Параграф 18 Аквариумът е малка изкуствена екосистема. Аквариумът като модел на екосистема

Урок за околния свят в 3 клас с помощта на мултимедия.

Тема: Аквариум - малка изкуствена екосистема.

Цели: - да запознае учениците с компонентите на екосистемата на примера на аквариум; с обитателите на аквариума; научете как да поддържате аквариумна екосистема.

Изтегли:


Визуализация:

Урок за околния свят в 3 клас с помощта на мултимедия.

Сахнова Надежда Василиевна, начален учител.

Тема: Аквариум - малка изкуствена екосистема.

Цели: - да запознае учениците с компонентите на екосистемата на примера на аквариум; с обитателите на аквариума; научи как да поддържаме аквариумна екосистема;

Допринасят за формирането на емоционално положително отношение към процеса на познание;

Формиране на положително емоционално отношение към високотехнологично оборудване, включително мултимедия;

Допринасят за формирането на иновативно – активно съзнание;

Оборудване: компютър, мултимедиен проектор, презентация на Microsoft Power Point, аквариум, илюстрации на аквариумни риби и растения, индивидуални карти със задачи, тест, книги за обитателите на аквариума.

По време на занятията.

  1. Организиране на времето.

Здравейте момчета! Радвам се да ви видя всички. Моля, обърнете се към гостите, усмихнете им се, поздравете. Усмихни се на мен и аз на теб. Седни. Скъпи деца, скъпи гости! Нека този урок ни донесе радостта от общуването и да изпълни душите ни с прекрасни чувства.

2. Запознаване с темата и целите на урока.

Момчета, за какво ще говорим днес на урока за света около нас?

Прегледайте тези слайдове и се опитайте сами да формулирате темата и целта на урока.

(презентация: 9 слайда за аквариумна музика)

И така, щракнете върху темата на нашия урок (отговори на децата). щракнете върху слайд "Аквариум - малка изкуствена еко система."

Днес в урока ще се запознаем с друга изкуствена екосистема, малка в сравнение с полевата екосистема, с аквариумната екосистема.

3. Актуализиране на знанията.

Тест.

Какво е екосистема? Нека проверим знанията си, като направим тест.

Вземете карти. Прочетете отговорите. Намерете правилния отговор и го отметнете.

Работим по двойки. Разменяйте работата си, помагайте си. Четене на отговора _____

(слайд - проверка на изпълнението на теста с ключ. Вдигнете ръка, който е завършил теста правилно).

2. Блиц анкета.

Какви екосистеми сме запознати?

(блато, езеро, ливада, гора, поле).

Кои са частите на една екосистема?

Какви „професии” на живите организми са необходими, за да бъде затворен цикълът в екосистемата?

Защо с течение на времето една екосистема може постепенно да се премести в друга екосистема?

Какво е изкуствена екосистема? Дай пример.

3. Постановка на проблемен въпрос.

Лесно ли е да се създаде изкуствена екосистема? Какво е необходимо за това?

4. Работа с учебника стр. 72. Четене на диалога.

Нашите постоянни герои Лена и Миша се опитаха да създадат изкуствена екосистема, но имаха проблеми. Помогнете им да решат тези проблеми. Прочетете какво не работи?

5. Четене на диалога. Миша _______, Лена ______________

Въпроси след прочитане:

Каква екосистема създадоха Миша и Лена?

Аквариум.

Какво е то - естествено или изкуствено? Защо?

Изкуствен, защото е създаден от човека.

Защо е трудно рибите да дишат в аквариума на Лена и Миша?

Няма производители на морски водорасли. Те обогатяват водата с кислород.

4 .Кооперативно откриване на нови знания. Обяснение на нов материал.

1. Изпълнение на задача No2.

Разгледайте рисунката в учебника и на екрана и назовете компонентите на екосистемата: подпишете неживите части на аквариумната екосистема и „професиите“ на живите организми.

2. Изпълнение на задача No3.

Защо в един аквариум трябва да има организми от различни професии?

Нека попълним таблицата.

Какво дават производителите на други организми и какво получават?

Какво дават и какво получават потребителите?

Какво дават и какво получават разрушителите?

Нека направим заключение.

5. Физическа минута.

Морето е притеснено

Морето се тревожи двама,

Морето е бурно три

Корабите потъват във водата.

Русалки се носят по вълните

Те танцуват, въртят се и пеят.

И чайките пляскат с криле над тези сини вълни.

6. Защита на проект „Аквариум-малка изкуствена екосистема”.

Цяла седмица децата бяха изследователи на живи организми в аквариума. За целта те бяха разделени на 4 групи. Група 1 изучава растения, група 2 - аквариумни животни, група 3 - чистачи, група 4 - неодушевени предмети. Наричахме ги историци – акваристи. Децата посетиха зоомагазин, библиотека, интервюираха опитен акварист, прочетоха енциклопедия, интернет. Ето какво са получили.

1. В тълковния речник на С. И. Ожегов се казва: аквариум- това е изкуствен резервоар или стъклен съд с вода за отглеждане на риби, водни растения и животни.

Първият аквариум се появява в Китай през втората половина на XIV век. Изработена е от порцелан под формата на огромен чан и много скоро става широко разпространена в дворците на благородниците. Именно в Китай се отглеждат различни видове златни рибки от обикновен караш. В Русия акваристиката започва да се развива от края на деветнадесети век.

Аквариумът започва с подготовката на почвата. За това са специално подбрани измит, едрозърнест пясък или камъчета (слой 4-6 см). Не поставяйте черупки на дъното на аквариума, тъй като водата става твърда от тях. Водата от чешмата за аквариума се защитава 5-7 дни. След това вода се излива в специален стъклен съд и се полага почва.

2. След няколко дни в аквариума се засаждат водни растения.Те формират основата на създадената екосистема, осигурявайки производството на кислород, усвояването на въглерода и създаването на органични вещества, необходими на рибите за храна. Растенията служат и за декоративни цели. Всички аквариумни растения често неправилно се наричат ​​водорасли. Всъщност в аквариума се поставят цъфтящи растения с красиви листа.

(плъзнете щракнете върху жълта капсула, щракнете върху рича (воден мъх), щракнете

hornwort, щракнете върху Лудвиг).

3. Най-честите обитатели на аквариума са рибите.Рибите са топловодни и студеноводни. Американски риби се отглеждат в аквариум с топла вода: гупи, барбуси, мечоопашки. Виж ги.

(щракване на плъзгане на бодли, щракване на гупи, щракване на риба ангел, щракване на пираня, щракване на папагал, щракване на сом).

4. Сомовете са истински „чистачи“.Те плуват на дъното и почистват аквариума от остатъци от храна. Оказва се, че сомовете са като теб и мен. дишайте въздуха на атмосферата. За да направите това, те от време на време стърчат от водата.

5. Костенурка. Костенурките в аквариума са много по-рядко срещани. В крайна сметка те ядат риба, често гризат растения. Затова е по-добре да ги засадите в отделен аквариум.

(Покажете на децата живи костенурки).

6. С какво хранят рибите?

(Циклоп, дафния, дисплей с храна)

Назовете разумни правила за хранене на риба.

(Излизат деца с рисунки и казват правилата).

Не прехранвайте рибите. Хранете малко, но често.

Сменяйте водата 1-2 пъти седмично.

Топловодните риби трябва да се държат отделно от студеноводните, хищните и нехищните.

Аквариум-къща за рибки.

7. Окончателна рефлексия.

Разговор.

Кой има желание да има аквариум у дома?

Кой има аквариум с неговите обитатели?

Какъв съвет бихте дали на другите момчета, които искат да имат аквариум?

Вече имаме собствен аквариум в класната стая. Нека проверим, нашият аквариум екосистема ли е? Докажи го.

Каква екосистема? Затворен ли е цикълът на веществата в нашия аквариум или не? Защо? И така, животът на рибата зависи от кого?

(щракнете със слайд „Ние сме отговорни за тези, които сме опитомили“ А. Сент-Екзюпери)

Как разбирате тези думи?

Ако е трудно да се създаде малка изкуствена екосистема и още по-трудно да се поддържа, защо човек ще има нужда от аквариум?

Какво дава на човек познания за аквариума?

(Дават заряд с енергия и жизненост. Облекчава стреса, намалява кръвното налягане, умората).

Вдигнете ръка, кой получи заряд за жизненост, радост от общуването, радост от знанието?

8.Релаксация.
- Светът на аквариума е богат и разнообразен. Обичайте ги повече.

(презентация към музикално слайдшоу за обитателите на аквариума).

Научихме ли всичко за аквариума?

Откъде черпим знания?

(Изложба на книги.)

9. Домашна работа.


Извозване, преработка и обезвреждане на отпадъци от 1 до 5 клас на опасност

Работим с всички региони на Русия. Валиден лиценз. Пълен комплект заключителни документи. Индивидуален подход към клиента и гъвкава ценова политика.

Използвайки този формуляр, можете да оставите заявка за предоставяне на услуги, да поискате търговска оферта или да получите безплатна консултация от нашите специалисти.

Изпратете

Аквариумът е малка екосистема, която притежава всички характеристики на една екосистема. Въпреки факта, че е изкуствен, тоест създаден с помощта на човек, с неговия пример е лесно да се проследят основните биологични и екологични модели. Аквариумът като екосистема е прост и разбираем модел. Често се използва за обяснение в училища и колежи.

Често в уроците по биология можете да чуете въпроса: защо аквариумът може да се нарече модел на екосистема? Назовете или избройте основните екологични групи животни и растения? Нека да разберем какво всъщност се случва зад стъклото и как живите организми успяват да се организират в екосистема.

Екосистемата по дефиниция е единство от местообитание и живи организми. В рамките на екосистемата всеки организъм изпълнява своята биологична роля, като поддържа цялостния баланс на системата и участва в циркулацията на веществата.

Екологични групи организми

Има три основни групи организми:

  • Производителите са производители.
  • Потребителите са си потребители.
  • Разложителите са разрушители.

Производителите са предимно растителни организми. Това включва и някои видове цианобактерии. Производителите създават органична материя. Как го правят? Чрез фотосинтеза. Органичните вещества се образуват в растенията от минерални вещества, които растението използва за растеж и развитие. Следователно екосистемата в аквариума не остава без храна. Виждате, че дори и с достатъчно храна, рибите продължават да ядат водорасли - защото това е тяхното естествено поведение.

Втората група са потребителите. Това включва почти всички животни, които ядат растения или други животни. Тези, които ядат растителна храна, се наричат ​​консуматори от първи ред. Те се ядат от консуматори от втори ред и т.н. Обикновено акваристите не държат консуматорите от втори ред заедно с тревопасните животни - малко хора искат рибите да се хранят взаимно.

Разрушителите са предимно гъбички и бактерии. Освен тях, разрушителите в аквариума включват охлюви и сомове, които почистват стените. Необходими са разрушители за обработка на изразходвани и мъртви органични вещества. Ако те не съществуваха, тогава водата бързо щеше да се замърси.

Така в рамките на аквариума се организира изкуствена екосистема в съответствие с основните екологични правила. Затворената аквариумна екосистема не е съвършена, поради което се нуждае от човешка подкрепа.

Характеристики на аквариума

Размерът и формата се различават в зависимост от предназначението му. Правоъгълни или куповидни съдове най-често се монтират в къщи - рибите се виждат по-добре в тях.

Има няколко вида според предназначението:

  • За отглеждане на пържени. След като се трансплантират в аквариуми за възрастни риби.
  • Декоративен - предназначен за монтаж на обществени места и жилищни помещения. Те могат да бъдат с различни форми и размери.
  • Карантина - за отглеждане на болни риби до оздравяване. Опитни животновъди слагат в тях и прясно придобита риба - за да са сигурни, че не са болни.
  • Хвърляне на хайвера - рибите хвърлят хайвера си в тях. След това малките се трансплантират в специален аквариум.

Има и други разновидности - например аквариуми за разплод и джигинг.

Що се отнася до формата, изборът зависи от целта. Кръгл съд е чудесен за украса - но обемът му е малък, а броят на видовете, налични за поддръжка, е ограничен. В него можете да държите мечоопашки, моли, гупи. Други видове ще оцелеят, но най-вероятно няма да се размножават в тясно пространство. Освен това е трудно да се инсталира допълнително оборудване в кръгла купа. Друг проблем е изкривяването на светлината, което се отразява негативно на поведението и здравето на рибите.

Най-популярният е правоъгълен. Обемът зависи от броя и вида риба. Преди да купите, по-добре е да се консултирате с опитен акварист.

Въздействие върху човек

Аквариумът като малка изкуствена екосистема е много лесен за грижи, така че аквариумите, наречени антистрес, често се инсталират на места за дълго чакане. Затворената екосистема зад стъклото е чудесен начин да се успокоите и отпуснете.

Психолозите съветват да инсталират аквариуми на всеки, който е склонен към тревожност.Спокойното съзерцание ви позволява бързо да възстановите производителността, облекчава емоционалния стрес.

Има по-очевидни физиологични ефекти – изпаряването на водата овлажнява въздуха, което означава, че улеснява заспиването. При децата грижата за аквариумни риби събужда чувство за отговорност, а гледането им помага за развитието на креативността.

раздели: основно училище

клас: 3

Вид на урока: комбиниран урок

Цели на урока:

  • да запознае учениците с компонентите на екосистемата на примера на аквариум;
  • проверява степента на усвояване от учениците на предварително изучаваната теренна екосистема;
  • развиват логическо мислене чрез съпоставяне и установяване на причинно-следствени връзки;
  • учат учениците как да поддържат аквариумна екосистема;
  • развиват уважение към природата.

Оборудване:

  • схема на екосистемата на полето, аквариума;
  • илюстрации (аквариумни риби, животни, растения);
  • учебник - тетрадка за 3 клас "Жителите на Земята" част 1 (автор кол. A.A. Вахрушев, O.V. Bursky, A.S. Rautian);
  • медиен проектор;
  • тестови карти.

Основни понятия на урока:

  • екосистема,
  • захранваща верига,
  • три "професии"
  • аквариум,
  • аквариумни растения,
  • аквариумни животни,
  • значението на аквариумите.

Дефиниция на концепциите на урока:

Екосистема - единството на живите организми и техните местообитания, в които живите организми от различни "професии" са в състояние съвместно да поддържат циркулацията на веществата.

Силова верига - последователност от видове организми, всеки от които изяжда предишния.

Три професии:

  • Производители („хранители“)- живи организми (главно растения), които създават органични вещества от неорганични, минерални вещества.
  • Потребители („хранители“)- живи организми (предимно животни), които използват готови органични вещества като храна.
  • Разрушители („чистачи“)- живи организми (главно бактерии и гъби), които използват остатъците от мъртви организми за хранене. Те преработват органични вещества, като ги разлагат на по-прости органични и минерални вещества.

Аквариум - съд с вода, обитаван от водни обитатели.

План на урока:

Етапи на урока

Видове и форми на работа

1. Орг. момент Поздравления
2. Проверка на знанията на учениците Блиц анкета

Тест на полеви екосистеми

Развитие на умения за самоконтрол

3. Проблемна ситуация и актуализиране на знанията (изход по темата на урока) Блиц анкета

Евристичен разговор, базиран на личния опит на децата

4. Съоткриване на знанието Евристичен разговор, базиран на личния опит на децата.

Обяснение на нов материал.

Работете с учебника.

Детски съобщения.

5. Физическо възпитание Комплекс от упражнения
6. Етап на консолидиране на изучаваното Научете как да прилагате знания самостоятелно

Работа с учебника

7. Обобщаване Отражение.

Изготвяне на модел „Екосистема на аквариума“.

8. Домашна работа Диференциация
9. Релаксация Гледа филм

ПО ВРЕМЕ НА УРОКИТЕ

слайд 1

  1. Org. Момент
  2. Проверка на знанията на учениците

1. Блиц анкета

2. Тест „Екосистема на полето”

Нека проверим как научихте материала от последния урок. Нека изпълним теста "Екосистема на полето" ( тестови листове на бюрата)

  1. Полето е...
  1. естествена екосистема;
  2. изкуствена екосистема.
  1. Култивираните растения са...
  1. глухарче, връх, сеят бодил;
  2. слънчоглед, лен, ориз.
  1. Царевица, магарешки трън, връх в екосистемата на полето са ...
  1. плевели;
  2. ярки цветя.
  1. Биологичната война е метод за защита, използващ...
  1. пестициди;
  2. живи помощници.

Проверете работата си.

обобщете:

Какви са основните разлики между полетата и естествените екосистеми? ( Огромна зависимост от човека. Циркулацията на веществата в полетата не е затворена, така че полето не може да живее без човешка помощ. Тази екосистема е изкуствена)

Какви „професии” в цикъла в полетата трябва да изпълнява човек? ( разрушители - (внасяне на полезни изкопаеми, оран, плевене, борба с вредителите; производители; консуматори - реколти)

Много добре! Усвоихте добре темата „Полева екосистема“.

  1. Проблемна ситуация и актуализиране на знанията

1. Блиц анкета

учител деца
- Припомнете си отново основните понятия на темата Начертайте диаграма на дъската като се отговори на въпросите)

ЕКОСИСТЕМА

ЦИКЪЛЪТ НА ВЕЩЕСТВАТА

ВЕРИГИ

НЕЖИВИ КОМПОНЕНТИ

ЖИВИ ОРГАНИЗМИ

ПРОИЗВОДИТЕЛИ

ПОТРЕБИТЕЛИ

РАЗНИЩИТЕЛИ

НАТУРАЛЕН

ИЗКУСТВЕНА

- Какво е екосистема? ЕКОСИСТЕМА - единството на живите организми и техните местообитания, в които живи организми от различни "професии" са в състояние съвместно да поддържат циркулацията на веществата.
- Кои са компонентите на една екосистема?
- Какви „професии” на живите организми са необходими, за да се затвори цикълът в екосистемата? Нуждаем се от „производители“ („хранители“), консуматори („ядци“), разрушители („чистачи“)
- Какво е изкуствена екосистема? Екосистема, създадена от човека.
- Лесно ли е да се създаде изкуствена екосистема? Какво е необходимо за това?

2. Постановка на проблема

Всеки човек, ако желае, може да създаде малка екологична система. Не е нужно да сте магьосник, за да направите това.

Нека се опитаме да определим темата и целите на урока. Решете гатанката.

Тази къща не е дървена щракнете
Тази къща не е каменна. щракнете
Той е прозрачен щракнете
Той е стъклен щракнете
На него няма номер... щракнете
И жителите в него не са прости, щракнете
Не е просто, злато. щракнете
Същите тези жители
известни плувци.

  1. Съвместно откриване на знанието

1. Евристичен разговор

- Нашата асистентка Лена се опита да създаде изкуствена екосистема, но имаше проблеми. Помогнете й да реши тези проблеми. Помислете за чертежа.
- Каква екосистема създаде Лена? Лена създаде екосистема - аквариум.
- Какво е то - естествено или изкуствено? Защо? Аквариумът е изкуствена екосистема, защото е създадена от човек.
- Защо е трудно рибите да дишат в аквариума на Лена? - Лена няма размножителни растения в аквариума си. Те обогатяват водата с кислород.
- Какви компоненти на екосистемата откриваме в аквариума? Живи и неживи компоненти на екосистемата: въздух, вода, почва, живи организми (производители, консуматори, разрушители).

2. Обяснение на нов материал.

Слайд 9 (Преглед на презентацията)

В аквариума се отглеждат различни красиви риби. Но за да могат рибите да живеят дълго време и дори да могат да се размножават, е необходимо да се подготви подходящо местообитание за тях.

Слайд 10 – Откъде да започна? (От подготовката на земята.)

Слайд 11 - От подготовката на почвата. За това са специално подбрани измит, едрозърнест пясък или камъчета (слой 4-6 см). Не поставяйте черупки на дъното на аквариума, тъй като водата става твърда от тях. Водата от чешмата за аквариума се защитава 5-7 дни. След това вода се излива в специален стъклен съд и се полага почва.

Слайд 12 След няколко дни водните растения се засаждат в аквариума. Те формират основата на създадената екосистема, осигурявайки производството на кислород, усвояването на въглерода и създаването на органични вещества, необходими на рибите за храна. Растенията служат и за декоративни цели.

Слайд 13 Целогодишно виреят добре в аквариуми с топла и студена вода Валиснерия, Елодея, Рича.

Слайд 14 Тропическите растения са често срещани: криптокорини с разноцветни листа, ланцетен ехинодорус, лъскава лудвигия, пухкав мириофилу, ротала, рогат червей, кабомба, пистия.

След това е необходимо да се въведат микроорганизми във водната среда - различни бактерии, протозои, микроскопични водорасли. Те са основен елемент на екосистемата, осигуряващ възстановяване на местообитанията.

Слайд 15 Сега условията на околната среда позволяват да се настанят по-големи обитатели - риби - в изкуствен водоем. За аквариум те избират такива риби, които живеят в природата в някои райони ( географски принцип), или такива, които живеят в същите условия на околната среда ( биологичен принцип). Препоръчва се студеноводните риби да се отглеждат отделно от топловодните, а хищните риби от нехищните.

У дома е по-лесно да се създаде аквариум с топла вода, отколкото със студена вода. Ето защо тропическите риби са по-чести обитатели на закрити аквариуми.

Слайд 16 Американските породи риби се отглеждат в топловоден аквариум: гупи, Slide 17 swordtails, Slide 18 catfish, platy, limium, Slide 19 girardinus.

Често азиатските риби се заселват в същия аквариум. зебра, барбуси, кардиналиили южноамериканска светеща риба неон, светулкии други.

Слайд 20 В студеноводен аквариум рибите живеят в резервоарите на Русия: върховка, шаран, горчица,малки индивиди скубане, шаран, лин.

слайд 21 НОсъдържат и породи златни рибки: воали, телескопи, слайд 22 лъвски глави.

Слайд 23 Други животни понякога се настаняват в аквариума: мекотели, ракообразни, костенурки, охлюви.

Кой от вас има аквариум с обитателите му?

Какъв съвет бихте дали на онези момчета, които искат да имат аквариум и да развъждат риби?

Най-важното е да разберете, че е трудно да се създаде изкуствена екосистема, дори малка. Това изисква знания, търпение, любов към малките приятели. Ако сте сериозни да създадете своя собствена малка изкуствена екосистема, намерете книга за аквариумите и я прочетете внимателно. Или посетете специален уебсайт.

3. Работа с учебника

Разгледайте чертежа в задача 2 на стр.72.

Намерете компонентите на една екосистема: неживите части на аквариумната екосистема и „професиите“ на живите организми. ( Гледайки чертежа: 1 - почва; 2 - вода; 3 - производители на водорасли; 4 - ракообразни-консуматори; 5 - риби - консуматори; 6 - охлюви-унищожители; 7 - микроби-унищожители)

4. Студентски съобщения

Някои момчета са подготвили съобщения за обитателите на аквариума. Да ги послушаме.

  1. Fizkultminutka.
  2. Първично затвърдяване на изучавания материал.

1. Разговор

Защо аквариумът се нарича малка изкуствена екосистема? ( Аквариумът е екосистема, защото има всички компоненти на една екосистема. Нарича се изкуствен, защото е създаден от човека.)

Избройте всички участници в цикъла на веществата в аквариума. (Продуценти - водорасли (растения). Консуматори - риби. Разрушители - сом (риба), микроби, охлюви)

2. Изпълнете задача 4 на страница 76.

Какво трябва да се направи в задача 4? ( Необходимо е да се коригират грешките, направени при поддръжката на аквариумни риби.)

Каква грешка е направил собственикът на първия аквариум? ( В аквариума има малко растения.)

Каква грешка е допусната при запазването на рибата на втората снимка? ( В аквариума има много риби. Трябва да закупите по-голям аквариум или да прехвърлите част от рибите в друг аквариум)

Основното условие за успешното отглеждане на риби в студеноводен аквариум, например породи златни рибки, е тяхната ниска плътност на отглеждане, тоест на всяка риба с дължина 5 см трябва да падат най-малко 5 литра вода. Водата в такива аквариуми трябва да бъде прочистена и филтрирана. ( Съпоставете размера на петлитров буркан и риба (5 см))

3. Изпълнете задача 5 на страница 76.

Момчета, трябва да определите в кои части на света се намира родината на аквариумните риби, след което да подпишете имената на рибите.

Щракнете върху слайд 24

Сомик е роден в Южна Америка (Бразилия, Уругвай).

Щракнете върху слайд 25

Мечоносец - в Северна Америка (Южно Мексико, Гватемала).

Щракнете върху слайд 26

Родина гупи– Южна Америка (Гвиана, Венецуела).

щракнете върху слайд 27

Родина риба ангел- Южна Америка.

щракнете върху слайд 28

Барбъс е роден в Южна Азия (Индия).

щракнете върху слайд 29

родина лъвски главие Китай.

  1. Обобщавайки. Отражение.

Какво условие трябва да бъде изпълнено, за да съществува аквариум? ( Необходимо е в нея да присъстват всички компоненти на екосистемата, а жителите й да поддържат циркулацията на веществата.)

Моделиране на дъската (2 аквариума: топла вода, студена вода)

Какво ново научихте в урока?

какво помниш?

За какво друго бихте искали да говорите в уроците на света около вас?

  1. Домашна работа.

2. Писмена задача: отговорете на въпроси 10, 11, 12, 13 в учебника на стр. 77

3. Подгответе съобщения за живите обитатели на аквариумната екосистема ( по избор)

  1. Релаксация

Видео клип "Коралов рай"

Учител: Завършваме запознанството си с екосистемата – аквариум, красивите му растения, различни животни. Аквариумът е като че ли частица от подводния свят, пренесена в стаята. Той крие много мистерии и наблюдаването му е необичайно завладяващо. В същото време аквариумът е изкуствено разкъсано парче от подводното царство, което е обречено да проточи мизерно съществуване в името на задоволяването на капризите на собственика си. И двете твърдения са верни, тъй като, от една страна, никога няма да бъде възможно точно да се копират всички детайли на естествените резервоари, а от друга страна, благосъстоянието на света на аквариума е изцяло в ръцете на собственик. Екологично компетентното боравене с аквариума ще приближи условията на живот на домашните любимци възможно най-близо до естествените, а непознаването на законите на живота на подводния свят ще доведе до нарушаване на хармонията и смърт на домашните любимци. Надявам се, че урокът е бил вълнуващ и интересен за вас, научихте много за аквариума. Нека се усмихнем за сбогом на всички обитатели на аквариума, да се усмихнем един на друг, да наблюдаваме обитателите на аквариума в естествената им среда - коралови рифове и да се насладим на нашата прекрасна природа.

Благодаря ви за вашата работа!

Веднъж през лятото Лена загреба цял буркан вода в езерото, засади там караси и започна да наблюдава. Всеки ден трябваше да се сменя водата, в противен случай щеше да стане мътна и рибите нямаше какво да дишат. Лена не разбра защо малкият й аквариум изисква постоянно внимание и попита Миша за това.

Брат напомни това на Лена аквариумтова е малка изкуствена екосистема.Една екосистема е стабилна само ако в нея действат законите на природата. Миша посъветва Лена да си спомни всичко, което знае за екосистемите.

Нека се опитаме да проследим ролята на различните обитатели на аквариума в кръговрата на веществата.

зелени растения(„хранители“) произвеждат органична храна и кислород от прости вещества в света за себе си и за всички обитатели на аквариума. дребни ракообразни(дафния и циклоп), мекотелите и рибите използват кислород (разтворен във вода) за дишане и отделят въглероден диоксид, който отново се абсорбира от растенията.

Но превръщането на аквариума в истинска екологична система – такава, която би могла да съществува без човешка намеса – е много трудно. За това растенията и животните в аквариума трябва да бъдат избрани с умение.

Нека се запознаем с обичайните обитатели на аквариумите. Всички аквариумни растения често се наричат ​​погрешно водорасли. Всъщност, освен водораслите, някои обикновено се поставят в аквариум. цъфтящи растенияс красиви листа. Те цъфтят много рядко, но живеят в аквариум дълго време.

Най-често срещаните обитатели на аквариумите - риба. Запознайте се с основните видове аквариумни риби. Повечето от тях идват от тропиците, така че водата в аквариума трябва да е топла - от 20 до 27 ° C. Най - известен гупии фехтоваци, тъй като са много непретенциозни и лесни за поддръжка.

Разбира се, не всички риби, отглеждани в аквариум, идват от тропиците. Преди много време в Китай златен шаран, роднина на нашия карась, изведе златни рибки. Дотолкова доколкото шаранживеят в умерен климат, златните рибки се държат в по-студена вода в сравнение с тропическите. материал от сайта

Освен риби, понякога в аквариума се поставят и други. животни: миди, речен рак, костенурки. Най-често срещаните от тях са обитателите на аквариума - миди намотки. Рядко се вижда по-голям охлювиампула.

Много често осветеното стъкло на аквариумите е обрасло в зелено слуз- най-малките водорасли. Те излъчват животворен кислород, но блокират светлината. Елате на помощ охлюви намотки, които почистват водораслите от стъклото.

речен раки костенуркиможе да се види в аквариуми много по-рядко. В крайна сметка те са хищници и ядат риба, често гризат и късат растения. Ето защо е по-добре да държите раците и костенурките отделно от рибите.

Ако мислите сериозно да имате своя собствена малка изкуствена екосистема у дома, първо вземете добър съвет. Намерете книга за аквариумите и я прочетете внимателно. Тогава вашият подводен свят ще се окаже наистина стабилен и ще ви радва дълго време.

На тази страница има материали по темите:

  • Заключение относно устойчивостта на изкуствена екосистема (аквариум)

  • Аквариумът е изкуствена екосистема. обитатели на аквариума защо избрах тази тема

  • Лаборатория за аквариумни екосистеми

  • Какво е аквариумна екосистема

  • Доклад за риба в аквариум

Въпроси относно този артикул:

Зареждане...Зареждане...