Розділити фігуру на 3 рівні частини теми. Розподіл предметів на кілька рівних частин

Розділи: початкова школа

Цілі уроку: ознайомити зі способами розподілу кола на рівні частини; розвивати графічні навички, творче мислення; виховувати допитливість, акуратність.

Методична мета: формування компонентів дослідницької культури учнів, розвиток пізнавальної самостійності.

Обладнання:

запис на дошці
таблиця "Поділ кола на 6,3 частини"
геометричні фігури
заготівлі – кола,
смужки індивідуальні.

Хід уроку

I. Організаційна частина

ІІ. Усний рахунок

1. Вирази.

Продовжуємо знайомство із знаменитостями Білгородчини.

- Поет, друг А.С.Пушкіна, перший "декабрист". Народився у с. Хворостянка Губкинського району. Хто він?

Ім'я цієї людини дізнаєтесь, обчисливши значення виразу:

20 – Ломакін
12 – Раєвський
11 – Дегтярьов

– Журналіст, письменник, народився у місті Короча. Відомий дослідник життя та творчості А.С.Пушкіна:

50 – Бокарев
16 – Станкевич
27 – Гессен

- Актор, друг А.С.Пушкіна. Обласний театр носить ім'я цієї людини:

56 – Щепкін
32 – Ватутін
10 – Шухів

2. Складання та розв'язання задач з короткого запису.

3. Геометричні постаті сьогодні – мої помічники на усному рахунку. Вирішимо кругові приклади.

4. Скільки фігур бачите на плакаті (6)

– Перевірка (на звороті – кольорові контури)

ІІІ. Математичний диктант на смужках.

(записують лише відповіді)

Повторюємо одиниці виміру довжини.

Висота будинку 15 м. Виразіть це у дм.

Лижник пробіг дистанцію 1 км. Скільки це.

Зріст людини 1м.70см. Виразіть у див.

Довжина мурахи 1см.3мм. Скільки це мм.

Знайди довжину ламаної, що складається з 4-х ланок по 3см.

Від будинку до школи 1000м. Скільки це кілометрів.

Висота берези 150 дм. Виразіть це в м

(Здати на перевірку)

IV. Підготовка до вивчення нового матеріалу

Подивіться на ряд фігур

– Яка фігура має найбільшу кількість назв? (перерахуйте)

– Яка фігура зайва? Чому?

V. Повідомлення теми, цілей уроку.

– Сьогодні ми працюватимемо з цією фігурою та з колом. Вчимося ділити їх на рівні частини.

VI.

– Із чим можна порівнювати коло?

– Ми знаємо, коло має одну подругу
Знайома всім її коло.
Іде вона по краю кола
І називається коло

– З чим можна порівняти коло?

Встанемо і побудуємо коло.

VII.Фізмінутка у колі.

  • Кругові обертання головою
  • Обертання рук
  • Тулуби
  • Намалювати очима коло
  • VIII.Робота над новим матеріалом.

    • Практична робота із колами.
    • Перегніть коло однією з його осей симетрії. Розгорніть. Що ви помітили?
    • Коло поділилося на 2 рівні частини. Значить, коло ділиться на 2 рівні частини.
    • Можна сміливо сказати, що й коло ділиться на 2 рівні частини, те й коло ділиться на 2 рівні частини.
    • Перевіряємо наш висновок за підручником.
    • Чи можете ви здогадатися, як поділити коло на 4 рівні частини? (перегнути ще раз)
    • Розгорніть коло, перерахуйте. Скільки осей симетрії вийшло у колі? (2)

    Візьміть косинці, визначте, скільки прямих кутів утворилося під час перегинання кола? (4)

    Ми ще раз переконалися, що коло розділили на 4 рівні частини. Чим у колі є сторона прямого кута? (радіусом)

    – Якщо коло розділилося на 4 рівні частини – коло розділилося на 4 рівні частини?

    Як це можна довести? (краї збігаються)

    Закріплення. - Самостійна робота.

    В1 - № 226 (т), В2 - № 225 (т)

    Учень другого варіанту працює біля дошки.

    Перевірка

    IX. Розподіл кола на 6,3 частини.

    1) Підручник стор.71.

    • Скільки точок відмічено на колі?
    • На скільки частин розділилося коло?
    • Виміряйте довжину радіусу та відстань на колі між двома сусідніми точками. Що ви помітили?
    • Перевірте, чи однакові всі відстані між сусідніми точками по всьому колу.
    • Чи можна сказати, що коло розділилося на 6 рівних частин?

    2) Закріплення.

    Спробуємо самі поділити коло на 6 рівних частин.

    У маленькому зошиті.

    1) будуємо коло;
    2) не змінюючи радіусу, ставимо крапки;
    3) Робота з таблицею.

    Коло розділено на 6 рівних частин. Хто здогадається, які з цих точок ділять коло на 3 рівні частини?

    Виділяємо крапки через одну.

    – так коло ділиться на 3 рівні частини.

    X. Я рада, що ви навчилися ділити коло на рівні частини.

    Де у житті ви можете застосувати ці знання?

    А хто з вас любить рукоділля?

    На гуртку "Фантазія" ви робите гарні вироби. Ось сьогодні ви маєте можливість попрацювати з “чарівними колами” і придумати свій неповторний візерунок або аплікацію.

    Під музику: розрізаємо коло на 6 частин та приступаємо до роботи.

    XI. Підсумок уроку.

  • Чи легко вам було сьогодні на уроці?
  • У чому були проблеми?
  • В які моменти ви раділи?
  • Виставляє оцінки за арифметичний диктант.
  • XII. Домашнє завдання.

    В1 №229 (зошит) №276 (підручник); В2 №229 (зошит) №230 (зошит) – коментування завдань.

    Оксана Мішуніна
    Розподіл предметів кілька рівних частин. Конспект заняття з математики у старшій групі

    Конспект заняття з Ф. Е. М. П. в старшій групі«Волошка»

    Тема: Розподіл предметів на кілька рівних частин

    Вихователь: Мішуніна О. І.

    Види дитячої діяльності: ігрова, комунікативна, продуктивна, пізнавально-дослідницька.

    Цілі: Навчити дітей ділити ціле на 2 та 4 рівні частини складанням предмета навпіл/(на 2 частини) і ще раз навпіл (на 4 частини) ; навчити відображати у мові дію та результати поділу(Склали навпіл, вийшли 2 (4) рівні частини, половина цілого, одна з 2 частин, одна з 4 частин); дати уявлення про те, Що половина- це одна з 2 рівних частин цілого; показати ставлення між цілим і частиною(ціле більше частини, частина менша за ціле); вчити відповідати повною відповіддю; закріпити вміння бачити рівну кількість різних предметів.

    Заплановані результати: має елементарне уявлення про розподіл числа на частини, про геометричні фігури, утримує в пам'яті при виконанні математичнихдій необхідна умова та зосереджено діє протягом 15-20 хв., вміє працювати колективно, бере участь у рухливій грі, активно взаємодіє з педагогом та однолітками.

    Матеріали та обладнання: геометричні фігури.

    Роздатковий матеріал: у кожної дитини - по колу, по 3 прямокутники з паперу та по 1 картці. (На картках намальовані будь-які предмети у кількості 3, 5, 7, 9 шт. Малюнки предметіврозташовані по-різному.)

    Повторення пройденого.

    На дошці геометричні фігуриКабіна: квадрат, прямокутник, коло. Повторити назви фігур. Завдання: знайти «зайву»фігуру.

    Вступна частина.

    В-ль: «Діти, сьогодні ми дізнаємося багато нового! Уважно дивіться та слухайте, що я буду робити. У мене паперова смужка, я складу її навпіл, точно підрівняю кінці, проглажу лінію згину На скільки частин я розділила смужку? Правильно, я склала смужку один раз навпіл і розділила на 2 рівні частини. Сьогодні ми з вами ділитимемо предмети на рівні частини. Чи рівні ці частини

    Педагог складає смужку, переконуючи дітей у рівності її частин.

    «Вийшли 2 рівні частини. Ось одна половина смужки, а друга половина. Що я зараз показала? (Частини смужки) Скільки всього половин (2)

    «Половина - це одна з 2 рівних частин цілого. Половинами називають обидві рівні частини. Це половина і половина цілої смужки. Скільки всього таких частин у цілій смужці(2) Як я отримала 2 рівні частини? (Зігнула навпіл)Що більше: ціла смужка або одна з 2 рівних її частин(Ціла)Що менше: ціла смужка або одна з її половин (Частина) А якщо я складу смужку ось так (не навпіл, на скільки частин я розділила її? (2) Чи можна ці частини назвати половинами(ні)Чому? (вони не рівні)

    Основна частина.

    В-ль пропонуєдитині скласти коло 1 раз навпіл.

    «Отже, що ви зробили, що вийшло?»(Склали коло навпіл, вийшло півколо)

    Розфарбуємо одну із половин кола.

    Гімнастика для очей

    «Овочі»

    Ослик ходить вибирає,

    Що спершу з'їсти не знає.

    Нагорі дозріла злива,

    А внизу росте кропива,

    Зліва – буряк, справа – бруква,

    Зліва – гарбуз, праворуч – журавлина,

    Знизу – свіжа трава,

    Зверху - соковита бадилля.

    Вибрати нічого не зміг

    І без сил на землю зліг.

    В-ль ставить запитання:

    "Що більше (менше): ціле коло або одна з 2 рівних частин(половин його?»

    В-ль знову пропонуєскласти коло навпіл, а потім 2 рівні частиникола ще раз скласти навпіл; розділити паперовий прямокутник на 2 рівні частини та ще раз навпіл.

    Скільки разів склали коло навпіл (2) А прямокутник (2) Скільки вийшло частин(4) Чи рівні ці частини(так)

    Дитина обводить рукою кожну з 4 частин.

    В-ль: "Що більше (менше): одна з 4 частинцілого чи ціле коло (коло)Скільки вийшло частин, коли ми склали коло 1 раз навпіл (2) Скільки вийшло частин, коли ми двічі склали коло навпіл? (4)

    Вихователь пропонуєдітям скласти прямокутник 1 раз навпіл; нагадує, що складати треба точно, щоб сторони та кути збігалися.

    Задає запитання:

    Що зробили? Що вийшло? Чи рівні частини(рівні) Що більше (менше): половина цілого або цілий прямокутник? (цілий)

    Що зробили? Що вийшло?"

    Діти обводять пальцем кожну з 4 частин.

    Ігровий момент.

    Діти поділяються на паласах на 2 команди. У середині лежать половинки кіл різних кольорів. (жовті та рожеві). Завдання кожної команди: хто швидше збере кола Одна-рожеві, інша-жовті.

    Заключна частина:

    В-ль: Що ви навчилися робити? Якщо предметскласти 1 раз навпіл, то скільки частин вийде? Які вийдуть частини? Як вони називаються? Скільки разів треба скласти предмет навпіл, щоб вийшли 4 рівні-частини

    Педагог каже, що зараз діти навчаться підбирати картки, на яких намальовано порівну різних предметів, і пропонує порахувати, скільки предметівнамальовано у них на картці. Далі Він пояснює завдання:

    «Я називатиму числа, а ті, у кого на картці намальовано таке ж число предметів, вийдуть уперед, стануть у ряд і покажуть усім дітям свої картки».

    Педагог називає числа, діти виходять, показують картки та називають, скільки яких предметів на них намальовано. Задає питання: «По скільки предметівнамальовано на картках?

    Молодці, хлопці. Сьогодні усі добре працювали.

    Увечері я піду до магазину за хлібом. Мені потрібна половина буханця хліба. Як продавець розріже буханець хліба (Діти: навпіл)

    Підведемо підсумок.

    Хлопці, що ми сьогодні робили?

    А що вам запам'яталося?

    Заняття закінчено.

    13 . 0 3.201 8 г

    Левочко О.В.

    КонспектООД ФЕМП

    ТЕМА : «Поділ на рівні частини»

    Ціль : створення соціальної ситуації для розвитку пізнавальної активності тауточнення, розширення та активізація словника на тему, розвиток граматичного ладу мови.

    Завдання:- Створити умовидлядіяльність дітей щодо засвоєння ними правилрозподілу предмета на рівні частини;

    - у пражнення у розподілі предмета на 8 рівних частин шляхом складання по діагоналі;розвитку вмінняпоказувати одну частину з восьми, а також 2/8, 5/8,8/8

    Методи та прийоми: наочний, словесний, практичний

    Читання вірша"Ми ділили апельсин ..."

    Ми ділили апельсин,

    Багато нас, а він один.

    Ця часточка – для їжака,

    Ця часточка – для стрижу,

    Ця часточка - для каченят,

    Ця часточка – для кошенят,

    Ця часточка – для бобра,

    А для вовка – шкірка.

    Він сердиться на нас – біда!

    Розбігайтеся хто-куди

    Що робили звірі?

    Активізація мови дітей.

    ділили

    Умови для доброзичливої ​​атмосфери та настрою на майбутню роботу.

    Умови для мовної та розумової активності.

    Основна частина

    Ось сьогодні ми з вами навчимося ділити предмет на 8 рівних частин.

    А ці квадрати допоможуть нам дізнатися, як ділити предмет на 8 рівних частин.

    (Роздаю квадрати)

    Сьогодні ми дізнаємось багато нового! Уважно дивіться і слухайте, що я робитиму.

    У мене паперовий квадрат, я складу його навпіл, точно підрівняю кінці, проглажу лінію згину і розріжу по лінії згину.

    На скільки частин я поділила квадрат?

    Правильно, я склала квадрат один раз навпіл і розділила на 2 рівні частини. Сьогодні ми з вами ділитимемо предмети на рівні частини.

    Чи рівні ці частини? (Складаю квадрат, переконуючи дітей у рівності його частин) .

    Вийшли 2 рівні частини. Ось одна половина квадрата, а ось друга половина(Показую) . На що схожі ці частини?

    Діти, а тепер ви спробуйте розділити квадрат навпіл на 2 рівні частини.

    Молодці. Що я зараз показала? Скільки всього половин?

    Що ж називається половиною?

    Половина - це одна з двох рівних частин цілого. Половинами називають обидві рівні частини. Кожна частина називається однією другою або половиною, тому що розділили на дві рівні частини.

    Як ми отримали дві рівні частини?

    А якщо я складу квадрат ось так (не навпіл, на скільки частин я розділила його?).

    Чи можна назвати ці частини половинами?

    Чому?

    А тепер я візьму одну частину квадрата і поділю її ще навпіл. Те саме я зроблю з іншою частиною квадрата.(Показую)

    Скільки тепер вийшло частин?

    Давайте і ви спробуєте розділити дві частини квадрата навпіл.

    Коли ми ділили квадрат на дві рівні частини, кожна частина називалася однією другою. Наразі ми розділили на чотири частини. Як називається кожна частина? Кожна частина називається однієї четвертої, тому ми ціле розділили на чотири частини, також ця частина називається четвертинка.

    Тепер ці 4 частини ми розділимо ще навпіл.(Показую)

    Діти виконують.

    Скільки тепер вийшло частин?

    Після завершення роботи дітям пропонується показати 1/8, 2/8, 5/8, 8/8 частини квадрата.

    На скільки частин ви поділили квадрат?

    Як називається одна частина?(Одна восьма)

    2. Фізкультхвилинка

    Руки до тіла всі притиснули

    І підскоки робити стали.

    А потім пустилися стрибати,

    Неначе мій пружний м'яч.

    Знову вишикувалися в ряд,

    Наче вийшли на парад.

    Раз-два, раз-два

    Займатися нам час.

    3. «Моделювання предмета»

    Зараз давайте з вами зробимо вітрину для магазину, де стоятимуть іграшки.

    Які іграшки продаються у магазині?

    Відповіді дітей.

    Давайте подумаємо, яку іграшку можна зробити із трикутників.(Показую приклади іграшок)

    4. Рухлива гра«Знайди свою половину» .

    Кожній дитині лунає половинка різного розміру. За сигналом вони повинні знайти половинку, що дорівнює своїй половинці.

    5. Рухлива гра«Знайди свою четвертинку» .

    Кожній дитині лунає четвертинка різного розміру. За сигналом вони повинні знайти четвертинку, що дорівнює своїй.

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Діти ділять.

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Умови для пізнавальної, мовленнєвої, рухової та творчої активності. Активізація промови пасивного та активного словника дітей;

    Рефлексивно оцінний

    Яке заняття ми мали?

    Що ми нового впізнали?

    Чим ми сьогодні із вами займалися?

    Що ви навчилися робити?

    Якщо предмет скласти 1 раз навпіл, то скільки вийде частин?

    Які вийдуть частини?

    Як вони називаються?

    Скільки разів треба скласти предмет навпіл, щоб вийшли 4 рівні частини?

    Хлопці ви сьогодні були молодці!

    Передбачені відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    Відповіді дітей

    До уваги репетиторів з математики та викладачів різних факультативів та гуртків пропонується добірка цікавих та розвиваючих геометричних завдань на розрізання. Мета використання репетитором таких завдань на своїх заняттях — не лише зацікавити учня цікавими та ефектними комбінаціями клітин та фігур, а й сформувати у нього почуття ліній, кутів та форм. Комплект завдань орієнтований головним чином дітей 4-6 класів, хоча не виключено його використання навіть зі старшокласниками. Вправи вимагають від учнів високої та пристойної концентрації уваги і чудово підходять для розвитку та тренування зорової пам'яті. Рекомендується для репетиторів математики, які займаються підготовкою учнів до вступних іспитів до математичних шкіл та класів, що пред'являють особливі вимоги до рівня самостійного мислення та творчих здібностей дитини. Рівень завдань відповідає рівню вступних олімпіад до ліцею «друга школа» (друга математична школа), малого Мехмата МДУ, Курчатівської школи та ін.

    Примітка Репетитори з математики:
    У деяких розв'язання завдань, які ви можете подивитися, клацнувши на відповідному покажчику, вказаний лише один з можливих прикладів розрізання. Я цілком припускаю, що у вас може вийти якась інша правильна комбінація – не треба цього боятися. Перевірте ретельно рішення вашого мила і якщо воно задовольняє умові, то сміливо беріться за таке завдання.

    1) Спробуйте розрізати зображену на малюнку фігуру на 3 рівні форми частини:

    : Маленькі фігури дуже схожі на букву Т

    2) Розріжте тепер цю фігуру на 4 рівні форми частини:


    Підказка репетитора з математики: Легко здогадатися, що маленькі фігурки будуть складатися з 3 клітинок, а фігур з трьох клітинок не так багато Їх лише два види: куточок та прямокутник 1×3.

    3) Розріжте цю фігуру на 5 рівних формою частин:



    Знайдіть кількість клітинок, у тому числі складається кожна така постать. Ці фігурки схожі на букву Г.

    4) А тепер потрібно розрізати фігуру із десяти клітин на 4 нерівниходин одному прямокутника (або квадрата).


    Вказівка ​​репетитора з математики: Виділіть якийсь прямокутник, а потім у клітини, що залишилися, спробуйте вписати ще три. Якщо не виходить, змініть перший прямокутник і спробуйте ще раз.

    5) Завдання ускладнюється: потрібно фігуру розрізати на 4 різних за формоюфігурки (не обов'язково прямокутники).


    Підказка репетитора з математики: намалюйте спочатку окремо всі види фігур різної форми (їх буде більше чотирьох) і повторіть метод перебору варіантів як попереднього завдання.
    :

    6) Розріжте цю фігуру на 5 фігур із чотирьох клітин різної форми таким чином, щоб у кожній з них була зафарбована лише одна зелена клітина.


    Підказка репетитора з математики:Спробуйте почати розрізання з верхнього краю цієї фігури і ви зрозумієте, як діяти.
    :

    7) За мотивами попереднього завдання. Знайдіть скільки всього є фігур різної форми, що складаються з чотирьох клітин? Фігури можна крутити, повертати, але не можна піднімати стібка (з його поверхні), на якому вона лежить. Тобто дві наведені фігурки нічого очікувати вважатися рівними, оскільки вони можуть виходити друг з друга з допомогою повороту.


    Підказка репетитора з математики:Вивчіть вирішення попередньої задачі і постарайтеся уявити різні положення цих фігур при повороті. Неважко здогадатися, що відповіддю у нашому завданні буде число 5 або більше. (Насправді навіть понад шість). Усього існує 7 типів описаних фігур.

    8) Розріжте квадрат із 16 клітин на 4 рівні за формою частини так, щоб у кожній з чотирьох частин була рівно одна зелена клітина.


    Підказка репетитора з математики: Вид маленьких фігурок не квадрат і не прямокутник, і навіть не куточок із чотирьох клітин. Тож на які ж фігури треба спробувати розрізати?

    9) Зображену фігуру розріжте на дві частини таким чином, щоб із отриманих частин можна було скласти квадрат.


    Підказка репетитора з математики: Всього у фігурі 16 клітин - значить, квадрат буде розміром 4×4. І ще якось треба заповнити віконце в середині. Як це зробити? Може бути якимось зрушенням? Тоді оскільки довжина прямокутника дорівнює непарному обліку клітин, розрізання потрібно провести не вертикальним розрізом, а ламаною лінії. Так, щоб верхня частина відрізалася з одного боку середні клітини, а нижня з іншого.

    10) Розріжте прямокутник розміром 4×9 на дві частини з таким розрахунком, щоб у результаті їх можна було скласти квадрат.


    Підказка репетитора з математики: Всього у прямокутнику 36 клітин Тому квадрат вийде розміром 6×6. Так як довга сторона складається з дев'яти клітин, то три з них потрібно відрізати. Як далі піде цей розріз?

    11) Хрестик з п'яти клітин, показаний малюнку потрібно розрізати (можна різати самі клітини) такі частини, у тому числі можна було б скласти квадрат.


    Підказка репетитора з математики: Зрозуміло, що як би ми по лініях клітин не різали - квадрат не отримаємо, тому що клітин всього 5. Це завдання єдине, в якому дозволяється різати не по клітинах. Проте їх все одно добре залишити у вигляді орієнтира. наприклад, варто зауважити, що нам якось треба прибрати поглиблення, які ми маємо — а саме, у внутрішніх кутах нашого хреста. Як це зробити? Наприклад, зрізуючи якісь трикутники, що випирають, із зовнішніх куточків хреста.

    Loading...Loading...