Valeoloģijas nodarbības kopsavilkums par tēmu: “Veselība rokas stiepiena attālumā. Valeoloģijas nodarbības kopsavilkums bērnudārza vidējā grupā Valeoloģijas stunda ar bērniem pirmsskolā

Mērķis: Sistematizēt bērnu zināšanas par elpošanas orgānu uzbūvi un mērķi.

Uzdevumi:

1) sniegt bērniem pamatzināšanas par elpošanas orgāniem un atzīmēt to nozīmi cilvēkiem;

2) paplašināt bērnu redzesloku, viņu vārdu krājumu (nāsis, elpošanas caurule, krūtis, ribas, plaušas)

3) nostiprināt higiēnas iemaņas, spēju kopt elpošanas orgānus un pareizi tos kopt;

4) radīt vēlmi vadīt un uzturēt veselīgu dzīvesveidu un izraisīt negatīvu attieksmi pret sliktiem ieradumiem

5) audzināt zinātkāri, loģisko domāšanu, inteliģenci un spēju uzmanīgi klausīties.

Materiāli un aprīkojums: attēli-shēmas: plaušas; elpošanas orgāni; kartiņas ar problēmsituācijām, baloni, papīra salvetes, (katram bērnam) spogulis.

Mācību metodes: demonstrācija un frontāls eksperiments, loģiskā spriešana, luga, stāsts, introspekcija.

Nodarbības gaita

Sveicu bērnus un skolotāju, stāvot aplī..

Visi bērni sapulcējās aplī.
Es esmu tavs draugs un tu esi mans draugs.
Turēsimies rokās kopā
Un pasmaidīsim viens otram.

Puiši, šodien mēs runāsim par elpošanas sistēmu un to, kā pareizi elpot.

Tāpat kā jebkurā nodarbībā, neaizmirstiet uzraudzīt savu runu un skaidri izrunāt skaņas vārdos. Mums ir arī noteikums, ko mēs labi zinām, atkārtosim to kopā. (Bērni korī saka sveicienu un uzvedības likumu klasē.)

"Esi uzmanīgs klasē, netraucē citiem,

Kad viņi tev jautā, tad atbildi."

Puiši, kāpēc, jūsuprāt, mūsu grupā ir tik daudz ziedu? (Grupā ir daudz tīra gaisa, ko nodrošina augi. Gaiss ir tīrs, veselīgs, svaigs, un mēs baudām elpošanu).

Tieši tā, ziedi absorbē oglekļa dioksīdu, ko mēs izelpojam, un ražo skābekli, kas mums ir ļoti nepieciešams elpošanai.

Spēlēsim spēli "Ķermeņa daļas". Es nosaukšu cilvēka ķermeņa daļas un tā orgānus, un tu tās parādīsi uz sevi (vārdu došanas temps atkarīgs no bērniem, lai katram bērnam ir laiks saprast, atrast kādu ķermeņa daļu un parādīt)

Labā roka. Mute. Vēders. Kreisā auss, labā kāja, deguns, mati, kakls, uzacis, acis.

Labi darīts, bez kļūdām.

Un tagad es aicinu jūs uz sarunu. Mēs apskatīsim visus elpošanas orgānus secībā.

Puiši, vai cilvēks var ilgstoši būt bez gaisa? (Nē).

Tieši tā, puiši:

Bez elpas nav dzīvības,
Neelpojot, gaisma izgaist.
Putni un ziedi elpo
Es, viņš un tu elpojam.

Pārbaudīsim, vai tā ir taisnība.

Mēģiniet dziļi elpot un aizsedziet muti un degunu ar plaukstu.

Ko tu jūti?

Kāpēc viņi ilgi nevarēja būt bez gaisa? (Bērnu aptauja).

Tātad mēs varam atbildēt, vai cilvēks var ilgstoši būt bez gaisa?

Pa labi! Katra jūsu ķermeņa šūna sacēlās un lūdza, lūdzu, atsūtiet mums gaisu, pretējā gadījumā mēs mirsim.

Uzmini mīklu:

Šeit ir kalns un pie kalna
Divi dziļi caurumi
Gaiss klīst šajās bedrēs,
Tas nāk iekšā un ārā.

Redzēsim, kur gaiss pārvietojas, kad mēs elpojam. Šim nolūkam mutes tika aizvērtas. Dziļi, dziļi ieelpojiet caur degunu un jūtiet, kur gaiss kustas? Izelpošana. Vēl viena elpa.

Kur gaiss iet pirmais?

Pastāsti man, vai gaiss var iekļūt mutē? Lai to izdarītu, ieelpojiet caur degunu un izelpojiet caur muti.

Var būt? (Bērnu atbildes).

Un kāpēc mums tie ir vajadzīgi, šie deguni? Ar viņiem ir tikai ciešanas. Tu nokritīsi no kalna un sasitīsi degunu. Tad viņš šķauda. Viņi pat izdomāja viņam īpašu šalli - kabatlakatiņu. Mēs varam arī elpot caur muti. Tātad? Jā, bet ne tā. Izrādās, ka deguns ir vajadzīgs ne tikai skaistumam. Mūsu deguns ir ne mazāk svarīgs kā citi orgāni. Un vēlams elpot caur degunu, nevis muti. Kāpēc?

Aicinu apsēsties un paskatīties uz savu degunu. Paņemiet spoguli un paskatieties uz savu degunu. Aprakstiet, kā tas izskatās. (Bērnu atbildes).

Paskaties iekšā. Pagrieziet galvu tā, lai iekšpuse būtu vieglāka.

Ko tu tur redzi?

Degunā ir divi kanāli, kā tos sauc? (Nāsis).

Kādā krāsā ir deguna iekšpuse? (rozā).

Kāpēc? (Jo tur ir daudz asinsvadu).

Ko vēl jūs pamanījāt? (Mati).

Kāpēc, jūsuprāt, tie ir vajadzīgi? (Mati aiztur putekļus un citas sīkas daļiņas).

Vai deguna iekšpuse ir sausa vai mitra?

Paņemiet salveti uz pirksta un noslaukiet deguna iekšpusi. Ko tu redzi? (Bērnu atbildes).

Šo mitrumu sauc par gļotām. Mums viņa tiešām ir vajadzīga. Gļotas satur vielas, kas iznīcina baktērijas. Tāpēc gaiss, kas nonāk plaušās, vairs nesatur baktērijas. Tur iet tikai tīrs gaiss.

Un deguns ir arī pirmais, kas informē smadzenes par elpošanai piesārņotu gaisu (gāzes, ķīmiskās smakas). Kā gan mēs varētu baudīt brīnišķīgo ziedu smaržu, ja nebūtu mūsu brīnišķīgā deguna!

Vlads zina labu dzejoli par degunu un nolasīs to jums.

"Mans brīnišķīgais deguns."

Es neko nezinu.
un pēkšņi mans deguns saka:
Ka kaut kur un kāds
Kaut kas drīz degs.
Es neko nezinu.
Tas bija deguns, kas ziņoja:
Kāds nopirka apelsīnus
Un vo-o-o ieliec tur!
Es neko nezinu.
Es sēžu aizsmakumā.

Deguns saka: "Ejam pastaigāties! Es ļoti lūdzu."

Tu ej un staigā ar viņu.

Viņš runā ar mani.

Viņš saka: "Zini, tas jau smaržo pēc lapām!" E. Moškovska

Fiziskais vingrinājums "Saule"

Saule lēca agri no rīta, (Paceliet rokas uz augšu, izstiepiet.)
Visi bērni tika samīļoti
Glāsta krūtis, (Masējiet "celiņu" uz krūtīm).
Glāsta kaklu, (Noglāstiet kaklu ar īkšķiem no augšas uz leju).
Glāsta degunu, (ar dūrēm berzējiet deguna spārnus)
Glāsta pieri, (Palaist pirkstus gar pieri no vidus līdz deniņiem).
Glāsta ausis, (Paberzē ausis ar plaukstām).
Glāsta rokas, (Berzēt plaukstas).
Šeit. (Paceliet rokas uz augšu).

Tagad pievelciet plaukstu pie mutes. Klusi, lēni elpojiet caur atvērtu muti plaukstā.

Kādu gaisu tu jūti? (Bērnu atbildes).

Mēs visi esam dzīvi cilvēki un siltums mīt mūsos. Tas, kurš elpo caur muti, izdala daudz siltuma. Tāpēc, lai saglabātu siltumu, būtu vesels un nesaaukstētos, kā labāk elpot?

Puiši, kas var kaitēt mūsu degunam? Ko tu nevari darīt?

Kur gaiss aiziet no elpošanas caurules?

Vispirms pārbaudīsim, kā ir strukturētas krūtis.

Kādas sajūtas ir krūtīs? (Bērni pārbauda sevi un pārliecinās, ka krūtis ir rievotas).

Novietojiet abu roku plaukstas uz sāniem virs vidukļa un dziļi ieelpojiet. Jutām, kā zem plaukstām izplešas ribas un kā piepūšas plaušas.

Tagad strauji izelpojiet un jūtiet, kā krūtis sašaurinās, izspiežot gaisu no plaušām.

Tātad, mēs teicām, ka gaiss no elpošanas caurules ieplūst krūtīs. Parādiet, kur gaiss iet no elpošanas caurules.

Mēs varam redzēt vai sajust degunu, muti, elpošanas cauruli, ribas. Bet mēs nevaram apstrādāt plaušas, tās ir iekšā. Apskatīsim tos attēlā. Tādas ir divas. Tieši tik lieli tie ir. Gaiss ieplūst un izplūst no tiem. Plaušas darbojas kā akordeona maisiņi, kas satur ieelpoto gaisu. Šos maisiņus sauc par plaušām. Atkārtojiet vārdu unisonā.

Kad ienāk gaiss?

Kad tas iznāks?

Spēlēsim nelielu spēli un izmantosim piemēru, lai redzētu, kā darbojas mūsu plaušas.

"Bumbuļu spēle"

Bērniem tiek doti baloni, un viņiem balons jāpiepūš, izmantojot tikai vienu izelpu.

Šīs ir skaistas bumbiņas, kuras jūs ieguvāt, jo stiprākas ir jūsu plaušas, jo lielākas bumbiņas izrādījās. Labi padarīts!

Puiši, kas, jūsuprāt, ir kaitīgs mūsu plaušām? (Bērnu atbildes).

Tieši tā, smēķēšana un piesārņots gaiss ir ļoti kaitīgi plaušām. Salīdziniet veselīga cilvēka un smēķētāja plaušu attēlu. Kāda ir atšķirība?

Bet kaitīgi ir ne tikai smēķēt, bet arī atrasties vienā telpā ar cilvēkiem, kas smēķē un elpo šo gaisu. (2. PIELIKUMS).

Vesels cilvēks sāk klepot, ja gaisā jūt dūmu, putekļu vai gāzes smaku.

Klepojot attīra augšējos elpceļus, pat ja aizramies ar drumstalām.

Galu galā jūs jau zināt, ka ir bīstami runāt, ēdot vai ēdot ceļā!

Spēle "Kas ir labs elpošanas sistēmai un kas ir kaitīgs?"

Tagad mēs runāsim par to, kā rūpēties par elpošanas orgāniem.

Jūsu priekšā ir attēli, tajos attēlotas situācijas, kad cilvēks sargā savu kaklu, degunu, muti un plaušas, un, gluži pretēji, nodara lielu kaitējumu savai veselībai. Izklājiet kartītes divos laukos (melnbalts: kaitējums-labums) un paskaidrojiet savu izvēli.

(Bērni izliek kartītes un skaidro.) Veselīgi: ēdiet ķiplokus un sīpolus, dārzeņus un augļus.

Kleita sezonai. Savaldiet sevi. Elpojiet caur degunu. Elpojiet svaigu gaisu.

Kaitīgs: kliegšana uz ielas. Aukstā laikā staigājiet viegli. Super forši.

Dzeriet aukstu ūdeni ārā. Elpojiet netīru, dūmu gaisu.

Apakšējā līnija.(Visi bērni stāvēja aplī.)

Mūsu nodarbība ir beigusies. Vai jums, puiši, patika nodarbība?

Nosauciet elpošanas orgānus, aizpildot attēlu. (Bērni nosauc un parāda uz sevi un attēlu (pareizi pieliekot elpošanas orgānus): deguns, mute, elpošanas caurule, plaušas). (3. PIELIKUMS).

Kādus veselības saglabāšanas noteikumus mēs izstrādājām stundā?

Ko jūs novēlētu saviem draugiem un mūsu viesiem?

Bērnu vēlējumi:

Esiet vienmēr veseli.

Spēlējiet sportu, veiciet vingrinājumus katru dienu.

Pastaigājieties svaigā gaisā, sasprindzinieties.

Biežāk sakiet pieklājīgus vārdus.

Ēd veselīgu pārtiku, dārzeņus un augļus.

Ģērbies atbilstoši laikapstākļiem.

Vienmēr esiet laipns un jautrs.

Rūpējieties par dabu, dzīvniekiem un putniem.

Elpojiet tīru gaisu.

Mīliet savus mīļos, rūpējieties par viņiem.

(Bērniem kā piemiņa no nodarbības tiek dāvināti baloni).

  • Un novēlu visiem: biežāk smaidīt, nesatraukties par niekiem.
  • Vienmēr izskaties vesels
  • Jūs nekad neuzzināsiet, kur tas sāp.

Bibliogrāfija:

  1. Kartushina M. Yu. Mēs vēlamies būt veseli: Veselības un izglītības pasākumi bērniem bērnudārza sagatavošanas grupā. - M.: TC Sfera, 2004. gads.
  2. Veselīga dzīvesveida veidošana pirmsskolas vecuma bērniem: / autore - sastādītāja T.G. Karepova - Volgograda: Skolotājs, 2010. - 170 lpp.
  3. Richard Walker Human Anatomy - ilustrēts atlants bērniem, Maskava, "ONYX 21st century", 2001. gads.
  4. Mūsu ķermenis — mana pirmā enciklopēdija, red. T. Buhovojs, Maskava, "Kristīna un S", 1995.g.

1. PIELIKUMS

2. PIELIKUMS

3. PIELIKUMS

Mērķi un uzdevumi:

Iepazīstināt bērnus ar cilvēka ķermeņa ārējo uzbūvi, ar viņa ķermeņa iespējām: es varu skriet, lēkt, dziedāt, skatīties, klausīties, ēst, izturēt karstumu un aukstumu, izturēt sāpes, elpot, domāt, palīdzēt citiem cilvēkiem. ; izkopt lepnuma sajūtu, ka "es esmu cilvēks".

Radiet interesi par tālākām zināšanām par sevi.

Materiāli un aprīkojums:

Apakštase, 3 glāzes ar skābo, saldo un sāļo šķīdumu, neliels maizes gabaliņš, glāze tīra ūdens, 4 vates tamponi, salvete.

2 vates tamponi, no kuriem viens ir piesūcināts ar smaržām, bet otrs ar ķiploku sulu, ietin plastmasas maisiņā, lai smarža neizklīst.

Ledus gabaliņi, glāze silta ūdens.

Aizslietnis un priekšmeti aiz tā, ar kuru palīdzību skolotājs demonstrē ikdienas skaņas (ūdens glāze, tukša glāze, papīrs, atslēgas, grabuļi, karotes utt.)

Nodarbību gaita bērnudārza vidējā grupā:

Audzinātāja. - Bērni, šodien mēs sākam aizraujošu ceļojumu pasaulē ar nosaukumu “Cilvēks”. Uzzināsi daudz interesanta un pārsteidzoša, negaidīta un neparasta par sevi un saviem draugiem, ģimeni, t.i., citiem cilvēkiem.

Katrs cilvēks ir unikāls gan savā raksturā, gan skatījumā uz dzīvi, gan garīgajām īpašībām, taču visi cilvēki fiziskajā līmenī ir vienādi: tiem ir vienāda ķermeņa uzbūve, ārējie un iekšējie orgāni. Bet daži cilvēki bieži slimo, bet citi vienmēr ir jautri un veselīgi. Daži vienmēr ir ar kaut ko neapmierināti un mīl tikai sevi, savukārt citi ir dzīvespriecīgi un palīdz citiem cilvēkiem, kā vien var...

Kāpēc, jūsuprāt, tas notiek?

(Bērnu atbildes)

Par to uzzināsim bērnudārza nodarbībās, kur mācīsimies mīlēt un saprast sevi, rūpēties un palīdzēt sev un citiem cilvēkiem. Un šodien mēs uzzinām, ka katrs no jums un vispār jebkurš cilvēks ir gandrīz burvis, kurš var un var, un, ja nevar, tad viņš var iemācīties darīt daudz, daudz dažādu lietu, visādus brīnumus. Neviena cita radība uz Zemes to nevar izdarīt.

Interesanti? Tad mēs sākam iepazīties ar savu ķermeni, kas mums palīdz katru sekundi.

1. bloks — jēdzienu “ķermeņa daļas” un “orgāni” diferenciācija

Dzīvniekiem ir tikai trīs ķermeņa daļas: galva, rumpis un aste. Apskatīsim, kādas ķermeņa daļas ir cilvēkam. Iļja, nāc pie manis. Vai tev ir galva? Ēd! Kuru ķermeņa daļu sauc par galvu? (Bērnu atbildes. Atsauce: galva ir tā ķermeņa daļa, uz kuras ir koncentrētas visas maņas un kurā atrodas smadzenes.)

Kāpēc tas ir vajadzīgs? (Atbildes: domāt, ēst, elpot utt.)

Vai ir rumpis? (Rāda rumpi.) Jā! Kādi orgāni atrodas ķermeņa iekšienē? (Bērnu atbildes: rokas, kājas, sirds, plaušas utt.)

2. bloks - mati

Uzmini mīklu:

Mīkla pirmsskolas vecuma bērniem par matiem

Tie nav iesēti, tie nav stādīti,

Viņi aug paši.

(Mati)

Kas atrodas pāri visam? (Skolotājs uzliek roku uz galvas un izķemmē matus.)

Iepazīsimies ar to īpašībām. Turiet savus matus... Pavelciet tos... Velciet...

Aizveriet acis un viegli pieskarieties kaimiņa matiem. Vai jūs to jutāt? Tagad velciet - klusi. kā jūs jutāties? (Bērnu atbildes: sāpes)

Kurš uzminēja, kāpēc mums vajag matus? (Bērnu atbildes: pasargā galvu, absorbē dažus triecienus, sasildi un sargā no karstajiem saules stariem.)

3. bloks - āda

Kas ir zemāk? (Atbilde: piere)

Kas ir iekšā? (Atbilde: smadzenes)

Kāpēc mums ir vajadzīgas smadzenes? (Atbilde: domāt)

Ar ko ir klāta piere? (Atbilde: āda)

Āda ir ne tikai uz pieres, bet arī uz visām pārējām ķermeņa daļām.

Mēs arī to pētīsim. Aizveriet acis, es uzlieku priekšmetu (ledus kubiņu) uz jūsu plaukstas.

kā jūs jutāties?

Aizveram acis un uz otras plaukstas novietojam citu priekšmetu (glāzi silta ūdens).

kā jūs jutāties?

Olya, aizver acis un nosaki, ko es darīšu.

Tagad, katrs cilvēks, viegli saspiediet ādu ar nagiem. kā jūs jutāties?

(Atbilde: sāpes)

Ko var just āda?

(Bērnu atbildes: karstums, aukstums, pieskāriens, sāpes.)

4. bloks - acis

Uzmini mīklu:

Mīkla pirmsskolas vecuma bērniem par acīm

Slēģi aizveras un atveras.

Kas atrodas zem pieres? (Atbilde: acis). Tagad mēs uzzināsim, kāpēc tie ir nepieciešami. Visi, aizveriet acis un neatveriet tās, kamēr es to nesaku. Pastāsti man, ko es daru? Neatver acis. (Skolotājs parāda grāmatu. Klusums.) Un tagad? (Skolotājs paņem grāmatu. Klusums.)

Atver acis. Tā es arī izdarīju. (Skolotājs atkārto savas darbības). Kāpēc ir vajadzīgas acis? (Redzēt).

Acīs ir palīgi un aizsargi. Paskatieties viens uz otru. Mirkšķiniet. Kurš orgāns ir iesaistīts šajā procesā? (Atbilde: plakstiņi). Kāpēc jums ir nepieciešams mirkšķināt?

Pamāj ar roku drauga acu priekšā. Ko darīja tavs draugs? Kāpēc skropstas ir vajadzīgas?

Apskatīsim, kāpēc ir vajadzīgas uzacis. Kad mazgājam seju, no pieres tek lejā pilieni. Ko es daru ar saviem plakstiņiem? (Atbilde: aizsargāt acis no putekļiem, ūdens utt.)

5. bloks - deguns

Uzmini mīklu:

Mīkla pirmsskolas vecuma bērniem par degunu

Šeit ir kalns un pie kalna

Divi dziļi caurumi.

Gaiss klīst šajās bedrēs,

Tas nāk iekšā un ārā.

(Deguns)

Kas ir zemāk? (Atbilde: deguns)

Pārbaudīsim, kāpēc deguns ir vajadzīgs. Ar vienu roku saspiediet degunu, bet ar otru - lūpas. Kāpēc jums ir nepieciešams deguns? (Atbilde: elpot).

Aizveriet acis (Skolotājs pienes bērna degunam vates tamponu). kā jūs jutāties?

Tātad, kāpēc mums ir vajadzīgs deguns? (Atbilde: elpo un smaržo)

6. bloks - ausis

Uzmini mīklu:

Mīkla pirmsskolas vecuma bērniem par ausīm

Olja klausās mežā,

Kā Zozulka kliedz,

Un šim nolūkam mums ir nepieciešams

Mūsu Ole...

(Ausis)

Kas ir tieši zemāk? (Skolotājs norāda uz ausīm.)

Pārbaudīsim, kāpēc mums ir vajadzīgas ausis. Cieši aizveriet ausis ar plaukstām, piespiediet plaukstas pie ausīm. (Skolotājs izrunā 2-4 vārdus). Atver ausis. Ko es tikko izdarīju? (Atbilde: viņi teica, mēs to redzējām no lūpām). Ko es teicu? (Nedzirdēju?)

Tātad, kāpēc mums ir vajadzīgas ausis? (Atbilde: klausīties).

7. bloks – mute

Kas ir zemāk? (Atbilde: mute).

Pārbaudīsim, kāpēc mums ir vajadzīga mute. Jūsu priekšā ir maizes gabals. Ēd to.

Tagad saspiediet lūpas kopā ar pirkstiem un sakiet: mammu, tēti, es eju pastaigāties.

Un vēl viena pieredze (Skolotājs izdala glāzes ar sāļa, skāba un salda ūdens šķīdumiem). kā jūs jutāties?

Tātad, kāpēc mums ir vajadzīga mute? (Atbilde: ēst, runāt un garšot.)

8. bloks - kakls

Kas ir zemāk? (Skolotājs norāda uz kaklu.) Pārbaudīsim, vai mums to vajag. Sēdieties taisni un atcerieties redzēto. (Bērni atceras.) Tagad pagrieziet galvu jebkurā virzienā. (Bērni to dara). Vai redzat tādu pašu summu vai vairāk? Kāpēc ir nepieciešams kakls?

9. bloks - rokas un kājas

Uzmini mīklas:

Mīkla par kājām

Olja jautri skrien

Pa taciņu uz upi.

Un šim nolūkam mums ir nepieciešams

Mūsu Ole...

(Kājas)

Mīkla par rokām

Olya ņem ogas

Divi, trīs gabali katrs.

Un šim nolūkam mums ir nepieciešams

Mūsu Ole...

(Pildspalvas)

Noskaidrosim, kāpēc cilvēkam vajadzīgas rokas. Dima, nāc pie manis. Novietojiet rokas aiz muguras un paņemiet grāmatu no galda. Vai arī tas neizdodas. Kāpēc jums vajadzīgas rokas? (Atbilde: paņemt priekšmetus.)

Tagad nāciet visi grupā, tikai bez kājām. Kāpēc mums vajadzīgas kājas?

Spēle brīvā dabā: "Mēs neteiksim, ko mēs darām, mēs jums parādīsim, ko mēs darām"

Mērķis: vadītājs parāda darbības, un spēlētājiem ir jāuzmin, kas ir šīs darbības (āmur naglas, cilā atsvarus, adīt, griezt, skriet, mīdīt - staigāt.)

10. bloks - iekšējie orgāni

Ķermeņa iekšpusē ir daudz orgānu. Klausīsimies, kā darbojas sirds. Novietojiet roku uz krūtīm un klausieties savā sirdī.

Ķermenī ir arī citi orgāni: kuņģis, zarnas, bet par tiem runāsim citās nodarbībās.

Fiziskās audzināšanas stunda “Tāds ir mans ķermenis!”

Man ir galva

Pa labi - pa kreisi, viens - divi.

(Pagriež galvu pa labi - pa kreisi, noliec galvu)

Viņa sēž uz stipra kakla,

Sagriezās un griezās.

(Apļveida kakla pagriezieni)

Tad ķermenis iet

Noliecies atpakaļ, noliec uz priekšu,

Pagriezieties - pagriezieties.

(Rokas uz jostas, līkumi, pagriezieni)

Ikvienam ir prasmīgas rokas

Uz augšu un uz leju, uz leju un uz augšu.

(Sarauj rokas uz augšu un uz leju)

Mums ir vajadzīgas kājas, lai skrietu

Lēkt, stāvēt un tupēt.

(Skriešana vietā, lēkšana, pietupieni)

Šis ir mans ķermenis!

Praktiski vingrinājumi:

Parādi man, kur ir tava galva

Pieskaries kaimiņa galvai, paglaudi to.

Izstiepiet kaklu kā zoss.

Ievelciet galvu plecos.

Noglāstīt degunu.

Noglāstiet kaimiņa degunu.

Parādi man savas ausis.

Atveriet un aizveriet muti.

Pasmaidi. Uzdāvini smaidu savam kaimiņam.

Dzejoļa “Cilvēka ķermenis” lasīšana bērniem

Kas ir mūsu ķermenis?

Ko tas var darīt?

Smaidi un smejies

Lēc, skrien un spēlē...

Mūsu ausis dzird skaņas.

Mūsu deguns elpo gaisu.

Mute var pateikt.

Acis var redzēt.

Kājas var skriet ātri.

Rokas var visu.

Pirksti neatlaidīgi satver

Un viņi cieši saspiež.

Lai ķermenis būtu vesels,

Mums ir jāveic vingrinājumi.

Mēs pacelsim rokas: "Ak!"

Ievilksim dziļu elpu!

Noliecamies pa kreisi un pa labi...

Cik elastīgs ir mūsu ķermenis!

Izstiepts - izstiepts...

Un viņi pasmaidīja viens otram.

Kā mēs prasmīgi rīkojamies

Ar šo slaido, spēcīgo augumu!

Secinājums

Audzinātāja. – Sakiet, bērni, vai esam atraduši kaut vienu orgānu, kas cilvēkam nebūtu vajadzīgs?

Kā ar orgānu, kas neko nedarītu?

(Bērnu atbildes)

Labi darīti puiši, labs darbs.

Nodarbību cikls par valeoloģiju vidējā grupā, tēma: “Šeit es esmu!”

Mērķi un uzdevumi:

Iepazīstināt bērnus ar cilvēka ķermeņa ārējo uzbūvi, ar viņa ķermeņa iespējām: es varu skriet, lēkt, dziedāt, skatīties, klausīties, ēst, izturēt karstumu un aukstumu, izturēt sāpes, elpot, domāt, palīdzēt citiem cilvēkiem. ; izkopt lepnuma sajūtu, ka "es esmu cilvēks". Radiet interesi par tālākām zināšanām par sevi.

Materiāli un aprīkojums:

Apakštase, 3 glāzes ar skābo, saldo un sāļo šķīdumu, neliels maizes gabaliņš, glāze tīra ūdens, 4 vates tamponi, salvete.
2 vates tamponi, no kuriem viens ir samērcēts smaržās, bet otrs ar ķiploku sulu. Ietin plastmasas maisiņā, lai smaka neizklīst.
Ledus gabaliņi, glāze silta ūdens.
Aizslietnis un priekšmeti aiz tā, ar kuru palīdzību skolotājs demonstrē ikdienas skaņas (ūdens glāze, tukša glāze, papīrs, atslēgas, grabuļi, karotes utt.)

Nodarbības gaita:

Puiši, šodien mēs sākam aizraujošu ceļojumu uz valsti ar nosaukumu “Cilvēks”. Uzzināsi daudz interesanta un pārsteidzoša, negaidīta un neparasta par sevi un saviem draugiem, ģimeni, t.i., citiem cilvēkiem.
– Katrs cilvēks ir unikāls savā raksturā, dzīves skatījumā, garīgajās kvalitātēs, taču visi cilvēki ir vienādi pēc fiziskās uzbūves: vienāda ķermeņa uzbūve, ārējie un iekšējie orgāni. Bet daži cilvēki bieži slimo, bet citi vienmēr ir jautri un veselīgi. Daži vienmēr ir ar kaut ko neapmierināti un mīl tikai sevi, savukārt citi ir dzīvespriecīgi un palīdz citiem cilvēkiem, cik var...
- Kāpēc, jūsuprāt, tas notiek?

(Bērnu atbildes)

Par to uzzināsim nodarbībās, kurās mācīsimies mīlēt un saprast sevi, rūpēties un palīdzēt sev un citiem cilvēkiem. Un šodien mēs uzzinām, ka katrs no jums un vispār jebkurš cilvēks ir gandrīz burvis, kurš var un var, un, ja nevar, tad viņš var iemācīties darīt daudz, daudz dažādu lietu, visādus brīnumus. Neviena cita radība uz Zemes to nevar izdarīt.
- Interesanti? Tad mēs sākam iepazīties ar savu ķermeni, kas mums palīdz katru sekundi.

1. bloks – jēdzienu “ķermeņa daļas” un “orgāni” diferenciācija.

Dzīvniekiem ir tikai trīs ķermeņa daļas: galva, rumpis un aste. Apskatīsim, kādas ķermeņa daļas ir cilvēkam. Iļja, nāc pie manis. Vai tev ir galva? Ēd! Kuru ķermeņa daļu sauc par galvu? (bērnu atbildes. Atsauce: galva ir tā ķermeņa daļa, uz kuras ir koncentrētas visas maņas un kurā atrodas smadzenes.) - Kāpēc tas ir vajadzīgs? (atbildes: domāt, ēst, elpot utt.)
- Vai ir rumpis? (rāda rumpi.) Jā! Kādi orgāni atrodas uz ķermeņa un iekšpusē? (bērnu atbildes: rokas, kājas, sirds, plaušas utt.)

2. bloks – mati

Uzmini mīklu:

Matu mīkla

Viņi nesēj, nestāda,
Un viņi paši aug.
(Mati)

Kas atrodas pāri visam? (Skolotājs uzliek roku uz galvas un izķemmē matus.)

Iepazīsimies ar to īpašībām. Pieskarieties saviem matiem... Pavelciet tos... Pavelciet...
Aizveriet acis un viegli pieskarieties kaimiņa matiem. Vai jūs to jutāt? Tagad velciet – klusi. kā jūs jutāties? (bērnu atbildes: sāpes)
- Kurš uzminēja, kāpēc mums vajag matus? (bērnu atbildes: pasargā galvu, uzsūc kādu ietekmi, sasildi un sargā no karstajiem saules stariem).

3. bloks – āda

Kas ir zemāk? (atbilde: piere)
- Kas ir iekšā? (atbilde: smadzenes)
– Kāpēc mums vajadzīgas smadzenes? (atbilde: domāt)
– Ar ko piere ir klāta? (atbilde: āda)
– Āda ir ne tikai uz pieres, bet arī uz visām pārējām ķermeņa daļām.

Mēs arī to pētīsim. Aizveriet acis, es uzlieku priekšmetu (ledus kubiņu) uz jūsu plaukstas. kā jūs jutāties?

Aizveram acis un uz otras plaukstas novietojam citu priekšmetu (glāzi silta ūdens).
kā jūs jutāties?

Olya, aizver acis un nosaki, ko es darīšu.
- Tagad katrs viegli saspiediet ādu ar nagiem. kā jūs jutāties? (atbilde: sāpes)
- Ko var just āda? (bērnu atbildes: siltums, aukstums, pieskāriens, sāpes.)

4. bloks – acis

Uzmini mīklu:

Mīkla par acīm

Olja paskatās uz kaķi
Uz bildēm-pasaciņām.
Un šim nolūkam mums ir nepieciešams
Mūsu Ole...
(Acis)

Kas atrodas zem pieres? (atbilde: acis). Tagad mēs uzzināsim, kāpēc tie ir nepieciešami. Visi, aizveriet acis un neatveriet tās, kamēr es to nesaku. Pastāsti man, ko es daru? Neatver acis. (Skolotājs parāda grāmatu. Klusums.) Un tagad? (Skolotājs paņem grāmatu. Klusums).
- Atver acis. Tā es arī izdarīju. (Skolotājs atkārto savas darbības). Kāpēc ir vajadzīgas acis? (Redzēt).
– Acīm ir palīgi un aizsargi. Paskatieties viens uz otru. Mirkšķiniet. Kurš orgāns tajā ir iesaistīts? (atbilde: plakstiņi). Kāpēc jums ir nepieciešams mirkšķināt?
- Pamāj ar roku drauga acu priekšā. Ko darīja tavs draugs? Kāpēc skropstas ir vajadzīgas?
- Paskatīsimies, kāpēc ir vajadzīgas uzacis. Kad mazgājam seju, no pieres tek lejā pilieni. Ko es daru ar saviem plakstiņiem? (atbilde: aizsargāt acis no ūdens, putekļiem utt.)

5. bloks – deguns

Uzmini mīklu:

Mīkla par degunu

Šeit ir kalns un pie kalna
Divi dziļi caurumi.
Gaiss klīst šajās bedrēs,
Tas nāk iekšā un ārā.
(Deguns)

Kas ir zemāk? (atbilde: deguns)
- Pārbaudīsim, kāpēc deguns ir vajadzīgs. Ar vienu roku saspiediet degunu, bet ar otru - lūpas. Kāpēc jums ir nepieciešams deguns? (atbilde: elpot)
- Aizveriet acis (skolotājs pienes bērna degunam vates tamponu). kā jūs jutāties?
Tātad, kāpēc mums ir vajadzīgs deguns? (atbilde: elpo un smaržo)

6. bloks – ausis

Uzmini mīklu:

Mīkla par ausīm

Olja klausās mežā,
Kā dzeguzes raud.
Un šim nolūkam mums ir nepieciešams
Mūsu Ole...
(Ausis)

Kas ir nedaudz zemāks? (Skolotājs norāda uz ausīm).
- Pārbaudīsim, kāpēc mums vajadzīgas ausis. Cieši aizveriet ausis ar plaukstām, piespiediet plaukstas pie ausīm. (Skolotājs izrunā 2-4 vārdus). Atver ausis. Ko es tikko izdarīju? (atbilde: viņi teica, mēs to redzējām no lūpām). Ko es teicu? (nedzirdēju?)
Tātad, kāpēc mums ir vajadzīgas ausis? (atbilde: klausīties)

7. bloks - mute

Kas ir zemāk? (atbilde: mute).
– Pārbaudīsim, kāpēc mums vajadzīga mute. Jūsu priekšā ir maizes gabals. Ēd to.
- Tagad saspied lūpas ar pirkstiem un saki: mammu, tēti, es iešu pastaigāties.
- Un vēl viena pieredze (Skolotājs izdala glāzes ar sāļa, skāba un salda ūdens šķīdumiem). kā jūs jutāties?
– Tad kāpēc mums vajadzīga mute? (atbilde: ēst, runāt un garšot).

8. bloks – kakls

Kas ir zemāk? (Skolotājs norāda uz kaklu.) Pārbaudīsim, vai mums to vajag. Sēdieties taisni un atcerieties redzēto. (Bērni atceras.) Tagad pagrieziet galvu jebkurā virzienā. (Bērni to dara). Vai redzat tādu pašu summu vai vairāk? Kāpēc ir nepieciešams kakls?

9. bloks – rokas un kājas

Uzmini mīklas:

Mīkla par kājām

Olja jautri skrien
Pa taciņu uz upi.
Un šim nolūkam mums ir nepieciešams
Mūsu Ole...
(Kājas)

Mīkla par rokām

Olya ņem ogas
Divi, trīs gabali katrs.
Un šim nolūkam mums ir nepieciešams
Mūsu Ole...
(Pildspalvas)

Noskaidrosim, kāpēc cilvēkam vajadzīgas rokas. Dima, nāc pie manis. Novietojiet rokas aiz muguras un paņemiet grāmatu no galda. Negriezies. Kāpēc jums vajadzīgas rokas? (Atbilde: ņemt priekšmetus.) - Tagad nāciet visi grupā, tikai bez kājām. Kāpēc mums vajadzīgas kājas?

Spēle brīvā dabā: "Mēs jums nepateiksim, ko mēs darām, mēs jums parādīsim, ko mēs darām"

Mērķis: vadītājs parāda darbības, un spēlētājiem jāuzmin, kas ir šīs darbības (āmur naglas, cilā atsvarus, adīt, griezt, skriet, stutēt - staigāt).

10. bloks – iekšējie orgāni

Ķermeņa iekšpusē ir daudz orgānu. Klausīsimies, kā darbojas sirds. Novietojiet roku uz krūtīm un klausieties savā sirdī.
– Ķermenī ir arī citi orgāni: kuņģis, zarnas, bet par tiem runāsim citās nodarbībās.

Fiziskās audzināšanas stunda “Tāds ir mans ķermenis!”

Man ir galva
Pa labi - pa kreisi, viens - divi.
(Pagriež galvu pa labi - pa kreisi, noliec galvu)

Viņa sēž uz stipra kakla,
Pagriezās un griezās.
(Apļveida kakla pagriezieni)

Tad ķermenis iet
Noliecies atpakaļ, noliec uz priekšu,
Pagriezieties - pagriezieties.
(Rokas uz jostas, līkumi, pagriezieni)

Ikvienam ir prasmīgas rokas
Uz augšu un uz leju, uz leju un uz augšu.
(Sarauj rokas uz augšu un uz leju)

Mums ir vajadzīgas kājas, lai skrietu
Lēkt, tupēt, stāvēt.
(Skriešana vietā, lēkšana, pietupieni)

Šis ir mans ķermenis!
Ar viņu jūs darīsit visu līdz pilnībai!

Praktiski vingrinājumi:

Parādi man, kur ir tava galva
Pieskaries kaimiņa galvai, paglaudi to.
Izstiepiet kaklu kā zoss.
Ievelciet galvu plecos.
Noglāstīt degunu.
Noglāstiet kaimiņa degunu.
Parādi man savas ausis.
Atveriet un aizveriet muti.
Pasmaidi. Uzdāvini smaidu savam kaimiņam.

Lasīšana bērniem

Cilvēka ķermenis

(M. Efremova)

Kas ir mūsu ķermenis?
Ko tas var darīt?
Smaidi un smejies
Lēc, skrien, spēlējies...
Mūsu ausis dzird skaņas.
Mūsu deguns elpo gaisu.
Mute var pateikt.
Acis var redzēt.
Kājas var skriet ātri.
Rokas var visu.
Pirksti neatlaidīgi satver
Un viņi cieši saspiež.
Lai ķermenis būtu vesels,
Mums ir jāveic vingrinājumi.
Mēs pacelsim rokas: "Ak!"
Ievilksim dziļu elpu!
Noliecamies pa kreisi un pa labi...
Cik elastīgs ķermenis!
Un sasit plaukstas kopā: “Aplaudē!”
Un nesarauc pieri uz savas skaistās pieres!
Izstiepts - izstiepts...
Un viņi pasmaidīja viens otram.
Kā mēs prasmīgi rīkojamies
Ar šo slaido, spēcīgo augumu!

Secinājums

Sakiet, puiši, vai esam atraduši kaut vienu orgānu, kas cilvēkam nebūtu vajadzīgs?
– Kā ir ar ķermeni, kas neko nedarītu? (Bērnu atbildes).

Labi darīti puiši, labs darbs.

Mērķis:

Iepazīstināt bērnus ar gremošanas sistēmas uzbūvi un darbību, parādīt uztura nozīmi cilvēka dzīvē;

Nostiprināt zināšanas par uztura noteikumiem un ideju par veselīgu pārtiku;

Attīstīt bērnu izziņas interesi, muskuļu aktivitāti, iztēli;

Ieaudzināt bērnos vēlmi rūpēties par savu veselību un vēlmi piekopt veselīgu dzīvesveidu.

Priekšdarbi:

Saruna ar bērniem par diētu;

Ekskursija ar bērniem uz bērnudārza virtuvi;

Iepazīstiniet bērnus ar galvenajām veselīgu pārtikas produktu grupām, kuras vajadzētu ēst.

Attīstības vide:

tabula “Gremošanas sistēmas uzbūve”; galds “Uzturs”, pārtikas produkti spēlei.

Nodarbības gaita:

Puiši, šodien bērnudārzā tika nogādāta paciņa. Šis sūtījums ir adresēts mūsu grupai. Kopā mēs redzēsim, no kā tas ir un kas tajā ir.

Skolotājs nolasa adresi uz pakas un no kā: Dr Aibolit.

Bērni un viņu skolotāja noplēš iepakojumu. Iepakojumā ir halāts, vāciņš un atribūti, kas tiks izmantoti nodarbībā, un piezīme.

Skolotājs nolasa zīmīti: “Šis ir maģiskais halāts un vāciņš no doktora Aibolita, uzvelc šo un notiks maģiska pārvērtība. Un tas, kas vēl ir iepakojumā, palīdzēs jums uzzināt daudz jauna un interesanta. (Skolotājs uzvelk drēbes un pārvēršas par "veselīgas pārtikas" ārstu.)

Sveiki bērni! Es esmu veselīga uztura ārsts. Visas dzīvās būtnes ēd. Kāpēc, jūsuprāt, ir nepieciešams uzturs?

(Bērnu atbildes.)

Lai jūs izaugtu kā veselīgs un stiprs mazulis, jums ir jāēd labi un pareizi. Visu, ko ēdam brokastīs, pusdienās, vakariņās un starplaikos, sauc par pārtiku. Nosauciet, kādus pārtikas produktus jūs zināt? Kādi ir tavi mīļākie produkti?

(Bērnu atbildes.)

Mēs visi redzam ēdienu uz galda, uz pannas, uz plaukta veikalā, un kas ar to notiek, kad mēs to ēdam: vai tas bija un nebija? ...

Es ierosinu veikt neparastu ceļojumu caur iekšējo mobilo “virtuvi”, kas atrodas katra cilvēka iekšienē. Vispirms atbildiet man uz šiem jautājumiem:

Kas ir virtuve?

Vai tas ir tavā dzīvoklī?

(Bērnu atbildes.)

Un mūsu iekšējā “virtuve” sastāv no vairākām istabām. Un katrā “istabā” ir pārsteidzoši piedzīvojumi ar produktiem, ko ēdam. Šajā tabulā parādīta mūsu iekšējā "virtuve".

Dosimies ceļā no savas iekšējās “virtuves” vienas “istabas” uz otru ar šo maizes gabalu.

Nokožu maizes gabalu un tas nonāk pirmajā telpā (mutes dobumā vai mute), kur atrodas zobi un mēle. Mutē maizes gabals ir samitrināts ar siekalām, un mēs to košļājam ar zobiem. Es noriju sakošļāto un samitrināto maizes gabalu. Viņš kā treileris metās pa šo tuneli (rāda barības vadu uz galda). Šo šauro vertikālo cauruli sauc par barības vadu.

(Atkārtojiet jauno vārdu ar bērniem.)

Pārtika ātri iziet caur barības vadu. Muskuļi, kas atrodas barības vada sieniņās, viļņveidīgi saraujas šādi (bērni kopā ar skolotāju veic viļņveidīgas kustības ar rokām) un izspiež cauri mīkstināto produktu. Tas ir līdzīgi tam, kā jūs un es izspiežam zobu pastu no tūbiņas (parādiet praktisku darbību ar zobu pastas tūbiņu). Šādi brīnumi notiek ar jebkuru ēdienu mūsu iekšējās "virtuves" otrajā "istabā" - barības vadā.

Un šeit ir trešā “istaba”, kurā nonāk mūsu maizes gabals. Tas ir kuņģis (skolotājs bērniem parāda vēderu uz galda).

Gremošana notiek kuņģī. Kuņģis izdala sulas, "pārvērš pārtiku putrā". Starp citu, vārds “kuņģis” cēlies no vārda “ozolzīle” (senos laikos mazās zīles sauca par vēderiem). Dažiem dzīvniekiem vēdera forma ir līdzīga ozolzīlei. (Tad bērni tiek lūgti parādīt sev vēdera atrašanās vietu: kreisajā pusē, kur beidzas ribas).

Kas notiek tālāk? Un tad maizes kamols, pārvērsts mīkstumā, nonāk “virtuves” līkumotajā koridorā, tievā un resnajā zarnā. (skolotājs uz galda parāda tievās un resnās zarnas atrašanās vietu). Tievā zarna ir tievā zarna. Kuru garums pieaugušam cilvēkam ir aptuveni 5-6 metri. (Skolotājs parāda atbilstoša garuma virves.)

Tievā zarna iekšpusē ir pārklāta ar sīkiem bārkstiņiem, kas kā sūkņi uzsūc šķidru pārtiku, to, kas paliek pāri no maizes gabala vai cita produkta, un izbaro ar to visām mūsu šūnām. Katrs tievās zarnas bārkstiņš šādi absorbē visas uzturvielas (skolotājs izlej nedaudz ūdens un uzliek papīra salveti).

Kas notika ar ūdeni? Tieši tā, tas iesūcas salvetē. Tas pats notiek tievajās zarnās. Kur tievā zarnā sūta visas organismam nevajadzīgās vielas un ūdeni? Šeit, šajā platajā, bet īsajā resnajā zarnā. Resnās zarnas garums ir 1,5 metri (skolotājs parāda atbilstoša garuma virvi).

Viņa, kā jau laba saimniece, ņem sevī atlikušo ūdeni un ar muskuļa palīdzību izmet nevēlamos atkritumus. Tieši tad rodas nepieciešamība doties uz tualeti. Šī neparasta “virtuve” atrodas katra cilvēka iekšienē. Tā garums ir gandrīz 8 metri, bet tas ir salocīts tā, lai pilnībā ietilptu ikviena vēderā. Viss, ko mēs ēdam un dzeram, pārvēršas vielās, kuras uzņem mūsu ķermenis. Šo "virtuvi" sauc par gremošanas sistēmu.

Lai jūs augtu veselīgi un spēcīgi, jums ir jāēd dažādi ēdieni vai, kā saka, jāēd pareizi.

Kāds ēdiens ir labs bērniem? Apskatīsim šīs tabulas.

Neviens ēdiens nenodrošina visas uzturvielas, kas nepieciešamas labas veselības uzturēšanai. Daži pārtikas produkti dod ķermenim enerģiju kustēties, labi domāt un nenogurst. Tie ir šādi pārtikas produkti: medus, griķi, rozīnes, saulespuķu eļļa. Citi pārtikas produkti palīdz veidot ķermeni un padarīt to stiprāku: biezpiens, zivis, gaļa, olas. Augļi un dārzeņi satur daudz vitamīnu un minerālvielu, uzlabo veselību, palīdz organismam augt un attīstīties: ogas, zaļumi, kāposti, burkāni, āboli u.c.

“Dārzeņi ir veselības pieliekamais”

"Dārzeņi un augļi ir veselīgi ēdieni"

Bērni, es zinu, ka jums visiem patīk ēst dārzeņus un augļus. Varbūt varat man pateikt mīklas par dārzeņiem un augļiem, un es mēģināšu tās uzminēt?

(Bērni uzdod mīklas.)

Es piedāvāju jums spēli ar nosaukumu “Ēdiens”. Uz mana galda ir dažādi pārtikas produkti, iesaku tos izklāt uz trim galdiem.

Pirmajā tabulā zem Nr.1 ​​ir pārtikas produkti, bez kuriem cilvēks nevar iztikt (maize, piens, olas, augļi, dārzeņi, garšaugi, rieksti, graudaugi).

Otrajā tabulā zem Nr.2 ir produkti, bez kuriem cilvēks var iztikt (konfektes, vafeles, cepumi, rullītis).

Trešā tabula zem Nr.3 ir veselībai kaitīgi produkti (čipsi, kireeshki, Coca-Cola).

(Spēle darbojas.)

Nedaudz atpūtīsimies (fiziskās audzināšanas minūte par nodarbības tēmu)

Lai jūsu iekšējā "virtuve", ko sauc par gremošanu, darbotos labi, jums jāievēro "Ēšanas noteikumi"

(Bērni ar “Veselīgas pārtikas” ārstu dodas uz “Ēšanas noteikumu” tabulām.)

Šajās tabulās ir attēloti "Ēšanas noteikumi". Izskaidrojiet man šos noteikumus.

Pirmais noteikums: "Mēs ēdam, lai dzīvotu." Kā jūs saprotat šo noteikumu? (Bērnu atbildes.)

Cilvēkam ir jāēd tik daudz pārtikas, cik nepieciešams dzīvošanai, t.i. nepietiekama un pārēšanās ir kaitīga organismam. Ja ēdat pārāk daudz, kuņģis kļūst pilns un tam nav laika pareizi sagremot pārtiku. Ja jūs pārraidāt bieži, jūsu kuņģis izstiepjas, kļūst kā balons un sāp. Jūs varētu kļūt resns. Ja cilvēks ir nepietiekams uzturs, viņš zaudē svaru, kļūst vājš, ātri nogurst, jo ķermenim nepietiek uzturā atrodamo uzturvielu.

Otrais noteikums: "Nesteidzieties ēšanas laikā." Slikti sakošļāta pārtika ir mazāk sagremojama un var sabojāt barības vada, kuņģa un zarnu sienas.

Trešais noteikums: "Nekad neēdiet, atrodoties ceļā." Tas ir vienkārši bīstami!

Ceturtais noteikums: "Neēdiet ļoti aukstu vai ļoti karstu ēdienu." Karsts ēdiens jūs sadedzinās.

Piektais noteikums: "Mēģiniet ēst noteiktās stundās." Tad vēders vienmēr būs gatavs darbam.

Labi darīts, jūs zināt kārtīgas ēšanas noteikumus un ievērojat tos.

Vēlos arī dot padomu: pirms ēšanas veic 5-6 elpošanas vingrinājumus ar vēderu – iedomājies savu vēderu kā bumbu vai bumbu. Ieelpojot, bumbiņa nedaudz paceļas, un, izelpojot, tā nolaižas. Elpošana nomierinās, kļūst gluda un vienmērīga.

Garīgi pateicamies visiem, kas piedalījās to produktu radīšanā, no kuriem tika gatavots ēdiens. Uzsmaidiet viens otram, sakiet labus vārdus un novēlējumus viesiem.

Kad viņi gatavo ēdienu, iemet nedaudz mīlestības, laipnības, prieka lāsītes, maiguma. Šie vitamīni jebkuram ēdienam piešķirs neparastu garšu un radīs veselību.

Mani dārgie bērni, dziedāsim kopā manu mīļāko dziesmu: “Veselības dziesma”.

Ja jūs patiešām vēlaties visus pieaugušos un bērnus,

Jūs varat dzīvot un nekad neslimot pasaulē.

Mēs vēlamies jums sniegt padomu, kā nodzīvot līdz simts gadiem.

Vingrojiet, smaidiet biežāk,

Protams, sacietējiet, nesakošļājiet konfektes!

Burkāni, ēd putru, klausies mammu un tēti,

Un tā vietā, lai skatītos televizoru, dodieties pastaigā uz ielu!

(Ar motoru pozu palīdzību, kas tēlaini attēlo alfabēta burtus, bērni uzraksta teikumu “Esi vesels”.)

Un tagad ir pienācis laiks novilkt burvju halātu un vāciņu.

Ak, puiši, kas šeit notika?

Es neko neatceros no tā, par ko mēs runājām? Palīdziet man atcerēties. - - Kas tev visvairāk palicis atmiņā, kas tev patika?

Vai jūs domājat, ka šodien dzirdētais, no Dr. Veselīga pārtika uzzinātais jums dzīvē noderēs?

Ļoti priecājos, ka visu tik labi atcerējāties un ceru, ka tas jums noderēs arī turpmāk. Jūs ievērosiet likumus, izaugsit stipri, veseli, gudri bērni.

Lietotas grāmatas:

  1. L.A. Obuhova, N.A. Lemjaskins "Trīsdesmit veselības nodarbības pirmklasniekiem."
  2. L.L. Mosalova "Es un pasaule".
  3. G. Zaicevs “Moidodiras mācības”.
  4. M.N. Sigimova “Paštēla veidošanās vecākiem pirmsskolas vecuma bērniem”.

Mērķis:
— Radīt bērnos vēlmi rūpēties par savu veselību.
Uzdevumi:
— Nostiprināt bērnu zināšanas par vitamīnu ieguvumiem cilvēka veselībai. Palīdz saprast, ka veselība ir atkarīga no pareiza uztura.
- Veidot bērnos priekšstatus par vitamīnus saturošu pārtikas produktu priekšrocībām.
- Veidot izziņas interesi, attīstīt uzmanību, aktīvo un pasīvo vārdu krājumu.

Priekšdarbi:
Sarunas, ilustrācijas: dārzeņi, augļi, ogas. Dzejoļi un mīklas par dārzeņiem, augļiem un ogām.
Stāstu un pasaku lasīšana par dārzeņu priekšrocībām.

Materiāls:
Portatīvais dators, prezentācija “Ceļojums uz vitamīnu pilsētiņu”, grāmata ar vitamīnu saturošu produktu ilustrācijām, dārzeņu un augļu maisiņi, dārzeņu un augļu gabaliņi degustācijai.

Nodarbības gaita:

Puiši, ir pienācis rudens un ārā kļūst auksts, un mūsu puiši sāk slimot. Šodien man piezvanīja Polinas tētis un teica, ka viņa nejūtas labi. Mums pietrūks Polinas.

Vai mēs varam palīdzēt Polinai ātrāk atgūties?

Viņa nejūtas labi un nesaņem pietiekami daudz vitamīnu.

Vai jūs zināt, kas ir vitamīni?

Kur mēs varam uzzināt par vitamīniem? (no grāmatām, no enciklopēdijas un datora).

Vitamīni– īpašas vielas, kas nepieciešamas cilvēka organisma normālai darbībai.

Šodien dosimies uz vitamīnu pilsētu. Aizveriet acis un izmantojiet burvju nūjiņu:
“Viens, divi, trīs” - jūs atrodaties mazā pilsētā. Pilsēta "Vitamīns".

Puiši, vai jūs zināt, kuros vitamīni dzīvo? (pārtikā, dārzeņos, augļos un ogās)

Skatieties, puiši, šeit māja ar burtu A .

Kādi pārtikas produkti satur A vitamīnu?

Kam tas paredzēts?

A vitamīns– ļoti svarīgi redzei un izaugsmei. Satur burkānos, melonēs, sarkanajos piparos, sviestā, ķirbī, tomātos, olās, pētersīļos, salātos un spinātos.

Nākamā māja ar burtu B

Kādi pārtikas produkti satur B vitamīnu. Un kam tas paredzēts?

B vitamīns- palīdz sirds darbībai, un ir atrodams pienā, rīsos, rozīnēs, biezpienā, sierā, banānos, gaļā, maizē, auzu pārslu un griķu putrā.

AR nākamā māja ar burtu D.

Kādi pārtikas produkti satur D vitamīnu un kā tas ir noderīgs?

D vitamīns– padara mūsu rokas un kājas stipras.

Un tas ir atrodams pienā, olās, zivju eļļā, mencu aknās un saules staros, tāpēc jums ir nepieciešams vairāk staigāt.

Šodien mums ir pēdējā māja ar burtu C.

Šis vitamīns, iespējams, ir vissvarīgākais, tas pasargā no saaukstēšanās.

Tas ir atrodams apelsīnos, citronos, ogās, redīsos, rāceņos, kāpostos, sīpolos un kartupeļos.

Ja C vitamīna ir par maz vai maz, tad cilvēks ātri nogurst un bieži slimos.

Puiši, tagad mēs varam palīdzēt Polinai ātrāk atgūties. /answers/

Kad atgriezīsimies bērnudārzā, zīmēsim viņai veselīgus ēdienus, lai viņa tos varētu ēst un ātrāk kļūt labāk.

Fiziskie vingrinājumi "Dārzeņi".

Viens, divi, trīs, četri, (ejot vietā)
Bērni mācījās dārzeņus. (lēkšana vietā)
Sīpols, redīsi, cukini (noliek pa kreisi un pa labi)
Tomātu, ķiploku. (Sasit plaukstas)

Šodien iepazināmies tikai ar dažiem vitamīniem, bet to ir ļoti daudz. Mēs jūs iepazīsim un uzzināsim par citu vitamīnu priekšrocībām, bet tagad mums jāatgriežas bērnudārzā.

Ak, lūk, kāds mums atsūtīja vēstuli! /slaids, dakter/

Un šī ir mūsu ārsta vēstule. Izlasīsim?

Noteikumi:

1. Pirms apsēsties pie galda, jānomazgā rokas, jānomazgā dārzeņi un augļi.
2. Jums ir nepieciešams ēst veselīgu pārtiku.
3. Jums vajadzētu ēst lēnām un nerunāt. /lai neaizrīties/.
4. Ēdiens ir labi jāsakošļā. /tad jau labāk asimilēt/.
5. Pēc ēšanas izskalojiet muti.
6. Noteikti ievērojiet rutīnu un ēdiet tajā pašā laikā. /organisms pieradīs saņemt pārtiku vienlaicīgi un ēdiens ātrāk uzsūksies/.

Ārsts mums atsūtīja labus noteikumus, tad mēs viņam pateicamies.

Vai esat noguris no ceļošanas, spēlēsim spēli.

Spēle "Noderīgs - kaitīgs."

/Vai kūka ir veselīga? Kokakola? Piens? Čupa Čups? Konfektes? Biezpiens? Šokolāde? Čipsi? utt.

Spēle "Brīnišķīgā soma".

Ar tausti jāuzmin, kāds dārzenis vai auglis tas ir, un jāpasaka, kā tas ir noderīgs.

Spēle "Izzini garšu."

Tagad jūs būsiet garšotāji un noteiksiet, ko ēdāt?

Bērni aizver acis un garšo dārzeņu un augļu gabaliņus. /āboli, gurķi, tomāti, kāposti, sīpoli, citrons, banāns, mandarīns.../

Tagad zīmēsim un sacerēsim grāmatu Polinai. Jūs varat ne tikai uzzīmēt veselīgu dārzeņu vai augļu, bet arī izdomāt savu recepti. Piemēram: “Vitamīnu” salāti no kāpostiem, tomātiem un gurķiem. Vai varbūt sula.

Labi darīti puiši! Apnicis zīmēt?

Pirkstu vingrošana "Kāposti"

Sasmalcinām un sasmalcinām kāpostus (kustina rokas kā cirvis)
Saburzam kāpostus, saburzam kāpostus, (mīcam kāpostus)
Mēs sāli un sālām kāpostus (ņemam šķipsniņu sāls un sāli)
Saspiežam un saspiežam kāpostus. (roku saliekšana un pagarināšana)

Tagad atkārtosim:

-Kas padara mūsu pārtiku veselīgu?
- Nosauciet noderīgus produktus.
- Ko tu šodien iemācījies?
- Nosauciet vitamīnus.
— Kādi noteikumi jāievēro?

Labi padarīts! Domāju, ka tagad centīsies ēst tikai veselīgu pārtiku, lietot vitamīnus, vingrot un piekopt veselīgu dzīvesveidu.

Beigās dzejolis:

Tikai veselīgu pārtiku
Vienmēr uz mūsu galda!
Un tā kā tas ir veselīgs ēdiens -
Vai būsim veseli? Jā!

Nodarbībai kā pielikums ir prezentācija.

Prezentācija tika veidota, lai bērni labāk izprastu nodarbības par vitamīniem. Veido bērnu sākotnējās zināšanas par veselīgiem produktiem, veselīgu un barojošu pārtiku. Ļauj nostiprināt bērnu prasmes galda uzvedībā, uzturā un higiēnā. (kultūras higiēnas prasmes)

Prezentācija ir adresēta 6-7 gadus veciem bērniem sagatavošanās vecumā un citiem, kas vēlas iepazīties ar vitamīnu priekšrocībām.

Prezentācija atklāj vitamīnu nozīmi organismam un to, kādi pārtikas produkti tos satur. Interesantākais ir dzejolis par vitamīniem ar spilgtām ilustrācijām.

Prezentācija tiek rādīta nodarbības laikā, kad tiek prezentēta tēma.

To var izmantot kā papildinājumu nodarbībai vai kā atsevišķu materiālu.

Notiek ielāde...Notiek ielāde...