Генетичний зв'язок Генетичний ряд це ланцюжок, що поєднує речовини різних класів, що є сполуками одного елемента і пов'язані взаємоперетвореннями. Генетичний зв'язок металів, неметалів та їх сполук

Тема: ГЕНЕТИЧНИЙ ЗВ'ЯЗОК МІЖ металами та неметалами та їх з'єднань. 9 клас.

Цілі: освітні: закріпити поняття «генетичний ряд», «генетичний зв'язок»; навчити складати генетичні ряди елементів (металів та неметалів), складати рівняння реакцій, що відповідають генетичному ряду; перевірити, як засвоєно знання про хімічні властивостіоксидів, кислот, солей, основ; розвиваючі: розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати та робити висновки, складати рівняння хімічних реакцій; виховні: сприяти формуванню наукового світогляду.

Забезпечення заняття: таблиці Періодична система», «Таблиця розчинності», «Ряд активності металів», інструкції для студентів, завдання для перевірки знань.

Хід роботи: 1) Орг. момент

2) Перевірка д/з

3) Вивчення нового матеріалу

4) Закріплення

5) Д/З

1) Орг. момент. Вітання.

2) Перевірка д/з.

Генетичні зв'язки - це зв'язки між різними класами, що ґрунтуються на їх взаємоперетвореннях.
Знаючи класи неорганічних речовин, можна скласти генетичні ряди металів та неметалів. В основу цих рядів покладено один і той самий елемент.

Серед металів можна виділити два різновиди рядів:

1 . Генетичний ряд, в якому як основа виступає луг. Цей ряд можна представити за допомогою таких перетворень:

метал→основний оксид→луг→сіль

Наприклад, K→K 2 O→KOH→KCl

2 . Генетичний ряд, де як основа виступає нерозчинна основа, тоді ряд можна уявити ланцюжком перетворень:

метал→основний оксид→сіль→нерозчинна основа→

основний оксид→метал

Наприклад, Cu→CuO→CuCl 2 →Cu(OH) 2 →CuO→Cu

1 . Генетичний ряд неметалів, де як ланка ряду виступає розчинна кислота. Ланцюжок перетворень можна представити у такому вигляді:

неметал→кислотний оксид→розчинна кислота→сіль

Наприклад, P→P 2 O 5 →H 3 PO 4 →Na 3 PO 4

2 . Генетичний ряд неметалів, де як ланка ряду виступає нерозчинна кислота:

неметал→кислотний оксид→сіль→кислота→

кислотний оксид→неметалл

Наприклад,SiSiO 2 Na 2 SiO 3 H 2 SiO 3 SiO 2 Si

Фронтальна бесіда з питань:

Що таке генетичний зв'язок? Генетичні зв'язки - це зв'язки між різними класами, засновані на їх взаємоперетвореннях. Що таке генетичний ряд?

Генетичний ряд – ряд речовин – представників різних класів, що є сполуками одного хімічного елемента, пов'язаних взаємоперетвореннями та відображають перетворення даних речовин. В основу цих рядів покладено один і той самий елемент.

Які види генетичних рядів прийнято виділяти? Серед металів можна виділити два різновиди рядів:

а) Генетичний ряд, в якому як основа виступає луг. Цей ряд можна представити за допомогою таких перетворень:

метал →основний оксид → луг → сіль

наприклад, генетичний ряд калію K → K 2 O → KOH → KCl

б) Генетичний ряд, де як основа виступає нерозчинна основа, тоді ряд можна уявити ланцюжком перетворень:

метал → основний оксид → сіль → нерозчинна основа → основний оксид → метал

наприклад: Cu → CuO → CuCl 2 → Cu(OH) 2 → CuO → Cu

Серед неметалів також можна виділити два різновиди рядів:

а) Генетичний ряд неметалів, де як ланка ряду виступає розчинна кислота. Ланцюжок перетворень можна у наступному вигляді: неметал → кислотний оксид → розчинна кислота → сіль.

Наприклад: P→ P 2 O 5 → H 3 PO 4 →Na 3 PO 4

б) Генетичний ряд неметалів, де як ланка ряду виступає нерозчинна кислота: неметал → кислотний оксид → сіль → кислота → кислотний оксид → неметал

Наприклад: Si→ SiO 2 → Na 2 SiO 3 → H 2 SiO 3 → SiO 2 → Si

Виконання завдань за варіантами:

1. Виберіть у вашому варіанті формули оксидів, поясніть свій вибір, спираючись на знання ознак складу даного класуз'єднань. Назвіть їх.

2. У стовпці формул вашого варіанту знайдіть формули кислот і поясніть свій вибір на підставі аналізу складу цих сполук.

3. Визначте валентність кислотних залишків у складі кислот.

4. Виберіть формули солей та назвіть їх.

5. Складіть формули солей, які можуть бути утворені магнієм та кислотами вашого варіанту. Запишіть їх, назвіть.

6. У стовпці формул вашого варіанту знайдіть формули підстав і поясніть свій вибір на підставі аналізу складу цих сполук.

7. У вашому варіанті оберіть формули речовин, з якими може реагувати розчин ортофосфорної кислоти (соляної, сірчаної). Складіть відповідні рівняння реакцій.

9. Серед формул свого варіанта оберіть формули речовин, здатних взаємодіяти між собою. Складіть відповідні рівняння реакцій.

10. Складіть ланцюжок генетичних зв'язків не органічних сполук, До складу якої увійде речовина, формула якого дана у вашому варіанті під номером один.

Варіант 1

Варіант 2

CaO

HNO 3

Fe(OH) 3

N 2 O

Zn(NO 3 ) 2

Cr(OH) 3

H 2 SO 3

H 2 S

PbO

LiOH

Ag 3 PO 4

P 2 O 5

NaOH

ZnO

CO 2

BaCl 2

HCl

H 2 CO 3

H 2 SO 4

CuSO 4

З цих речовин складіть генетичний ряд, використовуючи всі формули. Напишіть рівняння реакцій, за допомогою яких можна здійснити цей ланцюжок перетворень:

I варіант: ZnSO 4, Zn, ZnO, Zn, Zn(OH) 2 : IIрізновид:Na 2 SO 4, NaOH, Na, Na 2 O 2 , Na 2 O

4) Закріплення1.AlAl 2 O 3 AlCl 3 Al( OH) 3 Al 2 O 3

2. PP 2 O 5 H 3 PO 4 Na 3 PO 4 Ca 3 ( PO 4 ) 2

3. Zn→ZnCl 2 →Zn(OH) 2 →ZnO→Zn(NO 3 ) 2

4.Cu →CuO→CuCl 2 →Cu(OH) 2 →CuO→Cu

5.N 2 O 5 →HNO 3 →Fe(NO) 3 ) 2 →Fe(OH) 2 →FeS→FeSO 4

5)Домашнє завдання: складіть схему поступового переходувід кальцію до карбонату кальцію та підготуйте повідомлення про використання в медицині будь-якої солі (використовуючи додаткову літературу).


Інструкція для учнів за заочним курсом «Загальна хімія для 12 класу» 1. Категорія учнів: матеріали даної презентації надаються учню самостійного вивченнятеми «Речовини та їх властивості», з курсу загальної хімії 12 класи. 2. Зміст курсу: включає 5 презентацій тем. Кожна учбова тема містить чітку структуру навчального матеріалуна конкретну тему, останній слайд контрольний тест – завдання для самоконтролю. 3. Термін навчання за цим курсом: від одного тижня до двох місяців (визначається індивідуально). 4. Контроль знань: учень надає звіт про виконання тестових завдань– аркуш із варіантами завдань, із зазначенням теми. 5. Оцінювання результату: «3» – виконано 50% завдань, «4» – 75%, «5» % завдань. 6. Результат навчання: залік (незалік) вивченої теми.




Рівняння реакцій: 1. 2Cu + 2 2CuO оксид міді (II) 2. CuO + 2 HCl CuCl 2 + Н 2 Про хлорид міді (II) 3. CuCl NaOH Cu(OH) Na Cl гідроксид міді (II) 4. Cu (OH) 2 + H 2 SO 4 CuSO 4 + 2Н 2 Про сульфат міді (II)






Генетичний ряд органічних сполук. Якщо в основу генетичного ряду не органічної хіміїскладають речовини, утворені одним хімічним елементом, то основу генетичного ряду в органічній хімії складають речовини з однаковим числоматомів вуглецю у молекулі.




Схема реакцій: Кожній цифрі над стрілкою відповідає певне рівняння реакції: етанал етан етан етан хлоретан етин Оцтова (етанова) кислота


Рівняння реакцій: 1. З 2 Н 5 Cl + H 2 O З 2 Н 5 OH + HCl 2. З 2 Н 5 OH + O СН 3 СН O + H 2 O 3. СН 3 СН O + H 2 С 2 Н 5 OH 4. З 2 Н 5 OH + HCl З 2 Н 5 Cl + H 2 O 5. З 2 Н 5 Cl З 2 Н 4 + HCl 6. З 2 Н 4 З 2 Н 2 + H 2 7. З 2 Н 2 + H 2 O СН 3 СН O 8. СН 3 СН O + Ag 2 O СН 3 СOOH + Ag

Цей урок присвячений узагальненню та систематизації знань на тему «Класи неорганічних речовин». Вчитель розповість, як із речовин одного класу можна отримати речовину іншого класу. Отримані знання та вміння знадобляться для складання рівнянь реакцій з ланцюжків перетворень.

У ході хімічних реакцій хімічний елемент не зникає, атоми переходять із однієї речовини до іншого. Атоми хімічного елемента як би передаються від простої речовинидо складнішого, і навпаки. Таким чином, виникають так звані генетичні ряди, що починаються простою речовиною - металом або неметалом - і закінчуються сіллю.

Нагадаю вам, що до складу солей входять метали та кислотні залишки. Отже, генетичний ряд металу може мати такий вигляд:

З металу в результаті реакції з'єднання з киснем можна отримати основний оксид, основний оксид при взаємодії з водою дає основу (тільки, якщо ця основа - луг), з основи в результаті реакції обміну з кислотою, сіллю або кислотним оксидом можна отримати сіль.

Зверніть увагу, що такий генетичний ряд підходить тільки для металів, гідроксиди яких є лугами.

Запишемо рівняння реакцій, відповідних перетворенням літію у його генетичному ряду:

Li → Li 2 O → LiOH → Li 2 SO 4

Як ви знаєте, метали при взаємодії з киснем зазвичай утворюють оксиди. При окисленні киснем повітря літій утворює оксид літію:

4Li + O 2 = 2Li 2 O

Оксид літію, взаємодіючи з водою, утворює гідроксид літію - розчинну у воді основу (луг):

Li 2 O + H 2 O = 2LiOH

Сульфат літію можна отримати з літію декількома способами, наприклад, в результаті реакції нейтралізації із сірчаною кислотою:

2. Хімічна інформаційна мережа ().

Домашнє завдання

1. с. 130-131 № 2,4з Робочого зошитаз хімії: 8 кл.: до підручника П.А. Оржековського та ін. «Хімія. 8 клас»/О.В. Ушакова, П.І. Беспалов, П.А. Оржековський; под.ред. проф. П.А. Оржековського – М.: АСТ: Астрель: Профіздат, 2006.

2. с.204 № № 2, 4із підручника П.А. Оржековського, Л.М. Мещерякової, М.М. Шалашової «Хімія: 8кл.», 2013

9 кл. Урок № 47 Тема: « Генетичний зв'язокМе, неМе та їх з'єднань» .

Цілі та завдання уроку:

    Ознайомитись із поняттям «генетичний зв'язок».

    Навчитися складати генетичні ряди металів та неметалів.

    Спираючись на знання учнів про основні класи неорганічних речовин, підвести їх до поняття «генетичного зв'язку» та генетичних рядів металу та неметалу;

    Закріпити знання про номенклатуру та властивості речовин, що належать до різних класів;

    Розвивати вміння виділяти головне, порівнювати та узагальнювати; виявляти та встановлювати взаємозв'язки;

    Розвивати уявлення про причинно-наслідкові зв'язки явищ.

    Відновити в пам'яті поняття про просту та складну речовину, про метали та неметали, про основні класи неорганічних сполук;

    Сформувати знання про генетичний зв'язок та генетичний ряд, навчитися складати генетичні ряди металів та неметалів.

    Розвивати вміння узагальнювати факти, будувати аналогії та робити висновки;

    Продовжувати розвиток культури спілкування, вміння висловлювати свої погляди та судження.

    Виховувати почуття відповідальності за набуті знання.

Заплановані результати:

Знати визначення та класифікацію неорганічних речовин.

Вміти класифікувати неорганічні речовини за складом та властивостями; складати генетичні ряди металу та неметалу;

ілюструвати рівняннями хімічних реакцій генетичний зв'язок між основними класами неорганічних сполук.

Компетенції:

Пізнавальні вміння : систематизувати та класифікувати інформацію з письмових та усних джерел.

Діяльні вміння : здійснювати рефлексію своєї діяльності, діяти за алгоритмом, вміти самому складати алгоритм нової діяльності, що піддається алгоритмізації; розуміти мову схем.

Комунікативні вміння : будувати комунікацію з іншими людьми – вести діалог у парі, враховувати подібність та різницю позицій, взаємодіяти з партнерами для отримання загального продуктута результату.

Тип уроку:

    по дидактичної мети: урок актуалізації знань;

    за способом організації: узагальнюючий із засвоєнням нових знань (комбінований урок).

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань та способів дій учнів.

Девіз уроку:"Єдиний шлях,
ведучий знання, - це діяльність” (Б.Шоу). слайд 1

На першому етапі уроку здійснюю актуалізацію опорних знань, які необхідні для вирішення проблеми. Це готує учнів до сприйняття проблеми. Роботу проводжу в цікавій формі. Проводжу "мозковий штурм" на тему: "Основні класи неорганічних сполук" Робота за картками

Завдання 1. "Третій зайвий" слайд 2

Учням видано картки, на яких написано по три формули, причому одна з них зайва

Учні визначають зайву формулу та пояснюють, чому вона зайва

Відповіді: MgO, Na 2 SO 4 , H 2 S слайд 3

Завдання 2. "Назви і вибери нас" ("Називай-ка")слайд 4

неметали

гідроксиди

Безкисневі кислоти

Дають назву вибраній речовині («4-5» записують відповіді формулами, «3» словами).

(Учні працюють у парах, які бажають біля дошки. («4-5» записують відповіді формулами, «3» словами).

Відповіді: слайд 5

1. мідь, магній;

4. фосфорна;

5. карбонат магнію, сульфат натрію

7. соляна

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Визначення теми уроку разом із учнями.

В результаті хімічних перетворень речовини одного класу перетворюються на речовини іншого: з простої речовини утворюється оксид, із оксиду – кислота, із кислоти – сіль. Іншими словами, вивчені вами класи сполук взаємопов'язані. Розподілимо речовини за класами, за ускладненням складу, починаючи з простої речовини, згідно з нашою схемою.

Учні висловлюють свої версії, завдяки яким ми складаємо прості схеми 2-х рядів: металів та неметалів. Схема генетичних лав.

Звертаю увагу учнів те що, що у кожному ланцюжку є загальне – це хімічні елементи метал і неметал, які переходять із однієї речовини на іншу (ніби у спадок).

(Для сильних уч-ся) CaO, Р 2 O 5 , MgO, Р, H 3 РO 4 , Ca, Na 3 Р0 4 , Ca(OH) 2 , NaOH, CaCO 3 , H 2 SO 4

(Для слабких уч-ся) CaO, CO 2 , C, H 2 CO 3 , Ca, Ca(OH) 2 , CaCO 3 слайд 6

Відповіді: слайд 7

Р Р2O5 H3РО4 Na3 Р04

Ca CaO Ca(OH)2 CaCO3

Як у біології називається носій спадкової інформації? (Ген).

Як ви вважаєте, який елемент буде “геном” для кожного ланцюжка? (Метал і неметал).

Тому такі ланцюжки чи ряди називають генетичними. Тема нашого уроку «Генетичний зв'язок Мені та НеМі» слайд 8. Відкрийте зошит, запишіть число та тему уроку. Як ви думаєте, які цілі нашого уроку? Познайомитися з поняттям «генетичний зв'язок». Навчитися складати генетичні ряди металів та неметалів.

2.Давайте дамо визначення генетичний зв'язок.

Генетичним зв'язком –називається зв'язок між речовинами різних класів, заснований на їх взаємоперетвореннях і відображає єдність їхнього походження. Слайд 9,10

Ознаки, які характеризують генетичний ряд: слайд 11

1. Речовини різних класів;

2.Різні речовини утворені одним хімічним елементом, тобто. являють собою різні формиіснування одного елемента;

3.Різні речовини одного хімічного елемента пов'язані взаємоперетвореннями.

3.Розглянути приклади генетичного зв'язку Ме.

2. Генетичний ряд, де як основа виступає нерозчинна основа, тоді ряд можна уявити ланцюжком перетворень: слайд 12

метал→основний оксид→сіль→нерозчинна основа→основний оксид→метал

Наприклад, Cu→CuO→CuCl2→Cu(OH)2→CuO
1. 2 Cu+O 2 → 2 CuO 2. CuO+ 2HCI→ СуCI 2 3. СуCI 2 +2NaOH→ Су(OH) 2 +2NaCI

4.Сu(OH) 2 CuO +H 2 O

4.Розглянути приклади генетичного зв'язку НЕМі.

Серед неметалів також можна виділити два різновиди рядів: слайд 13

2. Генетичний ряд неметалів, де як ланка ряду виступає розчинна кислота. Ланцюжок перетворень можна представити в наступному вигляді: неметал→кислотний оксид→розчинна кислота→сіль Наприклад, P→P 2 O 5 →H 3 PO 4 →Сa 3 (PO 4) 2
1. 4P+5O 2 → 2P 2 O 5 2. P 2 O 5 + H 2 O→ 2H 3 PO 4 3. 2H 3 PO 4 +3 Ca(ОН) 2 → Ca 3 (PО 4) 2 +6 H 2 O

5.Складання генетичного низки. Слайд 14

1. Генетичний ряд, в якому як основа виступає луг. Цей ряд можна представити за допомогою таких перетворень: метал→основний оксид→луг→соль

Про 2 + Н 2 О + НCI

4K+О 2 = 2K 2 O K 2 O +Н 2 О= 2KOH KOH+ НCI= KCl слайд 15

2. Генетичний ряд неметалів, де як ланка ряду виступає нерозчинна кислота:

неметал→кислотний оксид→сіль→кислота→кислотний оксид→неметалл

Наприклад, Si→SiO 2 →Na 2 SiO 3 →H 2 SiO 3 →SiO 2 →Si (скласти рівняння самостійно, хто працює «4-5»). Самоперевірка. Усі рівняння правильні «5», одна помилка «4», дві помилки «3».

5.Виконання вправ диф-но (самопровірка). Слайд 15

Si+O 2 = SiO 2 SiO 2 +2NaOH= Na 2 SiO 3 + H 2 O Na 2 SiO 3 + 2НCI= H 2 SiO 3 +2NaCI H 2 SiO 3 = SiO 2 + H 2 O

SiO 2 +2Mg=Si+2MgO

1.Здійсніть перетворення за схемою. (Завдання «4-5»)

Завдання 1. На малюнку з'єднайте лініями формули речовин відповідно до їхнього розташування в генетичному ряді алюмінію. Скласти рівняння реакції. Слайд 16



Самоперевірка.

4AI+ 3О 2 = 2AI 2 O 3 AI 2 O 3 + 6НCI= 2AICI 3 + 3Н 2 Про AICI 3 + 3NaOH= AI(OH) 3 +3NaCI

AI(OH) 3 = AI 2 O 3 + Н 2 Про слайд 17

Завдання 2. "Потрап у ціль". Виберіть формули речовин, що становлять генетичний ряд кальцію. Складіть рівняння реакцій цих перетворень. Слайд 18

Самоперевірка.

2Ca+О 2 =2CaO CaO+Н 2 О =Ca(OH) 2 Ca(OH) 2 +2 НCI=CaCI 2 + 2 Н 2 Про CaCI 2 +2AgNO 3 =Ca(NO 3) 2 +2AgCI слайд 19

2.Здійснити завдання за схемою. Складіть рівняння реакцій цих перетворень.

Про 2 +Н 2 Про +NaOH

S SO 2 H 2 SO 3 Na 2 SO 3 або полегшений варіант

S+ О 2 = SO 2 +Н 2 О= H 2 SO 3 +NaOH =

SO 2 +Н 2 О = H 2 SO 3

H 2 SO 3 +2NaOH = Na 2 SO 3 +2H 2 O

IV. ЗакріпленняЗУН

Варіант 1.

Частина А.

1.Генетичний ряд металу - це: а) речовини, що утворюють ряд на основі одного металу

а)CO 2 б)CO в)CaO г)O 2

3.Визначити речовину «Y» із схеми перетворення: Na → Y→NaOH а)Na 2 Oб) Na 2 O 2 в) H 2 O г) Na

4. У схемі перетворення: CuCl 2 → A → B → Cu формулами проміжних продуктівА і В є: а) CuO і Cu (OH) 2 б) CuSO 4 і Cu (OH) 2 в) CuCO 3 та Cu (OH) 2 г)Cu(OH) 2 іCuO

5.Кінцевим продуктом у ланцюжку перетворень на основі сполук вуглецю CO 2 → X 1 → X 2 → NaOH а)карбонат натріюб) гідрокарбонат натрію в) карбід натрію г) ацетат натрію

Е → Е 2 О 5 → Н 3 ЕО 4 → Na 3 ЕО 4 а)N б) Mn в)Pг)Cl

Частина Ст.

    Fe + Cl 2 A) FeCl 2

    Fe + HCl Б) FeCl 3

    FeO + HCl В) FeCl 2 + H 2

    Fe 2 O 3 +HCl Г)FeCl 3 + H 2

Д) FeCl 2 + H 2 O

Е) FeCl 3 + H 2 O

1 Б, 2 А, 3Д, 4Е

а) гідроксид калію (розчин) б) залізом в) нітратом барію (розчин)г) оксидом алюмінію

д) оксидом вуглецю(II) е) фосфатом натрію (розчин)

Частина С.

1.Здійснити схему перетворення речовин: Fe → FeO → FeCI 2 → Fe (OH) 2 → FeSO 4

2Fe+O 2 =2FeO FeO+2HCI= FeCI 2 + H 2 O FeCI 2 + 2NaOH= Fe(OH) 2 +2NaCI

Fe(OH) 2 + H 2 SO 4= FeSO 4 +2 H 2 O

різновид 2.

Частина А. (Завдання з одним правильним варіантом відповіді)

б) речовини, що утворюють ряд на основі одного неметалу в) речовини, що утворюють ряд на основі металу або неметалу г) речовини з різних класів речовин, пов'язаних перетвореннями

2. Визначити речовину «Х» із схеми перетворення: P → X → Ca 3 (PO 4) 2 а)P 2 O 5 б) P 2 O 3 в) CaO г) O 2

а) Ca б)CaOв)CO 2 г)H 2 O

4.У схемі перетворення: MgCl 2 → A → B→ Mg формулами проміжних продуктів А та В є: а) MgO та Mg(OH) 2 б) MgSO 4 та Mg(OH) 2 в) MgCO 3 та Mg(OH) 2 г)Mg(OH) 2 іMgO

CO 2 → X 1 → X 2 → NaOH а) карбонат натріюб)гідрокарбонат натрію

6.Елементом «Е», що бере участь у ланцюжку перетворень:

Частина Ст. (Завдання з 2-ма і більше правильними варіантамивідповіді)

1.Встановіть відповідність між формулами вихідних речовин та продуктів реакції:

Формули вихідних речовин Формули продуктів

    NaOH+ CO 2 A) NaOH + H 2

    Na + H 2 O В) NaHCO 3

    NaOH + HCl Г) NaCl + H 2 O

1Б, 2В, 3А, 4Г

а) гідроксид натрію (розчин); б) киснем в) хлоридом натрію (розчин)г) оксидом кальцію

д) перманганатом калію (кристалічний) е) сірчаною кислотою

Частина С. (З розгорнутим варіантом відповіді)

S+ О 2 = SO 2 2SO 2 + О 2 = 2 SO 3 SO 3 +Н 2 О= H 2 SO 4 H 2 SO 4 +Сa(OH) 2 = CaSO 4 +2 Н 2 О

CaSO 4 + BaCI 2 = BaSO 4 + CaCI 2

V.Підсумкиуроку. Виставлення оцінок.

VI.Д/Зстр.215-216 підготуватися до пр№3 Варіант 1 завдання №2,4, 6, Варіант 2 завдання № 2,3, 6. слайд 20

VII. Рефлексія.

Учні пишуть на листочках, що в них вийшло на уроці, а що ні. Які були проблеми. І побажання вчителю.

Урок закінчено. Все дякую і гарного дня. Слайд 21

Якщо залишиться час.

Завдання
Якось Юх проводив експерименти з вимірювання електропровідності розчинів різних солей. На його лабораторному столі стояли хімічні склянки із розчинами KCl, BaCl 2 , K 2 CO 3 , Na 2 SO 4 та AgNO 3 . На кожній склянці була акуратно приклеєна етикетка. У лабораторії жив папуга, клітка якого замикалася не дуже добре. Коли Юх, поглинений експериментом, озирнувся на підозрілий шарудіння, він з жахом виявив, що папуга, грубо порушуючи правила техніки безпеки, намагається пити зі склянки з розчином BaCl 2 . Знаючи, що всі розчинні солі барію надзвичайно отруйні, Юх швидко схопив зі столу склянку з іншою етикеткою і насильно влив розчин у дзьоб папуги. Папуга було врятовано. Склянка з яким розчином була використана для порятунку папуги?
Відповідь:
BaCl 2 + Na 2 SO 4 = BaSO 4 (осад) + 2NaCl (сульфат барію настільки малорозчинний, що не здатний бути отруйним, як деякі інші солі барію).

Додаток 1

9 "Б" клас Ф.І._______________________ (для слабких уч-ся)

Завдання 1. "Третій зайвий".

(4 правильних -5, 3-4, 2-3, 1-2)

неметали

гідроксиди

Безкисневі кислоти

Учні дають визначення обраному класу і вибирають відповідні речовини наданого роздавального матеріалу.

мідь, оксид кремнію, соляна, гідроксид барію, вугілля, магній, фосфорна, гідроксид барію,оксид магнію, гідроксид заліза (III), карбонат магнію, сульфат натрію.

(«4-5» записують відповіді формулами, «3» словами).

12 відповідей «5», 11-10- «4», 9-8- «3», 7 і менше – «2»

Завдання 3.

Про 2 + Н 2 О + НCI

Наприклад, K→K2O→KOH→KCl(скласти рівняння самостійно, хто працює «3», одна помилка «3», дві помилки «2»).

Завдання 4. Здійснити завдання за схемою. Складіть рівняння реакцій цих перетворень.

Про 2 +Н 2 Про +NaOH

S SO 2 H 2 SO 3 Na 2 SO 3

або полегшений варіант

H 2 SO 3 +NaOH =

Варіант 1.

Частина А. (Завдання з одним правильним варіантом відповіді)

1.Генетичний ряд металу - це: а) речовини, що утворюють ряд на основі одного металу

б) речовини, що утворюють ряд на основі одного неметалу в) речовини, що утворюють ряд на основі металу або неметалу г) речовини з різних класів речовин, пов'язаних перетвореннями

2.Визначити речовину «Х» із схеми перетворення: C → X → CaCO 3

а)CO 2 б)CO в)CaO г)O 2

3.Визначити речовину «Y» із схеми перетворення: Na → Y→NaOH а)Na 2 O б)Na 2 O 2 в)H 2 O г)Na

4.У схемі перетворення: CuCl 2 → A → B→ Cu формулами проміжних продуктів А і В є: а) CuO та Cu(OH) 2 б) CuSO 4 та Cu(OH) 2 в) CuCO 3 та Cu (OH) 2 г) Cu(OH) 2 та CuO

5. Кінцевим продуктом у ланцюжку перетворень на основі сполук вуглецю CO 2 → X 1 → X 2 → NaOH а) карбонат натрію б) гідрокарбонат натрію в) карбід натрію г) ацетат натрію

6.Елементом «Е», що бере участь у ланцюжку перетворень: Е → Е 2 Про 5 → Н 3 ЕО 4 → Na 3 ЕО 4 а)N б) Mn в)P г)Cl

Частина Ст. (Завдання з двома і більш правильними варіантами відповіді)

1.Встановіть відповідність між формулами вихідних речовин та продуктів реакції:

Формули вихідних речовин Формули продуктів

    Fe + Cl 2 A) FeCl 2

    Fe + HCl Б) FeCl 3

    FeO + HCl В) FeCl 2 + H 2

    Fe 2 O 3 +HCl Г)FeCl 3 + H 2

Д) FeCl 2 + H 2 O

Е) FeCl 3 + H 2 O

2. Розчин сульфату міді (II) взаємодіє:

а) гідроксид калію (розчин) б) залізом в) нітратом барію (розчин) г) оксидом алюмінію

д) оксидом вуглецю(II); е) фосфатом натрію (розчин)

Частина С. (З розгорнутим варіантом відповіді)

1.Здійснити схему перетворення речовин:

Fe → FeO → FeCI 2 → Fe(OH) 2 → FeSO 4

Додаток 2

9 "Б" клас Ф.І._______________________ (для сильний уч-ся)

Завдання 1. "Третій зайвий".Визначити зайву формулу та пояснити, чому вона зайва.

(4 правильних -5, 3-4, 2-3, 1-2)

Завдання 2. "Назви і вибери нас" ("Називай-ка").Дають назву вибраній речовині, заповнити таблицю.

Учні дають визначення обраному класу і вибирають відповідні речовини наданого роздавального матеріалу.

мідь, оксид кремнію, соляна, гідроксид барію, вугілля, магній, фосфорна, гідроксид барію,оксид магнію, гідроксид заліза (III), карбонат магнію, сульфат натрію. («4-5» записують відповіді формулами, «3» словами).

12 відповідей «5», 11-10- «4», 9-8- «3», 7 і менше – «2»

Завдання 3.

Si→SiO 2 →Na 2 SiO 3 →H 2 SiO 3 →SiO 2 →Si (скласти рівняння самостійно, хто працює «4-5»). Самоперевірка. Усі рівняння правильні «5», одна помилка «4», дві помилки «3».

Завдання 4. На малюнку з'єднайте лініями формули речовин відповідно до їхнього розташування в генетичному ряді алюмінію. Скласти рівняння реакції. Усі рівняння правильні «5», одна помилка «4», дві помилки «3».



Завдання 5. "Потрап у ціль". Виберіть формули речовин, що становлять генетичний ряд кальцію. Складіть рівняння реакцій цих перетворень. Усі рівняння правильні «5», одна помилка «4», дві помилки «3».

Варіант 2.

Частина А. (Завдання з одним правильним варіантом відповіді)

1.Генетичний ряд неметалу - це: а) речовини, що утворюють ряд на основі одного металу

б) речовини, що утворюють ряд на основі одного неметалу в) речовини, що утворюють ряд на основі металу або неметалу г) речовини з різних класів речовин, пов'язаних перетвореннями

2.Визначити речовину «Х» із схеми перетворення: P → X → Ca 3 (PO 4) 2 а) P 2 O 5 б) P 2 O 3 в) CaO г) O 2

3.Визначити речовину «Y» із схеми перетворення: Ca → Y→Ca(OH) 2

а) Ca б) CaO в) CO 2 г) H 2 O

4.У схемі перетворення: MgCl 2 → A → B→ Mg формулами проміжних продуктів А та В є: а) MgO та Mg(OH) 2 б) MgSO 4 та Mg(OH) 2 в) MgCO 3 та Mg(OH) 2 г)Mg(OH) 2 та MgO

5.Кінцевим продуктом у ланцюжку перетворень на основі сполук вуглецю:

CO 2 → X 1 → X 2 → NaOH а) карбонат натрію б) гідрокарбонат натрію

в) карбід натрію г) ацетат натрію

6.Елементом «Е», що бере участь у ланцюжку перетворень:

Е → ЕО 2 → ЕО 3 → Н 2 ЕО 4 → Na 2 ЕО 4 а)N б) S в)P г)Mg

Частина Ст. (Завдання з двома і більш правильними варіантами відповіді)

1.Встановіть відповідність між формулами вихідних речовин та продуктів реакції:

Формули вихідних речовин Формули продуктів

    NaOH+ CO 2 A) NaOH + H 2

    NaOH +CO 2 Б) Na 2 CO 3 + H 2 O

    Na + H 2 O В) NaHCO 3

    NaOH + HCl Г) NaCl + H 2 O

2. Соляна кислота не взаємодіє:

а) гідроксид натрію (розчин) б) киснем в) хлоридом натрію (розчин) г) оксидом кальцію

д) перманганатом калію (кристалічний); е) сірчаною кислотою

Частина С. (З розгорнутим варіантом відповіді)

    Здійснити схему перетворення речовин: S→SO2→SO3→H2SO4→CaSO4→BaSO4

Додаток 3

Аркуш відповідей «4-5»:

Завдання 1. MgO, Na 2 SO 4 H 2 S

Завдання 2.

1. мідь, магній;

3. оксид кремнію, оксид магнію;

4. фосфорна,

5. карбонат магнію, сульфат;

6. гідроксид барію, гідроксид заліза (III);

7. соляна натрію

Завдання 3.

SiO 2 +2NaOH= Na 2 SiO 3 + H 2 O

Na 2 SiO 3 + 2НCI = H 2 SiO 3 +2NaCI

H 2 SiO 3 = SiO 2 + H 2 O

SiO 2 +2Mg=Si+2MgO

Завдання 4.

4AI+ 3О 2 = 2AI 2 O 3

AI 2 O 3 + 6НCI = 2AICI 3 + 3Н 2 О

AICI 3 + 3NaOH = AI(OH) 3 +3NaCI

AI(OH) 3 = AI 2 O 3 + Н 2

Завдання 5.

CaO+Н 2 Про =Ca(OH) 2

Ca(OH) 2 +2 НCI=CaCI 2 + 2 Н 2

CaCI 2 +2AgNO 3 = Ca(NO 3) 2 +2AgCI

Аркуш самооцінки.

Ф.І.учня

№ завдання

Loading...Loading...