Урок літературного читання "М. Метерлінк

Цілі уроку:

  • продовжувати читання та аналіз драматичного твору;
  • розширювати уявлення дітей про навколишній світ у вигляді феєричного жанру;
  • вчити бачити у звичайному прекрасне,
  • розширювати уявлення про свій внутрішній світ, його різноманіття,
  • сприяти вихованню моральних якостей особистості, прагнення виявляти доброту, турботу, вчитися розуміти та оцінювати материнську любов;
  • сприяти перегляду цінностей людського життяна прикладі блаженств та радостей, що оточують людину;
  • сприяти вихованню культури спілкування, розвитку вміння слухати та чути оточуючих, вести діалог в аудиторії;
  • розвивати вміння мислити, висловлювати свою думку, удосконалювати навички роботи з книгою.

Обладнання:

  1. Н.А. Чуракова. Літературне читання: Підручник для 4 класу: У 5 частинах. Частина 3
  2. Робочий зошитучнів.
  3. Картки з назвами Блаженств. Магнітна дошка.
  4. Картки із назвами Радостей (для стенду).
  5. Стенд із малюнками учнів до твору.
  6. Книжка “М. Метерлінк. "Синій птах".
  7. Аудіозапис Г. Гладкова "Прощавай, казка!".
  8. Цитата з твору М. Метерлінка “Синя Птах” на дошці.

Форми організації пізнавальної діяльності учнів:

  • фронтальна,
  • індивідуальна,
  • групова.

Методи та прийоми:

  • створення ситуації успіху,
  • методи словесної та наочної передачі інформації,
  • практична робота,
  • частково-пошуковий метод,
  • забезпечення поступовості сприйняття навчального матеріалу,
  • проблемний метод.

Хід уроку

I ЕТАП.

Організаційний.

Завдання етапу: підготовка учнів до роботи (мотивація); створення позитивної емоційної атмосфери.

Сьогодні ми продовжимо разом із героями твору М.Метерлінка подорож чарівною країною за Синьою Птахою, і сподіваюся, що сьогоднішній урок принесе нам радість спілкування один з одним.

ІІ ЕТАП.

Актуалізація опорних знань.

Завдання етапу:актуалізація знань, необхідні засвоєння нових знань.

- Для початку нам треба дещо згадати і вкласти це в нашій пам'яті. Отже:

– Хто з героїв твору вирушає у незвичайну подорож і навіщо? (Тільтіль і Мітіль, за Синьою Птахою, яка потрібна феї Берілюні, щоб вилікувати онучку)

– З ким вони вирушають у цю подорож? (З ними Хліб, Молоко, Вода, Цукор, Вогонь, Кішка, Пес, Душа Світлана)

- Як розділилися супутники наших героїв: хто їм друг, хто ворог, а хто може підвести будь-якої миті? (Друзі – Пес, Душа Свєта, вороги – Кішка, а Хліб та Цукор можуть підвести будь-якої хвилини). – Ілюстрації з книги та деякі ваші малюнки допоможуть вам згадати, де вже побували наші герої і що вони зрозуміли з цих відвідувань. (Вчитель пропонує увазі учнів деякі ілюстрації зі спеціально принесеної книги та звертає увагу дітей на їхні малюнки на стенді)

  • Стр.35
Країна Спогадів, де герої побачили бабусю та дідуся. Зрозуміли,що наші близькі, які нам дорогі, але їх уже немає з нами, вони назавжди пішли від нас, живуть доти, доки ми про них думаємо та пам'ятаємо їх. Дідусь попереджає, що Синя Птах може не винести суєти земного життя і злякатися чи злиняти. Адже у чарівній країні все бачиться по-іншому.
  • Стор. 36 (Палац Ночі.)
  • Ніч змушена віддати ключі людині, оскільки має право розкривати Таємниці Природи;

    Вона безсила перед тим, чий шлях освітлений Душою Світла;

    Синя Птах ховається в одній із печер Палацу Ночі, щоб не бути спійманою випадковою людиною. Якщо її знайдуть, то не так просто відрізнити її від місячних птахів, серед яких вона ховається. Для цього потрібен особливий зір.

    Тільтіль не може її відрізнити, хоча Душа Світлана намагається йому допомогти. Він ще не пройшов усіх випробувань, які йому випали на цьому шляху. Він ще навчився дивитися на навколишній світ внутрішнім зором, ще навчився розуміти суть речей.

    ІІІ ЕТАП .

    Формулювання теми та мети.

    Завдання етапу:забезпечення розуміння учнями мети навчально-пізнавальної діяльності, робота над новою частиною твору.

    Отже, ми поклали у певній послідовності основні події та думки. Можемо вирушати далі.

    1. Вступна розмова перед читанням.

    - Як називається нова частина? (Сади Блаженств) Давайте поміркуємо над назвою.

    – Як ви поясните, що таке “САД”? (У нашому розумінні сад – це деяка ділянка землі, на якій ростуть дерева, посаджені квіти, багато зелені, легко дихається, можна погуляти та відпочити від шуму та суєти).

    – Як розумієте слово “БЛАЖЕНСТВО”? (Словник Ожегова: "Блаженство - повне і незворушне щастя, насолода". Можна сказати трохи простіше: блаженство - найбільше задоволення, насолода).

    Питання для тих, хто заглянув удома в цей розділ: – Які блаженства згадуються в ній?(Діти, які заглянули на чолі будинку, перераховують Блаженства. Можуть робити це за записами у зошити)

    Найсмачніше Блаженство,
    Блаженство Бути Багатим,
    Блаженство Пити, Коли Вже Не Відчуваєш Спраги,
    Блаженство Є, Коли Вже Не Відчуваєш Голоду,
    Блаженство Нічого Не Знати,
    Блаженство Нічого Не Пам'ятати,
    Блаженство Нічого Не Робити,
    Блаженство Спати Більше, Чим Потрібно,
    Блаженство Нічого Не Розуміти,
    Блаженство Бути Нестерпним,
    Блаженство Бути Здоровим, Блаженство Дихати Повітрям,
    Блаженство Любити Батьків, Блаженство Блакитного Неба,
    Блаженство Лісу, Блаженство Сонячних Днів,
    Блаженство Весни, Блаженство Вранішнього Сонця,
    Блаженство Бачити Зірки, що запалюються,
    Блаженство Дощу, Блаженство Зимового Вогнища,
    Блаженство Бігати По Росі Босиком,
    Блаженство Твого дому

    А тепер ближче ознайомимося з ними.

    2. Читання тексту в особах: стор. 58-65.

    Завдання: поки ми будемо працювати над розділом, тримайте в пам'яті ці слова, повертайтеся до них поглядом і подумки, щоб потім вам вдалося відповісти на одне з питань підручника якнайповніше.

    Розподіл ролей:

    Душа Світлана
    Тільтіль
    Найсмачніше Блаженство
    Блаженство (начальник)
    Автор с.58-60 с.61-62 с.63-65

    Під час читання я залишаю за собою право перервати вас, поставити запитання, внести уточнення.

    Отже, ми вирушаємо в Сади Блаженств.

    3. Розмова після читання

    - Вас щось здивувало в цій частині? ( вільні висловлювання)

    Завдання: розподілити блаженства на групи.

    Поки ми з класом поговоримо про прочитане, трьом учням буде дано завдання: розподілити Блаженства на групи. ( Учням видаються надруковані на аркушах назви Блаженств, вони розподіляють на групи, прикріплюють на магнітну дошку).

    Розмова із класом.

    Давайте поговоримо про прочитане:

    – Чому у Смачних Блаженств марно шукати Синю Птаху?

    - Прочитайте ще раз, як про це говорить Найсмачніше Блаженство? (Стор. 59-60)

    – Який висновок із цього ми можемо зробити? (До Синьої Птаха Смачні Блаженства ставляться як до продукту харчування. Вони не бажають рухатися, шукати, робити відкриття. Сенс їхнього життя в тому, щоб задовольнити найпростіші потреби – у їжі, питві та сні. А це якраз мало відрізняє людину від представників тваринного світу).

    - А чи можете ви тепер сказати, чому Синя Птах може бути тільки у тих блаженств, які виносять світло алмазу? (Виносять світло алмазу ті блаженства, які радують око, радують душу, а не шлунок).

    Виносять світло алмазу ті Блаженства, які відкривають людині красу навколишнього світу: блакитне небо, прозорість повітря, зелень лісу, красу заходу сонця і світанку, зірок, дощу…)

    – А які це блаженства? Ви запам'ятали? ( Діти або по пам'яті, або по сторінках підручника нагадують назви цих Блаженств)

    – Як зрозуміти те, що поруч із тим місцем, де живуть блаженства, знаходиться печера Нещасть? Яким блаженствам загрожує туди потрапити?

    (Від доброго до поганого – один крок. Так як Смачні Блаженні все воліють у надмірності, то будь-яка надмірність закінчується неприємностями. Об'їжся – потрапиш до лікарні… Саме Гладкі Блаженства загрожує потрапити туди)

    - Ще один не менше важке питання: а навіщо автор показує якогось Чортенка? ( При необхідності можна перечитати цей епізод на сторінці 64)

    Тільтіль
    Блаженство
    Душа Світлана
    Автор

    – А які блаженства яке враження справили на вас? (Вільні висловлювання)

    Перевірка розподілу блаженств на групи. ( Сенс завдання полягає в тому, щоб побачити різні думки дітей. Зрозуміти, які Блаженства їм ближчі. Адже у такій роботі вони самі себе розкривають та аналізують).

    4. Продовження та завершення читання розділу: стор. 65-67.

    Питання для тих, хто заглядав у розділ раніше:

    – З чим ще, окрім Блаженств, зустрічаються наші герої? (З Радостями)

    - Що таке "РАДІСТЬ"? (Словник Ожегова: “Радість – веселе почуття, відчуття великого душевного задоволення”)

    Розподіл ролей:

    Тільтіль
    Душа Світлана
    Блаженство
    Материнська любов

    – Отже, ми вирушаємо назустріч Радостям… ( Звучить музичний запис мелодії

    Г. Гладкова “Прощавай, казка! Потім ведеться читання.

    IV ЕТАП. Узагальнення та систематизація знань.

    – Про які радощі ми дізналися з твору?

    Велика Радість Бути Справедливим,
    Радість Бути Добрим,
    Радість Завершеної Праці,
    Радість Думати,
    Радість Розуміти,
    Радість Споглядати Прекрасне,
    Велика Радість Любити,

    Радість Материнської Любові(Радість Неповторна, Радість Твоєї Матері) (Назви Радостей вчитель поміщає на стенд.)

    - Що дають людині ці радості? - Чи виносять вони світло алмазу? Чому? (Вони виносять світло алмазу, оскільки відкривають людині багатства його душі)

    – А що ж поєднує Блаженства та Радості з Синьою Птахою? (Всі Блаженства та Радості, які виносять світло алмазу, споріднені з Синьою Птахою тим, що даються нелегко людині.

    Потрапити в полон до огрядних блаженств набагато простіше: достатньо лише розслабитися, розпустити себе, не напружуватися в турботах. А вчитися помічати ПРОЗОРІ, не помітні оку, духовні радості та блаженства – ой, як не просто! Для цього треба мати і силу волі, і особливий зір, який може виходити тільки від доброго і люблячого серця)

    V ЕТАП.

    Рефлексія. Завдання етапу:цілісне осмислення, узагальнення отриманої інформації, вироблення

    свого ставлення до вивченого матеріалу, виявлення ще пізнаного, аналіз власних розумових операцій.

    – Тепер ми можемо підбивати підсумок прочитаному:

    – Як зрозуміти ті слова, на які я на початку уроку звернула вашу увагу? Перечитайте їх. (Діти висловлюються, вчитель узагальнює):

    Весь навколишній світ природи та людських відносин різноманітний, багатий та красивий. Треба не тільки про це знати, а й самим докладати зусиль, щоб побачити це багатство та красу, а потім із добрим серцем нести її іншим, допомагати, прощати, приносити радість, щоб не тільки вам, а й іншим було добре. А коли всім добре – душа спокійна, світла, відпочиває та радіє. Так кожен із нас радіє вихідному дню після трудового тижня – неділі.

    Якби кожна людина робила так, як ми зараз говоримо, то кожен її день був би радісним та світлим.

    - Як зрозуміти те, що діти ЗНАЮТЬбагато блаженств, але НЕ ДІЗНАЮТЬїх; БАЧАТЬщодня материнське кохання, але НЕ ВМІЮТЬ РОЗГЛЯДІТИїї? (Вчитель узагальнює відповіді дітей):

    Можна бачити блакитне небоі не усвідомлювати, що це блакитне небо – тобто ковзати поглядом красою замість того, щоб відчути і пережити цю красу серцем;

    Те саме з материнською любов'ю: діти постійно відчувають її на собі, але виражається вона не в словах, а в постійній материнській турботі, до якої діти настільки звикли, що перестають її помічати.

    Саме в цьому і є щось дивне: нас все це оточує на землі, а ми не пізнаємо ці духовні блаженства.

    Чи не хочемо дізнаватися? Адже не всі бажають напружуватися, щоби відкривати, досліджувати. Це не просто! Цьому треба вчитися! Можливо, все життя!

    – Завершуючи роботу, я хотіла б поставити вам лише одне запитання:

    – Що цінного ми з вами можемо винести зі змісту сьогоднішнього уроку?

    (Вчитель дає оцінку роботі учнів під час уроку.)

    VI ЕТАП.

    Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.

    1 варіант.

    П'єса « Синій птах» написана у період, коли Г. Метерлінк від символіста до «театру смерті» прийшов до іншого бачення світу – романтичного. І сенс п'єси в тому, аби показати людству філософський сенс буття, красу сьогоднішнього життя та його велич. Герої Метерлінка, маленькі діти лісника Тільтіль і Мітіль, вирушають у подорож на пошуки Синього птаха, який повинен дати їм здоров'я та щастя. Що ж змушує їх йти на пошуки, хоч вони й не знають точно, куди йти? Фея зможе розбудити в них і доброту, і прагнення пізнати світ. Адже їм треба обов'язково навчитися бачити те, що «не на увазі».

    І тоді виявляється, що весь світ довкола, всі предмети мають свою душу, своє ставлення до людей. Потім діти вирушають на пошуки не самі, а у колі друзів та недругів. Так само, як завжди йде життям кожна людина. Їхня подорож лежить Країною Спогадів та Палацом Ночі, садами Блаженні та Царством Майбутнього. Діти дізнаються, що за померлих треба молитися, бо «молитися – значить згадувати». Таїнство смерті таке ж велике, як і таїнство народження. І над усім цим старий Час, який неможливо впустити когось на Землю рано чи пізно. І кожен несе з собою якусь дію – добре чи погано. Саме в цьому і полягає сенс його народження – принесення щось світові. Де не були діти, скрізь вони бачили птахів, які здавались синіми, але жодна не була тим Синім птахом. І тільки коли діти знову повернулися додому, найбільш схожою виявилася горлиця, що належала Тільтілю. Та й сама подорож не випадково завершується в тій хатині лісника, звідки вони вирушили. Тільки тепер вона здається іншою, найкращою, бо іншими повернулися дітьми.

    Значить головне – це готовність вирушити у похід за істиною, бажання змін, прагнення ідеалу. Саме в цьому, на думку Метерлінка, і полягає сенс життя зрозуміти, навіщо ти прийшов у світ, який сенс у тому, що ти живеш, тому що життя – вічне.

    Моріс Метерлінк був тією людиною, яка створила символістський «театр».

    Ось тепер можемо говорити про пошуки щастя героями «Синього птаха». Зрозуміло, що цій феєрії передував складний творчий та духовний шлях, якщо зміну йому, де всім керує Невідоме, тобто. невидимі та невідомі фатальні сили, наміри яких таємні, невідомі. Зрештою, це була Смерть, до якої прислухалися всі особи, які чекали.

    І ось читачеві та театру пропонується твір, в якому немає відчуття передбачуваності, герої якого не чекають, а діють і змінюють насамперед свій духовний світ. Через те більша частина дійових осібє символами духовної діяльності, як творчого начала.

    Так, Душа Світлана вирушає на пошуки Синього птаха щастя сім'ї, яку б ніхто не назвав заможною, у супроводі Душ Вогню, Води, Сахара та двох створінь, які вже давно супроводжують людину на її шляху. Душі дітей не примітивні та багато що пізнали. Чарівний діамант допомагає дітям на їхньому шляху. І той шлях - найнебезпечніший, яким проходить людина. Це шлях самовиховання. Одна за одною змінюються картини. З жебрак хатини дроворуба ми потрапляємо в розкішні покої феї, аби зустрітися з надбаннями ще первісних людей - вогнем, водою, хлібом, цукром, першими тваринами. Спершу, як і слід було чекати, на шляху самопізнання ми звертаємося до наших спогадів... Страшна демонстрація материнської долі бідних для мене повністю знімає ідилічний настрій картини: семеро померлих дітей один за одним виходять на кінець.

    Поглиблення надалі приводить маленьких людей до жахів та темних поривань людської психіки. Сині птахи не витримують світла. «Ліс» особистості недалеко пішов від «лісу» природи, який намагався засудити людину, яку, проте, не під силу йому перемогти. Відкриття Діаманта кладовища запевняє хлопчика та дівчинку, що смерті немає.

    Тим не менш і світло можна затьмарити - є різні блаженства за сутністю, і якщо зірвати маски, виглядають, як чудовиська. І тільки радості розуміти, бачити, не боятися, як і Материнська Любов, істинні. Найтрагічніші символи, мабуть, у блакитному палаці, де чекають життя, у ньому все заздалегідь, діти, що не народилися.

    І тому повертаємось до хатини дроворуба, так і не знайшовши Синього птаха. І щось подібне було вже ще до початку його мандрівок. Він передасть його дівчині-сусідці, а й не втримає Птаха щастя.

    Може тому, що щастя не можна вибрати або отримати в подарунок. За ним треба йти. Даремно звертається до глядачів Тільтіль: Ми дуже вас просимо: якщо хтось із вас його знайде, то нехай принесе до нас, він нам потрібен для того, щоб стати щасливими у майбутньому.

    2 варіант.

    На початку ХХ століття Метерлінк вийшов межі символізму і став однією з творців бельгійської прогресивно-романтичної і реалістичної драми.1 У 1908 року письменник створює одне з центральних своїх творів – «Синю птицю». Ця феєрія, що розповідає про подорож дітей дроворуба, що супроводжуються душами предметів і явищ, у пошуках птиці, здатної принести щастя людям, сповнена символів та алегорій.

    Перед тим, як розпочати безпосередньо аналіз символів у п'єсі Метерлінка слід звернути увагу на російський переклад її назви. У нас феєрію знають, як «Синю птицю», проте, якраз з погляду символічності кольору, таке найменування неправильне. Ось, що пише про це Олександр Блок: «Зовсім не педантизм з мого боку – чіплятися синій і передавати словом блакитний французьке слово Bleu; французькою bleu означає і синій, і блакитний, так само як Blau німецькою; Але річ у тому, що за п'єсою-казкою Метерлінка лежить довга літературна традиція. Метерлінк дуже багато займався німцем Новалісом; він перекладав його і як би наново відкрив для французів, тісно пов'язаний його ім'я із символізмом; Метерлінк - один із тих, кому ми зобов'язані встановленням тісного літературного зв'язку між ранніми романтиками початку століття та символістами кінця століття. Новали- ранній романтик, одне із тих небагатьох, хто має початок романтизму можна спостерігати у чистому вигляді, не ускладненому пізнішими нашаруваннями; він ще не зійшов з початкового шляху, - і головний твір його є незакінчений роман про Блакитній Квітці. У нас твердо встановився звичай називати цю чарівну казкову квітку саме блакитною, а не синьою, значить, немає жодної причини називати метерлінківську птицю синю, а не блакитну. Називаючи її синьою, ми пориваємо із традицією; але ж будь-яке слово традиційно, воно багатозначне, символічне, воно має глибоке коріння; останні таємниці нашої свідомості закладені саме у корінні мови; тому нам, художникам, треба дбайливо ставитися до слова; легко розтерзати слух чуйного читача чи театрального глядача, одразу нав'язавши йому низку хибних асоціацій. Будемо вірні слову блакитний у всьому тексті п'єси; тому що квітка блакитна, небо блакитне, місячне світло – блакитне, чарівне царство – (блакитне чи блакитне – у Тургенєва) і серпанок, в який закутана вся метерлінківська казка і всяка казка, що говорить про недосяжне – блакитна, а не синя.

    Для початку слід сказати, що у п'єсі присутні як символічні образи, а й алегоричні, які слід плутати. У рефераті я розповім, як про перших, так і про другі.

    Першу в казці символічну деталь ми спостерігаємо на початку, ще до того, як діти прокинулися. У кімнаті таємниче змінюється сила світло: «Сцена деякий час занурена в темряву, потім крізь щілини віконниць починає пробиватися світло, що поступово посилюється. Лампа на столі запалюється сама собою». Ця дія символізує поняття «бачити у справжньому світлі». У тому світлі, в якому Тільтіль і Мітіль побачать світ після того, як повернеться алмаз на шапочці. У тому світлі, в якому будь-яка людина може побачити світ, подивившись на нього із чистим серцем. У цій сцені знайоме нам протиріччя сліпоти та зору виступає назовні, переходить із глибинного філософського підтексту в драматичний сюжет. Саме цей мотив проходить лінією через весь твір, є центральним. У зв'язку з цим цікава думка І. Д. Шкунаєвої. Вона пише, що в п'єсі Метерлінка присутні два різних типуперетворень. Одне, близьке до казкового, полягає у поверненні явищ до себе. Чарівний алмаз Тільтіль не змінює навколишній світ, а приводить у відповідність знак і сутність. Для цього треба тільки «відкрити очі», бо знак безперечно виражає сутність, вона легко прочитується зрячими очима. Перетворення людей, явищ та предметів – наслідок відкритого погляду Тільтіль на світ. Широко поширені народні, що зберегли всю свою метафоричну образність висловлювання – «бачити в істинному світлі» та «дивитися на світ відкритими очима» – стали основою драматичної дії цієї п'єси. Однак, що ж потрібно для того, щоб очі дійсно розплющилися і світ став таким, яким він є, а не яким він здається поганому зору? Звернімо увагу на механізм дії чарівного алмазу. І тут ми знаходимо символ: традиційний дотик чарівної паличкидо предмета стало у Метерлінка дотиком алмазу до «особливої ​​шишки» на голові Тільтіля. Змінюється свідомість героя – і тоді світ, що його оточує, перетворюється за законами казки.3 «Великий алмаз, він повертає зір».

    Також центральними символами п'єси можна назвати образи самих дітей та їхніх родичів-бідняків. Вони були типовими представниками бельгійського та й взагалі європейського суспільства. На початку п'єси, у палаці феї, Тільтіль та Мітіль переодягаються в костюми персонажів казок, популярних у народі. Саме через свою буденність як запоруку загальності вони виявилися символом людства. Тут же треба сказати і про те, чому Метерлінк вибрав як головні герої саме дітей. Дослідник Л.Г. Андрєєв вважає, що не могло бути випадковістю те, що дітям належало вирушити у пошуки синього птаха, шукати щастя у сенс життя. Як тут не згадати про оспівану Метерлінком простоту, про ті переваги наївного, безпосереднього світосприйняття, про які він багато разів писав, Тільтіль і Мітіль для Метерлінка – це не тільки діти, що пережили незвичайні пригоди, але й той ключ, за допомогою якого можна відкрити браму істини та брама раю.

    Інші персонажі феєрії також символічні. Серед усіх варто виділити кішку. Тилетта символізує зло, зрадництво, лицемірство. Підступний та небезпечний для дітей ворог – така її несподівана сутність, її загадкова ідея. Кішка дружить із Вночі: обидві вони охороняють таємниці життя. Вона і зі смертю накоротке; її старовинні друзі – Нещастя. Це вона, за таємницею від душі Світлана, приводить дітей у ліс на розтерзання дерев і тварин. І ось що важливо: діти не бачать кішку в «істинному світлі», вони не бачать її так, як бачать інших своїх супутників. Мітіль любить Тілетту і захищає її від нападів Тіло. Кішка – єдиний з мандрівників, чия вільна під променями алмазу душа не поєдналася зі своїм видимим виглядом. Хліб, Вогонь, Молоко, Цукор, Вода і Собака не приховували нічого чужорідного, були прямим доказом тотожності видимості і сутності. Ідея не суперечила явищу, вона лише розкривала та розвивала його невидимі («мовчазні») можливості. Так Хліб символізує боягузтво, угоду. У ньому є негативні міщанські риси. Цукор солодкав, компліменти, що робляться ним, йдуть не від щирого серця, його манера спілкуватися театральна. Можливо, він символізує людей з вищого суспільства, близьких до влади, які намагаються всіляко догодити правителям, аби «всидіти» на добрій посаді. Проте і Хліб, і Сахар мають позитивні риси. Вони безкорисливо супроводжують дітей. Притому, Хліб ще й несе клітку, а Цукор відламує свої пальці-льодяники і дає їх Мітіль, так рідко їсть солодощі в звичайного життя. Пес втілює виключно позитивні сторони характеру. Він відданий, готовий на смерть, рятуючи дітей. Проте господарі цього не розуміють. Вони постійно роблю псу зауваження, женуть геть навіть тоді, коли він намагається розповісти їм правду про зраду кішки. А в лісі Тільтіль навіть погодився на пропозицію дерев зв'язати Тіло.

    Варто звернути особливу увагуна центрального персонажа п'єси – Душу Світлана. Зауважимо, що у «Синій Птахі» серед мандрівників лише Душа Світу – образ алегоричний. Але ж Душа Світлана - виняток. Це не просто супутник дітей, це їхня «правителька»; їм у її постаті уособлюється символ світла - поводиря невидящих. Решта алегоричних персонажів п'єси зустрічаються дітям на їхньому шляху до Синьої Птаха: кожен з них у наївно-оголеній формі несе свою мораль - вірніше, свою частину загальної моралі, - кожен дає свій особливий конкретний урок. Зустрічі з цими персонажами утворюють етапи духовного і душевного виховання дітей: Ніч і Час, Блаженства, найсмачніші з яких символізують багатство, власність, жадібність, і Радості, що символізують повсякденне життя найпростіших чесних людей, Примари та Хвороби навчають Тільтіля і Мітіль або у формі прямого словесного науки, або власним мовчазним прикладом, або, створюючи повчальні для дітей ситуації, з яких можна отримати життєвий урок.5 Душа Світлана рухає внутрішню дію п'єси, оскільки, підкоряючись феї, веде дітей від етапу до етапу їхнього шляху. Її завдання в тому, щоб розмотувати клубок подій, що переходять з одного часу до іншого, що змінюють простір. Але роль поводиря і в тому, щоб вселяти надію, не дати згаснути вірі.

    Особливо слід сказати про роль часу у феєрії, про його символіку. Віч-на-віч ми зустрічаємося з ним в одній з останніх картин феєрії, однак і раніше воно раз у раз нагадувало нам про себе. Втім, не лише в далекому Царстві Майбутнього, а й у першій картині п'єси - у хатині дроворуба - перед нами вже з'являється уособлений час: «прекрасні дами», що танцюють під звуки чарівної музики, – це «вільні» та «зримі» години Життя Тільтіля .

    Сон і сновидіння - це зовнішній, об'єктивний, і внутрішній, суб'єктивний час «подорожі» дітей. У сновидінні, за допомогою пам'яті та уяви, символічно відтворено якість часу як особливої ​​категорії реальності – єдність та безперервність його потоку. Про те, що сьогодення містить у собі і минуле і майбутнє, і що його «склад» і є складом самої особистості, Метерлінк багато пише у своїх філософських етюдах початку століття. Діалектичний взаємозв'язок трьох сторін часу здійснюється в тілесному, душевному та духовному бутті людини: цю думку Метерліїк прагне довести і на сторінках своєї філософської прози та за допомогою поетичних образів та символів «Синьої Птахи».

    Нарешті слід сказати про головний символ феєрії – про самого Синього птаха. У п'єсі йдеться, що синій птах потрібний героям «для того, щоб стати щасливими в майбутньому»... Тут символ птаха перетинається з образом часу, з Царством майбутнього. Олександр Блок висловлює цікаву версію, чому символом щастя став саме птах. «Птах завжди відлітає, його не спіймати. Що ще летить, як птах? Відлітає щастя. Птах – символ щастя; а про щастя, як відомо, давно вже не прийнято говорити; дорослі люди говорять про справу, про влаштування життя на позитивних засадах; але про щастя, про диво і тому подібні речі не розмовляють ніколи; це навіть досить непристойно; адже щастя відлітає, як птах; і неприємно дорослим людям ганятися за Птицею, що постійно відлітає, і пробувати насипати їй солі на хвіст. Інша справа – дитині; діти можуть бавитися цим; з них адже не питається серйозності і пристойності ».7 Тут же можна зробити висновок, що діти також символізують надію на майбутнє щастя. Хоча вони так і не знайшли птаха під час подорожі, а горлиця в кінці полетіла, вони не впадають у відчай і збираються продовжувати пошуки синього птаха, тобто – щастя.

    Герої філософської п'єси-казки «Синій птах» - це образи-символи, які втілюють владу на землі. Це людина, рослини, тварини, стихії Світла, Вогню та Води, Душі, Хліба, Молока, Годинника – все те, з чого складається людський світ. Виявляється, людина живе на землі, не помічаючи нікого й нічого, крім таких, як сама. Їй здається, що лише вона наділена душею, і всі таємниці світу їм розгадані. Але це не так. За допомогою чарівного каменю, який відкриває справжній зір, Тільтіль і Мітіль, герої п'єси, бачать світ таким, яким він є насправді, - одухотвореним, прекрасним (а іноді - страшним), сповненим таємниць, ще незвіданих людством. У цьому світі минуле, сьогодення та майбутнє знаходяться поруч і пронизують один одного: Тільтіль і Мітіль зустрічають і своїх давно померлих рідних, і ще не народженого брата. Виявляється, людина відповідає не лише за себе, а й за всіх своїх предків та нащадків, бо весь її рід – єдине ціле, одна нескінченна лінія.

    Драматург робить своїми героями саме дітей, адже їх свідомість ще гнучка, вони найбільш сприйнятливі до таємниць світу, близьких до природи. Вони вміють щиро любити і радіти, їх ще не торкнулися нещастя і пороки, які з'являються в п'єсі в образах Товстих Блаженств.

    Створена Метерлінком космогонічна об'єднує всі сили та закони землі: від нічних жахів та воєн до найсвітлішої сутності землі – Материнської любові, Справедливості, Радості Розуміти; діти потрапляють до своїх предків та нащадків, у підземне царство Ночі та на вершини світу, зустрічають Душі рослин та тварин. Вони дізнаються, що у світі існує велика кількість сил, які допомагають їм, або навпаки - скривджені на людей і прагнуть помститися їм (як, наприклад, душі тих дерев та тварин, яких людина знищує).

    Метерлінк дає в п'єсі оптимістичну картину майбутнього: ті діти, які чекають у Царстві Майбутнього свого народження, незабаром принесуть на землю чудові машини, квіти та плоди, переможуть хвороби, несправедливість і навіть смерть. Однак і перед тими, хто живе на землі, з'явилося дуже важливе завдання: Тільтіль і Мітіль повинні знайти Синього птаха - птаха щастя - і принести його на землю. Для цього вони пізнають світ. Але цей світ і душі, що його населяють, - усередині самих людей. Дія п'єси починається і завершується у рідному домі дітей. Подорож усередину себе відбувалася уві сні, але, прокинувшись, Тільтіль і Мітіль не забувають всього, що з ними трапилося, і тепер по-новому дивляться на навколишній світ: як передбачала Душа Світла, їхній погляд на речі змінився, і тепер їм здається, що Тільки вони прокинулися, інші люди - сплять, не бачачи всю красу і благодать світу.

    «Одухотворяє» у п'єсі світ, що оточує людину світ, Метерлінк показує, що людям необхідно «прокинутися», подивитися навколо і побачити всю красу землі, цінність людської любові та доброти, необхідність жити у світі зі своїми сусідами по землі та пізнавати світ, не руйнуючи його.

    Побачити в “Синьому птаху” світле, добре і вічне неможливо. Цього тут нема, можна не намагатися шукати. Позиціонування історії, уподібнюючи її казці, надто жорстоке стосовно дітей. Відповідь на таке твердження дуже проста - в книзі на кожному розі героїв чекає смерть, а самі герої своїми вчинками роблять такі справи, від яких волосся стає дибки. Все можна виправдати дитячою наївністю та легким поглядом на світ, але чомусь так робити абсолютно немає бажання. Варто трохи вчитатися, як бачиш руйнівну дію сюжету.

    На перший погляд, перед читачем звичайнісінькі діти, чия фантазія може їх завести далеко від розуміння дорослих. Грати в поїдання тістечок ще в порядку речей, бачити незвичайні сни теж можна в будь-якому віці, але Метерлінк фантастичний, даруючи дітям однакові сни, де кожен з них бачить сон іншого, а разом вони роблять вражаючу подорож у пошуках синього птаха, необхідного як ліки. . Розглядати синю птицю подібно до якоїсь алегорії не слід, як і інших персонажів, що подорожують разом із головними героями. Нехай хліб залишиться хлібом, молоко - молоком, решта теж залишиться собою: собака, світло, цукор, вогонь, кішка та вода. Вибір таких помічників взятий без спроби прив'язати їх до будь-якого стану речей. Якщо він і був, то розгадку треба було десь повідомити, а в іншому поламати голову можна над іншими книгами, де автор не йде так глибоко у свої фантазії.

    Книга просякнута смертю. Чому всі помічники головних героїв приречені ще на початку шляху, коли їм стає відома сумна звістка про їхню загибель відразу після завершення місії. Чому це не загрожує головним героям, які нічим не відрізняються – незрозуміло. Так і вийшло, що хтось допомагає дітям просуватися вперед, підживлюючись альтруїзмом, а інші не бажають якнайшвидшого завершення пошуків, намагаючись відтягнути свій неминучий кінець якнайдалі в часі. Відчуття смерті посилюється тоді, коли головний геройхлопчик – до того мужній, а в книзі плаксива істота – починає заглядати за різні двері, без остраху випускаючи назовні війни, хвороби та інші напасті, бажаючи знайти потрібне йому будь-якими способами. Що хотів сказати Метерлінк теж незрозуміло. Він таким чином показував людську нерозсудливість, зав'язану на надмірній цікавості, здатній занапастити світ? Чому б і ні. Без такої людської риси люди ніколи не досягли б тих висот, на які вони злетіли, випередивши побратимів по тваринному світу.

    Складно зрозуміти авторський задум ще й за відсутністю остаточної версії від нього особисто. Ця книгає вільним переказом Леоніда Яхніна, чому, зрозуміло, немає в книзі авторських відступів, а лише враження одного стороннього спостерігача, для якого вся історія така ж далека, як і для решти всіх читачів, змушених знайомитися з саме таким трактуванням подій. Безперечно, книга багато в чому втрачає, але іншого виходу просто не існує. Біда з усіма п'єсами завжди одна – доводиться домислювати вчинки героїв самостійно, адже сам формат оповіді дає великий простір для уяви, пропускаючи мотиви та рухові сюжети вчинки, приречений назавжди застрягти в словах, не маючи можливості набути іншої форми розуміння всього і вся. Кожен читач може завжди після прочитання такого виду "Синього птаха" - взяти ручку, побільше білого паперу, і самостійно переказати історію, поділяючись своїми власними думками. Хтозна, може вийде краще, ніж у Яхніна. Таке право має кожен. Зовсім інша річ – чи це потрібно взагалі.

    Додаткові мітки: метерлінк синій птах критика, метерлінк синій птах аналіз, метерлінк синій птах відгуки, метерлінк синій птах рецензія, метерлінк синій птах книга, Maurice Maeterlinck, L’Oiseau bleu, The Blue Bird

    - 60.00 Кб

    Біографія

    Моріс Метерлінк народився 29 серпня 1862 року у Генті, у ній заможного юриста. З дитинства цікавився літературою та поезією, але батьки наполягли на юридичній освіті. Отримавши 1885 року диплом юриста, Моріс їде до Парижа для вдосконалення юриспруденції. Півроку, проведені в Парижі, він повністю присвячує літературі.

    Повернувшись до Гента, Метерлінк працює юристом і продовжує заняття літературою. Він починає друкуватися у паризьких виданнях, отримуючи хвалебні рецензії критиків. П'єса-казка "Принцеса Мален" була віднесена впливовим французьким критиком Мірбо до шедеврів, а її автора він порівняв із Шекспіром. Натхненний похвалою, Метерлінк залишає юридичну практику і повністю присвячує себе літературі.

    Схильний до метафори та символізму, Метерлінк пише в основному казки та п'єси, де герої говорять мало, короткими, багатозначними фразами, де багато залишається в підтексті. Особливо вдаються йому п'єси для ляльок-маріонеток – на відміну живих акторів, ляльки можуть зіграти символ, передати архетип його героїв.

    У 1895 Моріс зустрів Жоржетту Леблан, актрису та співачку, яка стає його супутницею, секретарем та імпресаріо, оберігає його спокій, захищає від сторонніх. 1896 року вони їдуть до Парижа. У ці роки Метерлінк пише метафізичні есе та трактати, які увійшли до збірок «Скарб смиренних», «Мудрість і доля», та «Життя бджіл», де проводиться аналогія між активністю бджоли та людською поведінкою.

    Найпопулярніша п'єса драматурга, «Синя птиця», вперше була поставлена ​​Станіславським у Москві 1908; згодом вона з успіхом була представлена ​​на сценах Лондона, Нью-Йорка, Парижа, завоювавши популярність не лише своєю казковою фантазією, а й алегоричністю.

    У 1911 році Метерлінку було присуджено Нобелівську премію «за багатогранну літературну діяльність, особливо за драматичні твори, відзначені багатством уяви та поетичною фантазією».

    Під час першої світової війни Метерлінк намагався записатися до бельгійської громадянської гвардії, але не був прийнятий через вік. У цей час його відносини з Лебланом зіпсувалися, і після війни вони розлучилися. У 1919 він одружився з Рене Даон – акторкою, яка грала в «Синьому птаху».

    В останні роки життя Метерлінк писав більше статей, ніж п'єс; з 1927 по 1942 роки вийшло 12 томів його творів, найцікавішим з яких є «Життя термітів», алегоричне засудження комунізму та тоталітаризму.

    Помер Метерлінк 6 травня (за деякими джерелами – 5 травня) 1949 року від серцевого нападу.

    Символізм

    Символізм (фр. Symbolisme) - один з найбільших напрямків у мистецтві (у літературі, музиці та живописі), що виник у Франції у 1870-80-х рр. і досягло найбільшого розвитку на рубежі XIXі XX століть, насамперед у самій Франції, Бельгії та Росії. Символісти радикально змінили не лише різні видимистецтва, а й саме ставлення щодо нього. Їхній експериментаторський характер, прагнення до новаторства, космополітизм і великий діапазон впливів стали взірцем для більшості сучасних напрямів мистецтва. Символісти використовували символіки, недомовленість, натяки, таємничість, загадковість.

    Термін «символізм» у мистецтві вперше було введено в обіг французьким поетом Жаном Мореасом в однойменному маніфесті – «Le Symbolisme», – опублікованому 18 вересня 1886 року в газеті «Le Figaro». На той час існував інший, вже стійкий термін «декадентство», яким зневажливо називали нові форми поезії їх критики. «Символізм» став першою теоретичною спробою самих декадентів, тому жодних різких розмежувань і естетичної конфронтації між декадентством і символізмом не встановлювалося. Слід, проте, відзначити, що у Росії 1890-ті рр., після перших російських декадентських творів, ці терміни стали протиставляти: у символізмі бачили ідеали і духовність і його маніфестували, а декадентстві - безвольність, аморальність і захоплення лише зовнішньої формою. У своїх творах символісти намагалися відобразити життя кожної душі – повне переживань, неясних, невиразних настроїв, тонких почуттів, скороминучих вражень. Поети-символісти були новаторами поетичного вірша, наповнивши його новими, яскравими і виразними образами, і іноді, намагаючись домогтися оригінальної форми, вони йшли в безглузду гру слів і звуків, яку вони вважають критиками. Грубляючи, можна сказати, що символізм розрізняє два світи: світ речей та світ ідей. Символ стає якимось умовним знаком, що з'єднує ці світи в сенсі, що їм породжується. У будь-якому символі є дві сторони - те, що означає і означає. Друга ця сторона повернута до ірреального світу. Мистецтво – ключ до таємниці.

    Поняття та образ Таємниці, таємничого, містичного проявляється як у романтизмі, так і у символізмі. Проте, романтизм, зазвичай, виходить із те, що «пізнання світу є пізнання себе, бо людина - найбільша таємниця, джерело аналогій для Всесвіту» (Новаліс). Інше розуміння світу у символістів: на їхню думку, справжнє Буття, «істинно-суще» або Таємниця – є абсолютним, об'єктивним початок, до якого належать і Краса, і світовий Дух. На відміну від інших напрямів у мистецтві, що використовують елементи характерної для себе символіки, символізм вважає вираз «недосяжних», іноді містичних, Ідей, образів Вічності та Краси метою та змістом свого мистецтва, а символ, закріплений в елементі художньої мови та у своєму образі, що спирається на багатозначне поетичне слово, – основним, котрий іноді єдино можливим художнім засобом.

    Найяскравіша зміна, привнесена символізмом, стосується форми художнього втілення його поетики. У тих символізму твір будь-якого виду мистецтва починає грати саме поетичними сенсами, поезія стає формою мислення. Проза і драма починають звучати поезією, зорові мистецтва малюють її образи, з музикою ж зв'язок поезії стає просто всеосяжною. Поетичні образи-символи, начебто піднімаються над реальністю, дають поетичний асоціативний ряд, втілюються в поетів-символістів у звукописної, музичної формі, причому звучання самого вірша має менше, або навіть більше значення висловлювання сенсу тієї чи іншої символа. Узагальнюючи, можна сказати, що метод символізму передбачає здійснення основних ідей твори в багатозначній та багатоликій асоціативній естетиці символів, тобто. таких образів, значення яких можна осягнути через їх безпосереднє вираження одиницею художньої (поетичної, музичної, живописної, драматичної) мови, а також через її ті чи інші властивості (звукопис поетичного слова, колірна гама мальовничого образу, інтервальні та ритмічні особливості музичного мотиву, темброві фарби і т.д.). Основним змістом символістичного твору є виражені образності символів вічні Ідеї, тобто. узагальнені уявлення про людину та її життя, вищий Сенс, що осягається лише в символі, а також Краса, в ньому втілена.

    Аналіз п'єси «Синій птах».

    Метерлінк – найвидатніший представник бельгійського символізму. На початку XX століття Метерлінк вийшов за межі символізму і став одним із творців бельгійської прогресивно-романтичної та реалістичної драми. 1 У 1908 році письменник створює один із центральних своїх творів – «Синю птицю». Ця феєрія, що розповідає про подорож дітей дроворуба, що супроводжуються душами предметів і явищ, у пошуках птиці, здатної принести щастя людям, сповнена символів та алегорій.

    Метерлінк - один із тих, кому ми зобов'язані встановленням тісного літературного зв'язку між ранніми романтиками початку століття та символістами кінця століття.

    Для початку слід сказати, що у п'єсі присутні як символічні образи, а й алегоричні, які слід плутати.

    Першу в казці символічну деталь ми спостерігаємо на початку, ще до того, як діти прокинулися. У кімнаті таємниче змінюється сила світла: «Сцена деякий час занурена в темряву, потім крізь щілини віконниць починає пробиватися світло, що поступово посилюється. Лампа на столі запалюється сама собою». Ця дія символізує поняття «бачити у справжньому світлі». У тому світлі, в якому Тільтіль і Мітіль побачать світ після того, як повернеться алмаз на шапочці. У тому світлі, в якому будь-яка людина може побачити світ, подивившись на нього із чистим серцем. У цій сцені знайоме нам протиріччя сліпоти та зору виступає назовні, переходить із глибинного філософського підтексту в драматичний сюжет. Саме цей мотив проходить лінією через весь твір, є центральним. У зв'язку з цим цікава думка І. Д. Шкунаєвої. Вона пише, що в п'єсі Метерлінка присутні два різні типи перетворень. Одне, близьке до казкового, полягає у поверненні явищ до себе. Чарівний алмаз Тільтіль не змінює навколишній світ, а приводить у відповідність знак і сутність. Для цього треба тільки «відкрити очі», бо знак безперечно виражає сутність, вона легко прочитується зрячими очима. Перетворення людей, явищ та предметів – наслідок відкритого погляду Тільтіль на світ. Широко поширені народні, що зберегли всю свою метафоричну образність висловлювання – «бачити в істинному світлі» та «дивитися на світ відкритими очима» – стали основою драматичної дії цієї п'єси.

    Однак що ж потрібно для того, щоб очі справді розплющилися і світ став таким, яким він є, а не яким він здається поганому зору?

    Звернімо увагу на механізм дії чарівного алмазу. І тут ми знаходимо символ: традиційний дотик чарівної палички до предмета став у Метерлінка дотиком алмазу до «особливої ​​шишки» на голові Тільтіля . Змінюється свідомість героя – і тоді світ, що його оточує, перетворюється за законами казки. 2 "Великий алмаз, він повертає зір".

    Також центральними символами п'єси можна назвати образи самих дітей та їхніх родичів-бідняків. Вони були типовими представниками бельгійського та й взагалі європейського суспільства. На початку п'єси, у палаці феї, Тільтіль та Мітіль переодягаються в костюми персонажів казок, популярних у народі. Саме через свою буденність як запоруку загальності вони виявилися символом людства. Тут же треба сказати і про те, чому Метерлінк вибрав як головні герої саме дітей. Дослідник Л. Г. Андрєєв вважає, що не могло бути випадковістю те, що дітям належало вирушити у пошуки синього птаха, шукати щастя у сенс життя. Як тут не згадати про оспівану Метерлінком простоту, про ті переваги наївного, безпосереднього світосприйняття, про які він багато разів писав, Тільтіль і Мітіль для Метерлінка – це не тільки діти, що пережили незвичайні пригоди, але й той ключ, за допомогою якого можна відкрити браму істини та брама раю. 3

    Інші персонажі феєрії також символічні. Серед усіх варто виділити кішку. Тилетта символізує зло, зрадництво, лицемірство. Підступний та небезпечний для дітей ворог – така її несподівана сутність, її загадкова ідея. Кішка дружить із Вночі: обидві вони охороняють таємниці життя. Вона і зі смертю накоротке; її старовинні друзі – Нещастя. Це вона, за таємницею від душі Світлана, приводить дітей у ліс на розтерзання дерев і тварин. І ось що важливо: діти не бачать кішку в «істинному світлі», вони не бачать її так, як бачать інших своїх супутників. Мітіль любить Тілетту і захищає її від нападів Тіло. Кішка – єдиний з мандрівників, чия вільна під променями алмазу душа не поєдналася зі своїм видимим виглядом. Хліб, Вогонь, Молоко, Цукор, Вода і Собака не приховували нічого чужорідного, були прямим доказом тотожності видимості і сутності. Ідея не суперечила явищу, вона лише розкривала та розвивала його невидимі («мовчазні») можливості. Так Хліб символізує боягузтво, угоду. У ньому є негативні міщанські риси. Цукор солодкав, компліменти, що робляться ним, йдуть не від щирого серця, його манера спілкуватися театральна. Можливо, він символізує людей з вищого суспільства, близьких до влади, які намагаються всіляко догодити правителям, аби «всидіти» на добрій посаді. Проте і Хліб, і Сахар мають позитивні риси. Вони безкорисливо супроводжують дітей. Притому, Хліб ще й несе клітку, а Цукор відламує свої пальці-льодяники і дає їх Мітіль, що так рідко їсть солодощі у звичайному житті. Пес втілює виключно позитивні сторони характеру. Він відданий, готовий на смерть, рятуючи дітей. Проте господарі цього не розуміють. Вони постійно роблю псу зауваження, женуть геть навіть тоді, коли він намагається розповісти їм правду про зраду кішки. А в лісі Тільтіль навіть погодився на пропозицію дерев зв'язати Тіло.

    Варто звернути особливу увагу на центрального персонажа п'єси – Душу Світлана. Зауважимо, що у «Синій Птахі» серед мандрівників лише Душа Світу – образ алегоричний. Але ж Душа Світлана - виняток. Це не просто супутник дітей, це їхня «правителька»; їм у її постаті уособлюється символ світла - поводиря невидящих. Решта алегоричних персонажів п'єси зустрічаються дітям на їхньому шляху до Синьої Птаха: кожен з них у наївно-оголеній формі несе свою мораль - вірніше, свою частину загальної моралі, - кожен дає свій особливий конкретний урок. Зустрічі з цими персонажами утворюють етапи духовного і душевного виховання дітей: Ніч і Час, Блаженства, найсмачніші з яких символізують багатство, власність, жадібність, і Радості, що символізують повсякденне життя найпростіших чесних людей, Примари і Хвороби навчають Тільтіля і Мітіль або у формі прямого словесного науки, або власним мовчазним прикладом, або, створюючи повчальні для дітей ситуації, з яких можна отримати життєвий урок. 4 Душа Світлана рухає внутрішню дію п'єси, оскільки, підкоряючись феї, веде дітей від етапу до етапу їхнього шляху. Її завдання в тому, щоб розмотувати клубок подій, що переходять з одного часу до іншого, що змінюють простір. Але роль поводиря і в тому, щоб вселяти надію, не дати згаснути вірі.

    Опис

    Метерлінк – найвидатніший представник бельгійського символізму. На початку ХХ століття Метерлінк вийшов межі символізму і став однією з творців бельгійської прогресивно-романтичної і реалістичної драми.1 У 1908 року письменник створює одне з центральних своїх творів – «Синю птицю». Ця феєрія, що розповідає про подорож дітей дроворуба, що супроводжуються душами предметів і явищ, у пошуках птиці, здатної принести щастя людям, сповнена символів та алегорій.

    Знаменита п'єса бельгійського символіста Моріса Метерлінка називається "Синій птах". Ключовою темою цього твору є багатогранне поняття "щастя". Символом щастя у цій п'єсі виступає міфічний Синій птах.

    Аналіз твору

    Це скоріше узагальнений образ щастя, яке шукають усі люди, а не конкретне визначенняцього відчуття. Недарма письменник вибрав форму казки для такого твору, таким чином можна розкрити головну темуіз символічної, таємничої сторони.

    Казка допоможе навіть дитині усвідомити, що таке щастя. Але й для дорослих ця п'єса буде цікавою – алегорії та символи змушують замислюватися над важливими моральними та духовними питаннями, які Метерлінк піднімає у своєму творі.

    Ця, здавалося б, фантастична історія розповідає про важливі проблеми в житті кожної людини, Метерлінк намагається істотно розкрити справжнє і хибне в житті людини. І намагається він показати це через дітей, душі яких ще чисті, а думки – добрі та неупереджені.

    Це важливий моментдля аналізу п'єси - адже діти вважаються невинними та наївними, вони найбільше тягнуться до чогось доброго та світлого. І саме діти здатні відразу осягнути і відчути справжні сенс життя та його загадку.

    Пошук щастя героями

    Два головні герої - Тельтіль і Метіль - вирушають на пошуки щастя, Синього птаха. Вона живе у палаці Ночі, але примітно те, що вона може існувати лише на сонці. Це говорить про те, що зустріти її неможливо... Але суть п'єси не в цьому, а в тому, що довелося пережити та відкрити дітям, коли вони вирушили на пошуки птаха.

    Вони дізнаються про справжні життєві цінності, їх довгий і насичений пригодами шлях вчить їх розрізняти справжнє і хибне життя. Символіка, створена Метерлінком, найтоншим чином розкриває вади людини, і те, що веде її до чесноти.

    Тельтиль та Метиль дізнаються, що існують різні видиНасолод - нічого не робити, бути багатим або насолода любити батьків, бачити зірки, бути добрим і справедливим... Вони дізнаються про ту саму різницю між егоїстичними насолодами і щастям.

    І стає зрозуміло, що головною метою пошуків дітей було не ілюзорне щастя, а життєві цінності, які ведуть людину до справжнього щастя і допомагають її усвідомити. На своєму шляху вони зустрічають Душу Світла, яка допомагає подолати багато перешкод, але не просто врятує їх, а дає дітям важливі моральні уроки.

    А найважливішим уроком і для дітей, і для дорослих є розуміння суті зла, що уособлює у п'єсі Палац Ночі. В даному випадку, Ніч є не лише злом, вона, перш за все, є неможливістю багатьох людей відрізнити зло від добра.

    На шляху до щастя, діти знаходять ті знання, які допомагають людині сформувати собі сенс життя. І лише тоді можна відчути справжнє щастя, яке для кожної людини – абсолютно індивідуальне.

    Loading...Loading...