Ь після шиплячих у іменниках. Правопис м'якого знаку після шиплячих на кінці іменників жіночого роду

УКРАЇНА, 5 клас

ТЕМА: правопис Ь у дієслівних формах після шиплячих.

МЕТА:формування знань про правопис Ь у дієслівних формах

Повторити правопис слів із шиплячою на кінці;

Розвинути критичне мислення;

Виховувати моральність з урахуванням усної народної творчості.

ЗАВДАННЯ:вчити написанню ь після шиплячих у дієсловах; систематизувати знання учнів про правопис після шиплячих у словах різних частинмови; розвивати орфографічну пильність, розумову діяльність учнів, комунікативні здібності; виховувати культуру навчальної праці, прищеплювати інтерес, любов до рідної мови.

ОБЛАДНАННЯ:підручники, зошити, презентація, картки для роботи.

ТИП УРОКУ: комбінований.

МЕТОДИ:репродуктивний, інформаційно – розвиваючий, частково-пошуковий, бесіда.

ХІД УРОКУ

1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.Посміхнулися один до одного, подумки побажали успіхів собі та товаришам.

Довгоочікуваний дзвінок –

Починається урок.

Звуки з літерами прийшли,

Щоб порядок навести.

Увага, дівчата!

Увага, хлопчики!

Приготуйте ваші ручки,

Розімніть пальчики. Слайд 1

Відкрийте зошити, запишіть кількість класних робіт.

2. ОСНОВНА ЧАСТИНА.

Розкажіть, що ж ми знаємо про правопис після шиплячих на кінці слів?

ь
дружить не дружить
сущ. 3 скл. 1. Сущ. м.р.
2. Сущ. ж.р. мн. ч. р.п.
3. Короткий. дод.

Яка частина мови не потрапила до таблиці?(Дієслово)
- Визначте тему уроку, як вона звучить?
(М'який знак після шиплячих у дієсловах.)

Вивчення нового матеріалу

Для того, щоб відповісти на запитання: чи пишеться після шиплячих на кінці дієслів, давайте подумаємо!
– Уважно прочитайте речення. Це просто пропозиції чи щось інше?
(Прислів'я)
- У них міститься народна мудрість!
- Визначте, якою частиною промови є виділені слова, в яких формах вони стоять.

    За двома зайцями поженешся, жодного не спіймаєш.

    Без тіста пирога не випечеш.

    Важливо берегти сукню знову, а честь змолоду.

    Сім разів відміряй, один відріж.

(Дієслова в н.ф., в 2л. од.ч., повів накл.)

Що цікавого ви помітили у написанні дієслів?(На кінці після шиплячих пишеться ь )
– Що наш підручник говорить про написання у дієсловах?
– Як ми можемо доповнити це правило?

Зробимо висновок: У всіх дієслівних формах після шипіння пишеться ь.

А) Робота у групах

Діти, а тепер, давайте, ми з вами трохи виконаємо завдання на повторення. Кожній групі я роздаю картку з певним завданням, виконавши картку, підніміть руку.

1 група

2 група

Визначте написання слів із шиплячою на кінці

3 група

Визначте написання слів із шиплячою на кінці

Б) Перевірка та узагальнення

Отже, перша група виконала свою картку. Прочитайте завдання.

Учні: Учні зачитують завдання картки. Читають слова, обравши правильне написання Ь після шиплячих. Пояснюють свій вибір.

Учень: Слова, які були дані – іменники ж.р, од. ч і ж. мн. год, а також одне слово (грак) - м.р. У іменниках ж.р м'який знак пишемо, у іменників мн.ч і сущ. М..р. - не пишемо.

Вчитель: Молодці, хлопці! Правильно!

Вчитель: Друга група готова?

Учні: Готова!

Вчитель: Прочитайте завдання картки. Поясніть свій вибір.

Учні Читають завдання до картки. У нас були іменники м.р. (тремтіння). У іменниках м.р. Ь не пишемо, а в слові тремтіння, так як воно ж. ь знак пишемо.

Вчитель: Добре, хлопці! Ви теж впоралися із завданням!

Вчитель: 3 група, прочитайте, яке завдання було у вас. Поясніть вибір цієї орфограми.

Учні: Нам потрібно було визначити написання слів із шиплячою на кінці.

Слова, дані нам, - прикметники, а точніше короткі прикметникиз шиплячою на кінці + одне слово іменник (північ). У коротких прикметниках з шиплячою на кінці Ь знак ми не пишемо, а в слові опівночі -пишемо, так як це іменник ж.р.

В) Частково-посковий метод

Вчитель : Молодці, хлопці, згадали правила написання слів з шиплячою на кінці іменників ж.р, м.р, ж.р мн.ч, а також короткі прикметники. Але у нас є ще одна частина мови, яка має схоже правило. Як ви вважаєте, що це за частина мови?

Учні: Це дієслово. (У учнів можуть бути і помилкові версії, які не можна ігнорувати, а просто сказати: "Може, хто думає інакше?")

Вчитель: Правильно, хлопці. Давайте ми з вами намагатимемося визначити це правило, виконавши певне завдання.

Працюючи у групі, визначте дієслово 2 особи, од. Утворивши це дієслово, один із групи вийдіть і запишіть його на дошці. Виділіть закінчення, і відмінювання.

Од.ч. Мн.ч.

1л. сиджу 1 л. сидимо

2 л.____________ 2 л. сидіть

3 л. сидить 3 л. сидять

Од.ч. Мн.ч.

1л. дивлюсь 1 л. дивимося

3 л. дивиться 3 л. дивляться

Од.ч. Мн.ч.

1л. йду 1 л. йдемо

2 л.____________ 2 л. йдете

3 л. йде 3 л. йдуть

Вчитель: Виконавши завдання, хтось може мені сформулювати правило написання знака у дієслівних форм?

Первинне закріплення

А зараз закріпимо наші нові знання на практиці.

Розподільний диктант

Записати дієслова у 3 стовпчики.
Н.ф. 2л.од.ч. пов.накл.

(Попутна робота над гласними докорінно)

Приберегти до обіду
Стукаєш у вікно,
Стовкти в порошок, прикрасиш кімнату,
Остригтися наголо,
Намасти масло на хліб,
Уберегтись від небезпеки,
Розташуватися біля узлісся,
Відріж рівно.

Фізмінутка

А тепер трохи відпочинемо.
Я називатиму слова. Якщо в слові треба писати, ви присідаєте, якщо писати не потрібно - робите 1 бавовну над головою.
Жито, курінь, скрипаль, спиш, дружиш, берегти, цеглу, могутній, пишеш, думаєш, бажаю удач.
- Отже, повторимо, коли ж пишемо знак після шиплячих, коли - не пишемо.

Вторинне закріплення

Прочитайте уривок. З якого твору ці рядки? Хто їхній автор?

Вітер, вітер! Ти могутній…,
Ти ганяєш… зграї хмар….
Ти хвилюєш… синє море,
Всюди вієш… на просторі,
Не боїшся нікого,
Окрім Бога одного…

Вставте пропущені літери, поясніть написання.
- Які изобр. вир. засоби використовує автор?
(Уособлення, метафора – «зграя хмар»)
– Поясніть розділові знаки.
(Звернення, складна пропозиція, однорідні члени)

Тепер трохи пограємось. "Четвертий зайвий"

    Ніч, промінь, тиша, річ.

    Цегла, колюча, могутня, схожа.

    Без хмар, п'ять завдань, спритна миша, зник з дахів.

Висновок:

Коли ж пишеться після шиплячих на кінці слів?

З'єднай лінією, коли потрібно писати.

Сущ. ж.р. 3 скл кр.
Сущ. м.р. Ь дієслова. Н.ф.
Дієслово 2 л.од.ч. дієслов повел.нахил.

Самостійна робота

А тепер знову звернемося до мудрості народу.

Дописати прислів'я. Позначити орфограму в дієсловах.

    З ким поведеш..ся, від того і … .

    Шила у мішку не ….

    Слово – не горобець, виліт.

    Що посієш.., те й … .

3.ПІДСУМОК УРОКУ.

А тепер, закінчуючи нашу подорож, підіб'ємо підсумки уроку.
– Що ми дізналися, мандруючи містом Дієслово?
– Чого навчилися?
– Кому на уроці було цікаво та все зрозуміло – поставте на полях (!). Якщо були труднощі (?).
- Не хвилюйтеся, завтра ми продовжимо розмову на цю тему.
– Передайте вперед свої зошити. Відкрийте щоденники, запишіть домашнє завдання.

4.ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ.

1 група

Визначте написання слів із шиплячою на кінці

Миша річ, печ, брошка, біля калюж, гіркота, грач, ганчір'я, молодь, багато хмар, дочок.

2 група

Визначте написання слів із шиплячою на кінці

Камиш, курінь, лікар, гараж, тремтіння, плащ, сургуч, м'яч, ключ, сторож, товариш.

3 група

Визначте написання слів із шиплячою на кінці

Дрімуч__, гарний__, тягуч__, опівніч__, скрипуч__, незграбний__, шипуч__, свіжий__,колюч__,пахуч__,гарячий__.

Завдання: Виділіть закінчення, визначте відмінювання. Утворіть форму 2-ї особи, од. Запишіть цю форму на дошці.

Од.ч. Мн.ч.

1л. сиджу 1 л. сидимо

2 л.____________ 2 л. сидіть

3 л. сидить 3 л. сидять

Од.ч. Мн.ч.

1л. дивлюсь 1 л. дивимося

2 л.____________ 2 л. дивіться

3 л. дивиться 3 л. дивляться

Од.ч. Мн.ч.

1л. йду 1 л. йдемо

2 л.____________ 2 л. йдете

3 л. йде 3 л. йдуть

Завдання: Виділіть закінчення, визначте відмінювання. Утворіть форму 2-ї особи, од. Запишіть цю форму на дошці.

Од.ч. Мн.ч.

1л. сиджу 1 л. сидимо

2 л.____________ 2 л. сидіть

3 л. сидить 3 л. сидять

Од.ч. Мн.ч.

1л. дивлюсь 1 л. дивимося

2 л.____________ 2 л. дивіться

3 л. дивиться 3 л. дивляться

Од.ч. Мн.ч.

1л. йду 1 л. йдемо

2 л.____________ 2 л. йдете

3 л. йде 3 л. йдуть

Завдання: Виділіть закінчення, визначте відмінювання. Утворіть форму 2-ї особи, од. Запишіть цю форму на дошці.

Од.ч. Мн.ч.

1л. сиджу 1 л. сидимо

2 л.____________ 2 л. сидіть

3 л. сидить 3 л. сидять

Од.ч. Мн.ч.

1л. дивлюсь 1 л. дивимося

2 л.____________ 2 л. дивіться

3 л. дивиться 3 л. дивляться

Од.ч. Мн.ч.

1л. йду 1 л. йдемо

2 л.____________ 2 л. йдете

3 л. йде 3 л. йдуть

М'який знак, напевно, найзагадковіша літера в російській мові. Звуку вона не позначає, до розряду голосних/згодних її не відносять. Навіщо вона тоді потрібна? Виявляється, її роль у нашій письмової мовивелика. У цій статті розберемося, коли вживається «ь» після шиплячих з іменниками, прислівниками та дієсловами.

Іменники. М'який знак після шиплячих приголосних

Точне написання м'якого знаку, Що знаходиться після цих приголосних, викликає найбільшу скруту, оскільки на слух неясно, потрібно його писати чи ні.

Виявляється, правило дуже просте: м'який знак після шиплячих у ньому. сущ. пишеться лише у словах дружин. роду, що належать до 3-го відмінювання.

Слова «пекти», «мова», «дочка», «ніч», «дичина» відносяться до жіночого роду, мають називний відмінок і стоять у однині. Тому ми неодмінно маємо написати в них «ь».

Але будьте уважні: не варто їх плутати зі словами одного відміни, які стоять у непрямих відмінках: «багато хмар», «немає завдань», «кілька куп». Всі ці слова, здавалося б, жіночого роду, і, ймовірно, їх слід віднести до 3-го відмінювання.

Але придивимося уважніше: вони стоять у родовому відмінку. Якщо звести їх до початковій формі(«Хмара», «Завдання», «Куча»), то ми переконаємося, що вони відносяться до першого відмінювання, а отже, цьому правилу не підкоряються.

Є і ще одна «пастка» в російській мові, де в жодному разі не вживають м'який знак після шиплячих. Слова, що закінчуються на шиплячу приголосну, але пов'язані з другим відмінюванням, не пишуться з «ь» («грак», «лікар», «плащ» - 2-е скл.). Тому уважніше ставте питання до іменника. Робіть це, перш ніж визначити відміну, оскільки від нього залежать і рід їм. сущ, і число.

Коли пишемо «ь» біля прислівників?

Прислівник є одним із незмінних частин промови. Його не схиляють, у ньому не виділяють закінчення. Правопис «ь» у прислівників піддається зовсім не важким правилам.

  • У тих прислівниках, які закінчуються на приголосний "ш" або "ч", завжди пишуть м'який знак. Наприклад: «стрибати», «точнісінько».

У прислівниках на «ж» його не пишуть ніколи. Винятком буде слово "настіж".

  • Ще одне правило, якому підпорядковується прислівник: м'який знак після шиплячих вживається завжди, за винятком «вже», «заміж», «невтерпі». Безперечно, така жартівлива пропозиція легко запам'ятовується школярам, ​​особливо дівчатам.

Не так важливо, яке правило ви запам'ятаєте, головне, що те й інше відображає суть правопису прислівників.

Дієслово і м'який знак після шипіння

Дієслово - одна з найуживаніших частин мови, без якої наша мова дуже збідніла. Правопис «ь» з дієсловами викликає багато труднощів у учнів, а й у дорослих людей.

  1. Якщо дієслово в невизначеній формі (інфінітив) закінчується на шиплячий, то «ь» у такому разі завжди писатиметься. І тут без жодних винятків. «Берегти», «пекти», «палити». Буде він зберігатися і в зворотній формі, Перед постфіксом "-ся": "захопитися", "запалитися", "берегтися".
  2. У всіх дієсловах другої особи, що стоять в однині, використовується м'який знак. Це відноситься як до теперішнього часу: ("ти зараз") "пишеш", "малюєш", "гуляєш", "спиш", так і до майбутнього: ("ти завтра") "попрацюєш", "подумаєш", "закінчиш », «переробиш». М'який знак зберігатиметься і перед постфіксом «-ся»: «сподобаєшся», «скористаєшся», «торкаєшся», «набираєшся», «оформишся». У дієсловах, які стоять у наказовому способі і закінчуються на шиплячий приголосний, завжди пишуть м'який знак: «відріж», «співаєш», «намаж», «сховай». Перед постфіксом множини"-ті", він обов'язково зберігається: "позначте", "наріжте", "сховайте".

Перед постфіксом "-ся" він також не зникає: "втішся", "не поріжся".

І знову будьте уважні і не потрапіть у капкан підступної російської мови! Слова "плач" і "плач" - зовсім різні частини мови, а тому й пишуться по-різному.

«Плач» без м'якого знака – це іменник 2-го відмінювання, і, відповідно, м'який знак у ньому писати не можна. А ось «плач» з м'яким знаком – це дієслово наказового способу, а них, як відомо, обов'язково пишемо «ь». Все це легко вгадується за запропонованим контекстом, в якому стане зрозумілим зміст слова.

Висновок

М'який знак після шиплячих використовується з багатьма частинами мови. Знаючи прості правила, ви ніколи не зіткнетеся з проблемою правопису його після цих приголосних. Якщо раптом ви забудете деякі нюанси, наша стаття нагадає вам про них.

Методична розробка уроку російської мови в 3-б класі на тему "М'який знак (ь) на кінці іменників після шиплячих»

Цей урок було розроблено за новими стандартами ФГОС., за програмою «Перспектива». Відповідно до ФГОС на уроці формуються 4 види УУД: особистісні, регулятивні, пізнавальні, комунікативні.

Тема уроку: «М'який знак на кінці іменників після шиплячих»

Мета уроку: знайомство учнів із правописом м'якого знака на кінці іменників після шиплячих.

Завдання:

Ознайомити з правилом написання м'якого знака на кінці іменників після шиплячих;

Вчити планувати та оцінювати свою роботу

Розвивати пам'ять, мислення, увагу.

Виховувати в учнів толерантне ставлення один до одного, уміння слухати думку інших та висловлювати свою точку зору;

Виховувати самостійність, творчу активність.

Дидактичні матеріали: роздатковий матеріал (картки)

Хід уроку.

1. Мотивація до навчальної діяльності.

Доброго дня, хлопці! Сьогодні наш урок я хотіла б почати з прислів'я: «Щодня додає нам частинку мудрості»

Як ви її розумієте?

Наші знання – це багатство, яке ми складаємо в скриньку, а коли потрібно, дістаємо ці знання та використовуємо їх.

Давайте посміхнемося один одному, подаруємо один одному гарний настрій. Нехай сьогоднішній урок принесе всім радість спілкування.

Сьогодні на уроці, хлопці, ви маєте виконати багато цікавих завдань, зробити дуже важливе відкриття, А помічниками вам у цьому будуть: увага, винахідливість, ваші знання.

2. Актуалізація опорних знань та фіксування утруднення

1)Хвилинка чистописання

Жж Шш Чч Щщ ьь

Що ви можете сказати про ці літери? Яка із них зайва?

Запишіть ці літери в зошит на першому рядку, чергуючи їх.

Другий рядок: очерет, піч, жито, м'яч, дочка, малюк, плач, молодь

Що можете сказати про ці слова? (це сут-е, од.ч, закінчуються на шиплячі звуки)

2) Фіксування утруднення.

Назвіть одним словом дані визначення:

Футбольне змагання (матч)

Дванадцята година ночі. (Північ.)

Маленька дитина(Малюк)

Видобуток мисливця (дичина)

Які труднощі відчували у написанні слів? (Де писати ь, а де – ні.)

Яке питання виникає? (Чому в одних словах пишеться ь після шиплячих, а в інших словах не пишеться).

Хто здогадався, якою є тема сьогоднішнього уроку? (Правопис ь на кінці іменників після шиплячих).

Яку мету поставимо собі на уроці? (З'ясувати коли пишеться, а коли не пишеться)

3. Відпрацювання методу дії. Побудова алгоритму розв'язання орфографічного завдання

матч, північ, м'якуш, дичину

Запишіть слова з м'яким знаком на кінці одного стовпчика, а без м'якого знака в інший.

Що поєднує слова першої групи? (Суч, од ч., Ж.Р) А другий? (Існ., Од.ч., М.Р.) Чим відрізняються слова першої групи від другої? Якого роду м'який знак пишеться, а якому не пишеться?

Який висновок можна зробити? (у іменників жіночого роду м'який знак на кінці пишеться, у чоловічого роду- не пишеться)

Це ваша гіпотеза, чи вона вірна? Відповісти це питання допоможуть сторінки підручника.

Прочитайте правило, порівняємо його з висновком, який ми зробили. Збігаються вони? (так)

М'який знак після шиплячих пишеться на кінці іменників жіночого роду. Це орфограма.

А зараз давайте попрацюємо в парах і спробуємо скласти алгоритм написання м'якого знака у слові ніч (діти працюють у групах самостійно)

Складається наступний алгоритм:

1. Визначити частину мови.

2. Визначити рід.

3. Якщо іменник жіночого роду-м'який знак пишеться.

4. Якщо іменник чоловічого роду-м'який знак не пишеться.

(Перевіряємо та порівнюємо)

Повернемося до слів, які писали на хвилині чистописання, перевірте правильність нашої гіпотези.

– А дайте перевіримо, чи не потрапите у пастку, виконуючи таке завдання?

Ніч.. – ніч..ка доч..- доч..ка

Чим пастка?

(Це зовсім інша орфограма).

4.Включення в систему знань та повторення.

1)- Сьогодні ми склали алгоритм правильного написання м'якого знака на кінці іменників жіночого та чоловічого роду. А для чого? Коли вам знадобиться цей алгоритм? (Коли писатимемо диктант, виконуватимемо завдання, для того, щоб грамотно писати).

А для того щоб перевірити, чи добре ви все засвоїли, попрацюємо самостійно.

Завдання для самостійної роботиви знайдете на картках, що лежать у вас на партах.

У даних на картках словах ви або пишіть м'який знак або не пишіть. Доведіть правильність свого вибору.

Ключ…, лящ…, піч…, річ…, ніч…, миша…, олівець…, багаж…, олівець…, дрібниця…, глуш…, м'яч…, тиша…

Обміняйтесь картками і перевірте, чи правильно виконав завдання ваш сусід по парті (взаємоперевірка).

5.Фізмінутка

Ми завдання виконували

І трішечки втомилися.

А тепер настав час

Відпочити нам усім, друзі.

Я називатиму іменники, а ви, якщо в слові м'який знак пишеться присідаєте, якщо не пишеться - плескаєте: ніч, кліщ, річ, тремтіння, малюк, курінь, цегла, гріш, миша, товариш, м'яч, піч.

6. Самостійна робота

1)Спишіть словосполучення, вставте потрібні слова з шиплячою на кінці.

Складний ..., холодний ..., полярна ..., запашний ..., швидка ..., дзвінкий ...

2) Гра «Четвертий зайвий»

Олівець… плащ… миша… курінь…

Цегла ... дрібниця ... ніч ... дочка ...

Туш… ключ….реч…. піч….

Грач….допомога…. кат….калач….

7. Рефлексія навчальної діяльності на уроці.

Скажіть, над якою темою ми сьогодні працювали на уроці? Яку мету ставили?

Продовжіть фрази:

До цього уроку я не знав...

Тепер я знаю….

Можу…

Результатом своєї роботи на уроці я ….

На уроці я працював(а)...

Мій настрій…

Я дуже рада, що цей урок був для вас цікавим і корисним, і вам легко на уроці працювалося. Дякую за роботу!


Урок російської мови

Обладнання:

Схеми-опори, плакати «Мало вміти писати, треба вміти думати», « Гарне мовленнядобре і слухати», листи з текстом для групової роботи,картки із завданнями різного рівня, казка «Подорож Ь», фонограма. Комп'ютерний супровід уроку.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Вчитель. Хлопці, сьогоднішній урок я хочу почати з таких слів.

Прочитайте! Як ви знаєте ці слова?

Учні. Писатимемо без помилок, а для цього потрібно знати правила, вміти їх застосовувати, бути уважними.

ІІ. Мотивація.

Вчитель. Сьогодні ми здійснимо дивовижну подорож до «Країни іменників», дізнаємося про пригоди однієї літери та її зустріч з різними словами. Цей урок повинен допомогти вам піднятися на ще одну сходинку грамотності.

ІІІ. Актуалізація раніше засвоєних знань.

Вчитель. А починаємо ми подорож незвичайними доріжками. Відкрийте зошити, запишіть дату та вид роботи.

Вчитель. Назвіть літери, які писатимемо. Що ви можете сказати про них?

Учні. Вони позначають шиплячі звуки [ж], [ш] -тверді, [ч,], [щ,] -м'які.

Вчитель. Виберіть із запропонованих варіантів той, який вам більше сподобався, та запишіть його в зошит. Отже, вирушаємо у дорогу! Кому як зручніше: «по стежці» чи «по купи»?

Вчитель. Доріжку нам проклали шиплячі, але серед букв російського алфавіту є одна особлива буква. Вчені називають її літерою – помічницею. Що це за буква? Ви не здогадуєтеся?

Учні. М'який знак.

Вчитель. Що ви можете сказати про м'який знак?

Учні: - не позначає звуку; (Приклади: день - [д, ен,])

ь - позначає на листі м'якість попереднього приголосного; (Приклади: сіль)

ь – поділяє приголосний та голосний, щоб вони не зливались; (Приклади: завірюха)

IV. Робота над новим матеріалом

Подорож у «Країну іменників» (Читання казки вчителем на тлі музики супроводжується смужками зі словами, діти читають слова у смужках хором.)

Казка.

М'який знак вирушив у подорож і ми разом із ним.

Раптом він опинився у загадковому лісі. Там він побачив

Біля входу стояв Доброго дня! Хто тут мешкає? - Запитав М'який знак.

Ми, іменники з шиплячими на кінці:

- А ти хто? - Запитав сторож.

Я – М'який Знак! Давайте дружити!

Ні! Ні в якому разі! Закричали всі хором. Сторож навіть підняв

Іди! Не будемо з тобою дружити! Адже тоді хлопці отримуватимуть двійки! - обурився і замахав крилами грак.

М'який знак образився, заплакав і пішов геть. Він вийшов до поля, на якому росла

Про що ти плачеш? - Запитала вона.

М'який знак розповів свій смуток.

Не журись, я буду з тобою дружити!

І я, – пропищала з норки

І моя М'який знак зрадів і не помітив, як настала Я теж дружитиму з тобою, – прошепотіла тихо ніч.

Тут втрутилася миша.

– Нехай запам'ятає

таку М'який знак - Нам вірний друг.

Вчитель. Хлопці, а ви ще не здогадалися, чому одні слова проганяли Ь, інші називали його другом? (Відповіді – припущення дітей.)

Вчитель. Що спільного у цих словах?

Учні. Це іменники, вони закінчуються на шиплячий.

Вчитель. Що за таємниця криється тут?

Учні. Іменники вимовляються однаково.

Вчитель. На які дві групи вони поділилися? Слайд№1(слова з казки у 2 стовпчики: ж.р. м.р.)

Учні. На іменники жіночого та чоловічого роду.

Вчитель. Дівчатка, прочитайте іменники жіночого роду (на слайді у сут. з'являється ь), хлопчики, прочитайте іменники чоловічого роду. То що це за «секретик»? Зробіть висновок, коли пишеться лагідний знак?

Учні. У іменників ж. нар. після шиплячих пишеться Ь, а у іменників м. н. після шиплячих Ь не пишеться.

Вчитель. Відкриємо «секрет». Чи правильне наше припущення?

Учні. Так, вірно.

Вчитель. Перевірте себе за підручником. (Читання правила стор.170).

V. Закріплення.

1. Колективна роботаз текстом.

Вчитель. Вирушив Ь далі і потрапив у цирк і зустрівся там з хлопцями (Відкривається опора), дивлячись на яких, ви пам'ятатимете правило нашого уроку: - Хто пояснить, як працюватиме опора? (У іменників ж. р. після шиплячих пишеться Ь, а у іменників м. н. після шиплячих Ь не пишеться.)

А ми спробуємо здогадатися, з ким із хлопців-дресирувальників потоваришує Ь? Знайдіть вправу 450. Напишіть іменники в 2 стовпчики - за пологами: (промінь, мова, сторож, ключ, плащ, миша, допомога, товариш, малюк, жито, ніч, річ)

По ланцюжку біля дошки, все у зошиті.

2. Фізкультхвилинка.Шукаємо слова з теми уроку. Може вони під стілець закотилися зліва (нахили вліво ), може під парту праворуч (нахили вправо )? Може гості зліва бачили, може гості праворуч (повороти )?

3. Робота у групах.

(Кожній групі дається деформований текст; слова - підказки розосереджені за класом: рож?, миша?, плач?, сич?, ніч?, тиша?, очерет?.) - (Мет. Базарного)

Вчитель. Вставте відповідні за змістом іменники в ці пропозиції. Ви знайдете їх на інформаційному полі.

Текст.

Дорога йшла через …. Ось пробігла…. У гаю почувся …. Це… затягнув пісню. Ось і річка. Настав... і лов почався. Навколо стояла. … шепотів із річкою. (1 учень із кожної групи зачитує відповідь)

4. Слова – загадки.

Вчитель. Запишіть відгадки. Позначивши рід істот. (2 учні за дошкою).

Людина, яка грає на скрипці (скрипач м. н.)

Перший, що прилітає до нас навесні птах (грак м. н.)

Маленька дитина (дитина м. н.)

Суп з буряком та іншими овочами (борщ м. н.)

Він може бути дверним, скрипковим, гайковим і навіть джерелом (ключ м. н.)

Здатність говорити. Вона буває усною та письмовою.

(Мова ж.р.)

(Взаємоперевірка) Підсумок: - Підніміть руку, хто написав на 5, на 4?

4. Творча самостійна робота.

Вчитель. Прочитайте прислів'я. Як ви розумієте це прислів'я?

Учні. Прочитайте речення. (Відкривається набір речень, слайд №2).

Я і мій товариш (?) Пішли вудити рибу.

Хлопці пішли до лісу.

Дорога до річки йшла через пики (?).

Крик і сміх порушили лісову тишу(?).

Ось і річка.

Злякалися звірі та птахи.

Ми закинули вудки.

Їжак(?) шарудить по сухому листю.

Вчитель. Чи можна назвати ці пропозиції текстом? Чому?

Учні. Не можна, оскільки у тексті речення пов'язані за змістом і об'єднані однією темою.

Вчитель. 1 варіант - випишіть пропозиції на тему "Рибалка".

2 варіант – випишіть речення на тему “У лісі”.

Розподіліть ці пропозиції у потрібному порядку. Придумайте 2–3 речення, використавши такі слова так, щоб вийшов текст.

Підсумок: - Тепер прочитаємо, які тексти вийшли. Назвіть слова з шиплячими на кінці, в яких ви написали?

5.Контроль отриманих знань.

Вчитель. Щоб перевірити, як ви засвоїли секрет уроку: «Написання Ь», ми попрацюємо за картками, у кожній із яких 3 завдання. Хто виконає одне завдання, той отримає оцінку «3», два завдання – «4», три завдання – «5».

1 завдання

Встав, де потрібно м'який знак:

Шалаш.., поміч.., річ.., ключ.., доч.., конвалія…

2 завдання

Викресли зайве слово:

Лікар, пика, тиша, мова, глуха, молодь.

3 завдання

Підбери до прикметників, відповідні за змістом іменники з щиплячими на кінці:

Колючий.. , гаряча …. ,гумовий ... ,летюча .... ,темна ….,

сонячний….

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

Вчитель. Ось і закінчилася наша подорож. Що нового ви дізналися про іменники жіночого та чоловічого роду з шиплячими на кінці?

Що найбільше сподобалося на уроці?
– За що можете похвалити себе?
– У вас на партах лежать смужки червоного, синього, зеленого квітів. Хто з вас вважає, що працював на "відмінно" - покажіть червону смужку, хто працював на "добре" - покажіть зелену смужку, а хто вважає, що працював не в повному обсязі, то покажіть синю смужку
.

VII. Домашнє завданняна вибір.

    Вправа 454

    Напишіть міні-твір на тему «Мій товариш»,

використовуючи іменники з шиплячими на кінці.

Ціль уроку: згадати правила написання м'якого знака у дієслів і іменників на шиплячий, вміти відрізняти іменники 3-го відмінювання від іменників 2-го відмінювання і іменників мн. ч. 1-го відмінювання в р.п.; повторити словникові слова; вміти складати словосполучення за заданою схемою.

ХІД УРОКУ

1. Оргмомент.

2. Словникова робота.

Я називатиму вам слова, а ви складіть з ними словосполучення за схемою «дієслово + сущ. з прийменником».

Один учень працює біля дошки, решта – у зошиті.

Підкресліть орфограми.

3. Робота з пошуку закономірностей.

На дошці записані слова:

ріж, передач, цегла, спиш, мова, берегти, дочка, гараж, сховати, палити, стелеш.

1. Подивіться уважно на слова, записані на дошці. На які групи їх можна розділити? Який принцип класифікації ви застосували?

Слова можна розділити по-різному:

– на частини мови: дієслова та іменники;

- За принципом: з м'яким знаком і без.

2. Давайте об'єднаємо обидві класифікації. Що в нас вийде?

4. Вправа закріплення (робота біля дошки, кожен учень пише по 5 слів).

Запишіть слова, поясніть умови написання м'якого знака або його відсутність, користуючись складеною вище схемою.

5. Мої загадки – ваші відгадки.

Я загадаю вам загадки. Відгадки записуйте у зошит. Хто відгадає усі 5 загадок, отримає 5.

1. Сердитий недоторка живе у лісі глухим. Голок дуже багато, а нитки жодної. (їжак)

2. Б'ють його, а він не плаче, тільки скаче, тільки скаче. (М'яч)

3. Махнув птах своїм крилом, накрив світло весь чорним пером. (Ніч.)

4. Чорний Івашка, дерев'яна сорочка, де поведе носом, там замітку кладе. (Олівець.)

5. Маленька кулька під лавкою нишпорить, ворушить хвостом, лякає весь будинок. (Миша.)

Запасна:

6. Дитя батька та матері, а нікому не син. (Дочка.)

6. Перфокарта (для швидкого контролю).

Слова для роботи:

пляж, стригти, дрімаєш,

річ, лиж, пекти,

промінь, пейзаж, гаї,

тисяч, не бережеш, репортаж.

7. Самостійна робота.

Розподіліть слова за принципом «з м'яким знаком на кінці після шипіння» та «слова без м'якого знака на кінці».

Тиш, очерет, хвалишся, плющ, їжте, ганчір'я, намаж, брошка, миша, телепередачі, зрадієш, рожі, гарячі, сжеч, меч, спряч, нож, свічок, калач, ріжте, смерч, ч.

8. Підсумки уроку, пояснення домашнього завдання.

9. Домашнє завдання. Підберіть 20 прикладів на тему сьогоднішнього уроку.

С.М. ВОВК,
сел. Софріно,
Московська обл.

Loading...Loading...