Tárgy: A Krónikából „És Oleg emlékezett a lovára. Próféta Oleg vagy Kijevi Rusz nagyhercege

Olvasási óra összefoglalója – 4. évfolyam

Az olvasásról szóló óra összefoglalója, 4. évfolyam. Krónika "És Oleg emlékezett a lovára"

Az óra célja: erősíti a tanulók tudását műfaji jellemzők Krónikák, jellemezd a hőst.
Feladatok:
- alakítani a krónika szerepenkénti pontos és kifejező olvasásának képességét, intonáció segítségével közvetítve a mű főszereplőjének érzéseit;
- megtalálni a művésziség jeleit a mű szövegében;
- a nemzeti történelem tiszteletére nevelni.
Az óra típusa:új anyagok tanulása.
Felszerelés: tankönyv " Irodalmi olvasmány» 4. évfolyam, L.F. Klimanova és mások, számítógép, bemutató diavetítéssel, hangfelvétel az A.S. művészi előadásáról. Puskin dala a prófétai Olegról.
Az óra felépítése:
1. Házi feladat ellenőrzése (6 perc)
2. A tanulók tudásának aktualizálása (1 perc)
3. Az óra nevelési feladatának kialakítása (4 perc)
4. Évkönyvek olvasása (5 perc)
5. Beszélgetés a tartalomról (3 perc)
6. Fizikai perc. (2 perc.)
7. Újraolvasás (3 perc)
8. Az évkönyvek szövegének elemzése (9 perc)
9. Évkönyvek olvasása szerepek szerint (4 perc)
10. Reflexió (2 perc)
11. Házi feladat(1 perc.)

Az órák alatt:

I. Házi feladat ellenőrzése
A gyerekek, akik illusztrációkat rajzoltak az „És Oleg pajzsát Konstantinápoly kapujára akasztották” krónikához, egyesülnek csoportjukban, kiállítást készítenek a rajzokból, kiválasztják azt, aki kommentálja őket; az újrameséléseket készítő srácok összefognak a csoportjukban, meghallgatják egymást, kiválasztják a legjobb mesemondót és ajánlják nyilvános beszéd.
II. A tanulók tudásának aktualizálása
- Milyen új műfajú művekkel találkoztunk az előző órán?
- Próbáld meg úgy felépíteni a kijelentésedet, hogy minél több információt közölj velünk az új műfajról.
- WHO a főszereplő krónikát olvasni? Mit tudtál meg róla?
III. Az óra nevelési feladatának kialakítása
- Srácok, ma a leckén tovább dolgozunk az évkönyveken. De az óra tanulási feladatának megfogalmazása előtt javaslom, hogy hallgasson meg egy részletet az A.S. Puskin "Song of the Prophetic Oleg" és megérti, mit nem tudunk még a nagyhercegről?
Egy rövid részlet meghallgatása A. S. Puskin „A prófétai Oleg éneke” című verséből (a vers elejétől a „De a lovától a halált elfogadod” szavakig)

- Milyen esemény történt Oleg életében?
- Nézd meg a krónika címét, amit ma olvasunk, párosítsd a címet A.S. versrészletének tartalmával. Puskin és határozza meg az óra tanulási feladatát.
- Mit gondol, mire lesz szükségünk ahhoz, hogy megértsük, hogyan fogadta el Oleg a halált a lovától? (a gyerekek lehetőséget kínálnak: olvasni, elemezni, következtetéseket levonni).
IV. A Krónika olvasása
„Lánc” hangos felolvasása
V. Tartalmi beszélgetés
- Tetszett a krónika? Pontosan mit?
- Mit tanult a krónika cselekményéből? mit fedeztél fel?
- Tekintsük a diavetítés illusztrációit, vajon korrelálnak-e az évkönyvek tartalmával? Milyen eseményeket ábrázolnak?
- Mi volt az érthetetlen a tartalomban? Milyen szavakat és kifejezéseket szeretne tisztázni? (szétszedjük a "mágus", "mágusok", "herceg", "szemrehányás", "ez" szót).
VI. Fizminutka
VII. Az évkönyvek újraolvasása előzetes feladattal
- Srácok, olvassa el újra a krónikát egyedül, és próbálja meg megtalálni a választ arra a kérdésre, hogy „Oleg gyengesége vagy jellemének ereje megnyilvánult abban az esetben, ami Oleg életében történt?”
VIII. Az évkönyvek szövegének elemzése
- Srácok, lehet-e egyértelműen válaszolni a feltett kérdésre az évkönyvek újraolvasása előtt? (nem, mert gondolkodni kell rajta).
- Próbáljuk meg kitalálni. Olvassa el Oleg párbeszédét a varázslóval. Mit jelentenek az „és ezek a szavak Oleg lelkébe süllyedtek” sorok?
- Hogyan reagált Oleg a bűvész jóslatára?
- Mit gondol, miért döntött így Oleg: megijedt, vagy kitartást tanúsított?
- Olvasd el újra Oleg párbeszédét a vőlegénnyel. Mit mondott neki a vőlegény? Hogyan reagált Oleg a vőlegény üzenetére a ló haláláról? ("Oleg nevetett, és szemrehányást tett annak a bűvésznek ...").
- Miért reagált így Oleg, miért nevetett és mondta, hogy a mágusok hazudtak neki? (csalódott a jóslataikban).
- Olvasd el újra azt az epizódot, amelyben Oleg elmegy búcsúzni a lótól, megnézni a csontjait. Hogyan ér véget ez az epizód? Miért halt meg Oleg?
- Mit gondol, Oleg karakterének milyen tulajdonságai mutatkoznak meg ebben az epizódban: karakterének erőssége és gyengesége?
- Ha valaki nagyon aggódik valami miatt - az erősség vagy gyengeség? Van-e az embernek joga átélni, együtt érezni? Joga van ehhez a harcosnak, a hadsereg vezetőjének? (A legfontosabb, hogy a gyerekek megértsék, hogy valakivel aggódni, együttérezni, törődni normális emberi állapot, ezért érezni való. Oleg herceg is ember, és semmi emberi nem idegen tőle. Szeret a lovát, és természetesen nagyon aggódik a halála miatt, így ha gyengeségnek is nevezhető, de nem ítélhető el érte).
- Olvassa el az epizódot arról, hogyan gyászoltak az emberek Oleg halála után.
- Milyen szavakat és kifejezéseket választ a krónikás, hogy megmutassa, mennyire szenvedték el az emberek Oleg herceg halálhírét?
- Mit érzel, amikor ezeket a sorokat olvasod?
- Mit gondolsz - nagy gyászt él át a krónikás népével együtt? honnan tudott róla? Bizonyítsd be. (Különleges szavakat válogat, mondatokat épít fel sajátos módon a sírás és gyász intonációjának közvetítésére. A gyerekeknek különös figyelmet kell fordítaniuk az „és gyászoltak, és szenvedtek .., és eltemették...” ritmusra, amely azt a képet alkotja, a temetésen siránkozó nő).
- Ha a krónikás átadja érzéseit, a történésekhez való hozzáállását, ez a művészi elemekkel magyarázható? (igen, persze).
- Lássuk, közvetíti-e a krónikás hőse - Oleg herceg - érzéseit és érzelmeit? Keress a szövegben olyan sorokat, amelyek megerősítik feltételezéseidet („És ezek a szavak Oleg lelkébe süllyedtek”, „Hol van az én lovam, akit megparancsoltam, hogy tápláljon és védjen?” (a ló megtapasztalása és törődése, barátja iránti szeretet), „ Oleg nevetett és szemrehányást tett annak a varázslónak (csalódás): „A mágusok hazudnak, de minden, ami hazugság: a ló meghalt, de én élek” (némi csalódás okozta irritáció).
- Nézze meg újra alaposan a krónika szövegét, és próbálja kitalálni, mi van még ebben a szövegben, ami soha nem fordul elő tudományos szövegekben? (Párbeszédek).
- Elmondhatjuk végre, hogy az évkönyveknek köszönhetően el tudtuk képzelni Oleg herceg képét? (Igen, azt már meg tudjuk mondani, milyen volt).
- Most pedig vonjon le következtetést arról, hogy a művészet mely elemei vannak jelen ebben a krónikában.
- És az utolsó kérdés, amit meg kell válaszolnunk, az az, hogy miért szerette annyira Olegot az orosz nép? (A kor nagy parancsnoka volt, hűségesen szolgálta államát, vigyázott népére, ugyanakkor olyan ember volt, akitől nem voltak idegenek az emberi gyengeségek - hitt a mágusokban, szerette a lovát, lakmározott hadjáratok utáni osztag stb.).
IX. Krónika olvasása szerepek szerint
- Srácok, ha megtudjuk, milyen érzéseket tükrözött a krónikás a krónikájában, megpróbáljuk ezeket az érzéseket közvetíteni a hallgatókhoz. Szerepek szerint tanulunk meg kifejezően olvasni.
- Határozza meg, hány olvasót kell bevonni? (narrátor, Oleg herceg, bűvész, vőlegény).
- Emlékezzen az udvarias beszédfordulatokra, nevezze meg őket ("Szeretném kérdezni", "Elnézést kérek, azt hiszem, izgatottabban kell itt olvasnom").
- A munka végén értékeljék egymás olvasását. Adjanak egymásnak ajánlásokat az otthoni munkavégzéshez.
X. Reflexió
- Mit tanultál Oleg hercegről a mai órán?
- Mi érdekelte Oleg személyiségében? történelmi alak?
- Mit szeretne még tudni a hercegről és a korszakról, amelyben élt?
- Értékelje tudását és készségeit egy értékelő skálán („+”, „-”, „?”):
Mesélhetek arról, hogyan halt meg Oleg herceg ______.
Meg tudom nevezni Oleg fő tulajdonságait katonai vezetőként és személyként __________.
Meg tudom válaszolni a kérdést: "Miért szerette Oleg herceget az orosz nép?" ______.
El tudom olvasni a szerepemet, helyesen közvetítem a hős érzéseit _____.

XI. Házi feladat
Kifejezetten olvassa el szerepét, válaszoljon a szöveg utáni kérdésekre, hajtsa végre a feladatokat a " Munkafüzet" (választható).

Az óra célbeállításai (tervezett eredmények):

Tantárgy: ismerje a krónika tartalmát, válaszoljon a tartalmára vonatkozó kérdésekre, félreérthetetlenül és kifejezően olvassa a krónikát szerepenként, hanglejtéssel közvetítve a mű főszereplőjének érzéseit; találja meg a művészi elemeket az évkönyvek szövegében.

Metatárgy:

Szabályozó: megfogalmazza az óra tanulási feladatát, felajánlja a kollektív beszélgetést; készítsen munkatervet a krónika tartalmának tanulmányozására, értékelje magát és a leckében elért eredményeit, értékelje társai olvasását egy értékelő skálán.

Kognitív: elemzi a krónika szövegét, az elemzés alapján következtetéseket, általánosításokat von le.

Kommunikatív: párbeszédet folytatni a tanárral és társaival, részt venni a megbeszéléseken, figyelmesen meghallgatni a vers előadását hangfelvételen, szerepenkénti felolvasáskor megállapodni a szereposztásban.

Személyes:érdeklődést mutatnak államuk története iránt, kifejezik a fejedelmi Oroszország korszakára vonatkozó ismeretek határainak bővítésére irányuló vágyat, saját ítéleteikben és történeteikben fejezik ki különféle érzéseiket a mű főszereplőjével és az akkori eseményekkel kapcsolatban.

Erőforrások és felszerelések:"Irodalmi olvasás" tankönyv (4. osztály), L.F. Klimanova és mások, számítógép, multimédiás bemutató diavetítéssel, értékelő lapok, hangfelvétel A.S. versének művészi előadásáról. Puskin dala a prófétai Olegról.

Az órák alatt

Házi feladat ellenőrzése.

A d / z ellenőrzése a következőképpen szervezhető: a tanár felkéri a tanulókat, hogy döntsenek arról, milyen feladatról szeretnének beszélni az órán. A krónikához illusztrációkat rajzoló gyerekek csoportjukba tömörülnek, és rajzkiállítást készítenek (kitalálják a címet, kiválasztják a legjobb rajzokat, kiválasztják azt, aki hozzászól); az újrameséléseket készítő srácok összefognak a csoportjukban, meghallgatják egymást, kiválasztják a legjobb mesemondót (esetleg értékelő lapok alapján), és nyilvános beszédre ajánlják; azok a diákok, akik az enciklopédiában Oleg görögellenes hadjáratáról kerestek információkat, egy külön csoportba tömörülnek, riportokat hallgatnak, kiválasztják a legjobbat vagy összeállítanak egyet a több közül, és előadót készítenek. Ezután a csoportok egy képviselőjét meghallgatják, kollektív értékelést végeznek, és a csoport megkapja a bónuszait, pontjait vagy pontjait (attól függően, hogy melyik osztályozási rendszert alkalmazzák ebben az osztályban).

A tanulók tudásának aktualizálása

Milyen új műfajú művekkel találkozhattunk az előző órákon?

Próbálja úgy felépíteni a nyilatkozatát, hogy a lehető legtöbb információ elmesélje az új műfajt.

Ki az olvasott krónika főszereplője? Mit tudtál meg róla?

Az óra nevelési feladatának megfogalmazása

Srácok, ma a leckén folytatjuk a krónikák feldolgozását. De az óra tanulási feladatának megfogalmazása előtt javaslom, hogy hallgasson meg egy részletet az A.S. Puskin "Song of the Prophetic Oleg" és megérti, mit nem tudunk még a nagyhercegről?

Egy rövid részlet meghallgatása A.S. verséből. Puskin "A prófétai Oleg éneke" (a vers elejétől a "De a lovadtól meghalsz" szavakig; link az internetes forráshoz: http://nachalka.info/audio?id=1004650&pn=16 ).

Milyen esemény történt Oleg életében? (a tanulók úgy fogalmaznak, ahogy megértették. Pontatlanságok esetén a tanár javít, segít megfogalmazni, pontosítja a gyerekek válaszait)

Nézze meg a krónika címét, amelyet ma olvasunk, és párosítsa a címet A.S. verséből vett szakasz tartalmával. Puskin és határozza meg az óra tanulási feladatát.

Mit gondol, mire lesz szükségünk ahhoz, hogy megértsük, hogyan fogadta el Oleg a halált a lovától? (a gyerekek lehetőséget kínálnak egy mű tanulmányozásának tervére, például olvasni, elemezni, következtetéseket levonni).

A tanulók krónikáját olvassák

Megszervezheti a "csendes olvasást" vagy a hangos olvasási "láncot".

Beszélgetés a krónika tartalmáról és az érzelmi felfogásról

Szeretted a krónikát? Pontosan mit?

Mit tanultál a krónika cselekményéből? mit fedeztél fel?

Vegye figyelembe a diavetítés illusztrációit, kapcsolódnak-e a krónika tartalmához? Milyen eseményeket ábrázolnak rajtuk. (A tanár előre elkészít egy diavetítést. A legjobb, ha A. Kozlov, V. Vasnyecov vagy M. Neszterov művészek illusztrációit készíti el az interneten.

Mi volt az érthetetlen a tartalomban? Milyen szavakat és kifejezéseket szeretne tisztázni? (szerelje szét a "mágus", "varázslók" és mások szót).

Az évkönyvek újraolvasása előzetes feladattal

Srácok, olvassa el újra a krónikát, és próbálja meg megtalálni a választ arra a kérdésre, hogy „Oleg gyengesége vagy jellemének ereje abban nyilvánult meg, hogy Oleg életében megtörtént?”

Az évkönyvek szövegének elemzése

Srácok, lehetséges-e egyértelműen válaszolni a feltett kérdésre az évkönyvek újraolvasása előtt? (nem, mert gondolkodni kell rajta).

Próbáljuk meg kitalálni. Olvassa el Oleg párbeszédét a varázslóval. Mit jelentenek az „és ezek a szavak Oleg lelkébe süllyedtek” sorok?

Hogyan reagált Oleg a bűvész jóslatára?

Szerinted Oleg miért döntött így: megijedt, vagy kitartást tanúsított?

Olvassa el újra Oleg párbeszédét a vőlegénnyel. Mit mondott neki a vőlegény? Hogyan reagált Oleg a vőlegény üzenetére a ló haláláról? ("Oleg nevetett, és szemrehányást tett annak a bűvésznek ...").

Miért reagált így Oleg, miért nevetett és mondta, hogy a mágusok hazudtak neki? (csalódott a jóslataikban).

Olvassa el újra azt az epizódot, amelyben Oleg elmegy elbúcsúzni a lótól, megnézni a csontjait. Hogyan ér véget ez az epizód? Miért halt meg Oleg?

Mit gondol, milyen tulajdonságai mutatkoznak meg Oleg karakterének ebben az epizódban: karakterének erőssége és gyengesége?

Ha valaki nagyon aggódik valami miatt - az erősség vagy gyengeség? Van-e az embernek joga átélni, együtt érezni? Joga van ehhez a harcosnak, a hadsereg vezetőjének? (ezek a kérdések mind nehezek a tanulók számára, humanista értelmezést igényelnek, ezért a tanár általánosítja a gyerekek véleményét, és mintha véletlenül, feltűnés nélkül kifejti véleményét ebben a kérdésben. A lényeg, hogy a gyerekek megértsék, hogy az aggodalomra ad okot. , szimpatizálni és törődni valakivel "normális emberi állapot, ezért érezni való ember. Oleg herceg is ember, és semmi emberi nem idegen tőle. Szereti a lovát, és persze nagyon aggódik érte. halálát, tehát még ha ez gyengeségnek is nevezhető, mert ezt nem lehet megítélni).

Olvassa el az epizódot arról, hogyan gyászoltak az emberek Oleg halála után.

Hány évet élt Oleg? Sok vagy kevés? Hány évesek a szüleid? (Ez a kérdés segít az iskolásoknak eligazodni az ember életkorában). Meddig él egy átlagember? Mennyi jót lehetne még tenni az orosz államért?!

Milyen szavakat és kifejezéseket választ a krónikás, hogy megmutassa, milyen keményen szenvedték el az emberek Oleg herceg halálhírét?

Mit érzel, amikor ezeket a sorokat olvasod?

Mit gondol – a krónikás nagy gyászon megy keresztül népével együtt? honnan tudott róla? Bizonyítsd be. (különleges szavakat választ ki, mondatokat épít fel sajátos módon a sírás és a gyász intonációjának közvetítésére. A gyerekeknek különösen figyelniük kell az „és gyászoltak, és szenvedtek .., és eltemették...” ritmusra, amely azt a képet alkotja, a temetésen siránkozó nő).

Ha a krónikás közvetíti érzéseit és a történésekhez való hozzáállását, vajon ez a művészi elemekkel magyarázható? (igen, persze).

Lássuk, átadja-e hőse, Oleg herceg érzéseit, érzelmeit a krónikás? Keress a szövegben olyan sorokat, amelyek megerősítik feltételezéseidet („És ezek a szavak Oleg lelkébe süllyedtek” (lenyűgözött az elhangzottak miatt), „Hol van a lovam, akinek megparancsoltam, hogy etesse és védje?” (tapasztalat és gondoskodás a lóról, barátja iránti szeretet), „Oleg nevetett, és szemrehányást tett annak a varázslónak (csalódás): „A mágusok hazudnak, de minden, ami hazugság: a ló meghalt, de én élek” (némi csalódás okozta irritáció).

Nézd meg újra alaposan a krónika szövegét, és próbáld kitalálni, mi van még ebben a szövegben, ami soha nem fordul elő tudományos szövegekben? (Párbeszédek).

Elmondhatjuk végre, hogy az évkönyveknek köszönhetően el tudtuk képzelni Oleg herceg képét? (Igen, azt már meg tudjuk mondani, milyen volt).

Most vonja le a következtetést arról, hogy a művészet mely elemei vannak jelen ebben a krónikában.

És az utolsó kérdés, amit meg kell válaszolnunk, az az, hogy miért szerette annyira Olegot az orosz nép? (A kor nagy parancsnoka volt, hűségesen szolgálta államát, vigyázott népére, ugyanakkor olyan ember volt, akitől nem voltak idegenek az emberi gyengeségek - hitt a mágusokban, szerette a lovát, lakmározott hadjáratok utáni osztag stb.).

Krónika olvasása szerepek szerint

Srácok, ha tudjuk, hogy a krónikás milyen érzéseket tükrözött a krónikájában, megpróbáljuk ezeket az érzéseket közvetíteni a hallgatókhoz. Szerepek szerint tanulunk meg kifejezően olvasni.

Határozza meg, hány olvasót kell bevonni? (narrátor, Oleg herceg, bűvész, vőlegény).

Oszd fel 4 fős csoportokra, és olvass csoportokban. Ha szükséges, próbáljanak udvarias ajánlásokat tenni egymásnak.

Emlékezzen az udvarias beszédfordulatokra, nevezze meg őket ("Meg akarom kérdezni", "Elnézést kérek, azt hiszem, izgatottabban kell itt olvasnom" stb.).

A munka végén értékelje az egymásolvasás munkáját egy értékelő skálán: 3 pont - nagyon jó, minden sikeres volt az olvasás során; 2 pont - nem mindig lehetett helyesen közvetíteni a hős (narrátor) érzéseit; 1 pont - gyakrabban nem lehetett helyesen közvetíteni a hős (narrátor) érzéseit; 0 pont - nem sikerült megfelelően közvetíteni a hős (narrátor) érzéseit. Adjanak egymásnak ajánlásokat az otthoni munkavégzéshez.

Óra összefoglalása, elmélkedés

Milyen újdonságokat tudtál meg Oleg hercegről a mai órán?

Mi keltette fel az érdeklődését Oleg, mint történelmi személyiség személyisége iránt?

Mit szeretne még tudni a hercegről és a korszakról, amelyben élt?

Elmondhatom, hogyan halt meg Oleg herceg _______.

Meg tudom nevezni Oleg fő tulajdonságait katonai vezetőként és személyként _____.

Meg tudom válaszolni a kérdést: „Miért szerette Oleg herceget az orosz nép?” _____.

Házi feladat:

5. lecke

A leckét az „És Oleg emlékezett a lovára” krónikának A.S. versével való összehasonlításának szenteljük. Puskin "A prófétai Oleg éneke", felfedi a közöst és a különbözőt. Szintén az óra végén be kell építeni egy beszédfejlesztő (SDS) feladatot, amelynek teljesítésével a tanulók kipróbálhatják képességeiket. művészi leírás Oleg megjelenése ötletei és képzelete alapján.

Próféta Oleg - a Kijevi Rusz alapítója. A pogány időkben az egyik leghatalmasabb mágusként tisztelték. Ereje gyakorlatilag korlátlan volt. Ismerte a múltat ​​és a jövőt, tudta, hogyan irányítsa a természet erőit. Olegnek nem volt kétsége: az istenek kegyelmeznek neki.

Az elmúlt évek meséjéből, 912

„És Oleg élt, a herceg Kijevben, békében minden országgal.
És eljött az ősz, és Oleg eszébe jutott a lova, amelyet korábban etetni adott, és úgy döntött, soha nem ül rá. Megkérdezte ugyanis a varázslókat és a varázslókat: Mibe halok meg?
És egy bűvész azt mondta neki: „Herceg! Szeretett lovadtól, amin lovagolsz, meghalsz tőle! Ezek a szavak Oleg lelkébe mélyedtek, és azt mondta: "Soha nem ülök rá, és nem látom többé."
És megparancsolta, hogy etesse, és ne vigye hozzá, és több évig élt anélkül, hogy látta volna, mígnem a görögökhöz ment.
És amikor visszatért Kijevbe, és eltelt négy év, az ötödik évben eszébe jutott a lova, amelyből a mágusok megjósolták a halálát.
És felhívta a vőlegények vénét, és megkérdezte: "Hol van a lovam, amelyet megparancsoltam, hogy etesse és védje?"
Azt válaszolta: Meghalt. Oleg nevetett és szemrehányást tett ennek a varázslónak, mondván: „A varázslók hamisan beszélnek, de mindez hazugság: a ló meghalt, de én élek.”
És megparancsolta, hogy nyergeltesse fel a lovát: "Hadd lássam a csontjait."
És odaért, ahol csupasz csontjai és meztelen koponyája feküdt, leszállt a lóról, nevetett és így szólt: "Elfogadom a halált ebből a koponyából?" És lábával a koponyára lépett, és egy kígyó kimászott a koponyából, és megharapta a lábát.
Emiatt pedig megbetegedett és meghalt. Az egész nép nagy siránkozással sírta őt, elvitték és eltemették egy hegyen, amelyet úgy hívnak arcát; a mai napig ott van a sírja, állítólag Oleg sírja.
És uralkodásának összes éve harminchárom volt.

Séta Podil mentén, sétáljon végig a régi utcán Olegovskaya valaki után elnevezve Kijev hercege prófétai Oleg. Ma is őrzik itt régi házakat, melyek homlokzatát fafaragványok díszítik.

Ez az utca a kijevi hegy tetejére vezet arcát. Ez az egyik hegy, ahonnan Kijev indult. A hegy nevéhez fűződik Pofa, az egyik testvér, aki megalapította Kijev városát. Kijev alapításáról a cikkben olvashat bővebben.

Az emberek is hívják Olegovka vagy Olegova hegy. A legenda szerint ezen a hegyen temették el Kijev hercege Oleg próféta.

Egyszer régen A. S. Puskin szeretett a Shchekavitsa-hegyen sétálni, és megpróbálta megtalálni Oleg herceg sírját.

Olvas:

híres költemény MINT. Puskin "A prófétai Oleg éneke"

Hogyan fog most a prófétai Oleg bosszút állni az ésszerűtlen kazárokon,
Falvaik és mezőik egy erőszakos rajtaütésre
Kardokra és tüzekre ítélte;
Kíséretével, konstantinápolyi páncélban,
A királyfi hűséges lovon lovagol át a mezőn A sötét erdőből feléje Egy ihletett varázsló sétál,
Behódolva Perunnak, az egyedül álló öregembernek,
A jövő hírnökének ígéretei,
Imádságban és jóslásban töltötte az egész évszázadot.

És Oleg odahajtott a bölcs öreghez: „Mondd, varázsló, az istenek kedvence!
Mi fog történni az életemben?
És hamarosan a szomszédok-ellenségek örömére,
Letakarom magam sírfölddel?
Mondd el a teljes igazat, ne félj tőlem:
Jutalmul bárkinek veszel egy lovat.” „A mágusok nem félnek a hatalmas uraktól,
És nem kell nekik fejedelmi ajándék;
Őszinte és szabad a prófétai nyelvük
És barátságos az ég akaratával.
A következő évek a ködben leselkednek;
De látom a sorsodat fényes homlokon. Most emlékezz a szavamra:
A dicsőség a harcosnak öröm;
A te nevedet a győzelem dicsőíti;
Pajzsod Tsaregrad kapuján van;
A hullámok és a föld pedig engedelmeskednek neked;
Az ellenség féltékeny egy ilyen csodálatos sorsra, és a kék tenger csalóka hullámára
A végzetes rossz idő óráiban,
És egy parittya, egy nyíl, és egy ravasz tőr
Évek maradtak el a győztestől...
Félelmetes páncél alatt nem ismersz sebet;
A hatalmasoknak láthatatlan gyám adatik Lovad nem fél a veszélyes munkától;
Megérezve a mester akaratát,
Az a szelíd az ellenségek nyilai alatt áll,
Átrohan a csatatéren.
És a hideg és a vágás neki semmi...
De elfogadod a halált a lovadtól.
Oleg felkacagott – de a homlok
És a szeme elhomályosult a gondolattól.
Csendben, nyeregre támaszkodva,
Mogorván leszáll lováról;
És egy igaz barát búcsúzó kézzel
És meredeken simogatja és veregeti a nyakát.

„Viszlát, elvtársam, hűséges szolgám,
Eljött az idő, hogy elváljunk;
Most pihenj! nincs több lépés

Az aranyozott kengyeledben.
Búcsúzz, vigasztalódj – de emlékezz rám.
Ti, ifjak, szedjetek lovat, Takarjatok be pokróccal, bozontos szőnyeggel;
Vigyél a rétemre a kantár mellé;
Fürdik; takarmány válogatott gabonával;
Igyál forrásvizet."
És a fiatalok azonnal elmentek a lóval,
És hoztak még egy lovat a hercegnek.A prófétai Oleg lakomázik a kísérettel
Egy vidám pohár csengésére.
A fürtjeik pedig fehérek, mint a hajnali hó
A halom dicső feje fölött...
Emlékeztek az elmúlt napokra
És a csaták, ahol együtt vívtak... „Hol van a bajtársam? - mondta Oleg -
Mondd, hol van az én buzgó lovam?
Egészséges vagy? Még mindig könnyű a futása?
Még mindig ugyanolyan viharos, játékos?
És hallgat a válaszra: meredek dombon
Sokáig törhetetlen álomban pihent.Hatalmas Oleg lehajtotta a fejét
És azt gondolja: „Mi a jóslás?
Bűvész, te álnok, őrült öreg!
Megvetném a jóslatodat!
A lovam a mai napig hordozna."
És látni akarja a ló csontjait.Itt jön a hatalmas Oleg az udvarról,
Igor és régi vendégek vele vannak,
És látják - egy dombon, a Dnyeper partja közelében,
Nemes csontok hazudnak;
Az eső mossa őket, poruk elalszik,
A szél pedig izgatja felettük a tollfüvet.

A herceg csendesen rálépett a ló koponyájára
És azt mondta: „Aludj, magányos barátom!
Öreg gazdád túlélt téged:
A temetési lakomán, már közel,
Nem te fogod foltozni a tollfüvet a fejsze alatt
És forró vérrel itasd meg hamvaimat!

Szóval ott leselkedett a halálom!
A csont halállal fenyegetett!
A halott fejből egy sírkígyó,
Sziszegve, közben kimászott;
Mint egy fekete szalag, amit a lábak köré tekert,
És hirtelen felkiáltott a megszúrt herceg.
A merőkanál kör alakú, habzó, sziszegő

A siralmas Oleg ünnepén;
Igor herceg és Olga egy dombon ülnek;
Az osztag a parton lakomázik;
A harcosok megemlékeznek az elmúlt napokról
És a csaták, ahol együtt vívtak.

Vlagyimir Viszockij munkájában a múlt eseményeiről alkotott elképzelését mutatja be

Célok:évkönyv-részletekkel megismerteti, segít megérteni a történelemismeret szükségességét; fejleszteni az érdeklődést a történelem, a történelmi művek iránt; a figyelem és a megfigyelés fejlesztése, az elavult szavak megtalálásának képessége a szövegben.

Tervezett eredmények: tárgy: használat különböző típusok olvasás (tanulmányozás (szemantikai), szelektív, keresés), a különböző szövegek tartalmának és sajátosságainak tudatos észlelésének és értékelésének képessége, beszélgetésükben való részvétel, a szereplők cselekedeteinek erkölcsi értékelése és igazolása; metatárgy: R - az óra tanulási feladatának megfogalmazása, a tankönyvi anyag elemzése alapján közös tevékenységekben, annak megértése, tervezése, a tanárral közösen, az óra témájának tanulmányozására irányuló tevékenységek, az órán végzett munka értékelése, P - a tudományos és oktatási szöveg elemzése, a benne lévő fő gondolat kiemelése, K - válaszok a tankönyv kérdéseire a tankönyv tudományos és ismeretterjesztő cikke alapján, páros megbeszélés a tankönyv kérdéseiről, igazolás az egyén nézőpontja; személyes: a szülőföldjük, annak történelme, népe iránti büszkeség érzésének kialakítása.

Felszerelés: multimédiás kivetítő (ha lehetséges), könyv- és enciklopédiák kiállítása az óra témájában, mágneses ábécé, L.N. története. Tolsztoj "Oleg halála" a kártyán; minden diák: kártyák versekkel.

Az órák alatt

ÉN. Idő szervezése

II. Beszéd bemelegítés

Olvasd el a közmondásokat, és magyarázd el a jelentésüket.

A könyvek nem mondják, hanem az igazat.

Egy könyv több ezer embert tanít.

Elpazarolt munka – horgászni horog nélkül és tanulni könyv nélkül.

Olvassuk őket különböző hanglejtéssel: meglepetés, ingerültség (és: szórakoztató, kifejező).

III. Házi feladat ellenőrzése

Mondja el, mit tanult a papírkészítésről, és hogyan születik a könyv.

Milyen krónikákat, eposzokat olvastál?

(Hallgass meg néhány részt. A tanár rövid előadást is tarthat.)

IV. Testnevelés perc

V. Munka az óra témáján

előmunkálatok

(Az egyik diák felolvassa a kártyán lévő szöveget.)

Oleg halála

Volt egy orosz herceg, Oleg. Magához hívta a mágusokat, és megkérdezte őket: milyen élete lesz és milyen halála? A Farkasok azt mondták:

Boldog lesz az életed, és a halálod a szeretett lovadtól lesz. Oleg azt gondolta: "Ha meghalok szeretett lovamtól, akkor elküldöm, és soha nem fogok lovagolni." És Oleg megparancsolta, hogy vigye el a lovat egy távoli faluba.

Egyszer Oleg bejött abba a faluba. Már sok idő eltelt. Oleg megkérdezte:



Hol van a lovam, akit ide küldtem? Él? És azt mondják neki:

A lovad már meghalt.

És Oleg megsajnálta a lovat. És azt mondja:

Tényleg megöltem a lovamat. Mutasd meg nekem. És azt mondják neki:

Nagyon régen meghalt, a farkasai megették, csak csontok maradtak.

Oleg megparancsolta, hogy vezesse magát arra a helyre, ahová a lovat dobták. És csak csontok hevertek, és egy lófej.

Oleg elgondolkodott: „Hogy jöhet most nekem ettől a halál?” És megrúgta a ló fejét. És egy kígyó járt a fejemben. Kimászott, sziszegett, és megszúrta Oleg lábát. Oleg ebbe halt bele.

L.N. Tolsztoj

Az évkönyvek részletén dolgozunk. szókincsmunka

Ma továbbra is olvasunk részleteket a "Történetek az elsődleges orosz krónikából" című könyvből. Olvassuk el az „És Oleg emlékezett a lovára” című részt a 2. o. 10-11 tankönyv. (Az első olvasat után az érthetetlen szavak magyarázatán dolgozunk.)

Milyen század kérdéses az évkönyvek olvasott részeiben? Olvassa el az év bejegyzését. ("6415 (907) nyarán ..." - X század, "6420 (912) nyarán ..." - X század)

MAGI- az ókori szlávok között: varázslók, varázslók.

VARÁZSLÓ - varázsló, varázsló.

UJJ- valakiként ismerni.

Hogyan érti a „El kell fogadnom a halált ebből a koponyából?” kifejezést?

Most arcokon fogod olvasni ezt a részt. Próbáld hangoddal, intonációiddal átadni az akkori hangulatot. Ki tevékenykedik benne? (Szerző, herceg, bűvész, vőlegény.)

(A tankönyv 11. oldalán található 1., 2., 4. kérdések és feladatok feldolgozása.)

VII. Összegezve a tanulságot

Emlékezzünk vissza mindkét rész tartalmára. Miért gyászolták az emberek Oleg herceget?

Házi feladat

Keresse meg A.S. munkáját. Puskin "Song of the Prophetic Oleg" és olvassák el szüleikkel. Készítsen kifejező olvasmányt a kívánt részről.

Tanári anyag

Valamikor régen az emberek kőlapokra vagy fadeszkára faragták a szavakat. Az egyiptomiak papiruszra írtak, amely egy papirusznak is nevezett vízinövény szárából készült anyag. Később pergamenre kezdtek írni - speciálisan feldolgozott kecske- és birkabőrre.



A papírt a kínai Tai Lun találta fel i.sz. 105-110 körül. n. e. Eredetileg a kéregből készült eperfa, később úgy találták, hogy keményítőt adnak hozzá az erősség érdekében. Papírszerzéshez a beáztatott kérget sokáig főzték, majd megmosták és fakalapácsokkal verték. A kéreg vékony szálakra bomlott fel, amelyeket vízbe mártottak és ragasztót adtak hozzá. A kapott masszát összekeverjük és egy keretre feszített hálóra öntjük. Várja, hogy kifolyjon a víz. A megszáradt massza réteget a rácsról levéve prés alá helyeztük, majd a kész papírlapokat sík kőlapokon szárítottuk. Európában a papír csak a 13. században vált ismertté.

Könyvek

A régi, kézzel írott könyvek hosszú pergamentekercsek voltak, amelyeket ki kellett tekerni az olvasáshoz.

NÁL NÉL Ókori Görögország tekercseket tekertek fel speciális pálcákra. Japánban ecsettel írtak selyemre, amit szintén csőbe tekertek. Európában a középkorban elkezdték kötni a könyveket.

Kézzel másolták pergamenre. Két nagy pergamenlapot egymásra tettek és félbehajtottak. Kiderült egy 4 lapos füzet. Az írástudók külön füzetekbe írtak, színes miniatúrákkal és mintákkal díszítették a szöveget. Aztán az iratgyűjtő összevarrta a füzeteket. A huzatok fából készültek, bőrrel bevonva.

A másolás nagy részét szerzetesek végezték kolostorokban. A leggazdagabb könyvtárak is ott voltak. Első nyomtatott könyv 8. század elején jelent meg Koreában. A Kelet ebben is megelőzte Európát. Kínában a 11. század óta. tudták a könyvnyomtatást, de nagyon kényelmetlen módon: fa- vagy kőtáblákra - klisékre - kivágták a szövegeket, rajzokat, majd a kliséket festékkel bekenték és papírra préselték. Annyi példányt lehetett nyomtatni, amennyit csak akart, de minden oldalról sok időbe telt, amíg kivágták a klisét.

A könyvszakmában igazi forradalmat Johannes Gutenberg követett el. Feltalált egy mechanikus nyomdagépet cserélhető típussal. A kiemelt betűs fémkockákat - betűket - egy speciális keretbe, mint egy lapra lehetett megfelelő sorrendben begépelni. Gutenberg feltalálta az első nyomdafestéket is.

Az első könyv a Biblia latin- Gutenberg nyomta 1455-ben a német Mainz városában 800 példányban. 1284 oldalból állt.

Az első orosz könyvet 1564-ben adta ki Moszkvában Ivan Fedorov. A nyomdák megjelenésével a könyvek olcsóbbak lettek. Csak az első 50 évben körülbelül 15 ezer könyv jelent meg Európában. Hamarosan elkezdődött

újságok jönnek ki.

A könyv a szerző kéziratával kezdődik. Korábban a szöveget kézzel írták vagy írógéppel írták. Mostanában az író egyre gyakrabban gépel szöveget a számítógépen. Ezután a szerkesztő felolvassa a szöveget, és odaadja a művésznek, hogy rajzoljon illusztrációkat a szöveghez. A nyomdában a könyvet kinyomtatják és bekötik. Aztán elmegy a könyvesboltba.

Krónika. És Oleg eszébe jutott a lova.

Bevezetés

Tudja-e, hogy a hozzánk eljutott krónikák közül a legrégebbi 1377-ben íródott pergamenre, Lavrentievszkaja néven, Lavrenty szerzetes írnok neve után. Ez a krónika tartalmazza a legnagyobb krónikaíró emlékművet, "Az elmúlt évek meséjét", vagyis "Az elmúlt évek meséjét", amelyet a 12. század elején állított össze a Kijev-Pechersk kolostor Nestor szerzetese. "Az elmúlt évek története" egy egész irodalmi mű az ókori Oroszország történetéről.

http://fs1.ppt4web.ru/images/12376/91348/640/img2.jpg

- Az elmúlt évek meséjét Nestor az ősi vének történetei alapján készítette el a fejedelem levéltárának dokumentumait, külföldi krónikák és népmesék. Nestor maga is szemtanúja volt az általa leírt eseményeknek. A krónikás művében fejedelmi hadjáratokról és esküvőkről, győzelmekről és vereségekről mesél; a mágusokról és a bűvészekről. Legendákhoz, a nép emlékezetéhez fordul, vitatkozik az általa hamis hagyományokkal.

Nestor a krónika bevezetőjének címében három történelmi kérdést tett fel és válaszolt rájuk tömören:

Honnan jött az orosz föld?

Ki kezdte Kijevben a herceg előtt?

Hol kezdett enni az orosz föld? alapított)?

A "Elmúlt évek meséjét" összeállítva a krónikás célul tűzte ki, hogy ne csak Oroszország múltjáról meséljen, hanem megmutassa a helyét is. keleti szlávok európai és ázsiai népek körében.

szókincsmunka

Mágus - varázslók, varázslók.

Varázslók - varázslók.

Herceg- herceg.

megdorgálta- szemrehányást tett.

Ebből- ebből.

állítólag- itt: hívott.


Olvasás kommentárral

Lehetséges-e egyértelműen válaszolni a krónika újraolvasása előtt feltett kérdésre? (nem, mert gondolkodni kell rajta).
- Próbáljuk meg kitalálni. Olvassa el Oleg párbeszédét a varázslóval. Mit jelentenek az „és ezek a szavak Oleg lelkébe süllyedtek” sorok?
- Hogyan reagált Oleg a bűvész jóslatára?
- Mit gondol, miért döntött így Oleg: megijedt, vagy kitartást tanúsított?
- Olvasd el újra Oleg párbeszédét a vőlegénnyel. Mit mondott neki a vőlegény? Hogyan reagált Oleg a vőlegény üzenetére a ló haláláról? ( „Oleg nevetett, és szemrehányást tett annak a bűvésznek…”).
- Miért reagált így Oleg, miért nevetett és mondta, hogy a mágusok hazudtak neki? ( csalódott volt az előrejelzéseikben).
- Olvasd el újra azt az epizódot, amelyben Oleg elmegy búcsúzni a lótól, megnézni a csontjait. Hogyan ér véget ez az epizód? Miért halt meg Oleg? ( És megparancsolta, hogy nyergeltesse fel a lovát:

- Hadd lássam a csontjait.

És odaért, ahol a csontjai csupasz, a koponyája pedig csupasz, leszállt a lováról, és nevetve így szólt:

- Ettől a koponyától fogadjam el a halált?

http://sunny-art.ru/wp-content/uploads/2010/06/Wiktor_Michajlowitsch_Wassnezow_146.jpg

És rálépett a koponyára. És egy kígyó kimászott a koponyájából, és megharapta a lábát. Aztán megbetegedett és meghalt. És az egész nép nagy kiáltással gyászolta őt, és elvitték, és eltemették a Scsekovica nevű hegyen. A mai napig ott van a sírja, Oleg sírjaként ismerik. És uralkodásának összes éve harminchárom volt.)

http://i.ucrazy.ru/files/i/2008.9.19/1221798187_724.jpg

Mit gondol, milyen tulajdonságai mutatkoznak meg Oleg karakterének ebben az epizódban: karakterének erőssége és gyengesége?
- Ha valaki nagyon aggódik valami miatt - az erősség vagy gyengeség? Van-e az embernek joga átélni, együtt érezni? Joga van ehhez a harcosnak, a hadsereg vezetőjének? ( megtapasztalni, együtt érezni és gondoskodni valakiről normális emberi állapot, ezért érezni való ember. Oleg herceg is férfi, és semmi emberi nem idegen tőle. Imádja a lovát, és természetesen nagyon aggódik a halála miatt, így ha ez gyengeségnek nevezhető is, nem ítélhető el.).
- Olvassa el az epizódot arról, hogyan gyászoltak az emberek Oleg halála után.
- Milyen szavakat és kifejezéseket választ a krónikás, hogy megmutassa, mennyire szenvedték el az emberek Oleg herceg halálhírét? (És az egész nép nagy sírással gyászolta)
- Mit érzel, amikor ezeket a sorokat olvasod?
- Mit gondol - nagy gyászt él át népével együtt a krónikás? honnan tudott róla? Bizonyítsd be. ( Különleges szavakat válogat, sajátos módon épít fel mondatokat a sírás és a gyász intonációjának közvetítésére. Különös figyelmet kell fordítani a „gyászoltak, szenvedtek... és eltemették...” ritmusra, amely a temetésen siránkozó nő képét kelti.
- Ha a krónikás átadja érzéseit, a történésekhez való hozzáállását, ez a művészi elemekkel magyarázható? ( igen, persze).
- Lássuk, közvetíti-e a krónikás hőse - Oleg herceg - érzéseit és érzelmeit? Keressen olyan sorokat a szövegben, amelyek alátámasztják feltételezéseiteket. („És ezek a szavak Oleg lelkébe süllyedtek”, „Hol van a lovam, akit megparancsoltam, hogy etesse és védje?” (tapasztalat és gondoskodás a lóról, szeretet a barátja iránt), „Oleg nevetett és szemrehányást tett annak a bűvésznek (csalódás) :" A bölcsek nem igazat mondanak, de minden hazugság: a ló meghalt, de én élek" (némi ingerültség a csalódástól).
- Nézze meg újra alaposan a krónika szövegét, és próbálja kitalálni, mi van még ebben a szövegben, ami soha nem fordul elő tudományos szövegekben? (Párbeszédek).
- Elmondhatjuk végre, hogy az évkönyveknek köszönhetően el tudtuk képzelni Oleg herceg képét? (Igen, azt már meg tudjuk mondani, milyen volt).
- És az utolsó kérdés, amire meg kell válaszolnunk - miért szerették annyira Olegot az oroszok? ( Nagy parancsnoka volt akkoriban, hűségesen szolgálta államát, gondoskodott népéről, ugyanakkor olyan ember volt, akitől nem voltak idegenek az emberi gyengeségek - hitt a mágusokban, szerette lovát, osztaggal lakmározott. katonai hadjáratok után stb.).

Eredmények

Folytattuk az ismerkedést az „Elmúlt évek meséje” című krónikával. Felhívták a figyelmet a krónikák fontosságára az emberek számára. Megtanulták megérteni a történelmi munkákat a krónika töredékének példáján, amely "És Oleg emlékezett a lovára".

FORRÁS

http://ped-kopilka.ru/blogs/abisheva-manura/konspekt-uroka-po-chteniyu-4-klas.html

http://download12.proshkolu.ru/download/5698558/e3d80ac7935c9c72/41642492/6c22d3ea85d68ded

http://www.nado5.ru/e-book/i-vspomnil-oleg-konya-svoego

Betöltés...Betöltés...