Nodarbības kopsavilkums par eksperimentēšanu par tēmu "gaiss" vecākajā grupā. Izziņas gaisu nevar redzēt, bet var

Par gaisu...

Atbildes uz 48. - 49. lpp

1. Atcerieties, kas ir vējš.

Vējš kustina gaisu. Zemi dažādās vietās saules stari sasilda atšķirīgi. Gaiss uzsilst arī no zemes. Siltais gaiss ir vieglāks par aukstu gaisu. Viņš pieceļas. Un aukstais gaiss steidzas uz savu vietu. Šeit rodas vējš.

2. Kāpēc gaiss ir piesārņots?

No rūpnīcu un rūpnīcu caurulēm, no automašīnu izplūdes caurulēm gaisā nonāk kaitīgas vielas un tas kļūst piesārņots.

  • Turpiniet domu:
    Gaiss mūs ieskauj visur: uz ielas, klasē, telpā. Gaisu nevar redzēt, bet to var sajust, ja... asi pamājiet ar roku vai noliecieties; palaist; kad pūš vējš, atveriet logu un ieslēdziet ventilatoru.
  • Izmantojot zīmējumu, runājiet par gaisa nozīmi augiem, dzīvniekiem un cilvēkiem.

Cilvēkiem, augiem un dzīvniekiem ir nepieciešams gaiss, lai elpotu un tādējādi dzīvotu.

  • Apskatiet fotoattēlu un diagrammu. Mēģiniet izskaidrot, kāpēc gaiss ir piesārņots, ko tas ietekmē, kā pasargāt gaisu no piesārņojuma.

Normālai dzīvei cilvēkam nepieciešams neliels daudzums oglekļa dioksīda. Tas ir nepieciešams elpošanas un asinsrites procesam. Bet, ja oglekļa dioksīds gaisā pārsniedz pieļaujamo robežu, tas var kaitēt cilvēka ķermenim. Mēs saņemam skābekli no gaisa, ko elpojam. Mēs izelpojam oglekļa dioksīdu. Tas pats notiek ar dzīvniekiem un augiem. Bet uzturam augiem nepieciešams oglekļa dioksīds, ko tie saņem no gaisa un izdala skābekli. Tādējādi tiek uzturēts nemainīgs gaisa sastāvs.
Bet cilvēks iejaucas šajā līdzsvarā un izjauc to ar savām darbībām. Izcērtot mežus, mēs samazinām skābekļa daudzumu. Un vēl vairāk oglekļa dioksīda ir tāpēc, ka rūpnīcu un rūpnīcu skursteņi to izdala atmosfērā veselos mākoņos. Tiek izjaukts vajadzīgās skābekļa un oglekļa dioksīda attiecības līdzsvars gaisā. Tas kaitē ne tikai mūsu veselībai, bet arī visai planētai.
Lai rūpniecības uzņēmumi nepiesārņotu gaisu, nepieciešams uzstādīt attīrīšanas iekārtas.

  • Uzziniet, kas tiek darīts, lai aizsargātu gaisa kvalitāti jūsu reģionā.

Mūsu pilsētā ir divi vides posteņi, kas uzrauga vides stāvokli, tostarp fiksē kaitīgo vielu pārmērīgu koncentrāciju gaisā.

GCD kopsavilkums vecākajā grupā par tēmu “Kā redzēt gaisu”.

Šišova Lilija Aleksandrovna, MBDOU “Berezka” skolotāja,
Surovikino, Volgogradas apgabals.
Materiāla apraksts: Piedāvāju kopsavilkumu par tiešajām izglītības aktivitātēm vecākajai grupai (5-6 gadi) par tēmu “Kā redzēt gaisu”. Šis materiāls interesēs vecāku pirmsskolas vecuma bērnu skolotājus.
Šis ir izglītojošas nodarbības kopsavilkums par kognitīvās intereses attīstību eksperimentējot ar objektiem un vides objektiem.
Vecākās grupas bērnu tiešo izglītojošo pasākumu kopsavilkums par tēmu “Kā redzēt gaisu”.
Izglītības jomu integrācija: sociālā – komunikatīvā, fiziskā attīstība, kognitīvā attīstība.
Organizēto izglītības pasākumu formas: komunikācijas, spēļu, izglītības un pētniecības jomā.
Mērķis: Turpināt veidot un nostiprināt bērnu zināšanas par gaisa īpašībām, paplašināt izpratni par gaisa nozīmi cilvēku, dzīvnieku un augu dzīvē;
Uzdevumi:
Izglītības: iemācīt bērniem veikt pamata eksperimentus ar gaisu, izpētīt tā īpašības, izveidot savienojumus un izmaiņas;
- organizēt bērnu patstāvīgu zināšanu meklēšanu par tēmu “Gaiss”;
- bagātināt un aktivizēt bērnu vārdu krājumu:
- iepazīstināt ar gaisa vides jautājumiem;
Izglītības: attīstīt organizatoriskās prasmes: nosaukt stundas tēmu, saprast skolotāja nosauktā uzdevuma mērķi, strādāt pēc skolotāja piedāvātā plāna;
-novērtējiet darba rezultātu (strādāja - nestrādāja), izlabojiet kļūdas;
-attīstīt komunikācijas prasmes: palīdzēt viens otram, veicot uzdevumus, izteikt savu rīcību runā
- attīstīt bērnos sadarbības prasmes, iesaistoties dažādās aktivitātēs ar bērniem un pieaugušajiem;
- attīstīt radošo darbību māksliniecisko tēlu veidošanā, izmantojot gaisa īpašības;
- attīstīt izziņas darbību, radošumu, iztēli, domāšanu, fantāziju, komunikācijas prasmes;
-attīstīt organizatoriskās prasmes: nosaukt stundas tēmu, saprast skolotāja nosauktā uzdevuma mērķi, strādāt pēc skolotāja piedāvātā plāna;
-novērtēt darba rezultātu (strādāja vai nestrādāja), labot kļūdas;
-attīstīt komunikācijas prasmes: palīdzēt viens otram, pildot uzdevumus, izteikt savu rīcību runā.
Runa: Attīstīt bērnu sakarīgu runu, bagātināt bērnu vārdu krājumu: gaišs, caurspīdīgs, neredzams, bezkrāsains.
Izglītības: klausīties un saprast citu cilvēku runu, strādāt komandā;
izkopt saskarsmes kultūru, intensificēt bērnu runas aktivitāti.

Priekšdarbi: ilustrāciju skatīšanās, sarunas, daiļliteratūras lasīšana par doto tēmu, slieku vērošana, balonu, ziepju burbuļu pūšana, vēja, tvaiku vērošana.

Aprīkojums un materiāli: plastmasas maisiņi katram bērnam; salvetes katram bērnam; ūdens krūzes, kokteiļu salmiņi, pārsteiguma kastīte
Pārvietot (GCD)
Pedagogs: Šodien mums ir ciemiņi. Sasveicināsimies ar viņiem.
Bērni: Sveiki.
Pedagogs:- Puiši, jūs un es palīdzējām planētas Burbuļi iemītniekiem, un šodien no tālas planētas pie mums atlidoja viesis Šarons Šaroniha (balons, kas piepūsts ar hēliju) un uzdāvināja mums šo dāvanu (skaistu kastīti). No pateicīgajiem planētas Burbuļi iemītniekiem. Viņi uzskata, ka kastē ir kaut kas ļoti dārgs un cilvēkam vērtīgs. Vai, jūsuprāt, ir iespējams uzzināt, kas atrodas šajā kastē, to neatverot? (Bērni pieskaras, smaržo, klausās - neko neatrod)
Pedagogs: Puiši, paskatieties, šeit ir daži pavedieni. Es tev pateikšu mīklu, un tu centies to uzminēt.
Caur degunu iekļūst krūtīs
Un ceļš atpakaļ ir ceļā
Viņš ir neredzams un tomēr
Mēs nevaram dzīvot bez viņa.

(Bērnu atbildes)
Pedagogs: Puiši, Šarona Šaroniča mums ir sagatavojusi mājienu, taču šim nolūkam mums ir jāveic eksperiments.
1. pieredze: “Kas ir iekšā”.
-Puiši, paņemiet somas rokās un paskatieties, kas ir iekšā? (bērnu atbildes).
-Tagad pagriez somu. Kas ar viņu notika? (bērnu atbildes).
-Viņš ir uzpampis.
-Kāda ir soma? (maiss kļuva elastīgs, izliekts, ciets).
-Kas parādījās mūsu somās (gaiss).
Un kurš redzēja šo gaisu? Varbūt viņš nemaz neeksistē? (bērnu atbildes).
Pedagogs: Es arī nekad neesmu redzējis gaisu, bet zinu, ka tas vienmēr ir mums apkārt. Vai mēs viņu redzam? Nē.
Pierādīsim kopā, ka vēl ir gaiss. Bet vispirms sakiet man, kāpēc mēs neredzam gaisu? (bērnu atbildes). Kāpēc viņu sauc par neredzamu? (bērnu atbildes: gaiss ir caurspīdīgs, tas nozīmē, ka viss ir redzams caur to).
Pedagogs: Kas vēl ir caurspīdīgs? Atrodiet mūsu istabā caurspīdīgus priekšmetus (stikli logos, glāzes, burkas). Caur stiklu var redzēt kokus uz ielas un citas mājas, kas tad tās ir? (caurspīdīgs).
Un tagad mēs iesim laboratorijā un pierādīsim, ka tur ir gaiss un tas ir mums apkārt.
Pieredze:
Pedagogs:(paceļ glāzi) puiši, vai jūs domājat, ka šī ir tukša glāze? Paskaties uzmanīgi, vai tajā ir kaut kas? (Parādiet tukšo glāzi katram bērnam).

2. eksperiments. Apgrieziet glāzi otrādi un lēnām nolaidiet to ūdenī. Pievērsiet bērnu uzmanību, ka glāzei jābūt ļoti līdzenai. Kas notiek? Vai glāzē iekļūst ūdens? Kāpēc ne? (apspriediet bērnu atbildes).
Secinām: Glāzē ir gaiss, tas nelaiž iekšā ūdeni.
Pedagogs: Vai vēlaties uzzināt, vai ūdens var izspiest gaisu? Izmēģināsim tagad.
3. eksperiments: piedāvājiet nolaist glāzi ūdenī, bet tagad turiet glāzi nevis taisni, bet nedaudz nolieciet to. Kas parādās ūdenī? Ir redzami gaisa burbuļi. No kurienes viņi radās? Gaiss atstāj stiklu un ūdens ieņem tā vietu.
Skolotāja kārtējo reizi atgriežas pie tā, ka gaiss ir neredzams, caurspīdīgs, bet eksistē.
Pedagogs: Un es zinu citu veidu, kā redzēt gaisu.
Eksperiments 4. Skolotājs paņem glāzi ūdens un ieliek tajā salmiņu. Pūtam salmiņā. Jūs varat to izdarīt. Vētra tējas krūzē. Bet ja pūš ļoti, ļoti stipri. Kas notiks? (no glāzes izlīs ūdens, kāpēc)
Pedagogs: Tieši tā, puiši, mēs ieelpojām daudz gaisa un izelpojām to ūdenī, no ūdens izplūst gaisa burbuļi, un to ir daudz. Gaiss ir neredzams. Bet to var atklāt.
Skolotāja un bērni pieiet pie akvārija un pievērš uzmanību ūdensrozes plastmasas lapiņai un mazajai meitenītei Īkstītei. Viņš lūdz bērnus klausīties, kā Īkstīte un lapa nevar vienoties un strīdēties.
Pedagogs: Bērni, noskaidrosim, kas notiek – viņi klausās.
Izrādās, ka lapa ļoti vēlas nokļūt jūras dzelmē, bet Īkstīte baidās kļūt slapja. Izrādās, ka tāpēc viņi "strīdējās!"
Skolotāja jautā bērniem: "Puiši, vai ir iespējams panākt, lai lapa nogrimtu apakšā, lai mazā meitene nesamirktu?" Daudzi bērni piekrīt un rīkojas pareizi: pārklājiet lapu un Īkšķi ar glāzi un nolaidiet to līdz apakšai konteiners. Viņi paskaidro, kāpēc Thumbelina izrādījās sausa. Bērni izdara secinājumus.
Pedagogs: Un, lai lapa un meitene vairs nesastrīdētos, parādīsim viņiem, kā mēs kopā spēlējam spēli "Uzpūt burbuli"
Pedagogs: Padomāsim, kāds tur vēl gaiss?
(definīciju izvēle) Ja ārā ir sals - sals gaiss, silts - silts, pēc lietus - mitrs, svaigs, uzmundrinošs, smaržīgs, ziedošs.

Gaisu nevar redzēt, bet to var sajust, ja...
Pedagogs: Pamāj ar roku sejas priekšā. kā tu jūties? (bērnu atbildes) Gaisa kustība.
Lai sajustu gaisu, tas ir jākustina.
- Kā sauc kustīgo gaisu? (vējš)
-Kāpēc pūš vējš? (Zemi dažādās vietās saule sasilda atšķirīgi. Gaiss uzsilst arī no zemes. Siltais gaiss ir vieglāks par auksto gaisu. Tas paceļas uz augšu. Un auksts gaiss steidzas uz savu vietu. Šeit rodas vējš.)
- Gaisu var ne tikai sajust, bet arī dzirdēt. (rotaļlietas ar čīkstētāju demonstrācija)
Spēle "Brīnišķīgā lāde".
Pedagogs: Spēles noteikumi: es mīklu par to, kāds objekts vai attēls atrodas krūtīs? Jums jāuzmin mīkla un jāatbild uz jautājumu: vai šī priekšmeta darbībā tiek izmantots gaiss (vai tā īpašības)? Uzvar tas, kurš sniedz vispareizākās atbildes.
Mīklas.
* Pie apvāršņa nav mākoņu,
Bet debesīs pavērās lietussargs.
Pēc dažām minūtēm izpletnis nolaidās
* Mazs, attālināts
Skaļi kliedz. (svilpe)
* Ja tu to iemetīsi upē, tas nenoslīks,
Tu atsities pret sienu - tā nevaid,
Tu metīsies zemē -
Tas sāks lidot uz augšu. (bumba)
*Paceļas bez paātrinājuma
Man atgādina spāri.
Izlido
Mūsu militārie (helikopteri)
* Viņš ir karsts kā panna.
Tas ir tik karsts.
Izlīdzina uz krekla
Salokās ar mitru tvaiku. (dzelzs)
* Visu mūžu plivināt spārnus
Bet tas nevar aizlidot. (vēja dzirnavas)
* Viņa runā klusi,
Un tas ir saprotami un nav garlaicīgi.
Tu runā ar viņu biežāk -
Jūs kļūsiet četras reizes gudrāks. (Grāmata)
* Uzminiet, kurš pūš vēju
Un vai viņš izmet maģiju pār viņa galvu?
Izskalojiet biezās putas no matiem,
Visi cilvēki tos žāvē. (fēns)
(Spēles rezultāti ir summēti)
Pedagogs: Tagad jūs un es zinām, ka gaiss ir pieejams ne tikai visur: tas ir burkā, glāzē, ūdenī, putuplastā, sūklī - bet to var arī nosvērt, tam ir svars.
Pa ceļam satiekam ēku – svarus. Norādot uz svariem, skolotājs jautā: "Bērni, kas zina, kas tas ir?" Noskaidrojam, ka tie ir svari, ka ar svaru palīdzību var noteikt, kurš ķermenis ir smagāks un kurš vieglāks.
"Bērni. Pārbaudīsim un nosvērsim šīs bumbiņas." Novietojiet bumbiņas uz svariem un nosveriet.
Skolotājs jautā: "Kura bumbiņa ir smagāka?" Tā kā bumbiņas ir vienādas, svari paliek līdzsvaroti. Bērni atbild, ka bumbiņas ir vienādas, viena bumbiņa nav ne smagāka, ne vieglāka par otru. Noņemam bumbiņas no svariem un vienu no tām uzpūšam.
"Kāpēc balons piepūšās, jo mēs tur piepūtām gaisu. — Nosvērsim vēlreiz. Viena glāze nedaudz nokrīt. Skolotājs jautā: "Kāpēc šī krūze nokrita, kura ir smagāka un kura ir vieglāka?" "Tas nozīmē, ka gaisu var nosvērt uz svariem. Tas nozīmē, ka gaisam ir svars."
Tagad pārbaudīsim, cik ilgi mēs varam iztikt bez elpošanas. Aizveriet degunu un muti un neelpojiet. Vai tas ir grūti?
Secinājums: Jūs nevarat dzīvot bez gaisa.
Pedagogs: Bet mēs pilnībā aizmirsām par savu dāvanu. Mēs šodien daudz ko iemācījāmies pa gaisu, es domāju, ka tagad mēs varam precīzi pateikt, kas ir šajā kastē. Viņi to atver un atrod gaisu. Puiši, gaiss ir visdārgākā un vērtīgākā lieta cilvēkam. Teiksim paldies par tik vērtīgo dāvanu no Šaronas Šaroničas un pagatavosim dāvanas planētas iedzīvotājiem.

Bērni konstruē papīra ratiņus un dāvina Šaronai Šaroničai un izlaiž viņu pa logu.


Uzdevumi:
*izglītojošs – bagātināt un sistematizēt bērnu zināšanas par gaisu un tā īpašībām: caurspīdīgs, bezkrāsains, bez smaržas, bez garšas, blīvums, tas ir visur, kustīgums; ar tādu dabas parādību kā vējš, tās rašanās iemesli; ar veidu, kā cilvēks izmanto gaisu (vēju).
*attīstīt – attīstīt interesi par pētniecisko darbību; attīstīt domāšanu un iztēli; izveidot vienkāršus savienojumus, izdarīt secinājumus; mācīt, pamatojoties uz identificētajām īpašībām, izveidot modeļus.
*korekcijas – atbalstīt bērna vēlmi aktīvi iesaistīties komunikācijā un izrunāties; aktivizēt bērnu vārdu krājumu.
*izglītojošs – audzināt zinātkāri, interesi par apkārtējo pasauli un spēju strādāt grupā.

Priekšdarbi:
Vēja un mākoņu novērojumi ejot.
Papīra vēdekļu izgatavošana ar bērniem.
Lasījums: S. Maršaks “Bumba”, “Ziepju burbuļi”,
Krievu tautas pasaka "Burbulis, salmi un skrotis"

Vārdu krājuma darbs:
Caurspīdīga, elastīga, vēja - gaisa kustība.
Ieguvumi:
Krūzes ar ūdeni un salmiņiem, ventilatori katram bērnam, plastmasas maisiņš, bumbiņas, balons, ziepju burbuļi, pīpes, lauvzivs.
Nodarbības gaita:
Pedagogs: Šodien mēs pētīsim noslēpumaino neredzamo vielu. To nevar redzēt ar acīm vai pieskarties ar rokām, uzmini mīklu:
Neredzamais cilvēks ir nerātns
Dzīvo tev blakus
Viņš ir neredzams un nedzirdams,
Un lai kur mēs dotos,
Mēs atradīsim neredzamo cilvēku.
Bērni: Gaiss.
Pedagogs: Puiši, mēģināsim viņu iepazīt. Kur to meklēt?
Bērni: Viņš ir visur: istabā, zemē un ūdenī.
Pedagogs: Kāpēc mēs viņu neredzam?
Bērni: Gaiss ir caurspīdīgs, caur to var redzēt visu.
Pedagogs: Vai vēlaties redzēt un sajust gaisu? Kā var noteikt, vai gaiss ir neredzams? Veiksim dažus eksperimentus. Es aicinu jūs uz mūsu laboratoriju.

1. eksperiments. “Stiklā ir gaiss”
Apgrieziet glāzi otrādi un lēnām nolaidiet to burkā. Pievērsiet bērnu uzmanību tam, ka stikls ir jātur ļoti līdzens. Kas notiek? Vai glāzē iekļūst ūdens? Kāpēc ne?
Secinājums: glāzē ir gaiss, tas nelaiž iekšā ūdeni.

2. eksperiments. “Stiklā ir gaiss un tas ir neredzams”

Bērni tiek lūgti vēlreiz nolaist glāzi ūdens burkā, bet tagad viņi tiek lūgti turēt glāzi nevis taisni, bet nedaudz noliekt. Kas parādās ūdenī? (ir redzami gaisa burbuļi). No kurienes viņi radās? Gaiss atstāj stiklu un ūdens ieņem tā vietu.

Secinājums: gaiss ir caurspīdīgs, neredzams.

3. eksperiments: “Kas ir somā?”

Skolotāja bērniem parāda tukšu plastmasas maisiņu. Kas ir iepakojumā? (bērnu atbildes). Un tagad? (skolotājs novēršas, piepilda maisu ar gaisu, parāda bērniem) (bērnu atbildes). Kāpēc mēs neredzam gaisu?

Secinājums: gaiss ir caurspīdīgs. Kas vēl ir caurspīdīgs? (Logu stikls, akvārijs, brilles, spuldze)

4. eksperiments. “Gaiss ir elastīgs”

Skolotājs aicina bērnus tvert gaisu maisiņā un pieskarties tam ar rokām. Ko viņi jūt? (It kā somā kaut kas ir, soma sabrūk, piespiežot tai ar pirkstiem, atgriežas formā, kad nolaiž pirkstus).

Secinājums: gaiss ir elastīgs. Kur var noķert un aizslēgt gaisu? - lodītē, lodē, riepā. Ieslodzītais gaiss mīkstina sitienu, tāpēc ar to tiek piepūstas riepas; viņš liek bumbai atlēkt. Salīdziniet, kā lec piepūsta un nepiepūsta bumbiņa.

5. eksperiments. "Gaiss ir visur."

Paņemiet zemes gabalu un ielieciet to glāzē ūdens. Skatieties, vai parādās gaisa burbuļi.

Secinājums: augsnē ir gaiss.

Paņemiet sausu akmeni un ievietojiet to glāzē ūdens. Skatieties, vai parādās burbuļi.

Secinājums: Akmenī ir gaiss.

Audzinātāja. Un varam arī sajust gaisu. Kā? (iepūšam plaukstā). Kas notiek? (vējš)
Pedagogs: Kas ir vējš?
Bērni: Vējš ir gaisa kustība.
Pedagogs: Nāc, tagad visi klusi piecelsimies uz fizisku minūti. To sauc par "Vēju".
Fiziskais vingrinājums "Vējš"
Vējš pūš mums sejā, vicina mūsu rokas sejā
Koks šūpojās, rokas uz augšu, noliecās
Vējš paliek arvien klusāks, klusāks, tupus
Koks kļūst arvien augstāks un augstāks, ceļas augšā uz pirkstgaliem

6. eksperiments. “Vēdētājs”
Tagad pavicināsim vēdekli mūsu seju priekšā. Kā mēs jūtamies? Kāpēc cilvēki izgudroja ventilatoru? Kas mūsu dzīvē ir nomainījis ventilatoru? (Ventilators, gaisa kondicionieris).
Secinājums: mēs jūtam gaisu.

Pedagogs: Kur cilvēki izmanto vēju?
Bērni: buru laivas, vējdzirnavas.

7. eksperiments “Mēs elpojam gaisu”.

Glāze ūdens un salmiņš mums palīdzēs par to pārliecināties. Mēs ieelpojam gaisu caur degunu, izelpojam caur salmiem ūdenī.
Ko mēs redzam? - burbuļi. Ko tas nozīmē?

Secinājums: Mēs elpojam gaisu. Un visas dzīvās radības uz zemes elpo gaisu: augi, zivis ūdenī.

Pedagogs: Puiši, man rokās ir mūzikas instrumenti.

8. eksperiments “Dudočka”
Izpūtiet cauruli, un tas spēlēs.

Secinājums: Gaiss ir dzirdams. Skaņa rodas, kad trīc gaiss.

9. eksperiments “Ziepju burbuļi”
Pūt ziepju burbuļus un balonus.

Secinājums: Ziepju burbuļi un baloni lido viegli – gaiss ir viegls.

Pedagogs: Ieelpojiet gaisu caur degunu. Kā tas smaržo?
Bērni: Gaisam nav smaržas.
Pedagogs: Ieelpojiet gaisu caur muti. Kā tas garšo?
Bērni: Gaisam nav garšas.

Rezumējot

Kādas gaisa īpašības jūs šodien iemācījāties?
(Neredzams, caurspīdīgs, elastīgs, viegls, jūs to varat dzirdēt)
Kur var atrast gaisu?
Kāpēc bumba atlec?
Kāpēc mēs neredzam gaisu?
Kas ir vējš?

Pedagogs: Bērni, tāpēc mēs iepazināmies ar neredzamo gaisu. Mēs uzzināsim vairāk vēlāk:
* Kāpēc jūrā un upē ir viļņi?
* Kāpēc putni, lidmašīnas, raķetes lido un nekrīt?
* Gaiss var būt auksts vai silts.
* Gaiss var būt tīrs vai netīrs. No kā tas ir atkarīgs?
Vai vēlaties par to uzzināt? Tad tiekamies mūsu laboratorijā!

Par gaisu...

Gaiss mūs ieskauj visur: uz ielas, klasē, telpā. Gaisu nevar redzēt, bet to var just, ja tas ir piesārņots.

Tīrs gaiss ir viens no galvenajiem dabas resursiem. Diemžēl no rūpnīcu un rūpnīcu dūmvadiem gaisā nonāk kaitīgas vielas un tas kļūst piesārņots. Šāds gaiss ir bīstams cilvēkiem, augiem un dzīvniekiem. Rūpnīcām un rūpnīcām ir jādarbina iekārtas, kas uztver kaitīgas vielas.

Uzmini mīklu. Uzrakstiet atbildi.

Ko jūs neredzat istabā?
vai tu nevari dzīvot bez viņa?
Atbilde: Gaiss

Izdomā un pieraksti savu mīklu par gaisu.

Viņš ir caurspīdīgs, bezsvara, kas viņš ir? Viņš ir gaiss!
Vai bez tā nevar iztikt pat minūti? Atbilde: Gaiss
Nepieciešams visām dzīvajām būtnēm uz mūsu planētas. Atbilde: Gaiss
Koki tīra, bet cilvēks piesārņo? Atbilde: Gaiss

Ar sarkanu zīmuli atzīmē to, kas piesārņo gaisu, ar zaļu zīmuli - kas nepiesārņo. Paskaidrojiet savu lēmumu.
Atbilde:
Ar sarkanu zīmuli tika apzīmētas rūpnīcas un rūpnīcas, kas piesārņo gaisu ar kaitīgām vielām, kā arī visi transportlīdzekļi (autobuss, kravas automašīna, vieglā automašīna, motocikls), kas darbojas ar benzīnu un ar izplūdes gāzēm izdala vairākas ļoti kaitīgas vielas.
Ar zaļu zīmuli tika apzīmēti videi draudzīgi pārvietošanās līdzekļi - zirgs un kamanas, skrejritenis, velosipēds, skrituļslidas. Tramvaji un trolejbusi, kas brauc ar elektrību, neizdala kaitīgas izplūdes gāzes un gaiss paliek tīrs.

Šeit ievietojiet vienu vai divas savas fotogrāfijas, kas parāda debesu apbrīnojamo skaistumu. Varat izgriezt fotoattēlus no žurnāliem vai izdrukāt no interneta. Fotogrāfiju parakstos


mēģiniet nodot domas un sajūtas, kas tevī rodas, vērojot debesis.

Man patīk skatīties uz debesīm, uz skaistajiem baltajiem pūkainajiem mākoņiem, kā uz vati. Skatoties uz viņiem, fantazējiet, iedomājieties, kāds dzīvnieks viņi izskatās. Debesis ir ļoti skaistas, kad pēc lietus parādās varavīksne un aiz mākoņiem lūr ārā maiga saule.

"Kissa-i Yusuf" ("Pasaka par Jusufu") Kul Gali Dzejoļa Qissa un Yusuf kopsavilkums