Іменники, що мають тільки форму однини. Що слід про них знати? Іменники: іменники, які мають форму лише множини, та інші приклади Іменники тільки множини приклади українська

Методична розробка уроку російської мови у 5 класі

вчителі російської мови та літератури

МБОУ Новоназимівська ЗОШ №4

Римашевської Світлани Федорівни.

УМК М.Т.Баранова, Т.А.Ладиженської, Н.М.Шанського.

Викладення нового матеріалу уроку ґрунтується на діяльнісному підході – створюється інтрига уроку, залучення уваги до теми викликається шляхом застосування «чарівної скриньки» та предметів, що перебувають у ній. У процесі вирішення проблемної ситуації учні самі формулюють тему уроку та його мети.

Засвоєння нового матеріалу під час уроку здійснюється у вигляді виконання тренувальних вправ у парах і групах, що дозволяє включити у роботу і «слабких» учнів.

Тема: Іменники, що мають тільки форму множини.

Цілі:

Освітні : дати поняття про іменники, що мають форму тільки множини та їх відмітні ознаки від іменників, які мають дві форми числа; ознайомити з основними групами цих іменників за значенням; вчити знаходити їх серед інших іменників; вживати в промови, дотримуючись орфоэпические норми.

Розвиваючі : формувати вміння ставити цілі, самостійно аналізувати інформацію, вміння працювати в парі та групі, розширювати словниковий запас учнів за рахунок вживання в мові іменників лише множини, розвивати монологічну мову.

Виховні: виховувати інтерес до вивчення предмета.

Тип уроку : комбінований.

Методи навчання : репродуктивний, частково пошуковий. словесні (бесіда, пояснення), практичні (самостійна робота, вправи), наочний (показ), аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, евристичний,

Форми організації навчальної діяльності : фронтальна, індивідуальна, парна, групова.

Обладнання : підручник Т.О. Ладиженській, презентація до уроку в програмі PowerPoint, дидактичний матеріал (картки – завдання, таблиця), картинки для фізхвилинки, «чарівна скринька» , предмети для скриньки (ножиці, окуляри, годинники, щипці).

Хід уроку.

    Оргмомент.

Психологічний настрій працювати. Вітання. (Додаток 1)

Доброго дня, дорогі хлопці! Посміхніться один одному та подивіться на мене, подаруйте свої посмішки гостям.

Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота.

II. Актуалізація знань

Наш урок сьогодні пройде під гаслом: «Учню – удача, вчителю – радість!».(Девіз записано на дошці).

Як зрозуміли цей гасло?

Хлопці, поплескайте в долоні, якщо знаєте, якою частиною мови є перше слово у цій фразі. Потопайте, якщо взнали частину промови другого слова. Підніміть праву руку ті, хто дізнався частину промови третього слова. Підніміть ліву руку ті, хто знає, що за промову останнє слово в реченні. Молодці! Надпишіть над словами частину мови.

Правильно, хлопці! Вже кілька днів на уроках ми ведемо розмови про частину мови, чари якої полягає в тому, що вона називає сутність всього, що оточує нас у світі. Що ви можете розповісти про іменник?

III. Цілепокладання та мотивація. (Створення мотивації навчання. Зацікавити учнів новою темою.)

Урок у нас сьогодні не простий, а незвичайний. Я принесла чарівну скриньку. У ній такі предмети: окуляри, годинник, ножиці, щипці.

- Як ви вважаєте, що це за предмети? Що їх поєднує? Важко? Тоді подивіться на1 слайд презентації.

На ньому представлені іменники множини. Ви повинні утворити від них форму однини.

Співаки – (співак) Вінці – (вінець) Шипці –

Олені – (олень) коні – кінь поні -

успіхи – (успіх) горіхи – горіх Обладунки -

Що вийшло у вас? Які іменники ви не змогли утворити форму од.ч.? Що це за іменники?

- Значить, про що говоритимемо з вами сьогодні на уроці? ЯкаТема урока? (сущ-е, мають форму лише мн.ч.) Слайд2 .

- Які цілі ми поставимо перед собою?Сформулюйте мету урокуспираючись на його тему. Використовуйте для цього опорні фрази на дошці.

ПОЗНАЙОМИТИСЯ З…;

ВЧИТИСЯ ЗНАХОДИТИ… І ПРАВИЛЬНО ВИКОРИСТОВУВАТИ… .

(Мета уроку: познайомитися з іменниками, які мають форму тільки множини; вчитися знаходити їх серед інших іменників і правильно їх використовувати в мові.)Слайд3.

IV. Пояснення нового матеріалу.

    Знайомство із матеріалом підручника – с.204.

    Робота в парах.Розподільний диктант.

Прочитайте слова. Що їх поєднує? На які тематичні групи ви розділили б ці слова? Знайдіть пару слів за значенням. Заповніть таблицю . Слайд 6 , Додаток 2 . Як назвете кожну групу слів?

Предмети для пересування; Спорт інвентар

інструменти

Явища природи

Періоди часу

Продукти, речовини

Геогр. названий.

Події, свята.

заморозки

канікули

макарони

хрестини

3 . Розмова.

- Хлопці, що можуть позначати іменники, що мають форму тільки множ.

- Як ви думаєте, які граматичні ознаки мають такі іменники?

(Падіж. Рід і відміну у них визначити неможливо.)

- А яка морфема підкаже нам, що це іменник тільки множина. числа?

(Більшість сущ. мають закінчення (-І)(це властиволіт. мови). Деякі сущ. маютьударнезакінчення-А Я)(це властиворозмовноїмови).

- Хлопці, а тепер знову повернемося до нашої скриньки. Що за предмети у ній знаходяться?(Існ. тільки мн.ч.)

- Давайте спробуємо дати визначення іменникам лише множини.

V. Первинне засвоєння, усвідомлення та осмислення нового матеріалу.

Упр. 509, с.205

VI. Фізкультхвилинка.

А тепер відпочинемо та пограємося. Я показуватиму вам картинки з намальованими предметами. Якщо на малюнку зображено сущ-е лише мн. числа, ви встаєте, якщо од. або мають форму та од.і мн. ч. – сидіть.

Годинники, чоботи, ножиці, панчохи, молоко, гроші, черевики, граблі, дріжджі, молотки.

VII. Закріплення.

Робота у парах. Завдання. Слайд8. Додаток3 . Випишіть іменники в наступній послідовності:

Територія, санки, гай, канікули, шахи, кліщі, сутінки, ім'я, вчитель, вершки, ворота, чорнило.

Тільки мн.ч.

Од.і мн.ч.

територія

канікули,

VIII. Творча робота у групах.Додаток4.

(Для слабких – картка).

А зараз, хлопці, послухайте будь ласка загадку. Відгадайте, про який предмет йдеться? Це іменник тільки множ. числа. Слайд 10

Цю тканину виготовляли у XVI столітті у місті Генуя, яке італійці називали Дженовою. З цієї міцної тканини шили штани для моряків. Потім їх почали експортувати до Каліфорнії для пастухів та золотошукачів. Зараз їх носять люди різного віку. Це… (Джинси).

Хто і коли їх винайшов – невідомо. У Стародавню Грецію їм використовували відшліфовані кристали гірського кришталю. Батьківщиною їх все ж таки вважається Венеція – цариця дзеркал і скляного посуду. На Русі їх почали носити з XV ст. Це... (окуляри)

На нічному небі в сузір'ї Великого Пса є зірка, яку можна бачити тільки влітку. Цієї пори працювати було важко через спеку і люди відпочивали. Цей літній період і був названий на ім'я цієї зірки. Згодом школярі цим словом стали називати і осінній відпочинок, і зимовий, і весняний. Це … (Канікули).

Завдання. А тепер ви спробуйте у групах скласти подібну загадку один для одного про предмет, вказаний у картці.

(слова шляхом жеребкування витягують представники груп).Схованки, ножиці, повзунки, ваги, очищення, парфуми, вила, гойдалки, ноші.

Картка для «слабких» учнів.

IХ.Рефлексія.

Підіб'ємо підсумок нашої спільної роботи і оформимо його у вигляді схеми - павутиння. Почнемо зі слів «Сьогодні ми…». Порадьтеся та запишіть на аркушах, що ми сьогодні робили. Наступні слова допоможуть зробити висновок про свою діяльність. Додаток5.

дізналися… (Є група слів – іменників, яка має форму лише множини)

виконували завдання … (на перебування сут. лише мн.ч.)

зрозуміли …. (як відрізнити сущ-е т.мн.ч. від ін.сущ-х)

навчилися… (знаходити сущ. т.мн.ч.)

Діти, у вас на столах лежить конверт. У ньому ви знайдете 3 картинки. Виберіть малюнок, який відповідає вашому настрою, та прикріпіть його на дошку. Додаток №1.

Х.Домашнє завдання.

Знайти орф. словнику та виписати 10 слів-сущ-х, що мають форму лише мн.ч.

ХI. Оцінювання.

- Усі добре працювали. /Оголошую оцінки, даю коментар /. Ви подарували мені тепло та радість. Наш урок закінчено. Всім дякую! До побачення!

Додаток 1.

Додаток 2

Завдання

Ножиці, щипці, Альпи, іменини, канікули, вершки, Сочі, лижі, шахи, макарони, заморозки, шорти, сутінки, хованки, джинси, доба, ковзани, хрестини.

Завдання . Прочитайте слова. Що їх поєднує? На які тематичні групи ви розділили б ці слова? Знайдіть пару слів за значенням. Заповніть таблицю. Як назвете кожну групу слів?

Ножиці, щипці, Альпи, іменини, канікули, вершки, Сочі, лижі, шахи, макарони, заморозки, шорти, сутінки, хованки, джинси, доба, ковзани, хрестини.

Додаток 3

ЗАВДАННЯ.

вживані лише у множині;

що використовуються в однині і множині.

чорнило.

Тільки мн.ч.

Од.і мн.ч.

ЗАВДАННЯ..Випишіть іменники в наступній послідовності:

вживані лише у множині;

що використовуються в однині і множині.

Територія, санки, гай, канікули, шахи, кліщі, сутінки, ім'я, вчитель, вершки, ворота, чорнило.

Тільки мн.ч.

Од.і мн.ч.

Додаток 4

Картка №1

Завдання :

Картка №2

Завдання : складіть загадку один для одного про предмет, зазначений у картці.

Повзунки.

Картка №3

Завдання : складіть загадку один для одного про предмет, зазначений у картці.

Картка №4

Завдання : складіть загадку один для одного про предмет, зазначений у картці.

Картка №5

Завдання : складіть загадку один для одного про предмет, зазначений у картці.

Картка №6

Завдання : складіть загадку один для одного про предмет, зазначений у картці.

Картка №7

Завдання : складіть загадку один для одного про предмет, зазначений у картці.

Картка №8

Завдання : складіть загадку один для одного про предмет, зазначений у картці.

Результати творчої роботи 1 групи.

Вони завжди гострі,

І вони потрібні для праці.

На городі стоять завжди. (Граблі)

Результат творчої роботи 2 групи.

Вони ховаються, грають,

До п'яти згодом рахують.

Назвіть гру, дорогі хлопці!

Ну, звичайно ж, це...

Результат творчої роботи 3 групи.

Там люди вимірюють вагу, але можуть зважувати і продукти. Це іменник загальний, неживий, тільки множини. (Терези)

Додаток 5.

Висновок своєї діяльності.

"Сьогодні ми…"

виконували завдання

зрозуміли ….

навчилися…

Висновок своєї діяльності.

"Сьогодні ми…"

виконували завдання

зрозуміли ….

навчилися…

Висновок своєї діяльності.

"Сьогодні ми…"

виконували завдання

зрозуміли ….

навчилися…

Висновок своєї діяльності.

"Сьогодні ми…"

виконували завдання

зрозуміли ….

навчилися…

Картка для слабких учнів.

Списати і підкреслити іменники, що мають тільки форму множини.

На Садовій вулиці відкрився новий магазин. У ньому три відділи. У першому – великий вибір молочних продуктів: кефір, сметана, йогурт, вершки, кисле молоко. У другому відділі можна купити макарони, борошно, крупи. У третьому вам люб'язно запропонують різні кондитерські вироби: цукерки, зефір, мармелад, пряники.

Списати і підкреслити іменники, що мають тільки форму множини.

На Садовій вулиці відкрився новий магазин. У ньому три відділи. У першому – великий вибір молочних продуктів: кефір, сметана, йогурт, вершки, кисле молоко. У другому відділі можна купити макарони, борошно, крупи. У третьому вам люб'язно запропонують різні кондитерські вироби: цукерки, зефір, мармелад, пряники.

Списати і підкреслити іменники, що мають тільки форму множини.

На Садовій вулиці відкрився новий магазин. У ньому три відділи. У першому – великий вибір молочних продуктів: кефір, сметана, йогурт, вершки, кисле молоко. У другому відділі можна купити макарони, борошно, крупи. У третьому вам люб'язно запропонують різні кондитерські вироби: цукерки, зефір, мармелад, пряники.

Списати і підкреслити іменники, що мають тільки форму множини.

На Садовій вулиці відкрився новий магазин. У ньому три відділи. У першому – великий вибір молочних продуктів: кефір, сметана, йогурт, вершки, кисле молоко. У другому відділі можна купити макарони, борошно, крупи. У третьому вам люб'язно запропонують різні кондитерські вироби: цукерки, зефір, мармелад, пряники.

Списати і підкреслити іменники, що мають тільки форму множини.

На Садовій вулиці відкрився новий магазин. У ньому три відділи. У першому – великий вибір молочних продуктів: кефір, сметана, йогурт, вершки, кисле молоко. У другому відділі можна купити макарони, борошно, крупи. У третьому вам люб'язно запропонують різні кондитерські вироби: цукерки, зефір, мармелад, пряники.

Аркуш оцінювання.

Визначення ч. у девізі

Визначення сут. як ч.р.

Перевірка зап-я табл. "Групи сущ-х т. мн.ч."

Перевірка упр. 509

Розподіл. дикт.

Творч. Раб.

рефлексія

підсумок

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКУ

Іменники, що мають форму

тільки однини і тільки множини

(урок російської мови у 5 класі)

Цілі уроку : формувати уявлення про іменники, що мають форму тільки єдиного і форму тільки множини; формувати вміння знаходити їх та співвідносити з певною лексичною групою; удосконалювати мову учнів, навчивши їх правильно вживати такі іменники у своїй промові.

Завдання уроку :

Освітні (формування пізнавальних УУД):

Продовжити знайомство з іменником як самостійною частиною мови;

Вміти знаходити іменники тільки однини;

Виявити особливості вживання таких іменників у своїй промові;

Розвиваючі (формування регулятивних УУД):

Планувати свою діяльність у залежності від конкретних умов;

Розвивати логічне мислення; формування вміння систематизувати матеріал як схеми (малюнку), коли виділяються смислові одиниці тексту (освоєння графічної техніки представлення інформації);

розвиток прийомів розумової діяльності, уваги, пам'яті, творчої активності;

Контролювати та оцінювати процес та результати дії.

Виховні (формування комунікативних та особистісних УУД):

Вміти слухати та вступати в діалог;

брати участь у колективному обговоренні проблем;

Розвивати вміння працювати у групі;

формувати вміння перевіряти результати діяльності;

Виховувати відповідальність та акуратність;

Виховувати позитивне ставлення до навчання.

1.Мотивація(самовизначення) до навчальної діяльності.

Мета: включення до навчальної діяльності на особистісно-значущому рівні.

Вітаю клас.

Перевіряю готовність учнів до уроку.

- Продзвенів дзвінок наш у термін.

Ви готові розпочати урок?

Чи все на місці? Все гаразд?

Підручник Бистровий із собою та зошит?

Кожен хоче відповідати та оцінки отримувати?

Чи всі хочуть тут вчитися?

Отже, можна всім сідати.

-З яким настроєм ви сьогодні прийшли на урок? Підніміть смайлики.

Давайте пограємо у гру "Третій зайвий"

1) Коні, коні, поні

2)Пісні, ножиці, бурі

3)Сутінки, темрява, вечір

4) Сухарі, батони, молоко

5) Вафлі, цукерки, цукор.

Задаю питання:

Як ми можемо зробити відкриття?

Прошу відкрити зошити, записати дату, тему уроку.

Давайте сформулюємо цілі сучасного уроку.

*Не забудьте оцінити себе

Встають, заспокоюються та сідають за свої столи.

Грають у гру "Третій зайвий", перевіряють

2) ножиці

3) сутінки

Відповідають на запитання:

Є сут., які мають форму тільки од і тільки множ. числа.

Не все сущ. можуть мати два числа (од. та мн.)

Діти записують у зошитах число, тему уроку.

Діти формулір-т мети уроку:

Д.науч-ся шукати сущ-е, кот-е употр-ся у вигляді лише однієї числа;

Включати в систему знань новий матеріал та повторювати пройдений;

Виробляти орфографіч. пильність.

Формуються особистісні УУД.

Самовизначення (Л)

Сенсоутворення (Л)

Підведення під поняття (П)

2. Актуалізація знань(розминка)

Мета: повторення вивченого матеріалу, необхідного для «відкриття нового знання», та виявлення труднощів у індивідуальній діяльності кожного учня; промовляння мети уроку як питання, який належить відповісти.

Ми продовжуємо подорож країною Морфології.

Що вивчає морфологія?

На к-ті 2 гр діл-ся всі ч.р?

Над якою частиною промови ми працюємо останнім часом?

Що таке ім'я сущ-е?

К-ті постійні морф. ознаки є у сут-х?

Даю завдання: з цих слів виписати іменники, які мають форму лише множини.

Алфавіт, верба, ворота, окуляри, погода, хуртовина, лещата, завірюха, чорнило, тирса, молоко, ваги, портфель, клопіт, макарони, ліс, пальники, інструмент, диван, граблі.

Перевіримо, які ви виписали слова.

*Не забудьте оцінити себе

Ім'я сущ-е- Самост. частина мови, яка позначає предмет та відповідає на запитання Хто? Що?

Піст. морф. ознаки: одуш-е - неодуш, собст. - Наріц, рід, скл.

Виписують іменники, що мають форму лише множини.

По черзі називають виписані слова.

Перевіряють.

Ворота, окуляри, лещата, чорнило, тирса, ваги, клопіт, макарони, пальники, граблі.

Вибіркова робота (П)

Логічні дії (П)

Самовизначення (Л)

Усвідомлене та довільне побудова мовленнєвого висловлювання (П)

3. Пояснення нового матеріалу.

Мета: знайомство уч-ся з сущ-ми, кот-е ім-т форму лише од.ч і лише мн.ч.

Більшість імен сущ-х означає предмети, що піддаються рахунку. Такі сущ-е им-т форму од.ч (для позначення 1 предмета) та форму мн.ч (для позначення кількох предм)

Як відрізнити сут-е, к-е мають обидва числа, від тих,

к-е им-т форму лише однієї числа?

Ізм-е за числами - непост. морф. ознака сущ-го.

Виконаємо упр.191.

Чи можна утворити форму мн. від даних сут-х?

Чи піддається рахунку те, що вони називають?

Доповніть лексичні групи сут-ми з однієї частини.

З одним словом кожної групи складіть пр-я.

У якому числі використані виписані іменники?

*Не забудьте оцінити себе

Учні знайомляться з прикладами та непост. морф. ознакою імені сущ-го.

Треба спробувати утворити від сущ-х 2 форми числа. Якщо форма од. не утворюється, це сущ-е употреб-ся лише у формі мн.ч.

Уч-ся роблять висновок, що форму мн.ч. утворити не можна.

Перевіримо.

Учні виконують роботу у зошитах.

1. Будинки скінчилося борошно.

2.Мені купили нове взуття.

3.Ходьба дуже корисна для здоров'я.

4.Влітку ми поїдемо відпочивати до Криму.

Формуються пізнавальні, регулятивні УУД.

Спілкування та взаємодія з партнером (К)

Самовизначення (Л)

4. Самостій. робота з самоперевіркою за зразком

Ціль:застосування нового методу процесів; рефлексія досягнення мети

А) Пропоную виконати самостійне завдання.

В 1.Підібрати до іменників антоніми, які використовуються лише в однині.

А що таке антоніми?

Правда, бідність, горе, старість, білизна,

світло, доброта, дитинство

*Не забудьте оцінити себе

Учні виконують самостійно завдання за зразком.

Антоніми-слова однієї і тієї ж частини мови з протилежним лексичним значенням(білий – чорний, біг – ходьба).

1. Правда - брехня, бідність - багатство, горе - радість,

старість - молодість, білизна-чорнота,

світло-темрява,

доброта - агресія,

дитинство - дорослість

Потім перевіряють, роблять висновок

Самовизначення (Л)

Виконання дій з алгоритму (П)

Корекція (Р

5. Включення в систему знань та повторення

Мета: включення нового знання до системи знань, повторення та закріплення раніше вивченого

Завдання 1. (Конструювання тексту)

Завдання: скласти пропозиції на тему «Як ми готуємося до свята», включивши до них необхідні іменники. (Слова знаходяться на учительському столі, їх потрібно вибрати із загального складу. Текст для кожного індивідуальний.)

1 чол.: Перед, свято, тато, зробити, в, квартира, невеликий, _ _ _ _ _ _ _.

Я, він допомагатиму. Ми, замінити, в, кухня, на, підлогу, _ _ _ _ _ _ , а, в, ванна, наклеїти, новий, _ _ _ _ _ . Побілити, _ _ _ _ _ _ , стеля.

2 чол.: Скоро, 8, Березня. Ми, з, сестро, спекти, торт. Для, він, знадобляться, продукти ________ , __________, ___________, _________ , _________ , __________ і ________________ .

Все це, ми, вже, купити.

3 чол.: Ми, захотіти, привітати, тато, 23, лютий, і, спекти, він, ______. Для, цей, взяти, 2, стакан_____, налити, півстакан_____, розбити, в, тісто, 3, _____, додати, на солодощі ___

та трохи ______. Наш сюрприз дуже сподобався татові!

Слова для довідок: яйця, ремонт, крейда, цукор, вершкове масло, лінолеум, кахель, сметана, какао, харчова сода, борошно, сюрприз, молоко, пиріг, фрукти.

2) Виконаємо упр.193.

Вгадайте слова за їхнім лексичним значенням.

Чи мають дані слова рід?

3) Зараз різні завдання для хлопчиків та дівчаток.

Завдання хлопчикам:згадати назву 3-4 інструментів, які мають лише форми мн. ч. та скласти пропозицію за схемою О,О,О та О – це робочі інструменти.

Завдання дівчаткам:згадати "смачні" сущ. і "подати" їх до сніданку, причому сущ. повинні мати лише форми од.ч. Скласти пропозицію за схемою О, О, О та О – це наш улюблений сніданок.

4) Виконаємо упр. 194.Розгляд. рис-к і знайдіть предмети-сущ-е у формі тільки мн.ч.і складіть із ними словосоч «прил. +сущ».

Яка група запише більше слів?

5) Робота в групі:

Перед вами в конверті дві загадки, вони розрізані на окремі слова, їх потрібно зібрати.

*Не забудьте оцінити себе

Перед святом тато зробив у квартирі невеликий ремонт. Я йому помагав. Ми замінили в кухні на підлозі лінолеум, а у ванній наклеїли нову кахель. Побілили крейдою стелю.

Скоро 8 березня. Ми з сестрою випечемо торт. Для нього знадобляться продукти: борошно, молоко, яйця, вершкове масло, цукор та якесь.

Все це ми купили.

Ми захотіли привітати тата з 23 лютого та спекти йому пиріг. Для цього взяли 2 склянки борошна, налили півсклянки молока, розбили в тісто 3 яйця, додали для солодощі цукру та трохи соди.

Наш сюрприз дуже сподобався татові!

Доба, сани, ясла, ваги, шпалери, тирса.

Тиски, кусачки, плоскогубці та кліщі - ...

Молоко, сир, сметана та редис...

Чорні шахи, сухі дрова, червоні шорти, кучеряве волосся, густі вуса, сині джинси, гострі вила, короткі граблі, новий годинник, ненадійні гойдалки, темні намисто, довгі штани.

1.Два кільця, два кінці, посередині гвоздик. (ножиці)

2.Ходять весь вік, а не звір, не людина.

Вилучення необхідної інформації

Робота в парі(К)

Навчальна співпраця з учителем та однолітками

Постановка та формулювання проблеми П)

Робота у групах (К)

Складання пропозицій за схемою (П)

Завдання творчого характеру (Л)

Здатність діяти з урахуванням інших позицій (К)

6. Рефлексія

Мета: співвіднесення мети уроку та її результатів, самооцінка роботи уроці.

Діти, згадайте, що ми сьогодні робили на уроці?

Які цілі ми ставили собі на початку уроку?

Складає внутрішню мову.

Кліше при рефлексії:

Що мені вдається?

Що мені не вдається?

Що ти мені порадиш?

Висловлюються вголос за бажанням або на прохання вчителя

Рефлексія способів та умов дій (П)

Контроль та оцінка результатів діяльності (П)

Самооцінка (Л)

Адекватне розуміння причин успіху (неуспіху) (Л)

7. Д.З.

П. 25, упр.195 або розгадати кросворд.

Кожна дитина записав д/з у щоденник.

Диференційоване завдання (Л)

Іменники - це головна складова нашої мови. З безлічі можливих слів ми завжди вибираємо більш підходящі нам за стилем та забарвленням. Те, як людина будує свою промову, може дуже багато сказати про її особистість і склад розуму співрозмовнику. Тому дуже важливо вміти грамотно та чітко висловлювати свої думки. Для цього необхідно знати основи граматики російської мови та вміти їх застосовувати у реальному житті під час спілкування з людьми. У цій статті розберемо таку категорію, як число іменників.

Іменник в російській мові може вживатися у вигляді однієї з двох можливих форм - в однині або в множині. Число є одним з головних ознак частини мови під назвою іменник. Але існують російські іменники, які можна використовувати в мові тільки в однині або лише в множині. Розберемося в усьому порядку.

Іменники однини

З іменниками в однині все ясно і зрозуміло навіть без граматичних правил: вони позначають одну річ або обличчя, тобто будь-які (наприклад, ручка, книга, будинок, кішка). Такі іменники в однині мають свій рід (жіночий, чоловічий або середній; іноді загальний), а також, незалежно від числа, схиляються відмінками.

Іменники множини

Ті ж іменники можна використовувати і в множині (ручки, книги, будинки, кішки). Це іменники, що позначають кілька предметів. Дуже часто в російській мові зустрічаються іменники, що мають форму лише множини. Про них ви можете прочитати нижче.

Іменники у множині, в яких часто роблять помилки

Про найчастіші помилки в побутовій мові в російській мові можна було б написати не одну повноцінну статтю, але тут зосередимо нашу увагу лише на неправильному вживанні іменників. У іменників множина і правильне утворення форм дуже часто піддаються сумніву.

Обов'язково варто звернути увагу на правопис наступних слів у родовому відмінку: чоботи – чобіт, валянки – валянок, черевики – черевики, солдати – солдат, місця-місць, яблука – яблук.

А помилки у використанні цих слів у родовому відмінку можна дуже часто почути у продуктових магазинах: мандарини – мандаринів, нектарини – нектаринів, помідори – помідорів, апельсини – апельсинів. Іменники, що мають форму лише множини, дещо відрізняються від даних у плані відмінювання за відмінками.

Утворення форм множини: особливості

Іноді утворенні форми множини для певної категорії іменників виникають деякі труднощі. У російській немає як таких правил, визначальних, яке закінчення потрібно для множини іменників, які в конкретний момент нам необхідно застосувати. Тому досить складно правильно вжити слово. Давайте звернемо увагу на особливі випадки, що стосуються множини іменників. Їх краще просто завчити, щоб не робити помилок і не сумніватися у правильному вживанні слів.

Насамперед це іменники чоловічого роду (з в однині), із закінченнями -и, -і, що найчастіше позначають професії. Наприклад, тренер – тренери (не тренера!), договір – договори, бухгалтер – бухгалтери, лектор – лектори, крем – креми і так далі.

Наступна група - це такі ж іменники, як у попередній, але із закінченнями -а, -я: професор - професора, доктор - доктора, директор - директора, якір - якоря і таке інше.

Іменники, які завжди використовуються в однині

У російській мові є чимало іменників, що не змінюються за числами і завжди вживаються виключно у формі однини. Розглянемо групи, на які умовно можна поділити такі іменники:

Позначають різні почуття, особливості стану та людські якості (ніжність, гнів, злість, ненависть, хіть, залежність, безпека, слабкість, доброта);

Позначають ознаки предмета (сірість, голубизна, почервоніння, худорлявість, повнота, щільність);

Речові (нафта, золото, сталь, олово, срібло, нікель, цукор, сметана, олія, перли);

Що позначають кілька якихось однакових предметів у сукупності (посуд, листя, дітлахи, звірина);

Позначають предмети, що у всій природі в єдиному екземплярі (Сонце, Земля, небо, Місяць); до цієї групи відносяться географічні назви (Аргентина, Стокгольм, Москва, Іртиш, Новосибірськ, Крим, Об).

Іменники, що мають форму тільки множини

Тільки у множині існують у російській такі іменники:

Що позначають різного роду речовини (рум'яна, парфуми, чорнило, дріжджі);

Позначають предмети у парі (джинси, граблі, ролики, штани, лосини, штани, гетри, окуляри, санки, санки);

Позначають ігри або якісь процеси (шашки, салачки, хованки, жмурки, наздоганяння, вибори);

Позначають природні явища або часові відрізки (добу, канікули, сутінки, будні);

Географічними або астрономічними назвами (Сочі, Альпи, Курили, Терези).

Отже, підсумовуємо: у російській існує дві форми іменників - єдина і множинна. Більшість слів мають обидві форми, проте зустрічаються і іменники, що мають форму тільки множини, ну і, звичайно, ті, які вживаються тільки в однині.


Мета: 1. Знати розряди іменників, які мають форму тільки множинного або тільки однини. 2. Вміти відрізняти іменники, що мають одну числову форму, від інших іменників. 3. Вміти підбирати антоніми до іменників.




Розряди іменників, що мають форму лише множини 1. Назви парних предметів: сани, дрожки, ножиці, кліщі, ворота, окуляри, штани та ін. 2. Назви ігор: пальники, хованки, жмурки, шахи, шашки та ін. 3. Позначення окремих часових проміжків: доба, будні, сутінки, канікули та ін. 4. Речовино-збиральні іменники: макарони, вершки, дріжджі, чорнило, парфуми та ін.




Розряди іменників, що мають форму тільки однини 1. Речові іменники: олія, молоко, цукор, вода, нафта, сталь, мідь та ін. 2. Збиральні іменники: ялинник, молодь, студентство та ін. білизна, чистота, лінь, доброта, худорлявість, ентузіазм, біганина, косьба, ходьба, тепло, вогкість, відлига та ін. 5. Імена власні (П.І.Б.): Лев Миколайович Толстой


Форма множини від деяких із цих іменників можлива, але лише для позначення певних сортів, марок Нержавіюча сталь (од.) – леговані сталі (мн.); оливкова олія (од.) – технічні олії (мн.); непрохідний бруд (од.) – лікувальні грязі (мн.); спинний мозок (од.) – приготувати мізки (мн.)








Підібрати до іменників антоніми, які використовуються лише в од.ч. (10 б.) Сила – слабкість; правда брехня; багатство – бідність; сльози – сміх; веселощі – смуток; старість – молодість; агресія – доброта; білизна – чорнота; біганина – ходьба; світло – темрява.







Клас: 6 «Б»

Вчитель: Татарінова О. В.

Тема уроку: «Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини».

Структура уроку:

1. Організаційний момент. Психологічний настрій

2. Перевірка засвоєння раніше вивченого.

3. Етап відкриття нових знань.

4. Робота над темою уроку. Постановка проблемної ситуації (запровадження тему).

5. Вивчення нового матеріалу.

6. Закріплення знань з пройденої теми. Робота з підручником.

7. Узагальнення та систематизація знань.

8. Домашнє завдання.

9. Підбиття підсумків уроку.

Цілі уроку:

1) корекційно-освітня : формування знань учнів про іменники, що мають форму лише однини або лише множини.

2) корекційно-виховна : формування позитивної навчальної мотивації та розвиток інтересу до вивчення російської мови

3) корекційно-розвиваюча : корекція та розвиток мови, уваги, мислення.

Запланований результат:

знати: іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини;

вміти: розрізняти іменники, що мають форму тільки однини, і іменники, що мають форму тільки множини, правильно утворювати важкі форми множини;

вчитися: точно, доречно вживати в мові іменники, що мають форму лише однини або лише множини.

Обладнання: проектор, екран, комп'ютер, презентація, дидактичний матеріал (картки з диференційованими завданнями), «смайли» для проведення рефлексії, підручник російської мови - Галунчикова Н.Г., Якубовська Е.В. Російська мова. Підручник для 6 класу спеціальних (корекційних) освітніх закладів VIII виду, Москва, «Освіта», 2014 .

    Організаційний момент.Психологічний настрой.
    На урок усі зібралися!
    Прокидайся! Не лінуйся!
    Щоб багато чого досягти,
    Потрібно добре вчитися!

Вправа «Маятник головою» («Малий маятник»)

Початкове положення: стати прямо, ноги трохи вже ширини плечей.

Опустити голову вниз, подивитися на підлогу - різкий короткий вдих. Підняти голову вгору, подивитися на стелю – різкий короткий вдих. Видих йде пасивно у проміжках між вдихами, голова у своїй не зупиняється посередині. У жодному разі не можна напружувати шию.
2. Перевірка засвоєння вивченого раніше.

Хлопці, скажіть, які дві форми числа мають іменники. (Іменники можуть мати форму однини і форму множини).

Згрупуйте дані іменники ( книга, уроки, квітка, дерево) залежно від їх числа і допишіть форму числа, що бракує. Скільки буде стовпчиків? ( Два стовпчики: однина і множина).

Перевіримо, що вийшло. (Книга – книги, урок – уроки, квітка – квіти, дерево – дерева).

А тепер прочитаємо текст на слайді:

Пропонуємо спекти до чаюпечиво. Дріжджі вам не знадобляться. Збийте два яйця зі склянкоюцукру . Додайте по півсклянкисметани ікефіру . Додати трохисоди і всиптеборошно. Замісититісто і розкотіть його. Виріжте фігурки і випікайте їх. Готове печиво посипте тертимшоколадом. Подавайте дочаю, молоку , вершкам. Смачного!

Випишіть виділені слова в називному відмінку в наші стовпчики в залежності від їх числа.

Чи все у вас вийшло?

3. Етап відкриття нових знань.

Вчитель допомагає учням прийти до висновку, що іменники кефір, цукор, печиво, сметана, сода, борошно, тісто, шоколад, чай, молоконеможливо поставити у форму множини, а іменники дріжджіі вершкинеможливо поставити у форму однини.

Ознайомтеся з текстом підручника на сторінці 111. Чи відповідає дана інформація з нашими висновками? ( Так, збігається).

Ми маємо запам'ятати, як пишуться словникові слова кефір, печиво, сметана, шоколад. (На дошці).

4. Робота з теми уроку. Постановка проблемної ситуації (введення у тему).

Діти, як би ви визначили тему нашого сьогоднішнього уроку. ( Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини).

Навіщо нам це потрібно знати? (Щоб правильно говорити та писати такі слова, бути грамотними людьми).

5. Вивчення нового матеріалу.

1) - А якщо все-таки необхідно сказати про сметану чи молоко у множині, то як можна вийти зі становища? (Учні пропонують власні варіанти).

Подивіться на картинку підручника на стор. 111. (На зображенні зображені пачки молока, кефіру, сиру, сметани. Учні приходять до висновку, що можна сказати словосполученням: кілька пачок молока, сиру, сметани, кефіру).

2) - Подивіться на картинки та розшифруйте слова. У чому їхня особливість?

Ребуси


Які ж значення бувають у іменників, що мають форму тільки однини?

1. Назви безлічі однакових осіб, предметів: молодь, дітлахи, студентство, листя.

2. Назви речовин, матеріалів, продуктів: бензин, мед, молоко, гас.

3. Назви рослин: горох, капуста, морква, жито.

4. Назви якостей, властивостей: білизна, молодість, темрява, свіжість.

5. Назви дій та станів: читання, ходьба, подив, плавання.

6. Власні назви одиничних предметів: Москва, Волга, Рязань, Ока.

Зарядка для очей «Семицветик»

3) – А тепер спробуємо розгадати кросворд. Якщо у нас виникнуть труднощі, нам допоможуть ті, для кого він був домашнім завданням.

Кросворд

Додаток 1.

Що поєднує всі ці слова? ( Усі вони використовуються лише у формі множини).

- Які ж значення мають іменники, які мають форму лише множини?

    Назви парних чи складових з кількох частин предметів:

штани, ваги, ворота, ножиці, ноші, окуляри, граблі, лещата.

    Назва матеріалів або їх відходів, залишків: білила, парфуми, консерви (кон-(лат.) «з», серво – зберігати (лат.)), тирсу, висівки.

    Назви ігор: пальники, салки, жмурки, шахи.

    Назви проміжків часу: доба, будні, канікули.

    Географічні назви: Афіни, Альпи, Карпати, Митищі, Сочі.

6. Закріплення знань з пройденої теми. Робота із підручником.

1) - Вивчіть упр. 184 на стор. 112. Продумайте план роботи. Розкажіть про те, як ви працюватимете. ( Учні планують свою діяльність:

1) назвати предмети на картинці; 2) визначити пропущені літери у словах із рамки; 3) розподілити слова з рамки за групами).

Усна робота з упр.184:

    називаємо слова, зображені на картинці, визначаємо їх число ( окуляри, ножиці, кліщі, граблі – ці слова мають форму лише множини);

    визначаємо літери, пропущені в словах із рамки.

Письмова робота з упр.184 у парах:

    вибираємо слова з рамки за даними групами: іменники, що мають форму тільки однини: 1-а пара - назви продуктів, 2-а пара - назви металів; іменники, що мають форму лише множини: 3-а пара – назви продуктів, 4-а пара – назви інструментів, 5-а пара – назви ігор, всі разом – назви рідких речовин).

Етап контролю.

Перевірка роботи. Кожна пара зачитує виписану нею групу слів. Учні визначають правильність виконаного завдання завдання.

Фізкультхвилинка

Якщо ви чуєте іменник, який має форму лише однини, то присідаєш, якщо це іменник, що має форму лише множини – плескаєте над головою.

Лимонад, ножиці, кисень, жмурки, хоробрість, канікули, шахи, срібло, молодість, радість, санки.

«Допиши слівце».

    По-геройськи Олена з лінню

Воювала цілий день,

Але, на превеликий жаль,

Перемогла Олену _________.

    Оля мучила гребінець,

До школи робила зачіску.

Мучила-то мучила,

Так вийшло _________.

    Тряс і тряс портфель Тарас,

Щоб знайти зошити,

Але зошити щоразу

З ним грали у __________.

    Чверть знову почалася,

Годинники затикали,

А мене питання гнітить,

Чи скоро _______________.

Учням пропонується знайти та виписати іменники, які мають лише одне число. Робота перевіряється вголос. (Лінь – од.ч., опудало – од.ч., хованки – мн.ч., канікули – мн.ч)

Ви часто кричите: Ура! Канікули!» Це просте земне слово має своєю появою небу.

Канікулою стародавні римляни називали Сіріус - найяскравішу зірку у сузір'ї Великого Пса. У найсвітліші дні (З середини липня до кінця серпня)Сонце проходило через це сузір'я. Тоді робили перерву у заняттях, наступали канікули. Спочатку канікулами називали лише літній відпочинок. Потім слово канікулистало ставитися до будь-якої перерви у навчанні: влітку, взимку, навесні. Тому ми зараз говоримо: літні канікули, зимові канікули, весняні канікули.

    – Визначте, чи вірно утворено число іменників.

1. повстання – повстання

2. ворота – ворота

3. срібло - срібло

4. відлига - відлига

5. цитата – цитати

6. консерви – консерва

7. буряк - буряк

8. щавель - щавлю

Перевіряємо.

Правильно: 1. повстання - повстання

5. цитата – цитати

    Музичний диктант.

Зараз ми з вами пограємося, трохи підвищимо свій настрій. А що нам підвищує настрій? (Музика).Потрібно знайти іменники у множині у запропонованому уривку з пісні, а також вгадати саму пісню.

    Ах ви сіни, мої сіни, сіни нові мої

Cені нові, кленові, візерунчасті.

    Якщо я чешу в потилиці – не біда!
    В голові моєї тирси - так! так! Так!

В якій формі вживані слова сіниі тирса? (У формі множини).

    Узагальнення та систематизація знань.

Що нового дізналися на уроці?

(Орієнтуючись на матеріали уроку, учні відповідають питання)

    Домашнє завдання.

А тепер — домашнє завдання. Кожен буде індивідуальне.

    Підбиття підсумків уроку.

Заключне слово вчителя.

Хлопці, ви всі молодці. Добре справлялися з труднощами на уроці. (Виставлення оцінок).

А тепер оцініть свій настрій та роботу на уроці. Ідучи, на дошці за допомогою «смайлика» оцініть ваше здоров'я. (На слайді зображені «смайлики» та коментарі до них: веселий «смайлик» – «Мені було цікаво!»; похмурий «смайлик» – «Мені було нудно…»; сумний «смайлик» – «Мені було важко»).

Додаток 2.

Додаткові завдання.

1.Списати та відгадати загадки. Записати відгадки у два стовпчики.

Од.ч. Мн.ч.

Ну, хто готовий свої дві шпаги

Схрестити через клаптик паперу? Ножиці.

З того і з цього боку

У клітинах коні та слони.

Але не можуть утриматися,

Щоб не боротися один з одним. Шахи.

Спершу з гори летиш на них,

А потім у гору тягнеш їх. Санки.

Білий, як сніг. У честі у всіх.

До рота влучив, там і пропав. Цукор.

Дерев'яні коні по снігу скачуть,

А у сніг не провалюються. Лижі.

Білий камінчик розтанув, на дошці сліди залишив. Крейда.

Червона дівчина сидить у в'язниці, а коса на вулиці. Морква.

Білий камінь із гори
Завжди стоїть на столі.
Хто його не їсть,
Той смак не знає. Сіль.

    Заповни колонку тлумачного словничка. Запиши пропозиції, що вийшли в зошит.

Сільськогосподарська зброя з рідкісними

зубами для згрібання сіна.

Металевий інструмент для

висмикування цвяхів.

Інструмент для різання з двома гострими

Інструмент для затискання обробляє-

ного матеріалу.

    Напиши знайомі тобі ігри у два стовпчики.

Настільні ігри

Відзнач іменники, що мають лише одне число.

    Запиши словосполучення у два стовпчики: 1) з іменниками, які мають тільки форму однини; 2) з іменниками, які мають лише форму множини.

Березові дрова, ранні заморозки, бджолиний віск, пофарбували перила, дубові меблі, дорожній пил, замінили окуляри, купили годинник, точні ваги, туалетне мило, розпустився бузок, похмура погода, добірна пшениця, почалися канікули.

Од.ч. Мн.ч.

    Запиши словосполучення у два стовпчики: 1) з іменниками, які мають тільки форму однини; 2) з іменниками, які мають тільки форму множини.

Шкіряне взуття, дрібні гроші, синє чорнило, білизна, безтурботний сміх, каштанові кучері, міцна дружба, веселі іменини, зайвий клопіт, цвітна капуста, французькі парфуми, липовий мед, пекучий перець.

Од.ч. Мн.ч.

У надрах землі багато з корисними копалинами: (…). 2. У гастроном надійшли потрібні продукти: (…). 3. Влітку ми збирали у лісі ягоди: (…).

    Допишіть речення, використовуючи іменники, які мають тільки форму однини.

    Позитивні риси людини: доброта, …., …. ; негативні якості: грубість, …., …. .

    На городі ми посіяли моркву, …., … і посадили картоплю, …., …. .

    Випишіть іменники в наступній послідовності:

    Використовуються лише у однині;

    Використовуються лише у множині;

    Використовуються в однині і множині.

Територія, санки, гай, канікули, нафта, шахи, рідня, кліщі, сутінки, ім'я, вчитель, дно, вершки, сіно, цукор, ворота, чорнило.

    Відгадайте загадки. Запишіть їх разом із відгадками.

Два кінці, два кільця, посередині гвоздик. (ножиці)

Без ніг, а ходять, без рук, а вказують. (Годинник)

Завжди ходять, а з місця не сходять. (Годинник)

Кругленькі, біленькі, всьому світу милі. (Гроші/монети)

Зубасти, а не кусаються. (Граблі)

З вечора закладу, всю ніч спокійно пролежу. (Ворота на запорі)

Loading...Loading...