"Tovushlar va M harfi." Maxsus rivojlanishga muhtoj bolalarning tayyorgarlik guruhidagi nutq terapiyasi darsining qisqacha mazmuni

Fonemik eshitishni rivojlantirish.

Frontal dars. ONR-III katta guruhi

O'qishning birinchi yili (I davr)

Mavzu: “M” - “M” tovushlari. M harfi. Ikkinchi dars.

Maqsad:

  • Fonemik jarayonlarning rivojlanishi.

Vazifalar:

  1. "Ovoz-so'z", "tovush-harf" tushunchalarini keyingi farqlash
  2. Eshitish idrokini aniqlashtirish.
  3. Fonemik tasvirlarni shakllantirish.
  4. Fonemik tahlilni rivojlantirish.
  5. Eshitish-og'zaki xotirani rivojlantirish.

Material:

  • Ob'ekt rasmlari, signallar (ramzlar), to'p, magnit harflar, chiplar

Dars rejasi.

1. Tashkiliy moment.

2. “Unli tovushlarni sanash” o‘yini.

Unli tovushlarni (AU O AUI) eshita oladigan darajada barmoqlaringizni ko'taring.

Qanday tovushlar hisoblangan? (unlilar)

Unli tovushlarning artikulyatsiyasini oydinlashtirish.

3. - Qanday undosh tovushlarni farqlashni o'rganamiz?

M - Mb ning artikulyatsion-akustik xususiyatlariga ko'ra qiyosiy tavsiflari.

Farqi nimada?

Qanday qilib ular o'xshash?

Ular qanday "uylarda" yashaydilar?

Biz qaysi harfni belgilaymiz? M harfi tasvirini aniqlashtirish

4. “Kimning qulog'i yaxshi eshitadi?” o'yini.

Misol so'zlar:

to'p, haşhaş, sichqoncha, ayiq, yuvinish, yoqimli, uy, jasur, ho'l, kulgili.

Men nima qilaman? (so'zlarni ayting)

- Sizchi? (kerakli signalni ko'taring)

M tovushini eshitganingizda qanday signal berasiz? (ko'k)

M ovozi bormi? (yashil)

Bolalar kerakli signallarni ko'taradilar.

5. "Eslab qoling va takrorlang" to'p o'yini.

So'zlarning "zanjirlari" ni gapirish. Har birida M M tovushlari bo'lgan uchta so'z.

Qanday tovushlar yoki so'zlarni aytdingiz? (so'zlar)

6. “Kim eng koʻp soʻzlarni eslay oladi?” oʻyini.

Ovoz bilan M.

Ovozi bilan M

Rangli chiplar (chiziqlar) taqsimlanadi.

Nimani esladingiz? So'zlar)

Kim yutdi?

7.​ "Esnamang, to'g'ri rasmni tanlang" o'yini.

Rasmlar gilamga qo'yilgan. O'g'il bolalar M tovushini, qizlar Mb tovushini tanlaydilar. Ular birin-ketin o'z joylariga olib ketiladi. O'yin nutq terapevtining signali bilan boshlanadi va tugaydi. Imtihon.

Kim g'alaba qozondi?

8. "Sehrgarlar" o'yini.

AM MA MI bo'g'inlarini tahlil qilish.

Qancha tovushlarni eshitasiz?

Qaysi biri birinchi?

Biz marker taxtasida ishlaymiz. Birinchidan, biz kerakli signal bilan ovozni belgilaymiz. Biz rangli markerlar bilan chizamiz, keyin magnit harflarni almashtiramiz.

9. Bo‘g‘inlarni o‘qish.

AM MA
OM MO
UM MU
IM MI
EM ME
BIZ

Ikkinchi ustunni o'qiyotganda, ko'rsatmalar beriladi:

Harflar "do'stlar". Birinchidan, ikkinchisiga qarang, u sizga og'zingizni qaysi unli tovushga ochishingiz kerakligini va qanday o'qish kerakligini aytadi: yumshoq yoki qattiq. I harfi, uning oldidagi M harfi yumshoq tovushni ifodalaydi. Bu erda bu "kiyimlarni" (M) yumshoq "birodar" Mb.

10. Dars natijalari.

Soboleva Natalya Vladimirovna,
oliy malaka toifali o'qituvchi-logoped,
GBDOU № 73, Kirov tumani,
Sankt-Peterburg

, "Dars uchun taqdimot" tanlovi

Dars uchun taqdimot


























Orqaga oldinga

Diqqat! Slaydni oldindan ko'rish faqat ma'lumot uchun mo'ljallangan va taqdimotning barcha xususiyatlarini aks ettirmasligi mumkin. Agar siz ushbu ish bilan qiziqsangiz, to'liq versiyasini yuklab oling.

Darsning maqsadi: bolalarning undosh tovushlar va harflar haqidagi bilimlarini mustahkamlash; tovushlarni artikulyatsiya orqali farqlashni, tovushlarni va ularni ifodalovchi harfni farqlashni o'rganish. Fonemik eshitish, diqqat, mantiqiy fikrlash, xotira, nozik vosita ko'nikmalarini rivojlantirish.

Uskunalar: taqdimot, multimedia qurilmasi, daftar, qizil, ko‘k va yashil qalamlar.

Darsning borishi

1. Tashkiliy vaqt

.

Ismida [I] tovushi bo'lgan kishi o'tiradi.

Psixo-gimnastika. Nutq terapevti: Onam va dadam jahli chiqqanda ularning yuz ifodasi qanday? Sizni ta'na qilishda nima qilasiz (1-slayd) (yig'lash, xafa bo'lish, yashirinish, o'zini himoya qilish, jim turish, kechirim so'rash - bolalar turli xil hissiy holatlarni yuz ifodalari bilan ifodalaydi). 2-3 ta sahna ko'rinadi.

2. Dars mavzusi haqida xabar bering.

(2-slaydni ko'rsatish)

Nutq terapevti: Bu nima? - Uy. Uy so'zining oxirgi tovushi qaysi? (Ovoz [M]). Bu uyda buvisi, bobosi, otasi, onasi va bolalari - Mixaylov ismli o'g'il va qizi yashaydi. Bir so'z bilan ayting - "oila" (3-slayd) Bu so'zdagi uchinchi tovush nima? (Ovoz [M’])- Bugun biz farqlashni o'rganamiz tovushlar [M] – [M’] va bu tovushlarni yozma ravishda ifodalovchi harf. M harfi (Slayd 4)

3. Tovushlarning artikulyatsion va akustik xususiyatlariga ko'ra xususiyatlari.

Nutqni terapevt: Lablarimga qarang, ular [M’] tovushini talaffuz qilganda bir oz tabassum qiladilar va [M] tovushini talaffuz qilganda biroz jahli chiqadilar.

M - ovoz bizning lablarimizni yopadi!
Ovoz ovozga yordam beradi.(Ovoz profili [M]– (5-slayd),

Rangli belgilar va "qo'ng'iroqlar" bilan tovushlarni belgilash (6-slayd)

4. Fonemik eshitishni rivojlantirish. "Qattiq - yumshoq" o'yini

Nutq terapevti: Mixaylovlar oilasi do'stona. Ular birgalikda ishlaydilar va birgalikda dam olishadi, ular turli o'yinlarni o'ynashni yaxshi ko'radilar. Papa Matvey sizni "Qattiq - yumshoq" o'yinini o'ynashga taklif qiladi. Agar siz [M] tovushini eshitsangiz, ko'k kvadratni ko'taring va agar siz [M'] tovushini eshitsangiz, yashil kvadratni ko'taring. ( So'zlar: samolyot, malina, asal, ko'prik, yoqimli, kichkina, go'sht, un, ayiq, chivin) Nutq terapevti: M harfi nimaga o'xshaydi?

Ikki dumli M harfi, Tuya kabi - o'zingiz ko'ring (6-slayd)

Do'stlar qo'l ushlashdi.
Va ular: "Sen va men bizmiz!"
Ayni paytda
bu M harfi bo'lib chiqdi.
A. Shibaev (7-slayd)

Nutq terapevti: Mening nabiralarim Mitya va Mayya Masha buvisi bilan o'ynashni juda yaxshi ko'radilar.

5. Diqqat, xotira, mantiqiy fikrlashni rivojlantirish. "To'rtinchi g'ildirak" o'yini.

Nutq terapevti: Rasmlarga qarang, ularni nomlang, "qo'shimcha so'z" ni toping, nima uchun shunday deb o'ylayotganingizni tushuntiring.

Javob namunasi: "Uy" so'zi "ortiqcha" deb o'ylayman, chunki [M] tovushi so'zning oxirida, lekin barcha so'zlarda u so'z boshida eshitiladi.

(Moy, mashina, chaqaloq, uy - Slayd 9),
(To'p, asal, rangli qalamlar, dengiz- Slayd 10)
(Muzqaymoq, go'sht , sovun, pashsha-Slayd 11), (2 ta javob varianti)
(Ona, tangalar, ko'prik, mototsikl-Slayd 12).

Qanday qilib so'zlar o'xshash? (sut, bolg'a - Slayd 13) ( Ular qattiq undosh tovush [M] bilan boshlanadi, har bir so'zda 3 bo'g'in bor, O unli harfi bilan yozilgan. Farqi nima?(Sut mahsulot, bolg‘a esa asbob. “Sut” so‘zi 6 ta harf va 6 ta tovushdan, “bolg‘a” so‘zi 7 ta harf va 7 ta tovushdan iborat)

Nutq terapevti: Misha bobo bilan bolalar biror narsa yasashni, bolg'a bilan urishni va qiziqarli filmlarni tomosha qilishni yaxshi ko'radilar (slayd 15).

6. Jismoniy mashqlar - "Bolg'a"(slayd 14).

O.S. - oyoqlar - elkalarining kengligida, qo'llar pastga. Barmoqlar mushtdek siqildi.

- Ular mushtni mushtga taqillatishdi - chiyillashdi va chirsillashdi. Bolg'alar taqillatadi - taqillatadi - taqillatadi. Tirnoqlarni taqillatish-taqillatmoq. Bolg'alar taqillatadi, tirnoqlarga taqillatadi. Bolg'alar taqillatadi - taqillatadi - taqillatadi. Tirnoqlarni taqillatish-taqillatmoq. (Takrorlang - musiqaga 2 marta, bolalar tegishli harakatlarni bajaradilar)

7. Bo‘g‘in va iboralarni o‘qish.

Onam - o'zim uydaman.
Mu-mu-mu - sut kimgadir?
Mo-mo-mo - biz popsicle yeymiz.
Biz-biz-biz - kitob o'qiymiz.
Mi-mi-mi - E notasini kuylang. (17-slayd).

8. M harfi bilan bo'g'inlarni yozish (

ko'p rangli qalamlar ) daftarda.

Nutq terapevti: Onam Mitya va Mayyaga harflar, bo'g'inlar va so'zlarni yozishni o'rgatadi.

Bo'g'inlar - MA, MU, MO, WE, MI,
So'zlar - onam, men, aql.

9. Darsning qisqacha mazmuni.

Qaysi tovushlar bilan tanish bo'ldingiz? Qanday qilib ular o'xshash? Ularning farqi nimada?

Sana:

Sinf:

Mavzu:"Ovoz va M harfi."

tovushlar va harflar [m], [m‘], “M”, “m” harflarining aniq talaffuzini birlashtirish;

Tuzatish va rivojlantirish

Tuzatish va tarbiyaviy :

Uskunalar:

Darslar davomida

1. Tashkiliy moment.

U teshikda yashaydi
Yer ostida, shkafda.
Kulrang chaqaloq
Kim bu? (sichqoncha)

Bu so'zni bir necha marta ayting. So'z boshida qanday tovush eshitiladi?

- (Ovoz [m])

Bu qanday unli yoki undosh?

-(undosh, talaffuz qilinganda labdan toʻsiq hosil boʻladi)

Ovozli yoki ovozsizmi?

Ovozli so'zlarni ayting [m]

-(Mashina, sut, chaqaloq, magnitafon, mart, may)

M harfini oldingizmi? - Ha!

3. Asosiy qism.

Ovoz bilan tanishtirish [M].

Och - o'ylash,

To'liq chaynash,

Barcha bolalarga sut beradi. ( Sigir)

Havo burun orqali chiqadi;

Bo'yin "ishlaydi".

Fonetik mashq.

Sigir moos: MMMMMMMMMMM... (kattalarni kuzatib, [M] tovushini uzoq vaqt talaffuz qiling).

Didaktik mashq "Qo'llaringizni qarsak chaling".

m, a, y, m, m, va; am, ar, yoki, om, ma, mu, ka, sa, biz; haşhaş, Olya, chivin, uy, sho'rva, un;

Kattalar bolani diqqat bilan tinglashga va bo'g'inlarni takrorlashga taklif qiladi, bola esa [M] tovushini talaffuz qilayotganda lablari yopilishini his qilishi kerak:

ma, mo, mu, biz; men, oh, aql, im.

Bo'g'inlar ketma-ketligini takrorlang:

ma-mo, ma-we, moo-ma, moo-biz; um-om, um-im, um-am, om-im.

Patter: Onam Milani sovun bilan yuvdi.- Tilning burilishini turli intonatsiyalar bilan ayting (hayratlanish; quvonch; qayg'u).

"Qo'lga olish" o'yini(Ish bolalarning talaffuzi tilni burish tezligiga yetguncha davom etadi)

4. Barmoq gimnastikasi

Bu barmoq uxlashni xohlaydi
Bu barmoq uxlab qoldi
Bu barmoq bir oz dam oldi,
Bu barmoq allaqachon uxlab qolgan,
Bu barmoq qattiq uxlab yotibdi
Endi hech kim shovqin qilmaydi.
- Bolaning kaftini qo'lingizga oling va kichik barmoqdan boshlab barmoqlaringizni birma-bir egib oling.

O'yin "So'zlarga to'liq bo'g'inlar"

    ma- (mashina, malina, matryoshka, qovurilgan)

    mo- (dengiz, morj, lavabo, ko'prik, mox)

    mu – (axlat, chivin, chumoli)

    biz - (sichqoncha, sichqoncha, fikrlar)

    mi - (ayiq, piyola, daqiqa, dunyo)

    men - (oy, metr, mebel, mo'yna, bo'r)

Bo'g'in va iboralarni o'qish.

Onam - o'zim uydaman.
Mu-mu-mu - sut kimgadir?
Mo-mo-mo - biz popsicle yeymiz.

Mi-mi-mi - E notasini kuylang. (17-slayd).

M harfi daftarda.

5. Dars natijasi.

sinfda gaplashdi?

Bu qanday ovoz?

Biz qanday rangdan foydalanamiz?

Sana:

Sinf:

Mavzu:"Ovoz va M harfi."

Tuzatish tarbiyaviy: Bolalarni yangi tovushlar [m], [m‘], “M”, “m” harflari bilan tanishtirish; tovushlarni taqqoslashni, harflarni farqlashni o'rganish; .

Tuzatish va rivojlantirish ongli, to‘g‘ri, bo‘g‘inli, ravon o‘qish malakalarini shakllantirish; so'zlarni bo'g'inlarga bo'lish; so'zlarni tahlil qilish qobiliyatini, kognitiv qiziqishlari va qobiliyatlarini rivojlantirish; nutqni, e'tiborni, xotirani rivojlantirish; so'z boyligini boyitish;

Tuzatish va tarbiyaviy : e'tibor va o'zini o'zi boshqarishni rivojlantirish; muloqot va nutq qobiliyatlarini rivojlantirish.

Uskunalar: individual nometall, qalam, to'p,

Darslar davomida

1. Tashkiliy moment.

"Eslab qoling - takrorlang" o'yini
Gnome – albom – uy – com 3 – 4 zanjir variantlari
- So'zlarda qanday umumiylik bor?
Fly - sovun - malina - skein 3 - 4 zanjir variantlari
- So'zlarda qanday umumiylik bor?
Mila - piramida - pulemyot
- So'zlarda qanday umumiylik bor?

M harfi nimaga o'xshaydi? Bu sizga nimani eslatadi? Tashqariga chiqing va qo'llaringizni ushlang.

M harfini oldingizmi? - Ha!

Keling, bu tovushni birgalikda baland ovozda, jimgina, shivirlab, tovushsiz aytaylik.

Bugun darsda biz nafaqat ilgari o'rganganimizni takrorlaymiz, balki yangi harf bilan ham tanishamiz.

2. Artikulyatsiya gimnastikasi:

3. Asosiy qism.

Ovoz bilan tanishtirish [M].

Kattalar boladan topishmoqni topishni va savolga javob berishni so'raydi:

Och - o'ylash,

To'liq chaynash,

Barcha bolalarga sut beradi. ( Sigir)

"Sigir qanday qichqiradi?" - "MMM..."

Voyaga etgan odam bolani oyna oldida ko'rsatadi va [M] tovushining artikulyatsiyasini tushuntiradi: biz [M] tovushini talaffuz qilganimizda:

Dudoqlar kuchlanishsiz yopiladi;

Havo burun orqali chiqadi;

Bo'yin "ishlaydi".

Ovozni [M] kuylab bo'lmaydi, chunki gubkalar havoga to'siq yaratadi. Bu tovush undosh, qattiq, ovozli (bo'yin "ishlaydi"), shuning uchun biz [M] tovushini qo'ng'iroq bilan ko'k doira bilan belgilaymiz. Shunday qilib, bola [M] tovushining xususiyatini o'rganadi.

Didaktik mashq "So'zni ayting, so'zdagi birinchi tovushni nomlang".

Yer ostida, shkafda

U teshikda yashaydi

Kulrang chaqaloq.

Kim bu?., ( sichqoncha)

U butun qishda mo'ynali kiyimda uxladi,

Men jigarrang panjani so'rdim,

Va uyg'onganida, u bo'kira boshladi.

Bu o'rmon hayvoni ... ( ayiq)

Topishmoqlarni toping, javobdagi birinchi tovushni ayting:

Qishda u uxlaydi

Yozda - u uyalar qo'zg'atadi. ( Ayiq)

Qo'llar, oyoqlar yo'q,

Va u chizishi mumkin. ( Muzlash)

Qiz qamoqda o'tiradi,

Va ortiqcha oro bermay ko'chada. ( Sabzi)

Kun bo'yi uchish

Hamma zerikadi

Kecha keladi

Keyin u to'xtaydi. ( Pashsha)

4. Barmoq gimnastikasi"Bolg'achalar".

O.S. - oyoqlar - elkalarining kengligida, qo'llar pastga. Barmoqlar mushtdek siqildi.

- Ular mushtni mushtga taqillatishdi - chiyillashdi va chirsillashdi. Bolg'alar taqillatadi - taqillatadi - taqillatadi. Tirnoqlarni taqillatish-taqillatmoq. Bolg'alar taqillatadi, tirnoqlarga taqillatadi. Bolg'alar taqillatadi - taqillatadi - taqillatadi. Tirnoqlarni taqillatish-taqillatmoq. (Takrorlang - musiqaga 2 marta, bolalar tegishli harakatlarni bajaradilar

Gaplarda M – M tovushlari
Biz uchun navbatdagi vazifa tayyorlandi.
Oktyabr jumlalari tarqoq va biz unga ularni birlashtirishga yordam berishimiz kerak, M harfi bilan boshlanadigan so'zlarni qo'shishimiz kerak.
Olya ichadi ...
Yo'lda u ovqatlanadi ...
Uyda uxlash ....
Bog'da reza o'sadi ......

M harfi daftarda.

5. Dars natijasi.

Bolalar, bugun qanday tovush haqida gaplashayotganimizni eslang sinfda gaplashdi?

Bu qanday ovoz?

Biz qanday rangdan foydalanamiz?

Sizga eng ko'p nima yoqdi?

Sof so'zlarni o'rganing:

Onam - o'zim uydaman.

Mu-mu-mu - sut kimgadir?

Mo-mo-mo - biz popsicle yeymiz.

Biz-biz-biz - kitob o'qiymiz.

Mi-mi-mi - E notasini kuylang.

Me-me-me - menga bir oz o't bering.

Kattalar bir nechta so'zlarni aytadi va boladan ushbu so'zlardagi birinchi tovush nima ekanligini aniqlashni so'raydi, so'ngra har bir so'z bilan jumla tuzing:

sichqoncha - ayiq; sovun - Mila; kichik - g'ijimlangan.

Mashq qilish19. Barmoqlar uchun mashq va harakatlar bilan nutqni muvofiqlashtirishni rivojlantirish:

Biz yozdik, yozdik, Barmoqlaringizni ritmik tarzda siqib qo'ying

Va endi hamma birga o'rnidan turdi. mushtlaringizga.

Ular oyoqlarini qoqib, Tegishli ishlarni bajaring

Qo'llar shapatiladi. harakatlar.

Biz yozdik, yozdik, Barmoqlaringizni ritmik tarzda siqib qo'ying

Barmoqlarimiz charchagan. mushtlaringizga.

Bir oz dam olamiz -

Keling, yana yozishni boshlaylik.

Mashq qilish20. M harfi bilan tanishtirish.

Ikki dumli M harfi,

Tuya kabi - o'zingiz ko'ring!

O. Xoffman

M harfi nimaga o'xshaydi? Barmoqlardan M harfi: ko'rsatkich barmoqlaringizning uchlarini yoping, ularni o'rta barmoqlaringiz bilan birga pastga tushiring va qolgan qismini mushtga siqib qo'ying.

Harf o'yinlari.

Mashq qilish21. Bo'g'in tahlili: AM, MA. Doiralardan diagrammalar tuzish. (Undosh tovush - qo'ng'iroqli ko'k doira, unli tovush - qizil doira.)

Ajratilgan alifbo harflaridan AM, MA bo‘g‘inlarini tuzish. Diktantdan bosh harflar bilan o‘qish, nusxa ko‘chirish, yozish.

Olesya kompaniyasi
Savod o'rgatish darsi “[M], [M”] tovushlari. M harfi"

Mavzu: M tovushlari, M. M harfi.

Maqsadlar: Bolalarni tanishtirish M tovushi, Mening, s M harfi.

Vazifalar:

Tuzatish tarbiyaviy:

Bolalarning tavsiflash qobiliyati M tovushi, Mening

Bolalarning uy hayvonlari va ularning bolalari haqidagi bilimlarini mustahkamlash;

Tuzatish va rivojlantirish:

Bolalarda fonemik eshitish va idrokni rivojlantirish

Umumiy, nozik va artikulyar vosita ko'nikmalarini rivojlantirish

Faol lug'atni kengaytirish va takomillashtirish

Tuzatish va tarbiyaviy:

Bolalarda nutqni o'z-o'zini nazorat qilishni rivojlantirish

Uskunalar: albomlar savodxonlik; qalamlar; diagrammalarni tuzish uchun to'plamlar; uy hayvonlari tasviri bilan plakat; sarlavhasi bor rasmlar M tovushi, M; hisoblash tayoqchalari; orqasida ryukzak va marmeladli o'yinchoq ayiq.

Darsning borishi:

1 Tashkiliy bosqich

Bugun yigitlar dars bizga mehmon keldi, lekin kimligini bilish uchun siz taxmin qilishingiz kerak topishmoq:

U tukli, u katta,

U qishda uyada uxlaydi,

Yozda u rezavorlarni chaynadi,

Asalarilardan yovvoyi asal oladi,

Qo'rqinchli tarzda baqirishi mumkin

Oyoqli hayvon…. (ayiq)

Bizning ayiq sizdan yozish va o'qishni o'rganish uchun kelgan, chunki u ham keyingi yil maktabga boradi.

2 O'rganilgan narsalarni mustahkamlash material:

Bugun Teddy Bear bilan birgalikda sehrli mamlakat bo'ylab sayohatimizni davom ettiramiz tovushlar va harflar, keling, yangilari bilan tanishamiz tovushlar va harflar. Nima farqi borligini ayting tovushdan harf? (tovushlar biz eshitamiz va talaffuz qilamiz va harflarni ko'ramiz, yozing, o'qing).

Ba'zilar bilan tovushlar va harflar Biz allaqachon uchrashganmiz, AUIYO ro'yxati - ular nima? (unlilar); PTKH (undoshlar). Undosh tovushning farqi nimada unli tovush? (undosh tovushlarni talaffuz qilishda tovushlar havo to'siqqa duch keladi va unlilarni talaffuz qilganda tovushlar havo erkin chiqadi va siz ularni kuylashingiz mumkin).

O'yin "Tasavvur qiling artikulyatsiya orqali tovush» - U A O I Y

3 Mavzu xabari sinflar

Mishkaning tirnalgan panjalarida topishmoqlar bor va u mendan taxmin qilishimni so'radi ularning:

Sut kabi benzin ichadi

Uzoqqa yugurishi mumkin

Yuk va odamlarni olib yuradi

Albatta siz uni taniysiz (mashina)

Sakrash-sakrash, sakrash-sakrash,

Bulochka o'ynadi,

Ani balandroq sakraydi

Bizning quvnoq ... (to'p)

Keling, bu taxminiy so'zlarni yana chaqiramiz va birinchilarini ajratib ko'rsatamiz har bir so'zda jaranglaydi.

Mashina M, to'p M. Aynan shular bilan tovushlar orqali bir-birimizni taniymiz. Bu katta va kichik akaning ismlari va ularning familiyasi EM. Bularni talaffuz qilganda tovushlar Havo erkin chiqadimi yoki u to'siqga duch keladimi? (to'siq bilan lablarimiz yo'lda). Shunday qilib, bu undosh tovush qiyin bo'lishi mumkin (ko'k) va yumshoq (yashil). Shuningdek, undosh tovushlar tovushlar ovozli va ovozsiz bo'lishi mumkin, tekshiring va qaysi biri ekanligini bizga ayting ovoz? (ovozli).

4 Aloqa harflar va tovushlar:

Tayoq va tayoq

Ularning orasida bir belgi bor

Va bu bir vaqtning o'zida hamma uchun tushunarli

Bu chiqdi M harfi.

Unda nechta element borligini hisoblang xat? (4)

Yotish sanoq tayoqchalaridan yasalgan harflar:

Va bu haqda yana bir she'r bor xat, juft bo'lib turing, qo'llaringizni ushlab turing, oldinga qarab turing.

Qo‘l ushlashib o‘rnimizdan turdik

Va ular M.ga o'xshay boshladilar.

Stollarda uchta kulgili odam bor, ularni joylashtirish uchun ishlatishingiz kerak bo'g'inlar: BIZ - biz-biz-biz daryoda suzayotgan mushukmiz, MO-mo-mo-mo - Masha popsicle yedi, MI - mi-mi-mi qush qanotlarini qoqib qo'ydi.

Albomlarda ishlashga tayyor bo'ling, to'g'ri turishni unutmang.

5 Albomlarda ishlash savodxonlik ta'limi O. S. Gomzyak

Biz albomlarni 22-sahifada ochamiz. Masha va Misha sizning sahifangizga tashrif buyurishdi, ularning tug'ilgan kuni, ular sovg'alar berishlari, ko'k va yashil qalamlarni olishlari kerak, biz Masha uchun ko'k qalam bilan, Misha uchun esa sovg'alarga yo'l chizamiz. yashil qalam.

6 Jismoniy mashqlar

Biz oyoq barmoqlari ustida yuramiz

Va keyin tovoningizda

Biz yigitlarga o'xshaymiz

Va qo'pol ayiq kabi.

7 Fonemik ongni rivojlantirish uchun o'yin "Qattiq, yumshoq"

Stollaringizda signal kartalari bor, agar siz yumshoq ovozni eshitsangiz, so'zlarni aytaman ovoz siz yashil odamni ko'tarasiz, qattiq odam ko'k odamni ko'taradi.

M-mashinalar, oziqlantiruvchi, tutun, sumkalar, samolyot, chumolilar

M - bo'r, pomidor, kometalar, tegirmon.

8 Ovoz-harf tahlili:

Bolalar, ayting-chi, dunyodagi barcha bolalar va odamlar uchun eng sevimli so'z nima? ONA

Bu so'z nechta bo'g'indan iborat? tovushlar M A M A keling, ikkita ko'k qalam yordamida bu so'zni chop qilaylik (undosh ovoz) va qizil (unli ovoz) .

Barmoq gimnastikasi:

Shoxli echki kelyapti,

Echki kelyapti.

Kichkina echki uning orqasidan yuguradi,

Qo'ng'iroq jiringlaydi.

Axir, nafaqat odamlarning onasi, hayvonlarning ham onasi bor, afishaga qarang, chaqaloqni sanab, onasining ismini qo'ying. Albomlaringizda onani chaqalog'iga yo'naltiring.

9 Xulosa sinflar:

Qaysi bilan tovushlar bugun uchrashdikmi? Bularni tavsiflab bering tovushlar.

Yaxshi bolalar, siz juda yaxshi ish qildingiz. Oh, menimcha, ayiq ko'chib ketganga o'xshaydi, u sizdan juda mamnun va siz uchun biror narsa tayyorlagan, bu erga Misha keling va ayiqning xaltasida nima borligini ko'ring. (marmelad). Mishutkaga rahmat, u qanchalik mazali va shirin M harfi, bolalar, keling, marmeladingizni sinab ko'raylik!

Katta guruhdagi savodxonlik darsining qisqacha mazmuni "M" tovushi, "M" harfi

(O'qishning birinchi yili)

Dastur tarkibi:

1. Aniqlik qobiliyatini rivojlantiring talaffuz "m" tovushi.

2. “Undosh tovush” tushunchasini shakllantirish.

3. Eshitish e'tiborini rivojlantirish.

4. "M" harfi bilan tanishtiring.

5. Nozik vosita ko'nikmalarini, vizual e'tiborni, xotirani, fikrlashni rivojlantirish.

6. Otlarning ko'pligini hosil qilish qobiliyatini rivojlantirish.

Materiallar:

ko'k doira, "M" harfi bilan karta (alifbodan), tayoqlar, harflar bilan kublar, ish daftarlari, rangli qalamlar.

I. Tashkiliy vaqt

- Qo'ziqorinlarni nomlagan kishi o'tiradi.

1. - Juda qoyil. Oxirida ushbu so'zlardagi tovushni tinglang:

Gnome, uy, albom.

Bugun sinfda biz yangi tovush va "M" harfi bilan tanishamiz.

II. Asosiy qism

2. Ovozning artikulyatsiyasi.

- Keling, "M" tovushini birgalikda talaffuz qilaylik, lablar siqilgan va tarang.

Bu undosh tovush. Uni kuylab bo'lmaydi, og'zimizda to'siq bor.

- Yana qanday tovushlarni bilasiz?

- Ular nima?

- Nima uchun ular unlilar deb ataladi?

"M" tovushi undosh bo'lib, biz uni ko'k rang bilan belgilaymiz.

3. “So‘zdagi tovush o‘rnini aniqlang”.

Sarlavhalarida “M” tovushi bor rasmlarga qarab:

Uy, malina, haşhaş, gnome, chivin.

4. Barmoq gimnastikasi "Qo'ziqorinlar":

Bir, ikki, uch, to'rt, besh! Ular barmoqlarini stol ustida "yurishadi".

Biz qo'ziqorinlarni qidiramiz.

Bu barmoq o'rmonga kirdi, Ular bir vaqtning o'zida bir barmog'ini egdilar,

Bu barmoq kichik barmoqdan boshlab qo'ziqorinni topdi.

Men bu barmoqni tozalashni boshladim,

Bu barmoq qovura boshladi,

Bu barmoq hamma narsani yedi

Shuning uchun men semirib ketdim.

5. "M" harfi bilan tanishtirish

Konovalenkoning daftarlarida ishlash.

- Mana, "M" harfi. ("M" harfi tasvirlangan karta ko'rsatiladi).

Tayoq va tayoq,

Ularning orasida bir belgi bor.

Va endi hamma uchun tushunarli

Natijada "M" harfi.

– Daftaringizning yuqori chap burchagidagi “M” harfini toping. Barmog'ingizni uning ustiga (aylana) aylantiring va ko'k qalam bilan ranglang.

6. “Hisoblash va nomlash” mashqi

- Bo'g'inlardagi tovushlarni sanang va nomlang:

Men aqlim

– Paneldagi qizil va ko‘k chiplar bilan ushbu tovushlarni belgilang.

7. "Kubiklarni qo'shish" mashqi

- Men sizga kublardan bo'g'inlarni yig'ishni taklif qilaman: AM, UM, IM.

8. Bo‘g‘inlarni daftarda o‘qish.

– Nomi “U” tovushi bilan boshlanadigan rasmlarni aylanaga aylantiring.

- Yaxshi, bu rasmlarning nomlari "U" tovushi bilan boshlanadi.

9. "Bir - ko'p" o'yini

Qo'ziqorin - qo'ziqorin, chanterelle - chanterelles

Fly agaric - chivin agariklari, asal qo'ziqorinlari - asal qo'ziqorinlari,

Russula - russula, boletus - boletus.

10. "Siz ko'p ishladingiz va barmoqlaringiz charchagan, keling, ularni cho'zamiz."

Havoda "M" harfini chizing.

11. "To'rtinchi g'ildirak" o'yini

- Men so'zlarni nomlayman, siz esa qaysi so'z ortiqcha va nima uchun ekanligini aytasiz.

Fly agaric, asal qo'ziqorin, chanterelle, boletus;

Boletus, o't, boletus, moyli;

Chanterelle, malina, toadstool, to'lqin.

12. "M" harfini tayoqlardan yotqizish.

- Sizga nechta tayoq kerak edi?

13. "M" harfini daftaringizga chop eting.

Sh. Darsning xulosasi, bolalarni baholash.

- Bolalar, bugun sinfda qanday tovush bilan tanishganimizni eslaysizmi?

Bu qanday ovoz?

- Biz qanday rangdan foydalanamiz?

- Sizga nima ko'proq yoqdi?

- Yaxshi, yaxshi o'qishdi, diqqat bilan tinglashdi, savollarga javob berishdi.

Muallif mamnun, bu siz uchun qiyin emas - "Menga yoqadi" tugmasini bosing
Yuklanmoqda...Yuklanmoqda...