Урок російської мови "правопис закінчень іменників у орудному відмінку".

Школа – гімназія № 31
м. Астани
Відкритий урок
з російської мови
тема:
«Правопис ненаголошених закінчень іменників у орудному відмінку»
Вчитель 3 «В» класу
Єсова Г.К.
Астана – 2009
Тема: Правопис ненаголошених закінчень іменників у орудному відмінку.
Мета: формування умінь доводити закінчення іменників у орудному відмінку 1, 2, 3 – го відмін в однині.
Завдання:
Розширити знання учнів про орудний відмінок і виробити навичку правописів закінчень іменників у орудному відмінку.
Розвивати мовлення дітей, збагачувати словниковий запас, вчити швидко орієнтуватися в тексті, сприяти формуванню грамотного та гарного листа.
Виховання навичок колективного співробітництва та дружби.
Обладнання: інтерактивна дошка, картки, таблиця, схема, тестові завдання.
Етапи уроку Зміст уроку
Примітка
орг. момент Перевірка готовності до уроку.
Психологічний настрій на роботу Хвилина чистописання
На дошці:
лікар лікар батько зуб трактор море поїхав ракета прочитав золото окуляри ворота холод мороз мисливець Заповніть порожні клітини. Порівняйте і знайдіть зайве слово в кожному рядку і ви дізнаєтесь, які літери ми писатимемо.
(Мр, оз, зн, ро)
Яке слово вийшло? (Мороз) Придумайте однокореневі слова.
Морозець, морозиво морозний. Розібрати за складом. Словниковий диктант.
Повідомлення теми та мети уроку
П року, з рінь, з лдат, ур ган, .. тчизна, м тель, пр..рода.
Поставити сущ. в орудному відмінку, поставити в словах наголос, виділити закінчення
Давайте визначимо тему уроку. Отже, тема нашого уроку «Правопис ненаголошених закінчень іменників у орудному відмінку». Сьогодні на уроці ми навчимося правильно писати ненаголошені закінчення іменників у орудному відмінку 1, 2, 3-го відмінювання в однині. Проведемо невелике тестування та творчу роботу. Кожен отримає оцінку. Повторення пройденого Що ви знаєте про іменник?
Як відрізнити родовий відмінок від давального відмінка?
(за допомогою прийменників та закінчень)
Як відрізнити родовий відмінок від знахідного?
(По закінченню та прийменнику)
Як можна розрізняти ці відмінки у сущ. 2 відмінювання з прийменниками?
(Існ. 2 відміни підставити Існ. 1 скл.)
Як перевірити ненаголошені закінчення у родовому, давальному та прийменниковому відмінках? Фронтальний
опитування
Спостереження над вживанням ним. сущ. в орудному відмінку та їх закінченнями. На дошці:
Складіть словосполучення із сущ. в орудному відмінку. Вкажіть відмінювання, виділіть закінчення. І одночасно доповнити кластер новими відомостями про іменники орудного відмінка од. год.
Прийшла із чим? хуртовина, вітер, завірюха
Занесло чим? сніг
Прикрасила чим срібло, візерунок
Укрила чим? килим
Чи летів чим? над ліс, поле, місто
Любувалися чим? сніжинка, ялина
Грати із ким? подруга, Таня, Саша
Які закінчення має іменник у орудному відмінку 1, 2,3 відміни?
Висновок: як перевірити ненаголошені закінчення сущ. тв.п Складання кластера Тв. п.

Закріплення а) Складіть та запишіть словосполучення.
Розфарбував (іній), покрився (лід), несе (холод), заливається (гавкіт).
в) Складіть речення:
Рілля, кружляла, ластівка.
Минає тиждень, тиждень.
Мисливець, повернувся, лисиця.
с) Придумати та записати 2 речення з сущ. орудного відмінка 1 і 2 відміни. Різнорівні-
ші завдання:
а) репродуктивне
в) конструктивне
с) творче завдання
Прослуховування вірша А.С. Пушкіна «От північ хмари наздоганяючи..» Чий це твір?
До якої пори року присвятив ці рядки поет?
Які літературні прийоми використав автор?
Знайдіть сущ. в орудному відмінку? Фізмінутка Робота з книгою Відпрацювання способу перевірки ненаголошених закінченні сущ. у т. пУпр. 329 Контрольний тест: "Перевір себе". 1 варіант. Знайти одухотворені сущ. чоловічого родув орудному відмінку, од. год.
2. Варіант. Знайти неживі істот. чоловічого роду в орудному відмінку, од. ч.1. Мріяти про літо
2. Стояти перед батьком
3. Відпочивати під деревом
4.Сховатись за дубом
5. Спостерігати за малюком
6.Шукати під столом
7.Піджак батька
8.Малювати олівцями
9.Гордитися товаришем Взаємопрове-каТворче завдання Використовуючи дані с/с написати міні-твір «Ось і зима прийшла»
Кружилися в повітрі, лягали на дахи будинків, змерзлу землю, вкрилися білим чистим скатертиною, побігли до гірки. Підсумок уроку Розповісти про орудний відмінок:
Порівняйте їх із закінченнями в інших педежах.
Чи є в російській мові відмінки, в яких є такі ж закінчення як у орудному відмінку.
Як можна дізнатись тв. п.(закінченням, за значенням,
за приводами)
Як перевірити ненаголошені закінчення сущ. орудному відмінку? Рефлексія Оцініть свою роботу кольором:
-Червоний – добре засвоїв матеріал.
-Зелений - не вистачає практичних навичок з відпрацювання способу проверки ненаголошених закінчень сущ. тв п.
Синій ще потрібно працювати.
Чи сподобався вам урок? Що вам здалося найцікавішим? Чому?
Виставлення оцінок. Коментування та виставлення оцінок Домашнє завдання Упр.333 с.98

Тема: «Правопис відмінкових закінчень іменників у орудному відмінку» (4 клас)

Мета уроку:

Познайомити з особливостями орудного відмінка, його значенням, прийменниками.

Предметні результати:

1. Ознайомити з відмінковими закінченнями іменників у орудному відмінку, формувати навичку правопису закінчень іменників у орудному відмінку, удосконалювати вміння обґрунтовувати написання відмінкових закінчень іменників.

2. Визначати іменники в орудному відмінку.

Метапредметні результати:

Особистісні результати:

Будувати логічне міркування, що включає встановлення причинно-наслідкових зв'язків

Виявляти пізнавальну ініціативу у навчальному співробітництві

Регулятивні результати:

Самостійно визначати навчальне завдання

Планувати свою діяльність щодо вирішення навчального завдання

Адекватно оцінювати правильність виконання дії та вносити необхідні корективи у виконання по ходу її реалізації та наприкінці дії.

Пізнавальні результати:

Учні розуміють, що таке орудний відмінок іменників, його питання, прийменники, закінчення;

Усвідомлено та довільно будують мовленнєве висловлювання в усній та письмовій формі

Усвідомлюють цінності своєї мови.

ХІД УРОКУ

    орг. момент.

Мотивація до навчальної діяльності, включення до навчальну діяльність

- Прочитайте епіграф до уроку. Як розумієте його сенс?

– Наприкінці уроку ми повернемось до нього і відповімо на запитання: Чому я вирішила застосувати його до нашого уроку?

"Знання тільки тоді знання, коли воно набуте зусиллями своєї думки". Л.М.Толстой

( Пропустив через себе, свої думки, обдумав і зрозумів. Якщо ти справляєшся з важким завданням, тоді почуваєшся переможцем)

- Сьогодні на уроці ми здобуватимемо знання, досліджуватимемо об'єкти російської мови.

2. Хвилина чистописання.

А почнемо урок із хвилини гарного листа.

Трійка, трійка прилетіла,

Скакуни у тій трійці білі.

А в санях сидить цариця,

Білокоса, білолиця.

Як махнула рукавом

Все вкрилося сріблом.

– Про що йдеться у загадці?

(Зима. Дивно гарний часроку)

Охарактеризуйте звуки.

Зима, зима, зима, мороз.

- Яке слово можна назвати "зайвим"?

– Чому?

Поспішайте слова з цією літерою, розставте наголос, наголосіть на перевірочному слові.

Сьогодні на уроці я запрошую Вас, хлопці, вирушить у подорож морем. Подумайте, як воно називається?

Прочитайте слова, записані на дошці. Хто з Вас здогадався, яким морем ми вирушимо в подорож?

Що Ви знаєте про Іменник?

3. Словникова робота..- Наш корабель підходить до о. Відмінювання.

Записати слова та визначити відмінювання (на комп'ютері)

Бібліотека, вагон, грудень, квартира, молоко, господарство, посуд.

Хлопці, навіщо нам необхідно правильно визначати відмінювання іменників?

(щоб правильно написати ненаголошене відмінкове закінчення іменників – це орфограма)

4. Постановка мети та завдань уроку.

Згадаймо, скільки відмінків у російській мові?

Назвіть їх у порядку.

Гра «Дізнайся відмінок»

– Я називаю питання, чи допоміжне слово, чи прийменники, а ви повинні визначити відмінок.

1) кому? (Д. п.)

2) на, за, під, через, про, ст. (В. п.)

3) ні. (Р. п.)

4) «щедрий» відмінок. (Д. п.)

5) без прийменника не використовується. (П. п.)

6) підлягає. (І. п.)

7) кого? (В. п., Р. п.)

8) два прийменники. (Д. п.)

9) що? (І. п., В. п.)

– З правописом закінчень іменників у яких відмінках ми вже познайомилися?

Згадайте алгоритм написання ненаголошених закінчень іменників.

– Спробуємо записати ці слова у три стовпчики за відмінками, вставивши пропущені закінчення. (Р.п.; Д.п; В.п.)

- Гра «Заселяємо будиночки»

До річки , від села, для сестри, з нафти, за площею, до подруги, в струмок, за ногу, про лисицю, над містом, по вулиці, без медалі, від бузку, до озера, за дорогу, через річку, по яблуні, біля будинку .

– А яке слово ми не змогли записати у стовпчики?

– Чому?

У кожного відмінка свій порт. Як ви думаєте, в якому порту нам слід зупинитися, щоб знайти відповідь на питання, що нас цікавить?

Тож хто назве тему нашого уроку?

– Сьогодні на уроці ми продовжимо поглиблювати знання про відмінки іменника. Що ми сьогодні дізнаємось про Т.П. (Питання, прийменники, закінчення.)

5. Робота над новим матеріалом.

– Хлопці, ми з вами проведемо самостійно дослідження іменників у Т.П.

Записати слова, поставити його у Т.п, виділити закінчення, визначити відмінювання.

Береза, вишня, учень, серце, сміливість

Висновок: Які закінчення мають іменники у Т.п.? (картка)

Діти з усмішкою спостерігали за мавпочкою.

Розберіть пропозицію по членам і скажіть, яким членом речення є іменники в т.п.

6.Фізмінутка.

Я називатиму відмінок і відмінкові питання. Якщо відмінок і питання збігаються - плескайте, якщо ні - топайте.

І.П. Кого? Що? І. п. Хто? Що?

Д. п. Кому? Чому? В. п. Кого? Чого?

В. п. Кого? Що? Т. п. Ким? Чим?

Р. п. Ким Чим? В. п. У кому? У чому?

П. п. Про кого? Про що? Р. п. Кого? Чого?

Т. п. Кого? Чого? Д. п. Кому? Чому?

6. Первинне закріплення. (1 біля дошки)

Випишіть іменники в Т.п., виділіть закінчення, підкресліть прийменники Т.п.

Мороз покрив землю пухнастим (…?) ковдр…м, річки скував прозорим слизьким (…?) льод…м. Зима розфарбувала дахи будинків білою (…?) фарбою…, вікна – сріблястим (…?) іне…м. Дітлахи зібралися під (...?) ялина...

7.Робота за підручником. (С.109)

Упр.209. с.109

8. Визначте відмінок іменниківі запишіть лише літери відмінків.

Росте під березою, втік від лисиці, прочитав про слона, сиділи біля річки, йшли містом, крокувати з піснею, дивився на крокодила, жити без друга, сидить із газетою, летіти над селом, приїхав до сестри, стати письменником.

Взаємоперевірка за таблицею.

8. Підсумок уроку.

Настав час підбити підсумки нашої роботи.

– Що ви нового та цікавого дізналися на уроці?

9. Рефлексія.

"!" - молодець, все роблю правильно;

«+» – добре, припускаюся незначних помилок;

«?» - Потрібна допомога вчителя

Виставлення оцінок

10. Д/з. Упр.213, правило с.108

Таблиця 1 - Відмінкові закінченняіменників в однині

ВідмінкиI відмінюванняII відмінюванняIII відмінювання
І. п.-а я

дружин а, Земля я

, -о, -е

кінь, сів про, підлога е

ніч, кінь

Р. п.-и, -і

дружин ы, Земля і

-а я

кін я, сів а, підлога я

ніч і, коней і

Д. п.

дружин е, Земля е

-у, -ю

кін ю, сів у, підлога ю

ніч і, коней і

В. п.-у, -ю

дружин у, Земля ю

,-а, -я, -о, -е

кін я, сів про, підлога е

ніч, кінь

Т. п.-ой (-ою), -ей (-ею)

дружин ой, Земля їй

-ом, -ем

кін єм, сів ом, підлога їм

-ью

ніч ью, коней ью

П. п.

дружин е, Земля е

-е, -і

кін е, сів е, підлога е

ніч і, коней і

У відмінкових закінченнях однинипишеться:

  1. літера е : у давальному та прийменниковому відмінках іменників I відміни та у прийменниковому відмінку II відміни (крім слів на -і я , -ий , ), наприклад: до фабрик е, на фабрик е, до землі е, про батарею еу статті е; на завод е, на верстат е; про мор е; все л е;
  2. літера і :
    • у родовому відмінку іменників I відміни, наприклад: у фабрик і, біля землі і, біля батареї і, із стати і;
    • у прийменниковому відмінку іменників II відміни на , -ий , наприклад: у лекторі і, у хвилі і, про світогляд і ;
    • у родовому, давальному та прийменниковому відмінках іменників I відміни на -і я , іменників III відміни та розносклоняних іменників середнього роду на -Мя , наприклад: з колекцій ідо колекції ів колекції і; із шинелів ідо шинелів ів шинелі і; у прапорів і, до прапорів і, про прапор і.

Слід розрізняти форми прийменникового відмінка іменників середнього роду на і , наприклад: перебувати в роздумах ібути у всеозброєнні і (закінчення ); перебувати в роздумах ебути на узбережжі е (закінчення ).

Відмінкові закінчення у прізвищах та назвах

У російських прізвищах на -ін(-ин) і на -ів(-ів) в орудному відмінку однини пишеться -им (як у прикметників), наприклад: з В'ячеславом Дьомін им, з Ростиславом Синіцином им, з Кирилом Колосов им . В іноземних прізвищпишеться закінчення -ом , наприклад: Дарвін ом, Чаплін ом .

У назвах населених пунктівна -ін(-ин) , -ів(-ів) , -іно(-іно) , -ово(-ево) в орудному відмінку однини пишеться закінчення -ом (як у іменників), наприклад: під містом Кашин ом, селом Бородін ом, містом Дмитрів ом .

Відмінкові закінчення іменників множини

Таблиця 2 - Відмінкові закінчення іменників у множині

ВідмінкиI відмінюванняII відмінюванняIII відмінювання
І. п.-и, -і

дружин ы, Земля і

а, -я, -и, -і

кін і, сів а, підлога я

ніч і, коней і

Р. п.

дружин, земель

-ів, -ей,

кін їй, сіл, підлога їй

ніч їй, коней їй

Д. п.-ам, -ям

дружин ам, Земля ям

-ам, -ям

кін ям, сів ам, підлога ям

-ам, -ям

ніч ам, коней ям

В. п.-и, -і,

дружин, земл і

-а, -я, -и, -і, їй, -ів

кін їй, сів а, підлога я

-і, -ей

ніч і, коней їй

Т. п.-амі, -ями

дружин амі, Земля ями

-амі, -ями

кін ями, сів амі, підлога ями

-амі, -ями

ніч амі, коней ями

П. п.-ах, -ях

дружин ах, Земля ях

-ах, -ях

кін ях, сів ах, підлога ях

-ах, -ях

ніч ах, коней ях

  1. У родовому відмінку множинипісля шиплячих букв ь не пишеться, наприклад: Рішення завдань, ремонт жител.
  2. У родовому відмінку множини іменників на і у ненаголошеному становищі пишеться -ий , під наголосом , наприклад: лгун ій(брехуна), роздмум ій(роздум),але стат ей(стаття), скам ей(лава). Винятки: ру́ж їй(рушниця), плаття єв(Сукня), усть єв(вустя), верхівка єв(верхів'я), низовина єв(низов'я).
    У іменників на -і я , у родовому відмінку завжди пишеться -ий , наприклад: лін ій(лінія), зданий ій(будівля).
  3. Якщо в родовому відмінку множини іменники закінчуються на -єн , то м'який знакне пишеться, наприклад: пісень, вишень (пор. яблунь, кухонь). Після -єн у родовому відмінку літера ь пишеться в словах селищ ь, панночок ь .

Які ж ненаголошені закінчення треба перевіряти, а які треба просто запам'ятати. Перевіряти треба ненаголошені закінчення -е, -і в іменниках родового, давального, а також прийменникового відмінка. Запам'ятати слід ненаголошені закінчення в іменниках у орудному відмінку.

1-е відмінювання: -ой(-ей) пам'яткою, селом.

2-е відмінювання: -ом(-им) роком, полем.

Для перевірки правильного визначення ненаголошеного іменника слід визначити відмінок. Потім визначити відмінювання. Далі згадуємо закінчення іменника певного відмінювання в необхідному відмінку.

Приклад:

Влітку хлопці купалися в озері.

Хлопці купалися(де? у чому?) в озері, значить це прийменник.

Озеро(Воно, моє) - іменник середнього роду, має закінчення -о, значить воно відноситься до другого відмінювання. Іменник другого відмінювання в прийменниковому відмінку має закінчення -е. Отже, записуємо:

Хлопці купалися(де? у чому?) ПП 2-е скл., -е) в озері.

Ще один спосіб перевірити закінчення іменника - вставити замість іменника з ненаголошеним закінченням, підставити іменник того ж відміни і в тому ж відмінку, але з ударним закінченням: хлопці купалися у річці, в озері.

Тепер розберемо правопис ненаголошених закінчень іменників у всіх відмінках.

Відмінювання іменника визначається за називному відмінку .

Родовий відмінок

Іменник у родовому відмінку відповідає на запитання кого? чого? (звідки? де?). Прийменники, що використовуються: від, до, з, без, у, для, навколо, з.

Закінчення:

1-е відмінювання: -і, -и.

2-е відмінювання: -а, -я.

3-е відмінювання: -і.

Приклад: У вівці м'яка довга шерсть. → Вовна(у кого?) у вівці- 1-е відмінювання.

Давальний відмінок

Іменник у давальному відмінку відповідає на запитання кому? чому? (де куди?). Прийменники, що використовуються: до, за.

Закінчення:

1-е відмінювання: -е.

2-е відмінювання: -у, -ю.

3-е відмінювання: -і.

У реченні грає роль другорядного члена.

Приклад: Хлопчик біг до озера. → Біг(куди? до чого?) до озера- 2-е відмінювання.

У родовому відмінку іменники першого відмінювання мають закінчення -і, в давальному - закінчення -е.

Іменники третього значення в обох відмінках має закінчення -і.

Знахідний відмінок

Іменник у знахідному відмінку відповідає на запитання кого? що? (куди де?). Прийменники, що використовуються: в, на, за, через, про.

Закінчення:

1-е відмінювання: -у, -ю.

2-е відмінювання: -а, -я.

Приклад: На болотах часто можна зустріти чаплю. → Зустріти(Кого?) чаплю- 1-е відмінювання.

Іменники в родовому та знахідному відмінку можна розрізнити за приводами. У першому відмінюванні іменники в цих відмінках розрізняються по закінченню.

Орудний відмінок.

Іменник у орудному відмінку відповідає на запитання ким? чим? (де куди?). Прийменники, що використовуються: з, за, під, над, між.

1-е відмінювання: -ой (-ий).

2-е відмінювання: -ом(-ем).

3-е відмінювання: -ю.

У реченні грає роль другорядного члена.

Приклад: Рибу ловлять вудкою. → Ловлять(Чим?) вудкою- 1-е відмінювання.

Прийменниковий відмінок

Іменник у прийменниковому відмінку відповідає на запитання про кого? про що? (де?). Прийменники, що використовуються: про (про), в, на, при.

1-е відмінювання: -е.

2-е відмінювання: -е.

3-е відмінювання: -і.

У реченні грає роль другорядного члена.

Приклад: Ми говорили про осінь. → Говорили(про що?) про осінь- 3-е відмінювання.

Loading...Loading...