусь та дідусів, викликати інтерес до них.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання.

Учні пишуть листа з пам'яті.

ІІ. Повторення пройденого.

1) Лексична робота.Завдання: визначити лексичне значення іншомовних прикметників, підбираючи до них синоніми. Потім з будь-яким прикметником кожен учень становитиме за одним реченням.

Авангардний, інфекційний, флегматичний, активний, тонкий, аналогічний.

Слова для довідок:

передовий, заразний, спокійний, діяльний, ввічливий, схожий.

2) Синтаксичний розбірпропозиції

Коні були вороні.
Степова снігова пустеля одноманітна та нудна.

3) Утворення прикметників із суфіксами -ЧІВ-, -ОВАТ-, -ЛІВ-.

Відкликатися, розбирати, синій, клопотати, сірий, червоний, мовчати.

ІІІ. Засвоєння нового матеріалу.

1) Аналіз прикладів.

Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчення правил освіти прикметників за допомогою суфіксів. А саме за допомогою суфіксів -К-, -СК-. На листі учні часто змішують суфікси -К-, -СК-. Необхідно навчитися відрізняти прикметники із суфіксами -К- (низький) від прикметників із суфіксами -СК- (кавказький). Запишемо у зошитах та на дошці прикметники НИЗЬКИЙ, УЗБЕКСЬКИЙ, БЛИЗЬКИЙ. Утворіть їхню коротку форму (низький, вузький, близький).

- Коли ж в прикметниках пишеться суфікс -К-? (В якісних прикметниківпишеться суфікс -К- (тобто прикметників, якщо можна утворити коротку форму)).

А тепер утворюємо прикметники від іменників:

Німець-німецький, рибалка – рибальський, ткач – ткацький.

Які це прикметники? На що закінчується основа іменників?

- Що відбувається докорінно при утворенні прикметників? (Чередування К//Ц, Ч//Ц)

– За допомогою якого суфікса утворилися прикметники?

Висновок:

  1. До основи слів на -Ц приєднується суфікс -К-при освіті прикметників.
  2. В інших прикметниках, найчастіше утворених від різних географічних назв та назв осіб (московський, уральський, норвезький), Використовується суфікс -СК-.

IV . Закріплення матеріалу.

1. Завдання: виділити суфікси, узгодити з іменниками.

Турок – Турецька мова, ленінградські мости, комсомольський, грузинський Татарська, португальська, вчительська, глядацька, різка, чуйна, волзька, дитяча, китайська, ямщицька.

2. Виконати вправу 676.Виписати прикметники суфіксами -СК-, розібрати за складом.

3. Індивідуальна роботана дошці. Завдання: розібрати слова за складом

а) російських, білоруський; б) удмуртські, калмицькі.

4. Виконується вправа 677.

V. Фізкультхвилинка.

VI. Читання правила § 88 (стор.274)

VII. Засвоєння нового матеріалу.

Правопис літери Ь перед суфіксом-СК-

– Після якої згоди у прикметниках із суфіксами -СК- пишеться літера Ь?

– Коли літера Ь не пишеться?

– Яке слово становить виняток?

VIII. Закріплення правила.

1. Виконується вправа 678, 679.

2. Диктант із цифровими (або літерними) позначеннями.Завдання: Замість прикметників записати цифри (або літери):

-ЬСК- позначаємо цифрою 1 (або літерою А);
-СК-позначаємо цифрою 2 (або літерою Б).
-К- позначаємо цифрою 3 (або літерою);

  1. Вечір був ясний, тихий і свіжий, як завжди грудневівечора на Кавказі.
  2. Ми полювали на озері Орса, де було лише кілька сантиметрів чистої води, а під нею лежав бездонний в'язкийіл.
  3. Був ясний січневийдень, скрізь сяяло срібне сонце.
  4. Зліталися птахи з усіх боків землі: французькісиниці, бельгійськіщігли, норвезькігагари, голландськінирки.
  5. Вузьківулиці швидко наповнюються людьми.
  6. Армія прорвала німецькуоборону і всіма силами увійшла у прорив, розчищаючи шлях радянськимвійськам, що перейшли у наступ.
  7. Бенгальськівогні запалюються у новорічну ніч.

Ключ до завдання: 1, 3, 2, 2, 2, 2, 2, 3, 3, 2, 1. (АВБББББВВБА)

IX. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

– Коли у прикметниках пишеться –К-, -СК-?

X. Домашня робота.

- Про які ігри чуваського народу ви знаєте? Поцікавтеся про них у бабусь та дідусів. Запишіть перебіг гри.

Наприклад, гра "Сільський хоровод".

Чуваський народ має дивовижну гру «Сільський хоровод», по-чуваськи це звучить «Вайа карти». У старі, давні часи, червоні дівчата та добрі молодці збиралися після вечірніх робіт на центральній вулиці сіл або на широкому лузі. Тут із свята святої Трійці і до Петрова дня (12 липня) сільська молодь розпочинала

свій культурний відпочинок, водила хоровод. Хоровод – народна гра– рух людей по колу зі співом та танцем, а також взагалі кільце людей, що взялися за руки – учасників якоїсь гри, танцю.

Сільська молодь веселилася, раділа життю.

Loading...Loading...