Համառուսաստանյան ինտերնետ - դաս «Թմրամոլության կանխարգելումը կրթական միջավայրում. Ինտերնետ Ուրո՝ դեռահասների թմրամոլության կանխարգելման վերաբերյալ Ինտերնետ դաս թմրամոլության կանխարգելման վերաբերյալ

Փորձ և նորարարություն թիվ 4 դպրոցում/2015թ

ԱՌՈՂՋԱՊԱՀԱԿԱՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԸ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ

Օ.Պ. Սոլովյովա

Համացանցային դաս՝ որպես թմրամիջոցների օգտագործման կանխարգելման միջոց

անոտացիա

Այս հոդվածը բարձրացնում է դեռահասների թմրամոլության կանխարգելման խնդիրը: Գյուղական դպրոցի սովորողների հետ նման աշխատանքի ուղղություններից է համարվում հակաթմրամիջոցների կողմնորոշման ինտերնետային դասը։

Հիմնաբառեր

կանխարգելում, կախվածություն, ինտերնետ դաս.

Յուրաքանչյուր ոք, ով չգիտի, թե ինչպես ասել ոչ, պետք է կոչվի ստրուկ»,- ասել է ֆրանսիացի գրող, մտածող, աֆորիստ Նիկոլա դը Շամֆորը։ Ես լիովին համաձայն եմ նրա խոսքերի հետ։ Վերջին տարիներին մեր հասարակության առջև ծառացած ամենասուր խնդիրներից մեկը թմրամոլության խնդիրն է։ Թմրամիջոցների համար չկան ազգային ու սոցիալական սահմաններ, դրանք կարող են մտնել ցանկացած ընտանիք՝ անկախ կարգավիճակից կամ նյութական բարեկեցության մակարդակից։ Եվ որքան էլ դժվար լինի խոստովանել, այսօր Ռուսաստանում թմրանյութ օգտագործող շատ երիտասարդներ կան։ Ամեն տարի թմրամոլությունը «երիտասարդանում է», դրա մասին է վկայում թմրամոլ դարձած դեռահասների թվի աճը։ Հոգեբանների կարծիքով՝ այս չարիքի դեմ հնարավոր չէ հաղթահարել միայն վարչական մեթոդներով ու դեղորայքով։

Այս ամենը պահանջում է աշխատանքի նոր մեթոդների որոնում երեխաների և դեռահասների կողմից հոգեակտիվ նյութերի օգտագործման դեպքերը կանխելու համար, քանի որ աշխատանքի ավանդական ձևերը, որոնցում հիմնական տեղն է հատկացվում զեկույցներին, կորցրել են իրենց նշանակությունը և անարդյունավետ են։ Դեռահասների ներգրավումը մարդու օրգանիզմի վրա թմրամիջոցների բացասական ազդեցության ուսումնասիրման գործընթացում ուսումնական հաստատությունների խնդիրներից է։ Համապատասխան և հետաքրքիր, իմ կարծիքով, կազմակերպչական աշխատանքի այնպիսի ձևն է, ինչպիսին ինտերնետ դասն է։ Ռուսաստանի Դաշնության Թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայությունը (FSKN), Ռուսաստանի կրթության և գիտության նախարարության հետ համատեղ, առաջարկություններ է մշակել Համառուսաստանյան ինտերնետ դասի կազմակերպման և անցկացման վերաբերյալ և դրանք տեղադրել Թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայության պաշտոնական կայքում, որպես մաս

Դասի ընթացքում սովորողները կարող են տեղեկատվություն ստանալ Ռուսաստանի Դաշնության թմրամիջոցների վերահսկման բոլոր տարածքային մարմինների մասին, ինչպես նաև կոնտակտային տվյալներ՝ օգնության գիծ, ​​հերթապահ հեռախոս:

2013 թվականի դեկտեմբերին Մելիխովի միջնակարգ դպրոցում անցկացվեց նման հակաթմրամիջոցների «Ես իրավունք ունեմ իմանալու» դասը։ Դասին մասնակցում էին 7-10-րդ դասարանների սովորողները։

Դասի նպատակն է թմրամիջոցների օգտագործման նկատմամբ անհանդուրժողական վերաբերմունք ձևավորել դեռահասների և երիտասարդների միջավայրում:

Այս նպատակին հասնելու համար նախանշվել են հատուկ առաջադրանքներ.

1. ուսանողներին ծանոթացնել համացանցում առկա թմրամիջոցների դեմ պայքարի ռեսուրսներին.

2. սովորեցնել դպրոցի աշակերտներին, թե ինչպես օգտագործել դրանք;

3. ներկայացնել Ռուսաստանի Դաշնության թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայության պաշտոնական կայքը.

4. ծանոթանալ Դոնի հասարակական երիտասարդական կազմակերպություններին։

Ինտերնետ դասն անցկացվեց արտադասարանական ժամերին։ Հաշվի առնելով աշակերտների տարիքային առանձնահատկությունները՝ նրանք բաժանվեցին երկու կատեգորիայի՝ 12-ից 16 տարեկան և 16-ից բարձր: Օնլայն դասի համար հիմք են հանդիսացել FSKN կայքի գլխավոր էջում հատուկ բաժնում տեղադրված մեթոդական նյութերը: .

Սոցիալական մանկավարժի ներածական խոսքն արտացոլեց ոչ միայն դեռահասների թմրամոլության խնդրի հրատապությունը, ինչի մասին վկայում են վիճակագրական տվյալները, այլև բացահայտվեցին բացասական բժշկական, հոգեբանական, սոցիալական.

և բարոյական ասպեկտները՝ կապված թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի օգտագործման հետ:

Միջոցառման սկզբում ուսանողներին հնարավորություն տրվեց ուսուցչի ղեկավարությամբ մտնել Ռուսաստանի թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայության պաշտոնական կայք և դիտել առաջարկվող ուսանողների տարիքային կատեգորիային համապատասխան մասնագիտացված բաժին. հաջորդականություն:

1. Ծանոթացում Թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայության ղեկավարությանը կայքում տեղադրված ինտերակտիվ քարտեզի միջոցով։

2. Ծանոթացում թմրամիջոցների վերահսկման տարածքային գործակալությանը, որը օպերատիվ ծառայություններ է մատուցում Ուստ-Դոնեցկի մարզում ապրող ուսանողներին:

3. Ծանոթացում տարածքային իշխանության ինտերնետային ռեսուրսներին, թեժ գծերին և հերթապահությանը, որոնց միջոցով տղաները կարող են դիմել իրենց հարցերով, այդ թվում՝ թմրամիջոցների տարածման գործոնների հետ կապված։ Երեխաների ուշադրությունը գրավեց «Հարց-պատասխան» բաժինը, որտեղ յուրաքանչյուր աշակերտ հետադարձ կապի ռեժիմում կարող է իրեն հետաքրքրող հարց տալ և ստանալ որակավորված պատասխան մասնագետից։

4. Ծանոթություն երկրի հասարակական կազմակերպությունների և երիտասարդական շարժումների հետ, վարում է ակտիվ հակաթմրամիջոցների քարոզչություն: Մեր դպրոցի կամավորները ինտերնետ դասի շրջանակներում երեխաներին պատմեցին Ռոստովի մարզում նմանատիպ կազմակերպությունների մասին։

5. Թմրամիջոցների առաջնային օգտագործման հետ կապված 12-ից 16 տարեկան դպրոցականների շրջանում առասպելների ցրում:

6. 16-ից բարձր դպրոցականների կողմից թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի օգտագործման վտանգավոր հետևանքների ուսումնասիրություն.

Դասի ընթացքում մեծ ուշադրություն է դարձվել տարբեր իրավիճակներում և տարբեր մարդկանց կողմից դեռահասներին առաջարկվող թմրամիջոցներից հրաժարվելու մարտավարության քննարկմանը: Մասնակիցներին հնարավորություն տրվեց ինքնուրույն աշխատել ինտերնետ դասի «Զգուշացե՛ք թմրամիջոցներից» բաժիններից մեկի հետ, որտեղ ուսանողների ուշադրությունը հրավիրվեց օգտակար խորհուրդների վրա. Ինչպե՞ս դիմակայել թմրանյութեր փորձելու առաջարկին:

Անիմացիոն բլոկը դիտելուց հետո ուսանողներին տրվեցին թերթիկներ և նրանց խնդրեցին պարզել, թե թմրանյութերի փորձարկումից հրաժարվելու թվարկված եղանակներից որն է նրանց թվում առավել համոզիչ և ինչու:

Ինտերնետ դասի վերջում ուսանողներին առաջարկվեց դիտել կարճամետրաժ ֆիլմ՝ հակաթմրամիջոցների դեմ, որտեղ ներկայացված էին

nye թմրամիջոցների օգտագործմամբ. Ֆիլմը դիտելուց հետո ուսանողներին խնդրեցին թղթի վրա արտահայտել իրենց վերաբերմունքը ֆիլմում տեղի ունեցած իրադարձություններին, տալ իրենց գնահատականը։ Աշակերտները հեշտությամբ կատարեցին այս առաջադրանքը: Լավագույն արդյունքները հայտարարել է ուսուցիչը։

Միջոցառման ավարտին դպրոցականներին առաջարկվել է լրացնել Թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայության կայքում տեղադրված հատուկ հարցաթերթիկ և ինքնուրույն աշխատել ինտերնետ ռեսուրսների հետ, որոնց երեխաները ծանոթացել են դասի ընթացքում։

Երեխաների և դեռահասների կողմից թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի օգտագործման դեպքերի կանխարգելմանն ուղղված աշխատանքի նման ձևերը թույլ են տալիս ոչ միայն նրանց ներգրավել մարդու օրգանիզմի վրա թմրամիջոցների բացասական ազդեցության ուսումնասիրման գործընթացում, այլև դպրոցականներին կողմնորոշվել ամուր բացասական դիրքորոշման մեջ։ թմրամիջոցներ փորձելու առաջարկի վերաբերյալ։ Դպրոցականների կողմից թմրամիջոցների օգտագործման դեպքերի բացակայությունը թմրամոլության կանխարգելման ուղղությամբ համակարգված աշխատանքի արդյունք է։ Իմ տեսանկյունից՝ «Ոչ թմրամիջոցներին» ասելու կարողությունն է առողջ ապրելակերպի առաջխաղացման գլխավոր քայլը։

գրականություն

1. Ակուտինա Ս.Պ., Նիկոլինա Վ.Վ. Ուսուցիչների և ծնողների փոխազդեցությունը ավագ դպրոցի աշակերտների հոգևոր և բարոյական արժեքների կրթման գործընթացում: // Նորարարական ծրագրեր և նախագծեր կրթության ոլորտում. 2011. No 3. S. 33-36.

2. Բաբիչ Է.Ա., Կորյակովա Ա.Ա. Առողջապահական ծրագրի իրականացումը՝ որպես կրթական գործընթացի մասնակիցների մոտ առողջ ապրելակերպի մոտիվացիայի բարձրացման միջոց: // Մունիցիպալիտետի ձևավորում. նորարարություններ և փորձ 2012 թ. № 2.С. 55-61 թթ.

3. Կլեպիկով Վ.Ն. Կրթության սոցիալ-մշակութային արդիականացման ներուժը երեխաների, դեռահասների և երիտասարդների բարոյական և էթիկական դաստիարակության տեսանկյունից: // Մունիցիպալիտետի ձևավորում. նորարարություններ և փորձ 2013 թ. № 3.С. 39-46 թթ.

4. Կլիմոնտովա Թ.Ա. Ինտելեկտուալ շնորհալի դեռահասների ներաշխարհի առանձնահատկությունները. // Նորարարական ծրագրեր և նախագծեր կրթության մեջ 2011 թ. թիվ 3. էջ 66-70.

5. Մալյարչուկ Ն.Ն. Երեխաների և դեռահասների առողջության վրա բացասաբար ազդող գործոնների հաղթահարման ուղիները. // Նորարարական նախագծեր և ծրագրեր կրթության ոլորտում. 2014. No 6. S. 49-55.

6. Մոսկվինա Է.Վ. Հատուկ հաստատություններում շեղված վարքագիծ ունեցող դեռահասների սոցիալական վերականգնումը. // Նորարարական նախագծեր և ծրագրեր կրթության ոլորտում. 2015. No 2. S. 54-60.

7. Պապիկյան Ի.Խ. «Վարպետ-Սատուրն» օլիմպիական արգելոցի դպրոցի ուսումնական գործընթացում կիրառվող առողջապահական տեխնոլոգիաներ. // Քաղաքային միավոր. նորարարություններ և փորձ. 2014. Թիվ 3. Պ.32-44.

Համացանցային դասը համախմբել է թմրամոլության կանխարգելման և առողջ ապրելակերպի խթանման ոլորտում աշխատող բազմաթիվ մասնագետների։ Նրանք ակտիվորեն մասնակցեցին միջոցառմանը և պատասխանեցին հանդիսատեսի հարցերին՝ ինչպես դահլիճում, այնպես էլ համացանցում։

Ինտերնետում հանդիսատեսի միաժամանակյա միացման մի տեսակ ռեկորդ է սահմանվել՝ ավելի քան 8000 միացում ուղիղ դիտման համար։ Շնորհիվ այն բանի, որ նրանք դիտել են խմբերով և ուսումնական պարապմունքներում, կարելի է պատկերացնել, թե քանի մարդ կարողացել է դիտել հեռարձակումը։ Բայց, իհարկե, եղել են նաև խափանումներ, որոնք առաջացել են միաժամանակյա միացումների մեծ թվով։ Այդ կապակցությամբ կազմակերպիչները որոշել են միջոցառման ձայնագրությունը տեղադրել համացանցում, որպեսզի բոլորը կարողանան դիտել ինտերնետ դասը։

Ինտերնետ դասի մասին մանրամասն տեղեկություններ կարելի է գտնել ՀՊՏՀ-ի կայքում:

2016 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Մոսկվայի պետական ​​տեխնիկական համալսարանում: Ն. Է. Բաումանը անցկացրեց Համառուսաստանյան ինտերնետ դաս «Թմրամոլության կանխարգելումը կրթական միջավայրում» թեմայով: Ինտերնետ դասին մասնակցում էին Ռուսաստանի ՆԳՆ ԳՈՒՆԿ-ի, ՌԴ ԿԳՆ-ի, ՌԴ Առողջապահության նախարարության, ինչպես նաև կրթական կազմակերպությունների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնք զբաղվում են հիվանդության կանխարգելմամբ։ երիտասարդների շրջանում ոչ բժշկական թմրամիջոցների օգտագործումը.

Արտադասարանական միջոցառման սցենար
«Համացանցը հակաթմրանյութային կողմնորոշման դաս է
«Ես իրավունք ունեմ իմանալու»:

Ուսումնական հաստատություն՝ Մոսկվայի մարզի Սերպուխովի շրջանի «Լիպիցկայա միջնակարգ դպրոց» ՓԲԸ

Մշակող՝ 2-րդ կարգի համակարգչային գիտության ուսուցիչ Ֆեդոտովա Սոֆյա Նիկոլաևնա

Միջոցառման ամփոփագիրը մշակվել է հիման վրա
Ռուսաստանի թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայության պաշտոնական կայքի մեթոդաբանական նյութեր

Տարիքային խմբերմինչև 12 տարի; 12-16 տարեկան՝ 16 տարեկանից բարձր:

Առցանց դասի նպատակը- դպրոցականներին, դեռահասներին և երիտասարդներին բերել այս թեմայի վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկատվության աղբյուրները, ներառյալ որակյալ բժշկական օգնության տրամադրումը, աշխատանքի այս ոլորտում մասնագիտացած բժիշկներից, իրավաբաններից, հոգեբաններից և ուսուցիչներից խորհրդատվություն ստանալու հնարավորությունը, բացատրելով. թմրամիջոցների վերահսկման մարմինների օգնության գծերին, հակաթմրամիջոցների դեմ ուղղված այլ ինտերնետային ռեսուրսներին հասանելիության հնարավորությունը:

Առաջադրանքներ.

1. Նպաստել աշակերտների առողջ ապրելակերպի անհրաժեշտության ձեւավորմանը. Բացասական վերաբերմունք ձևավորել թմրամիջոցների նկատմամբ.

2. Զարգացնել հոգեակտիվ նյութերին հոգեբանորեն հակազդելու կարողությունը:

3. Դպրոցականների ուշադրությունը գրավել թմրամոլության և ծխելու դեմ պայքարի խնդիրների վրա։

Դասի սարքավորումներ.

-տախտակ

- պրոյեկտոր էկրանով

- Համակարգչային դաս՝ ինտերնետին միացված համակարգիչներով.

Դասերի ժամանակ:

Նախապատրաստական ​​փուլ (2-3 րոպե):

Բարի օր իմ սիրելի ուսանողներ։ Այսօր մենք ունենք անսովոր դաս. Մենք ձեզ հետ կանցկացնենք Համառուսաստանյան ինտերնետ դաս «Ես իրավունք ունեմ իմանալու». նվիրված դպրոցականների, դեռահասների և երիտասարդների շրջանում թմրամոլության խնդրին և կանխարգելմանը։ Այս թեման հատկապես արդիական է մեր ժամանակներում՝ թե՛ ողջ աշխարհում, թե՛ Ռուսաստանում ընդհանրապես, թե՛ Մոսկվայի մարզում մասնավորապես։

Ասա ինձ, մեր տարածքում երբևէ թմրամոլներ տեսե՞լ ես։

(Հավանական պատասխաններ. Այո, մենք ունենք: Մենք գիտենք, թե ով է մեր գյուղում թմրամոլ: Ոչ, մենք դեռ չենք հանդիպել)

Մեր առցանց դասը կկառուցվի հետևյալ կերպ.

«Անվտանգության տարածք» տեսաֆիլմի մի հատվածի դիտում.

Ֆիլմի քննարկում, թմրամիջոցների, թմրամոլների և թմրամոլության նկատմամբ վերաբերմունքի մասին հայտարարություններ։

Այցելելով Ռուսաստանի Դաշնության Թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայության պաշտոնական կայք, ուսումնասիրելով ինտերնետ դասի նյութերը՝ ըստ ձեր տարիքային խմբի։

հիմնական փուլ (37 րոպե):

«Ապահով տարածք» ֆիլմի դիտում.(12 րոպե):

Քննարկում(5 րոպե):

1. Ի՞նչ տպավորություններ թողեց ֆիլմը Ձեզ համար։

2. Որո՞նք են այն պատճառները, որոնք մարդուն մղում են դեպի անդունդ:

3. Որտե՞ղ է այս «անվտանգ տարածքը»։ Ի՞նչն է որոշում կամ ումից է կախված թմրամիջոցներից մարդու անձնական անվտանգությունը:

Քիչ բան կա ավելացնելու այն ամենին, ինչ տեսել և լսել եք՝ դիտելով տեսանյութը: Թմրամիջոցների կողմից մարդկությանը հասցված վնասը շատ սարսափելի է։ Թմրամոլությունը հիվանդություն է. Թմրամոլությունը անհատի սոցիալական դեգրադացիա է: Թմրամոլությունը քայլ է հանցագործության ուղղությամբ.

Թմրամոլության վնասը կայանում է նրանում, որ մարդու մարմնի վրա թմրամիջոցների թույնի ազդեցությանը և կենդանիների մարմնի վրա կատարվող փորձի ժամանակ բոլոր օրգաններն ու համակարգերը ազդում են առանց բացառության: Թմրամիջոցների արդեն առաջին մեկ չափաբաժինը կարող է մահացու լինել կամ հանգեցնել ծանր հետևանքների՝ հաշմանդամության։ Հիշեք սա!

Դեղերի ճանապարհը միակողմանի ճանապարհ է: Այս եզրակացության են հանգում բազմաթիվ օտարերկրյա հոգեբաններ և սոցիոլոգներ՝ դիտելով թմրանյութերի թակարդում հայտնված երիտասարդների ողբերգական ճակատագիրը։ Ցավոք սրտի, յուրաքանչյուր դեպքի վերլուծությունը հաստատում է նման եզրակացության ճշմարտացիությունը՝ աշխարհի որ ծայրում էլ որ տեղի է ունեցել ողբերգությունը։

Աշակերտները տալիս են հարցեր, որոնք ունենում են դիտելիս, արտահայտում են իրենց վերաբերմունքը տեսածին:

Աշխատանք ինտերնետ ռեսուրսների հետ (20 րոպե) :

Ուսանողները այցելում են կայք: Հիմա տղերք, մենք կբացենք տեղեկատվական բաժինը «Ինտերնետ դաս 2011-2012», որը գտնվում է գլխավոր էջում։

Ուսանողների առցանց դասի էջը բացելուց հետո անհրաժեշտ է հրավիրել նրանց ծանոթանալու հետևյալ տեղեկատվությանը.

    Ինտերնետ-դասի մասնակցի հարցաշար.

(Հրավիրեք տղաներին նայել հարցաթերթիկի կետերը, ովքեր ցանկանում են գրանցվել)

    Հարցի պատասխան.

(Այս բաժնում դուք և ձեր ծնողները կարող եք տալ ձեզ հետաքրքրող ցանկացած հարց այս հարցի վերաբերյալ և ստանալ պատասխան ինչպես պաշտոնական մարմիններից, այնպես էլ իրավասու մարդկանցից)

    Մրցույթներ ուսանողների համար.

(նկարչական մրցույթ

Մրցույթին ընդունվում են առանց բացառության բոլոր նկարները, կոլեկտիվ և անհատական ​​աշխատանքները։

Մրցույթն անցկացվում է ողջ տարվա ընթացքում, որին կարող են մասնակցել երեք տարիքային խմբերի սաներ՝ 12-ից 14 տարեկան, 14-ից 16 տարեկան և 16 տարեկանից բարձր։

Մրցույթի նկարները կարող եք ուղարկել էլ.

[էլփոստը պաշտպանված է]

Աշխատանք ներկայացնելու համար խնդրում ենք այս էջի «Աշխատանքներ ներկայացնելու համար» բաժնում ուղարկել հաղորդագրություն «Նկարչության մրցույթ» նշումով։ Դուք պետք է ներկայացնեք ձեր մասին հետևյալ տեղեկությունները. Անունը, տարիքը, քաղաքը, ուսումնական հաստատության տեսակը, վերադարձրեք էլ.փոստի հասցեն և կցեք ձեր աշխատանքը jpeg, jpg, gif, png ձևաչափերով, ոչ ավելի, քան 200 կբ:

Թեմայի շուրջ գրավոր ստեղծագործական աշխատանքների մրցույթ

«Կարո՞ղ եմ փոխել աշխարհը»

Մրցույթին մասնակցելու համար ընդունվում են շարադրության, պատմվածքի, էսսեի և ներկայացման այլ ձևերի աշխատանքները: Մրցույթին ներկայացվում են կոլեկտիվ և անհատական ​​աշխատանքներ։ Մասնակից երեխաների տարիքը մինչև 17 տարեկան է (ներառյալ):

Աշխատանքները պետք է ներկայացվեն ռուսերենով: Այլ լեզուներով ներկայացված աշխատանքները պետք է ուղեկցվեն թարգմանությամբ:

Մրցույթի հայտերը կարող են ուղարկվել էլ.

[էլփոստը պաշտպանված է]

Աշխատանք ներկայացնելու համար խնդրում ենք այս էջի «Աշխատանքներ ներկայացնելու համար» բաժնում ուղարկել հաղորդագրություն «Կարո՞ղ եմ փոխել համաշխարհային մրցույթը» նշումով։ Դուք պետք է տրամադրեք ձեր մասին հետևյալ տեղեկությունները. Անունը, տարիքը, քաղաքը, ուսումնական հաստատության տեսակը, վերադարձրեք էլ.փոստի հասցեն և կցեք ձեր աշխատանքը)

4. Աստղերն ընդդեմ թմրամիջոցների.

5. Մարզիկներն ընդդեմ թմրամիջոցների.

6. Կազմակերպություններ, որոնք ներգրավված են առցանց դասի ստեղծման մեջ:

8. Թեմատիկ բաժին (ըստ տարիքային խմբերի՝ 12-ից 14; lt14-ից 16; 16-ից և բարձր)

9. Մինչև 12 հոգանոց խմբի և նրանց ծնողների համար՝ «Ծնողներ և երեխաներ».

(Յուրաքանչյուր տարիքային կատեգորիայի բաժնում դուք կգտնեք նյութեր այնպիսի թեմաներով, ինչպիսիք են թմրամոլության հետ կապված բացասական բժշկական, հոգեբանական, սոցիալական և բարոյական ասպեկտների բացահայտումը, այս ասոցիալական երևույթին հակազդելու առաջադեմ ձևերի և մեթոդների տարածումը և ամենակարևորը. թմրամիջոցներից խիստ մերժման կրթություն:

Մինչև 12 տարեկան դպրոցականների բաժինը պարունակում է տեղեկատվություն, որտեղ պատկերների ընկալման միջոցով տրվում է առողջ ապրելակերպի և թմրամիջոցների նկատմամբ բացասական վերաբերմունքի հայեցակարգը։ Այդ նպատակով այն ներկայացնում է անիմացիոն ֆիլմ և մանկական խաղեր:

12-ից 14 տարեկան և 14-ից 16 տարեկան դպրոցականների համար բաժնում ներկայացված են «առասպելներ»՝ կապված թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի առաջնային օգտագործման, ինչպես նաև դրա վտանգավոր հետևանքների հետ։

16 տարեկանից բարձր դպրոցականների համար բաժինը պարունակում է տեղեկատվություն թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի օգտագործման վտանգավոր հետևանքների, ինչպես նաև կարգավորող իրավական ակտերով, վերլուծական նյութերով և թեմատիկ լրագրությամբ նախատեսված քաղաքացիների պատասխանատվության աստիճանի մասին։

Նշում ուսուցիչների կազմակերպիչների համար- խորհուրդ չի տրվում տարրական դասարանների աշակերտներին ծանոթացնել կայքի բաժիններին, որոնք նախատեսված են ավելի մեծ տարիքային կատեգորիայի համար:

10. Բոլոր տարիքային խմբերի համար

Խորհուրդ է տրվում նաև ծանոթանալ թմրամիջոցների վերահսկման տարածքային մարմնի մանրամասներին, հեռախոսներին և ինտերնետային ռեսուրսներին, որոնց օպերատիվ ծառայությունների տարածքում ապրում կամ սովորում են դպրոցականները, ինչպես նաև տեղական հասարակական միավորումների և երիտասարդական կազմակերպությունների կայքերին, որոնք խթանում են. առողջ ապրելակերպ

Ամփոփելով (5 րոպե).

Համախմբում, արտացոլումԻնչպիսի՞ն է Ձեր վերաբերմունքը թմրամոլության խնդրին:

Ի՞նչ կարող եք անել հիմա թմրամոլությունը կանխելու համար:

Ձեր կարծիքով, ի՞նչ է կեղծ կերպով անում կառավարությունը այս խնդրի հրատապությունը նվազեցնելու համար։

Տնային աշխատանք; ծնողների հետ միասին վերանայել կայքի նյութերը, մասնակցել մրցույթների։

Վերջնական խոսքԵզրափակելով մեր դասը՝ ուզում եմ ձեզ ասել, որ ոչ մի ազատ և ոչ հիվանդ մարդ թմրանյութի կարիք չունի: Սրանք պարտադրված «սիրանքներ» են։
Մարկ Տվենի խոսքերով՝ մարդիկ առաջ են եկել այնպիսի կարիքներով, որոնց կարիքը չկա։ Երբեք, ոչ մի դեպքում մի համաձայնեք փորձել դեղամիջոցը: Մի հավատա, եթե քեզ ասեն, որ երբ դու կարողանաս, քեզ ոչինչ չի պատահի։ Հիշեք՝ մեկ անգամ փորձելուց հետո ձեզ թվում է, թե ամեն ինչ կարգին է, և կախվածություն չկա։ Բայց կանցնի որոշ ժամանակ, երբ հայտնվես դժվարին իրավիճակում, կհիշես, թե ինչ լավ էր քեզ համար այդ ժամանակ, և կփորձես նորից, հետո նորից։ Եվ հիմա դուք կախվածության մեջ եք: Հիշեք, կախվածություն ձեռք բերելը հեշտ է, իսկ կախվածության ցանցից դուրս գալը՝ դժվար: Դուրս գալու ընթացքում թմրամոլին չի հետաքրքրում, թե որտեղից և ինչ ձևով է ստանում դեղաչափը, ինչ ներարկիչ է ձեռքում, և դա հանգեցնում է հանցագործությունների ու սարսափելի հիվանդությունների, այդ թվում՝ ՁԻԱՀ-ի և հեպատիտ C-ի։ Մաղթում եմ, որ դուք լինեք երջանիկ, վարեք առողջ ապրելակերպ և այն տարածեք ձեր ընտանիքի, ընկերների և սիրելիների շրջանում:

Շնորհակալություն ակտիվ մասնակցության և ուշադրության համար։

Ֆոտոռեպորտաժ


Դեռահասների թմրամոլության կանխարգելման ինտերնետային դաս «Ես իրավունք ունեմ իմանալու». Դասի նպատակը՝ նպաստել թմրամոլության վտանգների մասին գիտելիքների ձևավորմանը, դեռահասների ինքնագիտակցության և ինքնագնահատականի աշխատանքին։ Դասի նպատակները. 1. ուսանողներին ծանոթացնել թմրամիջոցների վերահսկման Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ծառայության կայքին. 2. սովորեցնել, թե ինչպես օգտագործել հակաթմրամիջոցների ուղղվածության այլ ինտերնետային ռեսուրսներ. 3. հիմք դնել աշակերտների ինքնագիտակցության և ինքնագնահատականի աճին: Միջոցառման հիմնական նպատակը. կողմնորոշել ուսանողներին՝ ձևավորել ամուր բացասական դիրքորոշում փորձելու առաջարկի վերաբերյալ՝ միաժամանակ սովորեցնելով նրանց ասել ՈՉ: Սարքավորում՝ համակարգիչ, թմրամիջոցների վտանգի մասին գրություններ, «Անվտանգության տարածք» ֆիլմի մի հատված, հարցաթերթ, մոդեմ Ամսաթիվ՝ 11 ապրիլի, 2012թ. Վայր՝ ինֆորմատիկայի սենյակ Հանդիսատես՝ 1516 տարեկան ուսանողներ Հրավիրվածներ՝ նարկոլոգ Մալախովա Լ.Ա. Տեսուչ IDN - Vatolina S.P. KDN-ի տեսուչ - Վեչկանովա Օ.Բ. Դասի պլան՝ 1. Թեմայի ներածություն 2. Խոսենք դեռահասների թմրամոլության մասին օրինագծերի վիճակագրության մասին 3. Հրավիրված հյուրերի ելույթները 4. «Ապահով տարածք» ֆիլմի դիտում.

5. Պատմություն Թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայության կայքի մասին 6. Եզրակացություն, արտացոլում Դասի ընթացքը Բարի կեսօր տղերք, հյուրեր: Այսօր ինտերնետային դաս ենք անցկացնում վատ սովորությունների հետ դիմակայելու խնդրի վերաբերյալ։ Վերջին շրջանում շատ է խոսվում թմրամոլության և դրա հետևանքների մասին։ Այս խնդիրը դարձել է գլոբալ, և դրա լուծման ուղիներ գտնելը բավականին դժվար է։ Դու կաս, ես եմ, նա կա, Եվ ամեն մեկն ունի իր կյանքը: Իսկ նրա գինը արժանապատվությունն ու պատիվն է, Անցումային տարիների դար կա, որքան էլ դժվար լինի։ Շատերի համար սկսվում է լուսաբացը, Եվ ինչ-որ մեկը սուզվում է խավարի մեջ: Դու ես, ես եմ, նա կա, Միայն միասին մենք կկարողանանք կանգնեցնել չարը և պահպանել արժանապատվությունը, որպեսզի ապրենք: Մինչեւ վերջերս թմրամոլության մասին լուրերը մեզ հասնում էին միայն օտար երկրներից։ Հիմա այն հասել է մեզ և տարածվում է համաճարակի օրենքներով։ Ես կցանկանայի ավելի շատ խոսել դեռահասների թմրամոլության մասին: Թե ինչու է մարդը սկսում թմրանյութ օգտագործել, դեռևս բաց է, քանի որ այս հարցի ուսումնասիրությունը սկսվել է հենց պետական ​​մակարդակով թմրամոլության խնդիր առաջացավ։ Սկզբում այս խնդիրը նեղ տարածաշրջանային մասշտաբի էր, քանի որ միայն որոշ տեղերում աճում էին բույսեր, որոնցից հետո հնարավոր էր թմրամիջոց պատրաստել, և ոչ բոլորն էին գիտեր, որ այդ դեղամիջոցը կարելի է օգտագործել։

Թմրամիջոցների օգտագործման աճող ժողովրդականության հետ ընդլայնվեց նաև թմրամոլների կոնտինգենտը, սկզբում նրանք որոշակի տարիքի, մտածելակերպի մարդիկ էին, բայց հետո սահմաններն ու արգելքները սկսեցին մարել, և թմրամոլների թվին միացան անգամ դեռահասներն ու երեխաները: Ամենից հաճախ թմրամոլ են դառնում դեռահասները, քանի որ նրանք բավականին դյուրահավատ են, այս տարիքում ցանկանում են մեծանալ, ուստի ամեն ինչ անում են մեծանալու համար։ Իսկ դեղերը միայն ամրապնդում են այս կարգավիճակը: Դեռահաս տարիքում թմրանյութեր օգտագործելը շատ վտանգավոր է, և նաև շատ վնասակար, քանի որ օրգանիզմը, որը չի ուժեղացել և դեռ չի ձևավորվել, ենթակա է թմրամիջոցների ազդեցությանը, ինչը կարող է հանգեցնել տարբեր տեսակի խանգարումների: (որոշ վիճակագրություն) Այսօր Ռուսաստանում կա մոտ վեց միլիոն թմրամոլ, և նրանցից միայն 500 հազարն է պաշտոնապես գրանցված, փաստն այն է, որ կանոնավոր թմրանյութ օգտագործող մարդկանց միայն մի փոքր մասն է համաձայնում գրանցվել բժշկի մոտ։ Մինչդեռ նարկոլոգիական կլինիկաները 1 տարում կարող են 50000 հոգու բեռ տանել։ Մեր երկրում թմրամոլների 20 տոկոսը դպրոցականներ են։ 16-ից 30 տարեկան երիտասարդների 60%-ը: Մնացած 20%-ը երեսունն անց մարդիկ են։ Մեր երկրում թմրամիջոցների օգտագործման սկզբնավորման միջին տարիքը 15-17 տարեկանն է։ Բացի այդ, տարեցտարի ավելանում է 9-13 տարեկան թմրամոլների թիվը։ Արձանագրվել են նաև թմրամիջոցների օգտագործման դեպքեր 6-7 տարեկան երեխաների կողմից, առավել հաճախ նրանց ստիպում են թմրամոլության մեջ լինել հոգեմետ նյութերի նկատմամբ առկա հակում ունեցող ծնողների կողմից։ Ռուսաստանում թմրանյութերի հիմնական աղբյուրները ուսումնական հաստատություններն են, ակումբներն ու դիսկոտեկները։ Երիտասարդ թմրամոլների 70 տոկոսը խոստովանել է, որ այս վայրերում առաջին անգամ են թմրանյութ օգտագործել։ Վիճակագրության համաձայն՝ մեկ թմրամոլը հոգեմետ նյութերի օգտագործմանը գրավում է 13 15 մարդու։

Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում թմրամիջոցների օգտագործման հետևանքով մահացությունների թիվն աճել է 12 անգամ։ Երեխաների շրջանում այս ցուցանիշն աճել է 40 անգամ։ Միջին հաշվով, թմրամիջոցներ ընդունելուց հետո թմրամոլն ապրում է 3 5 տարի։ Վերջին տարիներին թմրամոլներին բաժին է ընկնում ՄԻԱՎ-ի գրանցված բոլոր դեպքերի 90 տոկոսը: Վարակների ճնշող մեծամասնության դեպքում պատճառը եղել է ներարկիչների կոլեկտիվ օգտագործումը։ Բոլոր հանցագործությունների 90 տոկոսը այս կամ այն ​​կերպ կապված է թմրամիջոցների հետ, և հատկապես ծանր արարքները, ինչպիսիք են սպանությունները, ավազակային հարձակումները, ավազակային հարձակումները, կատարվում են արբեցող նյութի մեկ չափաբաժնի համար: Այս դեպքում բուժված են համարվում նրանք, ովքեր առնվազն մեկ տարի հոգեմետ նյութեր չեն օգտագործել։ Ամեն տարի Ռուսաստանի Դաշնությունում մահանում է 70 հազար թմրամոլ, անցյալ տարի՝ 100 հազար մարդ թմրանյութերի հետևանքով։ Դժբախտաբար, դիտարկելով փոփոխությունների դինամիկան՝ անհնար է դրական եզրակացությունների գալ. թմրամոլության հետ կապված իրավիճակը անընդհատ վատթարանում է, և այդ գործընթացը հնարավոր է կասեցնել միայն կոշտ օրենսդրական միջոցների օգնությամբ, որոնցից հիմնականը պետք է լինի խստացնելը. քրեական պատասխանատվություն թմրամիջոցների տարածման համար. (Վերջերս Թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայության ղեկավարը խոսեց օրինագծի ներդրման մասին) Թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայությունը պատրաստել է օրենքի նախագիծ՝ թմրամիջոցների օգտագործման համար քրեական պատասխանատվության ներդրման մասին։ Թմրամիջոցներ օգտագործելու համար առաջարկվում է քրեական պատասխանատվություն նախատեսել նոր՝ 230.1 հոդվածով, ըստ որի՝ հանցագործություն կատարելու համար կարելի է ստանալ մինչև երկու տարի ազատության սահմանափակում։ «Քանի դեռ չկա Ռուսաստանում թմրամոլների պարտադիր բուժման մասին օրենքը դաշնային մակարդակով, քրեական պատժի մասին օրենքը չի գործի»։

Հիմնական վնասը, որ հասարակությունը զգում է թմրամոլությունից, դա այն է, որ թմրամոլը մեկուսացված է, քանի որ նա շահեր չունի, նա մտածում է միայն իր մասին, թմրանյութի հերթական չափաբաժին ստանալու մասին։ Դեղորայքն իր էությամբ իսկական թույն է, և այս թույնի դոզան, որը մտնում է մարդու օրգանիզմ, կախված է նրանից, թե ինչպես կազդի դեղամիջոցը մարդու մարմնի վրա: Շատերի մոտ տրամաբանական հարց կառաջանա՝ իսկ եթե դեղերի չափաբաժինը մշտապես փոքր լինի, ապա դրանք միայն կխթանեն օրգանիզմը և չեն վնասի։ Բայց պարզվում է, որ խնդիրն այն է, որ մարդու մարմինը կարող է հարմարվել, օրինակ, եթե մարդու մոտ ինչ-որ բան ցավում է (օրինակ՝ ատամ), և հանկարծ եթե ինչ-որ բան ավելի շատ է ցավում, ապա նա մոռանում է ատամի ցավի մասին։ Դա լինում է նաև դեղերի դեպքում, սկզբում դեղերի փոքր չափաբաժինը իրականում չի վնասում օրգանիզմին, և մարդն իրեն զգում է թեթև, կենսուրախ, բայց անցնում է կարճ ժամանակահատված և այս չափաբաժինը չի բավականացնում մարդուն, այն պետք է ավելացնել. . Հենց այդ ժամանակ էլ սկսվում են դեղերի վնասակար ազդեցությունը մարդու օրգանիզմի վրա։ Նրանք արգելափակում են նյարդային համակարգը, վատ են ազդում մարդու բոլոր օրգանների աշխատանքի վրա և այլն։ Բայց նույնիսկ այս խնդիրը կարելի է լուծել։ Խոսքը տալիս եմ մեր հյուրերին. Հիմա կառաջարկեի դիտել «Ապահով տարածք» ֆիլմը։ (ֆիլմի քննարկում) Խաղի ակտիվացնող «Բուրգ» - Ես կընտրեմ ձեզնից մեկին։ Կգա մեջտեղը և իր մոտ կհրավիրի ևս երկուսին։ Այդ երկուսը կընտրեն ևս երկու խաղացող և այլն: Այսպիսով, յուրաքանչյուր հրավիրված պետք է իր տեղը հրավիրի ևս երկու հոգու։ Խաղն ավարտվում է, երբ դեռ ոչ ոք չի մնացել, ով դեռ նստած է իր տեղում։ Տղաները շարվում են «բուրգում».

«Տեսեք, թե որքան քիչ ժամանակ պահանջվեց ձեզանից բոլորին իրենց տեղերից հանելու համար»: Նույն արագությամբ, համաճարակի նման, տարածվում է թմրամոլությունը։ Բոլորը գիտեն, թե ինչ սարսափելի վիշտ են բերում թմրանյութերը: Բայց ինչո՞ւ են ավելի ու ավելի շատ թմրամոլները: Մեր այսօրվա միջոցառման նպատակը ոչ միայն թմրամիջոցների մասին ավելին իմանալն է, այլ նաև հակաթմրամիջոցների դեմ պայքարի ինտերնետային ռեսուրսներին ծանոթանալը։ Այսօր դասի ընթացքում ես առաջարկում եմ ձեզ ծանոթանալ Ռուսաստանի Դաշնության Թմրամիջոցների վերահսկման դաշնային ծառայության հիմնական կայքերից մեկին, որն ունի www.fskn.ru հասցեն: Այն, ինչ դուք սովորում եք բաժնի էջերից և հենց կայքից, կարող է շատ օգտակար լինել ձեզ հետագա կյանքում: Այն տեղեկատվությունը, որը դուք կգտնեք, ոչ միայն օգտակար, այլև հետաքրքիր կլինի ձեզ համար։ Կայքի գլխավոր էջում տեղադրված է մասնագիտացված բաժին (banner), որը պարունակում է հակաթմրանյութեր ուսանողների համար՝ հաշվի առնելով նրանց տարիքային կատեգորիաները՝ մինչև 12 տարեկան, 12-ից 16 տարեկան և 16 տարեկանից բարձր։ Յուրաքանչյուր տարիքային կատեգորիայի բաժնում դուք կգտնեք նյութեր այնպիսի թեմաների վերաբերյալ, ինչպիսիք են թմրամոլության հետ կապված բացասական բժշկական, հոգեբանական, սոցիալական և բարոյական ասպեկտների բացահայտումը, այս ասոցիալական երևույթին հակազդելու առաջադեմ ձևերի և մեթոդների տարածումը, և ամենակարևորը. թմրամիջոցների խիստ մերժման կրթություն. 12-ից 16 տարեկան դպրոցականների համար բաժնում ներկայացված են թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի առաջնային օգտագործման, ինչպես նաև դրա վտանգավոր հետևանքների հետ կապված «առասպելներ»։

Կայքում կա նաև թմրամոլության մասին տեսանյութ և տարբեր հոդվածներ, որոնք օգնում են ուսանողներին ծանոթանալ տեսական խնդիրներին, ինչպես նաև ձեռք բերել գործնական հմտություններ։ 16 տարեկանից բարձր դպրոցականների համար բաժինը պարունակում է տեղեկատվություն թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի օգտագործման վտանգավոր հետևանքների, ինչպես նաև նորմատիվ իրավական ակտերով, վերլուծական նյութերով և թեմատիկ լրագրությամբ նախատեսված քաղաքացիների պատասխանատվության աստիճանի մասին։ Վերջին երկու բաժիններում ներկայացված թեմաները միավորված են ընդհանուր հայեցակարգով՝ երբեք թմրանյութեր չփորձել: «Հարց և պատասխան» բաժնում միշտ կարող եք տալ ձեզ հետաքրքրող հարց և ստանալ դրա որակյալ պատասխանը։ (ցույց տալով այս բոլոր վերնագրերը) Ավարտելով դասը՝ առաջարկում եմ լրացնել համացանցային դասի այսօրվա մասնակցի հարցաթերթիկը։ Բնությունն ամեն ինչ ստեղծել է մարդուն երջանկացնելու համար։ Ծառեր, պայծառ արև, մաքուր ջուր, բերրի հող։ Իսկ մենք՝ մարդիկս՝ ուժեղ, գեղեցիկ, առողջ, ողջամիտ։ Մարդը ծնվել է երջանկության համար, և թվում է, թե նրա հոգում տեղ չկա չար ոգու և ստոր արատավորության համար: Մենք ծնվել ենք ապրելու համար, միգուցե չպիտի՞ կործանենք մոլորակը։ «Այո»-ից բացի այլ պատասխան կա, ասենք՝ տղերք, թմրանյութ «ոչ»-ը։ Դե, վերջում, եկեք անցկացնենք մտորում. (դասը սկսելուց առաջ սովորողները վերցրեցին իրենց տրամադրությանը համապատասխան գույնը) «դեղին» - չգիտեմ ինչու եկա (լիակատար անտարբերություն) «կանաչ» - Ես. Ես հետաքրքրված եմ շատ նոր բաներ սովորելով (լավ տրամադրություն)

«կապույտ» - ասացին, և եկան (բացասական տրամադրություն) 1. Դասից հետո ձեր տրամադրությունը փոխվե՞լ է։ 2. Ի՞նչ նոր բան սովորեցիր դասում: 3. Էլ ի՞նչ կցանկանայիք իմանալ: Շնորհակալություն ուշադրության համար!

Բեռնվում է...Բեռնվում է...