Дефісне написання прикметників. Складні прикметники: правопис

Російська мова 6 клас Дата ________

Тема : ДЕФІСНИЙ І ЗЛИТНИЙ НАПИСАННЯ

СКЛАДНИХ ПРИКЛАДНИХ

Цілі: освітня:ознайомити з умовами вживання дефісу в складних прикметниках, розрізнення злитого та роздільного написанняслів;

розвиваюча:розвивати вміння правильно писати складні прикметники;

виховна:формувати культуру мовного спілкування.

Тип уроку:комбінований

Методи:інформаційно-розвивальний, творчо-репродуктивний,

метод контролю, наочний

Обладнання:картки для індивідуальної роботи

ілюстративний матеріал

ПЛАН УРОКУ

I. Організаційний момент

Вітання. Концентрація уваги учнів.

Синтаксичний розбірпропозиції

Сніжинки - одне з найкрасивіших , складних і абсолютно унікальних творінь природи , її багатовікова таємниця .

IV. Підготовка до вивчення теми

Зверніть увагу, як пишеться словобагатовікова.

Замініть слово поєднанням слів. Який можна зробити висновок?

Оголошення теми, цілей, завдань уроку. Ознайомлення із планом роботи.

V. Засвоєння нових знань

1. Читання орфограми ______________________

2. Складання схеми:

через дефіс: разом:

1. колір можна замінити словосполученням

яскраво-блакитний залізничний ( Залізна дорога)

темно-червоний великовантажний (великий вантаж)

2. можна поставити І

гірко-солона

3. сторони світла

північно-східний

4. повторення слів

хороший-прекрасний

VI. Первинна перевірка знань

В яких випадках додадуть. пишуться разом, а в яких - через дефіс?

1.Виберіть прикметники, які утворені з поєднання слів, підпорядкованих одне одному.

Зеленоока дівчина, музично-розважальнапередача, середньоуральськенапрям, гірськолижний курорт, давньоруська мова, блідо-ліловий костюм, воднотранспортнаартерія, південно-східний берег, чавуноливарний цех.

*********************************************************************

Зеленоока (зелені очі) дівчина,середньоуральське (Середній Урал) напрямок.

Гірськолижний (гірські лижі) курорт,давньоруська (Стародавня Русь) мова.

Воднотранспортна (водний транспорт) артерія,чавуноливарний (чавун лити) цех.

2.Виберіть прикметники, які пишуться через дефіс.

Світло блакитний), плодово(ягідний),стале(ливарний), життя(радісний),парашутно(десантний),вибухо(небезпечний), науково(популярний),картоплі (прибиральний),санітарно(гігієнічний),десяти(літній), північно-західний.

************************************************************

Світло-блакитний (колір)

Плодово-ягідний (можна вставити та)

Парашютно-десантний (можна вставити та)

Науково-популярний (можна вставити та)

Санітарно-гігієнічний (можна вставити та)

Північно-західний (від північного заходу).

3.Виберіть прикметники, які пишуться разом.

Гості(приймальні) господарі, боле(заспокійливий) засіб, рослинно(тварини)мир, тридцяти(градусний)мороз, літературно(художній)гурток, залізнично(дорожня)станція, зелено (золотисті)поля), темно(каштанові)волосся, давньо(російська) мова, російсько(англійська)словник, три(кімнатна) квартира, паро(хідний) гудок.

Вибірковий диктант

* Виписати з тексту складні словапояснити їх написання.

Цікаві факти про сніжинки.

Сніжинки дуже гарний та цікавий матеріал, створений природою. Кожен із нас намагався розглянути цих красунь. Але це дуже важко, тому що вони відразу тануть

1. не буває п'ятикутних або семикутних сніжинок. Усі сніжинки мають строго шестикутну форму.

2. в одному кубометрі снігу знаходиться 350 мільйонів сніжинок.

3. сніжинки легкі-прелегкі , її вага всього близько міліграма, іноді 2, 3 мг.

4. сама більшовісна сніжинка була виявлена ​​у 1887 році. Діаметр її був 38 см. Розмір звичайної сніжинки загалом 5 мм.

5. сніжинки - очищувачі повітря , вони очищають повітря від пилу та гару. Ось чому легко дихати під час снігопаду .

6. сніжинки тільки здаються нам білими-білими через заломлення світла на краях кристалів, а насправді вони абсолютно прозорі, оскільки складаються з 95% повітря та 5% води.

7. сніжинки - пароподібні речовини, вони утворюються не з води, а з водяної пари. Замор про ка розтанула сніжинки не відродить її.

8. І ще один цікавий факт. Гарні шестипроменеві штучні сніжинки можна отримати у спеціальній установці. На острові Хонсю існує Музей снігу та льоду імені японського вченого Укіхіро Накайя, який перший створив штучну сніжинку. Там зберігається і машина для здобуття сніжинок.

Ось така вона сніжинка, цікава і досі не вивчена до кінця.

Підсумок уроку

Домашнє завдання _____________________________________

ІІІ. Прикметники

§ 80.Пишуться разом складні іменаприкметники:

1. Утворені від складно пишуться складних іменників, наприклад: водопровідний(водопровід), землеробський(землероб, землеробство), новосибірський(Новосибірськ).

2. Утворені зі сполучень слів, за своїм значенням підлеглих одне одному, наприклад: залізничний(Залізна дорога), народногосподарський (народне господарство), природничо (природні науки), складнопідрядне(складне за способом підпорядкування), рейокопрокатний(прокатує рейки), загальнонародний(загальний для народу), полезахисний(що утворює захист для полів), металорізальний(ріжучий метал); сюди ж відносяться такі, що позначають єдине поняття освіти (у тому числі і термінологічні) з прислівника та прикметника (або причастя), наприклад: маловживаний, прилеглий, животрепетний, вельмишановний, свіжоспечений, ясновидець, сильнодіючий, дикорослий, вічнозелений, гладкофарбований.

Примітка. Складні прикметники, до складу яких входять прислівники, не слід змішувати зі словосполученнями, що складаються з прислівника (або причастя) і пишуться окремо, наприклад: діаметрально протилежний, прямо протилежний, чисто російський, дитячо наївний, погано приховуваний, чітко виражений.

3. Вживані як терміни та утворені з двох або трьох основ, незалежно від характеру останніх, наприклад: грудобрюшна(перешкода), індоєвропейські(мови), давньоверхньонімецька(мова), двовуглекислий(Газ); також – глухонімий.

§ 81.Пишуться через дефіс складні прикметники:

1. Утворені від іменників, що пишуться через дефіс, від особистих імен – поєднань імен та прізвищ, а також від назв населених пунктів, що являють собою поєднання імен та прізвищ, імен та по батькові, наприклад: дизель-моторний, соціал-демократичний, бурят-монгольський, північно-східний, алма-атинський, горіхово-зуївський, нижньо-масловський, усть-абаканський, ромен-роланівський, вальтер-скотовський, лев-толстовський, єрофей-павловицький.

Примітка 1. Пишеться разом прикметник москворецький.

Примітка 2. Прикметники, утворені від власних назв, що пишуться через дефіс, і мають приставку, відсутню у іменника, пишуться разом, наприклад: приамудар'їнський, заісиккульський.

2. Утворені з двох або більше основ, що позначають рівноправні поняття, наприклад: безпроцентно-виграшний, опукло-увігнутий, партійно-комсомольський, садово-городній, м'ясо-молочний, англо-японський, російсько-німецько-французький(словник), синьо-біло-червоний(прапор).

3. Утворені з двох основ і що позначають: а) якість з додатковим відтінком, наприклад: розкотисто-гучний, гірко-солоний; б) відтінки кольорів, наприклад: блідо-рожевий, яскраво-синій, темно-русявий, чорно-бурий, синювато-блакитний, золотаво-жовтий, попелясто-сірий, пляшково-зелений, лимонно-жовтий, із жовто-червоний.

4. Вхідні до складу географічних власних імен, що починаються з східно-, захід-но-, північно-і північно-, південно-і південно-, наприклад: Західно-Казахстанська область, Східно-Китайське море, Південно-Африканський Союз.

Примітка 1. Прикметники, утворені з двох або більше основ, які не підходять під перелічені правила, пишуться через дефіс, наприклад: літературно-мистецький(альманах), політико-масова(робота), словниково-технічний(відділ), підзолисто-болотний, рихло-комкувато-пилуватий, подовжено-ланцетоподібний.

Примітка 2. Через дефіс пишуться також слова першої складовоюяких є сам-, сама- , наприклад: сам-друг, сам-третій, сам-п'ят, сама-п'ята.

Пишуться разом складні прикметники:

1. Утворені від складно пишуться складних іменників, наприклад: водопровідний(водопровід), землеробський(землероб, землеробство), новосибірський(Новосибірськ).

2. Утворені з поєднань слів, за своїм значенням підлеглих одне одному, наприклад: залізничний(Залізна дорога), народногосподарський(народне господарство), природничо(природні науки), складнопідрядне(складне за способом підпорядкування), рейокопрокатний(прокатує рейки), загальнонародний(загальний для народу), полезахисний(що утворює захист для полів), металорізальний(ріжучий метал); сюди ж відносяться такі, що позначають єдине поняття освіти (у тому числі і термінологічні) з прислівника та прикметника (або причастя), наприклад: маловживаний, найближчий,животрепетний, шановний, свіжоспечений, ясновидець, сильнодіючий,дикорослий, вічнозелений, гладкофарбований.

Примітка. Складні прикметники, до складу яких входять прислівники, не слід змішувати зі словосполученнями, що складаються з прислівника (або причастя) і пишуться окремо, наприклад: діаметрально протилежний, прямо протилежний, чисто російська, дитячо наївний, погано приховується, виразно виражений.

3. Вживані як терміни та утворені з двох або трьох основнезалежно від характеру останніх, наприклад: грудобрюшна(перешкода), індоєвропейські(мови), давньоверхньонімецька(мова), двовуглекислий(Газ); також - глухонімий.

Пишуться через дефіс складні прикметники:

1. Утворені від іменників, що пишуться через дефіс, від особистих найменувань - поєднань імен та прізвищ, а також від назв населених пунктів, що являють собою поєднання імен та прізвищ, імен та по батькові, наприклад: дизель-моторний, соціал-демократичний, бурят-монгольський, північно-східний, алма-атинський, горіхово-зуївський,нижньо-масловський, усть-абаканський, ромен-роланівський, вальтер-скотовський, лев-толстовський, єрофей-павловицький.

Примітка 1. Пишеться разом прикметник москворецький.

Примітка 2. Прикметники, утворені від власних назв, що пишуться через дефіс, і мають приставку, відсутню у іменника, пишуться разом, наприклад: приамудар'їнський, заісиккульський.

2. Утворені з двох або більше основ, що позначають рівноправні поняття, наприклад: безпроцентно-виграшний, опукло-увігнутий, партійно-комсомольський, садово-городній,м'ясо-молочний, англо-японський, російсько-німецько-французька(словник), синьо-біло-червоний(прапор).

3. Утворені з двох основ і що позначають: а) якість з додатковим відтінком, наприклад: гучно-гучний, гірко-солона; б) відтінки кольорів, наприклад: блідо рожевий, яскраво-синій,темно русявий, чорно-бурий, синювато-блакитний, золотисто-жовтий, попелясто-сірий, пляшково-зелений, лимонно-жовтий, жовто-червоний.



4. Вхідні до складу географічних власних імен, що починаються з східно- , західно- ,північно- і північно- , південно- і південно- , наприклад: Західно-Казахська область, Східно-китайське море, Південно-Африканський Союз.

Примітка 1. Прикметники, утворені з двох або більше основ, які не підходять під перелічені правила, пишуться через дефіс, наприклад: літературно-мистецький(альманах), політико-масова(робота), словниково-технічний(відділ), підзолисто-болотний, рихло-комховато-пиловатий, подовжено-ланцетоподібний.

Примітка 2. Через дефіс пишуться також слова, першою складовою яких є сам- , сама- , наприклад: сам-друг, сам-третій, сам-п'ят, сама-п'ята.

Дефісне та злите написання складних прикметників

Урок російської мови у 6 класі

Цілі уроку:

    Формування знань правопису складних прикметників,

    Розвивати аналітичне мислення, пам'ять учнів

    Сприяти вихованню відповідального ставлення до навчальної праці.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Перевірка домашнього завдання

Які є питання щодо домашнього завдання?

Діти під диктовку на листочках записують словосполучення з прикметниками, де пишеться -НН-:

    дерев'яними виробами

    качиний ніс

    звичайним різцем

    скляний графин

    шкіряний портфель

    оловяний солдатик

    піщаний берег

    безвітряний день

    торф'яне болото

    солом'яний дах

Діти мають виписати номери 1, 3, 4, 6, 8, 10.

3. Підготовка до вивчення нового матеріалу

На перерві вчитель роздає роздруковані тексти (по одному на парту) - уривок із твору І.А.Буніна

У уривку тексту, який відксерокопійований для кожного учня, пропонується виділити слова, які допомагають Буніну передати колір та відтінки кольорів.

Одна дитина читає вголос:

Над нами, у бездонній глибині, тканини хмар пофарбувалися у ніжно-малиновий колір. А за мить все змінилося: східний вітер став синьо-ліловим, море над ним – густо-фіолетове. І все більше розгорялися смуги на західному небосхилі.

Вчитель відразу ж ставить запитання:

Про що цей текст? (Про природу, про настання вечора, захід сонця)

Давайте знайдемо прикметники, що позначають відтінки кольору і випишемо їх у зошит:

Ніжно-малиновий Синьо-ліловий Густо-фіолетове

У чому особливість цих прикметників? Особливість полягає в тому, що ці прикметники пишуться через дефіс.

4. Пояснення нового матеріалу

Вчитель слідом за дитиною чітко промовляє правило: складні прикметники, що позначають відтінки кольорів, додаткові відтінки якості або ознаки завжди пишуться через дефіс. Акцентується увага на слові завжди.

Наприклад:блідо-блакитний, солодко-кислий, синювато-чорний та ін.

Вчитель пропонує відкрити дітям підручник (підручник 6 клас М.Т. Баранов, Т.А. Ладиженська) та ознайомиться з правилом написання прикметників через дефіс.

Одна дитина читає вголос та коментує правило, вигадуючи свої приклади.

Дефіс вживається, якщо складне прикметник утворено від складних іменників, які пишуться через дефіс:у підручникупівденно-західний (південний захід) , свій приклад:північно-східний (північний схід);

Дефіс вживається, якщо складне прикметник утворено шляхом додавання рівноправних слів, між якими можна вставити союзта:

Приклад: гірко-солона (гірка і солона), російсько-англійська (російська та англійська).

Добре пишуться складні прикметники, які утворені на основі словосполучення: залізничний (залізниця).

Тепер вчитель пропонує виконати таке завдання:

Необхідно розділити зошит на дві частини (заповнення таблиці на пройдене правило, вчителем заздалегідь накреслено або спроектовано на дошку):

Завдання: заповнити прикладами таблицю.

Злите написання прикметників

Дефісне написанняприкметників

У зошит для запису слів виписуємо важкі словазеленою ручкою, які необхідно запам'ятати:суспільно корисний та суспільно-політичний.

5. Первинне закріплення

Вчитель читає вірш-підказку, діти уважно слухають та виписують складні прикметники, потім пояснюють, як написали і за яким правилом:

Темно-русявий хлопчина Йшов на північний схід Так він надвечір втомився, Що лимонно-жовтим став, Але зате встиг зрозуміти, Де в словах дефіс вставляти. Пам'ятатимеш наш урок У школі скаже педагог: «Цей хлопець – голова!»
(«Радіоняня»)

Хлопці виписують:темно-русявий, північний схід, лимонно-жовтий.

(Найчастіше діти трапляються на прийом і виписують північний схід як прикметник).

Пояснення дітей:

Темно русявий – складне прикметник означає відтінок кольору, тому пишеться через дефіс.
Лимонно-жовтий – складне прикметник означає відтінок кольору, тому пишеться через дефіс.

Якою частиною мови єпівнічний схід ?

Міркування учнів:

Іменником, від нього можна утворити складне прикметник –північно-східний , яке писатиметься через дефіс.

На дошці записане словогірко-солона , вчитель ставить питання: як ми будемо міркувати при написанні складного прикметника?

Це складне прикметник, утворене від двох незалежних слів, між якими можна вставити спілкуі гіркий і солоний, тому це прикметник пишеться через дефіс.

За підручником усно по ланцюжку виконується вправа:

(Сільсько)господарський, (фізико)математичний, (російсько)англійський, (сталі)ливарний, (середньо)віковий, (туго)плавкий, (зеленовато)сірий, (десяти)поверховий, (паровозо)ремонтний,(південно)східний, (із жовта) червоний, (трьох) метровий, (садово) городній, (рейка) прокатний, (північно) західний, (сорока) кілометровий, (давньо) російський, (фабрично) заводський, (бавовняно) паперовий, (двох) кімнатний, (чавуно)ливарний.

Відкриваємо зошит Богданової Г.А. стор.39, упр.79:

Один із учнів читає завдання: позначте у словосполученнях головне слово та залежне та утворіть від них прикметники:

Далекий Схід - Древній Рим - (мови) східних слов'ян – Чорне волосся - Довгі ноги (журавля) Широкі плечі (юнаки) (будинок) з великих паїлей –

Вчитель питає вибірково.

Хлопці, складні прикметники, що позначають відтінки кольору або поєднання кольорів допомагають «побачити» різноманітність, різнобарвність навколишнього світу.

У творах І.А. Буніна – великого майстра слова – дуже часто використовуються такі прикметники (ми їх сьогодні вже розглядали частково).

Випишіть із прикладів, взятих із творів письменника, складні прикметники разом із іменниками. Вставте пропущені літери, розкрийте дужки:

    (Зелено)сріблясте світло,
    (Не)вловиме світло
    Схід... над землею.

    1. (Прозоро)блідий, як навесні,
      Сл…зит…ся сніг (не) давньої холоду.

      Раптом блискавка весь хащі осяяла
      Таємничим ... і (блідо) синім світлом.

    Там брили (ж…лто)попелястого каміння.

    1. І ягоди (туманно) сині
      На ялівцю сухому.

      Лише море в літній штиль
      Все так само сип...т ласкаво на рифи
      (Лазурно)фосфоричний пил.

    У сім'ї пишалися жеребц...м (сиво)залізного кольору.

    1. Серп місяця, (каламутно) червоний і похилий набік,
      Похитувався на краю неба.

    На галявинах, у сонячному блиску, виблискували павутинки і нерухомо рділи (світло) золоті клени.

    Слабо брезж ... т (синювато) свинцеве світло згасає дня.

Учні виконують самостійно, вчитель у трьох учнів перевіряє, ставить позначки, з рештою перевіряють уголос.

6. Підсумок уроку

Давайте ще раз проговоримо правило, коли складні прикметники пишуться разом, а коли окремо:

Добре пишуться складні прикметники, які утворені на основі словосполучення.

Залізничний< железная дорога

Через дефіс пишуться складні прикметники:

    позначають відтінки кольорів: жовто-синій

    утворені від складних іменників, які пишуться через дефіс: південно-західний< юго-запад

    Слово утворене від поєднання незалежних слів: садово-городній< сад и огород.

Є слова, які потрібно запам'ятати:

Суспільно корисний Суспільно-політичний

7. Домашнє завдання

Домашнє завдання вчитель записує на дошці. Домашнє завдання на розсуд вчителя. Наприклад, упр. 309. В одну колонку потрібно виписати складні прикметники, в іншу прикметники, які пишуться через дефіс. Один із учнів читає завдання. Вчитель з'ясовує, чи зрозуміло, як виконувати вправу.

Loading...Loading...