T harfini o'rganish bosma vazifalar. Mavzu bo'yicha dars xulosasi: "Ovoz va T harfi"

Darsning maqsadi: biz T harfini o'rganamiz, o'qish ko'nikmalarini shakllantirish, nutq ko'nikmalarini rivojlantirish, fonematik ongni takomillashtirish, elementar grafik ko'nikmalar asoslari.

  • maktabgacha yoshdagi bolani T harfi va tovushning to'g'ri talaffuzi bilan tanishtirish;
  • T harfini kvadratlarda yozishni o'rgatish;
  • she’r va topishmoqlar o‘rganishga qiziqish uyg‘otish.

Tolyaga baraban berildi. Tolya barabanni tayoq bilan uradi va baraban taqillatadi: ta-ta-ta!..

  • Baraban qanday uradi?
  • TA - bu erda birinchi ovoz nima?
  • Baraban kimga berildi?
  • TOLYA so'zining birinchi tovushi nima?

Quyidagi rasmlarda ko'rsatilgan narsalarni nomlang:

Qovoq shippaklari bulutlar yo'lbars

SLIPPERS so'zining birinchi tovushi nima? - Qovoqmi?

Ovozni [t] talaffuz qilganimizda, tilning uchi yuqori tishlarning orqasidagi "tüberküller" ga uriladi. Ayting: T!

Tilning uchi tuberkulyarlarga tegib, [t] tovushini talaffuz qilganimizda havoning og'izdan erkin chiqib ketishiga yo'l qo'ymaydi.

  1. Unli yoki undosh tovush [t]?
  2. Yana qanday undosh tovushlarni bilasiz?
  3. Ovozli yoki ovozsiz [t] tovushini talaffuz qilamizmi?

Yodda tuting: biz ovozsiz talaffuz qiladigan undosh tovushlar jarangsiz undoshlar deyiladi. [t] tovushi jarangsiz undoshdir.

Yana qanday jarangsiz undosh tovushlarni bilasiz? ([x], [n])
Ovozimiz bilan talaffuz qiladigan undosh tovushlar jarangli undoshlardir.
Qaysi undosh tovushni bilasiz? ([m])

Faoliyat: maktabgacha yoshdagi bolalar uchun T harfini chop eting

T harfiga qarang. Bu harf nimaga o'xshaydi? (Soyabonda, qo'ziqorinda.) T harfini kaftlaringizdan hosil qiling, T harfini havoda va bir marta oddiy qalam yoki sharik qalam bilan katakchalarga yozing.

Boladan harf, bo'g'in yoki so'zning butun qatorini yozishni so'ragan hollarda, kattalar satr boshida yozuv namunasini beradi.
Agar maktabgacha yoshdagi bolada qiyinchiliklar bo'lsa, kattalar ikkita taxminiy chiziq chizishi yoki bola chiziqlar bilan bog'laydigan yoki butun harflarni yozishi mumkin bo'lgan mos yozuvlar nuqtalarini qo'yishi mumkin va bola ularni shunchaki boshqa rangda aylantiradi. Treningning ushbu bosqichida xattotlik talab qilinmasligi kerak.

Gapni davom ettiring

Osmon bo'ylab to'dada
Qoplar teshiklarga to'la,
Va ba'zida shunday bo'ladi:
Qoplardan suv oqmoqda.
Keling, yaxshiroq yashiraylik
Teshikdan... (bulut).

Men shovqin, taqillatishning antonimiman,
Mensiz siz tunda azob chekasiz.
Men dam olish uchun, uxlash uchunman,
Men o'zimni chaqiraman ... (jim).

Har doim tartibda bo'lishi kerak
Sizning maktabingiz ... (daftarlar).

Yozish uchun joy bor,
Maktabda bizga kerak ... (daftar).

So'z, nuqta boshida bo'ling.
Keling, o'qiymiz ... (novdalar).
Agar shunday bo'lsa, unda ... (to'r).
Twig so'zidan olingan kabi
Mesh oldingizmi?

T harfi haqida ertak

TV tomoshabin Timka
Papa Tiger televizor sotib oldi va xuddi yo'lbars bolasi Timka almashtirilgandek bo'ldi.

Timka! - ertalab yo'lbars bolalari unga baqiradilar.
- Keling, o'ynaymiz.
"Meni tinch qo'ying, - deb g'o'ldiradi Timka, - ular buni shu erda ko'rsatishadi!"

Va o'sha paytda televizorda ular qovoqni qanday qilib to'g'ri pishirishni ko'rsatdilar. Keyin Timka tvorog iste'mol qilish qanchalik foydali va tarakanlarni iste'mol qilish qanchalik zararli ekanligini ko'rib chiqdi. Keyin oq shippak kiygan yigitlar uch soat tennis o'ynashdi. Keyin xolalar tramvay va trolleybus deposida ishlashni xohlovchilarning hammasini taklif qilishdi. Keyin traktor qalin quvurlarni tortib, xandaqqa yotqizdi. Keyin Timka shunday bosh og'rig'iga duch keldiki, u tabletkalarni olishga majbur bo'ldi.

Timka termometr bilan ottomanda yotadi, lekin televizorni o'chirmaydi. Kechqurun, ular buzoqlar haqida ko'rsata boshlaganlarida (Timka nimani tushunishga qiynaldi), to'satdan televizorda nimadir xirilladi va portladi!

Va qorong'i va qorong'i bo'ldi. Timka ottomandan uchib, telefonga bordi:

Salom, salom! Jamoa o'ti... Televizor portladi! Nima qilsa bo'ladi?
"Uni uloqtirib yuboringlar," dedi yo'lbars dada ma'yus ohangda ichkariga kirib, - va sizni qamchilang.

T harfi bilan boshlanadigan bolalar uchun topishmoqlar

Unda butun koinot yashaydi,
Lekin bu oddiy narsa.
(TV)

Men sehrli doirani aylantiraman -
Va do'stim meni eshitadi.
(Telefon)

Qo'llari yo'q, oyoqlari yo'q, lekin u tepaga ko'tarilmoqda.
(xamir)

Endi men qafasdaman, endi safdaman.
Menga yozing.
Siz ham chizishingiz mumkin.
Men nimaman?
(daftar)

Ular menga jo'xori berishmaydi,
Ular qamchi bilan haydashmaydi,
Va u qanday haydaydi -
Yettita omochni sudrab.
(Traktor)

Kamon, kamon,
Uyga kelgach, cho'zilib ketadi.
(bolta)

Men simlardan ushlab yuguryapman
Men hech qachon yo'qolmayman.
(trolleybus)

Qovoqlari chimirib,
Ko'z yoshlariga tushadi -
Hech narsa qolmaydi.
(bulut)

Paxta momiq qayerdadir suzib yuradi.
Jun qancha past bo'lsa, yomg'ir shunchalik yaqinroq bo'ladi.
(bulut)

Sizdan yuqorida, mendan yuqorida
Bir qop suv uchib ketdi.
Uzoq o'rmonga yugurdim -
U vazni yo'qotdi va g'oyib bo'ldi.
(bulut)

Moviy osmonda burgut uchadi,
Qanotlar yoyilgan
Quyosh qoplandi.
(bulut)

Oltin bosh katta va og'ir.
Oltin bosh dam olish uchun yotdi.
Boshi katta, faqat bo'yni ingichka.
(qovoq)

T harfi bilan boshlangan maqol va matallar

Qo'rqoq tarakanni gigant deb hisoblaydi.
Qo'rqoq o'z soyasidan qo'rqadi.
Mehnat oziqlantiradi, lekin dangasalik buzadi.
Sabr va mehnat hamma narsani buzadi.
Ish uchun oziq-ovqat va kiyim-kechak.
Ishlashni yaxshi ko'rgan odam bo'sh o'tira olmaydi.
Qattiq mehnatni o'rganish uchun uch yil kerak, dangasalikni o'rganish uchun esa atigi uch kun.
Ishdan qochganlar uchun hayot og'ir.
So'rashdan uyalmagan ko'p narsani o'rganadi, so'rashdan uyalgan bilganini unutadi.
Ko'p narsani bilmoqchi bo'lgan odam kamroq uxlashi kerak.
Bungler va grouse bor joyda foyda emas, balki zarar bor.
Savodli o'qishni biladigan emas, tinglagan va tushunadigan.
Ko'pni bilgan emas, ko'p o'rgangan uzoq yashagan.

Bolalar uchun T harfi haqida kulgili she'rlar

Yaxshi kitob hurmat qilishga odatlangan.
Va u o'qishdan A oladi,
Bolaligidan kim kitob o'qishni yaxshi ko'radi?
Men ham kattalarim kabi kitob o‘qishga odatlanganman.
(Ya. Kozlovskiy)

Tiger televizor sotib oldi
Eng yaxshisi so'radi.
"Men seni yaxshi ko'raman", dedi u qattiq ohangda,
Chiziqlar ko'p bo'lsin!
(G. Vieru)

Teleskop nima?
– so‘radi yo‘lbars
Qoshimni burishtirib.
- Televizormi?
Bu qanday so'z? -
Men hech qachon bunday tukan haqida eshitmaganman.
(G. Satir)

Petya qorong'ulikdan qo'rqadi:
U biroz qo‘rqoq, shekilli, bolalar!
(B. Timofeev)

Yo'lbars yirtqich hayvondir.
Lekin baribir
Yo'lbars ham jim bo'lishi mumkin.
Yo'lbars yo'lbars bilan jim,
Chunki uning o'zi undan qo'rqadi.
(V. Lunin)

Yo'lbars bolasi
Hey, juda yaqin turmang -
Men yo'lbars bolasiman, mushuk emas.
(V. Mayakovskiy)

Bulutlar bir-biri bilan uchrashdi
Bir doira ichida yig'ilgan
Va ular o'tloq ustida yig'lashdi.
Bu quvonchdanmi?
Qo'rquvdanmi?
Nega?
Men topa olmadim.
(F.Bobylev)

Fil
Filning og'irligi uch yuz tonna:
Ton - quloq.
Tonna oyoq,
Bo‘ldi, bolam!
(G. Tsyferov)

Dars xulosasi:

  1. Yangi so'zlarning talaffuzi maktabgacha yoshdagi bolaning so'z boyligini oshiradi, nutq va xotirani rivojlantiradi.
  2. Hujayra mashqlari qo'llarning nozik motorli ko'nikmalarini rivojlantiradi.
  3. Topishmoqlar bolalarning aql-zakovati, tahlil qilish, isbotlash qobiliyatini rivojlantiradi. O'qituvchilar bolalarni murakkab vazifalarni bajarishda qiziqishni oshirishga o'rgatishda topishmoqlardan foydalanadilar.
  4. She'rlar nafaqat xotiraning rivojlanishiga ta'sir qiladi. Har kuni bir nechta satrlarni o'rgansangiz, miyada yangi neyron aloqalar paydo bo'lishi va umumiy o'rganish qobiliyatingiz oshishi isbotlangan.

Xayrli kun, aziz o'quvchilarim!

Amaliy material: badiiy ifoda, o'yinlar T harfi bilan tanishish.

"T" harfi

Qiziqarli she'rlar

Xat T tomda turib:

Uydagi televizor jild.

T antennaga aylandi

Va men o'zimni uyingizda topdim.

Yo'lbars yirtqich hayvon, lekin baribir

Yo'lbars ham jim bo'lishi mumkin:

Yo'lbars yo'lbars bilan jim,

Chunki uning o'zi undan qo'rqadi.

V. Lunin

Petya qorong'ulikdan qo'rqadi:

U biroz qo‘rqoq, shekilli, bolalar!

T- antenna - tom ustida -

U hamma narsani ko'radi, hamma narsani eshitadi.

Biz televizorlarni yoqamiz,

Biz ekranlar oldida zerikmaymiz.

V. Stepanov

Xat ostida turdi T tramvay:

Agar ketmoqchi bo'lsangiz, esnamang!

T sizni taksida chaqiradi.

Siz haydovchidan so'rang -

U sizni tez orada u erga olib boradi

Aynan berilgan hududga.

A. Shibaev

Tiger televizor sotib oldi

Eng yaxshisi so'radi.

- Men seni yaxshi ko'raman, - dedi u qattiq ohangda, -

Chiziqlar ko'p bo'lsin!

Traktorchiga - dalada shon-sharaf,

Va sizning ishingiz maktabda.

Sizning ishingiz ham ko'rinadi.

Halol mehnatga shon-sharaf!

S. Pogorelovskiy

Mana, mana, mana! Knock-knock-knock!

Bolg'a mening eng yaxshi do'stim.

T antennaga aylandi

Va men o'zimni uyda topdim.

Kim biladi javob bering:

Bu qanday bolg'a?

E. Tarlapan

Bolg‘a taqillatadi: “Taq, taqilla!

Xat T Men eski do'stman."

V. Stepanov

Xat T sizni qamrab oladi

Yomg'irdan, qordan, issiqdan.

Uchta magpiya suhbatlashadi

Ular slaydda suhbatlashishdi.

Maqol va matallar

1. Mehnat to'ydiradi, lekin dangasalik buzadi.

2. Sabr va mehnat hamma narsani maydalab tashlaydi.

3. Shoshmang, lekin sabr qiling.

4. Qo‘rqoq o‘z soyasidan qo‘rqadi.

5. Mehnatni yaxshi ko'rgan odam bo'sh o'tira olmaydi.

Toza gap

O'yinlar

O'yin "Kim diqqatli?"

So'zlarda bir xil tovushni toping: yo'lbars, libos, mushuk, plastinka, iplar.

"Hat yo'qolgan" o'yini.

Yo'qolgan harflarni to'ldiring: ka - ok, s - uk, ais -, ko -, kus - s, ni - ki, kana -, kis - i.

O'yin "Bir so'zda so'z toping".

Yo'lbars ( tortishish galereyasi), tennis ( soyalar), karavot yonidagi stol ( shkaf, nuqta, bochka), o'rdaklar
(ball, ko'zoynak, kit, mushuk).

"Bo'g'in auksioni" o'yini.

1. Bo‘g‘inli so‘zlarni o‘ylab toping ta- (plastinka, shippak, raqs, Tanya, tarakan, kupon), bular - (teatr, telefon, soyalar, arava, tana).

2. Bo'g'inli bolalarning ismlarini ayting to-, ta-, -nya, ma-, -ra, -sya. (Tonya, Tom, Tanya, Tosya, Tamara.)

"Sehrli zanjir" o'yini.

1. Harflarni birma-bir o‘zgartirib, so‘zlar zanjirini tuzing.

Hozirgi - shunday - u erda - havzasi.

2. Oldingi so‘zning oxirgi harfi keyingi harfning boshi bo‘ladigan so‘zlar zanjirini tuzing.

Yo'lbars - to'qay - laylak - soya.

"So'zni ayt" o'yini.

Shovqin, taqillatishning antonimiman, Mensiz tunda qiynalasan.

Men dam olish uchun, uxlash uchunman,

Men o'zimga qo'ng'iroq qilaman ... (jimlik).

Osmon bo'ylab to'dada

Qoplar teshiklarga to'la,

Va ba'zida shunday bo'ladi:

Qoplardan suv oqmoqda.

Keling, yaxshiroq yashiraylik

Teshikdan... (bulutlar).

Do‘stimiz shu yerda, besh daqiqada hammani uyiga olib ketadi.

Hey, o'tir, esnama,

Ketilmoqda... (tramvay).

- Nega bu sigir?

Bo'yi kichikmi? -

Vova of Light javob beradi:

- Bu juda oddiy,

Bu bola

Bu... (buzoq).

* * *U chuqur bo‘lishi mumkin

Kichkina bo'lishi mumkin.

Biroq, bu daryo emas.

Uning ismi... (plastinka).

* * *Negadir o'yinlarga vaqt yo'q,

Agar u aylanib yursa ... (yo'lbars)

I. Gamazkova

Har doim tartibda bo'lishi kerak

Sizning maktabingiz ... (daftarlar).

"So'zlarni toping" o'yini.

1. Chap tarafga “T” harfi bilan tugaydigan so‘zlarni, o‘ngga esa “T” harfi bilan boshlanadigan so‘zlarni yozing.

- - T - -

- - - T - - -

- - - - T - - - -

Javob: mushuk, oqim; mol, tank; uchuvchi, bolta.

2. P i r a m i d a.

"Yozuv mashinasi" o'yini.

Transport so'zining harflaridan iloji boricha ko'proq so'z hosil qiling.

Javob: kek, kabel, torso, sport, yo'l, og'iz, burun, uyqu, sinf, hisobot.

"Anagramlar" o'yini.

issiqxona ( tugma teshigi), tank ( chekka), mahsulot ( qaynatma, qusish), joriy ( mushuk), kabel ( tanasi), olov qutisi ( kaput), tropik ( portiko), zulmat ( ona).

Krossvord

1. Sehrli kvadrat.

2. "T" harfi bilan boshlangan barcha so'zlar.

Javob: tunnel, xamir, muhr, Teremok, sukunat, teatr, tramvay

Charades

O'zgarishlar

Teatr erimoqda. Ana shu yerda.

topishmoqlar

Paxta momig‘i qayerdadir suzib yuradi.

(Bulut.)

Mening soyabonim men bilan ketadi

Quyoshdan boshqasini qoplaydi,

Va men - yo'q.

(Soya.) G. Vieru

U kuzda vafot etadi

Va yana bahorda u hayotga kiradi.

Sigirlar usiz muammoga duch kelishadi,

U ularning asosiy taomidir.

(O't.)

Erta tongda kim turdi,

Siz dalani omoch bilan haydadingizmi?

(Traktor haydovchisi.)

Chigirtka chiyillaydi

U gaplashmoqchi.

(Telefon.)

Bizning tomimizda gnom o'tiradi va osmon har kuni chekadi.

(quvur.)

Men o‘n otdan kuchliman

Bahorda dalalarda qayerda yuraman, -

Yozda non devordek turadi.

(Traktor.)

Qora qo'y

Men ayvonga chiqdim,

Men panjara ortidan yugurdim

Tog'dan sakrab o'tdi

Daryo, dala, to‘qay, o‘rmon...

Va u osmonga yetdi!

(Bulut.)

Sehrli oyna

Butun dunyo bizga ko'rsatdi.

(TV.)

Nomda dum bor, dangasalik bor.

(Muhr.)

Taqdimotni oldindan ko‘rishdan foydalanish uchun Google hisobini yarating va unga kiring: https://accounts.google.com


Slayd sarlavhalari:

Maktabgacha yoshdagi bolalarga savodxonlikni o'rgatish Mavzu: T - T tovushi O'qituvchi-logoped Nadejda Gennadievna Mileisheva tomonidan ijro etilgan Sankt-Peterburg

"Guess" o'yini: nutq terapevti: Mana, uy, unda kim borligini taxmin qiling. (topishmoq): (Mo'ylovi, dumi, lekin (mushuk) hammadan ko'ra tozaroq yuvadi. Kichkintoymi? (mushuk, mushukcha) - mushuk Tom va mushukcha Tim

Nutq terapevti: so'zlarni qanday tovushlar bilan nomladik? - T va T. - Bugun biz bu tovushlarni solishtiramiz. Ikki tovushni taqqoslash va xususiyatlari: undoshlar. T - qattiq, T - yumshoq, turli ranglar bilan belgilanadi. Uylarda (ko'k va yashil) ovozli analogiyalar joylashtirildi ("bolg'a taqillatmoqda: T-T-T", "kichik bolg'a T-T-T-T taqillatmoqda"). Jismoniy tarbiya daqiqa. So'zda tovush bor - qo'llar yuqoriga, ovoz yo'q - cho'kish. Yo'lbars, qalam, shanba, mushuk, chorshanba, stakan, juma, plastinka, eshik, kitob, daftar, uy. "Hammasi aniq bo'lishi uchun biz aniq va aniq gapiramiz", "so'zni tugating" o'yini: so'zni TA yoki TY bo'g'ini bilan tugating: lopa..., Vi..., Nas..., konf... , mone..., Ka..., Mi..., gaz... , tushdi..., Kos..., voro..., qozon..., Niki..., svi... .

IT AT AT (kit, mushuk, hazil, xalat)

Jumlalarni tahlil qilish (Timdan konvertdagi topshiriq, u fotosuratlarini yubordi, taklif bilan chiqishni so'radi) - "Jonli jumla" o'yini: Mushukcha to'plar bilan o'ynaydi. Mushukcha o't ustida yotadi. Bolalar jumla so'zlarining belgilarini ("ob'ekt", "harakat", "kichik so'z" - predlog) oladi va gapdagi so'zlar tartibida turadi, keyin uni navbat bilan talaffuz qiladi. - so'zlarni bo'g'in tahlili (doskada diagrammalar (derazalari turli xil uylar) va rasmlar mavjud bo'lib, ularning nomlarida T va T tovushlari mavjud, bolalar diagrammaga mos keladigan so'zni tanlashlari kerak): tekislik, bolta, soyabon (Tomning topshirig'i). - TIM, TOM harflaridan so'zning diagrammasini tuzish (mushuk va mushukchalar uchun uylarga imzo chekamiz). - Darsning qisqacha mazmuni: sizga nima yoqdi, nimasi ayniqsa qiziq edi?


Mavzu bo'yicha: uslubiy ishlanmalar, taqdimotlar va eslatmalar

Tayyorgarlik nutq terapiyasi guruhida tovush talaffuzi va savodxonlikni o'rgatish bo'yicha darsning qisqacha mazmuni....

Savodxonlikni o'rgatish darsining konspekti “P, Pb tovushi. P» I harfi. Tashkiliy lahza - Biz sizni mehr bilan tabriklaymiz "Bergan tovush bilan so'z" (to'p bilan o'yin) II. Asosiy bosqich 1. Yangi o'rganish...

GCD xulosasi katta va tayyorgarlik guruhlari o'qituvchilari uchun mo'ljallangan. Maqsad: talabalarda [P], [P´] tovushlari, P harfi haqida tasavvur hosil qilish. Maqsadlar: Ta'limiy: grafikani taniy olishni o'rgatish ...

Maqsad:"T" harfini kiriting.

Vazifalar:

1. Tuzatish va tarbiyaviy:

Nutqda "T - T" tovushlarini farqlash va to'g'ri talaffuz qilishni mashq qiling. "Ovoz" va "harf" tushunchalarini farqlang.

Oldin o'rganilgan harflarni mustahkamlash va yozish ko'nikmalarini rivojlantirish.
- “T” harfi bilan bo‘g‘in va so‘zlarni tuzish va o‘qishni mashq qiling.
- Ajratilgan alifbo harflaridan jumlalar tuzish qobiliyatini mustahkamlash.
- Harflarni kuzatish va soya qilish bilan shug'ullaning.

2. Tuzatish va rivojlantirish:

Fonemik ongni, diqqatni, mantiqiy fikrlashni, qo'l-ko'zni muvofiqlashtirishni va grafik qobiliyatlarni rivojlantirish.
3. Tuzatish va tarbiyaviy:

Qat'iyat, mustaqillik, tashabbuskorlik va boshqa bolalarning javoblarini tinglash qobiliyatini rivojlantirish.

Uskunalar:“Bukvograd” shahri xaritasi, tugallangan harflar uchun kartochkalar, katta va kichik “T” harflari, G. Yudinning “Televizor tomoshabin Timka” hikoyasi matni, “Tirik harflar”, “Tirik harflar” o‘yinlari uchun harflar va bo‘g‘inlar kartalari. So'z", Bukvoed bobosi tasviri bilan rasm , harflar va bo'g'inlar qutilari, daftarlar, qalamlar, har bir bola uchun soyalar namunalari.


Darsning borishi

1. Org. moment:

Bugun men sizni g'ayrioddiy, sehrli shaharga taklif qilmoqchiman.

Va shahar ... ("Lettergrad") deb ataladi.

Sizningcha, “Bukvograd”da kim yashaydi? (harflar).

Har bir harfning o'z uyi bor. Xat oling, unga nom bering, unga uy toping. (bolalar harflarni tartibga solib, stollariga o'tirishadi).

2. Maqsadni belgilash:

Bolalar, qaranglar, bir uy bo'm-bo'sh, xatsiz, bir harf yo'qolgan. Bugun biz bu xatni topishimiz kerak.

3. Eshikni taqillating: qiz va yigit kirib keladi.

Bola aytadi: "Mening ismim Zvukoznayka. Men har xil tovushlarni tinglashni, ularni yodlashni va ular bilan o'ynashni juda yaxshi ko'raman.

Ammo men dunyodagi hamma narsadan ko'ra tovushlarni talaffuz qilishni yaxshi ko'raman va quvnoq tilim menga yordam beradi.

Qiz: “Mening ismim Bukovka. Men xat o'qishni va yozishni yaxshi ko'raman. To'g'ri, men buni juda yaxshi bilmayman, chunki men yaqinda o'qish va yozishni o'rgandim. Sizga telegramma olib keldik, uni o‘qishimizga yordam bering”.

Bolalar o'qiydilar: “Salom, bolalar. Sizni tug'ilgan kunimga taklif qilaman. Xat... (HOZIR, TINA, TANK, SUKMA).

Bolalar, telegrammani qaysi xat yuborganini taxmin qildingizmi? ("T" harfi)

Chunki bu so‘zlarda “T”, “T” tovushlari bor”.

4. "T - T" tovushlari".

Ovoz harfdan qanday farq qilishini ayting. Hikoyani tinglang va "T-T" tovushlari bilan so'zlarni toping (G. Yudinning "Televizion tomoshabin Timka" hikoyasini o'qish).

5. “T” harfi bilan tanishtirish.

"T-T" tovushlari "T" harfi bilan belgilanadi.

Bugun bizni tug'ilgan kunga "T" harfi bilan taklif qilishdi (katta va kichik harflar ko'rsatilgan).

6. “T” harfini ziyorat qilish uchun istalgan transportda borishingiz mumkin. Shahar bo'ylab sayr qilishda biz tez-tez "T" harfini ko'ramiz. Bu nomlari "T" tovushi bilan boshlanadigan transport turlarining to'xtash joylarini belgilaydi (belgi qo'yilgan).

Bolalar she'rlarni o'qiydilar va transportni ko'rsatadilar:

Tramvay "T" harfi ostida turardi.

Ketmoqchi bo'lsangiz, esnamang.

"T" sizni taksida chaqiradi

Siz haydovchidan so'rang

U sizni qisqa vaqt ichida oladi

Aynan berilgan hududga.

Va bu "T" harfi ostida

Trolleybusni kuting.

Va traktor uchun to'xtash joyi

Belgilanmagan

Garchi "T" belgisi bo'lgan traktor

U ham boshlanmoqda.

7. "Harflarni tuzatish" o'yini.

"T" harfi o'zining tug'ilgan kunida boshqa harflarni taklif qildi.

Ammo Bukvoed bobo Bukvogradda yashaydi. Xat ochilib ketishi bilan u o'sha erda. Yo maktubning bir bo‘lagini tishlab oladi, yoki butun xatni yeydi.

Qarang, tanish maktublarimizdan nima qolgan. Ular qanday harflar ekanligini taxmin qiling va ularni "tuzatadi".

8. "Tirik harflar" o'yini

Endi bu harflar bilan bo‘g‘in tuzing (at, from, ut, it, yt, ta, then, tu, you)

Nima o'qidingiz? (bo'g'inlar) Bo'g'in nima? (so'zning bir qismi)

Jismoniy tarbiya daqiqa.

Biz ko'p harflarni o'rgandik,

Biz "T" harflariga etib keldik.

"T" boshida bo'lgan so'zlar bor,
O'rtada va oxirida.

"T" antennaga aylandi

Va men o'zimni uyingizda topdim

Kim biladi javob bering

Bolg'a taqillatadi: "Knock-knock"

"T" harfiga men eski do'stman.

9. “Soʻz yarat” oʻyini

Tug'ilgan kun uchun undosh va unlilarga ko'p rangli sharlar berildi. Siz to'plarni ulashingiz va olganingizni o'qishingiz kerak.

10. Bo'g'in harflari kassasi bilan ishlash.

"T" harfining tug'ilgan kuni uchun biz tort olib keldik (rasmni ko'rsatish).

Gap tuzing: Biz tort sotib oldik.

11. Daftarda ishlash. "T" harfining zarbasi va soyasi.

Bolalar, keling, "T" harfiga uning portretini beraylik (bolalar harfni aylantiradilar

daftarlarda "T"). "T" harfi yorqin kiyimda kiyingan (rasmni ko'rsatish). Ammo uning oddiy oq ko'ylagi daftarlaringizda juda ko'rinmas ko'rinadi. Bolalar, harfni soya qiling (bolalar "T" harfini turli xil soyalar bilan soya qilishadi).

Yuklanmoqda...Yuklanmoqda...