Og'zaki sifatlar taqdimoti. Rus tili darsi "Bo'lishli va og'zaki sifatlar o'rtasidagi farq

Slayd 2

Asosiy qoida

1. Majhul o‘tgan zamon qo‘shimchalarida nn yoziladi; qoida tariqasida, bu ishtirokchilar old qo'shimchalarga ega: qayta ko'rib chiqilgan qo'lyozma; qaram (tushuntirish) so'zlar: korrektor tomonidan tuzatilgan sahifalar. 2. Prefiks yoki izohli so‘zlar bo‘lmaganda, odatda, n harfi yozilgan sifatlar yasaladi: tuzatilgan matn, mad bo‘ri, quritilgan roach, dazmollangan shim, zarhal buyumlar, singan chiziq.

Slayd 3

n yoki nn kiriting

Chalkashib ketgan javob, yorilish, o'tlarni ekish, kir yuvish. Asfaltlangan yo'llar - asfaltlangan... toshbo'ronli yo'llar - asfaltlangan yo'llar

Slayd 4

Eslatma

1. Kesim sifatdoshga aylanganda, so‘zning lug‘aviy ma’nosini o‘zgartirish mumkin, masalan: qiynaluvchi yigit (o‘zgarmas, beparvo), tayyor odam (endi boshqa hech narsaga qodir emas), yozma go‘zal ( go'zal, rasmdagi kabi), Kechirim Yakshanba (Lentdan oldingi oxirgi yakshanba).

2. -ne prefiksining mavjudligi og'zaki sifatlarning yozilishiga ta'sir qilmaydi, masalan: unriden, unpodden, unvited, unriden, unbowed, unpainted, unrideed, unwritten (qonun), qo'rqinchli.

Slayd 5

3. Murakkab so‘zlarning tarkibida og‘zaki sifatlarning imlosi ham o‘zgarmaydi, masalan: tekis bo‘yalgan, butun-kesilgan, uy-ro‘zg‘or, rang-barang, tilla to‘qilgan, tilla-to‘qilgan, oz-ozdan bosilgan, oz-ozdan bosilgan, oz. -yozilgan, ozgina tuzlangan, mayda ezilgan, yangi o‘chirilgan, yangi muzlatilgan va hokazo (bir xil atamalar bilan solishtiring , ularda qo‘shma so‘zning ikkinchi qismi old qo‘shma fe’ldan yasaladi: silliq rangli, yengil bosilgan, yangi- muzlatilgan va boshqalar).

4. Tugallangan fe’llardan yasalgan old qo‘shimchalarda (tashlangan, berilgan, sotib olingan, mahrum qilingan, qo‘lga olingan va hokazo) ikki n, nomukammal fe’llardan hosil bo‘lgan bir nechta qo‘shimchalarda (ko‘rgan, ko‘rgan, eshitgan, o‘qilgan va hokazo) yoziladi.

Slayd 6

Bu so`zlarning sifatdosh ekanligini isbotlang

Prefiksli so'zlar, hatto sifatdosh ma'nosiga ega bo'lsa ham, nn bilan yoziladi, masalan: keksa sharob, yetkazib berishda naqd pul, ishlatilgan kitoblar, eskirgan kiyim, tezlashtirilgan temp. Istisnolar: qasam ichgan birodar, qamoqqa olingan ota, aqlli bola.

Buzilgan bola, xavfli loyiha, qo'pol maydon, asfalt yo'l, chiziqli daftar, tuzlangan bodring. Ushbu qoidadan istisnolarni unutmang!

Slayd 8

Berilgan so‘zlardagi n va nn harflarining imlosini tushuntiring, gap bo‘lagi va so‘zning kelib chiqishini aniqlang.

shogird, tanlangan, ruhoniy, protege, cho'kib ketgan odam;

chuchvara, dudlangan go'sht, muzqaymoq, shahid, ishchi, talaba.

Slayd 9

Qisqa majhul bo‘laklarda to‘liq bo‘laklardan farqli o‘laroq, qisqa og‘zaki qo‘shimchalarda bir n yoziladi (nom sifatlarda bo‘lgani kabi), nn imlosi saqlanib qoladi;

Ba'zida oddiy savollar sun'iy ravishda murakkablashadi. – Bu asarlarning syujeti murakkab va chalkash. Siz har doim omadlisiz, aftidan, taqdir sizni buzgan. - Agar noto'g'ri tarbiyalangan bo'lsa, bolalar odatda injiq va buzilgan. Mantiqiy nuqtai nazardan, bu xulosalar juda oz yoki hatto asosli emas. — Bizga qo‘yilgan talablar o‘zboshimchalik va asossizdir.

Barcha slaydlarni ko'rish Bo'limlar:

rus tili

Dars “Bo‘lishli qo‘shimchalar va fe’l sifatlar o‘rtasidagi farq. Bo‘lim va fe’l sifatlarda n va nn harflarining yozilishi” darsi 7-sinfda interfaol doska yordamida olib boriladi. Ushbu dars fanga qiziqish uyg'otadi, talabalarning ushbu mavzu bo'yicha nazariy bilimlarini o'zlashtirish darajasini belgilaydi, imlo hushyorligini rivojlantirishga yordam beradi; interfaol doska bilan ishlash malakalarini shakllantirish. Mavzu:

"Muloqot nutqning bir qismi sifatida." Dars mavzusi:

“Bo‘lishli qo‘shimchalar va fe’l sifatlar o‘rtasidagi farq. Bir va ikki n harfining kesim va og‘zaki sifatlarda yozilishi”. Dars turi:

umumta'lim sinfiga yo'naltirilgan bilim, ko'nikma va malakalarni qo'llash darsi.

  • Dars maqsadlari:
  • talabalarning ushbu mavzu bo'yicha bilimlarini takrorlash va tekshirish;
  • mavzuni tushunish chuqurligini va oldingi darslarda o'rganilgan har bir narsaning kuchlilik darajasini aniqlash;
  • imlo ko'nikmalarini va taqqoslash, umumlashtirish, aniqlashtirish ko'nikmalarini rivojlantirish.
  • nutqni rivojlantirish: lingvistik mavzu bo'yicha izchil hikoyani tuzish;

imlo standartlari ustida ishlash. Takrorlash:

passiv kesimdagi bir va ikki harf n oldidagi unlilar; Kesimli iboralar uchun tinish belgilari. Dars maqsadlari:

imlo hushyorligini rivojlantirishga yordam beradigan ushbu mavzu bo'yicha talabalarning nazariy bilimlarini o'zlashtirish darajasini belgilash; Smart Board bilan ishlash ko'nikmalarini rivojlantirish.

Dars tuzilishi:
I. Tashkiliy moment.
II. Uy vazifasini tekshirish.
III. Darsning mavzusi va maqsadlari haqida gapiring.
IV. Qoplangan materialni faollashtirish.
VI. Bo'lishli qo'shimchalar va fe'l sifatlarni ajrata bilish bo'yicha o'quv mashqlari.
VII. Olingan bilimlarni nazorat qilish.
VIII. Uy vazifasi.
IX. Reflektsiya.

Uskunalar: interaktiv doska Smart doska.

Darsning borishi

I. Tashkiliy moment

O'qituvchi talabalarni kutib oladi va darsda bo'lmaganlarni qayd qiladi. Darsga tayyorligi tekshiriladi.

II. Uy vazifasini tekshirish

Bu fe’llardan faol va majhul o‘tgan zamon sifatdoshlarini hosil qiling va yozing. Bo'limdagi qo'shimchalarni ajratib ko'rsating va o'rganiladigan imloni tanlash shartlarini ko'rsating.

Prop...to, lock up, to...to, o's...to, va...to, suv, ko'chirish, bo'shatish, ... otish, olov... tug'ish, ekish, ekish, jalb(?) va... cho‘ktirmoq, tushunmoq, ko‘tarmoq, boshlamoq.

Doskada uchta talaba ishlaydi.
Birinchisi bo'shliqlari bo'lgan so'zlarni yozadi, kiritilgan imlolarni grafik tarzda tushuntiradi.
Ikkinchisi esa shu fe’llardan yasalgan faol o‘tgan zamon sifatdoshlarini yozadi.
Uchinchisi esa bir xil fe’llardan yasalgan majhul o‘tgan zamon sifatdoshlarini yozadi.
Bu vaqtda sinf og'zaki ishlaydi, savollarga javob beradi:

– Ushbu mashqda qanday imlolar topildi?
– Faol va majhul qo‘shimchalar qanday qo‘shimchalar yordamida yasaladi? (-ush-(-yush), -ash-(-box), -vsh-, -sh-, -eat- (-om-), -im-, -nn-, -enn-(yonn),- T)
– Qaysi fe’ldan kesim yasamading? Nega? (Ochiq turga kirmoq fe’lidan).

Keyin doskada bajarilgan topshiriq tekshiriladi.
Quyidagi bo'laklarning talaffuziga e'tibor bering. (1-rasm)

III. Dars mavzusi va maqsadlarini etkazish

Bugungi darsimiz mavzusi “Bo‘lishli qo‘shimchalar va fe’l sifatlar o‘rtasidagi farq. Bir va ikki n harfining kesim va og‘zaki sifatlarda yozilishi”. (2-rasm)
Dars maqsadlari haqida gapiring.

IV. Qoplangan materialni faollashtirish

1. Sintaktik besh daqiqa. (3-rasm)

Bo‘lishli so‘z birikmalarida tinish belgilarining takrorlanishi; og'zaki nutqda qo'shimchalardan foydalanish va diagrammalarni tuzish qobiliyati.
Topshiriq: har bir qismga bo'lak qo'shib, gapni qayta tuzing
aylanma; keyin gapni yozing, chizma chizing va tinish belgilarini grafik tarzda tushuntiring.
O'rmon yonib ketdi va bo'g'uvchi tutun osmonga ko'tarila boshladi.
Bitta talaba elektron ruchka yordamida interfaol doskaga tuzgan gapni yozadi.
U qalam yordamida gapning grammatik asosini aniqlaydi va uning sxemasini tuzadi. Boshqa barcha talabalar vazifani joyida bajaradilar.
Keyin chek keladi.

2. Imlo ishi. (4-rasm)

“Majhul qo‘shimchalarda bir va ikki n dan oldingi unlilar” imlosini takrorlash. Imlo normalari bilan ishlash.

Mashq: imloni tekshirish usulini ko'rsatuvchi etishmayotgan harflarni kiriting.

Albomni ko'zdan kechirdi, ishda kechikdi, tepaga to'ldirdi, o'lchadi, axloqsizlikka bo'yadi, dala, muhrlangan tish, oshkor qilingan material, ixtiro qilingan qurilma, ma'ruzalar kursini tingladi, bir marta ertak eshitdi.

Qizil harfli ob'ektlar bir nechta klonlash yordam dasturidan foydalanadi. Doskada ishlaydigan talaba kerakli harfni tanlaydi va uni so'zlarga kiritadi; xulosa chiqaradi.
Muhrlangan so'z bilan orfoepik ish. So‘zning lug‘aviy ma’nosi aniqlanadi va u bilan so‘z birikmasi tuziladi.
Boshqa talabalar so'zlarni tarkibi bo'yicha mahalliy tahlil qiladilar:
Variant 1 - aralashtiriladi,
Variant 2 - o'ylangan.
Keyin so‘zlar boshqa o‘quvchilar tomonidan interfaol doskaga yoziladi. Qalamning turli ranglaridan foydalanib, o'quvchilar so'zlardagi morfemalarni ajratib ko'rsatishadi.

V. Ushbu mavzu bo'yicha ko'nikmalarni shakllantirish uchun zarur bo'lgan nazariy bilimlarni takrorlash

Frontal suhbat.

– Kesimdagi sifatdoshning belgilarini ayting.
– Faol bo‘laklar majhul qo‘shma gaplardan qanday farq qiladi?
– Tugallovchi fe’llardan qanday kesim yasalmaydi? (Faol hozirgi zamon qo‘shimchalari; hozirgi zamon bo‘laklari.)
– Qaysi fe’llar majhul kesim yasay olmaydi?
– Otlardan yasalgan sifatlarda n va nn imlosi haqida gapirib bering.
– Bo‘lakni og‘zaki sifatdan qanday ajratish mumkin? (5-rasm)
– Qaysi hollarda bir va ikki harf n bo‘lishli va og‘zaki sifatlarda yoziladi? So'zlarni eslang - istisnolar. (6-rasm)

Talabalar har bir savolga lingvistik mavzu bo'yicha hikoya shaklida javob berishlari kerak. Istisno so'zlar daftarga yoziladi va ramkaga joylashtiriladi.
Talabalar javob berayotganda, o'qituvchi ushbu mavzu bo'yicha jadvallarni qamrab olgan "Javobni ko'rish uchun pardani siljiting" pardasini tushiradi. (5-rasm, 6. O'qituvchi tomonidan oldindan tayyorlangan jadvallar.)

VI. Keyingi mashqlar guruhi talabalarning ushbu mavzuni o'zlashtirganlik darajasini, bo'lishli va og'zaki sifatlarda bir va ikki n harfining imlo ko'nikmalarini shakllantirish darajasini aniqlashga qaratilgan; nutqning ushbu qismlarini ajrata olish qobiliyati.

1. (7-rasm). Mashq: iboralarni ikkita ustunga (n yoki nn) taqsimlang; Shunga asoslanib, gap bo'lagini aniqlang (bo'lak yoki og'zaki sifat).

Yaralangan jangchi - yarador askar, don ekayotgan - un sepgan, sochi kesilgan bola - sochlari nolga kesilgan - boshi kesilgan, distillangan suv, zig'ir daftar, kuygan qahva - kuygan xat.

Talabalar mashqni joyida bajaradilar, iboralarni ikkita ustunga taqsimlaydilar, etishmayotgan harflarni kiritadilar. Mavzuni o`zlashtirganlik darajasi, sifat va bo`laklarda bir va ikki n yoza olish, bu gap bo`laklarini farqlay bilishi tekshiriladi.

Talabalar bu vazifani daftarlarida bajaradilar. Shundan so'ng o'zaro tekshirish amalga oshiriladi. Bolalar ish almashadilar va o'z daftarlaridagi yozuvlarni klonlangan interaktiv doskada ko'rinadigan to'g'ri imlo bilan solishtiradilar. (8-rasm). Keyinchalik, xulosalar chiqariladi.

2. Yo'qolgan harflarni kiriting va tanlovingizni tushuntiring. (9-rasm)

Bosh so`z ot bo`lgan so`z birikmalarini toping: ergash gap + ot, ot + ot.

Qo‘rqib ketgan ot, o‘chgan ohak, o‘chmagan olov, to‘qilgan gilam, dudlangan kolbasa, to‘qilgan dasturxon, asfalt yo‘l, soxta ... qilich, obro‘-e’tiborini to‘kdi.

Interfaol doskada ishlaydigan talaba etishmayotgan harflarni kiritishi va o'z tanlovini tushuntirishi kerak; nutq qismlarini aniqlang.
Qizil rangdagi ob'ektlarda (nutq qismlari) va ob'ektlarda - yashil rangdagi harflarda bir nechta klonlash yordam dasturi ishlatilgan. Talaba nutqning kerakli qismini va harfni (n va nn) tanlaydi va uni matnga kiritadi. So‘z birikmalarining tuzilishi haqida xulosa qilinadi, ularning turi aniqlanadi (tobe so‘z birikmalari). O'qituvchi sinf ishini nazorat qiladi.
Asfaltlangan so'z bilan orfoepik ishlar olib borilmoqda. Uning lug‘aviy ma’nosi oydinlashtirib, so‘z birikmasi tuziladi.

3. Nutqni rivojlantirish uchun mashqlar:

3.1. "Maqolni tiklang." (10-rasm)

Mashq: jumlani to'ldiring va ular aytayotgan gaplarni yozing:

- Yaxshi kesilmagan... (lekin yaxshi tikilgan).
- Otilgan chumchuq... (siz uni somonga alday olmaysiz).
- Qo'rqqan qarg'a ... (butadan qo'rqib).
- Aybdor boshim... (qilich kesmaydi).
Yashirin matn texnikasi qo'llaniladi, to'g'ri javoblar parda ortida yashirinadi.
Shundan so'ng o'z-o'zini tekshirish o'tkaziladi. (11-rasm). "Pardani siljiting va javobni ko'rasiz." Maqollarning ma'nosi aytiladi. Talabalar bu maqollarni qanday vaziyatlarda ishlatish mumkinligini aytadilar; tagiga chizilgan imlo va punktogrammalarni tushuntiring.

3.2. Metaforaning ma'nosini aniqlang. (12-rasm).

Ushbu iborani ishlatib, gap tuzing (obro'ga putur etkazdi).
Yashirin matn texnikasidan foydalaniladi. Talabalar dalada ishlaydi. Vazifa og'zaki tekshiriladi. Tuzilgan obro' (buzilgan obro') metafora ma'nosiga oydinlik kiritiladi. 13-rasm. O‘quvchilardan biri to‘g‘ri javobni bilish uchun pardani tushiradi. Talabalar o'zlari yozgan gaplarni o'qiydilar.

5. Ko'zlar uchun gimnastika.

Maqsad: vizual charchoqni yo'qotish.

1. Vertikal ko'z harakati yuqoriga va pastga.
2. Gorizontal o'ngga - chapga.
3. Ko'zlaringizni soat yo'nalishi bo'yicha va teskari yo'nalishda aylantiring.
4. Ko'zlaringizdan foydalanib, doskada ko'rsatilgan egri chiziqni bir necha marta, avval bir yo'nalishda, keyin esa boshqa yo'nalishda chizing.

VII. Bilim va ko'nikmalarni mustaqil qo'llash(14-rasm)

1. Variantlar ustida mustaqil ishlash, keyin tekshirish. Yozuvlar doskada markerlar yordamida amalga oshiriladi. Berilgan fe’llardan sifat va kesim yasash malakasini mashq qilish.
– Nima uchun sotib olish fe’lidan faqat bo‘laklar yasaladi? (Bu mukammal fe'l.)

2. Mavzu bo‘yicha test “Bo‘lishli va fe’l sifatdoshlarning farqi.
Bir va ikki n harfi bo‘lishli va og‘zaki sifatlarda”.
Ushbu test talabalarning ushbu mavzu bo'yicha bilim darajasini tahlil qilish va bo'lish va sifatlarda n va nn imlo ko'nikmalarini, bu nutq qismlarini farqlash qobiliyatini mashq qilish imkonini beradi. Talabalar berilgan variantlardan to'g'ri javoblarni tanlashlari kerak. Keyin ishla
tekshirish uchun taqdim etiladi. (15-rasm)

3. Ishni topshirgandan so‘ng o‘quvchilar e’tiborini ushbu mavzuga oid imlolarga qaratish maqsadida test tekshiriladi. Siz tanlagan tushuntirish bilan "zanjirda" ni tekshiring.
Ekranni xiralashtirish qo'llaniladi.
Talabalar sharhlaydilar va o'qituvchi interfaol doska bilan ishlaydi, pardani ketma-ket ochadi.

VIII. Ijodiy uy vazifasi. (17-rasm)

Tekshiring - keyingi darsda.
124-mashq.
Mashq:
nusxa ko'chirishda etishmayotgan vergullarni qo'ying va fe'lning noaniq shaklini to'liq yoki qisqa passiv bo'laklar bilan almashtiring. n va nn qo‘shimchalarida ishlatilishini tushuntiring.
Jamoat joylarida o'zini qanday tutish kerakligini tushuntirib, bo'lishli va og'zaki sifatlardan foydalangan holda jurnalistik uslubda davomini yozing.

Uydan (g'ijimlangan) qalpoqchada yoki shlyapada ... (ochilmagan) quloqlari bilan yugurib chiqish mumkin deb hisoblaydigan juda ko'p yigitlar bor. Ular har doim tasmani (yirtib tashlashadi), tugmachalar etarli emas, ular sotib olingan kundan beri poyabzallarini (tozalamagan) (tozalamagan). Faqat xonalarda, lekin avtobus va trolleybuslarda, ko'chalarda (o'ylamasdan) muzqaymoq o'ramlarini, apelsin qobig'ini (po'stlog'ini), yadrolarni (eyish) tashlaydilar (...) olma.

IX. Reflektsiya

Maqsad: o'z faoliyatini tahlil qilish qobiliyatini shakllantirish va rivojlantirishga yordam berish
O'qituvchi dars boshida har bir o'quvchining maqsadga erishganlik darajasini baholashni, psixologik holatni uch darajada tahlil qilishni taklif qiladi.
Interfaol doskaga slayd proyeksiya qilinadi. (18-rasm)

Bolalar yakuniy o'z-o'zini baholashni amalga oshiradilar.
Talabalarni darsdagi faoliyatini tahlil qilishga undash uchun savollar beriladi:
- Bu dars siz uchun qanday foydali bo'ldi?
- Qanday bilim bo'shliqlarini to'ldirishga yordam berdingiz?
- Keyingi darsda nima qilishni xohlaysiz?
- Qanday ishlashni xohlaysiz?
– Maqsadga erishish uchun darsdagi ishtirokingizni yetarli deb hisoblaysizmi?
Bolalar savollarga javob berishadi, shu bilan darsdagi ishni yakunlaydilar, ushbu darsdagi faoliyatini tahlil qiladilar.
O'qituvchi talabalarga qilgan ishlari uchun minnatdorchilik bildiradi va baholar qo'yadi.
Interfaol doskaga slayd proyeksiya qilinadi. (19-rasm).

Bo'lishli qo'shimchalar va fe'l sifatlarni qanday ajratish mumkin? N yoki n ni tanlash ko'pincha og'zaki so'z nutqning qaysi qismiga bog'liq: kesim yoki sifat. Aksincha, agar siz og'zaki so'zda (n yoki n) nechta n borligini bilsangiz, u nutqning qaysi qismi ekanligini aniqlashingiz mumkin. N yoki n ni tanlash ko'pincha og'zaki so'z nutqning qaysi qismiga bog'liq: kesim yoki sifat. Aksincha, agar siz og'zaki so'zda (n yoki n) nechta n borligini bilsangiz, u nutqning qaysi qismi ekanligini aniqlashingiz mumkin.


Asosiy qoida 1. Majburiy o‘tgan zamon qo‘shimchalarida n yoziladi; Qoidaga ko‘ra, bu kesimlar old qo‘shimchalarga ega: qo‘lyozmani tuzatdim; qaram (tushuntirish) so'zlar: korrektor tomonidan tuzatilgan sahifalar. 2. Prefiks yoki izohli so‘zlar bo‘lmaganda, odatda, n harfi yozilgan sifatlar yasaladi: tuzatilgan matn, mad bo‘ri, quritilgan roach, dazmollangan shim, zarhal buyumlar, singan chiziq.




Izoh 1. Kesim sifatdoshga aylanganda so‘zning lug‘aviy ma’nosi o‘zgarishi mumkin, 1. Kesim sifatdoshga aylanganda so‘zning lug‘aviy ma’nosi o‘zgarishi mumkin, masalan: qo‘zg‘aluvchan yigit (uchar, yengiltak), a. yo'qolgan odam (endi hech narsaga qodir emas) , Men go'zallik sifatida yozilganman (men rasmdagi kabi go'zalman), yakshanba kechiriladi (Lentdan oldingi oxirgi yakshanba). masalan: o'tkir yigit (o'zgaruvchan, beparvo), adashgan odam (endi boshqa hech narsaga qodir emas), men go'zal ayolman (men rasmdagi kabi go'zalman), kechirilgan yakshanba (Ro'za oldidan oxirgi yakshanba). 2. -ne old qo`shimchasining kelishi og`zaki sifatlarning yozilishiga ta`sir qilmaydi, 2. -ne old qo`shimchasining mavjudligi og`zaki sifatlarning yozilishiga ta`sir qilmaydi, masalan: unriden, unpodden, unvited, unvited, unride, unpainted. , suvga cho'mmagan, yozilmagan (qonun), qo'rqmagan.


3. Murakkab so‘zlarning tarkibida og‘zaki sifatlarning yozilishi ham o‘zgarmaydi, 3. Murakkab so‘zlarning tarkibida ham og‘zaki qo‘shimchalarning yozilishi o‘zgarmaydi, masalan: tekis bo‘yalgan, butun-qo‘l, uy-joy, rang-barang. , tilla to‘qilgan, zardo‘zlangan, ozgina kaltaklangan, ozgina bosilgan, ozgina eskirgan, ozgina sho‘rlangan, mayda ezilgan, yangi o‘chirilgan, yangi muzlatilgan va h.k., masalan: tekis bo‘yalgan, butun mol, uy, rang-barang , tilla to‘qilgan, tilla zarb qilingan, ozgina kuygan, kam ishlatilgan, ozgina eskirgan, ozgina tuzlangan, mayda maydalangan, yangi o‘chirilgan, yangi muzlatilgan va hokazo (kompleksning ikkinchi qismi qaysi atamalar bilan solishtiring). so'z old fe'ldan yasaladi: silliq rangli, engil urilgan, yangi muzlatilgan va boshqalar). (qo‘shma so‘zning ikkinchi qismi old qo‘shma fe’ldan yasaladigan bir xil atamalar bilan solishtiring: silliq rangli, engil kaltaklangan, yangi muzlatilgan va boshqalar). 4. Ikki n mukammal shakldagi fe’llardan yasalgan (tashlangan, berilgan, sotib olingan, mahrum qilingan, qo‘lga olingan va hokazo) old qo‘shma gaplarda, nomukammal shakldagi (ko‘rgan, ko‘rgan, eshitgan, ko‘rgan, eshitgan, ko‘rgan) fe’llardan yasalgan bir necha bo‘laklarda yoziladi. o'qish va boshqalar). 4. Ikki n mukammal shakldagi fe’llardan yasalgan (tashlangan, berilgan, sotib olingan, mahrum qilingan, qo‘lga olingan va hokazo) old qo‘shimchalarda, nomukammal shakldagi fe’llardan yasalgan bir necha bo‘laklarda (ko‘rgan, ko‘rgan, eshitilgan, o'qish va boshqalar).


Bu so'zlarning sifatdosh ekanligini isbotlang, agar ular sifatdosh ma'nosiga ega bo'lsa ham, so'zlar old qo'shimchalar bilan yoziladi, masalan: keksa sharob, etkazib berishda naqd pul, ishlatilgan kitoblar, eskirgan kiyim, tezlashtirilgan temp. Prefiksli so'zlar sifatdosh ma'nosiga ega bo'lsa ham, n harfi bilan yoziladi, masalan: keksa sharob, yetkazib berishda naqd pul, ishlatilgan kitoblar, eskirgan kiyim, tezlashtirilgan temp. Istisnolar: ismli uka, qamalgan ota, aqlli bola. Istisnolar: ismli uka, qamalgan ota, aqlli bola.


Balovaning bolasi, xavf-xatarli ponksiyon, yirtilib ketgan qism, asfalt ... so'zlarida qancha va nima uchun yozilgan va men yo'l, chiziqli daftar, tuzlangan bodring. Buzilgan bola, tavakkal ponksiyon, qo'pol... uchastka, asfalt... men esa yo'l, lin... daftar, tuzlangan... bodring. Ushbu qoidadan istisnolarni unutmang! Ushbu qoidadan istisnolarni unutmang!


Berilgan so‘zlardagi n va n harflarining imlosini tushuntiring, gap bo‘lagi va so‘zning kelib chiqishini aniqlang. shogird, tanlangan, ruhoniy, protégé, cho'kib ketgan odam; shogird, tanlangan, ruhoniy, protégé, cho'kib ketgan odam; chuchvara, dudlangan go'sht, muzqaymoq, shahid, ishchi, talaba. chuchvara, dudlangan go'sht, muzqaymoq, shahid, ishchi, talaba.


Qisqa majhul bo‘laklarda, to‘liq bo‘laklardan farqli o‘laroq, qisqa og‘zaki sifatlarda bir n yoziladi (tanlovli sifatlarda bo‘lgani kabi), n imlosi saqlanib qoladi; Ba'zida oddiy savollar sun'iy ravishda murakkablashadi. Bu asarlarning syujeti murakkab va chalkash. Ba'zida oddiy savollar sun'iy ravishda murakkablashadi. Bu asarlarning syujeti murakkab va chalkash. Siz har doim omadlisiz, aftidan, taqdir sizni buzgan. Agar noto'g'ri tarbiyalangan bo'lsa, bolalar odatda injiq va buzilgan. Siz har doim omadlisiz, aftidan, taqdir sizni buzgan. Agar noto'g'ri tarbiyalangan bo'lsa, bolalar odatda injiq va buzilgan. Mantiqiy nuqtai nazardan, bu xulosalar juda oz yoki hatto asosli emas. Bizga qo'yilgan talablar o'zboshimchalik va asossizdir. Mantiqiy nuqtai nazardan, bu xulosalar juda oz yoki hatto asosli emas. Bizga qo'yilgan talablar o'zboshimchalik va asossizdir.

Yigirma Oktyabr Ajoyib ish BO'LMA VA SO'ZLIK SIFATLARNING IMLOSI

Og'zaki sifatlar nima? Bo'lishli qo'shimchalar va og'zaki sifatlar o'rtasidagi farq nima? Og'zaki sifatlar va bo'laklarning imlosi Mavzu bo'yicha test


  • Ko'pincha rus tilida qo'shimchalar sifatlarga aylanadi (ular og'zaki sifatlar deb ataladi).
  • Bundan tashqari, agar bu o'tgan zamonning passiv qo'shimchalari bo'lsa, unda ular sifatlarga aylanganda ularning imlosi o'zgarishini hisobga olishimiz kerak. Tanlov NN yoki n ko‘pincha fe’lning qaysi gap bo‘lagi ekanligiga bog‘liq: kesim yoki sifatdosh. Va aksincha, agar biz qancha ekanligini bilsak n og'zaki so'z bilan ( NN yoki n), nutqning qaysi qismi ekanligini aniqlashingiz mumkin.

SIZ NUTQ QISMINING (OG'ZIY SIFAT YOKI BO'LGAN) ANIQLASHI MUMKIN BELGILAR:

1) O‘zakdagi sifatlar faqat yasaladi nomukammal fe'llardan: qaynatilgandan qaynatilgan sut, kuygandan kuygan mantar.

  • Ammo bir qator og'zaki holatlar mavjud istisno sifatlar : qilingan, yoqimli, ko'rgan, orzu qilingan, mag'rur, zarb qilingan, la'natlangan, sekin, muqaddas, misli ko'rilmagan, eshitilmagan, kutilmagan, kutilmagan, tasodifiy, hisoblangan, hushyor ko'z.

  • Agar shakl yasovchi fe’ldan yasalgan bo‘lsa, bu kesim bo‘ladi: yechishdan yechilgan masala, otishdan tashlab ketilgan narsalar. Istisnolar: aqlli, nomli - bitta n bilan.

  • 2) Og‘zaki sifatlar uchun konsollar yo'q: qovurilgan kotlet, chalkash javob. Sifatga not- prefiksi qo‘shilsa, u sifatdosh bo‘lib qoladi va bir n bilan yoziladi: o‘chirilgan ohak – so‘nmas ohak; dazmollangan zig'ir - dazmollanmagan zig'ir.
  • Ishtirokchilar prefikslarga ega bo'lishi mumkin: qovurilgan go'sht, chalkash izlar.

  • 3) Og‘zaki sifatlar uchun bog'liq so'zlar yo'q: quritilgan qo'ziqorinlar, tuzlangan karam. Bo‘laklarda tobe so‘zlar bo‘lishi mumkin: quritilgan quyoshda qo'ziqorinlar, tuzlangan qish uchun karam.

  • 4) Og'zaki so'zlar on -ovanny, -evanny- sifatlar, ular har doim ikkita n bilan yoziladi (bosilgan, ildizi kesilgan).
  • Sifatlar soxtalashtirilgan, chaynalgan , bir n bilan yoziladi, chunki -s Va -ev so‘zlarni tarkibiga ko‘ra tahlil qilib, ishonch hosil qilganimizdek, ildiz tarkibiga kiradi.

  • Demak, agar old qo‘shimcha yoki tobe so‘zga ega bo‘lmagan fe’ldan yasalgan shaklni ko‘rib chiqsak, uning kesim yoki sifatdosh ekanligini aniqlashdan oldin bu shakl qaysi fe’ldan yasalganligini aniqlashimiz kerak.

  • Aralash shakllarni solishtirish foydalidir:
  • moy(bo‘yoqlar) – yog‘ otidan -yan qo‘shimchasi yordamida yasalgan sifat;
  • sariyog '(pancake) - yog'li fe'ldan yasalgan og'zaki sifat; moylangan (fartuk) - moyga fe'ldan yasalgan kesim.

  • IN qisqa sifatlar qancha to'liq bo'lsa, qancha n saqlanadi, va qisqa majhul qo‘shimchalar har doim bitta n bilan yoziladi.

MASHQLAR:

1. Tobe so‘zlar yoki old qo‘shimchalar qo‘shish orqali sifatlarni kesimga aylantiring.

  • Namlangan olma, tuzlangan baliq, yarador qush, ko'rpa-to'shak, chalkash javob.

  • 2. Bo‘laklarni sifatdoshga aylantiring.
  • Bochkada tuzlangan karam, oqlangan shift, eritilgan sariyog ', asfaltlangan ko'cha, haddan tashqari yuklangan mashina, yog'da qovurilgan kartoshka.

  • 3. Ushbu fe'llardan og'zaki sifatlar yoki kesimlarni hosil qiling va ular uchun otlarni tanlang.
  • Maqtov, qaror, o'roq, mahrum qilish, qo'yib yuborish, asir qilish, o'tkirlash, to'qish.

  • 4. Sifatlarni kesimga, kesimni esa sifatga aylantiring:
  • arralangan log arralangan shakar, soxta qilich zanjirlangan.
  • To‘qilgan dasturxon, to‘qilgan ro‘mol, o‘yib ishlangan bo‘ri, tikilgan yeng, bosmagan yo‘l.

  • 5. Sifatlardan to‘liq va qisqa bo‘laklar hosil qiling, ular uchun otlarni tanlang: singan chiziq - singan qalam, singan o'yinchoq.
  • Muzlatilgan baliq, qaynatilgan tuxum, ekilgan o'tlar, chalkash hikoya, dazmollanmagan ko'ylak.

6. N VA NN IMLOSINI TUSHINING.

a) Tozalangan yo'l, tozalangan etik, tozalangan poyabzal, tozalanmagan kartoshka, tozalanmagan poyabzal.

  • b) Bo'yalgan pollar, bo'yalgan devorlar, bo'yalmagan stollar, oq rangga bo'yalgan derazalar, bo'yalgan javonlar.
  • c) Kechki ovqat, talaba chaqirilgan, chaqirilmagan mehmon, kechki ovqatga taklif qilingan mehmonlar.
  • 7. H yoki NN kiriting.
  • 1) Quritilgan o'tlar dastalari, ajin ildizlari va oshxona anjomlari devorlarga osilgan (K. Paustovskiy).
  • 2) Yamoqli taksi haydovchisining tunuka laganlari ko‘zlarida uchqun chaqnadi (K. Paustovskiy).
  • 3) Bizning brigadamiz... aholisi tomonidan tashlab ketilgan, vayronaga aylangan va chala yonib ketgan turk qishlog‘iga kirdi (V.Garshin).
  • 4) Dasturxonsiz katta stollarga suyuq bug'doy pyuresi solingan bir nechta yog'och, chiroyli va oltin kosalarni qo'yishdi (V. Garshin).
  • 5) Yorqin va xiralikning bu g‘alati soatida... oh, kuz kechasi, kimsasiz bog‘ xuddi tashlandiq qabristondek g‘amgin va sirli ko‘rindi (A.Kuprin).
  • 6) Yog 'bilan bo'yalgan ... bo'yoq, ushlagan ... iflos barmoqlar bilan sarg'aygan (K. Paustovskiy).
  • 7) Ulardan yirtiq chopon va somon shlyapa kiygan odam yetib keldi (A.N.Tolstoy).
  • 8) Bo'sh ko'chada qo'rqib ketgan odamning g'alati qiyofasi paydo bo'ldi (A.N.Tolstoy).
  • 9) Saroylar bo‘sh... derazalari bilan Nevaga qaradi (A.N.Tolstoy).
  • 10) U butun bir olomon qurshovida birovning qo'y paltosida yotardi (A.Kuprin).
  • 11) Armiya tandirga tashlangan qalay askarlardek erib ketdi (A.N.Tolstoy).
  • 12) Devorlari ohak bilan oqlangan, pastda esa jigarrang moyli bo'yoq bilan bo'yalgan (A.Kuprin).

OG'ZIY SIFATLAR NIMALAR?

  • Rus tilida og'zaki sifatlar fe’l o‘zagidan qo‘shimchalar yordamida yasalgan sifatlardir -il-, -l-, -teln-, -ach- (-yach-), -uch- (-yuch-), shuningdek, qo`shimchalar yordamida kesimdan yasalgan sifatlar -i-, -en-, -ni-, -enn-, -m-, -eat-, -sh-, -ush- (-yush-), -ash- (-box-), -t- .
  • Misollar og'zaki sifatlar: quriydigan, toshga aylangan, etuk, kiyinadigan, yuradigan, erkin oqadigan, yirtilgan, tozalangan, o'chmaydigan, yaltiroq, g'ijimlangan.

QO'SHIMCHALAR VA SO'ZLIK SIFATLARNING FARQI NIMADA?

  • Og'zaki sifatlar bo'laklardan farqli o'laroq, ovoz va zamon ma'nolarini, shuningdek, og'zaki boshqaruvni (bo'laklarga xos xususiyat) yo'qotadi:
  • Og'zaki sifatlar turg'un sifat ma'nosiga ega bo'lib, tobe so'zlarsiz qo'llaniladi.
  • Bo‘laklar vaqt o‘tishi bilan davom etadigan xususiyatga ega bo‘lib, tobe so‘zlar bilan qo‘llanadi.
  • Misollar kesim va og'zaki sifatlar: elakdan o'tkazilgan don(elakdan o'tgan don - kesim) - ekilgan don(og'zaki sifat), skovorodkada pishirilgan sabzavotlar(pishirilgan sabzavotlar - kesim) - qaynatilgan sabzavotlar(og'zaki sifat).

YOZISH XUSUSIYATLARI -N- VA -NN- BO'LMA VA SO'ZLIK SIFATLARDA:

  • Og'zaki sifatlar va bo'laklarning imlosi
  • NSV prefikssiz fe'llaridan hosil bo'lgan og'zaki sifatlarning to'liq va qisqa shakllarida yoziladi. -n- (yuvilgan, qovurilgan, dazmollangan) . Istisnolar : ko'rgan, ko'rgan, bajarilgan, orzu qilingan, eshitilgan, o'qilgan, kutilmagan-kutilmagan .
  • Qo`shimchali qo`shimchali og`zaki sifatlarda -ovanni, (-evanni) yozilgan -nn- (erkalangan, ildizi uzilgan, xavfli) .

  • SV bo`laklari va bog`langan so`zlarning to`liq shakllarida yoziladi -nn-, qisqa shakllarda - har doim -n- (hal qilindi, qalam bilan tuzatildi, ustida ishlandi) .
  • Istisnolar- og'zaki sifatlar: qasam ichgan birodar, yakshanba kuni kechirildi va hokazo.





mavzu: QISMLARNING FARQI
SO‘ZIY SIFATLARDAN, 7-sinf

CelVa: bo'lishli va og'zaki sifatlarni farqlash qobiliyatini rivojlantirish; imlo ko'nikmalarini rivojlantirish bo'yicha ishlarni davom ettirish; frazeologik birliklarni takrorlash.

Darsning borishi

I. Tashkiliy moment.

II. Uy vazifasini tekshirish.

Publitsistik uslubda yozilgan mini insholarni (124-mashq) o‘qish va tahlil qilish.

III. Darsning mavzusi va maqsadlari haqida gapiring.

IV. Takliflarni tahlil qilish.

Moviy osmonda yulduzlar porlaydi,

Moviy dengizda to'lqinlar urmoqda.

– Sifatdan ko'k barcha mumkin bo‘lgan ot, sifat, kesim, fe’l yasang.

(Ko'k, ko'k, ko'k, ko'k, siyanotik, ko'karish, ko'k, ko'k, ko'k rangga aylanadi.)

– Bo‘laklar qaysi gap bo‘lagidan yasaladi?

- Frazeologik birliklar nimani anglatadi:

ko'k qush ko'k paypoq

baxt ramzi Ma'qullanmagan: quruq pedant, mahrum

Ayollik va suvga cho'mish

kitobiy, mavhum qiziqishlarga

- Sizningcha, baxt nima?

– Frazeologizmlar bilan gap tuzing ko'k qush.

2. Bo'lishli va omonim sifatlarning ma'nolarini tushuntirib, gaplarni tahlil qilish.

1) Chanqagan odamlar (chanqaganlar) boshqa bora olmadi. – Ayol charchagan edi (charchagan) ko'rish.

2) U o'qimishli deb e'tirof etilgan (savodli) odam. - Biz qal'aga bordik, balandlik hosil bo'ldi (shakl topgan) tabiat va palisada bilan mustahkamlangan.

3) Men bir dindorni uchratdim (to'g'ri) do'st. - Partizan, sodiq (kimga xiyonat qilingan) Vatan xoini, osilgan.

3. Bu so'zlar bilan shunday jumlalar tuzingki, bu so'zlar bir holatda bo'lish, ikkinchisida - sifatdosh vazifasini bajaradi. Ushbu ma'nolarni tushuntiring.

Ko'tarinki, tartibli, chalg'ituvchi.

(Masalan:

U pardasi ko'tarilgan (ko'tarilgan) deraza oldida to'xtadi. - U ko'tarinki (yaxshi) kayfiyatda edi.

Biologiya fani o‘qituvchisi tomonidan tashkil etilgan yoshlar to‘garagi o‘z ishini boshladi. “U juda tashkilotchi talaba edi.

Shamol tomonidan sochilgan bulutlar G'arb tomon suzib ketdi. - Basseynaya ko'chasida aqlsiz odam yashar edi.

4. Tanlangan diktant.

Belgilangan otlar bilan sifatdoshlarni, aniqlangan va bog'langan so'zlarni (bo'lishli iboralarni) yozing.

Do'stning otasi rahbarlik lavozimini egallagan. Qurilishga mas’ul muhandis yetib keldi. Jamoani yaxshi biladigan usta yosh ishchilarni olqishladi. Kolxozda bilimdon agronomni uchratdik. Biz quyoshda porlayotgan qor parchalariga qoyil qoldik. Birodar ajoyib qobiliyatlari bilan ajralib turardi. Gullagan bog' qanday go'zal! Bola gullagan ko'rinadi. Stolda yozuv mashinkasi bor edi. Diktant yozayotgan talaba juda diqqatli edi. Ishda yurgan ekskavatorni tomosha qildik. Maydon bo'ylab o'tayotgan otryad atrofdagilarda hayrat uyg'otdi.

– Kesim sifatga aylanganda qaysi xususiyatni yo‘qotayotgani va qaysi xususiyatga ega bo‘lishini ko‘rsating. (Sifat harakat, tur, zamon ma’nosini yo‘qotib, sifat ma’nosiga ega bo‘ladi).

5. Jadval tuzish (doskada va daftarlarda).

Og'zaki sifatlar va kesimlar o'rtasidagi farq

Og'zaki sifatlar va kesimlarda umumiy:

1) To'liq va qisqa shakllar mavjud.

2) Fe’llardan yasaladi.

V. Mavzuni mustahkamlash.

1. Iboralarni ikki ustunga yozing:

Qo'rqqan qarg'a, qo'rqib ketgan ot, o'chirilgan ohak, o'chmagan olov, to'qilgan gilam, dudlangan kolbasa, astarli daftar, dudlangan devorlar, to'qilgan dasturxon, cheklangan harakatlar, asfaltlangan ko'cha (ta'kidga e'tibor bering), soxta qilich.

VI. Doskada yozilgan so'zlardagi xatolarni toping va tanlovingizni asoslang.

PosazheNN ota, mushukn odamlar tomonidan qabul qilingan qonunlar, deyiladiNN Oh, uka, quruqroqNN quyoshda ushlangan ichki kiyim, tarqoqn Ey bolalar, iltimosn suv bilan namlangan non, uni namlashNN Oh, obro', to'g'rimiNN y hid, qurbonNN olov, patentNN dori, kumushNN 1-qoshiqlar, laklangann stol, qalayn Ey kichkina askar, aqlliNN ey bolam.

- Bu so'zni qanday tushunasiz patentlangan?

(Patent- ixtirochining o'z ixtirosiga bo'lgan huquqini ko'rsatuvchi hujjat.)

- Bu ibora nimani anglatadi? obro'siga putur etkazdi?

– Sifatlar (yorliq), so‘ngra bo‘laklar bilan birikmalarni ko‘rsating.

VII. Darsni yakunlash.

- Og'zaki sifatlar va kesimlar o'rtasidagi farq nima?

- Ularni qanday umumiyliklari bor?

Uy vazifasi: 126, 127-mashqlar; “Birlashish” mavzusida test diktantiga tayyorlanish.

Yuklanmoqda...Yuklanmoqda...