Samostalniki, ki imajo samo edninsko obliko. Kaj morate vedeti o njih? Število samostalnikov: samostalniki v množini in drugi primeri samo v množini Samo samostalniki Primeri ruščine

Metodološki razvoj pouka ruskega jezika v 5. razredu

učitelji ruskega jezika in književnosti

MBOU Novonazimovskaya srednja šola №4

Rimashevskaya Svetlana Fedorovna.

UMK M.T.Baranov, T.A.Ladyzhenskaya, N.M.Shansky.

Predstavitev novega gradiva učne ure temelji na aktivnostim pristopu – ustvari se spletka lekcije, opozoritev na temo se povzroči z uporabo »čarobne škatle« in predmetov v njej. V procesu reševanja problemske situacije učenci sami oblikujejo temo lekcije in njene cilje.

Asimilacija novega materiala v lekciji se izvaja z izvajanjem vadbenih vaj v parih in skupinah, kar vam omogoča, da v delo vključite "šibke" učence.

Zadeva: Samostalniki, ki imajo samo množinsko obliko.

Cilji:

Izobraževalni : podati predstavo o samostalnikih, ki imajo samo množinsko obliko in njihovih razlikovalnih lastnostih od samostalnikov, ki imajo dve obliki števil; predstavi glavne skupine teh samostalnikov po pomenu; naučite se jih najti med drugimi samostalniki; uporabljajo jih v govoru, pri čemer upoštevajo ortoepske norme.

Izobraževalni : oblikovati sposobnost zastavljanja ciljev, samostojne analize informacij, sposobnost dela v parih in skupinah, širiti besedni zaklad učencev z uporabo samo množinskih samostalnikov v govoru, razvijati monološki govor.

Izobraževalni: razviti zanimanje za predmet.

Vrsta lekcije : kombinirano.

Metode poučevanja : razmnoževalni, delno raziskovalni. besedni (pogovor, razlaga), praktični (samostojno delo, vaje), vizualni (prikaz), analiza, sinteza, primerjava, posploševanje, hevristična,

Oblike organizacije izobraževalnih dejavnosti : frontalni, individualni, parna soba, skupinski.

oprema : učbenik T.A. Ladyzhenskaya, predstavitev za lekcijo v programu PowerPoint, didaktično gradivo (kartice - naloge, tabela), slike za fizične minute, "čarobna škatla" , predmeti za škatlo (škarje, očala, ure, klešče).

Med poukom.

    Organizacijski trenutek.

Psihološki odnos do dela. Pozdravi. (Dodatek 1)

Dober dan, dragi fantje! Nasmehnite se drug drugemu in me poglejte, dajte svoje nasmehe gostom.

Odprite zvezke, zapišite številko, "razredna naloga".

II. Posodobitev znanja

Naša današnja lekcija bo potekala pod geslom: "Študent - sreča, učitelj - veselje!".(Moto je napisano na tabli).

Kako ste dobili ta moto?

Fantje, ploskajte z rokami, če veste, kateri del govora je prva beseda v tem stavku. Stomp, če poznate del govora druge besede. Dvignite desno roko, tisti, ki ste se naučili dela tretje besede. Dvignite levo roko, tisti, ki vedo, kateri del govora je zadnja beseda v stavku. Dobro opravljeno! Napiši del govora nad besedami.

Tako je, fantje! Že nekaj dni se v razredu pogovarjamo o delu govora, katerega čar je v tem, da poimenuje bistvo vsega, kar nas obdaja na svetu. Kaj lahko rečete o samostalniku?

III. Postavljanje ciljev in motivacija. ( Ustvarjanje motivacije za učenje. Zainteresirajte študente za novo temo.

Naša današnja lekcija ni preprosta, ampak nenavadna. Prinesel sem čarobno škatlo. Vsebuje naslednje predmete: očala, ure, škarje, klešče.

- Kaj misliš, kaj so te stvari? Kaj jih združuje? Težko? Potem si oglejte1 diapozitiv predstavitve.

Vsebuje samostalnike v množini. Iz njih morate oblikovati obliko ednine.

Pevci - (pevec) Krone - (krona) Trnje -

Jeleni - (jeleni) konji - poni konj -

uspehi - (uspeh) nuts - nuts Armor -

Kaj se ti je zgodilo? Za katere samostalnike vam ni uspelo oblikovati edninske oblike? Kaj so ti samostalniki?

- Torej, o čem se bomo pogovarjali danes na lekciji? Kaj jetema lekcije? (samostalnik-e, ki ima samo množinsko obliko.) Diapozitiv 2 .

- Kakšne cilje si bomo zastavili?Navedite namen lekcije na podlagi njegove teme. Za to uporabite referenčne fraze, napisane na tabli.

SREČAJTE SE NA…;

NAUČITE SE ISKATI… IN PRAVILNO UPORABLJATI….

(Namen lekcije: seznaniti se s samostalniki, ki imajo samo množinsko obliko; naučiti se jih poiskati med drugimi samostalniki in jih pravilno uporabljati v govoru.)Diapozitiv 3.

IV. Razlaga novega gradiva.

    Seznanitev z gradivom učbenika - str.204.

    Delo v parih.Distribucijski narek.

Preberite besede. Kaj jih združuje? V katere tematske skupine bi te besede razdelili? Poiščite besedne pare po pomenu. Napolnite mizo . diapozitiv 6 , aplikacija 2 . Kako bi poimenovali vsako skupino besed?

Predmeti za gibanje; Športna oprema

instrumenti

Naravni pojavi

Časovna obdobja

Izdelki, snovi

Geogr. imenovani.

Dogodki, prazniki.

zmrzali

počitnice

testenine

krst

3 . Pogovor.

- Fantje, kaj lahko pomenijo samostalniki, ki imajo obliko samo množinske številke?

- Kaj menite, kakšne slovnične značilnosti imajo takšni samostalniki?

(Ovitek. Njihovega spola in sklanjanja ni mogoče določiti.)

- In kateri morfem nam bo povedal, da je ta samostalnik le množina. številke?

(Večina samostalnikov ima končnico–S (-IN)(to je tipičnolit. jezik). Nekateri samostalniki imetitolkalakonec-IN JAZ)(to je tipičnopogovornogovor).

- Fantje, zdaj pa se vrnimo k naši skrinjici. Kakšni predmeti so v njem?(samostalnik samo množina)

- Poskusimo opredeliti samo množinske samostalnike.

V. Primarna asimilacija, zavedanje in razumevanje novega gradiva.

npr. 509, str.205

VI. Fizkultminutka.

Zdaj pa se sprostimo in igrajmo. Pokazal vam bom slike z narisanimi predmeti. Če slika prikazuje samo obstoječo množino. številke, vstaneš, če enota. ali imajo obliko ter ednino in množino. h - sedi.

Ure, škornji, škarje, nogavice, mleko, denar, škornji, grablje, kvas, kladiva.

VII. Konsolidacija.

Delo v parih. Vaja. Diapozitiv 8. Aplikacija3 . Samostalnike zapiši v naslednjem vrstnem redu:

Ozemlje, sani, gaj, počitnice, šah, klešče, mrak, ime, učitelj, smetana, vrata, črnilo.

Samo množina

ednine in množine

ozemlju

praznik,

VIII. Ustvarjalno delo v skupinah.Aplikacija 4.

(Za šibke - karta).

In zdaj, fantje, poslušajte, prosim, uganko. Uganete, kaj je tema? Ta samostalnik je samo v množini. številke. diapozitiv 10.

Ta tkanina je bila izdelana v 16. stoletju v mestu Genova, ki so ga Italijani imenovali Genova. Hlače za mornarje so bile sešite iz te trpežne tkanine. Nato so jih začeli izvažati v Kalifornijo za pastirje in kopače zlata. Zdaj jih nosijo ljudje vseh starosti. To je… (kavbojke).

Kdo in kdaj jih je izumil, ni znano. V stari Grčiji so zanje uporabljali polirane kamnite kristale. Njihova domovina še vedno velja za Benetke - kraljico ogledal in steklenih izdelkov. V Rusiji so jih začeli nositi od 15. stoletja. to je ... (očala)

Na nočnem nebu v ozvezdju Veliki pas je zvezda, ki jo lahko vidimo le poleti. Takrat je bilo zaradi vročine težko delati in ljudje so počivali. To poletno obdobje je bilo poimenovano po tej zvezdi. Kasneje so šolarji to besedo začeli imenovati tako jesenski počitek, kot zima in pomlad. To je … (praznik).

Vaja. In zdaj poskušate v skupinah sestaviti podobno uganko drug za drugega o temi, navedeni na kartici.

(besede žrebajo predstavniki skupin z žrebom). Skrivalnice, škarje, drsniki, tehtnice, čistila, parfumi, vile, gugalnice, nosila.

Kartica za "šibke" študente.

jazXOdsev.

Povzamemo naše skupno delo in ga uredimo v obliki sheme – spleta. Začnimo z besedami "Danes smo ...". Posvetujte se in zapišite na liste, kaj smo počeli danes .... Naslednje besede vam bodo pomagale narediti sklep o vaših dejavnostih. Aplikacija 5.

naučili … (Obstaja skupina besed - samostalnikov, ki ima samo množinsko obliko)

dokončane naloge ... (za iskanje samostalnikov samo v množini)

razumel…. (kako razlikovati samostalnik-e t.pl od drugih samostalnikov)

naučili ... (poiščite samostalnik t.pl.)

Fantje, na mizah imate ovojnico. V njem boste našli 3 slike. Izberite sliko, ki ustreza vašemu razpoloženju, in jo prilepite na tablo. Vloga št. 1.

XDomača naloga.

Poiščite v orff. slovarju in izpiši 10 besed-samostalnikov, ki imajo samo množinsko obliko.

Xjaz. Vrednotenje.

- Vsi so dobro delali. /Sporočim oceno, dam komentar /. Dal si mi toplino in veselje. Naša lekcija je končana. Hvala vsem! Zbogom!

Dodatek 1.

Priloga 2

Vaja

Škarje, klešče, Alpe, imenski dnevi, prazniki, smetana, Soči, smučanje, šah, testenine, mraz, kratke hlače, mrak, skrivalnice, kavbojke, dan, drsalke, krst.

Vaja . Preberite besede. Kaj jih združuje? V katere tematske skupine bi te besede razdelili? Poiščite besedne pare po pomenu. Napolnite mizo. Kako bi poimenovali vsako skupino besed?

Škarje, klešče, Alpe, imenski dnevi, prazniki, smetana, Soči, smučanje, šah, testenine, mraz, kratke hlače, mrak, skrivalnice, kavbojke, dan, drsalke, krst.

Priloga 3

VAJA.

uporablja se samo v množini;

uporablja se v ednini in množini.

črnilo.

Samo množina

ednine in množine

VAJA..Izpiši samostalnike v naslednjem zaporedju:

uporablja se samo v množini;

uporablja se v ednini in množini.

Ozemlje, sani, gaj, počitnice, šah, klešče, mrak, ime, učitelj, smetana, vrata, črnilo.

Samo množina

ednine in množine

Dodatek 4

Kartica št. 1

Vaja :

Kartica št. 2

Vaja : sestavite drug drugemu uganko o temi, ki je navedena na kartici.

Drsniki.

Kartica št. 3

Vaja : sestavite drug drugemu uganko o temi, ki je navedena na kartici.

Kartica številka 4

Vaja : sestavite drug drugemu uganko o temi, ki je navedena na kartici.

Kartica številka 5

Vaja : sestavite drug drugemu uganko o temi, ki je navedena na kartici.

Kartica št. 6

Vaja : sestavite drug drugemu uganko o temi, ki je navedena na kartici.

Kartica številka 7

Vaja : sestavite drug drugemu uganko o temi, ki je navedena na kartici.

Kartica številka 8

Vaja : sestavite drug drugemu uganko o temi, ki je navedena na kartici.

Rezultat ustvarjalnega dela 1. skupine.

Vedno so ostri

In so potrebni za delo.

Vedno stojte na vrtu. (grablje)

Rezultat ustvarjalnega dela 2. skupine.

Skrivajo se, igrajo

Nato štejejo do pet.

Poimenujte igro, dragi otroci!

No, seveda je ... (skrivaj in išči)

Rezultat ustvarjalnega dela 3. skupine.

Ljudje na njih merijo težo, lahko pa tehtajo tudi izdelke. To je navadni samostalnik, neživ, samo v množini. (Luske)

Dodatek 5

Zaključek o vaših dejavnostih.

"Danes smo ..."

dokončane naloge

razumel….

naučili ...

Zaključek o vaših dejavnostih.

"Danes smo ..."

dokončane naloge

razumel….

naučili ...

Zaključek o vaših dejavnostih.

"Danes smo ..."

dokončane naloge

razumel….

naučili ...

Zaključek o vaših dejavnostih.

"Danes smo ..."

dokončane naloge

razumel….

naučili ...

Kartica za šibke študente.

Odpiši in podčrtaj samostalnike, ki imajo samo množinsko obliko.

Na Sadovi ulici se je odprla nova trgovina. Ima tri oddelke. V prvem - velik izbor mlečnih izdelkov: kefir, kisla smetana, jogurt, smetana, jogurt. V drugem delu lahko kupite testenine, moko, žitarice. V tretjem vam bodo prijazno ponudili različne slaščičarske izdelke: sladkarije, marshmallows, marmelado, medenjake.

Odpiši in podčrtaj samostalnike, ki imajo samo množinsko obliko.

Na Sadovi ulici se je odprla nova trgovina. Ima tri oddelke. V prvem - velik izbor mlečnih izdelkov: kefir, kisla smetana, jogurt, smetana, jogurt. V drugem delu lahko kupite testenine, moko, žitarice. V tretjem vam bodo prijazno ponudili različne slaščičarske izdelke: sladkarije, marshmallows, marmelado, medenjake.

Odpiši in podčrtaj samostalnike, ki imajo samo množinsko obliko.

Na Sadovi ulici se je odprla nova trgovina. Ima tri oddelke. V prvem - velik izbor mlečnih izdelkov: kefir, kisla smetana, jogurt, smetana, jogurt. V drugem delu lahko kupite testenine, moko, žitarice. V tretjem vam bodo prijazno ponudili različne slaščičarske izdelke: sladkarije, marshmallows, marmelado, medenjake.

Odpiši in podčrtaj samostalnike, ki imajo samo množinsko obliko.

Na Sadovi ulici se je odprla nova trgovina. Ima tri oddelke. V prvem - velik izbor mlečnih izdelkov: kefir, kisla smetana, jogurt, smetana, jogurt. V drugem delu lahko kupite testenine, moko, žitarice. V tretjem vam bodo prijazno ponudili različne slaščičarske izdelke: sladkarije, marshmallows, marmelado, medenjake.

Odpiši in podčrtaj samostalnike, ki imajo samo množinsko obliko.

Na Sadovi ulici se je odprla nova trgovina. Ima tri oddelke. V prvem - velik izbor mlečnih izdelkov: kefir, kisla smetana, jogurt, smetana, jogurt. V drugem delu lahko kupite testenine, moko, žitarice. V tretjem vam bodo prijazno ponudili različne slaščičarske izdelke: sladkarije, marshmallows, marmelado, medenjake.

Ocenjevalni list.

Opredelitev ch.r. v motu

Opredelitev samostalnika kot ch.r.

Preverjanje zapisa tabele. "Skupine samostalnikov t. pl."

Preverjanje ex. 509

distribucijo dikt.

Kreativno. Suženj.

refleksijo

skupaj

TEHNOLOŠKA KARTICA POUKA

Samostalniki z obliko

samo ednina in samo množina

(Lekcija ruščine v 5. razredu)

Cilji lekcije : oblikovati predstavo o samostalnikih, ki imajo samo obliko ednine in samo obliko množine; oblikovati sposobnost iskanja in povezovanja z določeno leksikalno skupino; izboljšati govor učencev tako, da jih naučijo pravilne uporabe takšnih samostalnikov v svojem govoru.

Cilji lekcije :

Izobraževalni (tvorba kognitivnega UUD):

Nadaljevati spoznavanje samostalnika kot samostojnega dela govora;

Znati najti samo samostalnike v ednini;

Ugotovite značilnosti uporabe takšnih samostalnikov v lastnem govoru;

Izobraževalni (formiranje regulativnega UUD):

Načrtujte svoje dejavnosti glede na posebne pogoje;

Razviti logično razmišljanje; oblikovanje sposobnosti sistematizacije gradiva v obliki diagrama (risbe), ko so poudarjene pomenske enote besedila (obvladovanje grafične tehnike podajanja informacij);

Razvoj metod miselne dejavnosti, pozornosti, spomina, ustvarjalne dejavnosti;

Spremljajte in vrednotite proces in rezultate akcije.

Izobraževalni (formiranje komunikacijske in osebne UUD):

biti sposoben poslušati in sodelovati v dialogu;

Sodelujte v skupinski razpravi o problemih;

Razvijati sposobnost za delo v skupini;

Oblikovati sposobnost preverjanja rezultatov dejavnosti;

Gojite odgovornost in natančnost;

Gojite pozitiven odnos do učenja.

1.Motivacija(samoodločanje) do učnih dejavnosti.

Namen: vključitev v izobraževalne dejavnosti na osebno pomembni ravni.

Pozdravljeni razred.

Preverjam pripravljenost učencev za pouk.

Naš zvonec je zazvonil ravno pravočasno.

Ste pripravljeni začeti lekcijo?

Je vse na svojem mestu? Vse je dobro?

Učbenik Bystrova z vami in zvezek?

Vsi želijo odgovarjati in prejemati ocene?

Ali vsi želijo študirati tukaj?

Tako se lahko vsi usedejo.

-Kako ste se počutili, ko ste danes prišli v razred? Dvignite emotikone.

Igrajmo igro "Tretji dodatek"

1) Konji, konji, poniji

2) Pesmi, škarje, nevihte

3) Mrak, tema, večer

4) Krekerji, štruce, mleko

5) Vaflji, sladkarije, sladkor.

postavljam vprašanje:

Kaj lahko odkrijemo?

Prosimo, odprite zvezke, zapišite datum, temo lekcije.

Formulirajmo cilje današnje lekcije.

*Ne pozabite oceniti sebe

Vstanejo, se umirijo in se usedejo za svoje mize.

Igrajo igro "Tretji dodatek", preverite

2) škarje

3) somrak

Odgovori na vprašanje:

Obstajajo samostalniki, ki imajo obliko samo ednine in samo množine. številke.

Ne obstajajo vsi. lahko ima dve številki (ednina in množina)

Otroci v zvezke zapišejo številko, temo lekcije.

Otroci oblikujejo cilje lekcije:

D. naučiti najti entiteto, ki se uporablja v obliki samo ene številke;

V sistem znanja vključite novo snov in ponovite obravnavano;

Razviti črkovanje. budnost.

Oblikujejo se osebni UUD.

Samoodločba (L)

Oblikovanje pomena (L)

Predložitev pod konceptom (P)

2. Aktualizacija znanja(ogreti se)

Namen: ponavljanje preučenega gradiva, potrebnega za »odkrivanje novega znanja«, in ugotavljanje težav pri individualni dejavnosti vsakega učenca; izgovarjanje namena pouka v obliki vprašanja, na katerega je treba odgovoriti.

Pot nadaljujemo po deželi Morfologije.

Kaj preučuje morfologija?

Na k-ie 2 gr primerih vse ch.r.?

S katerim delom govora delamo v zadnjem času?

Kaj je obstoječe ime?

K-ta trajna preobrazba. ali imajo subjekti znake?

Dajem nalogo: iz teh besed izpiši samostalnike, ki imajo samo množinsko obliko.

Abeceda, vrba, vrata, kozarci, vreme, snežni metež, primež, snežni metež, črnilo, žagovina, mleko, tehtnica, aktovka, opravila, testenine, les, gorilniki, orodje, kavč, grablje.

Preverimo, katere besede ste napisali.

*Ne pozabite oceniti sebe

Obstoječe ime- sebe. del govora, ki označuje predmet in odgovarja na vprašanja Kdo? Kaj?

Hitro. preobrazba. znaki: duša-e - neživa, lastna. - narit, klan, skl.

Izpiši samostalnike, ki imajo samo množinsko obliko.

Izmenično kličite besede.

Preverijo.

Vrata, kozarci, primeži, črnilo, žagovina, tehtnice, opravila, testenine, gorilniki, grablje.

Selektivno delo (P)

Logična dejanja (P)

Samoodločba (L)

Zavestna in samovoljna konstrukcija govorne izjave (P)

3. Razlaga novega gradiva.

Namen: seznanitev študentov z entitetami, tvori cat-e im-t samo ednino in samo množino.

Večina imen entitet-x označuje predmete, ki jih je mogoče prešteti. Takšna samostalniška oblika im-t ednina (za označevanje 1 predmeta) in množinska oblika (za označevanje več predmetov)

Kako razlikovati entitete, ki imajo obe številki, od tistih

k-e im-t oblika samo ene številke?

Izm-e po številkah - ne-post. preobrazba. znak obstoječega.

Naredimo to vaja 191.

Ali je mogoče tvoriti množinsko obliko. od danih subjektov?

Je to, čemur pravijo, štetno?

Dopolni leksikalne skupine s entitetami iz 1. dela.

Z 1 besedo vsake skupine naredite pr-i.

Kakšno število samostalnikov se uporablja?

*Ne pozabite oceniti sebe

Študentje se seznanijo s primeri in ne-post. preobrazba. znak imena bitja.

Iz entitet moramo poskusiti oblikovati 2 obliki števil. Če je oblika ednine ni tvorjen, potem se ta samostalnik uporablja samo v množinski obliki.

Študentje sklepajo, da je množinska oblika. ni mogoče oblikovati.

Preverimo.

Učenci delajo v zvezkih.

1. V hiši je zmanjkalo moke.

2. Kupili so mi nove čevlje.

3. Hoja je zelo dobra za zdravje.

4. Poleti bomo šli počivat na Krim.

Oblikujejo se kognitivni, regulativni UUD.

Komunikacija in interakcija s partnerjem (K)

Samoodločba (L)

4. Neodvisni. delo s samopreizkusom po standardu

Cilj: uporaba novega načina dela; refleksija doseganja cilja

a) Predlagam, da nalogo opravite sami.

V 1. Izberite antonime za samostalnike, ki se uporabljajo samo v ednini.

Kaj so antonimi?

Resnica, revščina, žalost, starost, belina,

svetloba, prijaznost, otroštvo

*Ne pozabite oceniti sebe

Učenci nalogo opravijo sami.

Protinimi - besede istega dela govora z nasprotnim leksikalnim pomenom(bela - črna, tek - hoja).

1. Resnica je laž, revščina je bogastvo, žalost je veselje,

starost - mladost, belina - črnina,

svetlo-temno,

prijaznost - jeza

otroštvo - odraslost

Nato preverite, naredite zaključek

Samoodločba (L)

Izvajanje dejanj po algoritmu (P)

Popravek (P

5. Vključevanje v sistem znanja in ponavljanje

Namen: vključevanje novega znanja v sistem znanja, ponavljanje in utrjevanje predhodno naučenega

Naloga 1. (gradnja besedila)

Naloga: sestavite stavke na temo »Kako se pripravljamo na počitnice«, vključno s potrebnimi samostalniki. (Besede so na učiteljevi mizi, izbrati jih je treba iz splošne sestave. Besedilo je za vsako posamezno.)

1 oseba: Prej, počitnice, oče, do, v, stanovanje, majhen, _ _ _ _ _ _ _.

Jaz, on, pomagam. Mi, zamenjamo, v, kuhinja, na, tla, _ _ _ _ _ _ , a, v, kopalnica, palica, novo, _ _ _ _ _ . Belilo, _ _ _ _ _ _, strop.

2 osebi: Kmalu, 8. marca. S sestro bomo spekli torto. Kajti potreboval bo izdelke ________, __________, ___________, _________, _________, __________ in ________________.

Vse, to, že kupujemo.

3 osebe: Mi, želimo, čestitamo, oče, 23. februar, in, pečemo, on, ______. Za, to, vzemi, 2, steklo_____, nalij, pol kozarca_____, zlomi, v, testo, 3, _____, dodaj, za sladkost ___

in malo ______. Očetu je bilo naše presenečenje všeč!

Besede za referenco: jajca, popravilo, kreda, sladkor, maslo, linolej, ploščice, kisla smetana, kakav, soda bikarbona, moka, presenečenje, mleko, pita, sadje.

2) Izvajajmo vajo 193.

Uganite besede po njihovem leksikalnem pomenu.

Ali imajo te besede spol?

3) Zdaj obstajajo različne naloge za fante in dekleta.

Naloga za fante: zapomnite si ime 3-4 inštrumentov, ki imajo samo množinske oblike. h. in poda predlog po shemi O, O, O in O so delovna orodja.

Naloga za dekleta: priklicati "okusne" samostalnike in jih "postreči" za zajtrk, še več, samostalnik. morajo imeti samo edninske oblike. Naredite predlog po shemi Oh, Oh, Oh in Oh - to je naš najljubši zajtrk.

4) Izvajajmo pr. 194. Upoštevanje. pic-k in poiščite predmete-obstoječe v obliki samo množine in z njimi sestavite besedno zvezo »pril. + samostalnik.

Katera skupina bo napisala več besed.

5) Skupinsko delo:

Pred vami sta v ovojnici 2 uganki, razrezani na ločene besede, zbrati jih je treba.

*Ne pozabite oceniti sebe

Pred počitnicami je oče naredil majhno popravilo v stanovanju. Pomagal sem mu. Zamenjali smo linolej v kuhinji in nove ploščice v kopalnici. Pobelili so strop.

Kmalu prihaja 8. marec. S sestro bova spekli torto. Za to boste potrebovali izdelke: moko, mleko, jajca, maslo, sladkor in kaj.

Vse to smo že kupili.

Očetu smo želeli čestitati za 23. februar in mu speči pito. Za to so vzeli 2 skodelici moke, vlili pol skodelice mleka, v testo razbili 3 jajca, dodali sladkor in malo sode za sladkost.

Očetu je bilo naše presenečenje všeč!

Dan, sani, jasli, tehtnice, tapete, žagovina.

Primeži, rezalniki žice, klešče in klešče - ...

Mleko, skuta, kisla smetana in redkev - ...

Črni šah, suha drva, rdeče kratke hlače, kodrasti lasje, gosti brki, modre kavbojke, ostre vile, kratke grablje, nove ure, nezanesljive gugalnice, temne perle, dolge hlače.

1. Dva obroča, dva konca, nageljni v sredini. (škarje)

2. Ves čas hodijo, ne zver, ne človek. (ura)

Pridobivanje potrebnih informacij

Delo v parih (K)

Učno sodelovanje z učiteljem in vrstniki

Postavitev in formulacija problema P)

Skupinsko delo (K)

Priprava predlogov po shemi (P)

Ustvarjalna naloga (L)

Sposobnost delovanja glede na položaje drugih (K)

6. Refleksija

Namen: korelacija namena pouka in njegovih rezultatov, samoocenjevanje dela pri pouku.

Fantje, se spomnite, kaj smo počeli danes na lekciji?

Kakšne cilje smo si zastavili na začetku pouka?

Opravlja notranji govor.

Kliše v refleksiji:

Kaj lahko naredim?

česa ne morem storiti?

Kaj mi svetujete?

Govorite na glas na zahtevo ali na zahtevo učitelja

Odsev metod in pogojev delovanja (P)

Spremljanje in vrednotenje uspešnosti (P)

Samopodoba (L)

Ustrezno razumevanje razlogov za uspeh (neuspeh) (L)

7. D.Z.

str. 25, vaja 195 ali reši križanko.

Vsak otrok je zapisal d/z v dnevnik.

Diferencirana naloga (L)

Samostalniki so glavna sestavina našega govora. Med številnimi možnimi besedami vedno izberemo po slogu in barvi najbolj primerne zase. Način, kako človek gradi svoj govor, lahko sogovorniku veliko pove o njegovi osebnosti in miselnosti. Zato je zelo pomembno, da znate pravilno in jasno izraziti svoje misli. Če želite to narediti, morate poznati osnove slovnice ruskega jezika in jih znati uporabiti v resničnem življenju med komunikacijo z ljudmi. V tem članku bomo analizirali takšno kategorijo, kot je število samostalnikov.

Samostalnik v ruščini se lahko uporablja v eni od dveh možnih oblik - v ednini ali v množini. Število je ena glavnih značilnosti dela govora, imenovanega samostalnik. Toda obstajajo ruski samostalniki, ki se lahko uporabljajo v govoru samo v ednini ali samo v množini. Opravimo vse po vrsti.

Samostalniki v ednini

S samostalniki v ednini je na splošno vse jasno in razumljivo tudi brez slovničnih pravil: označujejo eno stvar ali osebo, torej katero koli (na primer pero, knjiga, hiša, mačka). Takšni samostalniki v ednini imajo svoj spol (ženski, moški ali srednji rod; včasih pogosti) in tudi, ne glede na število, padajo v primerih.

Samostalniki v množini

Isti samostalniki se lahko uporabljajo tudi v množini (peresa, knjige, hiše, mačke). To so samostalniki, ki označujejo več stvari. Zelo pogosto v ruščini obstajajo samostalniki, ki imajo samo množinsko obliko. O njih si lahko preberete spodaj.

Samostalniki v množini, ki so pogosto napačno črkovani

O najpogostejših napakah v vsakdanjem govoru v ruščini bi lahko napisali več kot en poln članek, vendar se bomo tukaj osredotočili le na napačno uporabo samostalnikov. Pri samostalnikih se zelo pogosto postavlja pod vprašaj množina in pravilna tvorba oblik.

Bodite pozorni na črkovanje naslednjih besed v rodilniku: škornji - škornji, klobučevine - škornji, škornji - škornji, vojaki - vojaki, kraji - kraji, jabolka - jabolka.

In napake pri uporabi teh besed v rodilniku je zelo pogosto mogoče slišati v trgovinah z živili: mandarine - mandarine, nektarine - nektarine, paradižnik - paradižnik, pomaranče - pomaranče. Samostalniki, ki imajo samo množinsko obliko, se od podatkov nekoliko razlikujejo glede sklanjanja v padežih.

Tvorba množinskih oblik: značilnosti

Včasih se pri tvorbi množinske oblike za določeno kategorijo samostalnikov pojavijo nekatere težave. V ruščini kot takih ni pravil, ki bi določala, kateri konec je potreben za množino samostalnikov, ki jih moramo uporabiti v določenem trenutku. Zato je lahko zelo težko pravilno uporabiti besedo. Oglejmo si posebne primere samostalnikov v množini. Bolje jih je samo zapomniti, da ne bi naredili napak in ne dvomili o pravilni uporabi besed.

Najprej so to moški samostalniki (s v ednini), s končnicami -ы, -и, ki najpogosteje označujejo poklice. Na primer, trener - trenerji (ne trener!), dogovor - pogodbe, računovodja - računovodje, predavatelj - predavatelji, krema - kreme in tako naprej.

Naslednja skupina so isti samostalniki kot v prejšnji, vendar s končnicami -а, -я: profesor - profesorji, zdravnik - zdravniki, direktor - direktorji, sidro - sidra in tako naprej.

Samostalniki se vedno uporabljajo v ednini

V ruščini je veliko samostalnikov, ki se ne spreminjajo v številu in se vedno uporabljajo izključno v edninski obliki. Razmislite o skupinah, v katere lahko takšne samostalnike pogojno razdelimo:

Označevanje različnih občutkov, značilnosti stanja in človeških lastnosti (nežnost, jeza, jeza, sovraštvo, poželenje, odvisnost, varnost, šibkost, prijaznost);

Označevanje znakov predmeta (sivina, modrina, rdečica, tankost, polnost, gostota);

Pravi (olje, zlato, jeklo, kositer, srebro, nikelj, sladkor, kisla smetana, maslo, biseri);

Označevanje več identičnih predmetov v agregatu (posode, listje, otroci, živali);

Označevanje predmetov, ki obstajajo v vsej naravi v enem izvodu (Sonce, Zemlja, nebo, Luna); V to skupino spadajo tudi zemljepisna imena (Argentina, Stockholm, Moskva, Irtiš, Novosibirsk, Krim, Ob).

Samostalniki, ki imajo samo množinsko obliko

Naslednji samostalniki obstajajo v ruskem jeziku samo v množini:

Označevanje različnih vrst snovi (rdečila, parfumi, črnilo, kvas);

Označevanje predmetov v paru (kavbojke, grablje, rolerji, hlače, gamaše, hlače, gamaše, očala, sani, sani);

Označevanje iger ali nekaterih procesov (dame, oznake, skrivalnice, slepa slepa, dohitevanje, volitve);

Označevanje naravnih pojavov ali časovnih obdobij (dan, prazniki, mrak, delavniki);

So geografska ali astronomska imena (Soči, Alpe, Kurili, Tehtnica).

Torej, povzamemo: v ruščini obstajata dve obliki samostalnikov - ednina in množina. Večina besed ima obe obliki, obstajajo pa tudi samostalniki, ki imajo samo množinsko obliko, in seveda tisti, ki se uporabljajo samo v ednini.


Namen: 1. Spoznati kategorije samostalnikov, ki imajo samo množinsko obliko ali samo ednino. 2. Znati razlikovati samostalnike, ki imajo eno številsko obliko, od drugih samostalnikov. 3. Znati izbrati protipomenke za samostalnike.




Izpusti samostalnikov, ki imajo samo množinsko obliko 1. Imena seznanjenih predmetov: sani, droški, škarje, klešče, vrata, očala, hlače itd. 2. Imena iger: gorilniki, skrivalnice, slepi blef, šah, dame itd. 3. Oznake posameznih časovnih intervalov: dan, delavnik, mrak, prazniki itd. 4. Snovno-zbirni samostalniki: testenine, smetana, kvas, črnilo, parfum itd. 5. Lastna imena: Alpe, Karpati, Kholmogory, Gorki.




Izpusti samostalnikov, ki imajo obliko samo ednine 1. Pravi samostalniki: maslo, mleko, sladkor, voda, olje, jeklo, baker itd. 2. Zbirni samostalniki: smrekov gozd, mladina, študentje itd. 3. Povzetek ( povzetek): belina, čistoča, lenoba, prijaznost, vitkost, navdušenje, tek naokrog, košnja, hoja, toplota, vlaga, otoplitev itd. 5. Lastna imena (polno ime): Lev Nikolajevič Tolstoj


Možna je množinska oblika nekaterih od teh samostalnikov, vendar le za določene razrede, razrede Nerjavno jeklo (ednina) - legirana jekla (pl.); olivno olje (poj.) - tehnična olja (pl.); neprepustno blato (sing.) - terapevtsko blato (pl.); hrbtenjača (poj.) – pripravi možgane (mn.)








Izberite antonime za samostalnike, ki se uporabljajo samo v ednini. (10 b.) Moč - šibkost; pravilno napačno; bogastvo - revščina; solze - smeh; zabava - žalost; starost - mladost; jeza je prijaznost; bela - črna; tek naokrog - hoja; svetloba je tema.







Razred: 6 "B"

Učiteljica: Tatarinova A.V.

Tema lekcije: "Samostalniki, ki imajo obliko samo ednine ali samo množine."

Struktura lekcije:

1. Organizacijski trenutek. Psihološki odnos

2. Preverjanje asimilacije predhodno preučenega.

3. Faza odkrivanja novega znanja.

4. Delajte na temo lekcije. Postavitev problemske situacije (uvod v temo).

5. Učenje nove snovi.

6. Utrjevanje znanja o obravnavani temi. Delo z učbenikom

7. Posploševanje in sistematizacija znanja.

8. Domača naloga.

9. Povzetek lekcije.

Cilji lekcije:

1) korektivno vzgojno : oblikovanje znanja učencev o samostalnikih, ki imajo obliko samo ednine ali samo množine.

2) popravni in vzgojni : oblikovanje pozitivne izobraževalne motivacije in razvoj zanimanja za študij ruskega jezika.

3) popravljalno-razvojna : popravljanje in razvoj govora, pozornosti, mišljenja.

Načrtovani rezultat:

poznajo: samostalnike, ki imajo obliko samo ednine ali samo množine;

znati: razlikovati med samostalniki, ki imajo samo edninsko obliko, in samostalniki, ki imajo samo množinsko obliko, pravilno tvorijo težke množinske oblike;

naučite se: točno, v govoru je primerno uporabljati samostalnike, ki imajo obliko samo ednine ali samo množine.

oprema: projektor, platno, računalnik, računalniška predstavitev, didaktično gradivo (kartice z diferenciranimi nalogami), "emotikoni" za razmislek, učbenik ruskega jezika - Galunchikova N.G., Yakubovskaya E.V. Ruski jezik. Učbenik za 6. razred posebnih (popravnih) izobraževalnih ustanov VIII tipa, Moskva, "Prosveshchenie", 2014.

    Organiziranje časa. Psihološko razpoloženje.
    Vsi so tukaj na lekciji!
    Zbudi se! Ne bodi len!
    Da bi dosegli veliko
    Moraš se dobro učiti!

Vaja "Glava nihala" ("Majhno nihalo")

Začetni položaj: vstani naravnost, noge nekoliko ožje od širine ramen.

Spustite glavo navzdol, poglejte v tla - oster kratek vdih. Dvignite glavo navzgor, poglejte v strop - oster kratek vdih. Izdih poteka pasivno v intervalih med vdihi, medtem ko se glava na sredini ne ustavi. V nobenem primeru ne smete napenjati vratu.
2. Preverjanje asimilacije predhodno naučenega.

Fantje, povejte mi, kateri dve obliki števil imajo samostalniki. (Samostalniki so lahko ednine ali množine.)

Združi dane samostalnike ( knjiga, lekcije, roža, drevo) glede na njihovo število in izpolnite manjkajoči obrazec številke. Koliko stolpcev bo? ( Dva stolpca: ednina in množina).

Preverimo, kaj se je zgodilo. (Knjiga - knjige, lekcija - lekcije, roža - rože, drevo - drevesa).

Zdaj pa preberimo besedilo na diapozitivu:

Ponujamo, da pečemo za čajbiskvit. Kvas ne boste potrebovali. S kozarcem stepemo dve jajciSahara . Dodajte pol skodelicekisla smetana inkefir . Dodajte nekajsoda in prelijmoka. oblikovatitesto in ga razvaljaj. Izrežite oblike in jih specite. Končane piškote potresemo z naribanimičokolada. Postrežemočaj, mleko , krema. Dober tek!

V naše stolpce zapišite označene besede v imeniku, odvisno od njihovega števila.

Vam je uspelo?

3. Faza odkrivanja novega znanja.

Učitelj pomaga učencem priti do sklepa, da samostalniki kefir, sladkor, piškoti, kisla smetana, soda, moka, testo, čokolada, čaj, mleko ni mogoče množiti, samostalniki kvas in krema ni mogoče dati v edninsko obliko.

Preberite besedilo učbenika na strani 111. Ali se ta podatek ujema z našimi sklepi? ( Ja, ujema se).

Zapomniti si moramo, kako se pišejo besede iz besedišča kefir, piškoti, kisla smetana, čokolada. (Na mizi).

4. Delajte na temo lekcije. Izjava o problemski situaciji (uvod v temo).

Fantje, kako bi opredelili temo naše današnje lekcije. ( Samostalniki, ki imajo samo edninsko ali samo množinsko obliko).

Zakaj moramo to vedeti? (Pravično govoriti in pisati takšne besede, biti pismeni ljudje).

5. Učenje nove snovi.

1) - In če morate še vedno povedati o kisli smetani ali mleku v množini, kako se lahko izvlečete iz situacije? (Učenci podajo svoje predloge.)

Oglejte si sliko iz učbenika na strani 111. (Na sliki so zavojčki mleka, kefirja, skute, kisle smetane. Učenci ugotovijo, da je besedno zvezo mogoče reči: več pakiranj mleka, skute, kisle smetane, kefirja).

2) Oglejte si slike in razčlenite besede. Kakšna je njihova značilnost?

uganke


Kakšen je pomen samostalnikov, ki imajo samo edninsko obliko?

1. Imena številnih enakih oseb, predmetov: mladina, otroci, študenti, listje.

2. Imena snovi, materialov, živil: bencin, med, mleko, kerozin.

3. Imena rastlin: grah, zelje, korenje, rž.

4. Imena lastnosti, lastnosti: belina, mladost, temačnost, svežina.

5. Imena dejanj in stanj: branje, hoja, presenečenje, plavanje.

6. Lastna imena posameznih predmetov: Moskva, Volga, Ryazan, Oka.

Vaja za oči "Semitsvetik"

3) - Zdaj pa poskusimo rešiti križanko. Če imamo kakšne težave, nam bodo pomagali tisti, za katere je bila to domača naloga.

Križanka

Dodatek 1.

Kaj združuje vse te besede? ( Vsi se uporabljajo samo v množinski obliki).

- Kakšni so pomeni samostalnikov, ki imajo samo množinsko obliko?

    Imena seznanjenih ali večdelnih predmetov:

hlače, tehtnice, vrata, škarje, nosila, kozarci, grablje, primeži.

    Ime materialov ali njihovih odpadkov, ostanki: belilo, parfumi, konzervirana hrana (kon- (lat.) "so", servo - skladišče (lat.)), žagovina, otrobi.

    Imena iger: gorilniki, tag, slepi slepi, šah.

    Imena časovnih intervalov: dan, delavnik, praznik.

    Geografska imena: Atene, Alpe, Karpati, Mytishchi, Soči.

6. Utrjevanje znanja o obravnavani temi. Delo z učbenikom.

1) - Študij pr. 184 na strani 112. Načrtujte svoje delo. Povejte nam, kako boste delali. ( Učenci načrtujejo svoje dejavnosti

1) poimenuj predmete na sliki; 2) določi manjkajoče črke v besedah ​​iz okvirčka; 3) razdeli besede iz okvirja v skupine).

Ustno delo z vajo 184:

    poimenuj besede, prikazane na sliki, določi njihovo število ( kozarci, škarje, klešče, grablje - te besede imajo samo množinsko obliko);

    določi črke, ki manjkajo v besedah ​​iz okvirčka.

Pisno delo z vajo 184 v parih:

    izberi besede iz okvirčka po teh skupinah: samostalniki, ki imajo obliko samo ednine: 1. par - imena izdelkov, 2. par - imena kovin; samostalniki, ki imajo samo množinsko obliko: 3. par so imena izdelkov, 4. par so imena orodij, 5. par so imena iger, vse skupaj so imena tekočih snovi).

Kontrolna faza.

Preverjanje dela. Vsak par prebere skupino besed, ki jih je napisal. Učenci ugotavljajo pravilnost naloge, ki so jo opravili drug drugega.

FIZIČNA MINUTA

Če slišite samostalnik, ki je samo v ednini, potem počepnite, če je samostalnik samo v množini, ploskajte nad glavo.

Limonada, škarje, kisik, skrivalnice, pogum, počitnice, šah, srebro, mladost, veselje, sanke.

"Dodaj besedo."

    Junaško Lena z lenobo

Boril se ves dan

Ampak, na mojo veliko žalost,

Premagala Leno _________.

    Olya je mučila glavnik,

Frizuro sem si uredila za šolo.

Mučil sem se, mučil sem

Da, izkazalo se je _________.

    Tresenje in stresanje aktovke Taras,

Da bi našli zvezke

Ampak zvezki vsakič

Z njim so se igrali __________.

    Spet se je začelo četrtletje

Ura je tiktakala

In vprašanje me preganja

Prihaja kmalu?

Učenci naj poiščejo in zapišejo samostalnike, ki imajo samo eno številko. Delo se preverja na glas. (Lenoba - ednina, strašilo - ednina, skrivalnice - množina, prazniki - množina)

Ali pogosto kričiš: »Hura! Prazniki!" Ta preprosta zemeljska beseda svoj videz dolguje nebu.

Stari Rimljani so praznik imenovali Sirius, najsvetlejša zvezda v ozvezdju Veliki pas. V najsvetlejših dneh (od sredine julija do konca avgusta) Sonce je šlo skozi to ozvezdje. Potem so si naredili odmor pri pouku, prišle so počitnice. Sprva so se počitnice imenovale le poletne počitnice. Potem beseda počitnice začeli nanašati na vsak premor v pouku: poletje, zimo, pomlad. Zato zdaj pravimo: poletne počitnice, zimske počitnice, pomladne počitnice.

    - Ugotovite, ali je število samostalnikov pravilno tvorjeno.

1. upor - upori

2. gate - gate

3. srebro - srebro

4. odmrzniti - odmrzniti

5. citat - citati

6. konzervirana hrana - konzervirana hrana

7. pesa - pesa

8. kislica - kislica

Preverimo.

Res je: 1. upor - upori

5. citat - citati

    Glasbeni narek.

Zdaj se bomo igrali z vami, malo si bomo dvignili razpoloženje. Zakaj se počutimo dobro? (Glasba). V predlaganem odlomku pesmi morate najti samostalnike v množini in uganiti samo pesem.

    Oh ti krošnja, moja krošnja, moja nova krošnja

Nadstreški so novi, javorjevi, vzorčasti.

    Če se popraskam po glavi, je vseeno!
    V glavi moje žagovine - ja! Ja! Ja!

V kakšni obliki so besede? krošnjami in žagovina? (V množinski obliki).

    Posploševanje in sistematizacija znanja.

Kaj ste se novega naučili v lekciji?

(Na podlagi gradiva lekcije učenci odgovorijo na vprašanje)

    Domača naloga.

In zdaj domača naloga. Za vsakogar bo individualno.

    Povzetek lekcije.

Zadnja beseda učitelja.

Fantje, vsi ste super. Dobro so se spopadli s težavami, ki so se pojavile pri pouku. (ocenjevanje).

Zdaj ocenite svoje razpoloženje in delo v lekciji. Ob odhodu na tabli s pomočjo "nasmeška" ocenite svoje počutje. (Diapozitiv prikazuje "nasmehe" in komentarje k njim: vesel "nasmeh" - "Zanimalo me je!"; mračni "nasmeh" - "bilo mi je dolgčas ..."; žalosten "nasmeh" - "Težko je bilo zame").

Dodatek 2

Dodatne naloge.

1. Odpišite in rešite uganke. Odgovore zapiši v dva stolpca.

enoto Množina

No, kdo je pripravljen s svojima dvema mečoma

Prečkati kos papirja? Škarje.

S te in s te strani

Konji in sloni v kletkah.

A se ne morejo upreti

Da se ne bi prepirali med seboj. Šah.

Najprej letiš z gore k njim,

In potem jih potegneš navzgor. Sanki.

Bela kot sneg. V čast vsem.

Prišlo mi je v usta in tam izginilo. Sladkor.

Leseni konji galopirajo po snegu

In ne padejo v sneg. smuči.

Beli kamen se je stopil in pustil sledi na plošči. Kreda.

Rdeča dekle sedi v ječi, kosa pa na ulici. Korenček.

Beli kamen z gore
Vedno na mizi.
Kdo ga ne poje
Ne pozna okusa. sol

    Izpolnite stolpec pojasnjevalnega slovarja. Dobljene stavke zapišite v zvezek.

Kmetijsko orodje z redkimi

zobci za grabljanje sena.

Kovinsko orodje za

vlečenje nohtov.

Rezalno orodje z dvema ostrima

Orodje za vpenjanje

material.

    Igre, ki jih poznate, zapišite v dva stolpca.

Družabne igre Igre na prostem

Označi samostalnike, ki imajo samo eno številko.

    Zapiši besedne zveze v dva stolpca: 1) s samostalniki, ki imajo samo edninsko obliko; 2) s samostalniki, ki imajo samo množinsko obliko.

Brezova drva, zgodnja zmrzal, čebelji vosek, poslikane ograje, hrastovo pohištvo, cestni prah, zamenjana očala, kupljene ure, natančna tehtnica, toaletno milo, zacvetela lila, oblačno vreme, popolna pšenica, prazniki so se začeli.

enoto Množina

    Zapiši besedne zveze v dva stolpca: 1) s samostalniki, ki imajo samo edninsko obliko; 2) s samostalniki, ki imajo samo množinsko obliko.

Usnjeni čevlji, drobni denar, modro črnilo, snežno belo spodnje perilo, brezskrben smeh, kostanjevi kodri, trdna prijateljstva, zabavni imeninski dnevi, dodatna opravila, cvetača, francoski parfum, lipov med, pekoča paprika.

enoto Množina

V nedrih zemlje je veliko mineralov: (...). 2. Trgovina z živili je prejela potrebne izdelke: (...). 3. Poleti smo v gozdu nabirali jagode: (...).

    Dopolni stavke s samostalniki, ki imajo samo edninsko obliko.

    Pozitivne človeške lastnosti: prijaznost, …., …. ; negativne lastnosti: nesramnost, …., …. .

    Na vrtu smo sejali korenje, …., … in sadili krompir, …., …. .

    Samostalnike zapiši v naslednjem vrstnem redu:

    Uporablja se samo v ednini;

    Uporablja se samo v množini;

    Uporablja se v ednini in množini.

Ozemlje, drsnik, gaj, počitnice, olje, šah, sorodniki, klešče, somrak, ime, učitelj, dno, smetana, seno, sladkor, vrata, črnilo.

    Rešite uganke. Zapišite jih skupaj z namigi.

Dva konca, dva obročka, na sredini nageljni. (škarje)

Brez nog, ampak hoja, brez rok, ampak s kazalcem. (ura)

Vedno gredo, vendar nikoli ne zapustijo kraja. (ura)

Okrogla, bela, ljubka po vsem svetu. (denar/kovanci)

Zob, ne grizljiv. (grablje)

Zvečer jo bom odložil, vso noč bom mirno ležal. (Vrata proti zaprtju)

Nalaganje...Nalaganje...