Січ у творі тарас бульба. Твір: Запорізька Січ у повісті Н

Запорізька Січ на сторінках повісті Н.В.Гоголя «Тарас Бульба»

Мета уроку:створити умови для розвитку комунікативних, культурологічних компетенцій через аналіз тексту, що сприятиме формуванню знань тексту художнього твору «Тарас Бульба», історичних відомостей епохи, умінь працювати з текстом, навичок монологічного та діалогічного мовлення, вихованню почуття патріотизму та культури читача.

Обладнання:

    ілюстрації учнів до твору «Тарас Бульба»

    репродукція картини І.Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану»;

    тлумачний словник С.І.Ожегова.

Словникова робота:

Хід уроку

    Організаційний момент

Сьогоднішній урок повісті М.В.Гоголя «Тарас Бульба» ми присвячуємо темі «Запорізька Січ на сторінках повісті».

Яке завдання стоїть перед нами?

(Яка вона, Запорізька Січ, і які її закони (правила)? На це питання необхідно знайти відповідь.)

1. Епіграфом до уроку взяла висловлювання Н.В.Гоголя:

«Замість колишніх уділів, дрібних містечок, наповнених псарями та ловчими, замість ворогуючих та торгуючих містами дрібних князів виникли грізні селища, курені та околиці, пов'язані загальною небезпекою та ненавистю проти нехристиянських хижаків».

Як розумієте цей вислів?

Чому взяла його для нашого уроку?

2. Слово вчителя

Епоха, описана Гоголем у повісті, висувала відповідних героїв-сильних, мужніх самовідданих, войовничих людей, що зневажали тепло і затишок, нудьгували в тихому сімейному колі, звикли до вільного козацького життя, до жорстоких битв, битв. Головною цінністю в людських відносинах ці люди вважають товариство та братерство, засновані на вірі та патріотизмі. На товаристві та братерстві тримається світ Запорізької Січі. Товариство і братство, за що Гоголь любить своїх героїв.

Попрацюємо із записом на дошці. Пропоную вам відновити текст, який допоможе нам з'ясувати, що є найдорожчим у житті запорізьких козаків.

«Ваша ніжність – чисте … (поле) та добрий … (кінь).
Шабля – ось ваша… (матір)!
(Запоріжжя) … – ось де наука, то наука!
Там вам школа».

Розмова:

Кому із героїв належать ці слова? (Тарасу Бульбі)

ІІ. Робота із текстом.

Починаємо роботу із текстом.

Ким був за походженням Тарас Бульба? Доведіть, зачитавши уривок із повісті. («Щоб я став гречкосеєм…» до слів «я так поїду з вами на Запоріжжя, погуляти» (с.149)

З яким почуттям вимовляє Тарас фразу: Я козак!? А чим він пишається?

Вчитель

Тарас був одним із корінних, старих полковників: весь був створений для лайливої ​​тривоги і відрізнявся грубою прямотою своєї вдачі.

Учень

(за словником С.І.Ожегова – лайка – битва, війна).

Згадайте текст: дружина бачила чоловіка 2-3 дні на рік, а потім кілька років про нього не було слуху.

Де ж проходило життя козаків? (у походах та битвах)

Зробимо висновок .

Хто наші козаки? Що для них найголовніше?

Козаки – воїни. Головне для них: «чисте поле, добрий кінь, матір-шабля». (Звернення на початок уроку, до запису на дошці)

Які прислів'я та приказки про козаків ви знаєте?

Продовжуємо працювати із текстом.

1) Як же відгукнулися друзі на рішення Тараса поїхати до Січі? (Схвально).

ІІІ. Зараз пропоную Вам вирішити кросворд. Він допоможе уявити, де була Січ. (Колективна робота)

Запитання:

    Як називалася річка, що впадала у Дніпро?(Татарка)

    Скільки днів були в дорозі Тарас і його супутники, прямуючи до Січі?(три дні)

    Як називався острів, де була Січ?(Хортиця)

    Через що проходила дорога у Запорізьку Січ?

Що таке степ?

Барвисто описав степ Микола Васильович Гоголь у повісті «Тарас Бульба»:

Степ - рівний, наче скатертину, розстилається неосяжна рівнина, і там, де на ній збереглися ділянки степової цілини, вона здається на початку літа срібною від квітучої ковили і хвилюється, наче море. Ковильний степ не рясніє безліччю фарб. Лише у більш північній її частині ростуть яскраво квітучі рослини різнотрав'я. Яскравою, строкатою від різноманітності фарб, стає степ навесні. Весна у степу триває не довго – 2–3 тижні. Це час між сніговим покривом та посушливим літом. Це той час, коли з'являються у степу рослини: тюльпани. Мине трохи часу і зникне яскравий кольоровий килим. Залишаться лише підземні частини рослин – цибулини, кореневища та чекатимуть у землі наступної весни, переносячи літню посуху та зимові холоди.

Давайте послухаємо, як описує Гоголь степ на 2 главі у різний час доби.

Випишіть із тексту словосполучення, що найяскравіше підкреслюють опис степу у різний час доби. Заповнюють таблицю.

Читають напам'ять 3 учнів:

1-й від слів: "Сонце виглянуло давно на розчищеному небі..." до "... Чорт вас візьми, степу, як ви гарні!"

2-й від слів: "Ввечері весь степ ..." до слів "Іноді чувся з якогось відокремленого озера крик лебедя і, як срібло, віддавався в повітрі".

3-й від слів: “На них прямо дивилися нічні зірки…” до слів “…і темна низка лебедів, що летіли північ, раптом освітлювалася срібно-рожевим світлом, і тоді здавалося, що червоні хустки літали темним небом”.

Які виразні засоби використав автор? Назвіть та поясніть їх.

Д/З:

(Метафори: "Серця стрепенулись" - герої були зачаровані чудовою картиною, яку освітило сонце;

порівняння:"серця їх стрепенулися, як птахи" - швидко відгукнулися на красу, "коні, що ховалися в них, як у лісі" - настільки вони були високими, потужними, "кашка парасолькоподібними шапками рябала на поверхні" - орудний відмінок порівняння допомагає уявити цю квітку і ін;

епітети:“живлюще, теплотворне світло” сонця – саме це світло оживило птахів, прогнало дрімоту у Козаків, степ “ставав прекраснішим” – передано ставлення автора, він захоплюється степом;

уособлення:"скрізають василі", "вискакував бійок", "колос наливався", "крик віддавався" - Степ - жива істота, тут все в русі: не тільки птахи, а й трави, і квіти, і повітря.

Висновок: завдяки використанню виразних засобів серця читачів затремтіли перед цією пишнотою

- Що ви можете сказати про Гоголя, чому йому вдалася ця картина.

(Гоголь любить степ, добре його знає. Тільки закохана в рідну землю людина могла так проникливо розповісти про неї.)

Де ми зараз можемо познайомитися з історією та пам'ятками Запоріжжя?

-У Вас на столах лежать конверти, відкрийте їх та дістаньте запрошення до музею «Історія Запорізької Січі»

Ми вирушаємо, екскурсоводи познайомлять нас із історією Запорізької Січі.

Екскурсія по уявному музею «Історія Запорізької Січі»

Оформлення музею:

    Ілюстрація – загальний вигляд Запорізької Січі;

    Зображення зброї запоріжців – запорізькі гармати, мортири та ядра, шабля, порохівниця, нагайка.

    Репродукція картини І.Є.Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану».

Зміст повідомлення екскурсоводів:

1 - й:

Запрошуємо до нашого музею. Ми допоможемо вам уявити історичну епоху 15-17 століть. В цей час в Україні йшов визвольний рух проти польської шляхти, турків та татарських полчищ. З усіма ними боролося українське козацтво.

2-й:

Козаками називали тоді вільних людей, які жили в степу і не підпорядковувалися державі та її законам. Нерідко козаками ставали кріпаки-втікачі. Одні козаки жили на південних кордонах Московської держави (на річках Дон та Яік), інші селилися на південних кордонах тодішньої Польщі (на річці Дніпро). Центром дніпровського козацтва була Запорізька Січ.

1 - й:

Називалася вона так тому, що розташовувалася за дніпровськими порогами, що важко проходять, і була оточена засіками (укріпленнями з повалених дерев).

2-й:

Тут склалася своєрідна "козацька республіка". Козаки самі обирали і самі знімали своїх отаманів, самостійно робили походи проти кримських татар та Туреччини, повертаючи на батьківщину захоплених кримчаками полонених та привозячи багату здобич. Жінок у Січ не пускали.

Січ складалася із шести – десяти куренів (селища), які були схожі на окремі, незалежні республіки.

3-й:

Розглянемо репродукцію картини «Запорожці пишуть листа турецькому султану» і поділимося враженнями:

У 1888 художник І.Є. Рєпін приїхав до Катеринодару, щоб зробити начерки для своєї майбутньої картини. У станиці Пашковської в цей час проживали козаки. Тут художник написав етюди та начерки козаків.

Історичний епізод передано у жанровій сцені. У відповідь на пропозицію турецького султана Магомета вільному козацтву припинити опір і перейти до нього на службу, запорожці пишуть листа східному владиці, повні гніву, презирства, глузування. «Не годен ти матимеш синів селянських під собою; твого війська ми не боїмося, землею і водою битимемося з тобою...» - писали козаки султанові, знаючи, що гумор може вразити, як шабля.

На передньому плані зображено жваву групу козаків, які у вільних позах сидять за столом, натхненно та галасливо обговорюють текст листа. Отаман Сірко, що сидить у центрі, трохи іронічно посміхається, затиснувши зубами улюблену трубку. Закинувши назад голову, нестримно, розкотисто, на все горло регоче літній козак. У шаленому пориві сміху мало не падає козак, що сидить на передньому плані. У глибині видно суцільну масу запорізького війська. Козачі піки упираються мало не в небо; пліч-о-пліч, рука до руки, голова до голови сидять ясні і могутні козаки.

Центральний герой картини – кошовий отаман Іван Сірко. Все у фігурі отамана говорить про його силу та владність. Саме така людина могла розгулювати на «чайках» Чорним морем і здійснювати сміливі походи до Криму. Спостерігаючи рух руки козака з піднятою рукою, ми можемо побачити дим багаття, списи, голови запорожців. Весь величезний простір зайнятий людьми, які зібралися для захисту рідної землі від небезпечних південних сусідів.

У центрі картини - невелика група козаків, що сміються. Вони мужні, обвітрені особи. Таким людям не страшний противник.

Картина Рєпіна створює яскраві, живі враження про козацьку вольницю, славних, вдалих людей, про яких Рєпін писав: «... і ось ця гордість молодців, звичайно, найшановніших людей свого часу, посилюється до того, що не тільки захищає всю Європу від східних. хижаків, але загрожує навіть їхній сильній тоді цивілізації і від душі регоче над їхньою східною зарозумілістю...»

    про що, як ви вважаєте, запорожці пишуть листа?

    як художник ставиться до козаків? (І.Рєпіну дорогі ці горді, вільні люди, бо вони зібралися сюди заради однієї мети – захисту Батьківщини, охорони її кордонів від хижих та жорстоких набігів)

Фізкультхвилинка для очей

Давайте подивимося на ваші ілюстрації до твору, що розміщуються на стінах музею.

    Подивитися вліво, вправо, назад, вперед повторити 3 рази

    Обертати очима по колу: вниз, вправо, вліво, вгору та у зворотний бік, повторити 3 рази

Вчитель: я думаю, що розповідь екскурсоводів та репродукція картини І.Рєпіна допоможуть уявити і Запорізьку Січ, і могутніх запорожців.

V. Продовження роботи з текстом.

А що відбувається з героями повісті? Ми знову повертаємось до тексту і поспостерігаємо за тим, що відбувається.

1) Що ж побачили Тарас та його сини, під'їжджаючи до Запорізької Січі? (Кузні; запорожця; тісні вулички). Доведіть, зачитавши це у тексті. («Перший, хто попався ним…» до слів «що вміла тільки гуляти та палити…»)

Назвіть заняття козаків.

Позначте у тексті, що допомагає уявити козака? (Запорожець – лев, гордо закинутий чуб, шаровари червоного сукна, забруднені дьогтем = горді, сильні, що зневажають розкіш)

Знайдіть та прочитайте слова автора, звернені до Січі та запорожців. (Так от вона, Січ!...) Стор.161

А чому Січ – це гніздо?

(Тут проходять школу дорослішання та мужності молоді козаки; з гнізда, коли зміцніють крила, вилітають пташенята готові до польоту до життя; тут же старше покоління, загартоване у походах та битвах)

За якими за законами жила Запорізька Січ? (за законами рівноправності та братерства)

Чому, незважаючи на успіхи синів у військовій справі, Тарас незадоволений життям у Запорізькій Січі?

Як старий полковник піднімає козаків на лайку?

Як ви розумієте словосполучення «лайка»?

Чому козаки підтримали Тараса?

Які закони Запорізької Січі ви вважаєте жорстокими?

Чому доводиться чинити жорстоко з козаками? (Хоча в Січі все ґрунтується на рівноправності, але вона суворо карає тих, хто порушує закони)

Висновок:

1.- Яка ж вона, Запорізька Січ?

- Який постає степ? Що бачимо, чуємо, відчуваємо завдяки майстерності Гоголя?

(Степу немає кінця і краю. Вона схожа на зелено-золотий океан. Які тільки фарби не використовує автор в описі її! Зелена, блакитна, синя, лілова, жовта, біла, золотиста. Ми чуємо безліч голосів: це свист різних птахів, крик диких гусей на дальньому озері, неголосна розмова трав, повітря чисте і прозоре, воно напоєне запахом трав і квітів. , що зібралися тут за покликом серця, а чи не з примусу; саме така республіка на думку Гоголя, має народжувати героїчні характери.)

На наступному уроці ми докладніше зупинимося на законах та звичаях Запорізької Січі.

2. Хлопці, про степ є чимало віршів. Послухаймо.

Учень читає напам'ять вірш «Степ»

Їдеш, їдеш – степ та небо,

Точно немає краю.

І стоїть угорі над степом, тиша німа.

Нестерпною спекою

Повітря так і пашить:

Як шумить трава густа,

Тільки вухо чує.

Їдеш, їдеш – як шалені

Коні мчать степом,

Вдалину кургани, зеленіючи,

Втікають ланцюгом.

Промайнуть перед очима дві-три старі верби.

І знову в траві хвилями

Вітри – переливи.

Їдеш, їдеш – степ та небо,

Степ, весь степ, як море...

І захолоне мимоволі

На такому просторі.

VI. Перевірка на уважність.

Робота із картками. Відновіть авторський текст і дайте відповідь на питання, як автор ставиться до Запорізької Січі та її мешканців?

VI Рефлексія.

Продовжіть пропозиції на квитках, які ви отримали, завітавши до музею.

Запорізька Січ – це….

Н.В.Гоголь належить до Запорізької Січі…….

Хлопці, виходячи з кабінету, покладіть квитки в коробочку, якщо Вам сподобалася екскурсія, і ви хочете побувати в музеї, якщо ні - заберіть собі квитки

VII. Домашнє завдання.

Підготувати художнє переказ опису степу на вибір.

Урок завершено. До побачення.

Повість «Тарас Бульба», написана М. У. Гоголем , описує події, що відбуваються, серед запорізьких козаків. Запорізька Січ є козацькою республікою зі своїми порядками та звичаями. Це своєрідне царство свободи та рівності. Автор протягом усієї повісті прославляє закони цієї землі. Він називає Січ «гніздом», звідки з'являються горді та міцні воїни, а також місцем, звідки на всю Україну поширюється воля та козацтво.

Запорізька Січ у повісті описана як місце дозвільного існування. Тут весь час проходять бенкети та гуляння, але при цьому зберігаються суворі та справедливі закони. Козаки вважалися народом вільним та розгульним, і місце, де вони могли по-справжньому почуватися як удома, було саме у Запоріжжі. Сюди з усієї України приїжджали козаки у пошуках притулку. Старі козаки приїжджали провести час із старими друзями. А молоді тут могли набратися досвіду старшого покоління.

Так вчинили і головні герої п'єси – Тарас Бульба із синами Остапом та Андрійком. Старий козацький полковник давно не бачив давніх бойових товаришів і дуже скучив за ними. Для синів він вважав Запоріжжя найкращою «школою життя». Січ зустріла їх доброзичливо трудовими буднями. Відразу при в'їзді вони побачили більше двадцяти кузень, звідки лунав оглушливий стукіт ковальських молотів. Це зрозуміло. Адже для того, щоб обмундирувати сотні тисяч козаків, потрібна була робота багатьох ковалів.

Крім ковалів на вулицях зустрічалися і кожем'яки, що мили своїми сильними руками волов'ячі шкури. Були і добувачі руди, і торговці порохом, і будівельники судів. Саме ж місто являло собою сувору фортецю, де готували молодих воїнів. Тут не давалося багато часу на навчання. Молоді козаки одразу бралися до битв, які тут майже не припинялися. У перервах вони не любили братися за навчальні дисципліни, лише за стрілянину та іноді за кінські перегони. До того ж, їм треба було опанувати шаблею, влучною стрільбою, рукопашним боєм та іншими корисними вміннями.

Запорізька Січ відрізнялася суворими звичаями та законами. Так, наприклад, за крадіжку козака могли забити до смерті, за борги могли прикувати ланцюгами, доки хтось із товаришів не викупить або не віддасть боргу. Проте найстрашніше покарання було передбачено за вбивство. За це козака могли живцем поховати з труною вбиту ним людину. Вважалося, що такі суворі закони вчили молодих воїнів поважати один одного, бути мужніми та стійкими. Саме ці якості були потрібні справжньому козакові. Жорстоке покарання чекало і зрадника віри та батьківщини. З цієї причини Тарас Бульба власноруч убив молодшого сина Андрія.

В наш час Запорізька Січ асоціюється з билинними богатирями, які увійшли в історію своєю хоробрістю та відданістю батьківщині. Всім відомо, як героїчно вони виявляли себе у боротьбі із загарбниками. Якоюсь мірою саме козацтво вплинуло на формування національного менталітету. Багато козацьких звичаїв не завадило б відновити, оскільки вони є гідним прикладом наслідування.

Обласне наукове товариство учнів «Пошук»

МБОУ «Іванівська середня школа»

НОУ «Орієнтир»

Запорізька січ у повісті

Н.В. Гоголя «Тарас Бульба»

Виконала:

Булатова Маргарита

  1. клас.

Керівник:

Мекіна Ю.С.

вчитель російської мови та літератури

МБОУ «Іванівська СШ»

Іванівка-2014

Цілі і завдання.

2.1. Виникнення Запорізької Січі. Географічне положення.

2.2. Роль опису степу Н.В.Гоголем. Використання художньо- образотворчих засобів.

2.3. Звичаї та звичаї Запорізької Січі.

2.4. Музей Запорізької Січі.

Висновок. Висновки.

Список використаних джерел літератури.

Глава 1. Організація читання повісті Н.В. Гоголя "Тарас Бульба". Знайомство зі змістом повісті, її героями, побутом козаків, їхніми поглядами життя.

М.В.Гоголь посилено займався історією України, мав намір написати наукову працю. Неоціненну допомогу Гоголю надавали народні пісні. З метою збору додаткових матеріалів він дав «Оголошення про видання історії Малоросії», в якому звертався до широкої публіки з проханням надіслати йому копії або оригінали неопубліковані літописи, записи, пісні, ділові папери. Усі джерела, які вдалося зібрати, Гоголь ретельно вивчив.

У повісті «Тарас Бульба» відображено реальні історичні події у першій половині 17 століття. Бажаючи показати боротьбу козацтва за незалежність, розкрити її героїчний характер, Гоголь не прагнув точної хронології подій. Згадування про 15 столітті, коли сформувалося козацтво, дозволило Гоголю повніше розкрити епоху.

Початкова мета роботи - познайомитися зі змістом твору, виявити особливості життя та побуту козаків Запорізької Січі. Для досягнення мети було поставлено такі завдання:

  1. Прочитати та проаналізувати повість «Тарас Бульба».
  2. Вивчити теоретичні відомості про історію виникнення Запорізької Січі, про її звичаї та закони. Проаналізувати та виявити місцеві національні звичаї на основі історичного минулого слов'янських народів.
  3. Наголосити на величі та героїку боротьби за свободу Вітчизни, за чистоту віри, значення почуття товариства, силу волі та духу запорожців.
  4. Провести аналіз своєї діяльності та результатів виконаного з метою визначення перспектив та практичної значущості роботи.

Свою повість "Тарас Бульба" Н.В. Гоголь присвятив боротьбі вільного козацтва з польськими панами, що пригнічували його, за національну незалежність. Поляки пригнічували селян, переслідували все національне, намагалися насадити свою віру, культуру, чужий українцям спосіб життя. Саме у цей тяжкий час опорою козацької вільності, сторожовим постом України не лише проти Польщі, а й проти турецьких загарбників стала Запорізька Січ.
Н. В. Гоголь довго і ретельно збирав історичний матеріал перед написанням повісті. Він вивчав літописи, народні перекази та пісні - і ось перед нами розгортається яскравий та живий образ "колиски" вільного козацтва. Багато сторінок у повісті присвячено опису Запорізької Січі та боротьби запорізьких козаків проти загарбників. Військовою доблестю, героїзмом, нескінченною любов'ю до батьківщини привертають до себе увагу могутні характери, що сформувалися у запеклій боротьбі рідну землю.
Ніхто не міг устояти перед натиском волелюбних козаків. Їхнє наближення наводило на поляків страх і жах: «...все, що могло рятуватися, рятувалося. "
Гоголь представляє нам Запорізьку Січ як втілення мрії українського народу про вільне життя, про справжню дружбу та братерство. Тут - царство рівності та свободи, і впродовж усієї повісті Гоголь прославляє закони та звичаї Запорізької Січі: "Так от вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді та міцні, як леви! Ось звідки розливається воля та козацтво на всю Україну!"
Головний герой повісті Тарас Бульба переконаний, що "немає кращої науки для молодої людини як Запорізька Січ".
Незважаючи на те, що в перерві між битвами Січ була "якимось безперервним бенкетом, балом, що почався шумно і втратив кінець свій", тут панували суворі (і навіть жорстокі часом), але справедливі закони. Найвище цінувалися в козацькій вольниці почуття товариства та повага до старших, тому будь-який злочин проти цих чеснот суворо карався. За крадіжку козака могли забити до ганебного стовпа, боржника приковували ланцюгом до гармати, поки хтось із товаришів його не викупить або не заплатить за нього борг. Найстрашніша страта належала за смертовбивство.
В іншому ж "Січ представляла незвичайне явище". Вона складалася з окремих незалежних куренів, яких було понад шістдесят. На чолі куреня стояв курінний отаман, якого ще називали "батьком" через те, що в його руках були гроші, одяг, харчування, паливо. З козаків "ніхто нічим не заводився і не тримав у себе", навіть особисті гроші віддавалися "під збереження" куренному отаманові.
На чолі козацького війська стояв виборний старшина – кошовий, і козаки дуже пишалися можливістю самоврядування.
Таким чином, Січ стала домом, батьківщиною, опорою козакам, які не шкодують ні себе, ні ворогів, якщо треба було відстояти незалежність та свободу рідної землі. Немов билинні богатирі, запорожці зуміли ввійти в історію беззавітною хоробрістю та незнищенною любов'ю до батьківщини, виявленими у героїчній боротьбі із загарбниками.

Глава 2. Дослідження життя, звичаїв та звичаїв жителів Запорізької Січі.

2.1 Виникнення Запорізької Січі. Географічне положення.

Час дії повісті «Тарас Бульба» віднесено до подій української історії, існування Запорізької Січі. Проте Гоголь, порушуючи історичну хронологію, переміщував події та епізоди різних століть. Він зовсім не дотримувався історичної точності, тому що для нього важливіший не історичний, а художній час. Її головний герой – Тарас Бульба – наділений епічною цілісністю та уособлює моральні цінності Запорізької Січі.

Січ-православний світ, особлива «кочова» та вільна культурно-історична спільність. Всі поняття про добро і зло в Запорізькій Січі особливі, вони належать світові пішов і судити про них не за сучасними, а за тодішніми законами. Наприклад, козакові потрібна воля, а не хата, бо якщо людина має будинок чи якесь майно, вона втрачає і хоробрість. Для козака мати та дружина нижчі за друга. Насамперед, навіть родинних зв'язків, товариство. Два сини Тараса Бульби – перш за все товариші, брати, а потім уже сини. Ще одна особливість козацького товариства-правослівна віра. Вона не виступає вченням церкви, а мислиться однією приналежністю до православ'я. Отже, віра – знак, символ Січі, як та інші поняття.

У XV - XVI століттях на річках Дон, Волга, Урал, Яік, Дніпро, Терек виникли поселення вільних козаків, однією з яких була Запорізька Січ. "Козак" – східне слово. вперше воно зустрічається у половців із XI століття. Мовою половців "козак" означало "варта передового, нічного і денного".

Запорізькі козаки заснували небувалу у світі чоловічу державу – Січ. Це православні " лицарі, вважали шлюб найгіршою часткою, жили як спартанці і душу свою клали на Віру " .

Поселення козаків називаються станиці. Навколо поселень козаків будували сторожові вежі, де ставили варти. Усі підкорялися отаману, якого обирали на загальних зборах. У козацькому війську була сувора дисципліна. Усі підкорялися отаману, якого обирали на загальних зборах станичників – козацькому колі. У отамана було кілька помічників – осавулів. Осавули керували окремими загонами козаків.

Кожному, хто б він не був, звідки б і коли б не прийшов у Запоріжжі, доступ був вільний до Січі за таких умов: бути вільною і неодруженою людиною, сповідувати православну віру.

Сімейних козаків називали "сидніми", "гніздюками", "бабниками". "Запорізьким козакам не дозволяється бути одруженими в Січі, а які вже одружені, повинні щоб дружини їх жили в близьких місцях.

Н.В.Гоголь народився містечку Великі Сорочинці Полтавської губернії.

Він добре знав місцеві національні звичаї та звичаї, збирав народні пісні та перекази, вивчав історичне минуле слов'янських народів.

У 16 ст. українські козаки збудували за дніпровськими порогами військове зміцнення – Січ – для захисту рубежів країни від польських, турецьких та татарських набігів.

Про життя Запорізької Січі, про боротьбу козаків, про їхню героїчну смерть в ім'я життя Батьківщини, в ім'я її свободи та розповів М.В.Гоголь.

Яка Запорізька Січ та її закони.

«Ваша ніжність - чисте..(поле) та добрий ... (кінь).

Шабля- ось ваша .... (матір)!

(Запоріжжя) ... - ось де наука, так наука!

Там вам школа»

Ці слова належать Тарасу Бульбі. А чи можемо ми вважати, що Тарас Бульба – воїн? А хто може стверджувати, що Запорізька Січ – школа?

Лише той, хто сам пройшов цю школу. Н.В. Гоголь знайомить нас із Запорізькою Січчю задовго до появи в ній Тараса Бульби та синів.

Зачитаємо слова від 1 глави « Щоб я став гречкосеєм, домоводом, стежити за вівцями та за свинями, та бабитися з дружиною! Та пропади вона: я козак, не хочу... я так поїду з вами на Запоріжжя!

З яким почуттям вимовляє Тарас "Я козак!" А чим він пишається.

А чому Січ – це гніздо?

(Тут проходять школу дорослішання та мужності молоді козаки; з гнізда, коли зміцніють крила, вилітають пташенята готові до польоту до життя; тут же старше покоління, загартоване у походах та битвах)

Запорізька Січ жила за законами рівноправності та братерства.

Висновок:

Висновок.

«Козаки-воїни. Головне для них: «чисте поле, добрий кінь, матір-шабля»

Тарас Бульба задовго до приїзду синів вирішив їхню долю: бути ним захисниками своєї землі, як він сам; тому він і приймає рішення: сини їдуть у Запорізьку Січ; як велике горе матері, що не встигли надивитись на своїх синів. Які зворушливі сцени прощання її з синами.

  1. Роль опису степу. Н.В.Гоголем.

Степ, чим далі, тим ставав прекраснішим. Тоді весь південь, весь той простір, що складає нинішню Новоросію, до самого чорного моря, був зеленою, незайманою пустелею. Ніколи плуг не проходив незмірними хвилями диких рослин. Лише коні, що ховалися в них, як у лісі витоптували їх. Ніщо в природі не могло бути кращим за них. Вся поверхня землі уявлялася зелено-золотим океаном, яким бризнули мільйони різних кольорів. Крізь тонкі, високі стебла трави прозирали блакитні, сині та фіолетові волошки, жовтий бійок вискакував нагору своєю пірамідальною верхівкою. Вся поверхня землі уявлялася зелено-золотим океаном, яким бризнули мільйони різних кольорів. Строкаті яри виповзали зі своїх нір, ставали на задні лапки і оголошували степ свистом. Тремтіння коників ставало чутніше. Іноді чувся з якогось озера.

Чому Н.В Гоголь увів опис степу?

Степ широка, роздольна-символ Батьківщини та свободи. Вона пов'язує два світи: будинок Бульби та Запоріжжя. Боротьба за ці безкраї степові простори. Звернути увагу на багатство фарб, відчути аромат квітів, її красу, полюбити цей золотисто-безкрайній океан, відчути ліричний тон опису степу.

Не можна не відчути принадність степових просторів, читаючи сторінки повісті Н.В. Гоголя; дивує багатство фарб, звуків та урочисто-ліричний тон опису степу; за волю цих степів і борються козаки.

2.3.Нрави та звичаї Запорізької Січі

Вперше ми бачимо Запорізьку Січ очима Остапа та Андрія. Спочатку - передмістя з кузнями, лавками, пекарнями, шинками, яке одягало і годувало Січ, що вміла тільки гуляти та палити з рушниць. Потім – сама Запорізька Січ, де по полю розкидали курені, які нагадували окремі держави. у кожному курені був свій отаман, свій запас харчів, свій кашевар.

Незважаючи на всі козаки підкорялися кошовому – отаманові, який вибирався зі своїх запорізьких козаків. Усі важливі питання вирішували спільно на загальних зборах. Прийом у Січ був простий - треба було сказати: "Вірую в Христа, у святу Трійцю" і перехреститися. На Січі була церква, куди козаки справно ходили на службу, але про пост і чути не хотіли. Законів на Січі було мало, але вони були надто жорстокі. Якщо козак прокрався, вкрав якусь дрібницю, це вважалося ганьбою для козацтва. Козака прив'язували до ганебного стовпа і клали біля нього кийок. Кожен, хто проходить повз, повинен був ударити його кийком. Це тривало доти, доки козак не вмирав.

Боржника, що не платив, прив'язували до гармати. Він сидів там, поки хтось із друзів не викуповував його.

Кожен із запорожців готовий був померти за свого товариша та свою Батьківщину.

Козаки всьому вчилися самі, « юнацтво виховувалося і утворювалося в ній одним досвідом, в самому запалу битв. Головним заняттям запорожців була війна. "Перемогти або загинути" - такий девіз козаків, який вони писали на своїй зброї. Запорізька вольниця, невибагливий побут, розгульні звичаї, суворі закони загартовували та виховували козаків. Вони ставали хоробрими та безстрашними, витривалими та вмілими, захисниками віри та свого народу.

Оформлення музею:

  1. ілюстрація – загальний вигляд Запорізької Січі;
  2. зброя запорожців – запорізькі гармати, мортири та ядра, шабля, порохівниця, нагайка.
  3. знаки, атрибути запорізького війська.
  4. репродукція картини І. Є. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану».

Слайд №1.

Запрошуємо до нашого музею. Ми допоможемо вам уявити історичну епоху 15-17 століть. В цей час в Україні йшов визвольний рух проти польської шляхти, турків та татарських полчищ. З усіма ними боролося українське козацтво.

Слайд №2.

Козаками називали тоді вільних людей, які жили в степу і не підпорядковувалися державі та її законам. Нерідко козаками ставали кріпаки-втікачі. Одні козаки жили на південних кордонах Московської держави (на річках Дон та Яік), інші селилися на південних кордонах тодішньої Польщі (на річці Дніпро). Центром дніпровського козацтва була Запорізька Січ.

Називалася вона так тому, що розташовувалася за дніпровськими порогами, що важко проходять, і була оточена засіками (укріпленнями з повалених дерев).

Тут склалася своєрідна "козацька республіка". Козаки самі обирали і самі знімали своїх отаманів, самостійно робили походи проти кримських татар та Туреччини, повертаючи на батьківщину захоплених кримчаками полонених та привозячи багату здобич. Жінок у Січ не пускали.

Січ складалася із шести – десяти куренів (селень), які були схожі на окремі незалежні республіки.

Слайд №4.

Картина «Запорожці пишуть листа турецькому султану»

Розглянемо репродукцію картини «Запорожці пишуть листа турецькому султану» і поділимося враженнями:

Зверніть увагу на зовнішній вигляд козаків, на їх обличчя.

Весь простір зайнятий людьми, які зібралися сюди для захисту рідної землі. У центрі – кошовий отаман Іван Сірко, людина сильна і владна, яка чинить сміливі набіги в Крим і розгулює на «чайках» Чорним морем.

Які риси обличчя Івана Сірка переконують нас, що це людина – наділена силою та владою?

Які ще постаті привертають вашу увагу?

Хто із персонажів картини нагадує вам героїв повісті Гоголя?

Про що, як ви вважаєте, запорожці пишуть листа?

Як художник ставиться до козаків? (І. Рєпіну дорогі ці горді, вільні люди, бо вони зібралися сюди заради однієї мети – захисту батьківщини, охорони її кордонів від хижих та жорстоких набігів)

Які закони Запорізької Січі ви вважаєте жорстокими?

Чому доводиться так чинити? (Хоча в Січі все ґрунтується на рівноправності, але вона суворо карає тих, хто порушує закони)

Висновок: яка ж вона, Запорізька Січ?

(Незалежна, горда, справедлива республіка, заснована на рівноправності та братерстві; улюблена своїми мешканцями, що зібралися тут за покликом серця, а не з примусу; саме така республіка, на думку Гоголя, має народжувати героїчні характери).

Висновок.

Початкова мета роботи - познайомитися зі змістом твору, виявити особливості життя та побуту козаків Запорізької Січі. Для досягнення мети було поставлено виконані завдання.

Отже, Запорізька Січ - особливий умовний художній світ, у якому діють свої моральні цінності, свої поняття про добро і зло. З сучасної точки зору і з точки зору людини 19 століття, багато вчинків Тараса Бульби та запорожців антилюдські та огидні. Але Гоголь зображує їх епічно спокійно. Вони не підлягають критичній оцінці і моральному суду, тому що Тарас Бульба - ідеальний герой слов'янської давнини і тому, що він діяв у повній згоді з тими звичаями, які панували в його епоху.

Список літератури.

  1. Калганова Т.О. Гоголь у школі. Москва "Дрофа" 2010.
  2. Соколова Л.А. Історія Вітчизни. Москва "Освіта" 2003.
  3. Крутова Н.Я. Н.В. Гоголь.»Тарас Бульба» Волгоград 2013
  4. Машинський С.І. Художній світ Гоголя. Москва 1979

Нарешті вони минули передмістя і побачили кілька розкиданих куренів, покритих дерном або, по-татарськи, повстю. Інші були заставлені гарматами. Ніде не видно було паркану або тих низеньких будиночків з навісами на низеньких дерев'яних стовпчиках, які були в передмісті. Невеликий вал і засікання, що не зберігалися ніким, показували страшну безтурботність. Декілька дужих запорожців, що лежали з трубками в зубах на самій дорозі, глянули на них досить байдуже і не зрушили з місця. Тарас обережно проїхав із синами між ними, сказавши: «Здрастуйте, панове!» – «Здрастуйте і ви!» – відповіли запорожці. Скрізь, по всьому полю, мальовничими купами ряснів народ. По смаглявих обличчях видно було, що вони були загартовані в битвах, випробували всяких негараздів. Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді та міцні, як леви! Ось звідки розливається воля та козацтво на всю Україну!

"Тарас Бульба". Художній фільм по повісті Н. В. Гоголя, 2009

Мандрівники виїхали на велику площу, де зазвичай збиралася рада. На великій перекинутій бочці сидів запорожець без сорочки: він тримав її в руках і повільно зашивав на ній дірки. Їм знову перегородив дорогу цілий натовп музикантів, у середині яких танцював молодий запорожець, заломивши шапку чортом і скинувши руками. Він кричав тільки: «Живіше грайте, музиканти! Не шкодуй, Хомо, пальники православним християнам!» І Хома, з підбитим оком, міряв без рахунку кожному, хто приставав по величезній кухлі. Біля молодого запорожця четверо старих виробляли досить дрібно ногами, скидалися, як вихор, набік, майже на голову музикантам, і, раптом опустившись, мчали навприсядки і били круто й міцно своїми срібними підковами щільно вбиту землю. Земля глухо гуділа на всю округу, і в повітрі далі віддавалися гопаки і стежки, що вибивали дзвінкі підкови чобіт. Але один живіше скрикував і летів за іншими в танці. Чуприна розвівалася за вітром, всі відкриті були сильні груди; теплий зимовий кожух був одягнений у рукави, і піт градом лив з нього, як із відра. «Та зніми хоч кожух! – нарешті сказав Тарас. – Бачиш, як ширяє!» - "Не можна!" – кричав запорожець. "Від чого?" - "Не можна; у мене вже така вдача: що скину, те проп'ю». А шапки вже давно не було на молодці, ні пояса на каптані, ні шитої хустки; все пішло куди слід. Натовп зростав; до танців приставали інші, і не можна було бачити без внутрішнього руху, як усе віддирало танець найвільніший, найшаленіший, який тільки бачив коли-небудь світло і який, за своїми потужними винахідниками, названий козачком.

– Ех, якби не кінь! — скрикнув Тарас.

А тим часом у народі стали траплятися й статечні, поважні за заслугами всією Січчю, сиві, старі чуби, що були не раз старшинами. Тарас незабаром зустрів безліч знайомих осіб. Остап та Андрій чули лише привітання: «А, це ти, Печерице! Привіт, Козолуп! - Звідки Бог несе тебе, Тарасе? - Ти як сюди зайшов, Долото? - «Здорово, Кирдяга! Здорово, Густий! Чи думав я бачити тебе, Ременю? І витязі, що зібралися з усього розгульного світу східної Росії, цілувалися взаємно; і тут понеслися питання: А що Касьян? Що Бородавка? Що Колопер? Що Підсишок?

І чув тільки у відповідь Тарас Бульба, що Бородавка повішений у Толопані, що з Колопера здерли шкіру під Кізикірмоном, що Підсишкова голова посолена в бочці і відправлена ​​до Царгорода. Похнюпив голову старий Бульба і роздумливо казав: «Добри були козаки!»

III

Вже близько тижня Тарас Бульба жив із синами своїми на Січі. Остап та Андрій мало займалися військовою школою. Січ не любила ускладнювати себе військовими вправами і гаяти час; юнацтво виховувалося і утворювалося в ній одним досвідом, у самому запалу битв, які від того були майже безперервні. Проміжки козаки вважали нудним займатись вивченням якоїсь дисципліни, крім хіба стрільби в ціль та зрідка кінної стрибки та ганяння за звіром у степах та луках; весь інший час віддавалося гульбі – ознакою широкого розміту душевної волі. Вся Січ уявляла незвичайне явище. Це було якесь безперервне бенкет, бал, що почався шумно і втратив кінець свій. Деякі займалися ремеслами, інші тримали крамнички та торгували; але більшість гуляла з ранку до вечора, якщо в кишенях звучала можливість і здобуте добро не перейшло ще до рук торгашів і шинкарів. Це спільне бенкет мало в собі щось зачароване. Воно не було збіговиськом бражників, що напивалися з горя, але було просто шалене розгулля веселості. Кожен, хто приходить сюди, забув і кидав усе, що до того його займало. Він, можна сказати, плював на своє минуле і безтурботно вдавався волі і товариству таких самих, як сам, гуляк, які не мали ні рідних, ні кута, ні сімейства, крім вільного неба і вічного бенкету душі своєї. Це справляло ту шалену веселість, яка не могла б народитися з жодного іншого джерела. Оповідання і балаканина серед натовпу, що ліниво відпочивав на землі, часто так були смішні і дихали такою силою живої розповіді, що треба було мати всю холоднокровну зовнішність запорожця, щоб зберігати нерухомий вираз обличчя, не моргнувши навіть вусом, - різка риса, якою відрізняється донині від інших братів своїх південний росіянин. Веселість була п'яна, шумна, але при всьому тому це не був чорний шинок, де похмуро-спотворюючим веселощами забувається людина; це було тісне коло шкільних товаришів. Різниця була тільки в тому, що замість сидіння за вказівкою та вульгарних вправ учителя вони робили набіг на п'яти тисячах коней; замість луки, де грають у м'яч, у них були неохоронні, безтурботні межі, через які татарин висловлював швидку свою голову і нерухомо, суворо дивився турків у зеленій чалмі своїй. Різниця та, що замість насильницької волі, що з'єднала їх у школі, вони самі собою кинули батьків і матерів і втекли з батьківських будинків; що тут були ті, у яких уже моталася біля шиї мотузка і які замість блідої смерті побачили життя – життя в усьому розгулі; що тут були ті, котрі, за благородним звичаєм, не могли утримати в кишені своїй копійки; що тут були ті, які доти червонець вважали багатством, у яких, з милості орендарів-ж.дов, кишені можна було вивернути без жодного побоювання щось випустити. Тут були всі бурсаки, які не витерпіли академічних лоз і не винесли зі школи жодної літери; Але разом з ними тут були й ті, які знали, що таке Горацій, Цицерон та Римська республіка. Тут було багато офіцерів, які потім відрізнялися в королівських військах; тут було безліч досвідчених партизанів, які мали шляхетне переконання думати, що все одно, де б не воювати, аби воювати, бо непристойно благородній людині бути без битви. Багато було й таких, що прийшли на Січ, щоб потім сказати, що вони були на Січі та вже загартовані лицарі. Але кого тут не було? Ця дивна республіка була саме потребою того віку. Мисливці до військового життя, до золотих кубків, багатих парчів, дукатів і реалів завжди могли знайти тут роботу. Одні тільки любителі жінок не могли знайти нічого, бо навіть у передмісті Січі не сміла показуватися жодна жінка.

Остапові та Андрієві здавалося надзвичайно дивним, що при них же приходила на Січ загибель народу, і хоч би хтось запитав: звідки ці люди, хто вони і як їх звуть. Вони приходили сюди, ніби повертаючись у свій власний будинок, з якого тільки за годину перед тим вийшли. Той, хто прийшов був тільки до кошового, який звичайно говорив:

- Привіт! Що в Христа віруєш?

- Вірую! - Відповів приходив.

– І в Трійцю Святу віриш?

– І до церкви ходиш?

– Ану, перехрестись!

Той, хто прийшов хрестився.

- Ну, добре, - відповів кошовий, - іди ж у який сам знаєш курінь.

Цим закінчувалася вся церемонія. І вся Січ молилася в одній церкві і готова була захищати її до останньої краплі крові, хоч і чути не хотіла про піст та помірність. Лише вірмени і татари, що тільки спонукалися сильною корисливістю, наважувалися жити і торгувати в передмісті, бо запорожці ніколи не любили торгуватися, а скільки рука вийняла з кишені грошей, стільки й платили. Втім, доля цих корисливих торгашів була дуже жалюгідною. Вони були схожі на тих, що селилися біля підошви Везувію, бо щойно в запорожців не становило грошей, то зайві розбивали їхні лавочки і брали завжди задарма. Січ складалася з шістдесяти з лишком куренів, які дуже скидалися на окремі, незалежні республіки, а ще більше скидалися на школу і бурсу дітей, які живуть на всьому готовому. Ніхто нічим не заводився та не тримав у себе. Все було на руках у курінного отамана, який за це звичайно мав назву батька. У нього були на руках гроші, сукні, весь харч, саламат, каша і навіть паливо; йому віддавали гроші під збереження. Нерідко відбувалася сварка у куренів із куренями. У такому разі справа одразу доходила до бійки. Курені покривали площу і кулаками ламали один одному боки, поки одні не пересилували нарешті і не брали гору, і тоді розпочиналася гра. Такою була ця Січ, яка мала стільки приманок для молодих людей.

Остап і Андрій кинулися з усією палкістю юнаків у це розгульне море і забули вмить і батьківський дім, і бурсу, і все, що хвилювало раніше душу, і віддалися новому життю. Все займало їх: розгульні звичаї Січі та небагато складна управа та закони, які здавались їм іноді навіть надто суворими серед такої свавільної республіки. Якщо козак прокрався, вкрав якусь дрібницю, це вважалося вже зневагою до всього козацтва: його, як безчесного, прив'язували до ганебного стовпа і клали біля нього палицю, якою кожен, хто проходив, повинен був завдати йому удару, доки таким чином не забивали його до смерті. Боржника, що не платив, приковували ланцюгом до гармати, де мав він сидіти доти, доки хтось із товаришів не наважувався його викупити і заплатити за нього борг. Але найбільше справила враження на Андрія страшна кара, визначена за смертовбивство. Тут же, при ньому, викопали яму, опустили туди живого вбивцю і понад нього поставили труну, що укладала тіло їм убитого, і потім обох засипали землею. Довго потім все ввижався йому страшний обряд страти і все уявлялася ця заживо засипана людина разом із жахливою труною.

Запорізька Січ. У своєму творі Н. В. Гоголь зобразив героїчний час Запорізької Січі. Вона існувала тоді, коли відбувалися «битви та битви в Україні за унію». Автор пише, що «Січ – це гніздо, звідки вилітають усі горді та міцні, як леви! Ось звідки розливається воля та козацтво на всю Україну!».

Січ складалася з шістдесяти з гаком куренів, які були схожі на окремі, незалежні республіки. Особистого майна козаки не мали, все зберігалося у курінного отамана. Гоголь описує гарне оздоблення запорізьких козаків: широкі червоні шаровари, пояс, до якого кріпилася шабля та колиска. Харчувалися козаки простою, але дуже ситною їжею: чорним хлібом і кашею з салом, що називалася кулешом, а пили із сушеного гарбуза, який у походах був їм замість чарки. Головний над усіма куренями називався кошовим, який вибирався щороку. Ще козаки називали своє об'єднання товариством. Сюди за своєю волею приходили всі охочі, їх ні про що не питали, змушували перехреститися та приймали як братів.

У російської землі тоді було багато ворогів: турки, татари, поляки і козаки вважали своїм обов'язком воювати проти них, якщо вони «не вшанували предківського закону» і на славу християнства. Гтавний герой повісті Тарас Бульба привозить своїх синів сюди, щоб і вони поріднилися з усім козацтвом.

Запорожці Січі живуть за своїми суворими законами. Страшно караються ті, хто не дотримується християнських заповідей: злодії забиваються до смерті палицею, боржника прив'язують до гармати, але найстрашніша кара чекає вбивцю. Виривали яму, опускали туди живого вбивцю, зверху ставили фоб із тілом убитого та обох засипали землею.

Козаки жили вільно. Гоголь пише, що «Січ не любила ускладнювати себе військовими вправами і гаяти час; юнацтво виховувалося і утворювалося в ній одним досвідом, у самому запалу битв, які від того були майже безперервні ». Коли козаки не воювали, вони вели розгульний спосіб життя, багато їли та пили. У восьмому розділі ми дізнаємося, що поки козаки брали в облогу польську фортецю, через те, що вартові були п'яні, татарам вдалося вкрасти скарби Запорізької Січі.

Гоголь пише, що на побут російського дворянства великий вплив надавала Польща. «Багато хто переймав польські звичаї, заводив розкіш», - пише Гоголь Тарас Бульба посварився з усіма своїми товаришами, які «були нахилені до варшавської сторони». Козаки найбільше благ цінували козацьку вірність один одному, свою волю та християнську віру. Тому основний конфлікт у творі – це стосунки між Тарасом та його синами. Старший син Остап стає добрим козаком і вибирається, незважаючи на свій молодий вік, курінним отаманом. Веде відчайдушний бій із поляками під Дубно. А молодший син Тараса, Андрій, стає зрадником православної християнської віри та переходить на бік поляків. І Тарас Бульба не може пробачити цього навіть рідному синові, він убиває його, бо товариство козаків – це братство не по крові, а до душі: «Немає уз святіше товариства», – каже Тарас. Зрадити їх – найстрашніше для козака. Сам Тарас не може залишити товаришів у полоні та за своїх козаків гине. Але Гоголь пише, що немає на світі вогню, який би «пересилив російську силу» Тому що «так любити, як російська душа, ніхто не може!».

У повісті «Гарає Бульба» Н. Гоголь показав суворий побут запорізьких козаків. Їхні образи відображають національні особливості російської душі.

Loading...Loading...