Граматичні категорії дієслова. Конспект уроку російської мови «Початкова форма дієслова Дієслово дія або стан

Тема: Узагальнення на тему « Дієслово »

Мета уроку:узагальнити та систематизувати знання учнів про дієслово,

Завдання уроку:

закріплення навичок застосування одержаних знань на практиці;

розвиток уваги та пам'яті, вміння порівнювати та узагальнювати;

формування умінь розрізняти слова, що позначають дію

предмета та правильно ставити питання до них;

виховання акуратності у роботі, старанності, культури поведінки.

Методи навчання:словесний, наочний, практичний, метод асоціацій,

пошуковий, репродуктивний.

Форма навчання:колективна, індивідуальна

Обладнання:картки з індивідуальними завданнями, тестові завдання,

картки для словникової роботи, оціночний лист учня

Хід уроку

1. Організаційний момент (Привітання).

Ми вітаємо гостей, дорогих вчителів,

Усіх знайомих, незнайомих та серйозних, та веселих.

Продзвенів уже дзвінок, починається урок.

Слухайте, запам'ятовуйте, ні хвилинки не втрачайте

2. Психологічний настрій

а) Якщо у вас гарний настрій – потопайте ногами.

б) Якщо у вас є друг – посміхніться йому.

в) Якщо ви раді зустрічі з другом – протягніть йому руку та привітайте.

в) Якщо ви любите свою школу - поплескайте в долоні.

3. Оголошення теми та мети уроку.

Вчитель: Хлопці, зараз я прочитаю вам невеликий чотиривірш, а ви

маємо вгадати, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці

Що без мене предмети?

Лише назви,

Але я прийду - все в дію прийде:

Летить ракета, люди будують будівлі,

І жито у полях росте.

Про яку частину йдеться? (Дієслово ). Чому ви так думаєте? (Тому що на дію предметів вказує дієслово ). Отже, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці? (Про дієслово ). Правильно. Сьогодні ми повторимо все, що ми знаємо про цю частину мови. А знання свої оцінюватимемо самі за допомогою оціночних листів

(Після виконання кожного виду роботи на дошці вивішуються правильні відповіді. Діти звіряють свої відповіді та в оціночних листах відзначають кількість правильних відповідей)

4. Словникова робота

(Вчитель показує картки із схематичним зображенням людей у ​​дії. Учні підбирають і записують відповідні за змістом слова, що позначають дії)

піднімається, біжить,
читає, дивиться

біжить, йде, поспішає
креслить, малює, працює
грає, сидить, працює

5.Актуалізація опорних знань

Картка №1: « Продовжи пропозицію…»

6. Тренувально – повторювальні завдання

1. Дидактична гра« ПРАВИЛЬНО НЕПРАВИЛЬНО»

Вчитель читає твердження, з якими учні або погоджуються (ТАК), або відкидають їх (НІ), заповнюючи при цьому таблицю

Думати – це дієслово

Вчилася – це дієслово жіночого роду

Грали – це дієслово однини

Малюють – це дієслово множини

Запам'ятала – це дієслово середнього роду

Правильних

відповідей

так

так

ні

Так

ні

2. Складання кластера до відгадки

Вчитель загадує загадку, а діти до відгадки підбирають слова - дієслова, що асоціюються з цим словом« Скатертина біла все поле одягла »

Блищить Кружиться Лягає

Летить СНІГ Падає

Таєт Хрустіт Скрипить

7. Фізмінутка.

Раз - зігнутися, розігнутися,

Два - нагнутися, потягнутися,

Три, чотири - дружно хлопнемо,

Руки ширше розведемо.

П'ять, шість – тихо сядемо

І писати знову почнемо

8. Відтворення та корекція опорних знань.

1. Картка №2

2. Картка № 3

Тестування на тему«Дієслово»

1. Вкажи поєднання слів, в якому іменник та дієслово не узгоджені в числі:

А) Весна прийшла

Б) Сніг тане

В) Сонце зійшло

Г) Діти радіють

Д) Птахи прилетіли

2. Яке дієслово поєднується з іменником ВЕСНА:

а) Приходили

Б) Прийшла

В) Прийшли

Г) Надійшло

Д) Приходити

3. Вкажи дієслово середнього роду:

А) Зійшло

Б) Зійшла

В) Зійшли

Г)Сходити

Д) Сходить

4. Вибери дієслово, яке відповідає на запитання ЩО РОБИВ?

А) раділи

Б) радіє

В) раділа

Г) радіти

Д) тішився

5. Знайди дієслово множини:

А) Таял

Б) Таяло

В) Таялі

Г) Танути

Д) Тане

Ключ: 1-Г, 2-Б, 3-А, 4-Д, 5-В

10. Узагальнення та результат уроку.

Про яку частину мови ми говорили на уроці?

Що ви можете сказати про цю частину мови?

Якими словами, що позначають дії, ви можете підтвердити те, що ми займалися на уроці? (вчилися, писали, відповідали, думали, розмірковували, аналізували та ін.)

11. Виставлення оцінок (самооцінка)

Діти з листів оцінювання виводять собі одну загальну оцінку за урок

Аркуш оцінювання

№ завдання

Норми оцінювання

Оцінка за завдання

Картка №1

« Продовжи пропозицію»

Гра

" ПРАВИЛЬНО НЕПРАВИЛЬНО"

Кожна правильна відповідь – 1 бал

Загадка - кластер

6 слів та більше – 5 балів

4 слів - 4 бали

3 слова - 3 бали

Менш 3 слів - 2 бали

Картка № 2

Все правильно – 5 балів

1-3 помилки – 4 бали

4-6 помилок - 3 бали

більше 6 помилок - 2 бали

Картка № 3

Все правильно – 5 балів

1-3 помилки – 4 бали

4-6 помилок - 3 бали

більше 6 помилок - 2 бали

Тестове завдання

Антоніна Сендажі
Конспект уроку російської мови «Початкова форма дієслова»

Тема уроку: Початкова форма дієслова

Вчитель початковихнаціональних класів: Сендажі Антоніна Петрівна.

Цілі уроку: познайомити учнів з особливостями формувативміння ставити питання до дієсловам у початковій формі, визначати дієсловояк частину мови за його значенням та граматичними ознаками, визначати дієслова невизначеної формиі вживати їх у своїй промові.

Завдання: 1. Стимулювати активну пізнавальну діяльність учнів.

2. Розвивати вміння самостійно робити висновки на основі спостережень та порівнянь. Виховувати доброзичливість, відповідальність, любов до російській мові.

Формування УУД.

Особистісні УУД: виявляти інтерес до нового навчального матеріалу, розвивати здатність до самооцінки

Пізнавальне УУД: аналізувати, виділяти головне, будувати міркування про тему, узагальнювати

Комунікативне УУД: формулювативласну думку та позицію у висловлюваннях, враховувати різні думки.

Регулятивні УУД: приймати та зберігати навчальне завдання, планувати свої дії, адекватно сприймати оцінку вчителя, оцінювати свої дії та дії товаришів.

Хід уроку.

I.Організаційний момент.

Заливається дзвінок,

Він кличе нас на урок.

Будемо всі уважні,

Дбайливі та старанні!

1. Для урокуя приготувала прислів'я, прочитайте їх. Виберіть прислів'я, яке ви хочете зробити девізом урокуі запишіть її в зошит слайд 1

2. Визначення теми, постановка задачі та мети уроку. Хлопці, знайдіть у девізі уроку, слова які відповідають на питання: що робити? (Вчити, знати). До якої частини мови відносяться ці слова? (до дієслово) Про яку частину мови ми з вами говоритимемо на уроці? Звичайно ж, це Дієслово. Давайте згадаємо, що ми вже знаємо про дієслові.

II. Актуалізація знань.

1. Фронтальне опитування.

Що таке дієслово?

Чи змінюється дієслово за числами?

Які три часи має дієслово?

Як називається дієслово тувинською мовою?

Які часи мають дієслова тувінської мови?

Як змінюються дієслова тувинською мовою?

2. Знайдіть у прислів'ях дієслова, поставте до них питання, визначте час та число. (ЩО ЗРОБИВ?

А чи можна визначити час та число дієслів ВЧИТИ І ЗНАТИ? (Ні).

Хто здогадався, що ми будемо досліджувати на уроці? (Дієслова, які відповідають на запитання ЩО РОБИТИ? ЩО ЗРОБИТИ? Правильно сформулювати тему та цілі уроку нам допоможе підручник.

Відкрийте сторінку 52, прочитайте тему та цілі уроку.

ІІІ. Нова тема.

1. Робота за таблицею.

Читайте дієсловапарами та поставте до них питання. Скажіть, чим різняться пари дієсліву першому та у другому стовпчиках (В дієсловахдругого стовпчика є приставки. Вони позначаютьзакінчена дія). Спішіть, позначаючи приставки. Підкресліть у дієсловах -ть, -Ч, - Ти.

Зробіть висновок у цій таблиці. (При утрудненні учні можуть звернутися до висновку у підручнику на стор. 54)

Висновок. Дієслова вчити - вивчити, писати - написати, нести - принести, пекти - спекти - це дієслова невизначеної форми. Дієслово у невизначеній формі відповідає на запитання: що робити? що зробити? Дієслова в невизначеній формі закінчуються на -ть, -ТІ, - ЧЬ. В дієсловах невизначеної форми, -ЧИ пишуться з м'яким знаком.

IV. Закріплення нової теми

Читайте дії та виконайте рухи. слайд 3

1. Вправа 4, стор. 55. (Усно). Завдання до вправи. Читайте. Ставте до дієсловам питання. Скажіть, з якими словами вживаються дієслова у невизначеній формі.

Що робити? Що зробити?

тобі можна (Не можна)розповідати розповісти

я повинен (Повинна)вирішувати вирішити

Висновок учнів. Зі словами треба, потрібно, можна, не можна, повинен, готовий, радий, можу, хочу вживаються дієслова невизначеної форми, які відповідають на запитання ЩО РОБИТИ? і ЩО ЗРОБИТИ?

2. Упорядкування діалогів за зразками. слайд 5

3. Робота у групі. Самостійна робота. слайд 6

V. Підсумок уроку. Співвіднесення поставлених завдань із досягнутим результатом.

Які цілі ми ставили собі? Чи вдалося нам їх вирішити?

На яке запитання відповідає дієслово невизначеної форми?

Назвіть закінчення дієслів невизначеної форми.

Якщо було цікаво, легко на уроціУ всьому розібралися, підніміть червоний жетон.

Якщо іноді були труднощі, сумніви, не сподобалася робота, підніміть жетон синього кольору.

Якщо не розібралися в темі, було не дуже цікаво, підніміть жетон зеленого кольору.

Виставлення оцінок учителем.

Дякую, хлопці, за урок. Ви активно працювали, були уважні, допомагали одне одному.

Домашнє завдання. Вправа 9, стор. 57

Публікації на тему:

«Початкова школа пішохода» розвага для молодшої групи«Початкова школа пішохода» Розвага для молодшої групи Підготувала: Музичний керівник Цапліна О. Ю. Липень 2015 Ціль:.

Сценарій свята «Новорічні пригоди казкових героїв» (початкова школа)«Новорічні пригоди Казкових героїв» (сценарій новорічного свята) Вбігає Шапокляк, тягне за руку брудного хлопця-Пашу. Шапокляк:.

Сценарій свята "Золота осінь". початкова школаКонспект свята «Золота осінь» Виконала: вихователь Овчиннікова О. А. Мета: Створити у дітей радісний настрій, викликати.

Конспект уроку з англійської мови. Тема: "Enjoing your home"Клас: 4. Тема уроку: «Enjoing your home» Завдання: 1. Формувати в учнів навички мовлення та читання на тему. 2. Повторити лексику;

Конспект уроку з навколишнього природного світу в 1 класі (особлива дитина). Тема уроку «Домашні тварини та їхнє житло»Конспект уроку з навколишнього природного світу в 1 класі (особлива дитина). Тема уроку: домашні тварини та їхнє житло. Предмет: навколишній.

Дієслово як частина мови

Мета: сформувати уявлення про значення дієслова як частини мови,

уявлення про морфологічні ознаки дієслова та

його синтаксичної ролі;

формувати вміння знаходити дієслова у тексті, визначати їх

морфологічні ознаки;

розвивати мову учнів;

виховувати повагу до культури інших народів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Очікувані результат ы: учні знаходять дієслова у тексті, визначають їх

синтаксичну функцію; знають морфологічні ознаки

дієслова та визначають їх; формулюють власні

висловлювання на тему; мотивують свою діяльність.

Обладнання: роздатковий матеріал на картках, що становлять елементи ромашки.

Хід уроку

1.Організаційний момент.

Слово вчителя:

Хлопці, скажіть, а ви любите ходити у гості? Сьогодні пропоную декого відвідати. А кого, вам належить вгадати. Слухайте уважно.

Я страшна справа якоїсь ділової:

У будь-які справи йду з головою.

Завдання вирішую, на скрипці граю,

Синочку сусідки в колясці катаю.

Я пряжу мотаю і хліб купую,

І на стадіоні голи забиваю.

Кріп поливаю, кущі підстригаю

І чисто-пречисто весь двір підмітаю.

Доріжки піском я в саду посипаю,

А після роботи у тіні відпочиваю.

(Такий несподіваний початок дає можливість нейтралізувати спогади про минулі невдачі)

Скажіть, ви здогадалися до якої «ділової частини мови» ми вирушаємо в гості?

Повідомлення теми уроку

2. Основна частина уроку

Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя:

Пересмішники говорять про дядечка, що це частина промови, яка впала з печі, вдарилася об підлогу і назвалася...(дієслово).

Яка корисна інформація є у цьому жарті? (дієслово позначає дію)

Спробуємо дати визначення дієслова. (учні дають реділення дієслова)

Завдання учням.

Мері Поппінс шукала будинок номер 17 на вулиці Вишневій. Джейн і Майкл тим часом сиділи в Дитячій, дивилися у вікно, уявляли, хто до них прийде. Надворі гудів Східний вітер, голі гілки вишень тремтіли. Діти побачили, що до воріт увійшла жінка. Однією рукою вона притримувала капелюшка, а в іншій несла саквояж. Раптом вітер підхопив її, підняв у повітря і поніс від воріт до парадних дверей будинку.

Прочитайте текст. Знайдіть дієслова. На які запитання вони відповідають? Випишіть в одну колонку дієслова, які відповідають питанням що робити?, в іншу – дієслова які відповідають питанням що зробити

Група, яка першою впоралася із завданням читає виписані дієслова, пояснює, на які питання вони відповідають. Інші доповнюють, виправляють помилки.

А тепер знайдіть у підручнику, як називаються дієслова в першій і другій колонках і яка морфологічна ознака їх об'єднує (учні визначають, що це дієслова досконалого та недосконалого виду, а значить одна з морфологічних ознак дієслова є видом і чіпляють до ромашки пелюсток зі словом «ВИД »)

Пояснення вчителя

Дієслова вживаються у формі трьох способів: дійсного (читаю), наказового (читай), умовного (читав би)

Завдання на швидкість.

Від записаних вчителем на дошці дієслів утворити способи(бігти, дзвонити, мріяти, терпіти). Група, яка першою впорається із завданням, озвучує його, решта контролюють та виправляють.

Після цього до ромашки прикріплюється пелюстка зі словом «НАКЛОНЕННЯ»

Пояснення вчителя

Дієслова змінюються часом: бувають у формі сьогодення, минулого чи майбутнього часу. У теперішньому та майбутньому часі дієслова змінюються за особами та числами. Наприклад: я пишу, напишу (1-а особа од. числа); ти пишеш, напишеш (2-а особа од. числа) і т.д.

Минулого часу дієслова змінюються за числами, наприклад: він читав – вони читали. У однині минулого часу дієслова змінюються за родами, наприклад: він читав, вона читала, воно читало.

Розподільний диктант

Розподіліть дієслова в три стовпчики. У перший – дієслова минулого часу, у другому – сьогодення, у третій – майбутнього. Перед кожним стовпчиком запишіть питання, куди відповідають дієслова відповідного часу.

Написав, читаю, приготую, можу, думаю, відпочину, виконала, спала, відкрию, танцюю, заспіваю, вигукнув, придумаю, ліплю.

Після виконання завдання до ромашки прикріплюється пелюстки зі словами «ЧАС», «ОБЛИЧЧЯ», «ЧИСЛО».

Пояснення вчителя

Ще одна риса дієслова - це повернення. Дієслова, що закінчуються на -СЬ, -СЯ називаються зворотними.Наприклад: вмилася, розсміявся.

Наведіть приклади (учні наводять приклади зворотних дієслів).

До ромашки прикріплюється пелюстка зі словом «Повернення».

Визначення синтаксичної ролі дієслова

Розбір на дошці пропозицій

Над сплячим озером ліс шумить листям.

У ніч погода зашуміла, схвилювалася річка.

Знайти дієслова, підкреслити як член речення.

Яким членом речення дієслово буває найчастіше?

(Учні самостійно формулюють висновок про синтаксичну роль дієслова)

Робота з підручником

Знайдіть нову інформацію.

Фізкультхвилинка. Гра на увагу

Зіграємо у гру, яка називається ремонт. Умови такі. Ведучий читає список слів. Більшість із них – дієслова. Це дії, які виконуються під час ремонту. Але трапляються і іменники. Так ось, коли ведучий називає дієслово, ви повинні ляснути в долоні, а якщо він називає іменники, ляскати не можна. Помилився – виходь із гри. Переміг той, хто лишився. Тож приготувалися!

Дядечко Дієслово при ремонті ВИТИРАЛ, ПІДМЕТАЛ, ЗАШИВАЛ, ПОЛИВАЛ, САМОСВАЛ, НОСИЛ, ЛЕПИЛ, ЗАПЛАТИЛ, ДОГРОДИВ, ПОВРЕДИВ, КРОКОДІЛ, ВИЛИЛ, ВИМПЕЛ, ЗАПАЛ, Прапорець, Прапор,

Молодці! Ви дуже уважні.

3. Виконання тренувальних вправ

Тепер ми маємо отримати перепустку до дієслова.

Виписати дієслова, визначити всі морфологічні ознаки

Цвітуть конвалії, потім зацвітає шипшина. Липа цього року запізнюється, але вона незабаром порадує нас своїм тягучим ароматом. Метелики кружляли над ромашками. Їх прогнав буркотливий джміль, який трохи покружляв над квіткою і полетів. Літає десь, а потім знайде ромашку і знову прожене того, хто на ній відпочиває.

Дописати закінчення дієслів-присудок, узгоджуючи їх з підлягає. Вказати час, число, особу або рід.

Тихо ві… вітерець. Ми сидимо з вудками на березі озера. Хмара закрита… сонце. Скрою підеш… дощ. Здалеку доносився гул грому. Високо над нами пролетіли… качка. Вітер під... сильніший. Озеро схвильове…

4. Підбиття підсумків уроку

Слово вчителя.

Дядечко Дієслово радий вас бачити у своєму будинку. Він дуже працьовитий та допитливий. Наразі Дієслово буде відривати по одному пелюстку від ромашки та учня. Учень повинен розповісти про ту ознаку, яка написана на пелюстці і навести приклад. Якщо учень не може відповісти, він звертається за допомогою до вас

5. Домашнє завдання.

Вправа 24, 32

Мета уроку у 2 класі на тему "Дієслово як частина мови" -познайомити з частиною мови – дієсловом, його відмітними ознаками; розвивати мову, комунікативні навички.

Заплановані результати:учні навчаться бачити дієслова у мові, складати словосполучення з дієсловами; аналізувати, робити висновки, порівнювати.

Хід уроку

I. Організаційно-мотиваційний етап

Всім доброго ранку! Нам дуже приємно бачити вас у нашій школі. Гості – це завжди гарний настрій. Вітаємо гостей та побажаємо один одному удачі.

Прочитайте висловлювання Р. Декарта "Мало мати добрий розум, головне - добре його застосовувати"
- Як ви думаєте, яке відношення це висловлювання може мати до нашого уроку?
- Правильно. Отримані раніше знання, ми маємо правильно застосовувати як на уроці, а й життя.

ІІ. Цілепокладання

Діти, скажіть, яку тварину називають "кораблем пустелі".
– Верблюди бувають різні. (одногорбі та двогорбі верблюди)

Індивідуальна робота

Візьміть текст на жовтих листочках
Двогорби верблюди _________ густою шерстю. Вони спокійно________ сильну спеку. ________ вії _______ очі від піску.
Слова для довідок: переносять, захищають, довгі, обросли,

Завдання:Потрібно вставити в речення слова, будова яких відповідає схемі, та позначити його частини.

Організація перевірки. (фронтальна)
- Прочитайте першу пропозицію?
– Яке слово вставили? (на дошці картка обросла)
- Хто прочитає другу пропозицію?
– Яке слово вставили? (картка переносять)
- Прочитайте останню пропозицію.

Яке слово вставили до першої схеми, другої? (картки довгі, захищають)
- Подумайте та скажіть, яке з цих слів зайве? За якою ознакою? Доведіть, що це дієслова.
- Тоді сформулюйте тему уроку: "Дієслово як частина мови".

Як ви думаєте, навіщо потрібні дієслова у мові?
- Давайте сформулюємо мету нашого уроку?

ІІІ. Актуалізація знань про дієслово як частини мови

А ви знаєте навіщо верблюду горб?
- Прочитаємо текст на зелених листочках та знайдемо відповідь.
– Хто готовий відповісти? (після відповіді)

Текст

Верблюд їжу носить із собою. У горбах міститься жир. Горби - запаси їжі та використовуються ним під час тривалої подорожі. У кожному горбі зберігається до тридцяти шести кілограмів жиру. До кінця подорожі горб верблюда втрачає свою форму, стає в'ялим і звисає набік, наче порожній мішок.

Завдання.
1 група: випишіть першу пропозицію, підкресліть основні члени і визначте частини промови.
2 група:Знайдіть речення з однорідними членами та випишіть дієслова.
Подумайте і дайте відповідь на запитання: Що означає дієслово?

Перевірка.
1 група:Назвіть граматичну основу. Яким членом речення є дієслово?
2 група:Прочитайте вашу пропозицію, які дієслова виписали? Що означає дієслово?

Виконаємо тест та зробимо висновок. (Тест на рожевих листочках)

Виберіть правильну відповідь:

1. Дієслово - це
в) частина мови
г) член речення

2. Дієслово означає:
д) предмет
е) дія предмета
ж) ознака предмета

3. Дієслова відповідають на запитання:
о) Що? Хто?
д) Кому? Звідки?
р) Що робити? Що зробити?

4. Яким членом речення є?
л) підлягають
м) доповненням
н) присудком

5. Як підкреслюється у реченні?
о)_____________
п)_ _ _ _ _ _ _
р)______________

Перевірка:Яке слово вийшло? (вірно)
- То що ми знаємо про дієслово?
- Дієслова вирішили з нами пограти у хованки і перевірити чи зможемо ми знайти їх серед інших частин мови.

Робота за підручником

С. 69 Упр. 143 - Прочитайте всі завдання та знайдіть лише письмове. Хто готовий його прочитати?
1 група записує 4 речення.
2 група: записує 5 речення.

Перевірка:
- Хлопці, що цікавого ви помітили? (є слова, які вимовляються і пишуться однаково, але мають різне значення)
1 група:
Світило – дієслів. Доведіть. (Питання)
- А тепер скажіть, тільки з питання ви знайшли дієслово? На що ще ви звернули увагу? (На лексичне значення слова)
- Що означає це дієслово? (Випромінювати світло)

2 група:Прочитайте вашу пропозицію. Яке дієслово ви наголосили?
Беліл – дієслово. Доведіть. (Питання)
- А ви як знайшли своє дієслово? Що означає це дієслово?
- Тоді інше виділене слово, якою частиною мови є? (Сут.)
- Як ви визначили що це іменник? (з питання та лексичного значення)
- А щоб дізнатися про лексичне значення слова ми куди повинні звернутися?

Робота з тлумачним словником
1 група:Ви шукаєте лексичне значення слова – світило
2 група:Ви шукаєте лексичне значення слова – білила (зачитують)

А тепер зробимо висновок: За якими ознаками можна розрізнити слова?
- з питання
- за лексичним значенням.
- Як називаються слова в російській мові, які пишуться і вимовляються однакові, але мають різне лексичне значення - омоніми.

IV. Фізмінутка

Усі встали. Я називатиму слова (слова на картках на дошці), а ви повинні показати мені дії. (Плавати, тупотіти, плескати, йти) Сіли тихо.
- До якої частини мови їх можна зарахувати. Чи можемо ми показати дії, не роблячи руху руками, ногами? Значить, ці дієслова позначають, що? (Рух)

V. Відкриття нових знань.

А зараз моїми помічниками будуть… та… (даю картку) Прочитай слово та покажи дію, яка тут написана.
Думати – це дієслово? Доведіть. (Питання)Покажи дію. Важко, не виходить.

Може, наступне слово вийде.
- Розмірковувати – це дієслово? Доведи? Покажи дію. Знову важко.
- Хлопці, а чому їм важко неможливо показати ці дії?
- А що означають ці дієслова? (ці дієслова зі значенням думки)
- Ще бувають дієслова зі значенням почуттів та зі значенням мови.

А) Завдання "Доріжка" (виконують на екранах)
- Вправа виконується на двох рядках.
- Перший рядок дієслова зі значенням почуттів. (ч.)
- другий рядок зі значення мови (Р.)Я читаю слова, а ви слова не записуєте, а встановлюєте лише порядковий номер слова на потрібному рядку.

  1. Говорити
  2. Сумувати
  3. Радіти
  4. Розповідати
  5. Запитати
  6. Веселіться.

Поєднайте цифри по порядку. Що вийшло? Покажіть.

Робота у групах
- А чи можна за допомогою дієслів почути звуки? побачити колір?
- Ось на ці запитання ви і відповідатимете, працюючи у групі.
Завдання для 1 групи

Прочитайте. Дайте відповідь на запитання: А чи можна за допомогою дієслів почути звуки? (Так чи ні) Випишіть ці дієслова.
Стогонами стоять лісові голоси, без угаву тріщать у високій траві коники, стукають по деревах дятли, пищать рябчики, понуро верескують жовтенькі іволги, жалібно кукує зозуля.
І всі ці звуки зливаються в один гул, сповнений життя.

Завдання для 2 групи(тексти на блакитних листочках)
Прочитайте. Дайте відповідь на запитання: А чи можна за допомогою дієслів побачити колір? (Так чи ні) Випишіть ці дієслова.
Усі дерева у повному соку, всі трави цвітуть. Куди не озирнися, всі квіти, квіти.
Там жовтіє звіробій, синіють темно-блакитні бубонці і серед яскравої смарагдової зелені біліє конвалія і червоніють зрілі ягоди кістяники.

Звіт групи
Перевіряємо так: З кожної групи по 2 особи.
перший – читає текст, другий – відповідає на запитання
1 група:
2 група:Які дієслова це доводять? (алеють - а хто підбере синонім до цього дієслова)
- Недарма кажуть, що дієслово посідає 2 місце після іменника.

V. Підбиття підсумків уроку

Діти, ми з вами виконали багато завдань на уроці, але головне - чи вдалося нам з'ясувати, яку роль виконують дієслова в мові?
– Що можуть передавати дієслова? (дієслова в мові можуть передати рух, почуття, мовлення, побачити колір, почути звуки)
- Де можуть стати у нагоді отримані знання?
– А зараз вам треба оцінити свою роботу. Прочитайте.

На дошці:

Мені на уроці

  • було легко та цікаво
  • було важко, але цікаво
  • було важко та нецікаво

У вас на партах долоні. Прикріпіть свою долоню. (вийшло сонечко)

VI. Інструктаж з виконання домашнього завдання (на вибір)

  1. Складіть розповідь "Як ми ходили на рибалку".
  2. Робота зі словником. Знайдіть чотири дієслова і запишіть їхнє лексичне значення.
  3. Попишіть текст з енциклопедії (6 речень) та підкресліть дієслова.

Послухайте вірш "Я навчаю дієслова"
- Хлопці я хочу вам подякувати за роботу і сказати спасибі.

Admin

Щоб завантажити матеріал чи !

Конспект уроку з російської.

2 клас.

Тема уроку: Дієслово як частина мови.

Підготувала урок вчитель початкових класів МКОУ «СШ №8» м. Єфремова

Дороніна Раїса Олексіївна.

Мета уроку:познайомити з частиною мови - дієсловом, його характерними ознаками.

Завдання, створені задля формування УУД:

Предметні:

Уточнити та конкретицювати уявлення учнів про дієслово, як частини мови;

Збагачувати мову учнів вживанням дієслів;

Виробляти навички грамотного листа.

Особистісні:

Підвищення рівня мотивації навчальної діяльності.

Метапредметні результати:

Пізнавальні УУД:

Вчитися бачити дієслова у мові;

Складати речення з дієсловами;

Аналізувати, робити висновки, порівнювати;

Вчити працювати з довідковою літературою.

Регулятивні УУД:

Розуміти навчальне завдання та прагнути його виконати;

Визначати та формулювати мету своєї діяльності;

оцінювати свої досягнення;

Вчитися робити самооцінку своєї діяльності на уроці.

Комунікативні УУД:

Участь у діалозі;

Обговорювати. Слухати та розуміти мову інших;

Відповідати на запитання;

Працювати у парі, у групі.

1. Організація класу.

Продзвенів дзвінок, починаємо урок. Сідайте. А тепер подивіться на екран.

Слайд.

У нас в гостях «Сонечко». А який настрій у нашого гостя? От і мені хочеться, щоб у вас був гарний настрій. Візьміть один одного за руки, відчуйте тепло рук ваших товаришів. Посміхніться, подумки подаруйте добрі слова один одному. Нехай урок принесе нам усім радість спілкування.

2.Актуалізація раніше засвоєних знань та умінь.

Слайд.

Сонечко приготувало нам завдання. На своїх промінчиках принесло слова: (учні читають слова: тріщать, пекти, почорнів, крокую, березень.)

Запам'ятайте вогники у місцях можливого виникнення орфографічної помилки. (тріщать, пекти, почорнів, Ш АДАЮ, БЕРЕЗЕНЬ)

За різними ознаками виділіть зайве слово. (тріщать - мн.ч.; почорнів - є приставка; крокую - звуків більше ніж букв; березень - всі згодні тверді, сут.; піч - звуків менше, ніж літер, всі згодні м'які, може бути дієсловом і сущ.)

Запишіть слова, які за загальними ознаками можна зарахувати до однієї частини мови.

Слайд (перевірка)

Коля виконав завдання так: тріщать, почорнів, крокую.

Світлана: тріщать, почорнів, крокую, пекти.

А як виконали завдання?

Хто правий? Доведіть. (Обидва варіанти правильні, оскільки слово «пекти» може відповідати питання що? і бути сущ., і питання що робити? і бути дієсловом.)

3.Формування нових знань та вмінь.

До якої частини мови належать ці слова?

Що вони спільного?

Якою ж буде тема нашого уроку?

Слайд. Дієслово.

Що ви вже знаєте про дієслово?

Як ви думаєте. Навіщо ми вивчатимемо дієслово?

Давайте сформулюємо цілі та завдання уроку.

4. Відкриття нового знання.

Слайд.

Дізнатись…

Навчитися…

Щоб виконати перше завдання уроку, мати повне уявлення про дієслово, проведемо дослідницьку роботу. Групова форма роботи. Клас поділяється на три групи. Кожна група працюватиме з уривком із книги Тетяни Рік «Здрастуйте, дядечку Дієслово!»

Питання для 1 групи: «Що таке дієслово?»

Питання для 2 групи: «Що означає дієслово?»

Запитання для 3 групи: «На які питання відповідає дієслово?»

5. Первинне закріплення.

Слайд. Висновок.

Де ми можемо застосувати щойно отримані знання про дієслово?

Робота із підручником.

Чи можемо ми у повсякденному мовленні обходитися без дієслів?

Упр. 116.

Кого бачите на малюнку?

До якої частини мови належить слово "хлопчик"?

Розкажіть, що робить хлопчик.

Яку частину мови використали, щоб описати дії хлопчика?

Дієслова дуже балакучі, вони люблять розповідати. Розголошувати про те. Що роблять іменники, варто тільки у них запитати «що робить?, що роблять?, що робитимуть? І дієслово тут як тут.

І навіщо ж нам потрібні дієслова?

Слайд.

У нас сталася плутанина.

З'єднайте предмети з діями, які можуть зробити.

Ворона цвірінькає

Горобець цвіркоче

Сорока каркає

Запишіть отримані пари. Від сущ. до дієслова поставте питання.

Ми виконали багато завдань.

Слайд.

Сонечко нам усміхається. Давайте разом із ним пограємо.

Фізмінутка.

Будемо в сонечко грати,

Потрібно руки нам підняти.

Ми - веселі промені,

Ми жваві та гарячі.

1, 2, 3, 4.

Розведіть руки ширше.

1, 2 -вперед нахилилися,

3.4 – розігнулися.

Покружляли, покрутилися

І за парти всі посідали.

Очі міцно закриваємо.

Дружно до п'яти вважаємо

Відкриваємо,

Поморгаємо

І працювати продовжуємо.

Теплі лагідні промені сонця пробуджують природу. Подивіться, які зміни у ній відбуваються.

Слайд. Відеосюжет.

На яку тему ви переглянули відеосюжет?

Слайд.

Складіть пропозицію про весну, додавши дієслово.

Весна.

Яка ця пропозиція щодо наявності другорядних членів?

Які ще дієслова можна вживати. Описуючи події весни? (Крокує, йде, прийшла, настає)

Про кого ще можна так сказати?

З яким іменником одухотвореним або неживим ці дієслова вживаються в переносному значенні?

Запишіть пропозицію про весну, використовуючи відповідні дієслова.

Який можна зробити висновок? (Описуючи одну і ту ж дію, можна використовувати різні дієслова-синоніми)

Виділіть граматичну основу, вкажіть частини мови.

Яким членом речення найчастіше буває дієслово?

Різнорівневі завдання.

Продовжити текст.

Слайд.

1 група.

Яскраве _______________ сонце. На річці лід. Біля дерев _________________ проталини. Дзвінко _____________ птиці.

2 група.

Продовжіть, записавши пропозиції щодо правил орфографії.

Loading...Loading...