Тема: З літопису «І згадав Олег свого коня. Віщий олег чи великий князь київської русі

Конспект уроку читання – 4 клас

Конспект уроку з читання, 4 клас. Літопис "І згадав Олег коня свого"

Мета уроку:закріпити знання учнів про жанрових особливостяхлітописів, дати характеристику героя.
Завдання:
- Формувати вміння безпомилково і виразно читати літопис за ролями, передаючи за допомогою інтонації почуття головного героя;
- Виявити ознаки художності в тексті твору;
- Виховувати повагу до вітчизняної історії.
Тип уроку:Вивчення нового матеріалу.
Обладнання:підручник « Літературне читання» 4 клас, Л. Ф. Кліманова та ін., комп'ютер, презентація зі слайд-шоу, аудіозапис художнього виконання вірша А.С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега».
Структура уроку:
1. Перевірка домашнього завдання (6 хв.)
2. Актуалізація знань учнів (1 хв)
3. Формування навчальної задачі уроку (4 хв.)
4. Читання літопису (5 хв.)
5. Розмова за змістом (3 хв.)
6. Фізмінутка. (2 хв.)
7. Перечитування (3 хв.)
8. Аналіз тексту літопису (9 хв.)
9. Читання літопису за ролями (4 хв.)
10. Рефлексія (2 хв.)
11. Домашнє завдання(1 хв.)

Хід уроку:

I. Перевірка домашнього завдання
Діти, які малювали ілюстрації до літопису "І повісив Олег щит свій на брамі Царгорода", об'єднуються у свою групу, роблять виставку малюнків, обирають того, хто даватиме коментарі до них; хлопці, які готували перекази, об'єднуються у свою групу, заслуховують один одного, обирають кращого оповідача і рекомендують його для публічного виступу.
ІІ. Актуалізація знань учнів
– З яким новим жанром творів ми з вами познайомилися на попередньому уроці?
- Намагайтеся побудувати своє висловлювання так, щоб якомога більше інформації повідомити нас про новий жанр.
- Хто головний геройпрочитаного літопису? Що ви про нього дізналися?
ІІІ. Формування навчального завдання уроку
- Хлопці, сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над літописами. Але перш ніж сформулювати навчальне завдання уроку, пропоную вам прослухати уривок із вірша А.С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега» і зрозуміти, що ще нам невідомо про великого князя?
Прослуховування невеликого уривка з вірша А.С.Пушкіна "Пісня про віщого Олега" (від початку вірша і до слів "Але приймеш ти смерть від коня свого")

- Яка подія сталася в житті Олега?
- Подивіться на назву літопису, який ми сьогодні читатимемо, співвіднесіть заголовок зі змістом уривка з вірша А.С. Пушкіна та визначте навчальне завдання уроку.
- Як ви вважаєте, що нам потрібно буде для того, щоб зрозуміти, як Олег прийняв смерть від свого коня? (Діти пропонують варіанти: прочитати, проаналізувати, зробити висновки).
IV. Читання літопису
Читання вголос "Ланцюжком"
V. Розмова за змістом
- Чи сподобався вам літопис? Що саме?
- Про що дізналися із сюжету літопису? Що відкрили для себе?
- Розгляньте ілюстрації слайд-шоу, чи співвідносяться вони до змісту літопису? Які події зображені на них?
- Що було незрозумілим у змісті? Які слова та висловлювання хотілося б уточнити? (розібрати слово «чарівник», «волхви», «княже», «докоряти», «цей»).
VI. Фізмінутка
VII. Перечитування літопису із попереднім завданням
- Хлопці, перечитайте самостійно літопис ще раз і спробуйте знайти відповідь на запитання «Слабкість або сила характеру Олега виявилася в подію життя Олега?».
VIII. Аналіз тексту літопису
- Хлопці, чи можна однозначно відповісти на запитання, поставлене перед перечитуванням літопису? (ні, тому що над цим треба подумати).
- Спробуймо розібратися. Прочитайте діалог Олега із чарівником. Що означають рядки «і запали ці слова в душу Олегу»?
- Як Олег відреагував на пророцтво чарівника?
- Як ви вважаєте, чому Олег прийняв таке рішення: злякався чи виявив силу духу?
- Перечитайте діалог Олега з конюхом. Що сказав йому конюх? Як Олег відреагував на повідомлення конюха про смерть коня? («Олег засміявся і докорив того чарівника…»).
- Чому Олег так відреагував, чому він засміявся і сказав, що волхви йому збрехали? (він розчарувався у їхніх пророкуваннях).
– Перечитайте епізод, у якому Олег їде попрощатися з конем, побачити його кістки. Чим закінчується цей епізод? Від чого помер Олег?
- Як ви вважаєте, які якості характеру Олега виявляються в цьому епізоді: сила та слабкість його характеру?
- Коли людина про щось дуже переживає – це сила чи слабкість? Чи має право людина переживати, співчувати? А чи має на це право воїн, ватажок війська? (Головне, щоб діти зрозуміли, що переживати, співчувати та дбати про когось – це нормальний людський стан, на те він і людина, щоб відчувати. Князь Олег теж людина, і ніщо людське йому не чуже. Він любить свого коня, і , звичайно, дуже переживає його смерть, тому навіть якщо це можна назвати слабкістю, за це не можна засуджувати).
- Прочитайте епізод про те, як народ сумував після смерті Олега.
- Які слова та висловлювання підбирає літописець, щоб показати, як тяжко народ переніс звістку про смерть князя Олега?
- Що ви відчуваєте, коли читаєте ці рядки?
- Як ви думаєте, чи переживає літописець разом зі своїм народом велике горе? Як ви про це дізналися? Доведіть. (Слови особливі підбирає, пропозиції по-особливому будує, щоб передати інтонацію плачу і горювання. Особливо потрібно звернути увагу дітей на ритм «і оплакували, і понесли.., і поховали…», що створює образ жінки на похороні).
- Якщо літописець передає свої почуття та своє ставлення до того, що відбувається, чи можна це віднести до елементів художності? (так звісно).
- Давайте подивимося, чи передає літописець почуття та емоції свого героя – князя Олега? Знайдіть рядки в тексті, які підтверджують ваші припущення («І запали ці слова в душу Олегу», «Де кінь мій, якого наказав я годувати і берегти?» (переживання і турбота про коня, любов до свого друга), «Олег засміявся і докорив того чарівника (розчарування): "Неправду говорять волхви, але все те брехня: кінь помер, а я живий" (деяке роздратування від розчарування).
- Подивіться ще раз уважно на текст літопису і спробуйте здогадатися, що є в цьому тексті, чого ніколи не буває в наукових текстах? (Діалоги).
- Чи можемо ми нарешті сказати, що завдяки літописам ми змогли уявити образ князя Олега? (Так, ми вже можемо сказати про те, яким він був).
- Тепер зробіть висновок про те, які елементи художності присутні у цьому літописі.
- І останнє питання, на яке ми маємо відповісти – за що ж так любив Олега російський народ? (Він був великим полководцем того часу, вірно служив своїй державі, дбав про свій народ, при цьому був людиною, якій були не чужі людські слабкості - вірив чарівникам, любив свого коня, бенкетував з дружиною після військових походів та ін.).
IX. Читання літопису з ролей
- Зараз хлопці, коли ми знаємо, які почуття відбив літописець у своєму літописі, намагатимемося донести ці почуття до слухачів. Вчимося читати виразно за ролями.
- Визначте, скільки читачів має бути задіяно? (Оповідач, князь Олег, чарівник, конюх).
- Згадайте ввічливі мовні звороти, назвіть їх («Хочу тебе попросити», «Вибач, будь ласка, мені здається тут треба читати більш схвильовано»).
- Після закінчення роботи оцініть читання одне одного. Дайте один одному рекомендації щодо роботи вдома.
X. Рефлексія
- Що нового дізналися про князя Олега на сьогоднішньому уроці?
- Чим вас зацікавила особистість Олега як історичного діяча?
- Що ще хотілося б вам дізнатися про князя і ту епоху, в яку він жив?
- Оцініть свої знання та вміння за шкалою оцінювання («+», «-», «?»):
Можу розповісти у тому, як помер князь Олег ______.
Можу назвати основні якості олега як воєначальника та людини ______.
Можу відповісти на запитання "За що любив російський народ князя Олега?" ______.
Можу прочитати свою роль, правильно передавати почуття героя.

XI. Домашнє завдання
Виразно читати свою роль, відповісти на запитання після тексту, виконати завдання Робочого зошита" (по бажанню).

Цільові установки уроку (заплановані результати):

Предметні:знати зміст літопису, відповідати на питання щодо його змісту, безпомилково і виразно читати літопис за ролями, передаючи за допомогою інтонації почуття головного героя твору; знаходити елементи художності у тексті літопису.

Метапредметні:

Регулятивні:формулювати навчальне завдання уроку, пропонувати для колективного обговорення; складати план роботи з вивчення змісту літопису, оцінювати себе та свої досягнення на уроці, оцінювати читання своїх товаришів за шкалою оцінювання.

Пізнавальні:аналізувати текст літопису, робити на основі аналізу висновки та узагальнення.

Комунікативні:вступати в діалог з учителем і однолітками, брати участь у дискусії, слухати уважно виконання вірша в аудіозаписі, домовлятися про розподіл ролей під час читання з ролей.

Особистісні:виявляти інтерес до історії своєї держави, висловлювати бажання про розширення кордонів знань про епоху князівської Русі, висловлювати у своїх судженнях та оповіданнях різноманітні почуття по відношенню до головного героя твору та подій того часу.

Ресурси та обладнання:підручник «Літературне читання» (4 клас) авторів Л. Ф. Кліманової та ін., комп'ютер, мульти-медіа-презентація зі слайд-шоу, оціночні листи, аудіозапис художнього виконання вірша А.С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега».

Хід уроку

Перевірка домашнього завдання.

Перевірка д/з може бути організована наступним чином: вчитель пропонує школярам визначитися з тим, про виконання якого завдання їм хотілося б розповісти в класі. Діти, які малювали ілюстрації до літопису, об'єднуються у свою групу і роблять виставку малюнків (вигадують їй назву, відбирають кращі малюнки, вибирають того, хто даватиме коментарі до них); хлопці, які готували перекази, об'єднуються у свою групу, заслуховують один одного, вибирають кращого оповідача (можна з опорою на оціночні листи) та рекомендують його для публічного виступу; учні, які шукали інформацію про похід Олега на греків в енциклопедії, об'єднуються в окрему групу, заслуховують повідомлення, вибирають найкраще або компелюють одне з кількох і готують доповідача. Потім заслуховуються по одному представнику з груп, дається колективна оцінка та група отримує свої бонуси, бали або очки (залежно від того, яку систему оцінювання прийнято в даному конкретному класі).

Актуалізація знань учнів

З яким новим жанром творів ми познайомилися з вами на попередніх уроках?

Намагайтеся побудувати своє висловлювання так, щоб якомога більше інформації повідомити нас про новий жанр.

Хто головний герой прочитаного літопису? Що ви про нього дізналися?

Формулювання навчального завдання уроку

Діти, сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над літописами. Але перш ніж сформулювати навчальне завдання уроку, пропоную вам прослухати уривок із вірша А.С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега» і зрозуміти, що ще нам невідомо про великого князя?

Прослуховування невеликого уривка із вірша А.С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега» (від початку вірша і до слів «Але приймеш ти смерть від свого коня»; посилання на інтернет-ресурс: http://nachalka.info/audio?id=1004650&pn=16).

Яка подія сталася в житті Олега? (учні викладають так, як вони зрозуміли. У разі неточностей вчитель коригує, допомагає сформулювати, уточнює відповіді дітей)

Подивіться на назву літопису, яку ми сьогодні читатимемо, співвіднесіть заголовок зі змістом уривка з вірша А.С. Пушкіна та визначте навчальне завдання уроку.

Як ви вважаєте, що нам потрібно буде для того, щоб зрозуміти, як Олег прийняв смерть від свого коня? (Діти пропонують варіанти плану вивчення твору, н-р, прочитати, проаналізувати, зробити висновки).

Читання літопису учнями

Можна організувати "тихе читання" або читання вголос "ланцюжком".

Бесіда за змістом літопису та на емоційне сприйняття

Чи сподобався вам літопис? Що саме?

Про що дізналися із сюжету літопису? Що відкрили для себе?

Розгляньте ілюстрації слайд-шоу, чи співвідносяться вони до змісту літопису? Які події на них зображені. (Вчитель готує слайд-шоу заздалегідь. Найкраще взяти ілюстрації художників А.Козлова, В. Васнєцова або М. Нестерова, розміщені в Інтернеті).

Що було незрозумілим у змісті? Які слова та висловлювання хотілося б уточнити? (розібрати слово «чарівник», «волхви» та інші).

Перечитування літопису із попереднім завданням

Хлопці, перечитайте самостійно літопис ще раз і спробуйте знайти відповідь на запитання «Слабкість чи сила характеру Олега виявилася в подію життя Олега?».

Аналіз тексту літопису

Діти, чи можна однозначно відповісти на запитання, поставлене перед перечитуванням літопису? (ні, тому що над цим треба подумати).

Спробуємо розібратися. Прочитайте діалог Олега із чарівником. Що означають рядки «і запали ці слова в душу Олегу»?

Як Олег відреагував на пророцтво чарівника?

Як ви вважаєте, чому Олег прийняв таке рішення: злякався чи виявив силу духу?

Перечитайте діалог Олега з конюхом. Що сказав йому конюх? Як Олег відреагував на повідомлення конюха про смерть коня? («Олег засміявся і докорив того чарівника…»).

Чому Олег так відреагував, чому він засміявся і сказав, що волхви йому збрехали? (він розчарувався у їхніх пророкуваннях).

Перечитайте епізод, де Олег їде попрощатися з конем, побачити його кістки. Чим закінчується цей епізод? Від чого помер Олег?

Як ви вважаєте, які якості характеру Олега виявляються в цьому епізоді: сила та слабкість його характеру?

Коли людина про щось дуже переживає – це сила чи слабкість? Чи має право людина переживати, співчувати? А чи має на це право воїн, ватажок війська? (Всі ці питання важкі для учнів, вони вимагають гуманістичного тлумачення, тому вчитель узагальнює думки дітей і як би ненароком, ненав'язливо висловлює і свою думку з цього питання. Головне, щоб діти зрозуміли, що переживати, співчувати і піклуватися про когось – це нормальний людський стан, на те він і людина, щоб відчувати… Князь Олег теж людина, і ніщо людське йому не чуже… Він любить свого коня, і, звичайно, дуже переживає його смерть, тому навіть якщо це можна назвати слабкістю, за це не можна засуджувати).

Прочитайте епізод про те, як народ сумував після смерті Олега.

Скільки років прожив Олег? Це багато чи мало? Скільки років вашим батькам? (Таке питання допоможе школярам зорієнтуватися у віці людини). Скільки у середньому живе людина? Скільки ще можна було б гарного зробити для російської держави?

Які слова і висловлювання підбирає літописець, щоб показати, як важко народ переніс звістку смерті князя Олега?

Що ви відчуваєте, коли читаєте ці рядки?

Як ви думаєте, чи переживає літописець разом зі своїм народом велике горе? Як ви про це дізналися? Доведіть. (слова особливі підбирає, пропозиції по-особливому будує, щоб передати інтонацію плачу і горювання. Особливо потрібно звернути увагу дітей на ритм «і оплакували, і понесли.., і поховали…», що створює образ жінки на похороні).

Якщо літописець передає свої почуття та своє ставлення до того, що відбувається, чи можна віднести до елементів художності? (так звісно).

Давайте подивимося, чи передає літописець почуття та емоції свого героя – князя Олега? Знайдіть рядки в тексті, які підтверджують ваші припущення («І запали ці слова в душу Олегу» (вразився сказаним), «Де кінь мій, якого наказав я годувати і берегти?» (переживання і турбота про коня, любов до свого друга), «Олег засміявся і докорив того чарівника (розчарування): «Неправду говорять волхви, але все те брехня: кінь помер, а я живий» (деяке роздратування від розчарування).

Подивіться ще раз уважно на текст літопису і спробуйте здогадатися, що є в цьому тексті, чого ніколи не буває в наукових текстах? (Діалоги).

Чи можемо ми нарешті сказати, що завдяки літописам ми змогли уявити образ князя Олега? (Так, ми вже можемо сказати про те, яким він був).

Тепер зробіть висновок у тому, які елементи художності присутні у цьому літописі.

І останнє питання, на яке ми маємо відповісти – за що ж так любив Олега російський народ? (Він був великим полководцем того часу, вірно служив своїй державі, дбав про свій народ, при цьому був людиною, якій були не чужі людські слабкості - вірив чарівникам, любив свого коня, бенкетував з дружиною після військових походів та ін.).

Читання літопису з ролей

Зараз хлопці, коли ми знаємо, які почуття відбив літописець у своєму літописі, намагатимемося донести ці почуття до слухачів. Вчимося читати виразно за ролями.

Визначте, скільки читачів має бути задіяно? (Оповідач, князь Олег, чарівник, конюх).

Розбійтеся на групи по 4 особи та почитайте у групах. За необхідності намагайтеся давати один одному у ввічливій формі рекомендації.

Згадайте ввічливі мовні звороти, назвіть їх («Хочу тебе попросити», «Вибач, будь ласка, мені здається тут треба читати більш схвильовано» тощо).

Після закінчення роботи оцініть роботу читання один одного за шкалою оцінки: 3 бали - дуже добре, все вдалося при читанні; 2 бали - не завжди вдавалося передавати правильно почуття героя (оповідача); 1 бал – частіше не вдавалося передавати правильно почуття героя (оповідача); 0 балів – не вдалося передати правильно почуття героя (оповідача). Дайте один одному рекомендації щодо роботи вдома.

Підсумок уроку, рефлексія

Що нового дізналися про князя Олега на сьогоднішньому уроці?

Чим вас зацікавила особистість Олега як історичного діяча?

Що ще хотілося б вам дізнатися про князя і ту епоху, в яку він жив?

Можу розповісти у тому, як помер князь Олег ________.

Можу назвати основні якості Олега як воєначальника та людини _____.

Можу відповісти на запитання "За що російський народ любив князя Олега?" _____.

Домашнє завдання:

Урок №5

Урок буде присвячено порівнянню літопису «І згадав Олег коня свого» з віршем О.С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега», виявлення загального та різного. Також наприкінці уроку необхідно включити завдання на розвиток мови (УСР), виконуючи яке школярі спробують свої здібності художній описзовнішності Олега на основі своїх уявлень та уяви.

Віщий Олег – засновник Київської Русі.У язичницькі часи його шанували як одного з наймогутніших волхвів. Його влада була майже безмежна. Він знав минуле та майбутнє, умів керувати силами природи. Олег не сумнівався: Боги вподобають йому.

З Повісті минулих літ, 912 рік

«І жив Олег, княжа у Києві, маючи світ з усіма країнами.
І прийшла осінь, і згадав Олег коня свого, якого раніше поставив годувати, вирішивши ніколи на нього не сідати. Бо питав він волхвів і чарівників: «Чому я помру?»
І сказав йому один чарівник: «Князь! Від коня твого коханого, на якому ти їздиш, від нього тобі й померти! Запали ці слова в душу Олегу, і сказав він: «Ніколи не сяду на нього і не побачу його більше».
І наказав годувати його, і не водити його до нього, і прожив кілька років, не бачачи його, доки не пішов на греків.
А коли повернувся до Києва і минуло чотири роки, — на п'ятий рік він згадав свого коня, від якого волхви передбачили йому смерть.
І покликав він старійшину конюхів і сказав: «Де мій кінь, якого я наказав годувати і берегти?».
Той-таки відповів: «Помер». Олег же посміявся і докорив того волхва, сказавши: «Брешо говорять волхви, але все те брехня: кінь помер, а я живий».
І наказав осідлати собі коня: «Нехай побачу кістки його».
І приїхав на те місце, де лежали його голі кістки і череп голий, зліз із коня, посміявся і сказав: «Чи від цього черепа смерть мені прийняти?». І ступив він ногою на череп, і виповзла з черепа змія, і вжалила його в ногу.
І від цього він розболівся і помер. Усі люди оплакували його плачем великим, і понесли його, і поховали на горі, що називається. Щекавиця; є ж могила його і донині, має славу могилою Олегової.
І було всіх років князювання його тридцять і три.

Гуляючи Поділом пройдіться по старовинній вулиці Олегівський, названої на честь київського князя Віщого Олега. Тут ще збереглися старі будинки, фасади яких прикрашені дерев'яним різьбленням.

Ця вулиця веде на вершину київської гори Щекавиця. Це одна з гір, з яких розпочинався Київ. Названа так гора на честь Щока, одного з братів, які започаткували місто Київ. Детальніше про заснування Києва ви можете прочитати у статті

У народі її називають ще Олегівкаабо Олегова гора. На цій горі, згідно з легендою, і був похований київський князь Віщий Олег.

Колись, А.С.Пушкін любив блукати горою Щекавица, намагався знайти могилу князя Олега.

Читайте:

Відомий вірш А.С. Пушкіна «Пісня про Речого Олега»

Як нині збирається віщ Олег Відпомстити нерозумним хазярам,
Їхні селі та ниви за буйний набіг
Прирік він мечам та пожежам;
З дружиною своєю, у цареградській броні,
Князь по полю їде на вірному коні. З темного лісу назустріч йому Іде натхненний чарівник,
Покірний Перуну старий одному,
Завітів майбутнього вісник,
У благаннях і ворожках провів весь вік.

І до мудрого старця під'їхав Олег. «Скажи мені, чарівник, улюбленець богів,
Що справдиться зі мною в житті?
І незабаром, на радість сусідів-ворогів,
Могильною засиплюсь землею?
Відкрий мені всю правду, не бійся мене:
В нагороду будь-якого візьмеш ти коня». «Волхви не бояться могутніх владик,
А князівський дар їм не потрібен;
Правдива і вільна їхня віща мова
І з волею небесною дружний.
Наступні роки таяться у темряві;
Але бачу твій жереб на світлому чолі.
Воїтелю слава – відрада;
Перемогою прославлено твоє ім'я;
Твій щит на брамі Цареграда;
І хвилі та суша покірні тобі;
Заздрить недруг такій дивній долі. І синього моря оманливий вал
У години фатальної негоди,
І пращ, і стріла, і лукавий кинджал
Щадять переможця роки.
Під грізною бронею ти не знаєш ран;
Твій кінь не боїться небезпечних праць;
Він, чуючи панську волю,
То смирний стоїть під стрілами ворогів,
То мчить по лайці.
І холод і січа йому нічого.
Але приймеш ти смерть від свого коня».
Олег усміхнувся – проте чоло
І погляд затьмарилися думою.
У мовчанні, рукою спершись на сідло,
З коня він злазить, похмурий;
І вірного друга прощальною рукою
І гладить і тріпає по шиї крутий.

«Прощавай, мій товаришу, мій вірний слуга,
Розлучитися настав час;
Тепер відпочивай! вже не ступить нога

У твоє позлащене стрем'я.
Прощай, втішайся - та пам'ятай мене.
Ви, юнаки-другі, візьміть коня, Покрийте попоною, волохатим килимом;
У мій луг під вуздечки відведіть;
Купуйте; годуйте добірним зерном;
Водою ключовою напуваєте».
І юнаки відразу з конем відійшли,
А князю іншого коня підвели.
При дзвоні веселій склянці.
І кучері їхні білі, як ранковий сніг
Над славною главою кургану.
Вони поминають минулі дні
І битви, де разом рубалися вони ... «А де мій товариш? - промовив Олег, -
Скажіть, де кінь мій запопадливий?
Чи здоровий? чи так легкий його біг?
Все той же чи він бурхливий, грайливий?»
І дослухається відповіді: на пагорбі крутому
Давно вже спочив непробудним він сном. Могутній Олег головою похилився
І думає: «Що ж ворожіння?
Чарівник, ти брехливий, божевільний старий!
Зневажати б твоє пророцтво!
Мій кінь і досі мав би мене».
І хоче побачити він кістки коня. Ось їде могутній Олег із двору,
З ним Ігор та старі гості,
І бачать – на пагорбі, біля брега Дніпра,
Лежать шляхетні кістки;
Їх миють дощі, засипає їх пил,
І вітер хвилює над ними ковила.

Князь тихо на череп коня настав
І мовив: «Спи, друг самотній!
Твій старий господар тебе пережив:
На тризні, вже недалекій,
Не ти під сокирою ковила обагриш
І гарячою кров'ю мій порох напоїш!

Так ось де таїлася смерть моя!
Мені смертю кістка загрожувала!
З мертвої глави гробова змія,
Шипячи, тим часом виповзала;
Як чорна стрічка, навколо ніг обвілася,
І скрикнув раптово ужалений князь.
Ковші кругові, запінь, шиплять

На тризні плачевної Олега;
Князь Ігор та Ольга на пагорбі сидять;
Дружина бенкетує біля брега;
Бійці поминають минулі дні
І битви, де разом рубалися вони.

Володимир Висоцькийу своїй творчості представляє своє бачення минулих подій

Цілі:познайомити з уривками із літописів, допомогти зрозуміти необхідність знання історії; розвивати інтерес до історії, історичних творів; розвивати увагу та спостережливість, уміння знаходити в тексті застарілі слова.

Заплановані результати: предметні:використання різних видівчитання (вивчаюче (смислове), вибіркове, пошукове), вміння усвідомлено сприймати та оцінювати зміст та специфіку різних текстів, брати участь у їх обговоренні, давати та обґрунтовувати моральну оцінку вчинків героїв; метапредметні:Р - формулювання навчального завдання уроку, виходячи з аналізу матеріалу підручника у спільній діяльності, розуміння її, планування разом з учителем діяльності з вивчення теми уроку, оцінювання своєї роботи на уроці, П - аналіз науково-пізнавального тексту, виділення в ньому основної думки - відповіді питання підручника з урахуванням науково-пізнавальної статті підручника, обговорення у парі відпете питання підручника, доказ своєї погляду; особистісні:формування почуття гордості за батьківщину, її історію, народ.

Обладнання:мультимедіапроектор (по можливості), виставка книг та енциклопедій на тему уроку, магнітна абетка, розповідь Л.М. Толстого "Смерть Олега" на картці; у кожного учня: картки з віршами.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Мовленнєва розминка

Прочитайте прислів'я, поясніть їхній сенс.

Книги не кажуть, а правду кажуть.

Одна книга тисячі людей навчає.

Марна праця - вудити без гачка та вчитися без книги.

Прочитаємо їх із різною інтонацією: здивування, роздратування (ще: весело, виразно).

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

Розкажіть, що ви дізналися про створення паперу та про те, як народжується книга.

Які літописи, билини ви читали?

(Заслуховують кілька уривків. Вчитель також може зробити коротке повідомлення.)

IV. Фізкультхвилинка

V. Робота на тему уроку

Попередня робота

(Один із учнів читає текст на картці.)

Смерть Олега

Був російський князь Олег. Він покликав себе волхвів і запитав у них: яке його життя буде і яка смерть? Волхви сказали:

Життя твоє буде щасливим, а смерть тобі буде від улюбленого твого коня. Олег і подумав: «Якщо мені смерть від коханого коня, то я його відішлю і ніколи на ньому їздити не стану». І Олег наказав відвести коня до далекого села.

Один раз приїхав Олег до того села. Часу вже минуло багато. Олег і запитав:



А де мій кінь, що я сюди прислав? Чи жива? Йому й кажуть:

Кінь твій давно вже здох.

І шкода стало Олегові коня. Він і каже:

Даремно погубив я коня. Покажіть мені його. А йому кажуть:

Він давно здох, його вовки з'їли, одні кістки лишилися.

Олег наказав провести себе до того місця, куди вони кинули коня. А там тільки кістки валялися та кінська голова.

Олег і подумав: «Як мені смерть прийде від цього тепер?» І він штовхнув ногою кінську голову. А в голові була змія. Вона виповзла, зашипіла та вжалила Олега в ногу. Від цього Олег помер.

Л.М. Толстой

Робота над уривком із літопису. Словникова робота

Сьогодні ми продовжимо читати уривки з книги «Оповідання початкового російського літопису». Прочитаємо уривок «І згадав Олега коня свого» на с. 10–11 підручника. (Після первинного читання проводиться робота з пояснення незрозумілих слів.)

Про який вік йде мовау прочитаних уривках із літопису? Прочитайте запис року. («У літо 6415 (907)...» - Х ст., «У літо 6420(912)...»-X ст.)

ВОЛХВИ- у стародавніх слов'ян: чарівники, чаклуни.

КУДНИК -волхв, чародій.

ВЗЛИТИ- бути відомим як будь-кого.

Як ви зрозуміли фразу «Чи від цього черепа смерть мені прийняти?»?

Зараз ви прочитаєте цей уривок у обличчях. Спробуйте передати атмосферу на той час голосом, інтонаціями. Хто у ньому діє? (Автор, князь, чарівник, конюх.)

(Робота з питань та завдань 1, 2, 4 на с. 11 підручника.)

VII. Підбиття підсумків уроку

Згадайте зміст обох уривків. Чому люди оплакували князя Олега?

Домашнє завдання

Знайти твір А.С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега» і прочитати разом із батьками. Підготувати виразне читання уривка, що сподобався.

Матеріал для вчителя

Колись люди висікали слова на кам'яних плитах чи вирізали на дерев'яних дощечках. Єгиптяни писали на папірусі - матеріалі, виготовленому зі стебел водяної рослини, що теж називався папірусом. Пізніше стали писати на пергаменті - особливо обробленої шкірі кіз і овець.



Папір винайшов китаєць Тай Лунь приблизно в 105-110 роках. н. е. Спочатку її виготовляли з кори тутового дерева, Пізніше здогадалися для міцності додавати крохмаль. Для отримання паперу розмочену кору довго варили, потім промивали та відбивали дерев'яними молотками. Кора розпадалася на тонкі волокна, які опускали у воду та додавали клей. Отриману масу перемішували та наливали на сітку, натягнуту на раму. Чекали, доки вода стіче. Шар підсохлої маси знімали з сітки та клали під прес, а потім готові аркуші паперу досушували на кам'яних плоских плитах. У Європі папір став відомий лише XIIIв.

Книжки

Старовинні рукописні книги являли собою довгі сувої пергаменту, які доводилося розгортати, щоб прочитати.

В Стародавню Греціюсувої намотувалися на спеціальні палички. У Японії писали пензликами на шовку, який теж повертали в трубочку. У Середні віки в Європі книги почали переплітати.

Переписували їх уручну на пергаменті. Два великі аркуші пергаменту клали один на одного і згинали навпіл. Виходив зошит із 4 аркушів. Писки писали в окремих зошитах, прикрашаючи текст кольоровими мініатюрами та візерунками. Потім зошити зшивав палітурник. Обкладинки робили з дерева, обтягуючи їх шкірою.

Здебільшого переписуванням займалися ченці у монастирях. Там же знаходилися найбагатші бібліотеки. Перша друкована книгаз'явилася Кореї на початку VIII в. Схід і в цьому випередив Європу. У Китаї з ХІ ст. вміли друкувати книги, але дуже незручним способом: на дерев'яних або кам'яних табличках – кліше – вирізали тексти та малюнки, потім кліше змащували фарбою та притискали до паперу. Можна було надрукувати скільки завгодно екземплярів, але кожної сторінки доводилося довго вирізати кліше.

Справжній переворот у справі справив Йоганн Гутенберг. Він винайшов механічний книгодрукарський верстат зі змінним шрифтом. Металеві кубики з опуклими літерами – літери – можна було набрати у потрібному порядку у спеціальній рамці, як на сторінці. Гутенберг також винайшов першу друкарську фарбу.

Перша книга - Біблія на латинською мовою- була надрукована Гутенбергом у 1455 р. у німецькому місті Майнці в кількості 800 екземплярів. Вона складалася із 1284 сторінок.

Першу російську книгу надрукував у 1564 р. у Москві Іван Федоров. З появою друкарських верстатів книжки подешевшали. Тільки за перші 50 років у Європі було випущено близько 15 тис. книг. Незабаром розпочали

виходити газети.

Книга починається з авторського рукопису. Раніше текст писали від руки або друкували на друкарській машинці. Тепер усе частіше письменник набирає текст на комп'ютері. Потім текст читає редактор і віддає художнику, щоб намалював до тексту ілюстрації. У друкарні книгу друкують та переплітають. Потім вона надходить у книгарні.

Літописи. "І згадав Олег коня свого".

Вступ

А чи знаєте ви, що найдавніша з літописів, що дійшли до нас, була написана в 1377 на пергаменті, називається вона Лаврентьевской, на ім'я ченця-переписувача Лаврентія. У цей літопис входить найбільша пам'ятка літописання «Повість временних літ», тобто «Повість про минулі роки», яка була складена на початку XII століття монахом Києво-Печерського монастиря Нестором. «Повість временних літ» - це цілий літературний твір про історію Стародавньої Русі.

http://fs1.ppt4web.ru/images/12376/91348/640/img2.jpg

- «Повість временних літ» Нестор створив, спираючись на оповідання стародавніх старців, документи князівського архіву, іноземні хроніки та народні сказання. Сам Нестор був свідком багатьох описаних ним подій. У своїй праці літописець розповідає про князівські походи та весілля, перемоги та поразки; про волхвів і скоморохів. Він звертається до легенд, до народної пам'яті, сперечається з невірними, на його думку, переказами.

У самому заголовку свого введення в літопис Нестор поставив три історичні питання і стисло відповів на них:

Звідки є пішла Руська земля?

Хто в Києві почала перші княжити?

Звідки Руська земля стала їсти ( утвердилася)?

Складаючи «Повість временних літ», літописець ставив за мету не просто розповісти про минуле Русі, а й показати місце східних слов'янсеред європейських та азіатських народів.

Словникова робота

Волхви -чарівники, чаклуни.

Чарівники -чарівники.

Княже- Князь.

Докорив– дорікнув.

Від цього- від цього.

Має славу- Тут: називається.


Читання з коментуванням

Чи можна однозначно відповісти на запитання, поставлене перед перечитуванням літопису? (ні, тому що над цим треба подумати).
- Спробуймо розібратися. Прочитайте діалог Олега із чарівником. Що означають рядки «і запали ці слова в душу Олегу»?
- Як Олег відреагував на пророцтво чарівника?
- Як ви вважаєте, чому Олег прийняв таке рішення: злякався чи виявив силу духу?
- Перечитайте діалог Олега з конюхом. Що сказав йому конюх? Як Олег відреагував на повідомлення конюха про смерть коня? ( "Олег засміявся і докорив того чарівника ...").
- Чому Олег так відреагував, чому він засміявся і сказав, що волхви йому збрехали? ( він розчарувався у їхніх пророкуваннях).
– Перечитайте епізод, у якому Олег їде попрощатися з конем, побачити його кістки. Чим закінчується цей епізод? Від чого помер Олег? ( І наказав осідлати собі коня:

- Та побачу кістки його.

І приїхав на місце, де лежали його кістки голі, і череп голий, зліз із коня і, посміявшись, сказав:

- Чи від цього черепа смерть мені прийняти?

http://sunny-art.ru/wp-content/uploads/2010/06/Wiktor_Michajlowitsch_Wassnezow_146.jpg

І ступив ногою на череп. І виповзла змія з черепа і вжалила його в ногу. І з того розболівся і помер. І оплакували його всі люди плачем великим, і понесли його, і поховали на горі, що називається Щоковиця. Є ж могила його і до цього дня, славиться могилою Олегової. І було всіх років князювання його тридцять і три.

http://i.ucrazy.ru/files/i/2008.9.19/1221798187_724.jpg

Як ви вважаєте, які якості характеру Олега виявляються в цьому епізоді: сила та слабкість його характеру?
- Коли людина про щось дуже переживає - це сила чи слабкість? Чи має право людина переживати, співчувати? А чи має на це право воїн, ватажок війська? ( переживати, співчувати і дбати про когось - це нормальний людський стан, на те він і людина, щоби відчувати. Князь Олег теж людина, і ніщо людське йому не чуже. Він любить свого коня, і, звичайно, дуже переживає його смерть, тому навіть якщо це можна назвати слабкістю, за це не можна засуджувати).
- Прочитайте епізод про те, як народ сумував після смерті Олега.
- Які слова та висловлювання підбирає літописець, щоб показати, як тяжко народ переніс звістку про смерть князя Олега? (І оплакували його всі люди плачем великим)
- Що ви відчуваєте, коли читаєте ці рядки?
- Як ви вважаєте - чи переживає літописець разом зі своїм народом велике горе? Як ви про це дізналися? Доведіть. ( Слова особливі підбирає, пропозиції по-особливому будує, щоб передати інтонацію плачу та горю. Особливо потрібно звернути увагу на ритм «і оплакували, і понесли.., і поховали…», що створює образ нареченої на похороні жінки).
- Якщо літописець передає свої почуття та своє ставлення до того, що відбувається, чи можна це віднести до елементів художності? ( так звісно).
- Давайте подивимося, чи передає літописець почуття та емоції свого героя – князя Олега? Знайдіть рядки у тексті, які підтверджують ваші припущення («І запали ці слова в душу Олегу», «Де кінь мій, якого наказав я годувати і берегти?» (переживання і турбота про коня, любов до свого друга), «Олег засміявся і докорив того чарівника (розчарування): «Неправду» кажуть волхви, але все те брехня: кінь помер, а я живий (деяке роздратування від розчарування).
- Подивіться ще раз уважно на текст літопису і спробуйте здогадатися, що є в цьому тексті, чого ніколи не буває в наукових текстах? (Діалоги).
- Чи можемо ми нарешті сказати, що завдяки літописам ми змогли уявити образ князя Олега? (Так, ми вже можемо сказати про те, яким він був).
- І останнє питання, на яке ми повинні відповісти – за що ж так любив Олега російський народ? ( Він був великим полководцем того часу, вірно служив своїй державі, дбав про свій народ, при цьому був людиною, якій були не чужі людські слабкості - вірив чарівникам, любив свого коня, бенкетував з дружиною після військових походів та ін.).

Підсумки

Продовжили знайомство з літописним склепінням "Повість временних літ". Відзначили значення літописів для людей. Вчилися розуміти історичні твори з прикладу фрагмента літопису під назвою «І згадав Олег коня свого».

ДЖЕРЕЛО

http://ped-kopilka.ru/blogs/abisheva-manura/konspekt-uroka-po-chteniyu-4-klas.html

http://download12.proshkolu.ru/download/5698558/e3d80ac7935c9c72/41642492/6c22d3ea85d68ded

http://www.nado5.ru/e-book/i-vspomnil-oleg-konya-svoego

Loading...Loading...