Zaključak Djed Mazai i zečevi. Analiza "Djed Mazai i zečevi" Nekrasov

Zhanna Eremchenko
Lekcija čitanja na temu: N. A. Nekrasov "Djed Mazai i zečevi"

Sažetak sat lektire

Cilj: Naučiti uočiti sadržaj pjesničkog djela.

Zadaci:

1. Predstavite rad N.A. Nekrasova"Djed Mazai i zečevi";

2. Podučavati ispravnu smislenu izražajnost čitanje;

3. njegovati ljubav i poštovanje prema prirodi i životinjama.

Oprema: računalo, projektor, platno, izložba knjiga, portret.

Tijekom nastave:

1. Uvod u temu

Danas na lekcija Nastavit ćemo temu prirode i upoznati se s još jednim djelom N.A. Nekrasova"Djed Mazai i zečevi".

Koja djela N.A. Nekrasova već znate?

2. Priprema za osnovnu čitanje

a) Učiteljeva priča o djelu N.A. Nekrasova, upoznavanje s njegovim djelima (izložba knjiga).

NA. Nekrasov djetinjstvo je proveo u selu blizu rijeke Volge. Kao dječak pobjegao je na selo, gdje je imao mnogo prijatelja. Plivao je s momcima u rijeci, brao s njima gljive i bobice. Dječak je rado provodio dane od jutra do večeri na otvorenom, u šumama i poljima.

Njegova ljubav prema šumama, poljima domovine, njenim snjegovima i mrazevima, njenom "zelenom šumu" nastala je u njegovom djetinjstvu.

Pogledajte, ljudi, kako je lijepa ruska priroda! Ona ukrašava naše živote. Koliko nam radosti ona donosi! S kakvim zadovoljstvom slušamo pjev ptica, žubor potoka, tajanstveni šapat šume! S kakvim se užitkom divimo prostranstvima polja i zrcalnim površinama rijeka! Jako volio N.A. Nekrasov rodnu prirodu i posvetio joj svoje pjesme. U njima je opjevao njezinu ljepotu, veličinu i bogatstvo.

Ljudi, recite mi, jesu li bogatstva prirode vječna? Možemo li ih koristiti neograničeno dugo?

Da, ljudi moraju čuvati prirodne resurse domovine, pravilno ih koristiti, paziti da se priroda ne iscrpi i da služi ljudima dugo, dugo i ukrašava život.

NA. Nekrasov opisuje ono vremensko razdoblje kada je glavni led već prošao, a voda još nije splasnula - poplavila je polja, šume, čak i sela, odnosno o poplavi, a životinje tijekom poplave trebaju pomoć.

Poslušajte što je N.A. jednom vidio i potom opisao. Nekrasov.

3. Rad na tekstu.

a) Primarni čitanje(Pogledajte prezentaciju " Djed Mazai i zečevi") .

b) Razgovor o pročitanom.

Koju je zanimljivu zgodu ispričao djed? Mazay?

Tko su glavni likovi ovog djela?

Kada se dogodio ovaj incident?

Tko priča ovu priču?

V) Čitanje pjesme od djece.

d) Rad na rječniku.

Pojašnjavanje značenja riječi: labavo, močvarno, pet puta više, ako samo s mrežama, zgnječeno, s udicama.

e) Analiza pročitanog.

O kojem je događaju N.A. Nekrasov u ovom ulomku?

Što je poplava?

Kako zamišljate selo u kojem se događaji odvijaju?

Kojem žanru pripada ovo djelo?

Zašto Mazay išao po drva brodom?

Što je djed vidio? Kako mu je to uspjelo?

Kao djed Mazay se bavi zečevima?

Koja karakterna osobina? Mazaya kaže li ovaj dio?

Pronađi u tekstu riječi koje pokazuju kako se djed odnosi prema životinjama?

Koje si ljubazne riječi upotrijebio? Mazay dugouhim sivim stvorenjima?

Fizmunutka

Po rubu šume skače zeko (sjedi za stolom)

U blizini kolibe za zeca (digni se)

Traži gljive, trube (naginje se u stranu)

Kiseliti u kaci.

Ni gorčine ni seruške (okreće se)

Sjeo je i od jada se počešao po ušima.

Kod kolibe na rubu (klimaju glavom)

4. Učvršćivanje naučenog.

Kako su seljaci reagirali na djedov postupak? Mazaya?

Pročitajte djedove savjete Mazanje zečeva.

Igrajmo se Mazaya. Tko želi biti Razmažimo se? Od strane autora?

Čitanje po ulogama. Dramatizacija ulomka "Spasenje" zečevi".

5. Sažetak lekcija.

Jesi li volio svog djeda? Mazay?

Što biste učinili u ovoj situaciji?

Tko iz Nekrasovski junaci pokazuju nam primjer u zaštiti svega živog?

Zaključak: Naš ideal je djed Mazay. on je čuvar prirode, branitelj svoje domovine.

"Djed Mazai i zečevi" Nekrasov

« Djed Mazai i zečevi » analiza djela - tema, ideja, žanr, radnja, kompozicija, likovi, problemi i druga pitanja razmatraju se u ovom članku.

Povijest stvaranja

Pjesmu "Djed" napisao je Nekrasov 1870. Ona opisuje dolazak starog dekabrista na imanje njegovog sina. Početak pjesme seže u 1856. godinu, kada je objavljen manifest o povratku dekabrista iz progonstva.

Slika djeda je kolektivna. Prototipom se smatra Sergej Volkonski, koji se vratio kao 68-godišnjak, još uvijek lijep i stasit. Degradirani general Volkonski volio je razgovarati sa seljacima, a seljačka su ga djeca zvala djed. Temperamentni Mihail Bestužev, s kojim je Nekrasov komunicirao 1869., također se smatra prototipom.

Pjesma je posvećena Z-n-ch-e (Zinochka), odnosno Zinaidi Nikolajevnoj Nekrasovoj, Nekrasovljevoj izvanbračnoj ženi.

Književni pravac, žanr

“Djed” je realistična pjesma. Iz razloga cenzure Nekrasov ne kaže izravno da mu je djed dekabrist. Junak sanja o slobodi i bogatstvu naroda, obećavajući seljacima i vojnicima da će im život uskoro biti lakši (nagovještaj reformi Aleksandra II.).

Slika glavnog lika

Čitatelj vidi djeda kroz oči njegova unuka. Prvo, Sasha primjećuje portret mladog generala (očito iz rata 1812.). Tada od roditelja doznaje da je njegov djed obavijen nekom tužnom tajnom. Tada majka otkriva Sashi da je djed dobar, hrabar i nesretan. Došavši iz daleka, djed javlja da se sa svime pomirio. No kasniji događaji sugeriraju da to nije tako. Djed živi s mišlju o osveti, poziva Sashu da cijeni čast i osveti se za uvrede. On je poput biblijskog junaka koji je patio za narod: sin mu pada pred noge, Sašina majka češlja svoje sijede kovrče, Saša pita za rane na ruci i nozi.

Portret je opisan epitetima: "Godinama star, ali još uvijek snažan i lijep." Djed ima netaknute zube, čvrst hod i držanje, bijele uvojke, srebrnu bradu, svetački osmijeh.

Biblijska priroda slike djeda naglašena je junakovim ponavljanjem biblijskih fraza: "Tko ima uši, neka čuje, a tko ima oči, neka vidi."

Kod kuće djed šeta s unukom, divi se prirodi, uspoređujući je s gluhom, tupom, napuštenom prirodom mjesta progonstva, "gladi seljačku djecu", razgovara sa seljacima. Ne može sjediti bez posla: ore, kopa grebene, plete, plete.

Pjesma približava djeda narodu. Pjeva o dekabristima, o njihovom izgnanstvu. Nekrasov je također pjevao "o Trubeckoyu i Volkonskoj": njegova pjesma "Djed" otvorila je ciklus pjesama o dekabristima.

Nekrasov je djedu povjerio svoje najskrovitije misli: uspješna je ona zemlja u kojoj se stanovništvo ne odlikuje tupom poslušnošću, već snagom, jednoumljem i razumom. Nekrasov, prema riječima svog djeda, apelira na čitatelja: "Teško opustošenoj zemlji, teško zaostaloj zemlji."

Negativne slike pjesme

Činovnici i gospoda cijede sok iz naroda (metafora), podli činovnici (epitet), kreću u pohod na vojsku, riznicu i narod (metafora), pohlepno jato grabljivica (metafora i epitet) priprema smrt domovine, "prigušujući jauke robova laskanjem i zviždukom bičeva" (metafora). Vojskovođa čini zlodjela, zabija dušu u pete, da mu zubi pljušte kao tuča, a ne da mu ni disati u redovima (hiperbola).

Tema, glavna ideja i kompozicija

Tema pjesme je prijenos na nove generacije istinskih, s autorovog gledišta, vrijednosti (sloboda i sreća naroda, prosperitet zemlje).

Glavna ideja: stvar dekabrista nije umrla. Nastavit će ga sljedeće, valjano obrazovane generacije.

Pjesma se sastoji od 22 poglavlja od kojih mnoga završavaju refrenom: “Kad porasteš, Saša, znat ćeš...”. Drugi su postavljali retorička pitanja: “Tko bi, tko ima duše, mogao ovo podnijeti? WHO?"

Radnja pjesme traje nekoliko godina. Počinje pitanjem malog Sashe o djedovu portretu. Djed priča svom unuku o tiraniji zemljoposjednika iz prošlosti (očito, prije ustanka dekabrista), sažimajući to: "Prizor narodnih nesreća je nepodnošljiv, prijatelju." Pjesma završava Sashinom spremnošću da sazna tužnu istinu. Ima dovoljno znanja i srčanog raspoloženja: "Mrzi glupe i zle, želi dobro siromasima." Pjesma ima otvoren kraj.

U umetnutim epizodama djed Saši priča priču o utopijskom naselju koje je upoznao u Sibiru, u Tarbagataju. Raskoljnikovi su prognani u napušteno mjesto, a godinu dana kasnije tamo je bilo selo, a pola stoljeća kasnije izraslo je cijelo naselje: "Volja i rad ljudski stvaraju čudesa."

Metar i rima

Pjesma je napisana daktilskim trimetrom. Rima je križna, ženska rima se izmjenjuje s muškom.

Onaj koji je ispričao ovu prilično nevjerojatnu priču (nazovimo ga pripovjedač) volio je dolaziti u selo Malye Vezhi. Tamo ga je uvijek čekao stari lovac, koji se zvao Mazay. Pripovjedač je ostao s Mazaijem i otišao s njim u lov. A onda ih je jednog dana, dok su lovili, uhvatila kiša koja je pljuštala, pa su morali potražiti zaklon.

“Djed Mazai i zečevi”: sažetak

Sklonili su se u neku staju, gdje su odmah počeli veseli razgovori. Djed Mazai bio je veliki stručnjak za razne priče i zanimljive priče. Prvo je pričao o seoskim lovcima, među kojima je jedan slomio okidač puške i otišao u lov s kutijom šibica, drugi je imao stalno promrzle ruke i grijao se loncem ugljena koji je nosio sa sobom. A bio je i jedan vrlo jedinstven slučaj sa samim Mazaijem, pa ga je pripovjedač odlučio zapisati svojom rukom.

I zato je radnja djela "Djed Mazai i zečevi" (sažetak) vrlo zanimljiva.

Stari je lovac počeo pričati o tome kako ljudi za vrijeme proljetnih poplava u nizinskim predjelima ne bi ubijali divljač, da bi je na ovim mjestima bilo puno više.

Nekrasov "Djed Mazai i zečevi": sažetak

Tako je jednog proljetnog dana, za vrijeme jedne od velikih poplava, djed Mazai otišao u šumu po drva za ogrjev.

Tako počinje priča pod nazivom “Djed Mazai i zečevi”. Slijedi sažetak. Dok je plovio na čamcu, djed je otkrio mali otok u vodi, na kojem su se gomilali zečevi da bi pobjegli od poplave. Stari ih je lovac uzeo u svoj čamac. A onda je na panju primijetio zeca i također je spasio sigurne smrti. Plovivši malo dalje, ugledao je balvan na kojem je sjedilo još nekoliko zečeva. Zatim je kukom zakačio balvan i vukao ga za sobom. Djed je sve životinje odveo na sigurno i pustio ih – one su se razbježale. Dva para zečeva postala su vrlo slaba i nisu mogla trčati. Mazai ih je stavio u torbu i donio kući, ugrijao i ujutro pustio.

Tako je završilo djelo “Djed Mazai i zečevi”. Sažetak se može zaključiti činjenicom da se nakon ovog događaja cijelo selo smijalo djedu Mazaiju. I od tada ne puca na zečeve ni u proljeće ni ljeti, samo isključivo zimi. Ljeti je lovio patke, brao bobice i gljive, ogovarao lovce i često pješačio u Kostromu.

Stranica 1

Rad Nikolaja Aleksejeviča Nekrasova (1821. - 1877.) na području dječje poezije bio je novi korak u njezinu razvoju.

Dobro shvaćajući važnost dječjeg čitanja u formiranju djetetove osobnosti i građanskih kvaliteta, Nekrasov je svoje pjesme uputio onima u koje je polagao velike nade za buduću sudbinu Rusije - seljačkoj djeci.

Jedna od Nekrasovljevih pjesama koja se čvrsto ustalila u čitanju djece je "Djed Mazai i zečevi" (1870).

Glavna tema ove pjesme bila je ljubav prema prirodi, brizi za nju i razumna ljubav.

Pjesnik daje riječ samom Mazaiju:

Čuo sam priče od Mazaija.

Djeco, zapisao sam vam jednu...

U pjesmi Mazai govori o tome kako je u proljeće, za vrijeme poplave, plivao uzduž poplavljene rijeke i pokupio male zečeve: prvo je pokupio nekoliko s otoka na kojem su se zečevi skupili kako bi pobjegli od vode koja je tekla svuda oko sebe, zatim je s panja podigao zeca na kojem je, “ „Bednik” je stajao prekriženih šapa, ali balvan na kojem je sjedilo desetak životinja trebalo je kukom zakačiti - ne bi svi stati u čamac.

U ovoj pjesmi pjesnik-građanin otkriva mladim čitateljima poeziju seljačkog života, usađuje im ljubav i poštovanje prema puku, pokazujući duhovnu velikodušnost tako originalnih priroda kao što je djed Mazai.

Radnja ovog djela je kako je autor došao u Malye Vezhi u lov sa starim Mazaijem:

U kolovozu, u blizini Malye Vezhi,

Sa starim Mazaijem pobijedio sam sjajne snajpere.

Vrhunac u ovoj pjesmi je Mazaijeva priča o spašavanju zečeva:

Išao sam čamcem - ima ih puno iz rijeke

U proljeće nam dolazi poplava -

Odem i uhvatim ih. Voda dolazi.

Završetak ovdje je kako Mazai pušta zečeve uz savjet: "Nemojte da vas uhvati zima!"

Izveo sam ih na livadu; iz torbe

Istresao ga je, huknuo, a oni su zapucali!

Svima sam im dao isti savjet:

"Nemoj da te uhvati zima!"

Djed Mazai prožet je istinskom ljubavlju prema svim živim bićima. On je pravi, živi humanist, revan vlasnik i ljubazan lovac, kojem čast i dobro srce ne dopuštaju da iskoristi nesreću koja je zadesila životinje.

U pjesmi "Djed Mazai i zečevi" govor ne umara malog čitatelja: njegova pažnja prelazi s teme na temu. Evo nekoliko prikladnih primjedbi o večernjem pjevanju cvrčice, hukanju udova i sovi:

Navečer pevka nježno pjeva,

Kao udnjak u praznom buretu

huke; sova odleti noću,

Rogovi su isklesani, oči iscrtane.

Evo jedne seljačke “anegdote” o nekom Kuzi, koji je slomio obarač puške i šibicama zapalio bukvar; o još jednom “traperu” koji je, da mu ruke ne bi bile ohlađene, nosio sa sobom u lov lonac s ugljenom:

Zna puno smiješnih priča

O slavnim seoskim lovcima:

Kuzya je slomio okidač pištolja,

Spichek sa sobom nosi kutiju,

Sjedi iza grma i mami tetrijeba,

On će staviti šibicu na sjeme i ono će udariti!

Još jedan lovac hoda s puškom,

Sa sobom nosi lonac s ugljenom.

"Zašto nosiš lonac s ugljenom?" -

Boli draga, ruke su mi hladne...

U djelu postoje usporedbe. Pjesnik uspoređuje kišu s čeličnim šipkama:

Ravni, sjajni kao čelične šipke,

Potoci kiše probijali su tlo.

Škripa bora uz gunđanje starice:

Škripi li koji bor?

Kao da starica gunđa u snu...

Ovdje ima i epiteta - zeleni vrtovi, naslikane oči.

Ljeti, lijepo ga čisteći,

Od davnina će hmelj u njemu čudesno rađati,

Sve se to utapa u zelenim vrtovima...

...Upa; sova se rasprši noću,

Rogovi su isklesani, oči iscrtane.

Pjesma "Djed Mazai i zečevi" preporučuje se djeci starije predškolske i osnovnoškolske dobi. Pjesma daje djeci pouku o ljubavi prema prirodi, brižljivoj i razumnoj ljubavi; ovdje su date prekrasne slike prirode. Pjesnik ne izbjegava “okrutne” opise; njegovo povjerenje u srce i um malog čitatelja toliko je veliko da mu daje za pravo da u ovoj pjesmi dječjeg ciklusa otkrije one strane života koje dječja književnost toga vrijeme se trudilo ne dotaknuti.


(program 21. stoljeća, udžbenik “Književna lektira, nastava slušanja” 1. razred, autor L.A. Efrosinina)

Svrha lekcije: Upoznati učenike s pjesmom Nikolaja Nekrasova "Djed Mazai i zečevi".

1. Odgojni: razvijati sposobnost osluškivanja umjetničke riječi i osjećanja ljepote zavičajne prirode; naučiti izraziti svoj stav prema djelu, junaku i opisanim događajima; naučiti izraziti gledište svog čitatelja; podučavati timski rad u grupi i međusobnu interakciju u grupi.

2.Razvijanje: razvijati pažnju, točnost, izražajnost čitanja, vokabular.

3. Odgojni: njegovati brižan odnos prema prirodi i životinjama; ponoviti pravila ponašanja u proljeće kada se otopi snijeg i led.

4.Oprema: crtani film "Djed Mazai i zečevi" (Na temelju pjesama N. Nekrasova; režija G. Turgenjev, slika N. Pavlov, glazbeno oblikovanje E. Chernitskaya. Produkcija Filmskog studija Sverdlovsk 1980.), olovke i markeri u boji; kartice sa zadacima, križaljka; ilustracije; naslovi na ploči; riječi na ploči.

TIJEKOM NASTAVE

1. Org. trenutak.

Provjerite spremnost za lekciju.

Podsjetite na pravilno sjedenje.

2. Pregled pređenog, provjera domaće zadaće.

momci! Prisjetimo se koje smo djelo slušali na prošlom satu? Pokažite model naslovnice za ovu pjesmu.

(Model naslovnice vješam na ploču). (Prilog 1)

O čemu govori ova pjesma? (o godišnjim dobima).

Imenujte ih. Na ploču lijepim nazive godišnjih doba. (Dodatak 2- rubrike za godišnja doba - ljeto, jesen, zima, proljeće).

Djeca čitaju odlomak iz Trutnevinog djela "Kada se to događa?" za svako godišnje doba.

Dok djeca čitaju ulomke pjesme, jedno dijete za pločom dobiva omotnicu s riječima - prirodnim pojavama u različitim godišnjim dobima, koje mora ispravno povezati s karticama na ploči.

Bravo momci. Svi ste dobro obavili posao.

3.Upoznavanje s novim radom.

momci! Koje je sada godišnje doba? (Proljeće)

Prisjetimo se što se događa na rijekama i jezerima u proljeće kada se rijeke izliju? Tko može imenovati ove prirodne pojave? ( Ledonos, poplava, visoka voda) Postavljam ilustracije (Prilog 3).

Danas ćemo posjetiti djeda Mazaija i saznati što se događa svakog proljeća u njegovom selu. A divni ruski pjesnik Nikolaj Nekrasov pomoći će nam u tome (objesim portret).

No, prije nego krenemo u posjet, upoznajmo se s teškim riječima na koje ćemo naići.

Rad na rječniku

PUŽEVIĆ - naprava u obliku zategnute omče za hvatanje ptica i malih životinja. (postavljam sliku)

ARŠIN – stara ruska mjera za dužinu (stavljam sliku)

SAŽEN – stara ruska mjera za dužinu (stavljam sliku)

ZIPUN - Stara gornja odjeća seljaka, poput kaftana bez ovratnika, od grubog sukna svijetle boje (stavljam sliku).

KUKA – dugačak štap sa zakrivljenom metalnom kukom. (postavljam sliku)

PRIČATI - razgovarati.

GOREMYKA - riječ je nastala od dvije riječi: žalost i mykat, što znači patiti. ( Prijave , , )

Pa, želiš li posjetiti djeda Mazaija? Onda slušaj. (Počinjem čitati ulomak iz pjesme)

Pitanja o onome što ste slušali

Tko je došao u posjet djedu Mazaiju?

Zašto cijelo selo nikne u proljeće?

Pa, sad da vidimo što se dalje dogodilo. (Pogledajte crtić)

4. Razgovor o primarnoj percepciji.

U koje se doba godine događaju događaji koje opisuje Nekrasov?

Zašto su u ovom selu sve kuće na visokim stupovima?

Kome je djed Mazai pomogao?

Zašto je djed Mazai odlučio pomoći zečevima?

Kako se djed Mazai ponašao prema životinjama? Dokaži.

Što mislite o djedu Mazaiju? (pitati u grupama)

5. Tjelesna minuta.(o zečevima)

6. Učvršćivanje naučenog (rad u grupama)

Svakoj skupini dajem ilustraciju i ulomak iz pjesme koju su slušali. (Prilozi, 8).

7. Tjelesna minuta.

8. Završni rad u skupinama.

1. grupa – Obojite i dovršite ilustraciju. Dodatak 9.*

2. grupa – Primjena (Rad s učiteljem likovne kulture).**

3. grupa – Rješavanje križaljke. Dodatak 10.

4. grupa - Rad s modelom naslovnice (odabrati željeni model i dizajnirati ga). Dodatak 11.

9. Sažetak lekcije.

Je li vam se svidjela lekcija?

Koga smo sreli?

Koga ste posjetili?

Kome je djed Mazai pomogao?

Što vas je naučio djed Mazai?

Što smo radili na satu?

Koji zadatak vam se najviše svidio?

Sada da vidimo koliko je žetona svaka grupa zaradila?

Dodatak 9

* Ilustracija je preuzeta i uvećana (format A3) iz radne bilježnice, Lekcija 43 (Književna lektira, satovi slušanja, 1. razred - autor L. A. Efrosinina) za djelo “Djed Mazai i zečevi.”

** Slika je pripremljena za rad N.A. Nekrasov "Potop" i zasebne figure - djed Mazai, čamac i zečevi. Djeca su trebala pravilno smjestiti likove ovog djela.

Učitavam...Učitavam...