Зимовий спокій природи. Зима – спокій природи (1 клас)

Клас: 1

Клас: 1 клас, програма "Школа-2100"

Предмет:Навколишній світ

Тема урока:"Зима - спокій природи"

Дидактична мета:створити умови для усвідомлення, осмислення та первинного закріплення блоку нової інформації засобами ІКТ, пізнавального матеріалу, творчих завдань.

  • познайомити хлопців із зимовими явищами, навчити їх відрізняти ознаки зими;
  • навчити школярів встановлювати взаємозв'язок між похолоданням та життям рослин та тварин;
  • виховувати почуття співпереживання, бажання допомогти тваринам у скрутні часи.

Тип уроку: комбінований

Основні дидактичні методи:

  • проблемні методи навчання;
  • частково-пошуковий;
  • пояснювально-ілюстративний;
  • принципи самоорганізації пізнавальної роботи учнів.

Дидактичні засоби:

  • для вчителя – презентація, фонограма;
  • для учнів - підручник-зошит, картки настрою, гілочки ялини та сосни.

Методична література:

  1. Баришева Ю.А., Вахрушев А.А., Докшин С.П., Гайсіна Г.М., Козлова С.А., Раутіан А.С. Я і світ довкола. 1-й клас. Методичні поради для вчителя. - М: Балас, 2003.
  2. Вахрушев А.А., Бурський О.В., Іванова Н.В., Раутіан А.С. Навколишній світ. Підручник для 1 класу: Я і світ навколо. У 4 частинах. Частина 2. – М.: Балас, 2007.
  3. Дячкова Г.Т. Навколишній світ. 2-4 класи: позакласні заняття на тему "Пори року". – Волгоград: Вчитель, 2007.
  4. Дячкова Г.Т. Навколишній світ. 2-4 класи: олімпіадні завдання. – Волгоград: Вчитель, 2006.
  5. Єфремова П.Г., Пекпаєв А.А. Чи знаєш ти тварин нашого краю? – Йошкар-Ола: марійське книжкове видавництво, 1995.
  6. Цікаве природознавство. - М: Омега, 1997.
  7. Ісаєва С.А. Фізкультурні хвилини у початковій школі: практичний посібник. - М: Айріс-прес, 2007.
  8. Кудришов М.І. Чи знаєш ти рідний край? - Йошкар-Ола: Марійський поліграфічно-видавничий комбінат, 1997.
  9. Пекпа А.А. Ми вивчаємо природу. Йошкар-Ола: Марійське книжкове видавництво, 1995.
  10. Попова Г.П. Навколишній світ. 1 клас: поурочні плани за підручником А.А.Вахрушева, О.В.Бурського, Н.В.Іванової, А.С.Раутіана, "Я і світ навколо" - Вогоград: вчитель, 2006.
  11. DVD для Windows БЕКМ, 2006.

Обладнання:

  • магнітофон,
  • проектор.

План уроку:

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація знань та постановка проблеми.
  3. Спільне "відкриття" нових знань.
  4. Самостійне застосування знань.
  5. Підсумок уроку. Рефлексія.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Вночі в полях, під наспіви хуртовини.
Дрімлють, гойдаючись берези та їли:
Місяць між хмаринками над полем сяє, -
Бліда тінь набігає і тане:
Думати мені вночі: між білих беріз
Бродить у пухнастому сяйві Мороз.
І.Бунін

(Вчитель читає вірші напам'ять під музику, на слайді з'являється картина зимового пейзажу Мороз Іванович) Слайд №1

Мороза Івановича приготував для вас невеликий сюрприз, про який ви дізнаєтесь наприкінці уроку, якщо ви будете активні та уважні.

ІІ. Актуалізація знань та постановка проблеми.

Загадки від Мороза Івановича підкажуть вам тему нашого уроку.

Щипле щоки, щипає ніс,
Але не страшний нам :(мороз)

Кажу я братові: - Ох!
З неба сиплеться горох!
Відповідає старший брат:
-Твій горох це :(град)

На ковзанах я мчуся вперед,
Під ногами міцний :(лід)

Стали зірочки кружляти,
Стали на землю лягати,
Ні, не зірки, а пушинки,
Чи не пушинки, а :(сніжинки)

Зимові канікули!
Веселі дні!
Потрібні хлопцям санки,
Лижі та :(ковзани)

Настали холоди,
Перетворилася на лід вода.
Довговухий зайчик сірий
Обернувся зайчиком білим,
Перестав ведмідь ревти,
У сплячку впав у бору ведмідь
Хто скаже, хто знає,
Коли це? (Взимку)

З яким словом асоціюються всі відгадані вами слова? (Зі словом "зима")

Якою буде тема нашого уроку?

("Зима та тварини взимку" та інші припущення дітей. Вчитель уточнює та відкриває тему уроку)

Тема нашого уроку "Зима - спокій природи" (відкриваю)

Усі відгадані вами слова, як ви вже відзначили, асоціюються зі словом "зима". А чому її називає "спокій природи", хто скаже?

Яке головне питання нашого уроку? Ваші припущення? (Припущення дітей)

А навіщо нам це треба знати?

Отже, цільнашого уроку – познайомитися із зимовими явищами, навчитися відрізняти ознаки зими, встановлювати взаємозв'язок між похолоданням та життям рослин та тварин.

Багато про зиму вам уже відомо, повторимо, що саме. Я знаю, що ви дуже спостережливі діти, коли гуляєте, придивляєтеся до природи навколишнього світу, тому легко відповісте на питання:

  • Чому взимку багато звірів і птахів з лісової хащі тиснуться до людського житла?
  • (Оскільки взимку біля людського житла їм легше знайти собі їжу)
  • Які зимові місяці ви знаєте? (Грудень січень лютий)
  • Який птах виводить пташенят будь-якої пори року, навіть узимку, серед снігу? (Клест. Клести вигодовують своїх пташенят сосновим і ялиновим насінням)
  • Користь чи шкода завдають людині взимку синиці, коли всі комахи сплять? (Корисну: взимку синиці розшукують у лужках і свердловинах кори дерев комах, що сховалися, їх яєчка і личинки і масами їх поїдають)
  • Користь чи шкода завдає людині взимку борсук? (Ні користі, ні шкоди; взимку борсук спить.)
  • Хто ще зі звірів спить? (Ведмідь, їжак, кажани)
  • Які ознаки зими можна назвати? Слайд №2

(Взимку природа одягає снігове вбрання, річки та озера скуті льодом)

Ознаки зимової погоди:

  • ставати холоднішим
  • небо частіше вкрите хмарами
  • опади випадають у вигляді снігу
  • дні стають коротшими, а ночі довшими

Чи змінилося життя рослин і тварин?

Як пов'язати всі ці зміни? Який із них головне?

(стало дуже холодно)

Із чим пов'язане загальне похолодання взимку?

(Сонце почало сходити пізно, заходити рано - тому світла і тепла земля отримує мало - дні стали короткими. За короткий день сонце не встигає прогріти повітря, і стоять холоди)

ІІІ. Спільне "відкриття" нових знань.

Робота за підручником.

Виконання завдання "Що зустрічаємо - не зустрічаємо взимку"на с.50.

Учні повинні обвести кружками різних кольорів предмети, які вони зустрічають лише взимку, у тому числі взимку і не зустрічаються взимку. Слайд №3

Робота у парі біля дошки.

(Двоє учнів працюють біля дошки із фломастерами.)

Самостійна робота.

Перевірка.

Перевіримо, як ви виконали завдання. Відгадайте загадки і скажіть, кухлем якого кольору ви обвели цей предмет.

Мене не вирощували,
Зі снігу зліпили,
Замість носа спритно,
Вставили морквину.
Очі – вугілля, губи – сучки.
Холодна, велика,
Хто я така?

(Снігова баба. Її зустрічаємо лише взимку, обвели синімгуртком)

Вниз вершиною росте, догори корінням росте.

(Бурулька, обвели синім гуртком)

Дві сестрички, дві плетінки
З овечої пряжі тонкої.
Як гуляти – так одягати.
Щоб не мерзли п'ять та п'ять. ( Рукавиці)

Виразне читання тексту "Звуки зими"на с.50.

Читають підготовлені учні на тлі спокійної музики, решта стежать за підручником. На слайді репродукція зимового пейзажу, що передає спокій, задум, таємничість, безмовність зимової природи. Слайд №4

Обговорення з питань:

Якими словами можна охарактеризувати зимову погоду у лісі?

Хто більше назве звуків, що порушують тишу природи, про яку йшлося у своєму оповіданні?

Які "розмови" ведуть птахи взимку?

Вправа на розвиток спостережливості "Знайди справжню сніжинку"на с.51. Слайд №5

Розмова про сніг:

Чому взимку випадають опади у вигляді снігу? (Холодно)

Сніг – що це таке? (Змерзла вода)

Послухайте та скажіть, про що так кажуть:

Світло-пухнаста,
Іскриста, біла,
Яка чиста,
Яка смілива! (Так говорять про сніжинку) Слайд №6

Розгляньте сніжинки на блакитному тлі (с.51) Обведіть справжню сніжинку та поясніть свій вибір. (Відповіді хлопців)

Як утворюються сніжинки? Хто знайшов удома відповідь на це запитання?

Послухайте оповідання "Летять снігові пушинки"В.Архангельського і дізнаєтесь багато цікавого про утворення сніжинок. (Текст читає учень) Слайд №7

Літять снігові пушинки.

Прийшла зима.

З півночі повіяв вітер, і з неба посипалися сніжинки.

Кружляють у повітрі і падають на землю - одна красивіша за іншу! Ось квітка із шістьма пелюстками; ось зірочка з шістьма променями; ось найтонша платівка з шістьма гранями!

Побували вчені у хмарах при снігопаді та побачили, як утворюються сніжинки.

Під літаком великими пластівцями падав сніг, а високо-високо в небі миготіли крихітні кристалики льоду. А щойно крижинки опускалися в хмару, вони відразу ж ставали легкими, ніжними сніжинками.

Маленькі крижинки у високому небі - це замерзла водяна пара. Він є всюди в навколишньому повітряному океані. Навесні, влітку, восени пара перетворюється на краплі дощу, а взимку - на сніжинки.

Чим тихіша морозна погода, тим гарніші сніжинки, що падають на землю. При сильному вітрі у них обламуються промені та грані, і білі квіти та зірки звертаються у сніговий пил. А коли мороз несильний, сніжинки скочуються у щільні білі кульки, і ми говоримо тоді, що з неба падає крупа.

Падаючи на землю, сніжинки ліпляться одна до одної і, якщо немає сильного морозу, утворюються пластівці.

Шар за шаром лягає сніг на землю, і кожен шар спочатку буває пухкий, бо між сніжинками міститься багато повітря.

Фізкультхвилинка.

Зараз відбудеться чарівництво. (Звучить вальсова музика)

Ми перетворюємося на сніжинки. Візьміть свої сніжинки, які ви зробили на уроці праці. Рухайте відповідно до характеру музики.

Ми сніжинки, ми пушинки,
Покружляти ми не проти.
Ми сніжинки - балеринки,
Ми танцюємо день та ніч.
Встанемо разом ми в гурток
Виходить сніжок.
Ми дерева побілили -
Дахи пухом заміли.
Землю оксамитом укрили
І від холоду зберегли.
Налетів вітерець
І помчав увесь сніжок.

А хто з вас знає, чому хрумтить сніг під ногами?

(Він хрумтить від того, що під вагою вашого тіла ламаються зірочки та промені)

Йде зима, ростуть кучугури, і сніговий покрив поступово стає щільним.

А тут ще гріє сонце, ні на хвилину не забуває про свою роботу вітер. Іноді він налітає з півдня та приносить відлиги. А коли після відлиги вдарить мороз, на снігу утворюється тонка тверда оболонка. Вона називається настом. Слайд №9

У такий час багатьом тваринам важко пересуватися снігом та добувати корм. Лосі гострою кіркою снігу ріжуть ноги. Насилу викопують з-під наста мох і листя.

Зате зайчику роздолля! Він по пухкому снігу ходить, як у валянках, і майже не провалюється, а по насту мчить, як по паркету. І ніхто не може за ним наздогнати.

Виконання завдання "Подумай та розкажи". Слайд №10

Розгляньте сюжетні малюнки на с.51. Про що запитує вас дивний чоловічок Чомучка? Допоможіть йому розібратися. Що сталося зі сніговою бабою.

(Відповіді учнів)

Розгляньте фотографію із зображенням зимового лісу.

Що ви бачите? (Відповіді дітей) Слайд №11

Які особливості життя дерев взимку? Згадайте, що ви спостерігали під час екскурсії?

Більшість дерев стоїть з голими від листя голими гілками, здається, що рослини сплять глибоким сном, але це не зовсім правильно. Дерева майже сплять, вірніше, вони дрімають, тому що добре підготувалися до холодів: під корою у них щільний корковий шар, що захищає від холодів, нирки вкриті лусочками, за літо дерева накопичили запаси.

(Учитель демонструє гілочку берези та осики, розрізає нирки. Учні розглядають бруньки берези та осики у себе в баночках)

Але не всі дерева скидають листя.

(Вчитель демонструє гілочки сосни та ялини, що навчаються розглядають гілочки у себе на партах)

Як відрізнити сосну від ялинки? (По шишках та довжині голок)

Розгляньте будову голок. Вони вкриті восковим нальотом. Тому їм не страшний мороз.

Гра-завдання "Визначте птахів та звірів на зимівлю"

Подивіться зразки корму для зимового харчування птахам і тваринам: шишки, сушені гриби, зерна, кора дерев, крихти, ягоди, насіння тощо. Візьміть картинку та прикріпіть до стенду з кормом. Тепер виконайте завдання у підручнику на с.52: з'єднайте лініями зимові житла та корми з їхніми споживачами та мешканцями.

Фізкультхвилинка "Зима"(Під музику)

Встали й уявили, що ми з вами у зимовому лісі Мороза Івановича.

Сонце землю гріє слабо, (Руки вгору та вниз)

Ночами тріщить мороз, (Руки на пояс, нахили убік)

На подвір'ї біля Сніжної Баби (Руки на пояс, поворот навколо себе)

Побілів морквяний ніс. (Діти показують ніс)

У річці стала раптом вода

Нерухлива і тверда, (Стрибки на місці)

Завірюха злитися,

Сніг крутиться, (Діти кружляють)

Замітає все кругом

Білим сріблом. (Імітують рухи руками)

Виконання завдання "Куди в зимовому лісі сховалися звірі та птахи"

А ліс стоїть загадковий,
|А ліс стоїть таємничий,
Безмовна тиша:
Звірят і пичужок -
Усіх сховала зима.

Хто з вас швидше визначить, кого і куди сховала зима у лісі?

(Відповіді учнів, показ на екрані)

Від кого ховаються звірі та птахи?

Які труднощі вони відчувають узимку?

Не лише рослини підготувалися пережити холод. Багато птахів восени полетіли в теплі краї.

Згадайте, які з них відлетіли?

Чому птахи відлітають?

(Птахи добре переносять холод, тому що пір'я та пух дуже теплий одяг, а пташина кров гаряча, що мороз птахам не страшний. Причина в іншому – голод. Взимку зникає більшість комах, і птахам стає все важче добувати корм. І все-таки деякі залишаються зимувати.)

Які птахи залишаються зимувати? Слайд №13

Чому взимку птахи частіше відвідують міста та села? Слайд №14

Так про що ж попросила синочка? (Про їжу) (с.52)

IV. Самостійне застосування знань.

Гра "Хрестики нолики".

(Учні на листочках відповідають на запитання, ставлячи "+", якщо відповідь правильна, "0", якщо відповідь неправильна)

Чи ховаються комахи до зими? (+)

Чи правда, що перелітні птахи не відлітають у теплі краї? ( 0 )

Зимуючими називають ті птахи, які залишаються зимувати на батьківщині. Чи так це? (+)

Ластівка, соловей, шпак - зимуючі птахи? ( 0 )

Чи правда, що у кліщів узимку з'являються пташенята? (+)

Чи погоджуєтесь ви з твердженням, що взимку птахи харчуються плодами, насінням, нирками? (+)

Чи потрібно птахів підгодовувати взимку? (+)

Чи правда, що птахи взимку не гинуть від холоду та голоду? ( 0 )

Взаємоперевірка виконаного завдання.

V. Підсумок уроку. Рефлексія.

Пояснення домашнього завдання.

Вдома вам належить виконати цікаві завдання. Одне з них - творча, одночасно розвиває увагу та спостережливість.

Мороз постарався намалювати на вікнах такі хитромудрі малюнки. Що не лише книжковій мавпі непросто знайти своїх друзів, а й нам. Але все ж таки людина - розумна істота, вона перевершила за інтелектом мавп, тому у вас вдасться відшукати мавпиних друзів у зимових віконних візерунках. А щоб вони виявилися виразними, прикрасьте їх. (С.51)

Інше завдання – це експериментально-наглядова робота, яку пропонують автори на с.52 підручника. Проведіть досвід: відправте північного білого ведмедя у подорож. Як описано в завданні чоловічка Наблюдайки.

На с.53 прочитайте вірші та загадки, які розберемо на наступному уроці.

За бажанням можете вивчити напам'ять будь-який вірш про зиму.

Виконання завдання:

Підберіть до початку висловів їх продовження та отримайте народні прислів'я про зимову пору року. Слайд №17

Жодна пора року так не чарівна. Чи влітку, навесні, земля бадьора, шумить життям листя дерев, річка котить свої неспокійні води, луки кричать строкатістю квітів, стрекотінням і писком комах, птахів – все рухається, все жваво і тягнеться до сонячного тепла.

Взимку інакше. Все живе заховалося в глибину землі, нір, щілин, дупл і спить, чекаючи на весну і сонце. Дерева оголилися, птахи відлетіли, а ті, що залишилися, - не співають і літають мерзлякувато і неквапливо. І чарівниця-зима дарує всій цій мертвій пустелі нове життя, "нерухоме, німе, дивне життя". Це життя сну, час незвичайно білої та тихої природи.

Як ви зрозуміли, хлопці, чому кажуть, що "Зима - спокій природи", що "взимку природа спить"? (Відповіді учнів)

Читання виведення на тему на червоній планшетці на с.53

Перевіримо ваші висловлювання, прочитавши висновок на с.53 підручника на червоній планшетці. Слайд №19

Діти, що нового ви відкрили для себе на уроці?

Що здалося вам найцікавішим?

Як ви оцінили б свою роботу на уроці?

Підніміть руки ті, хто:

  • працював на повну силу;
  • працював добре, але міг би працювати краще. Чому?

З яким настроєм ви закінчуєте урок?

Підніміть картки настрою.

Молодці! Ви активно працювали, швидко та точно виконували завдання, уважно слухали своїх однокласників.

Настав час дізнатися про таємничий сюрприз Мороза Івановича.

Відгадайте:

Сніг з берези впав,
На Андрюшку грудкою - хлоп!
З Андрійка вийшов
Чудовий :(кучугура)

На згадку про сьогоднішній урок Мороз Іванович вам дарує "гуркітки."

Cлайд 1

Презентація до уроку «Навколишній світ» у 1 класі на тему: «Зима. Спокій природи. Зимові місяці

Cлайд 2

У зиму, як і в інші пори року, три місяці. Знайомся: Грудень – він найстаріший, найостанніший і найстарший із місяців на рік. Січень – він перший наймолодший місяць нового року. Бачиш, він стоїть із новорічною ялинкою. Але у зимі він другий, середній місяць. Лютий – останній місяць зими. А тепер давай дізнаємося про них більше.

Cлайд 3

Cлайд 4

Грудень – це початок зими. Це перший сніговий місяць. Зима Білий пухнастий сніг У повітрі кружляє І на землю тихо Падає, лягає. І на ранок снігом Поле забіліло Точно пеленою Все його одягнуло. Темний ліс що шапкою Накрився дивовижною І заснув під нею Міцно, непробудно… Стали дні короткі Сонце світить мало От прийшли морозці І зима настала. І. Суріков

Cлайд 5

Часто сніг випадає наприкінці осені – у листопаді і навіть у жовтні. Але зазвичай перший осінній сніг тане. А ось грудневий сніг лежатиме довго - до весни.

Cлайд 6

Тішаться снігу люди, а особливо дітлахи. Мамо! глянь з вікна - Знати, вчора недарма кішка Вмивала ніс: Бруду немає, весь двір одягнуло, Посвітліло, побіліло - Мабуть, є мороз. Не колючий, світло-синій По гілках розвішаний іней - Подивись хоч ти! Немов хтось торуватий Свіжою, білою, пухлою ватою. Все прибрав кущі. Тепер уже не буде суперечки: За салазки та й у гору Весело бігти! Щоправда, мамо? Не відмовиш, А сама, мабуть, скажеш: "Ну, швидше гуляти!" Афанасій Фет

Cлайд 7

Радіють снігу рослини – теплою ковдрою вкриває їх до весни. Тішаться снігу тварини – він ховає їхні будиночки та норки. Не заберуться туди пекучі морози. Не задують пронизливі вітри. Але сніг ще ховає й останні колоски із зернятками, жолуді та горішки, розсипані по землі. Холодно та голодно взимку лісовому народу.

Cлайд 8

Пташкам, що залишилися зимувати з нами, ставати важко шукати собі їжу. Тому люди вішають для них спеціальні будиночки – годівниці. Складають туди зернятка, насіння та горішки. Вішають шматочки сала. Їжте пташки! Частуйтесь білочки! Такий у нас звичай: Ледве випаде сніжок, Дощатий будиночок пташиний Повісити на сучок. М Пожарова Особливо люблять такі ласощі синички та горобці, але прилітають підкріпитися до годівниць голуби, снігурі, поповзні, ворони та сойки.

Cлайд 9

Сніг: У різну погоду з хмар іде різний сніг. Коли холодно і немає вітру падають і кружляють легкі та красиві сніжинки. Всі вони різні, кожен має свій візерунок. Якщо в цей час вигляне сонечко, то блищать сніжинки маленькими зірочками. Зима... Сніжинки в'ються і кружляють І рвуться до моєї кімнати. Вони летять, легкі й ламкі І сліпучі за зірки, Наче в сині потемки Тремтячий перекинуть міст. блискучий Олена Благініна

Cлайд 10

Якщо на вулиці не дуже холодно, а сніг пішов сильнішим, густішим, то ставати ще теплішим. Сніжинки злипаються разом у м'які пластівці снігу. Сильний сніг називають снігопадом. Снігопад День настав. І раптом стемніло. Світло запалило. Дивимось у вікно. Сніг лягає білий-білий. Чому так темно? Валентин Берестов

Cлайд 11

А коли дме вітер, з хмар сиплеться крупа – маленькі щільні грудочки снігу. Вони дуже схожі за формою та розміром на пшоно чи гречку, тому такий сніг і прозвали – крупа.

Cлайд 12

Іноді сніг не йде з хмари, а намерзає прямо на гілочках дерев. Це іній. Весь ліс ставати казково білим. Береза ​​Біла береза ​​Під моїм вікном Накрилась снігом, Точно сріблом. На пухнастих гілках Сніжною облямівкою Розпустилися кисті Білою бахромою. І стоїть береза ​​В сонній тиші, І сніжинки горять В золотому вогні. А зоря, ліниво Обходячи кругом, Обсипає гілки Новим сріблом Сергій Єсенін

Cлайд 13

У місті в цей час теж гарно. Ще не скоро бути весною. Зима сміливими мазками Все, точно в казці чи уві сні, Квітам криє білими. Цвіте ліхтар та дроти, Паркан – як алебастровий! І старий стовп, як ніколи, Сьогодні прибраний айстрами! І все хутро - суцільний песець, Всі шуби стали білі ... Ну і зима, ну, шибеник! Ну, як ти це зробила? ... Григор Вітез

Cлайд 14

Ось як виглядає іній, якщо подивитися на нього близько-близько. Зима Навколо все біле і синє, Все в тонкому мереживі тіней. А ліс укритий пухнастим інеєм, Заснув до перших весняних днів, І сняться сни йому спокійні І пташині пісні на зорі. Стоїть безмовно сосни стрункі У важкому зимовому сріблі Г. Скребицький Іній часто буває, коли на землю лягає туман. Туман дуже схожий на хмари та хмари. Вони всі складаються з дуже, дуже маленьких крапель води. Таких маленьких, що їх не видно. Вони можуть висіти у повітрі і не падати. У хмарі вони стикаються, замерзають і виходять гарні сніжинки. А в тумані вони налипають на холодні гілки дерев, дроти, дахи, стіни та замерзають на них.

Cлайд 15

Річки, струмки, озера та ставки у грудні покриваються льодом. Спочатку він тоненький, слабкий і по ньому поки що не можна ходити. Але до середини грудня, він зазвичай стає міцнішим. Можна діставати ковзани. Ура, катаємось! На ковзанці Блищать ковзани, блищить ковзанка, Пухнастий сніг іскриться, Надінь ковзани свої, друже, Спробуй покататися. Нехай тебе щипне мороз - Дивись, не злякайся. Хай заморозить він до сліз – Йому не піддавайся! Не відступай, ковзай уперед, Лети швидше за птаха. Мороз сердитий відстає Від тих, хто боїться! В. Доннікова

Cлайд 16

Грудень - це найтемніший місяць. У цей час найдовші ночі та найкоротші дні. Сонечко встає пізно і ховається рано. Високо не піднімається, так і ходить краєм неба. Ніч взимку - як чорний кіт, день - як сіренька миша... (влітку все навпаки) Ніч - як сіренька миша, День - великий блискучий кіт. П. С. Соловйова А на півночі, в Арктиці - взагалі сонця не видно. Усю зиму темно – полярна ніч.

Cлайд 17

Але як тільки ляже сніг, одразу ставатиме світлішим і радіснішим, незважаючи на такі короткі дні. Що таке за вікном? Одразу в хаті посвітлішало! Це сніг лежить килимом, найперший, найбіліший! Є. Трутнєва

Cлайд 18

А ще грудень – це останній місяць року. Цього місяця ми наряджаємо ялинку до приходу Нового року та нового місяця – січня. Грудень У грудні, у грудні Усі дерева у сріблі. Нашу річку, мов у казці, За ніч вимостив мороз, Оновив ковзани, санки, Ялинку з лісу привіз. Ялинка плакала спочатку Від домашнього тепла. Вранці плакати перестала, Задихала, ожила. Ледве тремтять її голки, На гілках вогні засвітилися, як по драбинці, по ялинці Вогники збігають вгору. .. Маршак Самуїл Вважають, що місяць грудень та старий рік закінчуються вночі, коли настає 12 годин. Тому цієї ночі грудня багато дорослих і навіть дітлахи не сплять. Усі зустрічають Новий рік, гуляють, влаштовують феєрверки.

Cлайд 19

Cлайд 20

І ось настав січень – це перший місяць року, але другий, середній місяць зими. Січень Відкриваємо календар- Починається січень. У січні, у січні Багато снігу на подвір'ї. Сніг – на даху, на ґанку. Сонце в Синє небо. У нашому будинку топлять пічки, У небо дим іде стовпом. Самуїл Маршак

Cлайд 21

Це найхолодніший місяць. Особливо холодно буває у ясну погоду, коли вдень на небі світить сонечко, а вночі – місяць. Від місячного світла іскриться сніжок, Січнева ніч холодна. У пухнасту хмаринку, мов у хустку, Закутався в небі місяць. Вона самотньо пливе в небесах, Їй мерзлякувато в порожній висоті, Від холоду люди закрилися в будинках, Але ніде сховатися місяці.

Cлайд 22

У таку погоду щічки та носи стають червоними та горять, наче за них хтось тріскає. Це мороз. За це його й прозвали Мороз – червоний ніс. Мороз Побіг я за огорожу, А Мороз стоїть і чекає, Він пішов зі мною поряд - Ні на крок не відстає. У дворі наші сорочки На мотузку з вітром танцюють. Я біжу - Мороз за мною! На білизну напав Мороз, Гострим льодяним пилом Прохопив його наскрізь. Прихопив і жорстким зробив - І білизна заледеніла. Став на сніг - не впаде. Підштовхни – воно піде. Я штовхнув ледь-ледь - Простирадло пішла спочатку, І сорочка крокувала, Розчепіривши рукава. А кравець Мороз Коле щоки, ріже ніс. Вітер кинувся назустріч, Він схопився до мене на плечі. Вітер - вершник крижаний – Дзвінко свище за спиною. Їли мерзлі тріщать, Сані снігом риплять. Квітко Лев

Cлайд 23

А коли набігнуть хмари і повалить сніг, стає тепліше. Все навпаки! Все не як улітку! При сонечку холодно, при хмарах тепло. Білі вірші Сніг кружляти, Сніг лягати – Сніг! Сніг! Сніг! Раді снігу звір та птах І, звичайно, людина! Раді сірі синички: На морозі мерзнуть пташки, Випав сніг упав мороз! Кішка снігом миє ніс. У цуценя на чорній спинці Тануть білі сніжинки. ... Сергій Міхалков

Cлайд 24

Cлайд 26

Погода стає м'якшою, теплішою, ніж у січні. Від того сніг стає липким. У таку погоду добре будувати снігові фортеці, ліпити сніговиків та снігових баб. Ми не їли, ми не пили, Бабу снігову ліпили. Сніг лютневий слабкий, слабкий М'явся під рукою. Але саме для снігової баби Потрібен нам такий. Нам працювати було спекотно, Ніби немає зими, Ніби взяв лютий у березня Теплий день у борг. Усміхаючись, як жива, В парку, в тиші, Встала баба снігова У білій сірці. ... Агнія Барто

Cлайд 27

Cлайд 28

А ще у лютому часто дмуть вітри. Вони здувають сніг із землі. Крутять його, несуть, кидають. Пам'ятаєш, як співає місяць Лютий у казці про 12 місяців: Вітри, бурі, урагани, Дуйте що є сечі! Вихори, завірюхи та бурани, Розіграйтеся до ночі! У хмарах трубіть голосно, Війтеся над землею. Нехай біжить у полях поземка Білою змією! Самуїл Маршак

Тема:« Зима: спокій природи»

1 клас УМК «Школа Росії.

Тип уроку:урок відкриття нових знань.

За структурою: проблемно діалогічний. У системі уроків з теми, що вивчається – 1 урок на тему «Пори року. Зима».

Концептуальна мета уроку:створити умови для усвідомлення, осмислення та первинного закріплення блоку нової інформації засобами ІКТ, пізнавального інтересу творчими завданнями.

Стратегічна мета уроку: познайомити із зимовими явищами природи, навчити розрізняти пори року за ознаками.

Завдання уроку:

поглибити і розширити знання учнів про зимові явища;

формувати вміння знаходити взаємозв'язок між похолоданням та життям рослин;

Обладнання: календар природи, мультимедіатехніка

Дидактичні засоби для вчителя – презентація; для учнів – підручник. зошит, картки настрою; роздатковий матеріал – гілочки із нирками.

Хід уроку

1. Організаційний момент (1-2 хв).

Настав новий день. Я бачу настрій у вас чудовий. Давайте випрямимо спинки, розправимо плечі, глибоко вдихнемо свіжість зимового ранку, а потім зробимо видих і проженемо геть усі неприємності та прикрості.

Вночі в полях, під наспіви хуртовини.
Дрімлють, гойдаючись берези та їли:
Місяць між хмаринками над полем сяє, -
Бліда тінь набігає і тане:
Думати мені вночі: між білих беріз
Бродить у пухнастому сяйві Мороз.
І.Бунін

(Вчитель читає вірші напам'ять під музику, на слайді з'являється картина зимового пейзажу) Слайд №1

2. Актуалізація знань (5-6 хв)

Загадки підкажуть нам про що ми говоритимемо на уроці.

Щипле щоки, щипає ніс,
Але не страшний нам :(мороз)

На ковзанах я мчуся вперед,
Під ногами міцний : (лід)

Стали зірочки кружляти,
Стали на землю лягати,
Ні, не зірки, а пушинки,
Чи не пушинки, а : (сніжинки)

Зимові канікули!
Веселі дні!
Потрібні хлопцям санки,
Лижі та : (ковзани)

Настали холоди,
Перетворилася на лід вода.
Довговухий зайчик сірий,
Обернувся зайчиком білим,
Перестав ведмідь ревти,
У сплячку впав у бору - ведмідь
Хто скаже, хто знає,
Коли це? (Взимку)

Яким загальним словом можна поєднати всі відгадані вами слова? (Зі словом "зима")

Яке зимове свято і дорослі, і діти люблять найбільше? Без якихось казкових персонажів ми не мислимо це свято?

До нас прийшов лист один,

Було дивне воно.

Замість марок – три сніжинки,

А конверт із чистої крижинки,

А лист не на листку,

А на біленькому сніжку.

Дід Мороз надіслав у нас листа, в якому він просить навести докази, що вже прийшла зима і йому настав час збиратися в довгу дорогу, щоб встигнути привітати всіх дітлахів зі святом. Давайте допоможемо.

3. Постановка навчальної задачі.

Багато про зиму вам уже відомо. Я знаю, що ви дуже спостережливі діти, коли гуляєте, придивляєтеся до природи навколишнього світу, тому легко впораєтеся із завданням.

Робота в робочому зошиті. (Робота в парах)

Давайте пограємо. Гра «Що зустрічаємо та не зустрічаємо взимку?» Відкрийте робочий зошит на сторінці 36, завдання №4.

Домовтеся між собою: хто працюватиме синім олівцем, а хто – червоним.

Завдання.Обведіть синім олівцем предмети, які найчастіше зустрічаються взимку, червоним олівцем – предмети, які взимку не зустрічаються.

3. Самостійна робота (3 хв)

Які предмети викликали у вас труднощі?

4.Перевірка. (1 хв) (На слайді № 3 вказую указкою, а діти піднімають сигнальні картки).

Самооцінка.

Вчитель

Отже, друзі, давайте подумаємо: про що ми сьогодні говоритимемо на уроці?

Якою буде тема нашого уроку? (Припущення дітей. Вчитель уточнює і відкриває тему уроку)

Тема нашого уроку "Зима - спокій природи" (Слайд №4)

Як ви думаєте, що змінюється навколо нас із настанням зими? (Припущення дітей)

Отже, цільнашого уроку – познайомитися із зимовими явищами, навчитися відрізняти ознаки зими, встановлювати взаємозв'язок між похолоданням та життям рослин та тварин.

5.Спільне "відкриття" нових знань (7-10 хв).

Російський народ наділив зиму різними прізвиськами, які збереглися тепер у казках та приказках:

Привіт, російська молодка

Розмальовка – душа

Біла лебідка,

Ласкавими: зима-матінка, зима-чарівниця, розмальовка, лебідка.

А коли зима була в'южна, морозна, холодна, то в народі її лаяли, лаяли.

Оберненими: Лиходійка, прибериха, злюка, сива чарівниця (це теж про зиму, але коли від морозу ніс синіє)

Встановлення ознак зимової погоди:

Які ознаки зими можна назвати?

Стає холодніше;

Небо найчастіше вкрите хмарами;

Опади випадають як снігу;

Дні стають коротшими, а ночі довшими;

Зима навела строгий порядок у лісах та на полях. Все в неї прибрано, сяє білизною. Роздала деревам теплі шуби. Коштують вони всі в однаковому вбранні. У змінах, які несе зима, є свої принади: чистий, пухнастий сніг, прозорість візерунчастих гілок, якась особлива легкість повітря, що бадьорить, і до цього – великий спокій, що розлився в природі.

Слайд №6

Наші далекі предки постійно спостерігали за природою, за зміною пір року, запам'ятовували їх особливості, оскільки від цих прикмет (спостережень) залежало життя людей, особливо у сільській місцевості. Прикмети підказували коли сіяти, коли прибирати. Спостереження нагадують, що майбутній урожай залежить багато в чому від зимових місяців.

В наші дні наука заснована на спостереженнях за явищами природи називається фенологією.Вона використовує у своїй діяльності спостереження наших предків «народний календар»,

Виступ синоптиків.

Черговий синоптик (щоденник спостережень за погодою)

1. Число, місяць, день тижня

2.Хмарність,

3. Опади.

4. Вітер

5. Тепло чи холодно.

Що підтверджує сьогоднішній день? Яка пора року? Хоча на вулиці не зимова погода, але у календарі – зима.

6. Фізмінутка ( 1-2 хв ).

Зима трьох місяців владика. Наче вірні стражники стоять ці три брати на охороні її спокою. Допоможіть розставити місяці у потрібному порядку.

Слайд №10

грудень

Слайд №11 (Учень читає вірш)

Випав у грудні сніжок

Ніжний, м'який, як пушок.

Пошило грудень покривало,

Для землі, щоб не страждала

З найтонших ниток ніжних,

Чи не кольорових, а білих.

Стала білою земля

Від турботи грудня.

Грудень це останній місяць року та перший місяць зими – «зазимник».

Слайд №12

У грудні дні стають коротшими, холоднішими.

22 грудня – день зимового сонцестояння – найкоротший день та найдовша ніч у році. У народі його називають холодець (охолоджує землю, Заморожує річки та озера), хмурень – за ранні сутінки, лютень – за тривалу морозну холоднечу.

СіченьСлайд №13 (Учень читає вірш)

Місяць святковий січень

Відкриває календар

Він канікули приносить

Відпочити дітей просить

З гір на санчатах політати

Лижі швидкі дістати

Фортеця снігову зліпити

І не сваритися – дружити.

Січень – початок року, середина зими. У народі його називають січень (він розтинає зиму навпіл), просинець. Як ви вважаєте чому? (Цього місяця частіше світить сонце і проглядає синє небо) Січень вважають найхолоднішим місяцем року. Слайд №14

ЛютийСлайд №15 (Учень читає вірш)

У лютому вирує завірюха

Неспокійна подруга

Вихори сніжні кружляють

Вночі цілі поспіль.

Не проїхати, не пройти,

Заміла хуртовина шляху

Нехай вона собі мете,

До хати нашої, сніг не потрапить.

За старих часів лютий називали «сніговієм»? (Слайд №16) Чому? У лютому найглибший сніг та найбільші кучугури. Погода стає м'якшою, теплішою, ніж у січні.

Від цього сніг стає липким. У таку погоду добре будувати снігові фортеці, ліпити сніговиків та снігових баб.

Люди помітили, що день 2 лютого показує, якою буде весна. Наші пращури помітили, якщо у цей день погода буде ясна, то весна буде холодною. Якщо ж похмурий – готуйся до пізніх заморозків та хуртовин. Ось така прикмета.

Ви звернули увагу, як часто ми взимку говоримо:

Завірюха, хуртовина, пурга. А що це таке? (зимові явища природи)

А) вітер піднімає із землі сніжинки і несе їх, міте як мітлою. Що це?

Вітер зі снігом назвали хуртовина.

Б) Буває, що хуртовину називають завірюхою. Прислухайтеся до виття вітру. Вьюю-уу-у. Я в'ю-ю-у-га. Так хуртовина сама себе назвала - завірюха.

В) Іноді вітер піднімає та кидає сніг у різні боки, кружляє, мете по землі. У таку хуртовину, за кілька метрів нічого не видно довкола. Це пурга

Г) А буває так. Морозний сонячний день. Вітер несе сніг унизу, по самій землі. Як може називатися така хуртовина? Поземка.

Фіз. Хвилинка (1-2 хв)

Гра "Сніг іде". Одна людина – хуртовина, а решта сніжинок. Сніжинки кружляють, а хуртовина дає команди: полетіли, стоп. Якщо не почули команду, виходять із гри – розтанули.

7.Первинне закріплення (5 хв)

Подорож у зимовий ліс . (Слайд №17)

Я пропоную вам здійснити подорож до зимового лісу.

Зима. Ми з вами в зимовому лісі. Навколо білим – біло… Слухаємо зиму: Тиша. Тиша. Тиша. Ліс спить. Іноді чутно, як сніг оберемками падає з гілок. Радіють рослини снігу-теплою ковдрою вкриває їх до весни.

Як зима позначилася життя рослин? Як зимують дерева? Слайд №18)

Робота з підручникомстор.85 (прикмети зими)

Розгляньте ілюстрації та порівняйте їх. Складіть розповідь за малюнками.

Яка пора року зображена?

Як змінюється життя рослин із настанням зими?

(Листяні дерева скинули листя, хвойні стоять зелені)

Зима- період спокою у житті рослин. Листяні дерева та чагарники взимку здаються мертвими, але вони живі. Дерева майже сплять, вірніше вони дрімають, так добре підготувалися до холодів: під корою у них корковий шар, що захищає від холодів. У цьому легко переконатись, якщо розглянути нирку рослини.

(На столах у дітей гілочки зимового деревця)

8.Дослідна робота (7-10 хв)

ВчительОтже, ми знаходимося в дослідницькій лабораторії, об'єкт нашого спостереження гілочка зимового деревця (зламаного вітром). На ньому є листя? Що залишилося на місці опалого листя?

Робота учнів на листках спостережень.(Покрокова інструкція.)

1.Розгляни гілочку дерева.

2. Листя на ній немає. Що залишилося на місці опалого листя?

3.Знайди на гілці нирки. Розглянь їх.

4. Відділи одну бруньку.

4.Якого кольору нирки? Розфарбуй клітину таким кольором.

6. Замалюй бруньку в квадратику.

7.Розкрою лусочки. Що всередині нирки?

Ви бачите маленькі листочки. Лусочки надійно захищають їх від морозу та висихання. Листочки сидять на крихітному стеблинку, яке заховано всередині нирки. Намалюй,

ВчительВзимку всі дерева ніби сплять, але прийде весна і з бруньок виростуть молоді стеблинки з листям. (Демонстрація гілочки бузку)

Підсумок уроку.Висновок:

Вчитель.Жодна пора року так не чарівна. Чи влітку, навесні, земля бадьора, шумить життям листя дерев, річка котить свої неспокійні води, луки кричать строкатістю квітів, цвіркотінням і писком комах, птахів - і все рухається, все жваво і тягнеться до сонця. А взимку інакше. Все живе сховалося в глибину землі, нір, щілин. Дупл і спить, очікуючи весни та сонця. Дерева оголилися, птахи відлетіли, а ті. Що залишилися, не співають і літають мерзлякувато і неквапливо. А чарівниця – зима дарує всій цій мертвій пустелі нове життя, нерухоме, німе. чудове життя. Це життя, відпочинку – час незвичайної білої та тихої природи. (Слайд №19)

Перевіримо ваші висловлювання, прочитавши висновок у підручнику на сторінці 87.

9. Рефлексія діяльності (1-2 хв).

Щонового ви відкрили собі на уроці?

Працював добре, але міг би працювати краще.

З яким настроєм ви закінчуєте урок? Опустіть у коробочку смайлики.

Вчитель Молодці! Ви активно працювали, швидко та точно виконували завдання, уважно слухали своїх однокласників. Настав час повідомити Діда Мороза про підготовку до від'їзду. Будемо з нетерпінням чекати на приїзд. (Слайд №20)

10.Пояснення домашнього творчого завдання.(за бажанням учнів) 1 -2 хв).

Допоможіть мавпі знайти своїх друзів у морозних візерунках. А щоб вони вийшли барвистими та виразними, розфарбуйте їх у зошиті на стор. 35 завдання №1.

А для тих, кому сподобалося бути дослідниками, я пропоную провести досвід зі шматочком льоду. Але оскільки на вулиці у нас тепло, подумайте: як отримати лід і виконайте завдання з підручника на стор.

Отже, друзі, дякую всім! (Слайд №21)

Методична розробка

уроку навколишнього світу

Алексєєнко І. П.

вчителі початкових класів

МОКУ «Калинівської основної загальноосвітньої школи»

Номінація

«Початкова загальна освіта»

с.Калинівка

2013 рік

Зміст

1. Введення…………………………………………………….

2. Методичне обґрунтування теми………………………………………

4. План уроку…………………………………………………………………

5. Хід уроку…………………………………………………………………..

6. Висновок………………………………………………………………….

7. Список використаних джерел………………………………………

8. Додаток…………………………………………………………………


Вступ.

Цей урок проводиться в 1 класі при вивченні розділу «Пори року» та спрямований на вивчення нового матеріалу. На уроці використається презентація, яка відкриває великі можливості для пояснення нового матеріалу. Завдяки використанню ІКТ протягом усього уроку вдається зберегти як інтерес до досліджуваного матеріалу, а й працездатність учнів. Діти розвивається наочно-образное мислення, інтерес до систематизації. Презентація допомагає сформувати уявлення про різноманітність предметів природи, уявлень про взаємозв'язки між світом живої та неживої природи. Опанування початковими вміннями проводити спостереження за природою, формулювати висновки. Структура уроку класична, але варіанти уроку передбачають як фронтальну, і самостійну роботу. Методи контролю може бути як усні під час фронтальної роботи, і письмові під час індивідуальної. Цей урок відповідає вимогам ФГОС другого покоління.

Основна частина.

Методичне обґрунтування теми.

Кількість годин, визначена у навчальному плані невелика. Щоб дати учням знання з цих питань, необхідно зацікавити школярів. Запропонована методична розробка дозволить у рамках одного навчального заняття познайомити з важливими аспектами на тему «Пори року». А також простежити результати самостійної роботи учнів зі спостережень та створення презентації. Навчальне заняття поглибить знання зимових явищах. При розгляді рослинного та тваринного світу учні дізнаються про красу природи, про допомогу тваринам у важку пору року.

1. Тема розрахована на годину уроку.

2. Урок починається з мотивації учнів до виконання роботи.

3. До уроку необхідна старанна попередня робота: відбір ілюстративного матеріалу.

4. Вивчення матеріалу уроку бажано проводити із використанням можливостей мультимедійної презентації.

Етапи уроку.

1. Організація учнів.

2. Постановка проблеми.

3. Фронтальна робота.

4. Колективна робота (презентація учнів)

5. Спільне відкриття знань.

6. Показ відео.

7. Фізмінутка.

8. Самостійне застосування знань.

Гра «Хрестики-нуліки».

Гра "Четвертий зайвий".

9. Підсумок уроку.

Тема «Пори року. Зима – спокій природи».

Ціль: ознайомити учнів з новим часом року, зимовими явищами.

Завдання уроку спрямовані формування:

1. Особистісних компетенцій

1) прийняття та освоєння соціальної ролі учня, розвиток мотивів навчальної діяльності та формування особистісного сенсу вчення;

2) розвиток самостійності та особистої відповідальності за своївчинки, у тому числі в інформаційній діяльності;

3) формування естетичних потреб, цінностей та почуттів;

4) розвиток доброзичливості та емоційно-моральної чуйності;

5) розвиток навичок співпраці з дорослими та однолітками;

6) формування установки на безпечний, здоровий спосіб життя, наявність мотивації до творчої праці, на результат.

2. Метапредметних компетенцій

оволодіння здатністю приймати та зберігати цілі та завдання навчальної діяльності, пошуку засобів її здійснення;

освоєння способів вирішення проблем творчого та пошукового характеру;

формування вміння планувати, контролювати та оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання та умов його реалізації; визначати найефективніші способи досягнення результату;

освоєння початкових форм пізнавальної та особистісної рефлексії;

використання засобів інформаційних та комунікаційних технологій для вирішення комунікативних та пізнавальних завдань;

6) готовність слухати співрозмовника та вести діалог; готовністьвизнавати можливість існування різних точок зору та права кожного мати свою; висловлювати свою думку та аргументувати свою точкузору та оцінку подій;

3. Предметні компетенції

розвиток прагнення пізнання навколишнього світу;

усвідомлення цілісності навколишнього світу, освоєння основ екологічної грамотності, елементарних правил моральної поведінки шляхом виховання почуття співпереживання, бажання допомогти тваринам у лихоліття;

освоєння доступних способів вивчення природи;

розвиток навичок встановлювати та виявляти причинно-наслідкові зв'язки в навколишньому світі на прикладі взаємозв'язків між похолоданням у природіі життям рослин та тварин.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу за допомогою мультимедіа.

Основні дидактичні методи:

словесний (бесіда, пояснення);

наочний;

практичний (робота із допомогою, картки);

частково – пошуковий;

пояснювально – ілюстративний.

Форми роботи:

фронтальна;

індивідуальна;

парна.

Дидактичні засоби:

Презентації, підручник, зошит, картки-пазли, гілки та сосни (гербарій), бруньки з дерев, склянка зі снігом, відеоролики.

Хід уроку:

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Організаційний

(2 хв.)

Створює атмосферу взаєморозуміння та підтримки.

Діти, перевірте, чи всі готові до уроку.

Продзвенів дзвінок для нас,

Всі зайшли спокійно до класу,

Встали всі у парт красиво,

Привіталися чемно,

Тихо сіли, спинки прямо.

Повернулись, усміхнулись.

Починається урок!

Налаштовуються на урок. Вітають вчителі. Перевіряють готовність до уроку.

Актуалізація та постановка проблеми.

(9 хв.)

Тему сьогоднішнього уроку ви дізнаєтеся, якщо зберете картинки - пазли, які у вас знаходяться в конверті та відгадуєте загадки. Відкрийте конверти, дістаньте та складіть картину.

Демонструє на слайді 2. картинки-пазли.

Яка пора року зображена на картинках, які ви збирали?

Відгадайте загадки. Відповідайте всі разом та дружно.

а) Щипле щіки, щипає ніс,

Але не страшний нам: (мороз.)

б) Шуба біла весь світ одягла. (Сніг)

У вас на партах стоїть склянку. Що у ньому? Сьогодні на уроці нам знадобиться.

в) На ковзанах я мчусь вперед,

Під ногами міцний: (лід)

г) Стали зірочки крутитися,

стали на землю лягати,

Ні, не зірки, а пушинки,

Чи не пушинки, а: (сніжинки).

д) Сніг на полях,

Лід на річках,

Завірюха гуляє,

Коли це? Взимку.Слайд 3

Відкрийте підручники на сторінці 84. За якими ознаками ви здогадалися, що то зима?

Як ви думаєте, про що ми говоритимемо сьогодні на уроці?

Головне питання нашого уроку: що буває лише взимку?».

Які ознаки зими можна назвати, використовуючи свої спостереження?

Давайте спробуємо скласти план знайомства з цим часом року. Узагальнює сказане дітьми.

На слайді 4. з'являється план.

План.

1.Знайомство з ознаками зими.

2.Знайомство з погодою.

3.Знайомство з життям рослин та тварин взимку.

4.Знайомство з життям людей взимку (зимові ігри, одяг).

Робота у парі.

Виймають вміст конверта. Збирають картину (у кожної пари – своя, але тема одна – «Зима».)

Відповіді дітей:зима. Фронтальна робота. Відгадують загадки. Відповіді дітей: мороз, сніг, сніг, лід, сніжинки, взимку.

Земля вкрита снігом. Дерева голі. Надворі холодно. Йде сніг.

Використовуючи картинку, висловлюють свої припущення.

Показ дитячої презентації (колективна робота).

3. Спільне відкриття знань. (25 хв.)

Назвіть зимові місяці.

Демонструє назву зимових місяців на слайді 5.

Розповідає про особливості кожного місяця. Відеоролик «Пори року – зима» (тонке покривало зими).

грудень - Це початок зими. Це перший сніговий місяць. Це найтемніший місяць. У цей час найдовші ночі та найкоротші дні. Сонечко встає пізно і ховається рано. Високо не піднімається, так і ходить краєм неба. А ще грудень – це останній місяць року.

Січень. Відеоролик «Пори року-зима» (мороз та сонце день чудовий)

Січень це перший місяць року і другий місяць зими. Це найхолодніший місяць. Особливо холодно буває у ясну погоду, коли вдень світить сонечко, а вночі – місяць. У таку погоду щічки і носи стають червоними і горять, наче за них хтось тріскає. Це мороз. За це його й прозвали Мороз – червоний ніс. А коли набігнуть хмари та повалить сніг стає теплішим. Все навпаки! Все не як улітку! При сонечку холодно, при хмарах тепло.

Лютий. Відеоролик «Пори року – зима» (місяць глибоких снігів).

Лютий – останній місяць зими. У лютому найглибший сніг та найбільші кучугури. У лютому часто дмуть вітри. Вони здувають сніг із землі, крутять його, несуть, кидають. Земля, завірюха, хуртовина, завірюха, снігова буря.

Розгляньте ілюстрації та визначте, до якого місяця можна їх віднести. (Робота за підручником).Слайд 5

Відкрийте зошит на сторінці 37 та розгляньте « Календар погоди».

Минулого уроку ми були на екскурсії. Використовуючи висловлювання, записані в зошитах, розкажіть про свої спостереження.

Узагальнює відповіді дітей :

стає холодніше;

небо найчастіше вкрите хмарами;

опади випадають як снігу;

дні стають коротшими, а ночі довшими.

Розмова про сніг.

На початку уроку я звернула вашу увагу, що у вас на столі стоїть склянка зі снігом. Що таке сніг?

Чому взимку випадають опади у вигляді снігу?

Розповідає про сніжинки. Слайд 6 .

Високо над землею, де панує сильний холод, утворюються з водяної пари крижинки - кристалики крихітних розмірів. Кристаліки – це ще не сніжинки. Кристаліки весь час ростуть і нарешті стають гарними зірочками. Вони збираються в пластівці і падають на землю. Сніжинки мають не просто симетричну форму, всі виключно шестикутні форми.

Вправа в розвитку спостережливості. «Знайди справжню сніжинку». Слайд 7.

8. Розгляньте зимовий ліс.

- Що ви бачите?

Що у них незвичайного?

Дерева майже сплять, вірніше вони дрімлють, так як добре підготувалися до холодів: під корою у них щільний пробковий шар, що захищає від морозу, нирки вкриті лусочками, за літо дерева накопичили запаси (демонструє гілочки берези і осики).

Але не всі дерева скидають листя. Які дерева не скидають листя? Демонструє гілочки сосни та ялинки.

Фізмінутка. Звучить музика.(Шопен.Вальс №7. «Зима»)

- Встали і уявили, що ми з вами у зимовому лісі.

Сонце землю гріє слабо, (руки вгору і вниз)

Ночами тріщить мороз, (Руки на пояс, нахили убік)

У дворі у Сніжної Баби (Руки на пояс, поворот навколо себе)

Побілів морквяний ніс. (Діти показують ніс)

У річці стала раптом вода

Нерухлива і тверда (стрибки на місці)

Завірюха злиться, сніг кружляє, (діти кружляють)

Замітає все навколо білим сріблом. (Імітують рухи руками).

Продовжують працювати за слайдом 9.

Розгляньте зимовий ліс. Де сховалися звірі та птахи? Від чого ховаються звірі та птахи?

Які труднощі вони мають? Чому стає мало птахів? Чому птахи відлітають?

Прочитайте, як про це йдеться у підручнику.

Деякі птахи добре переносять холод, тому що пір'я і пух дуже теплий одяг, а пташина кров так гаряча, що мороз птахам не страшний. Це зимуючі птахи.

Які птахи залишаються зимувати?

Слайд 10. Зимові птахи.

Зимуючим птахам не холодно, а голодно. Взимку зникає більшість комах, і птахам стає важче добувати корм. Як ми можемо допомогти птахам?

Слайд 11. Годівниці для зимуючих птахів.

Гра - завдання «Хто чим харчується?»

Поєднай у себе на картках, назву тварини та назву їжі, якою вони харчуються.

Слайд 12

Самоперевірка за слайдом.

Розмова про одяг людей. Слайд 13.

Ми з вами вирушаємо до зимового лісу. Що ми одягнемо? Чому? Що можна взяти із собою у зимовий ліс?

Ми назвали багато змін, які відбуваються у природі взимку. А головне у природі настає спокій.

Обговорюють і називають зимові місяці: грудень, січень та лютий.

Слухають вчителі.

Дивляться відео.

Називають, якого місяця можна віднести картину і доводять.

Розповідають про свої спостереження.

Виконують практичну роботу. Розглядають, що відбувається

зі снігом. Роблять висновок:

сніг-замерзла вода.

Називають сніжинки під номерами.

Різні дерева.

Більшість дерев стоїть із голими гілками, без листя.

Розглядають бруньки берези та осики).

Розглядають гілочки сосни та ялини.

Виконують рухи.

Розглядають ілюстрацію.

Лисиця – за деревом, білка – у дупле, заєць – за кущем, снігир – на гілці дерева.

Від холоду та голоду. Звірі та птахи голодують. Їм не вистачає корми.

Читають висновок за підручником стор.85. Взимку у природі настає спокій. Життя рослин завмирає. Для тварин настає важка пора.

Горобці, сороки, дятли.

Зробити годівниці та підгодовувати.

Робота у парах. Поєднують слова. Працюють за картками.

Перевіряють роботу зі слайду.

Називають зимові речі.

Лижі, санки.

4. Самостійне застосування знань. (6 хв.)

Гра «Хрестики-нуліки». Слайд 14

Запитання:

Чи ховаються комахи взимку? (+)

Чи правда, що перелітні птахи не відлітають у теплі краї? (0)

Зимуючими називаються птахи, які залишаються зимувати на батьківщині. Чи так це? (+)

Ластівка, соловей, шпак - зимуючі птахи? (0)

Чи правда, що у кліщів узимку з'являються пташенята? (+)

Чи погоджуєтесь ви з твердженням, що взимку птахи харчуються плодами, насінням, нирками? (+)

Чи потрібно птахів підгодовувати взимку? (+)

Чи правда, що птахи взимку не гинуть від холоду та голоду? (0)

Робота у зошиті.

Поєднайте зимові житла зі своїми мешканцями. Оцініть себе.

Підсумок.

Чи все правильно у вас вийшло?

Які були недоліки?

Гра "четвертий зайвий".

Виділи зайве слово та поясни свій вибір.

Грудень, січень, лютий, вересень.

Береза, клен, ялина, дуб.

Горобець, синиця, зяблік, сніговик.

Шуба, рукавиці, сукня, валянки.

Відповідають питання, ставлять «+»,якщо правильно, «0»,якщо відповідь неправильний. Перевіряють роботу зі слайду. Працюють самостійно. Оцінюють себе.

5.Підсумок уроку. Рефлексія. (3 хв.)

- Що ми дізналися сьогодні на новому уроці?

Яка головна особливість зими?Слайд 15

Перерахуйте основні ознаки зими.

А як би ви оцінили свою роботу?

Чи все у вас виходило на уроці?

Які відкриття ви сьогодні зробили?

Що було цікавого, пізнавального на уроці?

Які труднощі ви зазнали на уроці?Слайд 16

Життя рослин завмирає.

Стає холодно.

Йде сніг.

Здійснюють самооцінку своєї діяльності, співвідносять цілі та завдання.

Виставляють смайлики в особистий тижневик першокласника.

Список використаних джерел.

1. Програма початкової загальної освіти з навколишнього світу – М. Балас, 2011.

2. А.А.Вахрушев «Навколишній світ», 1 клас. Методичні рекомендації для вчителя до підручника «Я та світ навколо» - Москва: Балас, 2012.

3. А.А.Вахрушев «Навколишній світ, 1 клас («Я і світ навколо») підручник. М. Балас,2011.

4. А.А.Вахрушев «Робочий зошит до підручника «Навколишній світ» («Я і світ навколо») для 1 класу. М. Балас, 2012.

5. Вчительський портал www. uchportal. ru

7. www. zavuch. info

Loading...Loading...